#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2009 22:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύννεφα πάνω από τον όμιλο Λαυρεντιάδη

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο έχει ο σημερινός «Ελεύθερος Τύπος» για τα ΜΜΕ και τον πόλεμο των εκδοτών. Το άρθρο (http://www.e-tipos.com/newsitem?id=74562) υποστηρίζει ότι έχουν ανακύψει σοβαρά προβλήματα μεταξύ του επιχειρηματία κ. Λαυρεντιάδη και του Carlyle Group, το οποίο αγόρασε πέρυσι το 73,54% της εταιρείας Νεοχημικής του πρώτου, έναντι του μυθικού ποσού των 503 εκατομμυρίων ευρώ. «Από τη στιγμή που άρχισε να καταρρέει το γαϊτανάκι των εξαγορών, συγχωνεύσεων και οι επενδυτικές κινήσεις να γίνονται μπούμερανγκ για τα equity funds, ήταν θέμα χρόνου να αρχίσουν να σπάνε συμφωνίες και να εγείρονται από ενστάσεις μέχρι δικαστικές αγωγές» γράφει χαρακτηριστικά η εφημερίδα της κας Αγγελοπούλου. Σύμφωνα με την ίδια υπάρχουν «αγκάθια» όχι μόνο στην ουσία της εξαγοράς της Νεοχημικής, αλλά και στην πορεία των οικονομικών μεγεθών της ίδιας της εταιρίας και των θυγατρικών που διατηρεί στα Βαλκάνια.

Πιο ενδιαφέροντα είναι αυτά που γράφει ο ΕΤ για την είσοδο του κ. Λαυρεντιάδη στον χώρο των ΜΜΕ: «Το επιχειρηματικό δίδυμο Λαυρεντιάδης - Κυριακίδης φαίνεται πως μέσω διαδοχικών κινήσεων αποκτά ανοχή ή και πρόσβαση από τρεις σημαντικούς παράγοντες. Δηλαδή τον ΔΟΛ, τον όμιλο Μπόμπολα και την οικογένεια Βαρδινογιάννη. Ανοιχτό μένει το μέτωπο προς Νέο Φάληρο και οικογένεια Αλαφούζου, όπου ο Β. Μαρινάκης (ο οποίος διατηρεί άριστες σχέσεις με την κουμπάρα του, υπ. Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη) έχει αποκτήσει σημαίνοντα λόγο μετά την απόκτηση του 25% του ΣΚΑΪ»

Όπως άλλωστε γράφει το «Παρόν», μαζί με τον στενό του συνεργάτη Πέτρο Κυριακίδη, ο κ. Λαυρεντιάδης αγόρασε από την οικογένεια Βαρδινογιάννη την «Espresso» και τα περιοδικά της θυγατρικής εταιρείας. Από τον Χρήστο Λαμπράκη την αγγλόφωνη «Athens News» και το περιοδικό «Free» τα οποία ο όμιλος δεν ήθελε. Στον Πήγασο, σε μια εποχή οικονομικής δυσχέρειας, αγόρασαν τουλάχιστον το 12% του ομίλου και έχουν στόχο το 20%. Από τον Δ. Κοντομηνά και τον Γ. Κύρτσο πήραν το μισό μερίδιο εκάστου, αποκτώντας το 26% των εφημερίδων «City Press», «Free Sunday» και «City Auto Moto». Έχουν ήδη εκδώσει τη «Σφήνα», από την οποία έφυγε ο Σ. Καρατζαφέρης, ενώ αγόρασαν από τον Σωκράτη Κόκκαλη τον Flash και είναι έτοιμοι και για το Sport TV (πρώην Magic), αν και τώρα αφήνουν να εννοηθεί πως φοβούνται παρέμβαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού. Χτύπησαν και την πόρτα του Φαλήρου, όμως η απάντηση ήταν αρνητική, ενώ κρούση έγινε και προς τον Alpha. Ταυτόχρονα ο Λ. Λαυρεντιάδης επεκτείνεται με χορηγίες στο Μέγαρο Μουσικής ενώ διαφημίσεις της Alapis γεμίζουν τα εβδομαδιαία έντυπα»

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Το λένε πλαγίως αμφότερα τα δημοσιεύματα. Ο κ. Λαυρεντιάδης αγοράζει cash από το κλαμπ των μεγαλοεκδοτών έντυπα και μήντια που δεν τα χρειάζονται και έκαναν «κρα» για να τα ξεφορτωθούν. Γιατί το κάνει; Τι κάνει νιάου - νιάου στα κεραμίδια. Κάτι φοβάται και δημιουργεί συμμαχίες.

