12/08/2013 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σύντομο ανέκδοτο» η διαφάνεια στην πώληση του 902 του ΚΚΕ

Οκτώ ολόκληρες ημέρες μετά την πώληση του ηλεκτρονικού βραχίονα των κομματικών Μέσων του ΚΚΕ, η αγοράστρια εταιρεία Horizon Media παραμένει αγνώστων λοιπών στοιχείων.  Ουδείς γνωρίζει, εκτός από το ΚΚΕ φυσικά ποια είναι η εταιρία A-Orizon Media LTD που έχει ως έδρα την Κύπρο, ποια είναι η ταυτότητα του ιδιοκτήτης της και άλλες σχετικές πληροφορίες όπως π.χ. αν διαθέτει  άλλα media στην κατοχή της.  Το ΚΚΕ που φωνάζει για διαφάνεια και καθαρότητα κάνει ακριβώς το αντίθετο: πουλά μια δημόσια συχνότητα σε μια εταιρία που κανείς δε γνωρίζει, απολύει 48 εργαζόμενους με συνοπτικές διαδικασίες για να παραδώσει (κατ’ επίταση του αγοραστή) την εταιρία «καθαρή», κρατά στο σκοτάδι τους πάντες και όταν «απαντά», το μόνο που κάνει είναι να δημιουργήσει μεγαλύτερη σύγχυση.

Η εταιρία A-Orizon Media LTD είναι παντελώς άγνωστη στην Κύπρο. Δεν έχει σελίδα στο internet, ενώ ούτε και κυβερνητικά στελέχη στην Κύπρο εξέφραζαν άγνοια και έκπληξη.

Σύμφωνα με το ΚΚΕ και το Πολιτικό του Γραφείο «όλες οι ενέργειες έγιναν σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες που υπάρχουν.  Η ΓΣ της «Ραδιοτηλεοπτικής» πήρε την απόφαση για την πώληση, για την οποία ενημερώθηκε το ΓΕΜΗ (εμπορικό μητρώο), πριν υπογραφεί το συμβόλαιο. Στη συνέχεια, όπως ορίζει ο νόμος, πληρώθηκαν οι φόροι στην εφορία, υπογράφηκε το συμβόλαιο και έγινε η γνωστοποίηση του συμβολαίου στο ΕΣΡ».

 

 

Η αγοράστρια εταιρία είναι η εταιρία «Α-ORIZON MEDIΑ LTD», η οποία είναι κυπριακή εταιρία που έχει συσταθεί όπως ορίζει η κυπριακή νομοθεσία. Δεν είμαστε φυσικά αδιάφοροι που πάει ο σταθμός. Παίρνουμε αυτό το ζήτημα υπόψη. Γι’ αυτό στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας, για παράδειγμα, καθορίζεται ότι η εταιρία «Ραδιοτηλεοπτική» δε θα δοθεί, ούτε θα μεταπωληθεί σε πολιτικό κόμμα. Επίσης, ο διακριτικός τίτλος, τα σήματα – ηχητικά και λεκτικά – του σταθμού παραμένουν στο ΚΚΕ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 12/08/2013 22:20:21

    Έτσι είναι....
    Περιμένατε ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ από αντιδημοκρατικές Ιδεολογίες ;;;;;;
    Περιμένατε Νομιμότητα από αυτούς που κεντρικό τους συνθημα είναι η ΑΝΥΠΑΚΟΗ;;;;;
    Άρα ανέκδοτο μεν παλιό και ξαναζεσταμένο δε....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ δημης 12/08/2013 22:24:17

      Ας το ξαναλέμε μπας και ξυπνήσουν αυτοί που δεν ξέρουν από ιδεολογίες και ακούν τους ρήτορες στα παράθυρα και λένε: "Μωρά καλά τα λέει αυτός. Πάντα συμπαθούσα τους αριστερούς. Είναι με τους φτωχούς, τους εργάτες, τους αγρότες."

    • Σκεπτόμενος avatar
      Σκεπτόμενος @ δημης 13/08/2013 14:29:26

      Το ΚΚΕ είναι το μοναδικό Κόμμα, που κάθε φορά οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του κράτους το περνούν φύλλο και φτερό. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην ελέγχεται: τα πόθεν έσχες, οι βουλευτικές αποζημιώσεις, τι παίρνει το ΚΚΕ από τον κρατικό προϋπολογισμό και πού τα πηγαίνει.

      Τι δε δέχεται το ΚΚΕ: δε δέχεται να παραδώσει ονόματα ανθρώπων που συνεισφέρουν από το εισόδημά τους 5-10 ευρώ και οι οποίοι δε θέλουν να δηλώσουν, γιατί οι καιροί είναι πονηροί και οι εποχές αλλάζουν και ξανάρχονται τούμπα πίσω.

      Οπότε άσε τα μεγάλα λόγια για τη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ που τη γράφεις και με κεφαλαία λες και είναι καμία μεγάλη ιδέα...

      Να ξέρεις ότι ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ (αντιδημοκρατική μάλλον για σένα που ταυτίζεις τον σάπιο καπιταλισμό με τη Δημοκρατία) θα μπορεί να υπάρξει πραγματική ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.

      Και αυτή η κοινωνία είναι ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ.

      Φιλικά

      :-)

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ Σκεπτόμενος 13/08/2013 17:01:07

        Αμμ σε πιό πλανήτη διάβασες για αυτόν το ορισμό διαφάνειας που δεν μας λέει πιοί είναι αυτοί που το αγοράσανε και πόσα, και που πίγαν με αποδήξεις. Διαφάνεια δεν είναι να σου τα λέει ... διαφάνεια είναι να δίνεις στηχεία που μπορούν να ελεχτούν ανεξάρτιτα. Τα υπόλυπα είναι κουτόχορτο ...

