25/07/2010 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύμβουλος υπουργού της ΝΔ η ανακρίτρια που στρίμωξε τον Αγγέλου !

Η ανακρίτρια κυρία Ειρήνη Καλού, η οποία κατηγορείται από την αξιωματική αντιπολίτευση ότι επηρεάστηκε από την κυβέρνηση για την επιβολή εγγύησης 400.000 ευρώ στον Ι. Αγγέλου, διετέλεσε το 2007 σύμβουλος (με απόσπαση) στο γραφείο του τότε υπουργού της ΝΔ κ. Αν. Παπαληγούρα ! Με προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ, 417/26.6.2007) είχε διοριστεί στο υπουργείο Δικαιοσύνης «για να βοηθήσει το νομοπαρασκευαστικό έργο του υπουργείου σχετικά με την εκπαίδευση των δικαστικών λειτουργών» . Με δικό της αίτημα επανήλθε στο δικαστικό σώμα τον Νοέμβριο του 2007. Τώρα δέχεται επιθέσεις από στελέχη του κόμματος (τα οποία τότε της είχαν εμπιστευθεί σημαντική θέση), για κομματική τοποθέτηση στην αντίθετη πλευρά. Οσοι γνωρίζουν πάντως την υπόθεση και τη δικογραφία αποδίδουν στην αντικειμενική κρίση της την- ομόφωνη με της Εισαγγελίας- απόφαση για το ύψος της αποζημίωσης, η οποία μπορεί έτσι ή αλλιώς να πληρωθεί και με υποθήκη σε ακίνητα ιδιοκτησίας του κ. Αγγέλου. Ο οποίος, όπως σημειώνουν έγκυροι νομικοί κύκλοι, υπέπεσε σε δύο μοιραία «λάθη» κατά την απολογία του και τα οποία, ως φαίνεται, οδήγησαν στην επιβολή της μεγάλης χρηματικής εγγύησης σε βάρος του.


http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=345162&ct=32&dt=25/07/2010#ixzz0ugQiGdlY

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 25/07/2010 13:01:41

    Ποιος ξέρει τι ρουσφέτι της αρνήθηκαν όταν ήταν στην εξουσία...

  2. zackii avatar
    zackii 25/07/2010 13:34:32

    Μόνο αυτή ήταν? Ο ΚΚ ξέσκισε το σύστημα ΠΑΣΟΚ, βάζοντάς τους όλους στις καλύτερες θέσεις...τυχαίο...όχι...βλακώδες

  3. zackii avatar
    zackii 25/07/2010 13:36:53

    Τι να κάνει το παιδί..όλοι το κορόιδευαν..εκμεταλλεύονταν την καλοσύνη του..ο καταστροφέας της παράταξης..και κάποιοι τον εκλιπαρούν να μιλήσει..τι να πει? ούτε κι αυτός δεν ξέρει

  4. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 25/07/2010 15:09:05

    Κ.Κ.
    Αγαθός;
    Ιδεολόγος;
    Άβγαλτος;
    Σε κάθε περίπτωση μοιραίος για τη Ν.Δ.
    Όταν διορίζεις φίδια στον κόρφο σου, δεν θα πρέπει να αναρωτιέσαι μετά γιατί σε τσίμπησαν.
    Δεν φταίνε αυτά.
    Το χοντρό σου το κεφάλι φταίει.

  5. NIKOS avatar
    NIKOS 25/07/2010 15:31:33

    Καλα να παθουν τοτε, γιατι εκτος απο αυτη την κυρία και ενας αλλος που τωρα βρίζει τον Καραμανλη και την ΝΔ ο Αλέξανδρος Βέλιος υπήρξε σύμβουλος του Παπαληγούρα οπως αποκάλυψε ο Καμμένος, τελικα ολα τα καλα μπουμπούκια τα μαζεψε και τα χρυσοπληρώσαμε η Νέα Δημοκρατία και οι υπουργοί της, λιγη τσιπα ρε............

  6. azxc avatar
    azxc 25/07/2010 16:29:21

    αφού το λέει ΤΟ ΒΗΜΑ ότι η κρίση ήταν αντικειμενική..
    ενώ πρόκειται για κατάφωρη παραβίαση της αρχής της αναλογικότητας και του Συντάγματος, άνιση μεταχείριση ουσιωδώς σοβαρότερων παραπτωμάτων από επανειλημμένως "αποδράσαντες" στο εξωτερικό κ.ο.κ.
    ας κάνουν ένα γκάλοπ μεταξύ δικαστικών..

  7. george avatar
    george 25/07/2010 22:07:21

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ.
    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΥΠΟΞΥΛΟ.