04/11/2008 03:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύμπραξη Βαρδινογιάννη – Μυτιληναίου

Σημαντικές αλλαγές σημειώνονται στο (ανοικτό) μέτωπο της διαπλοκής. Ο όμιλος Μυτιληναίου ανακοίνωσε την υπογραφή Joint Venture Agreement με τη Μotor Oil του ομίλου Βαρδινογιάννη για την από κοινού κατασκευή, λειτουργία και εκμετάλλευση μονάδος συνδυασμένου κύκλου ισχύος 395.9MW με καύσιμο φυσικό αέριο εντός των εγκαταστάσεων της Motor Oil στους Αγ. Θεοδώρους, Κορινθίας.

Η συμφωνία θα υλοποιηθεί με την απόκτηση, μέσω αύξησης μετοχικού κεφαλαίου, από την Μυτιληναίος ποσοστού 65% στην Κόρινθος Power η οποία κατέχει τις σχετικές με τη μονάδα άδειες, ενώ η Motor Oil θα παραμείνει μέτοχος της Εταιρίας με ποσοστό 35%. Το ποσό της σχετικής αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας θα ανέρθει σε ποσό 59,5 εκατ. ευρώ και θα καλυφθεί εξολοκλήρου από την Μυτιληναίος έως ότου ολοκληρωθούν οι σχετικές διαδικασίες και καταλήξει το ποσοστό (65%) της Εταιρίας στην Endesa Hellas S.A.

Προς το παρόν έχουμε να παρατηρήσουμε τα εξής: Ο κ. Μυτιληναίος δέχεται τον τελευταίο καιρό έντονες επιθέσεις και από κυβερνητικής πλευράς (όπως γράψαμε η Δικαιοσύνη διέταξε προκαταρκτική στη ΔΕΗ για τις συμβάσεις της Αλουμίνας) αλλά και από έντυπα των ομίλων Μπόμπολα και Αλαφούζου. Από την άλλη πλευρά ο όμιλος Βαρδινογιάννη προσπαθούσε από καιρό να κάνει το συγκεκριμένο έργο αλλά δεν έβρισκε το κατάλληλο σχήμα. Είναι λοιπόν προφανές ότι ο κ. Μυτιληναίος επιδιώκει να συμμαχήσει με τον πανίσχυρο πολιτικά όμιλο και το καταφέρνει, ενώ το Joint Venture γίνεται με όρους Βαρδινογιάννη.

Ερωτήματα:

1. Η παραδοσιακή φιλία του κ. Μυτιληναίου με την οικογένεια Μητσοτάκη θα συνεχισθεί; Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την σχέση Καραμανλή - Μητσοτάκη, αλλά και Καραμανλή - Βαρδινογιάννη; Η παραδοσιακή αντιπαλότητα Βαρδινογιάννη - Μπόμπολα θα αναζωπυρωθεί;  

2. Η μητρική Endesa έχει σχέση με έναν βασιλιά που τον λένε Κάρλος; Οι σχέσεις των εδώ ευγενών πολιτικών και επιχειρηματιών με τις απανταχού βασιλικές οικογένειες παίζουν κανένα ρόλο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 04/11/2008 09:25:46

    kala ke i diki mas Proedrebomeni Dimokratia apo to 1974 ti shesi ehi me ton koko avtos den iseprakse ta 10 dis.drh apo Simiti ke mas ekanan tin Hrisi Biznes to 2004

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 04/11/2008 09:58:54

    Αυτο το εργο θα εχει -με σημερινες τιμες, περιπου 220 εκ Ευρω εσοδα τον χρονο και κεδροφορια αντε..20 εκ το χρονο μετα φορων και δανειων. Με επενδυση γυρω στα 300 εκ.

    Καλη κουμπαρα η Ενεργεια. Κουμμουνιστες θα γινουμε?

    Εδω ο Ροκας τα πουλησε σχεδον ολα στην Iberdola. Μιλαμε για πολυ χρημα.

    ΠΠ

  3. Κασσάνδρας avatar
    Κασσάνδρας 04/11/2008 10:04:33

    Έλα να ανέβει η κιλοβατώρα για να βγαίνουν τα παιδιά!!!

  4. Evros avatar
    Evros 04/11/2008 10:06:55

    Η ενέργεια θα είναι όλα τα λεφτά τα επόμενα χρόνια.

  5. Κασσάνδρας avatar
    Κασσάνδρας 04/11/2008 10:16:58

    «Θα Φάνε, Θα Πιούνε και Νηστική θα κοιμηθούμε»!!!

  6. silegav avatar
    silegav 04/11/2008 11:06:36

    Υπό την προυπόθεση βέβαια πως οι επενδύσεις σε λιθάνθρακα δεν θα υλοποιηθούν.

    Διαφορετικά ούτε 6.500+ ώρες τον χρόνο θα δουλεύει η ΜΣΚ ούτε 90+ euro/MWh θα είναι η τιμή που θα εισπράτει.

  7. Κασσάνδρας avatar
    Κασσάνδρας 04/11/2008 11:09:56

    E και εσύ αφού δεν είναι οικολογικό!

  8. ερρικος avatar
    ερρικος 04/11/2008 11:58:23

    Καταγγέλλω τη βουλευτή του ΚΚΕ Λιάνα Κανέλλη διότι σήμερα στη ραδιοφωνική της εκπομπή στο 'city 995' είπε ότι "σαν φανατική οπαδός του ΠΑΟ αν έπαιζε ο
    Ολυμπιακός με τουρκική ομάδα θα υποστήριζε την τουρκική ομάδα".
    Επιτρέπετε βουλευτής ελληνικού κοινοβουλίου και μάλιστα βουλευτής αριστερού κόμματος να 'χουλιγκανίζει' σε τέτοιο βαθμό!!!!

  9. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 04/11/2008 12:10:31

    ερρικος

    ΠΕΣΤΑ ΜΕΓΑΛΕ!!!

    ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ.... ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ!!!

    ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!!!

  10. μπερδεμένος avatar
    μπερδεμένος 04/11/2008 12:14:42

    Ελέφαντα, ηρέμησε σε παρακαλώ.

  11. ροδίτης avatar
    ροδίτης 04/11/2008 12:44:29

    Ερωτήματα:

    1. Η παραδοσιακή φιλία του κ. Μυτιληναίου με την οικογένεια Μητσοτάκη θα συνεχισθεί; Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την σχέση Καραμανλή - Μητσοτάκη, αλλά και Καραμανλή - Βαρδινογιάννη; Η παραδοσιακή αντιπαλότητα Βαρδινογιάννη - Μπόμπολα θα αναζωπυρωθεί;

    2. Η μητρική Endesa έχει σχέση με έναν βασιλιά που τον λένε Κάρλος; Οι σχέσεις των εδώ ευγενών πολιτικών και επιχειρηματιών με τις απανταχού βασιλικές οικογένειες παίζουν κανένα ρόλο;

    3. Ο Βαρδης Βαρδινογιάννης θα τα ξαναβρει με τον πρωτοξαδελφο του Σηφη Βαρδινογιαννη; και θα ξεγεννησει η Τζινα Αλοιμονου - Βαρδινογιαννη ομαλα η θα εχει ανησυχια την ωρα του τοκετου; επισης, οι σχεσεις μαριαννας βαρδινογιαννη με την πλαστικη της χειρουργο θα ειναι ομαλες και μετα την μουμιοποιηση της;

    ΑΤΥΧΕΣ ΘΕΜΑ ΦΑΚΤΩΡ - ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΙΚΡΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΕΥΚΛΟΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ 'ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ'

  12. Factorx avatar