    • sputnic avatar
      sputnic @ δημης 13/08/2013 16:02:43

      Απο οτι φενεται το κλεισημο και η πωληση των μηχανηματων και των οχηματων του 902 εχει προκαλεσει μεγαλο σαλο και αναβρασμο. Το θεμα ειναι οτι αυτη η κινηση εκ μερους του ΚΚΕ εγινε με σκοπο την εξοφληση των υποχρεωσεων του σταθμου απεναντι στους εργαζομενους και τα ασφαλιστικα ταμεια. Με βαση αυτο δεν καταλαβαινω με ποια λογικη εξελισσεται μια τετοια επιθεση εναντια στο κομμα της εργατικης ταξης. Μηπως τελικα το μονο που ενδιαφερει καποιους εντεταλμενους "φιλους" και εχθρους του ΚΚΕ ειναι να δημιουργησουν συγχηση στη εργατικη ταξη και τα φτωχα λαϊκα στρωμματα? Το ΚΚΕ στα 95 χρόνια της ιστοριας του δεν εχει λειψει απο καμια μεγαλη ή μικρη μαχη της εργατικης ταξης, και ειναι το μονο κομμα που σταθερα παλευει για το δικιο των εργαζομενων. Αρα οποιος ανωνυμος η επωνυμος εξαπωλιει επιθεση απεναντι στο ΚΚΕ ειναι σαν να επιτηθεται στην ιδια την εργατικη ταξη και τα φτωχα λαϊκα στρωμματα. Γι' αυτο κατω τα χερια απο το ΚΚΕ και απο την εργατικη ταξη γιατι θα ερθει η στιγμη που ολοι αυτοι οι προβοκατωρες θα σταθουν ενοπιον της και τοτε ποιος τους σωζει...

  2. navada avatar
    navada 12/08/2013 22:50:44

    ανεκδοτο φαινεται η ρητορεια οσων θελουν να σωσουν τους εργαζομενους του 902 που ειναι δεμενοι σαν γροθια πλαι στο κκε και το ταξικο κινημα.οχι πολλα πολλα με τους εργαζομενους και μην σχολιαζει κανεις τη διαφανεια του κκε. τους ποναει που εχει ριζες και στηριγμα 95 χρονια το λαο

    • kadett avatar
      kadett @ navada 13/08/2013 00:45:41

      Συγχαρητήρια σύντροφε: τέτοιες μεθόδους χρησιμοποιεί το ΚΚΕ κι έτσι θα πάει εμπρός το (από)Κομμα.

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ navada 13/08/2013 11:30:47

      95 αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε !!

  3. fitsoulas avatar
    fitsoulas 12/08/2013 23:06:37

    Θέλουμε διαφάνεια στην πώληση του 902! Παράδειγμα προς μίμηση πρέπει να είναι η πώληση του ΟΠΑΠ!

  4. Ελευθεριαδου Βούλα avatar
    Ελευθεριαδου Βούλα 12/08/2013 23:34:19

    το ΕΣΡ μπορεί ή όχι να εγκρίνει την αγοραπωλησία της συχνότητας, είναι προφανές πως πρέπει να είναι σύννομη με το εθνικό συμφέρον και προφανώς μπορεί να επιβάλλει τη γνώση των επιχειρηματιών που την συγκροτούν, διαφορετικά μπορεί να την απορρίψει

  5. πΔπ avatar
    πΔπ 13/08/2013 00:12:14

    Δεν τίθεται θέμα "αγοραπωλησίας" καθ' ην στιγμή η συχνότητα του 902 αλλά και όλων των ρ/τ σταθμών έχει παραχωρηθεί από την Πολιτεία.
    Οι ραδιοσυχνότητες είναι Εθνικοί Πόροι και δεν "πωλούνται" παρά μόνο ενοικιάζονται.
    ΚΑΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!

  6. gio avatar
    gio 13/08/2013 01:27:24

    απάντηση στο Δημη.:
    Περιμένατε ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ από αντιδημοκρατικές Ιδεολογίες ;;;;;;
    Περιμένατε Νομιμότητα από αυτούς που κεντρικό τους συνθημα είναι η ΑΝΥΠΑΚΟΗ;;;;;
    Άρα ανέκδοτο μεν παλιό και ξαναζεσταμένο δε….

    Για ποια δημοκρατία μας λες δημη; Σημερα δημοκρατία έχουμε ; Δημοκρατία για ποιον; Απο ποιον πέρνει το μισθο σου ρε... απο τραπεζα της ελβετίας ; Που θα ποίασετε στο στόμα σας τον 902 και θα μηλήσετε και για νομιμότητε ; Κύριε απο την πρώτη στιγμή το έχουμε δηλώση διαφωνούμε με ένα συνταγμα χτισμένο πάνω στην προάσπιση της ατομικής ιδιοκτησίας. Που θα μας πεις και για νομιμότητα. Αμα είχες εστω και λίγον μυαλο θα έπρεπε να δείς τι λένε οι εργαζόμενοι του 902 οι ίδιοι μέλη το ΚΚΕ και μη. Και εκεί θα έπερνες την αληθείνή απάντηση. Όταν θέλεις να ενημερωθείς για την εργατική ταξή θα ρωτήσεις την ίδια και όχι το κάθε τυχάρπαστο που τον ποίανει ίστρος μπροστά σε μια 17'' LCD και ένα πληκτρολόγιο.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ gio 13/08/2013 17:06:56

      Δημοκράτη μου εσύ που διαφωνείς με το σύνταγμα. Μάκια να σε κάνω. Σε τέτιους να χτίσουμε μια Ελλάδα που διαλέγουν πιούς νόμους θέλουν να ακολουθούν ... Σωκράτη μου ... άντε στο 0.3% και συ και πάλι θα το λές το κόμμα του εργάτη.

    • δημης avatar
      δημης @ gio 13/08/2013 19:59:20

      Α: οι ύβρεις χαρακτηρίζουν τον υβριστή...
      Η..ορθογραφία τη μόρφωση του σχολιαστή
      Οι κραυγές αυτόν από τον οποίο βγαίνουν....

  7. τρικαλινος avatar
    τρικαλινος 13/08/2013 01:43:03

    Οι συχνοτητες ειναι εθνικοι ποροι και δεν πουλιουνται..το φωναζει και ο αλαφουζος αυτο με τον κουρη..ρε πονος που σας επιασε για τους 48 απολυμενους ξαφνικα..

