#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2010 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σύμβουλος», ή «πρωθυπουργεύων» θα είναι άραγε ο Σκιόπια;



Ο Γιώργος είναι «γάτα» και τώρα αρχίζουμε να τον καταλαβαίνουμε. Τι έκανε πάλι ο μεγάλος; Πήρε τη σανίδα του και το κανό του και πήγε Πάρο. Αλλά για να μην πιστεύει ο κόσμος ότι η χώρα δεν κυβερνιέται προσέλαβε χαλίφη στη θέση του χαλίφη. Κι αφού δεν εμπιστεύεται κανέναν από την κυβέρνηση (σιγά μην έβαζε τον Πάγκαλο να πάρει αποφάσεις στην οικονομία), έφερε για αναπληρωτή πρωθυπουργό τον Ιταλό. Καλή… μπάλα ξέρει ο Σκιόπα, ούνα φάτσα ούνα ράτσα είναι, ούτε που θα καταλάβουν οι Ελληνες ότι τους κυβερνά άλλος.

Ένα πρόβλημα μόνο έχει ο Γιώργος. Πώς θα τον παρουσιάσει ως σύμβουλο αφού στην ουσία θα είναι πρωθυπουργεύων; Άλλωστε από οικονομικούς συμβούλους έχουμε πήξει: Πολεμαρχάκης, Στίγκλιτς, Παπακωνσταντίνου, Κατσέλη, υιός Πάλμε, υιός Γκαλμπρέϊθ, Συμπόσιο της Σύμης, Θέος και πολλοί άλλοι. Αρα ο Σκιόπα αναλαμβάνει πρωθυπουργός και βάζει «καπέλο» σε όλους τους άλλους. Φανταστείτε υπουργικό συμβούλιο με Σκιόπα και τους υπόλοιπους υπουργούς. Σ(κι)όπα και κολύμπα.

Όσο για το τι μας περιμένει, διαβάστε το who is who του Τομάζο. Είναι εκείνος που τη διετία 2006 - 2008 ως υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών της «κεντροαριστερής» κυβέρνησης Πρόντι στην Ιταλία ...πρόλαβε να προωθήσει:

1) Την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης στα 67 χρόνια από 65 που ήταν πριν για τους Ιταλούς εργαζόμενους.

2) «Πάγωμα» αυξήσεων στους μισθούς.

3) Τη μετατροπή δεκάδων χιλιάδων μόνιμων θέσεων εργασίας σε θέσεις εργασίας με προσωρινές συμβάσεις.

4) Νομοθέτημα για την άρση της προστασίας των εργαζομένων από τις απολύσεις (μειώνοντας τις αποζημιώσεις και αυξάνοντας τα όρια των επιτρεπόμενων απολύσεων για τις επιχειρήσεις).

5) Δραστικές περικοπές της κρατικής χρηματοδότησης προς τα ασφαλιστικά ταμεία.

6) Ενα δρακόντειο πρόγραμμα λιτότητας, το οποίο περιλάμβανε την κατακρεούργηση των κοινωνικών δαπανών.

Η κυβέρνηση Πρόντι και ο κύριο Σκιόπα επιχείρησαν, επίσης, να καταργήσουν τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας.

Μετά την ...«πετυχημένη» δράση του ως υπουργός Οικονομικών της Ιταλίας ο κ. Σκιόπα πήρε «προαγωγή»: Του δόθηκε η θέση του Προέδρου της Υπουργικής Επιτροπής στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Αυτός ο «άξιος» τεχνοκράτης, με θητεία στα μεγαλύτερα ιμπεριαλιστικά κέντρα του κόσμου (ήταν από το 1998 - 2005 μέλος της πρώτης Εκτελεστικής Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας) είναι λοιπόν ο στενότερος συνεργάτης του πρωθυπουργού για θέματα οικονομίας!

Πληροφοριακά: Στην Πάρο βρίσκεται από τις 12:20 σήμερα το μεσημέρι ο Πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου και η σύζυγος του. Σύμφωνα με πληροφορίες θα παραμείνουν στο νησί για περίπου 10 – 11 ημέρες. Εκεί βρίσκεται ήδη και ο υπουργός εσωτερικών κ. Γ. Ραγκούσης .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/08/2010 19:29:35

    Απλως τελειωσαν οι υπεκφυγες.Εδω παμε για παγκοσμια κυβερνηση... το ειπε αλλωστε ο ΓΑΠ.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/08/2010 19:54:34

    Επειδη η Βοσνια ή το Κοσοβο διοικουνται απο ξενους δε σημαινει οτι συμβαινει και το ιδιο για τη Γερμανια ή την Ισπανια.
    Η παγκοσμια κυβερνηση ειναι μονο για προτεκτορατα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 05/08/2010 21:33:11

      Η Ελλάδα, επί ημερών ΓΑΠ, τι έχει καταντήσει; Δεν έχει καταντήσει προτεκτοράτο;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 05/08/2010 23:11:08

      Μα συμφωνω.Εκεινο που επιησμαινω ειναι οτι τα περι παγκοσμιας κυβερνησης ειναι ονειρα θερινης νυκτος του Παπανδρεου.Οι αλλες χωρες ΔΕΝ παραδιδουν τη κυριαρχια τους.
      Εχουν εθνικη συνειδηση και δεν εχουν τοσους σοσιαλιστες αρνησιπατριδες.

