#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2014 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύλληψη γυναίκας Γιακουμάτου: Ο Σαμαράς δεν καταλαβαίνει τίποτα



Σε άλλες εποχές θα «έπεφτε» το τηλέφωνο και ο έλεγχος δεν θα γινόταν ποτέ. Σε άλλες εποχές το να την «σκαπουλάρει» ένας βουλευτής θα ήταν μια απλή καθημερινή ενέργεια.

Σήμερα που ο κόσμος δεν ανέχεται άλλο να μην υπάρχει τιμωρία για οποιοδήποτε έγκλημα, δεν μετράνε ούτε τα ονόματα, ούτε οι θέσεις, ούτε τα κονέ, ούτε καν αν κάποιος είναι βουλευτής του κόμματος που κυβερνά.

Ο πρωθυπουργός έχει καταστήσει σαφές ότι δεν πρέπει να κολλάνε πουθενά οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ, οι αστυνομικοί και οι δικαστές. Αυτό ακριβώς έγινε και στην περίπτωση του Γεράσιμου Γιακουμάτου, βουλευτή της ΝΔ και πρώην υπουργού.

Η οικογενειακή του επιχείρηση είχε φορολογικές παραβάσεις, πιάστηκε στα πράσα και οι υπεύθυνοι συνελήφθησαν και θα τύχουν όλων των νόμιμων ενεργειών. Η Οικονομική Αστυνομία συνέλαβε τη σύζυγο του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Γεράσιμου Γιακουμάτου καθώς και τον αδελφό του για φορολογικές παραβάσεις.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι αστυνομικοί κατά τη διάρκεια έρευνας που έκαναν στον οίκο ευγηρίας «Άγιος Χαράλαμπος» διαπίστωσαν παραβάσεις σχετικά με φοροδιαφυγή.

Έχουν προσαχθεί και άλλα άτομα που σχετίζονται με την επιχείρηση. Ο κ. Γιακουμάτος υποστηρίζει ότι ο οίκος ευγηρίας ανήκει στον αδελφό του. Φυσικά έχοντας την βουλευτική ασυλία δεν συνελήφθη ενώ φέρεται να υποστηρίζει ότι τους την έχουν στήσει για να τον συκοφαντήσουν. Όπως και να έχει η υπόθεση, η Δικαιοσύνη καλείται να βρει την αλήθεια, ακόμη κι αν πρόκειται για παράβαση ενός ευρώ. Διότι όπως ξέρουμε η «γυναίκα του Καίσαρα, ο Καίσαρας και ο αδελφός του πρέπει και να είναι και να φαίνονται τίμιοι».

Ο Σαμαράς έχει αποδείξει ότι δεν μπαίνει εμπόδιο στις δικαστικές ή οικονομικές έρευνες. Τουλάχιστον αυτό ζητά ο κόσμος και αυτό πρέπει να παρέχεται χωρίς φειδώ. Δηλαδή τιμωρία όσο ψηλά κι αν φτάνει το οποιοδήποτε, μικρό ή μεγάλο έγκλημα.

Το είδαμε στην υπόθεση του Λιάπη ή στους «γαλάζιους» φίλους που έδιναν κι έπαιρναν θαλασσοδάνεια. Πάνω απ' όλα η διαφάνεια διότι σε άλλη περίπτωση και το πολιτικό σύστημα θα χάσει τα όποια ψήγματα αξιοπιστίας του απέμειναν και η κοινωνία θα αισθανθεί έστω και λίγο δικαιωμένη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 27/01/2014 16:44:18

    Πέφτω από τα σύννεφα! Φοροδιέφευγαν, μα πως να το πιστέψουμε.
    Αυτά τα ψήγματα αξιοπιστίας είχαν ένα limit όπως όλα τα πράγματα, μετά και την υπόθεση του ΤΤ, ψάχνω αλλά ψήγμα δεν βρίσκω.

  2. Ευρωπαίος στα Βαλκάνια avatar
    Ευρωπαίος στα Βαλκάνια 27/01/2014 16:47:50

    Έτσι είναι, τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο, πρέπει να είσαι πολύ ... "αριστερός" για να μην το αποδέχεσαι. Ο μόνος κίνδυνος σε αυτήν την σωστή πορεία είναι ο Ανδρέας Τσίπρας και οι Τσουκαλάδες του. Αυτός σήμερα αντιπροσωπεύει την επιστροφή στο άρρωστο παρελθόν, έχει μαζέψει το χειρότερο προσωπικό του Πασόκ και τους χειρότερους και πιο ανεύθυνους ψηφοφόρους, στην καλύτερη των περιπτώσεων, τους πιο αφελείς.

  3. Petra avatar
    Petra 27/01/2014 16:58:43

    Καλά, θα εχει σόου, απόψε, στον Ευαγγελάτο, κοντρα, εξτρα κλπ!!!

    • Varavas avatar
      Varavas @ Petra 27/01/2014 17:12:01

      Μας δουλεύουνε που μας δουλεύουνε, τουλάχιστον να γελάμε κι εμείς μαζί τους, που νομίζουν οτι τους πιστεύουμε...