  8. kotstak avatar
    kotstak 13/08/2013 02:11:55

    Το ΚΚΕ, με αυτά που κάνει, στέλνει τους λιγοστούς ψηφοφόρους του στον ΣΥΡΙΖΑ.

    Είναι προφανές ότι το κάνει σκοπίμως.
    Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.

    Ίσως οι του ΚΚΕ επιθυμούν να κυβερνήσει για λίγο ο ΣΥΡΙΖΑ, ώστε να εξαϋλωθεί και να επανέλθουν αυτοί δριμύτεροι.

    • afk avatar
      afk @ kotstak 15/08/2013 15:56:23

      Και συ που το ξερεις? Μηπως εχεις καμια εταιρεια δημοσκοπησεων και ξερεις τι θα ψηφισουν οι οπαδοι του ΚΚΕ?

  9. tassos.κ avatar
    tassos.κ 13/08/2013 08:11:28

    Αν μη τι άλλο το ΚΚΕ , έστω για να κρατήσει τα προσχήματα, θα έπρεπε να διασφαλίσει το εργασιακό μέλλον των εργαζομένων. Να έβαζε όρο την μη απόλυση των εργαζομένων.Έτσι, τουλάχιστον, θα μπορούσε να πείσει και κάποιους για τους αγώνες του για τα συμφέροντα της εργατικής τάξης. Και φυσικά να δώσει και σαφείς απαντήσεις. Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αφού πουλάνε περιουσία του κράτους η οποία τους παραχωρήθηκε. Δεν πουλάνε την "Τυποεκδοτική" για να κάνουν ό,τι γουστάρουν.

    • G.P. avatar
      G.P. @ tassos.κ 13/08/2013 19:11:53

      μάλλον κύριε από τη μεγάλη φούρια σου για τους εργαζομένους του 902 και τα περιουσιακά στοιχεία του ΚΚΕ δεν πρόλαβες να ενημερωθείς σωστά. Για να μαθαίνεις λοιπόν η πώληση της "Ραδιοτηλεοπτικής" πάρθηκε μετά από απόφαση Γ.Σ. και αφορά αποκλειστικά σε υποδομές, μηχανήματα και αυτοκίνητα της εταιρείας. Αλλά σας πείραξε ο 902, τα αλισβερίσια σε alpha, skai κλπ κανάλια δε σας πειράζουν, στεναχωρηθήκατε για τους εργαζόμενους στον 902 αλλά για τους χιλιάδες των χιλιάδων που απολύονται και θα απολυθούν σε νοσοκομεία, σχολεία και μια σειρά άλλους δημόσιους και μη οργανισμούς ούτε κιχ!! Τέλος όσον άφορα στα συμφέροντα της εργατικής τάξης και των σύμμαχων λαϊκών στρωμάτων μόνο το ΚΚΕ και οι κομμουνιστές είναι αυτοί που έχουν πρωτοστατήσει για την υπεράσπισή τους. 96 χρόνια ιστορίας είναι αυτά! και ξέρεις ε; Η ιστορία γράφεται με αίμα και πάλη ταξική και δυστυχώς για σένα και τους ομοίους σου αυτά δε σβήνονται με τίποτα!!!

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 13/08/2013 08:28:48

    Το ΚΚΕ ξεφτυλίστηκε.

    • Hawk avatar
      Hawk @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 13/08/2013 16:02:31

      Ελα δεν σε πιστεύω!

  11. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 13/08/2013 13:08:07

    O δικηγόρος που ειδικευεται στην σύσταση offshore και εκπροσωπεί προφανώς κάποιον Ελληνα επιχειρηματία λέγεται Πανίκος Λεωνίδου απο τη Λεμεσό.
    Ηταν παλαιότερα υποψήφιος βουλευτής με το (δεξιό) ΔΗ.ΚΟ ...
    Σε δεξιό πουλησε το ΚΚΕ τον σταθμό,μεγάλες στγμές ζούμε!!

    • afk avatar
      afk @ Μεγάλες στιγμές 15/08/2013 16:09:28

      Οι υποδομες του σταθμου πουληθηκαν σε καπιταλιστικη επιχειρηση, αφου στον καπιταλισμο ζουμε. Γιατι σας κανει τοση εντυπωση? Που να πουλησει τις υποδομες δηλαδη? Σε αγροτη, σε οικοδομο, σε περιπτερά? Που? Με τι θα εισαστε ευχαριστημενοι? Το ΚΚΕ πουλησε το σταθμο σε αυτους εκδηλωσαν ενδιαφερον. Τελος! Λογαριασμο δεν θα σας δωσει. Και το εκανε για να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις του προς τους εργαζομενους του σταθμου και τα ασφαλιστικα τους ταμεια.
      Αλήθεια, εσεις οι "ηθικοι", έχετε δει πολλους άλλους να ξεπουλανε τα περιουσιακα τους στοιχεια για να πληρωσουν τους εγαζομενουνς? Πρωτα απαντηστε αυτο, και μετα κάντε μας μαθηματα "ηθικης".

  12. thanos avatar
    thanos 13/08/2013 14:00:35

    Αφου σας έπιασε ο πόνος για τον 902 γιατί δε λέτε την αληθεια παρά αναμασάτε όσα λένε οι εφημερίδες και τα κανάλια των εφοπλιστών? Ο 902 δεν ήταν κανάλι που ανήκε μόνο στο ΚΚΕ αλλά σε όλη την εργατική τάξη, τόσο καιρό ήταν το μόνο κανάλι που πρόβαλλε τα συμφέροντά της και τους αγώνες της, όταν οι άλλοι τους αποσιωπούσαν ή τους δυσφημούσαν. Η απώλειά του πονάει πρώτα και κύρια το ΚΚΕ. Όμως είχε να επιλέξει ανάμεσα στο να κλείσει το σταθμό, και στο να πουλήσει τη "Ραδιοτηλεοπτική" για να εξοφλήσει τις υποχρεώσεις του προς τους εργαζόμενους και πολύ σωστά επέλεξε το δεύτερο. Και δεν πούλησε τη συχνότητα (αυτή ανήκει στο δημόσιο), αλλά μόνο τις υποδομές. Αλλά αυτά δεν τα είδατε, λέτε μόνο ότι σας συμφέρει. Η απάντηση βέβαια σε όλους εσάς που λυπάστε για τους εργαζόμενους έρχεται από τους ίδιους, μέλη του Κόμματος και μη:
    http://www.902.gr/eidisi/apopseis-sholia/24056/oi-ergazomenoi-toy-902-apantoyn-dinoyme-ti-mahi-sto-pleyro-toy-kommatos