Εμείς πάντως δεν ξέρουμε αν φοβάται περισσότερο τους Αμερικανούς, ή κάποιους άλλους συμμάχους του Γένους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/03/2009 00:02:08

    Φάκτωρ..ο Λαυρεντιάδης έχει μπλέξει σε πολύ μεγάλο "πλανητικό" παιχνίδι επιχειρηματικό-πολιτικό και δεν είναι μόνος του. Για αυτό και "καίγεται" γιατί εάν πέσει θα πάρει μαζί του και πολλούς άλλους-"άλλες".

    Εάν θέλεις να πάρεις μια πιο συγκεκριμένη ανάλυση μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου..απο εχθές και για λίγο καιρό θα είμαι στην Αθήνα.

    Στη διαθεσή σου...

  2. Factorx avatar
    Factorx 24/03/2009 00:11:25

    @Dubai Expatriate εχω και e-mail

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 24/03/2009 00:16:58

    Λεγεται οτι στην Ελλαδα για δυο πραγματα δεν ελεγχεσαι απο που βρηκες τα λεφτα..1- Οταν εισαι μετοχος Ανωνυμου Εταιριας και 2-Οταν επενδυεις στο Χρηματηστηριο..Ο κ Λαυρεντιαδηε ασχολειται και με τα δυο..Αρα το συμπερασμα ειναι ευνοητο για τους μυημενους!!!!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/03/2009 01:44:02

    Dubai
    εσύ δεν έγραφες
    "...τα διαθέσιμα κεφάλαια της Αραβικής Χερσονήσου (Σαουδική Αραβία, Κουβέιτ, Ντουμπάι, Αραβικά Εμιράτα, Μπαχρέιν, Ομάν) + Κίνα + Ινδία + Ρωσία-Καζακστάν + Βραζιλία + Ινδία + Ιαπωνία + Κορέα + Μαλαισία + Σινγκαπούρη + Νότια Αφρική + Λιβύη + Ινδονησία + Ταιβάν = 6 τρις Δολάρια τουτέστιν ΑΦΘΟΝΕΣ ευκαιρίες για επενδύσεις στην Ελλάδα και αγορά δημοσίου χρέους με χαμηλά επιτόκια...
    ...υπάρχουν ορισμένα σχέδια στα σκαριά που θα φέρουν πολύ χρήμα από εκεί τους επόμενους μήνες. Ο Δασκαλόπουλος, ο Λαυρεντιάδης, ο Μαρτίνος και άλλοι ετοιμάζονται για συμμετοχικά κεφάλαια τα οποία εάν τρέξουν θα φέρουν μερικά δις στην Ελλάδα" ;

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 24/03/2009 02:46:35

    Ο Λαυρεντιαδης ψαχνεται-διασταυρωμενο-να μπει και στο Μετοχικο Κεφαλαιο του Ολυμπιακου!

    Ισως χωρις καλα καλα να ξερει αν η μπαλλα ειναι στρογγυλη η τετραγωνη...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/03/2009 06:32:27

    Θα σας πω κάτι που μου έμαθε ένας σοφός γέρος:

    1. Όταν βλέπεις εξαγορές να γίνονται σε τιμή πολύ μεγαλύτερη από την καθαρή θέση, κάτι δεν θα πάει καλά

    2. Όταν βλέπεις τέτοιες εξαγορές σε "αναπτυσσόμενες" χώρες, μάλλον ξεπλένεται χρήμα. Το "βρώμικο" χρήμα δεν είναι αναγκαστικά "βρώμικο", απλά επειδή δεν έχει φορολογηθεί και πρέπει να εμφανιστεί, δέχεται να δώσει στο "πλυντήριο" ένα 20 με 30% (κάτι λιγότερο από τον φόρο που θα πλήρωνε). Αν είναι προϊόν εγκλήματος, δέχεται να δώσει 50, και παραπάνω %.

    3. Όταν δεν ξέρεις, χωρίς πολύ προσπάθεια τι κάνει μιά εταιρία, μάλλον είναι βιτρίνα για κάτι άλλο. (Ή για να το πώ πιο αλαζονικά, οταν δεν ξέρω εγώ, τι κάνει μιά εταιρία...)

    4. Πολλά από τα private equity deals, και όχι μόνο στην χώρα μας έγιναν με λάδωμα. "Αν μου πάρεις την εταιρία μου με καπέλο, θα σου δώσω το 50% του καπέλου".