  4. GeorgeK avatar
    GeorgeK 27/01/2014 17:04:54

    Με δεδομένη την απίστευτη πολυπλοκότητα των φορολογικών νόμων και διατάξεων είναι πολύ εύκολο οποιοσδήποτε να χαρακτηριστεί ως φοροφυγάς. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τους ανθρώπους που επιχειρούν.

    Δεν γνωρίζω τι έγινε εδώ, αλλά γενικά είμαι πολύ φειδωλός στο να καταδικάζω ανθρώπους και επιχειρηματίες, που είναι αναγκασμένοι να επιβιώνουν μέσα στο φορολογικό και γραφειοκρατικό μπάχαλο (που αυξάνεται την τελευταία διετία, αντί να μειώνεται...)

  5. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 27/01/2014 17:05:48

    Γιατί χτύπημα μόνο στη Ν.Δ; Το Πασόκ δεν; Τι γίνεται;

  6. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 27/01/2014 17:31:38

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ο φορολογικός δαίδαλος δεν έχει τέλος, αλλά στην περίπτωση επιχειρηματιών και με την ιδιότητα " πολιτικού " πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, ή τέλος πάντων αφού κυβερνούν, ας εφαρμόσουν ένα απλό & σύγχρονο φορολογικό σύστημα και όχι αυτά τα μεσαιωνικά εξαμβλώματα που μας παρουσιάζουν κάθε τρεις και λίγο.

  7. guest avatar
    guest 27/01/2014 18:13:40

    Το μπάχαλο της φορολογικής πολυνομίας το έχει ψηφίσει και ο Γιακουματος

    • Άνω Κάτω avatar
      Άνω Κάτω @ guest 27/01/2014 20:10:39

      Αλλά όταν τα ψηφίζουν, το κάνουν με τη σιγουριά οτι οι ίδιοι πάντα βρίσκονται υπεράνω και θα πληρώνουνε μονάχα οι άλλοι, οι χαζοί.

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/01/2014 18:52:15

    Που βγαίνει και καθαρίζει όμως. Όπως ποτέ πριν και σε κανένα κόμμα. Αυτή είναι η μεγάλη μαγκιά του Σαμαρά και όποιος δε το βλέπει είναι απλά κολλημένος.

  9. δραχμοτρομος avatar
    δραχμοτρομος 27/01/2014 18:58:21

    Eμ κυρ Γιακουμάτε μου ας πρόσεχες...
    'Ακου φοροδιαφυγή 24 χιλιάρικα...
    Ας είχες κι εσύ δοσοληψίες (ή λες να είχες;) για τέσσερα υποβρύχια ή τίποτα Λέοπαρντ να γινόσουν Αντιπρόεδρας στη Κυβέρνηση!

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 27/01/2014 20:04:59

    Κι αυτοί με τον Αλ Καπόνε...
    Φοροδιαφυγή, ο βασιλιάς των "ευγενών σπόρ" και των "σπόρ των ευγενών"

  11. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 27/01/2014 20:09:49

    να δω τωρα jerry στο ανταρτικο...και τι στον κοσμο...που εισαι κωστα να δεις με ποιους κυβερνουσες καποτε...

    • δραχμοτρομος avatar
      δραχμοτρομος @ αναξιμανδρος 27/01/2014 20:49:24

      αναξιμανδρος είπε:
      "που εισαι κωστα να δεις με ποιους κυβερνουσες καποτε…"

      Με αυτούς που έστελνε το εκλογικό σώμα στη Βουλή:
      "Στις εκλογές της 7ης Μαρτίου επανεξελέγη βουλευτής συγκεντρώνοντας 66.798 σταυρούς."

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ δραχμοτρομος 28/01/2014 13:58:02

        Ήταν αυτοί που τους έπαιρνε δωρεάν την πίεση και τους έκοβε βεντούζες....

  12. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 27/01/2014 22:13:43

    Τσ,τσ..πολύ ψιλικατζής.

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 27/01/2014 23:09:37

    Συγχαρητήρια στον Α. Σαμαρά!
    Προχώρα!

  14. βασίλης avatar
    βασίλης 27/01/2014 23:26:28

    Μπαρούτι Δημητσανίτικο .... (πάνε τα παλικάρια Βύρωνας, Γεράσιμος) ο πόλεμος είναι πλέον εσωτερικός για τους εναπομείναντες ψήφους της Β Αθήνας.... τόπο στα νιάτα (στα τζάκια κ.λπ) με κάθε τρόπο: ο σώζων εαυτόν σωθήτω..... για τη πατρίδα πολεμούν.......
    και τότε ρίξανε το κλήρο
    να δούνε ποιός, ποιός,
    ποιός θα φαγωθεί!!!

  15. CHRIS avatar
    CHRIS 27/01/2014 23:57:04

    Μπράβο, αλλά αυτά είναι πασατέμπο. Αυτούς που έφαγαν τα πολλά λεφτά πρέπει να τσιμπήσουν.