    • Hawk avatar
      Hawk @ thanos 13/08/2013 15:59:18

      Σε ποιά εργατική τάξη ανήκε φίλε μου, γιατί όλα αυτά τα χρόνια με τους τόοοοοοοοσους αγώνες του ΚΚΕ τα δικαιώματα των εργαζομένων πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο. Επειδή έκανε μιά δυό πορείες τον χρόνο για τα μάτια του κόσμου λύθηκαν τα προβλήματα? Ελεος πιά με την καραμέλλα, ο κόσμος δεν τσιμπάει πλέον, 3,5 χρόνια κρίσης τον έκαναν να καταλάβει πολλά πράγματα. Το ΚΚΕ ποτέ δεν έδωσε λύσεις στα σημερινά προβλήματα, με το να καταδικάσει το μεγάλο κεφάλαιο (το μικρό κεφάλαιο βέβαια δεν το ενοχλεί, αντιθέτως το προασπίζεται), τις πολυεθνικές, τα καρτέλ και δε ξέρω τι άλλο, λύση δεν έρχεται αυτομάτως. Δυστυχώς οι άνθρωποι έμειναν κολλημένοι στην Σταλινική εποχή και δεν έκαναν ούτε ένα βήμα εμπρός ενώ μπροστά τους ξεδιπλώθηκε ένας καινούργιος διαφορετικός κόσμος μια διαφορετική παγκόσμια κατάσταση.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ thanos 13/08/2013 16:12:55

      Ολο το ΚοΚοΕ ειναι μια απεραντη off shore εταιρεια... μαυρα κεφαλαια κατατεθημενα στους λογαριασμους του , αρνηση ελεγχου ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ (αναμασανε την τσιχλα 'απο οπαδους' μας που θελουν ανωνυμια δηθεν..) οταν για κανενα Ελληνα δεν υπαρχει τετοιο δικαιωμα αλλα η εφορια τον κανει φυλλο και φτερο με το ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ καθως και με την υποχρεωση του να κατονομάσει απο ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΑΝ τα εισοδηματα του...

      Μια ζωη απατη, εργατεμπορια και αντεθνικους αγωνες ειναι το κομμα του εγκληματος και της προδοσιας οπως σοφα το ονομαζε ο γερος της Δημοκρατιας ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ (παππους του φαιδρου και υποπτου υποκειμενου που διελυσε την Ελλαδα)....

      Δεν θα εκπλαγω να εχει πουλησει το καταπτυστο καναλι του (902) σε δικη του (κομμουνιστικη) off shore για να απαλλαγει απο την φορολογια και να ξωπεταξει ανευ αποζημιωσεως τους (καλα να παθουν) δηθεν 'συντροφους' τους εργαζομενους εκει...

      ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΑΞΙΩΜΑ = Απο οπου ακουτε ΚοΚοΕ να ψαχνετε απο την αντιθετη κατευθυνση να βρειτε την αληθεια..

      • Χριστίνα avatar
        Χριστίνα @ Νικηφορος Φωκας 13/08/2013 19:56:42

        Τα οικονομικά του ΚΚΕ σε πληροφορώ πως ελέγχονται πιο διεξοδικά και πιο συχνά από τα οικονομικά οποιουδήποτε άλλου κόμματος. Αυτό που αρνείται και θα αρνείται το ΚΚΕ είναι να προδώσει τον κάθε εργάτη-εργάτρια που του δίνει από το υστέρημά του ένα μικροποσό, από τη στιγμή που ο ίδιος δεν το θέλει. Εδώ δεν τολμάει να απεργήσει κανείς γιατί φοβάται μην απολυθεί, κι εσύ λες ότι το ΚΚΕ θα κρατήσει έντιμη στάση εάν παραδώσει λίστα με τα ονόματα αυτών των ανθρώπων ενώ οι ίδιοι δεν το επιθυμούν; Άλλωστε, το πόθεν έσχες του κάθε βουλευτή του ΚΚΕ μπορείς να το δεις, ανακοινώνεται δημόσια. Κάτι μου λέει ότι θα εκπλαγείς αν δεις ότι η περιουσία των βουλευτών του ΚΚΕ είναι (πιθανόν) λιγότερη απ' τη δική σου. (Η στάση σου, πάντως, μου θυμίζει την εποχή που ο Πάγκαλος ορκιζόταν στη βουλευτική του έδρα πως υπάρχει οικονομική εξάρτηση του ΚΚΕ με τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ κι όταν αποδείχθηκε δικαστικά ότι όλα αυτά ήταν ψευδή δεν άρθρωσε ξανά κουβέντα για το θέμα.)

        • Νικηφορος Φωκας avatar
          Νικηφορος Φωκας @ Χριστίνα 13/08/2013 20:46:30

          Αγαπητη Χριστινα δεν σε βλεπω να μιλας για την 'ταμπακιερα' , δηλαδη γιατι ο καθε πολιτης η επιχειρηση η πολιτικο κομμα να υποχρεωνεται να δινει τις πηγες ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙ ΠΑΚΤΩΛΟ ΧΡΗΜΑΤΩΝ και το εργατεμπορικο κομμα του ΚΚΕ να αρνειται με γελοια επιχειρηματα ? Αν ειναι ετσι να κανουμε και εμεις ενα κομμα της πλακας με 50 εγγεγραμμενους να ξεπλενουμε εκατομμυρια ευρω και να διωχνουμε (οπως οι καπιταλολαγνοι κουκουεδες) το ΣΔΟΕ οποτε επιχειρει να κανει ερευνα λεγοντας 'οτι εμεις δεν δινουμε στοιχεια των δωρητων μας γιατι αυτοι δεν το επιθυμουν και φοβουνται μηπως αποκαλυφθουν οι προτιμησεις τους'.....

          Δεν λεω για κομμα κομμουνιστικο ειναι αρκετα προωθημενο και αρκουντως νεοκαπιταλιστικο το να ξεπλενεις μαυρα χρηματα επικαλουμενος 'ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ' ... ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΦΥΣΙΚΑ..

          Παγκοσμια πατεντα ξεπλυματος μαυρων κεφαλαιων ανακαλυψατε αγαπητη μου, ασε που η εμπλοκη του υπερσυντηρητικου κκε με αλλεπάλληλες συναλλαγες με off shore μας εκπλησσει ειλικρινα... αν και ισως δεν θα επρεπε αφου το παπατζιλικι και η πολιτικη απατεωνια ηταν παντα ο μπουσουλας αυτου του πολιτικου εκτρωματος...

          • afk avatar
            afk @ Νικηφορος Φωκας 15/08/2013 16:26:56

            "Εμπλοκη του υπερσυντηρητικου κκε με αλλεπάλληλες συναλλαγες με off shore"????
            Ελα παραδεξου το! Απο το μυαλο σου τα βγαζεις ετσι! Δεν με εκπλήσει βεβαια, γιατι και ο πολιτικος σου πατερας -Γκεμπελς- την ιδια τακτικη διδασκε.
            Οσο για τη δημοσιοποιηση των ονοματων των μελων και οπαδων που το στηριζουν οικονομικα, καλα κανει το ΚΚΕ που τηρει αυτη τη σταση. Να σου θυμισω "αγαπητε" οτι το ΚΚΕ απο την ίδρυσή του το 1918 μεχρι το 1974 ηταν στην παρανομια, ενω μελη και φιλοι του έχουν υποστει διωξεις -φυλακες, εξοριες και πολλα άλλα. Γι αυτο λοιπον, δεν θα σας κανουμε τη χαρη, οσο και να χτυπιεστε -έχουν γνωση οι φύλακες!

      • fotis avatar
        fotis @ Νικηφορος Φωκας 13/08/2013 20:31:47

        Αλλα λογια να αγαπιομαστε..
        Μηπως φταιει ΚΚΕ για το 30% ανεργια?Μηπως φταιει το ΚΚΕ για τους μισθους πεινας των 360 Ευρω?
        Αγαπητέ κ μια συμβουλη ,η μαχη δεν δινεται απο τον καναπε με το laptop στο χερι,αλλα στους χωρους δουλειας εκει που ποναει τους καπιταλιστες..ΑΝ κατατασεις τον εαυτο σου σε αυτην την ταξη τοτε πολυ απλα ειμαι απεναντι σου οχι γτ ειπες ανακριβιες για το ΚΟΜΜΑ αλλα πολυ απλα γιατι εχεις διαλεξει στρατοπεδο.

  13. Ελλην πολιτης avatar
    Ελλην πολιτης 13/08/2013 14:07:12

    Το να κατσει τωρα κανεις και να κανει σοβαρη "αναλυση" της στασης ενος θεοκρατικου κομματος σαν το ΚΚΕ αποτελει μαλλον χασιμο χρονου. Το μονο ευχαριστο ομως ειναι οτι, μαζι με την καταρρευση του πολιτικου συστηματος που εχει φερει τη χωρα στο χειλος του γκρεμου, θα καταρρευσει κι αυτο το γερασμενο απομειναρι αλλων εποχων. Και για να το πω καπως ... ποιητικα, θα αναφερω τον στιχο του Brecht : "Απο τουτες τις πολιτειες δεν θα απομεινει παρα μονο ο αγερας που περασε απο μεσα τους".

  14. Έλλην έχεις πλάκα avatar
    Έλλην έχεις πλάκα 13/08/2013 14:23:34

    Ο Μπρεχτ είχε γράψει και αυτό που μάλλον προσπαθείς να ξεχάσεις ότι υπάρχει...

    Εγκώμιο στον Κομμουνισμό

    Είναι λογικός, καθένας τον καταλαβαίνει. Ειν' εύκολος.
    Μια και δεν είσαι εκμεταλλευτής, μπορείς να τον συλλάβεις.
    Είναι καλός για σένα, μάθαινε γι' αυτόν.
    Οι ηλίθιοι ηλίθιο τον αποκαλούνε, και οι βρωμεροί τον λένε βρωμερό.
    Αυτός είναι ενάντια στη βρωμιά και την ηλιθιότητα.
    Οι εκμεταλλευτές έγκλημα τον ονοματίζουν.
    Αλλά εμείς ξέρουμε:
    Είναι το τέλος κάθε εγκλήματος.
    Δεν είναι παραφροσύνη, μα
    το τέλος της παραφροσύνης.
    Δεν είναι χάος
    μα η τάξη.
    Είναι το απλό
    που είναι δύσκολο να γίνει.

    • Ελλην πολιτης avatar
      Ελλην πολιτης @ Έλλην έχεις πλάκα 13/08/2013 19:11:32

      Φιλε μου, οταν ο Μπρεχτ μιλουσε για τον κομμουνισμο μαλλον δεν ειχε υπ' οψη του το τωρινο ΚΚΕ (αλλα ουτε και ουτε και τον πρωην "υπαρκτο" του ανατολικου μπλοκ, με τους Χοτζα,Τσαουσεσκου, Ζιβκοφ, Χονεκερ, κλπ)... κι ας μην ξεχναμε και τον πατερουλη Σταλιν !) . Οι κομμουνιστες που εκθειαζε τοτε εχουν τοσο σχεση με τους σημερινους δογματικους, οση σχεση ειχαν οι πρωτοι Χριστιανοι με το μετεπειτα παπαδαριο. Τι να κανουμε, η ιστορια εχει την ικανοτητα να μετατρεπει ωραιες και εντιμες ιδεες σε γελοιογραφιες του εαυτου τους.