    5. Μα και αυτά, δεν είναι σύνδρομα της φούσκας; Έχουν δεν έχουν μέσα μεγάλους και επιφανείς; Πώς νομίζετε πλούτηναν οι μεγάλοι και επιφανείς; Με μουσικές καρέκλες και εσωτερικοί πληροφόρηση (άντε και κανέναν πόλεμο ή εμπάργκο).

    6. Τα περί εύκολων πετροδολλαρίων ή εύκολων δολλαρίων είναι παραμύθι, βιτρίνα, πώς το λένε...

    Τελικά, οι θεωρίες περί ήθους, τιμιότητας και σκληρής δουλειάς είναι παραμύθια για μικρά παιδιά, και εγώ μέγας αφελής που δεν τα κατάλαβα αυτά νωρίτερα...

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/03/2009 10:51:29

    @Προφήτης

    Συνεχίζω απο τα προηγούμενα και συμπληρώνω ότι ο Λαυρέντης πέρα απο χρήματα που θέλει να φέρει (Πολύ καλό σε γενικές γραμμές), έχει αναλάβει και την προώθηση στο ανώτατο πολιτικό αξίωμα συγκεκριμένου Έλληνα πολιτικού με αποτέλεσμα να πατάει σε δύο βάρκες.

    Εάν αποτύχει θα φέρει κάτω και τον πολιτικό που προωθεί απο συγκεκριμένο κέντρο αποφάσεων στις ΗΠΑ το οποίο πρόσφατα έχασε την εξουσία στις εκλογές του Νοεμβρίου 2008...πιστεύω καταλάβατε ποιοί είναι οι συγκεκριμένοι Αμερικανοί και ποιό το πολιτικό πρόσωπο στηξν Ελλάδα (Σκοπίμως είναι ουδέτερη η κλίση...)


    Περαιτέρω η προώθηση του συγκεκριμένου ατόμου στην Πρωθυπουργία της Ελλάδος συνδέεται με περιφερειαές αλλαγές και ανακατατάξεις που εντάσσονται σε παγκόσμιο παιχνίδι εξουσίας με αποτέλεσμα να κινδυνέυει να εμπλεκεί η Ελλάδα σε επικίνδυνες περίπέτειες.

    Ουσιαστικά θα εμπλακούμε σε ένα 4ο παγκόσμιο πόλεμο στον οποίο μόνο χαμένοι θα βγούμε.

    Δυστυχώς η μωροφιλοδοξία συγκεκριμένης πολιτικής οικογένειας υπέυθυνη για μύρια όσα δεινά στη σύγχρονη Ελληνική ιστορία δεν τους έχει διδάξει τίποτα και συχίζουν το κατστροφικό τους έργο..ο Λαυρεντης προσπαθώντας να πιάσει την καλή μπλέχθηκε σε ιστορία που δύκολα θα ξεμπερδέψει.


    Όλα τα παραπάνω είναι για εισαγωγή...θα ακολουθήσει και μέρος β'.



    Υ.Γ Φάκτωρα, δεν στέλνω ε-μαίλ είμαι παραδοσιακός τύπος υπέρ της διαπροσωπικής επαφής και πάντα έχω τη φαντασίωση ότι τελικά δεν είσαι ένας μεσήλικας Έλληνας δημοσιογράφος αλλά μια γοητευτική ψηλή ξανθιά προερχόμενη εκ Βορείας Ευρώπης με σκοπό την ανύψωση του ηθικού των Ελλήνων και την αποκάλυψη των σκοτεινών κέντρων εξουσίας που καταδυναστέουν τη χωρα...εάν κάνω λάθος πές μου το για να μην μείνω άλλο σε αυτή τη φαντασίωση!

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/03/2009 11:19:36

    Αρχαιοπτέρυξ
    έχω ακούσει και 70% για "άσπρισμα".
    Αλλά τα 'χαν βρει, κυριολεκτικά, στο δρόμο. Κληρονόμοι "μαύρων".

    Κατά τα λοιπά, τα γνωστά : πατήρ του Πλούτου= Κλοπή-Αρπαγή-Πόλεμος.

    Αλλά οι άνθρωποι που δεν έχουν τα κυβικά, και δεν είναι μομφή-το αντίθετο, καλά θα κάνουν να μένουν στο ήθος, στη συνέπεια και στη δουλειά.

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/03/2009 11:44:26

    Dubai
    είσαι κατανοητός εξαρχής.

