Σύνεδρος ΣΥΡΙΖΑ: Ιθαγένεια και ελευθερία στους παράτυπους μετανάστες!
05/01/2015 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύνεδρος ΣΥΡΙΖΑ: Ιθαγένεια και ελευθερία στους παράτυπους μετανάστες!

Εγκάλεσε την ηγεσία «γιατί φοβάται να πει ευθέως πως εμείς θα δώσουμε χαρτιά σε κάθε παιδί μετανάστη που γεννιέται εδώ;», «Πως θα ανοίξουμε αμέσως όλα τα στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών;».

Μπορεί στην προεκλογική ατζέντα να κυριαρχούν τα θέματα της οικονομίας, μιας και δεν χρωστάμε μόνο της Μιχαλούς, αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα εξίσου σοβαρά, αν όχι σοβαρότερα.

Ένας Σύνεδρος, Σάββατο βράδυ, στο γήπεδο του tae kwon do στο Έκτακτο Διαρκές Συνέδριο, μπήκε στο «ψητό», στο κυρίως μενού των Προγραμματικών θέσεων του ΣΥΡΙΖΑ.

Εγκάλεσε την ηγεσία «γιατί φοβάται να πει ευθέως πως εμείς θα δώσουμε χαρτιά σε κάθε παιδί μετανάστη που γεννιέται εδώ;»

«Πως θα ανοίξουμε αμέσως όλα τα στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών;».

Έλα ντε. Γιατί;

Είναι απλό. Θα έχουμε σκίσει τα Μνημόνια (ενώ προς το παρόν σκίζουν και ξανασκίζουν τον κατάλογο υποψηφίων στις βουλευτικές εκλογές) τα λεφτά θα τρέχουν στους δρόμους, όταν δεν θα πέφτουν από τους ουρανούς, δουλειές με ουρές θα ανοίξουν, γιατί να μην φιλοξενήσουμε τουλάχιστον άλλα δύο εκατομμύρια μετανάστες;

Παντεσπάνι θα υπάρχει για όλους.

Και προσέξτε: χαρτιά σε κάθε παιδί που γεννιέται. Όχι σε κάθε που γεννήθηκε εδώ, πήγε σχολείο εδώ, έμαθε ελληνικά και έχει ενηλικιωθεί και εξοικειωθεί με τη χώρα.

Βιομηχανία θα στήσουν οι εγκέφαλοι της παράνομης διακίνησης προσώπων. Θαλάσσια ταξί θα γεμίσουν το Αιγαίο, που θα ανήκει μόνο στα ψάρια του και στους λαθρέμπορους ψυχών.

Όσο για το άνοιγμα των «στρατοπέδων συγκέντρωσης μεταναστών» δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτοί θα κατευθυνθούν στο κέντρο των Αθηνών και των άλλων πόλεων, για να ασχοληθούν βασικά με το υπαίθριο εμπόριο, αλλά και συγκεκριμένα είδη παροχής υπηρεσιών.

Στα Βόρεια Προάστια η ζωή θα συνεχισθεί απρόσκοπτα…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΤ avatar
    ΤΤ 05/01/2015 15:05:02

    Εφοσον η κυρία διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ειναι μια χρονοκαθυστέρηση, καλύτερα ΣΥΡΙΖΑ. Ενα μπαμ, μια αποτομη πτώση του βιοτικού επιπέδου κατα 30%, θα διώξει όσους απλα επιβιώνουν στις παρυφές της παραοικονομίας, οπως ακριβώς φεύγουν τρέχοντας απο τις πατρίδες τους..