    • donaE avatar
      donaE @ ψυχραιμια 05/08/2010 23:28:25

      Αυτο ξαναπεστο.Ομως και τα ελλειματα ειναι κακη συγκυρια.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 06/08/2010 00:35:31

      Αν θυμάμαι καλά, ο Παπανδρέου έχει μιλήσει για την ανάγκη παγκόσμιας διακυβέρνησης. Είναι μία από τις παιδικές του εμμονές.

    • διογενης avatar
      διογενης @ ψυχραιμια 06/08/2010 09:55:35

      Το Γουδη εχει αρκετο χωρο παντως και δεν θα εχει συνοστισμό

  3. Johnny X avatar
    Johnny X 05/08/2010 19:58:49

    Στην Πάρο βρίσκεται από τις 12:20 σήμερα το μεσημέρι ο Πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου και η σύζυγος του.

    Σύμφωνα με πληροφορίες θα παραμείνουν στο νησί για περίπου 10 - 11 ημέρες. Θα μείνουν στο ξενοδοχείο ΠΟΣΕΙΔΩΝ στη Χρυσής Ακτής περιοχή που σταθερά επιλέγει ο Γ. Παπανδρέου, όταν επισκέπτεται το νησί, αφού οι παραλίες προσφέρονται για τα θαλάσσια σπορ, ενώ η ευρύτερη περιοχή προσφέρεται για ποδήλατο και περιπάτους.

    Ο Πρωθυπουργός θα παραστεί στη λιτανεία της εικόνας της Παναγίας τον 15 Αύγουστο και μόνο γι' αυτή την περίσταση θα...
    ενισχυθούν οι αστυνομικές δυνάμεις του νησιού μας, καθώς τις ημέρες που θα προηγηθούν ο Γ. Παπανδρέου σκοπεύει να τις περάσει χωρίς πολλές δημόσιες εμφανίσεις.

    Λίγο αργότερα κατέφθασε και ο υπουργός εσωτερικών κ. Γ. Ραγκούσης που βρίσκεται στην Πάρο ήδη εδώ και λίγες ημέρες.


    ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΣΤΟ ΚΑΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΣΤΙΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΜΑ.

    ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΜΑ. ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ. ΣΕ ΓΙΩΤ,ΚΟΛΛΕΓΙΑ ΚΑΙ ΣΑΛΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΖΩΗ.


    Ουτε ΕΝΑΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ μαγκες.

    Η τροικα περιμενει τα αποτελεσματα των δημοτικων για να πραξει αναλογως στην συνεχεια...
    Κανονιστε..

    • ενας avatar
      ενας @ Johnny X 05/08/2010 20:59:03

      σωστότατος
      ουτε ένας πράσινος δήμαρχος
      μαύρο στα πασόκια, πίσα και πούπουλα

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/08/2010 20:04:00

    Είναι πρώτη φορά μετα την περίοδο του πατέρα του που τα καρναβάλια θα κρατήσουν 4 χρόνια... ελπίζω να μην δούμε το έργο μέχρι τέλους.

  5. loretta avatar
    loretta 05/08/2010 20:08:43

    ....Αφου μας εχει πρηξει τα συκωτια με την διαφανεια και το OPΕN GOV θα μας κανει την χαρη Η ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΑΚΛΑ ΜΑΣ THE ULTIMATE GAP να μας πει με τι κριτήρια επελεξε τους ΞΕΝΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ???????


    Ελααα ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.

  6. Dimi avatar
    Dimi 05/08/2010 20:46:20

    Εχουμε εμπεδώσει κι αηδιάσει με τις γελοιότητες του ξενόφερτου υποτελή Τιτάνα! το gym massage, τις φουσκωτές μπρατσάρες και τις.. γραμμώσεις του.

    Και ζητούμε από τους επικοινωνιολόγους του, να τον μαζέψουν.

    Kαι να του υπενθυμίσουν το σοφό γνωμικό: “Before we set our hearts too much upon anything, let us examine how happy those are who already possess it.”

