#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σύμφωνο Επιβίωσης» του ΠΑΣΟΚ προωθεί ο Κουβέλης



«Σύμφωνο συμβίωσης» από τους Παπανδρέου και Κουβέλη για τις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης φαίνεται να υπογράφουν ΠΑΣΟΚ και Δημοκρατική Αριστερά (πρώην ανανεωτική πτέρυγα του ΣΥΝ), έγραψε χθες το ΕΘΝΟΣ, σύμφωνα με το οποίο τα δύο κόμματα σύμφωνα βρίσκονται σε προχωρημένες συζητήσεις για να στηρίξουν ως κοινό υποψήφιο στο Δήμο της Αθήνας το συνήγορο του πολίτη Γ. Καμίνη.

Σήμερα εξάλλου, μιλώντας στον ΣΚΑΙ του κ. Αλαφούζου, ο οποίος εξαρχής στήριξε δυναμικά το εγχείρημά του,  τάχθηκε ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς ο κ. Κουβέλης τάχθηκε υπέρ της …  «απομνημονιοποίησης» των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών. Όπως εξήγησε,  οι εκλογές για την αυτοδιοίκηση έχουν τα δικά τους χαρακτηριστικά, και συσπειρώσεις εναντίον του μνημονίου δεν είναι δυνατόν να προκύψουν με επάρκεια και συνεκτικότητα όταν οι πολιτικές δυνάμεις διαφωνούν μεταξύ τους. «Και η Αριστερά και η ΝΔ τάσσονται εναντίον του μνημονίου. Η συσπείρωση προϋποθέτει ομοιογένεια».

Με άλλα λόγια, με τις γνωστές δήθεν «αριστερές σάλτσες, ο κ. Κουβέλης προσπαθεί να κρύψει τον βασικό λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκε το νέο κόμμα – εξαπτέρυγο: να στηρίξει το ΠΑΣΟΚ και την Κυβέρνηση του Μνημονίου



ΣΧΟΛΙΑ

  1. BlueSky avatar
    BlueSky 23/08/2010 15:34:30

    Εκτός από τον Κουβέλη, τα άλλα νέα τα μάθατε; Ένα νέο αυτιστικό εισέρχεται στην πολιτική αυτού του τόπου. Να δούμε πότε θα γλυτώσουμε από τους άρπαγες του δημοσίου βίου...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ BlueSky 23/08/2010 17:02:24

      θέλεις να πεις, φιλοδοξεί να εισέλθει, αν το ψηφίσουν...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/08/2010 15:38:47

    Η πλάκα είναι ότι οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί φιλοδοξούν να μπουν και στην επόμενη Βουλή (!), όπου -όπως είπε ο Κουβέλης- θα στηρίξουν κυβερνήσεις συνεργασίας. Εντελώς εκτός πραγματικότητας, κλεισμένοι μέσα στον αποστειρωμένο αστόκοσμο του Κολωνακίου όπου παρεπιδημούν. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι ακόμα και ο Σκάι του ΔΝΤ, ένα απλό ξεροκόμματο του 2% τούς πέταξε...

    • KΠ avatar
      @ Αυριανιστής 23/08/2010 18:01:28

      σκατόκοσμο, όχι αστόκοσμο._Κ.Π.

  3. V FOR VENDETTA avatar
    V FOR VENDETTA 23/08/2010 15:52:55

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΠΙΑ ΡΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΗΤΕ ΚΟΥΒΕΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ

  4. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 23/08/2010 15:57:43

    Πόσο, μα πόσο απογοητευτικό ειλικρινά είναι, να προτείνει την «απομνημονιοποίηση» των αυτοδιοικητικών εκλογών ο Φώτης Κουβέλης, που είχε καταφέρει για πολλά χρόνια να κτίζει ένα προφίλ ενός μετριοπαθούς και συμπαθούς πολιτικού!
    Ανανεωτικοί αριστεροί, ταυτισμένοι με το Μνημόνιο και την υποδούλωση της χώρας, δεν είναι ούτε «ανανεωτικοί» ούτε «αριστεροί»! Τελεία και παύλα! Προσκυνημένοι ναι!
    Εκτός κι αν χρωστάνε κάποιοι το υπουργιλίκι τους του 89’ στον ακατανόμαστο και εξοφλούν το γραμμάτιο έστω και καθυστερημένα στην κόρη του!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Αφροδίτη 23/08/2010 16:05:48

      Δηλαδή η υποδούλωση της χώρας έγινε με το μνημόνιο και πριν είχαμε ανεξαρτησία?
      Βλέπεις να άλλαξε η ζωή σου σε τίποτα?
      Όπως έτρεχες αγχωμένη για να μπορείς να πληρώνεις τις δόσεις του δανείου σου, έτσι συνεχίζεις και τώρα.
      Εκτός και αν έχεις την εντύπωση ότι η επιβολή των σκληρών μέτρων λιτότητας έγινε λόγω της παρουσίας του ΔΝΤ.
      Με ή χωρίς ΔΝΤ τα ίδια μέτρα θα έπαιρναν όλοι.
      Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις ή απλώς βρέθηκε καινούργιο σύνθημα-σωσίβιο οπαδικής προέλευσης?

      • ΝΙΚΟΣ avatar
        ΝΙΚΟΣ @ tiramola 23/08/2010 16:09:01

        Για να καταλάβω, δηλαδή, με το Μνημόνιο δεν τρέχει και τίποτα; Αυτό θες να πεις;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 23/08/2010 16:15:34

        Τίποτα δεν τρέχει, όπως το διαβάζεις.
        Υπάρχει καμία απαίτηση του μνημονίου που δεν είναι ταυτόχρονα απαίτηση των διεθνών δανειστών-τοκογλύφων προς όλες τις χώρες?
        Η παρουσία του σε ενοχλεί?

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ tiramola 23/08/2010 16:23:53

        Αν δεν αισθάνεσαι καμιά αλλαγή στη ζωή σου, είναι μάλλον θέμα οφθαλμιάτρου και οπτικού που φτιάχνεις τα γυαλιά σου! Το πολύ βαθύ πράσινο, λένε πως επιφέρει ένα είδος «αναισθησίας» ως προς την αίσθηση- αντίληψη των μέτρων, που μας επιβάλει η τρόικα!
        Κι’ άλλοι που φοράνε ακόμα τα πράσινα γυαλιά, νοιώθουν τη διαφορά και μάλλον εσύ πρέπει να αποτελείς εξαιρετικό φαινόμενο.Δεν μιλάς με κανέναν από αυτούς;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 23/08/2010 16:33:45

        Ρε συ Αφροδίτη "διάλογο" με συνθήματα μπορώ να κάνω και εγώ.
        Πες μία αλλαγή που βλέπεις και που δεν θα έβλεπες αν ήταν άλλη κυβέρνηση.
        Η αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου που εμφάνισε σαν ιδέα του ο Σαμαράς είναι η καβάτζα της κυβέρνησης αν φτάσει ο κομπος στο χτένι.
        Λες να μην το είχαν σκεφτεί στην κυβέρνηση?
        Απλά ο καθένας δικαιολογεί τρη παρουσία του...
        Εσύ αν χρώσταγες δεν θα πούλαγες κανένα οικόπεδο να ξεχρεώσεις?
        Απλά είναι τα πράγματα και το θέατρο κακοπαιγμένο.
        Δηλαδή έλεος...

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ tiramola 23/08/2010 16:44:09

        @tiramola
        Για κάτσε ρε φίλε. Μείωση ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΩΝ μισθών και συντάξεων σε διψήφια ποσοστά και μάλιστα με πληθωρισμό 5%, τέτοια αύξηση ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, αύξηση ορίου απολύσεων, μείωση αποζημίωσης, κλπ δεν μπορείς να θεωρείς δεδομένο ότι θα το εφάρμοζε η οποιαδήποτε κυβέρνηση γιατί απλούστατα δεν έχουν συμβεί ούτε κατά προσέγγιση από το 1947 και έπειτα με όλων των ειδών τις κυβερνήσεις. Όσο για το μνημόνιο, ναι είναι τεράστιο γεγονός η ύπαρξη του γιατί μετατρέπει ένα χρέος νομικής δικαιοδοσίας των ελληνικών δικαστηρίων σε ενυπόθηκο χρέος αρμοδιότητας βρεττανικών δικαστηρίων.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 23/08/2010 16:52:18

        μην κάνεις τον χαζό... Η ενόχληση με το μνημόνιο είναι ότι εκλέξαμε με υποσχέσεις μαϊμού, κάποιον που μάλλον ήξερε τι θα έκανε, και τον πληρώνουμε, αυτόν και όλα τα άλλα καλά παιδιά για να έχουν το μνημόνιο να κυβερνά. Να φύγουν, και ας πληρώνουμε το μνημόνιο.

        Η μεγίστη ενόχληση είναι με τους ψηφοφόρους που τους αρέσει να εκλέγουν ψεύτες.

      • ΝΙΚΟΣ avatar
        ΝΙΚΟΣ @ tiramola 23/08/2010 16:59:29

        Η βασικότερη αρνητική συνέπεια του Μνημονίου είναι η παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας της χώρας με την υπογραφή μας! Αυτό δε συγχωρείται ποτέ και από κανέναν με οποιοδήποτε πρόσχημα, απειλή ή δέλεαρ! Δεν είναι αυτή παράδοση και η ιστορία μας! Εκτός κάποιων κουϊσλιγκς...ίσως!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ tiramola 23/08/2010 17:11:14

        εκτός όλων των παραπάνω απαντήσεων, τιραμόλα, έχω να σου αντιτείνω ότι πριν τρέχαμε, κάποιοι, να πληρώσουμε τα δάνειά ΜΑΣ, δεν τρέχαμε όλοι να ξεπληρώσουμε τα δάνεια των πασόκων αφεντικών σου που έκαναν 20 χρόνια τώρα "κοινωνική"=ψηφοθηρική και κλεψιμαίικη πολιτική στην πλάτη μας, και τώρα απαιτούν να τα ξεχρεώσουμε εμείς.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ tiramola 23/08/2010 17:25:19

        '

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ tiramola 23/08/2010 17:25:19

        '

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 23/08/2010 17:36:49

        Tiramola γνωστός και ως κοψοχέρης. χαχαχαχαχα
        Τα έχει κάνει όλα σαλάτα.

      • Σολιαληστής avatar
        Σολιαληστής @ tiramola 23/08/2010 17:44:05

        Γιατί να μην κάνει το χαζό μπορεί να μην προσποιείται.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ tiramola 23/08/2010 17:53:17

        ¨"Βλέπεις να άλλαξε η ζωή σου σε τίποτα¨? Της Αφροδίτης της έκοψαν τα δώρα και της ξενοικιάστηκε-ΓΙΑΤΊ ΈΚΛΕΙΣΕ- και ένα μαγαζάκι που έπαιρνε άλλα 500ευρώ. Τρέχει τώρα να πληρώσει τη δόση της με -40% εισόδημα. ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΤΗΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ?
        ¨"Με ή χωρίς ΔΝΤ τα ίδια μέτρα θα έπαιρναν όλοι" Ισως ναι ,ίσως και όχι. Μόνο που η ιστορία δεν αρχίζει από τον Μαιο του 2010 όταν φέραμε το ΔΝΤ. Αρχίζει νωρίτερα. Από το "Λεφτα υπαρχουν!" την μετεκλογική απραξία και τα αφελή τσαμπουκαλίκια.
        Ενας υποψήφιος πρωθυπουργός εξ ίσου ανειλικρινής με τον Παπανδρέου αλλά με ψήγματα αισθήματος ευθύνης θα έλεγε " Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν! Τα έφαγε ο Καραμανλής με τα σκάνδαλα της κυβέρνησης του και τώρα υποχρεώνεται να κάνει προεκλογικό αγώνα υποσχόμενος λιτότητα. Μπορείτε να εμπιστευτείτε αυτόν που μας έμπλεξε να μας ξεμπλέξει? Ψηφίστε με!" Και θα ψηφιζόταν και θα έπαιρνε μέτρα από τις 5 Οκτωβρίου,και δεν θα γύριζε δεξιά και αριστερά να μιλάει για "Τιτανικούς" και "πιστολια πάνω στο τραπέζι" Αλλά είπαμε κάποιος με αίσθημα ευθύνης.
        Και κάτι τελευταίο.Το να καταστεί αναγκαίο να παρθούν κάποια στιγμή κάποια πολύ δυσάρεστα μέτρα δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι ΑΥΤΑ τα δυσάρεστα μέτρα είναι και αποτελεσματικά.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 23/08/2010 18:33:13

        Κι είπα κι εγώ, ήταν δυνατό να άλλαξε όντως ο τιραμόλα; Λίγες ώρες έμεινε κομμένο το χέρι, και επανήλθε στη θέση του...

  5. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 23/08/2010 16:06:36

    Ψευδοαριστεροί, ξενόδουλοι, ευρωλιγούρηδες, σαλονάκηδες, γλύφτες της κάθε είδους εξουσίας, αλλεργικοί με την Παράδοση και την Ιστορία αυτού του τόπου, κομπλεξικοί με την ίδια την εθνική καταγωγή τους ανέκαθεν ήταν οι άνθρωποι! Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η Δαμανάκη, ο Μπίστης, ο Βούγιας....