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΤΤ 05/01/2015 19:28:54

      Δεν χρειάζεται να κάψουμε το σπίτι για να απαλλαγούμε απο τα ποντίκια μπορούμε και αλλιώς .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΤΤ 05/01/2015 19:29:55

      Δεν είχες πιο γελοίο επιχείρημα έτσι; Όταν ο λαθρομετανάστης θα κλέβει, θα βιάζει, θα σκοτώνει κα ιδε θα τον πιάνει η ΕΛΑΣ ούσα αφοπλισμένη, νομίζεις θα θέλει να φύγει; Μεγάλο μέρος από όσους έρχονται άλλωστε είναι καταζητούμενοι για εγκλήματα. Και στις φυλακές μας το 70% των κρατουμένων είναι αλλοδαποί ενώ στον πληθυσμό είναι μόλις 10%. Αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι είναι 7 φορές πιθανότερο όταν βλέπεις αλλοδαπό στο δρόμο να είναι επικίνδυνος από την περίπτωση που συναντάς Έλληνα. Και υπόψιν ότι οι περισσότεροι Έλληνες είναι μέσα για χρέη, ενώ οι αλλοδαποί από κλοπές, βιασμούς και ανθρωποκτονίας. Επομένως η πιθανότητα είναι ακόμη μεγαλύτερη... Και στην πόλη μου, ενώ προτού αναλάβει ο Σαμαράς, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας έβγαινα από το σπίτι μου, συναντούσα 10 αλλοδαπούς σε 2 λεπτά και ίσως 1-2 Έλληνες, σε λίγους μήνες το ισοζύγιο ανατράπηκε εντελώς. Αυτό από μόνο του μου δείχνει πολλά για το αν ο Σαμαράς νοιάζεται για την ασφάλειά μας. Και μετράει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην απόφασή μου για ψήφο. Αντίθετα με όσους υποκριτικά έλεγαν προ 3 ετών ότι το πρόβλημα της εγκληματικότητας είναι πολύ μεγάλο και τώρα θα ψηφίσουν σύριζα...

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Γεώργιος Τ. 05/01/2015 20:22:56

        Εντυπωσιακοί οι αριθμοί τους οποίους παραθέτεις. Δεν θα ήταν όμως πρακτικότερο να τους διώξουν αντί να τους βάζουν φυλακή αφού διαπράξουν βιασμούς και δολοφονίες για ένα εικοσάρικο;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Ο Λούμπεν 06/01/2015 00:42:35

          ᾿Εδῶ, ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Στεῖλτες τους στόν διάβολο καί ἀκόμα παραπέρα! Πίσω ἀπό ἐκεῖ πού ἦλθαν!! ῾Η οἰκογένεια μου ἔχει πληρώσει μέ ληστεῖες αὐτά τά καθάρματα πού παραβίασαν τά σύνορα τῆς Πατρῖδας μας.

          • Ο Λούμπεν avatar
            Ο Λούμπεν @ Φωτεινή 06/01/2015 23:04:21

            Δυστηχώς αυτό απαγορεύεται. Εγκληματική... συμμορία όποιοι πράττουν το αυτονόητο!

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/01/2015 21:42:28

    Μα σ΄αυτό ακριβώς το γεγονός δεν στηρίχθηκε η ΧΑ και κατόρθωσε να φιγουράρει τρίτο κόμμα στις δημοσκοπήσεις; Να ένα τρανό βάθρο που μπορεί να στηριχθεί η ΝΔ και να αντιπαραβληθεί με τον ΣΥΡΙΖΑ! Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο. Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο εθνικό να υποστηρίζει ότι, ό, τι και να μας κάνουν, ό,τι και να υποστούμε, πάση θυσία θα παραμείνουμε στο ευρώ, που κάλλιστα μεθερμηνεύεται από τον ΣΥΡΙΖΑ και κυρίως από πολλούς ψηφοφόρους, ότι η ΝΔ είναι ένας υπάκουος λακές, έτοιμος να υποκύψει σε κάθε νεύμα του αφέντη της! Χρειάζεται λοιπόν και κάποια υποτυπώδης πυγμή απέναντι στους ...φίλους μας, εκτός αυτού δεν είναι και τόσο έξυπνο να αφήνουμε την πρωτοβουλία αυτού του είδος των κινήσεων στον ΣΥΡΙΖΑ!!!