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/08/2010 20:54:58

    Μου αρέσουν:

    -τα ανεξάρτητα και αδέσμευτα ΜΜΕ, ο ΚΚ ο Β ήταν αραχτός στην Ραφήνα ενώ ο δραστήριος πρωθυπουργός ΓΑΠ δεν έχει κάτσει συνεχόμενα ούτε διήμερο στο Μαξίμου: από το εξωτερικό στο ποδήλατο και από εκεί στο κανό...αλλά κυβερνά

    -τα 25 δις που δίνουμε στις τράπεζες είναι για να αγοράσουν ότι πουλήσουμε; γιατί αν είναι έτσι προσφέρομαι να ...επιχορηγηθώ ή ενισχυθώ με μερικά δις και να αγοράσω όποια τράπεζα θέλουν

    -τι έλεγε ο κωπηλάτης ποδηλάτης για τα πακέτα ενίσχυσης των τραπεζών;

    -δηλαδή τώρα που η τρόικα λέει ότι τα μέτρα είναι επιλογή της κυβέρνησης α)η κυβέρνηση μας δουλεύει ότι τους πιέζουν β)δεν καταλαβαίνει η κυβέρνηση τι τους λένε όπως τη ...μετάφραση του μνημονίου και τον άνθρωπο του καμπινέ γ)όλα τα παραπάνω

    -το πρόγραμμα ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ανοικτή διακυβέρνησή και ορθάνοιχτα μυαλά θα μας λέει και πόσο στοιχίζουν όλοι οι σύμβουλοι του πρωθυπουργού ή ... προσφέρονται αφιλοκερδώς για να μας σώσουν;

    - με τόσους συμβούλους μήπως η τρόικα μπορεί να ανοίξει ένα κλειστό επάγγελμα; των υπουργών και άχρηστοι είναι αφού άλλοι αποφασίζουν και μονογράφουν νομοσχέδια και 1000 συμβούλους και μετακλητούς θα γλιτώναμε...δεν κάνω πλάκα 12 μήνες επί το κόστος 50 Υπουργών συμβούλων και μετακλητών είναι πάρα πολλά εκατομμύρια...

    - δεν κατάλαβα και θέλω το πρώην μέλος του ΔΣ του ΟΤΕ νυν Υπουργός και one more man of LSoE για τον πληθωρισμό φταίνε οι φόροι που έβαλε ή οι στρεβλώσεις της αγοράς; Για να τον πικράνω λίγο όταν οι ...Φούφουτοι (και δεν το είπα εγώ αλλά ο Αντιπρόεδρος) ομολογούν ότι έπεσαν ...μερικές μονάδες έξω για τον πληθωρισμό για τα υπόλοιπα γιατί θα πέσουν ...μέσα;

  8. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 05/08/2010 22:26:04

    Αλλος ένας Bilderberg-ίσκος μας ξημέρωσε!
    Πάμε ολοταχώς μάλλον για την παγκόσμια διακυβέρνηση του ΓΑΠ…Η Ελλάδα δυστυχώς έχει γίνει πεδίο δοκιμών για τις πιο άθλιες-αντιλαϊκές πολιτικές που σκαρφίζονται οι Νεοταξίτες.Ο Θεός να βάλει το χέρι του…
    Ιδού και ο περί ού ο λόγος κ.Σκιόπα:
    http://www.bilderberg.org/g/Bild-Italy.html
    Παραθέτω -σε μετάφραση – την αντίδραση των 3 μεγάλων συνδικάτων της Ιταλίας όταν άκουσαν ότι ο Σκιόπα θα γίνει Υπ.Οικονομικών το 2006:

    “Εάν σκεφθούμε ότι ένα άτομο -της εμπιστοσύνης της Ευρωπαϊκής Τράπεζας και εκφραστής των ισχυρών οικονομικών κέντρων – όπως ο Πάντοα Σκιόπα θα επιλεγεί ως Υπουργός Οικονομικών της κυβέρνησης της κεντροαριστεράς,τότε αυξάνονται οι λόγοι ανησυχίας για τους εργαζόμενους και εργαζόμενες”.
    Συνδικάτα CIGL CISL UIL
    26-4-2006

  9. popolaros avatar
    popolaros 05/08/2010 23:20:50

    Περιμέναμε Παπανδρέου και μας βγήκε Μητσοτάκης στο τετράγωνο.
    Τα νησιά πότε θα τα πουλήσει τελικά.

    • donaE avatar
      donaE @ popolaros 05/08/2010 23:29:53

      μια χαρα Παπανδρεου ειναι,δεν σταματα σε τιποτα.

  10. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 05/08/2010 23:31:17

    και μετα την Πάρο που θα πάει? Ειδες τι παει να πει manager και management? Να ασκείς διοικηση μέσω άλλων κι εσυ να περιφέρεσαι απο εδω και απο κει και με ενα laptop να ελέγχεις απο τα αεροπλάνα, τα βαπόρια και τα κανό αν όλα εκτελούνται σύμφωνα με τίς εντολές σου! Μεγάλε ΓΑΠ. Τύφλα να χει ο Peter Drucker

  11. διογενης avatar
    διογενης 06/08/2010 09:59:28

    Η απολυτη ατακα του Ελ.Τυπου χτεσ. "Φετος δεν είχαμε πολυ τουρισμό είχαμε λίγους και εκλεκτούς" και η φωτο γραφία που συνοδε'υει το άρθρο εχει τον GAP με φωτογραφική μηχανη στο χέρι.