    Αλλά ... σε "τσιγκλάω" να πεις περισσότερα.

    Το Carlyle Group διοικείται από τον Frank Carlucci III, πρώην Υπ. Άμυνας και Διευθυντή της CIA μεταξύ άλλων θέσεων, και έχει συνεταίρους, μεταξύ άλλων, Bush, Baker, Bin Laden, Soros.

    Το ότι αυτοί αγόρασαν μια, ας πούμε, αμφισβητούμενης αποδοτικότητας εταιρεία για ένα σκασμό λεφτά κάνει μπαμ οτι στέλνουν μέσα (στη χώρα) χρήμα για κάποιο λόγο.

    Ο λόγος είναι να διατεθεί το χρήμα για υποστήριξη πολιτικού που θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.

    Η συγκεκριμένη μεθόδευση θα κάνει πολλούς .."καραμανλικούς" στα γεράματά τους.

    ***

    Καλά φαντασιώνεσαι. "Ο Factor" είναι πανύψηλη ξανθιά, με το όνομα Σβετλάνα.
    (Θα γνωρίζεις ότι Σβετ=Φως και Σβετλάνα=Φωτεινή, αυτή που ρίχνει φως στα απόκρυφα γεγονότα)

  10. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/03/2009 14:05:13

    @Προφήτης

    Μέρος ΄Β

    Η Carlyle Group μέσω των στελεχών της, διαπλέκεται και με το Τουρκικό λόμπι στην Ουάσινγκτον και σε δεύτερο επίπεδο με το Κοσοβαρό-Αλβανικό.

    Λόγω της ύπαρξης των μελών της οικογένειας του Μπιν Λάντεν και με το Σαουδαραβικό και Πακιστανικό...ειλικρινά όσα χρήματα και να μου έδινε κάποιος δεν θα έμπλεκα με αυτούς τους τύπους..

    Το κλου της υπόθεσης ποιό είναι; Ότι η ALAPIS η νυν εταιρεία δηλαδή του Λαυρεντιάδη συμμετέχει στην εξαγορά του λιμανιού της Θεσσαλονίκης μαζί με την υποτιθέμενη "Κινέζικη" εταιρεία. Για την ακρίβεια έχει το 50% της κοινοπραξίας.

    Όσοι ασχολούνται με τους λιμένες, αντιλαμβάνονται τη στρατηγική σημασία του να ελέγχεις ένα τέτοιας διαβαλκανικής σημασίας εμπορικό κόμβο, τώρα μάλιστα που ολοκληρώνεται η Εγνατία οδός και οι κάθετοι άξονες με Σκόπια-Βουλγαρία-Σερβία και από εκεί στη Κεντρική Ευρώπη.

    Τι κοινό έχουν όλοι όσοι αναμειγνύονται με το Carlyle Group?

    ΗΡΩΙΝΗ-ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ-ΔΙΕΘΝΕΣ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ΟΠΛΩΝ.... και στο βάθος του τούνελ διεθνής τρομοκρατία.

    Η ακύρωση μέχρι στιγμής της διαδικασίας ιδιωτικοποίησης του ΟΛΘ πείραηε πολλούς που κατά διαβολική σύμπτωση σχετίζονται άμεσα με αυτούς που ελέγχου την έτερη αμαρτωλή εταιρεία με δουλείες στην Ελλάδα...την SAIC με το περιβόητο C41, το οποίο το πλήρωσε πανάκριβα η χώρα χωρίς ποτέ να λειτουργήσει και αρκετοί Υπουργοί έφαγαν το κεφάλι τους όταν αρνήθηκαν να υποκύψουν στους εκβιασμούς...ο Μαρκογιαννάκης παρολίγο να εξοντωθεί πολιτικά από έναν ξεκουκουλωτάκη ο οποίος σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες είναι προς Βοστώνη πλευρά για "σπουδές" σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

    Η εταιρεία SAIC εξαιτίας της μη έγκαιρης κατοχύρωσης του C4I την περίοδο 2004-2006 έχασε διαδικασίες μετοχοποιήσεων στο NASDAQ και οι μετοχί της ("Πρώην" ανώτατα στελέχη της NSA) πολλά λεφτά....

    1+1 κάνει δύο (Εκτός εάν είσαι Μητσοτάκης)

    Η Carlyle Group και η SAIC είναι δυο μη κρατικοί δρώντες που σημάδεψαν την πρόσφατη Ελληνική πολιτική ιστορία και όσοι εμπλέκονται εάν καταλάβουν τι παίζει θα τρέχουν να βρουν τρύπα να κρυφτούν...για τους τύπους αυτούς ουδείς αναντικατάστατος και μη-αναλώσημος.