  15. Κωστας avatar
    Κωστας 13/08/2013 15:21:50

    Το ΚΚΕ εδώ και 100 περίπου χρόνια παλεύει στο πλευρό της εργατικής τάξης και το κάνει καθημερινά και έμπρακτα. Γι αυτό το λόγο με το κλείσιμο του 902 χάνει η εργατική τάξη το μόνο κανάλι που μίλαγε για τα συμφέροντά της. Ο 902 χτίστηκε και αναπτύχθηκε με την αυτοθυσία χιλιάδων μελών και φίλων του κόμματος και ο μόνος λόγος που πουλήθηκε ήταν για να μην μείνουν ξεκρέμαστοι οι εργαζόμενοί του. Η πώληση αφορά υποδομές, μηχανήματα και αυτοκίνητα της εταιρείας. Ο διακριτικός τίτλος και τα σήματα, λεκτικά και ηχητικά, παραμένουν στο Κόμμα. Το μεγάλο κενό που θα αφήσει θα το καλύψουν ο ριζοσπάστης και ο 902.gr.

  16. Hawk avatar
    Hawk 13/08/2013 15:44:26

    Μάλλον το μαγαζί πάει για κλείσιμο οπότε προσπαθούν να μαζέψουν ότι μπορούν και μην τους είδατε μην τους απαντήσατε ... Η HORIZON ανήκει λέει σε μιά άλλη εταιρεία με έδρα τις Βρετανικές Παρθένους Νήσους, απαπαπα, τζήζ, κακό, το ΚΚΕ τέτοια πράγματα!

  17. σασα avatar
    σασα 13/08/2013 16:14:18

    ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΚΕ? ΣΤΟΥΣ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΙΜΟΝΙΕΡΗΔΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ??ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ Ο 902 ΣΤΗΡΙΞΕ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΛΛΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΛΛΟΣΥΝΕΣ??ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΛΥΦΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΚΑΝΑΛΑΡΧΩΝ,ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ?? ΔΕ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΝΙΓΟΥΝ ΛΕΩ ΕΓΩ?? ΜΗ ΤΖΙΜΠΑΤΕ!!ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΚΕ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΛΑΟ,ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΛΟΓΟΔΟΤΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΜΕ ΙΣΧΥΡΟ ΚΚΕ,ΙΣΧΥΡΟ ΤΟ ΛΑΟ! ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΠΟΤΕ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ??ΠΟΤΕ!ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΠΑΣΟΚΟΙ!!!!!

  18. roza avatar
    roza 13/08/2013 17:17:38

    καλα δεν εχετε ολοι εσεις με τιποτα αλλο να ασχοληθειτε απο το να ριχνετε λασπη στο ΚΚΕ; Ξαφνικά σας επιασε ο πόνος πρωτα για τους απολυμενους του Ριζοσπάστη, μετα για την πώληση του 902 και για ζητήματα νομιμότητας; δεν θελει πολυ μυαλό για να καταλάβεις πόσο αφελής μπορεις να γίνεις όταν αναπαράγεις όσα λένε αυτοί που σε εκμεταλλεύονται και σε έχουν φέρει σε αυτή την κατασταση. αυτό ακριβώς κάνετε και όλοι εσείς οι τάχα μου έξυπνοι και διανοούμενοι, όλοι εσείς οι πονηροί. επειδή το σύστημα που υπερασπίζεστε με τις πράξεις και τα λεγόμενα σας είναι σάπιο σημαίνει για σας ότι είναι όλα τα πράγματα σάπια. βάλτε το καλά στο μυαλό σας όμως ότι το ΚΚΕ δεν είναι σαν τα μούτρα τους. και ο 902 δεν είναι ΣΚΑΙ. και να δεχτώ ότι χαίρονται οι αστοί με την πώληση του 902 αλλα να χαίρονται και οι εργαζόμενοι; το ΚΚΕ ήταν είναι και θα είναι το κόμμα της εργατικής τάξης και με τηλεόραση ή χωρίς με ραδιόφωνο ή χωρις κάθε μέρα θα ριζώνουν όλο και περισσότερο οι δεσμοί που έχει με τις λαικές οικογένειες, είτε αυτό αρέσει σε ορισμένους είτε όχι. γι αυτό λοιπόν μακριά τα χέρια σας απο το ΚΚΕ. υπάρχουν πιο σημαντικες αγοραπωλησίες να ασχοληθούμε νομιζώ όπως η ιδιωτικοποίηση της ΕΥΑΘ μέχρι το τέλος του 2013, αλλά και της ΕΥΔΑΠ. όπως επίσης και :
    1.Το Σεπτέμβρη θα υπάρξει πρόσκληση ενδιαφέροντος για τους οργανισμούς Λιμανιών Πειραιώς και Θεσσαλονίκης ΟΛΠ και ΟΛΘ, με στόχο έως το καλοκαίρι του 2014 να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ιδιωτικοποίησης.
    2. Το Σεπτέμβρη αναμένεται η πρόσκληση ενδιαφέροντος και για την ΤΡΑΙΝΟΣΕ, με στόχο να έχει ολοκληρωθεί η ιδιωτικοποίηση το 1ο τρίμηνο του 2014.
    ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΤΟΥΜΠΕΚΙ;;; ε βέβαια, το ΚΚΕ ειναι το πρόβλημα !

  19. Γιώργης avatar
    Γιώργης 13/08/2013 17:32:34

    Πόσο πουλήθηκε φιλαράκο η δικια μου περιουσία και σε πιόν; Διαφάνεια θα πει ανεξάρτιτος έλεχος, διαφορετικά τρώμε ότι μας ταϊζουν ... και έχουμε βαρυστομαχιάσει πια

  20. billi smart avatar
    billi smart 13/08/2013 21:15:41

    μια χαρα τις ξερουν τις μπιζνες οι κομμουνιστες.....

