24/12/2008 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύντροφε Πούτιν που πάμε;

O πρωθυπουργός της Ρωσίας, Βλαντιμίρ Πούτιν, προειδοποίησε ότι «η εποχή των φθηνών ενεργειακών πόρων, του φθηνού αερίου, φθάνει βεβαίως στο τέλος της», επικαλούμενος την κατακόρυφη αύξηση του κόστους έρευνας, παραγωγής και μεταφοράς αερίου. Οι δηλώσεις έγιναν στο πλαίσιο της συνόδου υπουργών Ενέργειας του Φόρουμ Εξαγωγών Χωρών Φυσικού Αερίου (GECF) και μεσούσης της νέας διένεξης με την Ουκρανία.

Στο μεταξύ, σε νέα υποτίμηση του ρουβλίου - την τρίτη μέσα σε μία εβδομάδα - προχώρησε η Ρωσία, ωθώντας το εθνικό της νόμισμα στα χαμηλότερα επίπεδα από τον Ιανουάριο του 2006 έναντι του δολαρίου, καθώς η μείωση των τιμών πετρελαίου κατέστησε ακόμη πιο δυσοίωνες τις προοπτικές για την ανάπτυξη. Το ρωσικό νόμισμα υποχώρησε κατά 0,7% έναντι του δολαρίου στα 28,6011 και κατά 0,8% έναντι του ευρώ στα 39,9407.

Η τιμή του αργού, το οποίο συνεισφέρει τα μέγιστα στις εξαγωγές της Ρωσίας, παραμένει σήμερα πάνω από τα 39 δολάρια το βαρέλι, σχεδόν 75% χαμηλότερα από τα ιστορικά υψηλά του Ιουλίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 24/12/2008 13:48:38

    άσχετα από γεωπολιτικές και τέτοια, άσχετα από την «φιλική τιμή γνωριμίας», το αέριο ήταν, είναι και θα είναι το πιο ακριβό καύσιμο (για χώρες πλην Νουμπάϊ και Κατάρ). Είναι καθαρότερο, είναι καλύτερο για πρώτη υλη πετροχημικών, λιπασμάτων κλπ.

    όταν δε έχεις έναν τροφοδότη και έναν αγωγό... ό,τι θέλει, όσα του λείπουν, όποια πολιτική θέλει

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 24/12/2008 14:01:18

    Δεν πιστεύω ότι και εσένα να έχουν καταλάβει σήμερα τα κοράκια μας . όλοι τους στης λαϊκές αγορές τώρα με της χειραψίες και Μπάχα μπουχα, μόλις προ λύγου είδα τον Πανικά μας εκεί .Σκέτο θέατρο του Καραγκιόζη archeopteryx έχασες σκηνές !! .

  3. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 24/12/2008 14:22:03

    άτακτε, εγώ τέτοιες μέρες (και την Κυριακή του Πάσχα) νηστεύω και δηλώνω αντικοινωνκός!

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 24/12/2008 14:35:54

    arcaheopteryx- Με το συμπάθιο άλλο αντικοινωνικός που δήλωσες (λάθος κατά την γνώμη μου ) και άλλο άτιμος(δλδ άνθρωπος δίχως τιμή δλπ μη εξαγοράσιμος )που εισε !!!

  5. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 24/12/2008 14:56:39

    γουστάρω! «άτιμος»

  6. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 24/12/2008 14:58:43

    Wesolych Swiat Bozego Narodzenia

    έτσι το λένε;

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 24/12/2008 15:02:54

    tak jest przyjacielu !!!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/12/2008 19:42:22

    Σε λιγο η Ρωσσική Αρκουδα θα κλανει Φυσικο Διαμαντενιο Αεριο.

    ετοιμαστειτε.

    ΠΠ

  9. Xase avatar
    Xase 24/12/2008 22:45:40

    Αρχαιε στο 1
    Σιγουρα ειναι σωστο αυτο που λες. Αλλα υπαρχει και το πιο φτηνο καυσιμο στον κοσμο που ειναι ο ηλιος.
    Εχουν βρει καταλυτες που αμα τους επιστρωσουν πανω σε τζαμι σε λεπτη επιφανεια (εκατομυριοστα του χιλιοστου) και αφησουν (τα τζαμια) μεσα σε νερο να τα δει ο ηλιος τοτε αυτα διασπουν το νερο σε υδρογονο και οξυγονο, που ειναι το πιο φτηνο και αβλαβες καυσιμο που εχει δωσει ο θεος. Οι μεγαλες εταιρειες ομως...... τα υπολοιπα τα ξερεις.