  6. Greco avatar
    Greco 23/08/2010 16:19:54

    ο μονος σοβαρος στην αριστερα ειναι,και κατα βεβαιως του μνημονιου

    τωρα αν θελει συμμαχιες με το πασοκ για τις τοπικες γουστο του και καπελο του
    και τι εγινε?

    σε ολη την ευρωπη τα κομματα συνεργαζονται αν ειναι αναγκη για το καλο του τοπου τους
    στην γερμανια κυβερναν συντηρητικοι και φιλελευθεροι μαζι,οπως και στη βρετανια,στην ιταλια ο μπερλουσκονι με τη λιγκα

    μονο στην ελλαδα η συνεργασια ειναι προδοσια,φυσικα γιατι ολοι βαζουν τα κομματα πανω απτην ελλαδα

    ολα τα τειχη πεφτουν...

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Greco 23/08/2010 16:27:23

      Σωστά! Άλλο συνεργασία και άλλο η πολιτική που ακολουθούμε και εφαρμόζουμε. Μιλάμε για πολιτική σχιζοφρένεια ή μου φαίνεται;

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Greco 23/08/2010 19:19:38

      Σκότης Κουρέλης

  7. tiramola avatar
    tiramola 23/08/2010 17:02:55

    Αρχαίε, καλά τώρα, ποιός κάνει το χαζο...
    Δηλαδή δεν θέλεις Παπανδρέου με μνημόνιο αλλά Σαμαρά χωρίς μνημόνιο και ας συμβαίνουν όλα αυτά που περιγράφει ο Τηλέμαχος παραπάνω.
    Αν σε έχει πειράξει μόνο η κοροιδία μαζί σου...

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ tiramola 23/08/2010 17:41:45

      tiramola ,πως απλοποιείς πρασινοφρουρικά τα πράγματα ,παραπάνω σου έγραψε κάτι ο Τηλέμαχος Αναγνώστου για το χρέος ,κάνε τον κόπο να το διαβάσεις κάνα δυό φορές μήπως και καταλάβεις επιτέλους .

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/08/2010 18:15:59

        Φίλε μου, δεν έχεις καταλάβει τη μεθοδολογία των ΠΑΣΟΚων?
        Στην αρχή προσπαθούν και επιμένουν να σε πείσουν ότι αυτοί ποτέ δεν φταίνε για τίποτα. Όταν καταλάβουν ότι δεν πείθεσαι, τότε αλλάζουν ταχτική και προπαθούν να σε πείσουν ότι οποιοσδήποτε άλλος στη θέση τους, το ίδιο θα έκανε.
        Γιατί νομίζεις ότι είναι εφησυχασμένες οι συνειδήσεις τους τόσα χρόνια?

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/08/2010 18:59:08

        @ένας άσχετος.
        Αφού ο Καραμανλής έλεγε την αλήθεια προεκλογικά.
        Κάνω λάθος?

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/08/2010 19:22:12

        Έχει και άλλη φάση –να προσπαθούν να σε πείσουν ότι όλοι φταίμε, δλδ φταις εσύ …

  8. Κικη avatar
    Κικη 23/08/2010 17:22:48

    Ο Κουβελης και οι συν αυτω παντα εντος της Αριστερας ελεγοντα οι δωσιλογοι για την επιμονη τους να συνεργαστουν με το ΠΑΣΟΚ.Ηρθε το πληρωμα του χρονου να το πραξουν ,να συμπραξουν να χαντακωθουν,και να μας αφησουν ησυχους.Γυμνοσαλλιαγκες της πολιτικης και κοινωνικης ζωης,μωροφιλοδοξα ανθρωπαρια,αντε να κρυφτητε μετα την καταρευση στην τρυπα σας,γιατι μα τον Θεο ,πολυ ευχαριστως θαθελα να σας δω ποιον θα γλειφετε μετα για να επιβιωσετε.

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/08/2010 17:23:18

    "Απομνημονοιοποίηση των δημοτικών και πριφεριακών εκλογών". Τάδε έφη η "αριστερά" του Κολωνακίου!
    Τελικά, πόσο χαμηλά, μα πόσο χαμηλά, μπορεί να ξεπέσει κάποιος?
    Ρεντίκολα!
    Καραγκιόζηδες!

