#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2008 01:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σύνθετη ονομασία για όλες τις χρήσεις»

Τώρα που ο αχός της μάχης στο Βουκουρέστι έχει κοπάσει προσθέτουμε και έναν άλλο προβληματισμό μας, σε όσα γράφουμε στο προηγούμενο post: Από όσα έχουμε καταλάβει, το θέμα των Σκοπίων πρέπει να έχει λυθεί, μέχρι την επόμενη διάσκεψη του ΝΑΤΟ, το 2009. Εκεί όμως – και με δεδομένο ότι στις ΗΠΑ θα έχει εκλεγεί μέχρι τότε νέος πρόεδρος και ότι σε τέτοια ζητήματα υπάρχει «συνέχεια» στην αμερικανική εξωτερική πολιτική - τα πράγματα δεν θα είναι όπως στο Βουκουρέστι. Πολύ περισσότερο, αφού, έως τότε, το θέμα των Σκοπίων θα έχει δρομολογηθεί στον ΟΗΕ και το πιθανότερο, θα έχει λυθεί. Τώρα είναι, λοιπόν, η ευκαιρία να αποδείξει η ελληνική κυβέρνηση ότι μπορεί να λύσει το θέμα της ονομασίας προς όφελος της χώρας μας. Να προλάβει αυτή τις εξελίξεις, πριν ανασυνταχθούν οι αντίπαλες δυνάμεις και φτάσουμε σε ίδια αδιέξοδα.

Αντί αυτού όμως, τι κάνει η κυβέρνηση. Θριαμβολογεί και παράλληλα καλλιεργεί στην κοινή γνώμη την σύνθετη ονομασία. Όταν ρωτήθηκε σχετικά ο κ. Καραμανλής, στη χθεσινή του συνέντευξη Τύπου, απέφυγε προσεκτικά να διευκρινίσει εάν ο γεωγραφικός προσδιορισμός του όρου «Μακεδονία» εξακολουθεί να αποτελεί βασική προϋπόθεση για οποιαδήποτε διαπραγμάτευση και είπε. «Η ελληνική θέση είναι πολύ ξεκάθαρη. Μιλούμε για κάτι το οποίο θα είναι erga omnes, θα ισχύει για όλες τις χρήσεις. Μιλάμε για μία καθαρή σύνθετη ονομασία».

Αν όμως το έλεγε αυτό κάποια κυβέρνηση στο παρελθόν, απλά θα έπεφτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΠΙΣ avatar
    ΠΙΠΙΣ 05/04/2008 08:57:36

    Οτι έχουμε χάσει στο θέμα είναι γεγονός το θέμα είναι να μετριάσουμε την χασούρα... τωρα τελευταία πάντως αποφεύγει να μιλά και για γεωγραφικό όρο ο δάμαλος... είναι σαν τα δεν του ασφαλιστικού, 5 μέρες πριν την σύνοδο του ΝΑΤΟ μιλά για γεωγραφικό μέσα στην Βουλή και 1-2 μέρες τώρα δεν μιλά καν για γεωγραφικό όρο...

    Νεα Μακεδονία προ των πυλών.

  2. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 09:10:18

    Δηλαδη αν και οταν λυθει το θεμα θα πρεπει να εισπαραξουμε το Βορεια Μακεδονια ως νικη και τω Νεα Μακεδονια ως ηττα??
    υπαρχει στ αληθεια διαφορα??? Αν υποθεσουμε οτι οι Σκοπιανοι θα διεκδικησουν την Θεσσαλονικη αμεσως μετα το Βορεια θα τους κρατησει μακρια και το Νεα θα τους ανοιξει τις πόρτες?? Προβλέπω εθνικες διαφωνιες με επιτροπες γλωσσολογων στη θέση των διπλωματων. Σε περιπτωση συρραξης η πρωτη φαση των επιχειρησεων θα περιλαμβανει βομβαρδισμό του Κιλκις με λεξικά και βιβλία ιστοριας των σκοπιων.

  3. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 09:15:40

    το αλλο θεμα ειναι η χρηση του ορου μακεδονας-μακεδονικός. Υπαρχει περιπτωση α αυτοαποκαλουνται βορειο-μακεδονες ή νεο-μακεδονες??
    Η μονη συνθετη ονομασια που θα εκανε διαφορά ειναι το Σλαβο-Μακεδονια που απορριψαμε στην αρχή εχοντας αυτοπαγιδευτει με τις διαδηλώσεις και τα παιχνιδια εσωτερικής πολιτικης του Σαμαρα και του Ανδρεα Παπανδρεου.

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 05/04/2008 10:46:58

    Το "θα έχει ξεχαστεί σε δέκα χρόνια" είναι λάθος μόνο στο δέκα, έτσι για να μην ξεχνάμε.