  11. Le canard avatar
    Le canard 24/03/2009 15:08:05

    @Dubai Expatriate 17

    BCCI No2?

  12. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/03/2009 15:40:24

    @Le canard


    Ενδεχομένος...και δεν πρέπει να ξεχνούμαι ότι πάνω κάτω τα ίδια άτομα οργάνωσαν και την πρώτη BCCI και στο τέλος την πλήρωσε ο...Νοριέγκα που τον κλείσανε τον άνθρωπο για 900 χρόνια στις φυλακές της Φλόριδα!

    Στην Ελλάδα η τράπεζα -αντιπρόσωπος της BCCI ήταν η Τράπεζα Κρήτης...επί Κοσκωτά!

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/03/2009 15:54:01

    BCCI
    Bank of Crooks and Criminals International

    "The Mother of Financing international terrorism" according to an insider.

  14. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 24/03/2009 18:17:04

    Απίστευτο μέχρι ποιό σημείο φτάνει η συνομωσιολογική ανάλυση για τους Ελληνες επιχειρηματίες.

  15. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 24/03/2009 18:18:38

    Ξεκινήσαμε από ένα δημοσίευμα και φτάσαμε στη BCCI...

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/03/2009 18:53:40

    Έρχεται και το 2012, πλησιάζει και ο Νουμπίρου....

  17. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 25/03/2009 10:41:25

    @Anonymous

    Αφιερωμένο το ακόλουθο clip...

    http://www.youtube.com/watch?v=9LEljS3ib84

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/03/2009 19:51:58

    Γεια σου Προφήτη

    Τώρα το είδα... Και εγώ έχω ακούσει για υψηλότερες ταρίφες. Το ξέπλυμα χρήματος, λένε τα κιτάπια, είναι "αποτελεσματικήξ αγορά". Προσφορά ζήτηση. Όσο λιγοστεύουν τα πλυντήρια, ακριβαίνει η ταρίφα. Επίσης ακριβαίνειαν το μαύρο είναι κατάμαυρο. Το προϊόν φοροαποφυγής έχει μικρότερη ταρίφα από αυτό που προέρχεται από έγκλημα ή περίεργες χώρες.

    Έχω την θεωρία ότι πολλές επιχειρήσεις και μαγαζιά γύρω μας που δεν είναι σαφές γιατί υπάρχουν είναι βιτρίνες τέτοιυ είδους, αλλά δεν το έχω ψάξει για να το αποδείξω. Ένα ξέρω. Με τον ιδρωτα του προσώπου άντε κανένα διαμερισματάκι και ένα αμάξι. Τα άλλα μάλλον έχουν άλλη προέλευση.

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/03/2009 21:45:17

    Γειά σου Αρχ-ρυξ


    1. Προσφορά-ζήτηση.
    Ακριβώς. Ισχύει και στο απλό λάδωμα.
    Όταν ακούγεται "αυστηροποίηση" της πολεοδομικής νομοθεσίας ακριβαίνει η ταρίφα του ελεγκτή.
    Όταν γίνεται "κάθαρση" στο δικαστικό σώμα ωσαύτως.
    Κι όταν "εγκρίνεται" επισφαλές δάνειο το ποσοστό του υπογράφοντα φθάνει στο 20%. Καταβλητέο, αμέσως, στο ταμείο, με την πρώτη εκταμίευση.

    2. Βιτρίνες.
    Δεν είναι μόνο δική σου θεωρία.
    Μου άρεσε η διατύπωσή "Όταν δεν ξέρεις, χωρίς πολύ προσπάθεια, τι κάνει μιά εταιρία...".
    Όμως υπάρχουν και επιχειρήσεις με κανονικη δραστηριότητα που ξεπλένουν για λογαρισμό ισχυρών.
    Μετ' επιτάσεως ακούγεται αυτό για πασίγνωστη αμφί lifestyle περσόνα, αν και σε πτωτική τροχιά δημοσιότητας, μαυρισμένη χειμωνα-καλοκαίρι, στο χώρο της αντιπροσώπευσης και εμπορίας πολυτελούς ένδυσης.

    3. Ο ιδρώτας του προσώπου.
    "Άρπαζε να φας και κλέψε να 'χεις".
    Οι παροιμίες είναι συμπυκνωμένη σοφία.