  10. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 23/08/2010 17:45:12

    Δώστε του ένα υπουργείο του ανθρώπου να ασχοληθούμε με τον επόμενο.

  11. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 23/08/2010 17:51:26

    Υπάρχουν πολύ γνωστά και συγκεκριμένα τμήματα και τάξεις της ελληνικής κοινωνίας που είναι υπέρ των μέτρων του μνημονίου και έχουν υποστηρίξει ότι ότι αν δεν υπήρχε η τρόϊκα θα έπρεπε να την εφεύρουμε. Αυτά είναι ο ΣΕΒ, το ΕΒΕΑ, (όχι η ΕΣΕΕ όμως), το ΒΗΜΑ μέχρι τη χτεσινή κολοτούμπα, σύσσωμο το αλαφουζέϊκο, ο διοικητής της Τράπεζας Ελλάδος, ο οποίος προχτές είπε ότι λόγω των μέτρων του μνημονίου μπαίνουμε πλέον σε έναν "ενάρετο κύκλο" και ο πρωθυπουργός (με όλην την κυβέρνηση) που ήταν δίπλα του και συμφωνούσε. Άλλες μέρες βέβαια λέει ότι τα μέτρα ήταν "άδικα και αναγκαίο κακό". Ο ίδιος αμφιβάλλω ότι αντιλαμβάνεται την αντίφαση. Όμως όλοι οι υπόλοιποι, όσο είναι δυνατόν, πρέπει να διατηρήσουμε ένα επίπεδο σοβαρότητας και να τοποθετηθούμε α) αν τα μέτρα είναι σωστά ή λάθος και για ποιόν β) αν τα υποστηρίζουμε ή τα καταδικάζουμε. Η ΔΑ και η ΝΔ δε νομίζω ότι το έχουν κάνει καθαρά και ιδίως η πρώτη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τηλέμαχος αναγνώστου 23/08/2010 18:40:20

      Δες και το ημιεπίσημο blog των σαλονάτων ψευτοαριστερών, το "αριστερή στρουθοκάμηλος", και από την πλειονότητα των τελευταίων άρθρων θα καταλάβεις ότι το... επικροτούν κιόλας το μνημόνιο. Άλλωστε ο Χατζησωκράτης δεν είχε πει ανοιχτά ότι "το χρειαζόμασταν το ΔΝΤ για να μας βάλει τάξη";

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Αυριανιστής 23/08/2010 18:47:26

        Μεταξύ μας δεν με πολυενδιαφέρει η ΔΑ (μη τους κάνουμε και θέμα, τρομάρα τους) το πρόβλημα είναι με τη ΝΔ γιατί κάποια στιγμή θα τους ξαναυποστηρίξει ο αλαφούζος, ο ψυχάρης και ο ΣΕΒ και θα την πιέσουν να εφαρμόσει το μνημόνια πιο αποτελεσματικά από τους τωρινούς ...

  12. deldio avatar
    deldio 23/08/2010 18:01:28

    Κάθε σύστημα εξουσίας αυτοπροστατεύεται και αναπαράγεται και στην παρούσα φάση το δικό μας σύστημα επιμένει σε λύση ΠΑΣΟΚ. Για να υπάρχει όμως το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, για όσο ακόμη χρειάζεται ως ένας από τους δύο πυλώνες του δικομματισμού έπειτα από τον οικονομικοκοινωνικό μεσαίωνα που επέφερε, έπρεπε να εξευρεθούν τα δεκανίκια που θα του δώσουν το ανάλογο στήριγμα ώστε, όταν το εγκαταλείψουν μαζικά οι ψηφοφόροι του (διότι δεν όλοι οι ΠΑΣΟΚΟΙ το ίδιο) λόγω της πολιτικής που εφαρμόζει να μην διασκορπιστούν "ανεξέλεγκτοι" και "ασύδοτοι" σε άλλους χώρους αλλά τα δεκανίκια να τους φέρουν πίσω. Πώς το λέμε δηλ. ψηφίζεις Κουβέλη, Οικολόγους ή Ντόρα, αυτοί συνεργάζονται με το ΠΑΣΟΚ, άρα τελικά η ψήφος του διαμαρτυρόμενου γυρίζει στο ΠΑΣΟΚ από την πίσω πόρτα. Γι αυτό και βιάστηκαν πολύ τόσο ο Κουβέλης όσο και η Ντόρα να την κάνουν από ΣΥΝ και ΝΔ αντίστοιχα, θυμηθείτε ότι και οι δύο είδαν "το φως τους" αμέσως μετά το ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ώστε να έχουν σύντομα έτοιμα τα δήθεν "νέα μαγαζιά" και από "αριστερά" αλλά και από "δεξιά" του ΠΑΣΟΚ ώστε να υποδεχθούν τους "πελάτες" (βλ. δυσαρεστημένους ΠΑΣΟΚΟΥΣ).

  13. ΓΙΑΝΝΙΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΙΣ 23/08/2010 18:05:47

    ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΜΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΑΠΟΣΤΑΤΩΝ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

    ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΖΟΥΜΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΟΥΝ

    ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΣΥΝ!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΓΙΑΝΝΙΣ 23/08/2010 18:45:39

      Λίγο του έπεσε του οπορτουνιστή Μπίστη το υφυπουργείο που του έδωσε για ένα φεγγάρι ο αχαμνός λογιστάκος; Πού αλλού θα έβρισκε τέτοιες χλιδές, να του ανοίγει την πόρτα ο σωφέρ και να τον χαιρετάνε "κλαρίνο" οι τροχονόμοι; Τώρα ο κύριος Φώτης, αφού έγινε υπουργός από τον Μητσοτάκη, να μη γίνει πάλι υπουργός και επί ΓΑΠ;

  14. akis avatar
    akis 23/08/2010 18:06:33

    giauto trejane ta kanalia na ton vgaloune stin kamera.prootheisei.eno ton mikro .........mia to xrono.....adoni pasok nd.auta the vlepete....auta tha trote....ola xoune tin ejigisei tous.....emeis ti kanoume einai to thema.

  15. tiramola avatar
    tiramola 23/08/2010 18:41:50

    @ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εσύ έχεις καταλάβει τι έγραψε ο Τηλέμαχος?
    Ο Τηλέμαχος από την μεριά του(ας βοηθήσει και ο γνώστης οικονομικών αρχαιοπτέρυξ)μήπως να μας εξηγούσε καλύτερα πρακτικά τι σημαίνει"...γιατί μετατρέπει ένα χρέος νομικής δικαιοδοσίας των ελληνικών δικαστηρίων σε ενυπόθηκο χρέος αρμοδιότητας βρεττανικών δικαστηρίων" και ποιά είναι η θεμελιώδης διαφορά από την στιγμή που οποιοσδήποτε πολίτης-δανειστής τοκογλύφος μπορεί να προσφύγει κατά της χώρας του στο Ευρωπαικό δικαστήριο?
    Γιατί δεν μπορεί επιτέλους να παριστάνετε τους μάγκες-πατριώτες κάποιοι όταν δεν είστε οι ίδιοι προετοιμασμένοι για αντισυστημικές λύσεις.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ tiramola 23/08/2010 21:43:55

      @tiramola
      Τα παρακάτω από τη WSJ ισχύουν για το τωρινό χρέος για το οποίο κανείς δεν σου κάνει τίποτε εκτός από τη ζωή λίγο πιο δύσκολη με το εξωτερικό εμπόριο. Γι αυτό λοιπόν ο νέος δανεισμός διέπεται από άλλον νόμο με συγκεκριμένες υποθήκες. Το ότι ο δανεισμός των 110 δις σημαίνει ότι αγοράζεται χρόνος για να μετατραπεί το χρέος προς τις ευάλωτες γερμανικές και γαλλικές τράπεζες σε δάνειο προς διεθνείς οργανισμούς το ξέρουν και το λένε όλοι πλέον. Το ότι τότε που θα αρχίσει η περίοδος αποπληρωμής αυτών των δανείων το χρέος θα είναι 139-149% του ΑΕΠ και αδύνατον να εξυπηρετηθεί επίσης το παραδέχονται όλοι εκτός του ΙΟΒΕ (που το συμφέρει η ενδιάμεση περίοδος κατά την οποία τα αφεντικά θα ξεπατώνουν τους εργάτες όπως ήδη κάνουν)το οποίο ισχυρίζεται ότι κάπου στον τρίτο χρόνο θα συμβεί ένα θαύμα στην ανάπτυξη λόγω του ελληνικού δαιμονίου και .. του ανοίγματος των κλειστών επαγγελμάτων. Εσύ τι λες;

      WSJ
      Monday,August 9, 2010

      By IRWIN STELZER

      "Fortunately for Greece, In the bargaining between the bailed and the bailers, it has the upper hand. The cost to Greece of default is relatively trivial compared to the cost to its creditors, mostly European banks uneager to take large write-downs. And the political cost of having been unable to forestall default by one of its tiniest members is unacceptable to the eurocracy. Not to mention the effect on the ability of other Club Med nations to continue recent progress in tapping international debt markets.