  5. ΠΙΠΙΣ avatar
    ΠΙΠΙΣ 05/04/2008 10:54:20

    Προς sxolio.gr εγώ δεν μίλησα για ήταν ή νίκη αλλά ότι έχουμε χάσει ήδη. Αναφέρθηκα στο δάμαλο γιατί μέσα σε 3ης μέρες πήρε πίσω (περί γεωγραφικού προσδιορισμού) όσα ανέφερε μέσα στην βουλή.

  6. strategic avatar
    strategic 05/04/2008 10:59:39

    το άκουσα να το λεει κάποιος απο τους ειδικους "σκπιανολογους" κ τελικά στη φάση που φτάσαμε (ή καταντησαμε οπως θετε πειτε το) δεν ειναι κ τοσο κακη ιδεα..το Νεα Μακεδονια αφενος ειναι καλυτερο γιατι ακριβως δεν υποννοει οτι υπαρχει μια νοτια κ μια βορεια που μπορει καποτε να ενωθουν ( σε βαρος μας) κ αφετερου συνηθιζεαι διεθνως! Νεα Ζηλανδια ας πουμε (Νεα Υορκη, Νεα Ιωνια :-) κλπ).. δηλ. γιατι λεμε νεουορκεζοι, ρε sxolio,πχ κ δε μπορουμε να πουμε νεομακεδονες?!ρεαλιστικα κ δεδομενου οτι οι πικραμενοι γειτονες δεν προκειται οσα βετο κ να τους βαλουμε να συναινεσουν σε απαλειφη του Macedonia, το Nova Macedonia θα πρεπει να ειναι μια καλη ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΗ λυση..μονο με απειλη πολεμου θα δεχτουν ποτε το Βαρντασκα ή ότι άλλο ονειρευόμαστε εμεις να τους λεμε..

  7. Alkimos avatar
    Alkimos 05/04/2008 11:00:10

    Είναι γεγονός οτι το ΒΕΤΟ και η αναβολή της ένταξης των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ δεν ήταν η λύση στο πρόβλημα...
    Αυτό που προφανώς όμως δεν συνειδητοποιούν οι περισσότεροι, είναι ότι το πρόβλημα δεν έγκειται στο αν θα ονομαστούν τα Σκόπια «Δημοκρατία της Μακεδονίας», «Δημοκρατία των απογόνων του Μεγάλου Αλεξάνδρου» ή «Χώρα των ...Αριανών». Το πρόβλημα είναι οι γελοίες ΑΛΥΤΡΟΤΙΚΕΣ τους διαθέσεις, που δεν είναι παρά οι αιχμή του δόρατος μιας ευρείας επεκτατικής πολιτικής, πού έχει αλλού το στρατηγείο της...
    Μετά από όσα έχουν αποκαλυφθεί σχετικά με την βρώμικη διεθνή προπαγάνδα αναφορικά με την ύπαρξη «μακεδονικής εθνότητας», όχι μόνο δεν θα ήταν δυνατόν να επιτρέψουμε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αναφορά του όρου Μακεδονία στο όνομα αυτού του κρατιδίου, αλλά αντίθετα, θα πρέπει να προσφύγουμε με καταγγελία, στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης. Όσο χαλαρώνουμε την αντίσταση σε ότι είναι αυτονόητο, τόσο ενθαρρύνουμε αυτήν την ανόητη διεκδίκηση!
    Αυτό σημαίνει ότι μέρος του προβλήματος είναι και η δική μας πολιτική, η οποία φανερώνει ανασφάλεια και αβεβαιότητα.»

  8. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 11:02:06

    Η ελληνική θεση ολισθησε από το συνθετη ονομασια με γεωργαφικό προσδιορισμό στο συνθετη ονομασια γενικώς στη διαρκεια της διαπραγματευσης σαν ενδειξη καλης θέλησης ακριβως γιατι δεν υπήρχε ιδιατερη διαφορά. πιστευω πως από την αρχή αφορουσε στην διαδικασια του παζαριου και όχι την ουσία.

  9. Alkimos avatar
    Alkimos 05/04/2008 11:05:00

    Και κάτι ακόμα...

    Το ελληνικό VETO στο Βουκουρέστι λειτούργησε κατά τη γνώμη μου σαν καταλύτης και βοηθάει στο να βγουν στην επιφάνεια κάποια υποβόσκοντα πολιτικά στοιχεία, τα οποία ως φαίνεται θα διαμορφώσουν μάλλον το διεθνή πολιτικό τοπίο στο μέλλον.
    Έχουν δίκιο οι διάφοροι «νεοταξίτες» δημοσιογράφοι σε Ευρώπη και Αμερική καθώς και οι Έλληνες ομοϊδεάτες τους, οι οποίοι μιλούν για «υστερία» αναφορικά με τον τρόπο αντιμετώπισης του θέματος του ονόματος, από μέρους της Ελλάδας. Έχουν δίκιο διότι προφανώς δεν αντιλαμβάνονται την ουσία της υπόθεσης, βλέποντας μόνο την επιφάνεια, η οποία είναι το φτωχό... το ασήμαντο... το «αθώο» κρατίδιο, το οποίο χρειάζεται την βοήθεια των δυνατών. Αυτοί, οι «φιλάνθρωποι» και ...«ειρηνιστές» - το νέο δόγμα των προοδευτικών - πιστεύουν ότι θα κτίσουν έναν νέο κόσμο, γκρεμίζοντας τις γέφυρες με το παρελθόν. Αυτή όμως είναι η μέθοδος της «μπουλντόζας» και αν αφεθούμε στα χέρια τους, τότε μας βλέπω σε λίγα χρόνια, οι άντρες να θηλάζουν μωρά (διότι το να γενούν παιδιά αποτελεί πλέον μπαγιάτικη είδηση...), τα ναρκωτικά να πωλούνται στα περίπτερα και οι παιδεραστές να κάνουν «σύμφωνο συμβίωσης» με ...ανήλικα.