  21. λευτερης avatar
    λευτερης 13/08/2013 22:00:56

    Γιατί «ωρύεται» το συγκρότημα ΔΟΛ, ο ΣΥΡΙΖΑ, η Χ.Α. μέχρι και οι παπάδες για τον «902»; ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ
    Αλήθεια, ποιοι είναι αυτοί που γράφουν για το ΚΚΕ; Τα κείμενα στο σημερινό φύλλο είναι ανώνυμα. Να υποθέσουμε ότι οι αντιΚΚΕ γραφίδες της εφημερίδας εξάντλησαν τις ικανότητές τους και ανέλαβε κατευθείαν η διεύθυνση; Το πρωτοσέλιδο κάθε εφημερίδας είναι επιλογή της διεύθυνσης. Αλλά αποκλείεται να μην είχε την έγκριση του εκδότη, που στα «ΝΕΑ» είναι ο Σταύρος Ψυχάρης. Αρα, για να μιλάμε καθαρά, ένας εκπρόσωπος της ελληνικής αστικής τάξης, μεγαλοεκδότης και μέτοχος σε τηλεοπτικές επιχειρήσεις, εξαπολύει μέσα από τις εφημερίδες του επίθεση στο ΚΚΕ, αξιοποιώντας γι' αυτό το σκοπό στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που έφυγαν από το ΚΚΕ και τον Δ. Παπαδημούλη.
    Τι λένε στο σημερινό τους δημοσίευμα τα «ΝΕΑ»; Τίποτα απολύτως! Παίρνουν το δημοσίευμα που «σήκωσε» ο «902.gr» για την πώληση του «902» και με περικοκλάδες και αυθαίρετα συμπεράσματα που κατεβάζουν από το κεφάλι τους, πάνε να πείσουν τους αναγνώστες τους ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Ξέρουν πολύ καλά ότι τα πάντα είναι ξεκάθαρα, γι' αυτό επιστρατεύουν και ολίγο από Τολστόι, και μερικές εμετικές εξυπναδούλες για τους εργαζόμενους του «902», για τους οποίους πριν από μερικές μέρες έχυναν κροκοδείλια δάκρυα, και η σαβούρα τους είναι έτοιμη να σερβιριστεί στους αναγνώστες...

    «Γιατί όλα αυτά;» θα αναρωτηθεί κανείς. Γιατί τόσο μένος και εμπάθεια για το ΚΚΕ, με αφορμή τον «902»; Δεν μας περνάει απαρατήρητο ότι ο ανταγωνισμός στα ΜΜΕ των αστών μεγαλώνει και ότι ο καθένας προσπαθεί να κατοχυρώσει και να μεγαλώσει το κομμάτι του στην πίτα. Ο ιδιοκτήτης των «ΝΕΩΝ» είναι μεγαλομέτοχος στην εταιρεία «Τηλέτυπος», που διαχειρίζεται τον τηλεοπτικό σταθμό «MEGA». Αυτό είναι το ένα.

    Το άλλο έχει να κάνει με τις συμμαχίες που «ψήνονται» στο παρασκήνιο, ανάμεσα στον ΣΥΡΙΖΑ και τους μεγαλοεκδότες, στο πλαίσιο της συνολικής αναμόρφωσης του πολιτικού σκηνικού και της αναβάθμισης του ΣΥΡΙΖΑ στη διαχείρισή του. Φαίνεται ότι το συγκρότημα αποφάσισε να ενισχύσει τον ΣΥΡΙΖΑ απέναντι στον άλλο πόλο ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Πάνω εκεί συναντιούνται το Συγκρότημα του ΔΟΛ, η «Αυγή», ο Παπαδημούλης και από κοντά η «Iskra» του Λαφαζάνη, στον αντιΚΚΕ παροξυσμό. Καθόλου σύμπτωση δεν είναι και το γεγονός ότι μέλος του ΕΣΡ, μητέρα βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, βγήκε άρον άρον να κάνει δηλώσεις για τον «902», πριν από λίγες μέρες στα «ΝΕΑ».

    Υ.Γ.1 Οσοι αγαπάμε αυτή τη φωνή του 902 πεισμόνουμε κύριοι του ΔΟΛ
    Υ.Γ.2 Και καλά όλοι ίδιοι και έτσι??? Συγνώμη πόσο ηλιθιότητα κυκλοφοροί πώς γίνεται αυτοί που διόκονταν από τους Γερμανούς το '40(ΚΚΕ μαζί και οι εφημερίδες του...) να είναι ίδιοι με το συγκρότημα Λαμπράκη που γλεντούσαν στα Γερμανικά τραπέζια και τους γερμανοτσολιάδες σήμερα Χ.Α. που υποδέχτηκαν τους γερμανούς με τις κόρες τους έτοιμες για εκπόρνευση!!!!

    • Nικηφορος Φωκας avatar
      Nικηφορος Φωκας @ λευτερης 14/08/2013 14:19:57

      Φιλε 'λευτερη' καλυτερα να μην αναφερεσαι για τον πολεμο του 1940 ΟΠΟΥ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ ΤΟΥ (ΕΣΣΔ) ΗΤΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ (πχ στην επιθεση κατα της Πολωνιας..που μοιρασατε σαν καλα φιλαρακια) ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΙΤΛΕΡ... και ξυπνησατε μονο στο τελοσ του 1941 οταν ο ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΣΑΣ ΧΙΤΛΕΡ επιτεθηκε στον πολυαγαπημενο σας ΝΤΑΒΑ με το ονομα Ε.Σ.Σ.Δ.... αλλα ηταν πολυ αργα πια, καθως οι μασκες σας ειχαν πεσει.

      Τωρα για το παπατζιλικι που πουλαει το εργατεμπορικο παλιομαγαζοτου ΚΚΕ και φοροδιαφευγει ακομη περιμενουμε απαντηση.. οσο για τις εμπλοκες σας με τις off shore δεν περιμεναμε και κατι αλλο απο εσας.. μια ζωη τα ιδια ... ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΑΡΝΗΣΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΠΡΟΣΠΟΡΙΣΜΟΥ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ (με την γελοια δικαιολογια περι προφυλαξεως των προσωπικων δεδομενων των χρηματοδοτων σας) ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΔΡΑΣΗ ΣΑΣ... θα ηθελα να ξερω αν κανει ενας μεγαλοβιομηχανος ενα κομμα και ξεπλενει εκατομμυρια ευρω λεγοντας οτι τα παίρνει απο μελη και συντροφους του διωχνοντας το ΣΔΟΕ με την δικαιολογια οτι δεν μπορει να αποκαλυψει ονοματα λογω προφυλαξωες πολιτικων προσωπικων δεδομενων , ποια θα ηταν η θεση σας ? ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΟΙ..

  22. Ελπίδα avatar
    Ελπίδα 14/08/2013 13:35:40

    Ολοι αυτοι που μιλουν για ελλειψη διαφανειας και θεματα δεοντολγιας, καλο θα ηταν να μη λησμονουν πως η πωληση το σταθμου εγινε ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΤΟ ΚΚΕ. Κι επειδη πολλοι την ειδαν οψιμοι υπερασπιστες των εργαζομενων του 902 (τωρα που η φωνη τους θα σιγησει!), ας διαβασουν τι γραφουν οι ιδιοι http://902.gr/node/24269

    • Nικηφορος Φωκας avatar
      Nικηφορος Φωκας @ Ελπίδα 14/08/2013 15:07:01

      ΟΙ 'εργαζομενοι' (οσοι δεν απολυθηκανε απο τον αντιλαικο εργοδοτη με το ονομα ΚΚΕ) δεν θα παρουν ΟΥΤΕ ΔΡΑΧΜΗ (γιαυτο δουλευει ο κομμουνισμος με off shore..) ολα τα αλλα ειναι για τα κοροιδα, και κοροιδα υπαρχουν μονο μεσα στο κομμα σας, μην ψαχνετε αδικως εδω... και να απαντησετε παρακαλω αν κανει ενας μεγαλοβιομηχανος ενα κομμα και ξεπλενει εκατομμυρια ευρω λεγοντας οτι τα παίρνει απο μελη και συντροφους του διωχνοντας το ΣΔΟΕ με την δικαιολογια οτι δεν μπορει να αποκαλυψει ονοματα λογω προφυλαξεως των ευαισθητων πολιτικων προσωπικων δεδομενων τους , ποια θα ηταν η θεση σας ?

      Ρε αιντε να χαθειτε απο εδω που σας πιασανε με το χερι στο γλυκο και βγαζετε και γλωσσα...

      • ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ avatar
        ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ @ Nικηφορος Φωκας 14/08/2013 15:27:19

        Ποιο χέρι; ποιο γλυκό; πότε έδιωξε το ΚΚΕ τον ΣΔΟΕ;
        Σεπτέ αυτοκράτορα Νικηφόρε νομίζω ότι κυβέρνηση είναι η ΝΔ και ότι το ΚΚΕ δεν ελέγχει το ΕΣΡ.
        Αν έγινε οποιαδήποτε παρανομία, ιδού η Ρόδος, ιδού και τα ξεφτέρια σας...Ας την αποκαλύψουν κι ας ακυρώσουν την πώληση.
        Αλλά, απευθύνεσαι σε αφελείς. Σαν αυτούς που πιστεύουν ότι μια επιχείρηση με μετοχικό κεφάλαιο 2000 μπορεί να κάνει δαπάνη 3,7 εκ Ευρώ. Στους ίδιους αφελείς που θεωρούν ότι μπορεί να σταθεί κανάλι χωρίς βασικό μέτοχο και νόμιμους εκπροσώπους. Στους ακόμα πιο αφελείς που θεωρούν ότι το ΚΚΕ "πήγε να κάνει κάτι στα κρυφά" λες και δεν ήξερε τι κουρνιαχτός θα σηκώνονταν από τον ΣΥΡΙΖΑ και τα αφεντικά του. Ακόμα απευθύνεσαι σε εκείνους που θεωρούν ότι υπάρχει συμπαιγνία ΚΚΕ-ΝΔ (ή και ΧΑ) ενώ ΟΛΟΙ (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ-ΧΑ) είναι στοιχισμένοι σε κοινή αντικομμουνιστική γραμμή.
        Απευθύνεσαι στους αφελείς εκείνους που έχαψαν τα παραμύθια ΔΟΛ και Τεγόπουλου το 91 για παρτίδες με την Τράπεζα του Βατικανού, στους μωρούς που κατάπιαν αμάσητα τα παραμύθια του Πάγκαλου για τον "Γερμανό".
        Πιο μωρός και πιο αφελής εσύ σεπτέ άρχοντα που προφητεύεις το τέλος του ΚΚΕ.
        Όλες οι προφητείες των προκατόχων σου κατέληξαν στον σκουπιδοτενεκέ. Εκεί θα πάνε και οι δικές σου.
        Δε σου λέω "α, πάγαινε από δω". Προφανώς εδώ είναι το σπίτι σου. Αλλά οι νοικοκύρηδες στο σπίτι τους δείχνουν μια στοιχειώδη ευγένεια (αν έχουν ανάλογη αγωγή, βέβαια).

  23. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 14/08/2013 15:34:31

    Θα μπορούσατε να κάνετε τον κόπο να δείτε τι λένε οι ίδιοι οι εργαζόμενοι του 902 για το κλείσιμο του σταθμού.Αλλά φυσικά δεν θέλετε..Δεν σας νοιάζει..Το μόνο που σας νοιάζει είναι πως θα συκοφαντήσετε το ΚΚΕ.Δε σας πήρε ο πόνος για τους εργαζόμενους.Το ΚΚΕ είχε ενημερώσει εγκαίρως για το οικονομικό του πρόβλημα και ότι θα προχωρόυσε σε κλείσιμο του σταθμού γι αυτό το λόγο.Δηλαδή θα ήταν προτιμότερο να μείνουν οι εργαζόμενοι απλήρωτοι και ανασφάλιστοι?Για κανένα άλλο εργαζόμενο δε σαςπήρε ο πόνος που είναι τόσοι απλήρωτοι ή δουλεύουν με όρους σκλαβιάς.Μόνο το ΚΚΕ με τον 902 ήταν και είναι στο πλευρό των εργαζομένων απ τα χαράματα στις πύλες των εργοστασίων.Κρατήστε το ψεύτικο ενδιάφερον σας για άλλους...

  24. Μανωλης avatar