      So the Greek government just might decide, if necessary, to bow to an angry public and renege on promises of austerity, passing the cost of its past profligacy on to German and other euroland taxpayers, or to its creditors. Some 95% of Greek debt was issued in Greece, and is subject to sovereign immunity laws, which reduce the options available to unhappy creditors lining up for their haircuts.

      Don't think that Greece's politicians are unaware of their powerful position vis-a-vis both their euro-zone colleagues and any creditors who feel unhappy with the deal they will be offered in lieu of full repayment. It would be understandable if they decide that unhappy euro-zone taxpayers or short-changed creditors are lesser evils than angry Greek voters"

  16. deldio avatar
    deldio 23/08/2010 18:58:11

    Και συνεχίζω, απλώς θυμηθείτε πόση προβολή είχε από τα νταβατζοκάναλα των εργολάβων ο Καρατζαφύρερ όταν "έπρεπε" να κόψει ψήφους από τη ΝΔ για να πάρει το ΠΑΣΟΚ την εξουσία αλλά και πόση προβολή είχε επί ΠΑΣΟΚ και προ της ψήφισης του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, ώστε να στηρίξει αυτή την κορυφαία πολιτική επιλογή. Ο Σαμαράς προ του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ήταν "ήξεις-αφίξεις" ως προς αυτό, διότι από τη μία αντιλαμβανόταν ότι εάν το ψηφίσει ο απλός κόσμος της ΝΔ θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια και η αντιπολίτευση θα μείνει στην Αριστερά (το είπε άλλωστε στη συγκέντρωση του ΣΕΒ όταν τον εγκάλεσε ο Δασκαλόπουλος γιατί καταψήφισε το ΜΝΗΜΟΝΙΟ)ενώ από την άλλη σημαντικά τμήματα μεγαλοεπιχειρηματιών που πρόσκεινται και στηρίζουν τη ΝΔ θέλουν το ΜΝΗΜΟΝΙΟ, γι' αυτό τα νταβατζοκάναλα έπαιζαν αναλογικά λίγο τότε το Σαμαρά. Από εδώ και πέρα θυμηθείτε, όπως γράφει άλλωστε παραπάνω και o φίλος akis, ότι η προβολή του κόμματος Κουβέλη αλλά και του όποιου κόμματος της Ντόρας (εάν η Ντόρα το κάνει πριν τις δημοτικές, ειδικά όμως του Κουβέλη ως "αριστερό") τα οποία ουσιαστικά δεν υφίστανται, ούτε έχουν καταγραφεί ποτέ εκλογικά ούτε και εκφράζουν κάτι στην κοινωνία, θα είναι τόση και τέτοια που η προβολή του ΛΑ.Ο.Σ. (που δεν χρειάζεται πλέον) θα φαντάζει ελάχιστη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ deldio 23/08/2010 19:07:46

      Μα, ήδη γίνεται αυτό. Επίσημο όργανο της Κ.Ε της Δημοκρατικο"Αριστεράς" δεν είναι η Αυγή, αλλά η Καθημερινή.

  17. zap-zap avatar
    zap-zap 23/08/2010 21:04:02

    εμείς σας τα λέγαμε για τον "αξιοπρεπή" κύριο Κουβέλη, αλλά όλοι και όλες εδώ το νου σας να κάνετε κριτική στον Τσίπρα ξέρατε.

  18. Μ.ΔΡΑΚΙΣ. avatar
    Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 24/08/2010 08:28:34

    Καιρός είναι ο Κουβέλης και οι περί αυτόν βολεμένοι και καλοθρεμένοι αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί, να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο.
    Ότι δηλαδή είναι οι αριστεροί ψάλτες του συστήματος, το άλοθί του , η νομιμοποίηση της απάνθρωπης φύσης του.
    Τι δουλειά είχαν τόσα χρόνια αριστεροί αγωνιστές όπως ο Δραγασάκης , ο Αλαβάνος, κα με αυτά τα λαμόγια ;