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/04/2008 11:20:19

    'Οταν θυμώνουν οι παρατημένες γκόμενες . . .
    ============================================

    Προαναγγέλλουν την καταστροφή της Ελλάδας το 2013 με την βοήθεια των Αμερικανών , για να καταλάβετε τι εννοώ μπείτε στην σελίδα.

    http://www.bulgarmak.org/makedonia.htm

    'Ενας hacker βρε παιδιά ! . . .

    ΠΕΛΙΑΣ

  11. Alkimos avatar
    Alkimos 05/04/2008 12:14:16

    Σχετικά με την βουλγαρική προπαγάνδα – σε άψογα ελληνικά – θυμίζω την παροιμία: «λέγε - λέγε το κοπέλι κάνει τη γριά και θέλει»... ας προσέξουμε λοιπόν... Kάποιοι στα βόρια της χώρας δείχνουν να έχουν αρχίσει ...να θέλουν!

  12. Factorx avatar
    Factorx 05/04/2008 14:01:21

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, σημερα:
    «Ενιαία χρήση»
    Είναι μάλλον προφανές ότι η κυβέρνηση επικεντρώνει την προσοχή της στην κατοχύρωση της ενιαίας χρήσης της σύνθετης ονομασίας, αφήνοντας διαπραγματευτικό περιθώριο για την επίτευξη μιας σύνθετης, καθαρής ονομασίας (σ.σ. π.χ. Νέα Μακεδονία, αλλά όχι ασαφούς ονομασίας τύπου Δημοκρατία της Μακεδονίας-Σκόπια).

  13. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 14:26:13

    ο γεωγραφικός προσδιορισμός συνηθως αναφερεται σε χωριστα κρατη του ιδιου εθνους (βορεια και νοτια Κορεα και βιετναμ, ανατολικη και δυτικη Γερμανια) ενω το νεα δινεται συνηθως σε αποικιες Νεα Υορκη, Νεα Σκωτια κτλ. Δεν ξερω αν κατι ειναι καλυτερο απο το άλλο. Επιμενω: Μαλλον δυιλιζουμε τον κώνωπα

  14. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 14:26:58

    το Μακεδονια-Σκοπια δεν ηταν προταση ηταν πουστια

  15. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 14:29:52

    strategic, το προβλημαα δεν ειναι τι θα λέμε εμεις αλλα αν εχει νοημα ή αξια να προσπαθησουμε να επιβαλουμε τι θα λένε οι ιδιοι και όλοι οι άλλοι.

  16. Factorx avatar
    Factorx 05/04/2008 17:06:43

    Τo γράφω εδώ γιατί δεν θέλω να το κάνω post: Η ξεφτίλα των «αποκλειστικών» και των αντιγραφών στα blogs έχει πιάσει πια πάτο. Κανείς από εμάς δεν απαίτησε …«δικαιώματα» για τα θέματα και τους τίτλους που «κλέβουν», η αντιγράφουν. Αλλά να αποδίδουν και σε άλλους ή στον εαυτό τους θέματα που βγάλαμε εμείς πριν από ημέρες παραπάει. Κυρίως, επειδή οι ίδιοι καμαρώνουν για αναγνωσιμότητες δεκάδων χιλιάδων. Τελευταίο κρούσμα η είδηση για τον Ρέστη και τον ALPHA. Δεν θα τους ακολουθήσουμε. Μάτια έχετε και βλέπετε.

  17. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 05/04/2008 19:34:16

    imitation is the best form of flattery, factorx (συγνώμη αλλά στο πρωτότυπο είναι πιό εύηχο). Στην Ελλάδα βέβαια η μίμηση είναι βασική στρατηγική γιαυτό όλη η Ελλάδα μοιάζει με τα Εξάρχεια (που σημειωτέον ήταν ωραία γειτονία την δεκαετία του '50)

  18. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 05/04/2008 19:55:04

    "Οι ατάλαντοι μιμούνται κι οι ταλαντούχοι κλέβουν", -Μάνος Χατζηδάκις

  19. thanos avatar