  19. Κικη avatar
    Κικη 24/08/2010 08:31:42

    Ο κυρ. Φωτης το εχω ξαναγραψει για το ηθος του.Στην συγκυβερνηση,ηταν υπουργος δικαιοσυνης,και παρεπεμψε τον Αθανασοπουλο της ΕΑΒ,για απατη ,και καταχρηση δημοσιου χρηματος,μαζι με εναν αλλον.Μετα κατα την διαρκεια της δικης εμφανιστηκε δικηγορος τους ,σιγουρος οτι θα κερδισει την δικη με τα στοιχεια που ειχε μαζεψει ως υπουργος,ειναι νομιμο αλλα οχι ηθικο.Βεβαια καταδικαστηκαν,αλλα ο σημιτης με την αποφυλακιση καπου τον τοποθετησε τον Αθανασοπουλο να τον αποκαταστηση.
    Μεχρι την συγκυβερνηση,προσπαθεια αυτων ηταν να συνεργαστουν με το ΠΑΣΟΚ,αν δεν ηταν ο αλλος μεγας Κωνσταντοπουλος θα ειχε γινει επι Σημιτη,απλως ο προεδρος εκνευριζε τον πρωθυπουργο.Ετσι εφυγε ενα τμημα και προσχωρησε κυριως οι προερχομενοι απο το ΕΚΚΕ,Μπιστης,Δρεττα,.Στον πολεμο της Γιουγκοσλαβιας,φανηκε το μεγαλειο,ο μισος συνασπισμος εναντιον και οι υπολοιποι υπερ,Μαργαριτης,Μπιστης,Δρεττα,Δαμανακη,Τσιμας,αυτοι ειχαν παρει και το ταμειο του ΚΚΕ φευγοντας και φοβοντουσαν μην ερθουν οι κομμουνιστες και τους τα παρουν.Κουναλακης,κλπ.Μετα με το σχεδιο ΑΥΝΑΝ,τα ιδια εδιναν εξετασεις στον αμερικανικο παραγοντα οτι ειναι καλα και πειθαρχικα παιδια,μια τρελλα των νειατων ηταν η αριστερα.Με τον μεγαλο Μαγιστρο της διαπλοκης τον Κυρκο,ο οποιος διελυσε το ανερχωμενο ΚΚΕ εσωτ. μονο και μονο για να μπορει να συνεργαστει με το ΠΑΣΟΚ,και ολους αυτους που διατεινονταν οτι ειναι ευρωκομμουνιστες,θα ειχε αυτοκτονησει ο Μπερλινγκουερ,αν τους γνωριζε ,οτι εκπροσωπουν την ιδια ιδεολογια.Ηταν λοιπον αναμενωμενο και ξεκαθαρισμα,για το εωτερικο του Συνασπισμου η αποχωρηση τους,απο το ναχουν την μουρμουρα και τα δηθεν ταχαμ,δοσιλογικα τους,καλυτερα καθαροι και λιγοι.
    Αλλωστε με αυτη την φωνη ιεροκυρηκα του Κουβελη ποιον θα πεισουν οτι το μνημονιο ειναι καλο και χρησιμο.
    Εδω στις εκλογες κοψανε τον Σταθη απο το επικρατειας σαν εθνικιστη,αυτη η φραξια,αυτον που δινει καθε μερα αγωνα για την πατριδα,μια πατριδα ανεξαρτητη,ελευθερη.
    Καταφεραν δε,καθ ολη την διαρκεια της κοινης τους πορειας μεσα στον συνασπισμο,καθε φορα που τους βλεπαν να παιρνουν τα πανω τους μεσα στο κομμα να ψηφιζουν ΝΔ,για να μην συνεργαστη η αριστερα με το ΠΑΣΟΚ.Και τωρα το ιδιο θα γινει.Δωσιλογοι απο νεοι δωσιλογοι και στα γεραματα,δεν ανενηψαν.

  20. Κώστας Μακρόπουλος avatar
    Κώστας Μακρόπουλος 25/08/2010 12:32:02

    Ρε tiramola, σε ποιόν πλανήτη ζεις;;;;;
    ή μήπως είσαι σε μια γυάλα κλεισμένος, βαμένη μαύρη, για να μη βλέπεις τι γίνεται γύρω σου;;;;;;;;;;;
    Είσαι με τα καλά σου, ξέρεις τι λες, ή τρέχει κάτι άλλο;;;
    Δεν είναι δυνατόν να κάνεις διάλογο με τις αρλούμπες που λες, να με συγχωρείς κιόλας.....
    Το φαινόμενο χρήζει ψυχιατρικής ανάλυσης.................

  21. Κώστας Μακρόπουλος avatar