11/12/2009 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύλησαν τον τάφο του Τάσσου Παπαδόπουλου και έκλεψαν τη σορό του



Σοκ στην Κύπρο, καθώς άγνωστοι σύλησαν τον τάφο του πρώην Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Τάσσου Παπαδόπουλου στο νεκροταφείο Δευτεράς και πήραν μέσα από το φέρετρο τη σορό του.

Το πρωτοφανές περιστατικό συνέβη το βράδυ της Πέμπτης.

Στο νεκροταφείο βρίσκεται ισχυρή αστυνομική δύναμη, ενώ έρευνες άρχισαν προς διάφορες κατευθύνσεις από μέλη της εγκληματολογικής υπηρεσίας.

Όπως μετέδωσε σε έκτακτη είδησή του το ΡΙΚ, στο κοιμητήριο βρίσκονται όλα τα μέλη της οικογένειας του Τάσσου Παπαδόπουλου.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, η αστυνομία ενημέρωθηκε τηλεφωνικά για το περιστατικό από πολίτη που αντιλήφθηκε ότι ο τάφος είχε ανοιχθεί.

Αύριο Σάββατο, το ετήσιο μνημόσυνο του Τάσσου Παπαδόπουλου.
.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LUXOR avatar
    LUXOR 11/12/2009 12:15:44

    Σύλλησαν...

    ΚΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΕΔΩ, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

  2. remali avatar
    remali 11/12/2009 12:20:00

    παρα πολυ περιεργα και επικινδυνα

  3. Σαος avatar
    Σαος 11/12/2009 12:21:09

    Με πιθανό το μπλοκάρισμα του ανοίγματος καινούργιων κεφαλαίων μεταξύ ΕΕ και Τουρκίας, ίσως να είναι και προβοκάτσια για να δημιουργηθεί ένταση την οποία θα εκμεταλλευόταν η Τουρκία.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Σαος 11/12/2009 14:25:20

      Ίσως;

      Πάνε να δημιουρήσουν κλίμα για να ρίξουν την αποτυχία εξεύρεσης σχεδίου στους Ελληνοκύπριους, ενώ σε λίγους μήνες θα φύγει ο Ταλάτ και θα αναλάβουν όσοι υποστηρίζουν την ένωση με την Τουρκία.

  4. Vachus avatar
    Vachus 11/12/2009 12:24:44

    Ακόμα και νεκρό κάποιοι τον φοβούνται πάντως.

    • LUXOR avatar
      LUXOR @ Vachus 11/12/2009 12:34:10

      Ότι φοβούνται τη πολιτική του κληρονομιά αυτό είναι σίγουρο!

      Για να δούμε τι θα πει ο Χριστόφιας.....και τα υπ΄ποολοιπα παλληκάρια εκεί στη Κύπρο....

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 11/12/2009 12:29:08

    Άραγε, Εφραίμ ή Αρσένιος; Κάτι αναμνήσεις από Κεφαλονιά μήπως φέρνει; Αλλά που θα πουλήσουν, στην εσωτερική ή την διεθνή αγορά;

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2009 12:34:35

    Τί κουφό πράγμα είναι αυτό?

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 11/12/2009 12:36:02

    Καλό πράμα η καύση των νεκρών!
    Πετάς με μια συνοπτική τελετή και τις στάχτες στη θάλασσα και τέρμα.
    Ούτε κάγκελα χρειάζονται όπως ζήτησε ο μακαρίτης Φλωράκης, για να μη μαζέψουν τα κόκαλα του τα αγρίμια, ούτε τραβιώμαστε με ανωμαλίες σαν τη σημερινή.

  8. popolaros avatar
    popolaros 11/12/2009 12:54:55

    Απίστευτο και περίεργο !!!

    Qui bono ?

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 11/12/2009 13:06:27

    Ήμαρτον

  10. ρεαλιστής avatar
    ρεαλιστής 11/12/2009 13:17:27

    Αλήθεια, qui bono? Πάντως είστε ίσως το μόνο blog που δεν γράφει με Ω την ΣΟΡΟ! Μπάβο!

  11. thespieys avatar
    thespieys 11/12/2009 13:36:36

    Ε λ ε ο ς.

  12. περαστικός avatar
    περαστικός 11/12/2009 13:49:04

    Το μίσος κάποιων για τον Παπαδόπουλο είναι τόσο μεγάλο που θέλησαν να αμαυρώσουν το ετήσιο μνημόσυνό του.

    Απορώ πώς θα κοιμηθούν το βράδυ αυτοί οι άνθρωποι.

  13. Σαος avatar
    Σαος 11/12/2009 14:30:04

    Την περίπτωση της προβοκάτσιας αναφέρει και το blog Greece Salonika
    http://greece-salonika.blogspot.com/2009/12/o_11.html
    Όπως αναφέρει, αν ισχύει κάτι τέτοιο, ίσως βρεθεί η σορός εντός των Κατεχομένων, οπότε και τερματίζονται δια παντός οι συνομιλίες για εξεύρεση λύσης. Ας ελπίσουμε πως το έκαναν παρανοϊκοί αλλά φοβάμαι πως είναι πιθανότερο να το έκαναν προβοκάτορες. Βλέπετε δεν μπορεί να έχουμε μια ομάδα από παρανοϊκούς (δεν το έκανε ένα άτομο, αλλά ομάδα)

  14. Περίεργος avatar
    Περίεργος 11/12/2009 14:55:08

    Αν βρεθεί σύντομα – ανάλογα και με το πού – μπορεί να είναι και προβοκάτσια.

    Αν δεν βρεθεί …. Υπάρχουν και οι τρελοί….

    Ας περιμένουμε ….. 1 εβδομάδα …..

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/12/2009 15:07:22

    Ακόμα και πεθαμένο τον φοβούνται.Μεγάλη ζημιά έκανε στους Νεοεποχίτες.

  16. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 11/12/2009 15:16:39

    Ποια ακριβως ηταν τα αιτια του θανατου του αξεχαστου μαχητη Τασου Παπαδοπουλου;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Aris lalidis 11/12/2009 15:22:12

      Καρκίνο στον λάρυγγα είχαν ανακοινώσει.Ξέρεις κάτι διαφορετικό? Αν ναι,πολύ θα μας ενδιέφερε να το μάθουμε.

  17. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/12/2009 15:20:10

    Στον αντίποδα, σήμερα ο Κύπριος Ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης εισηγήθηκε την ...απλοποίηση της Ελληνικής γραφής,χρησιμοποιώντας μόνο 21 γράμματα και κατάργηση των διφθόγγων,εκτός του #ου#.Πάλι καλά που δεν ζήτησε να χρησιμοποιήσουμε το Λατινικό αλφάβητο,ο Ελληναράς.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ ΙΩΝΑΣ 11/12/2009 16:42:49

      Ο μ*λ*κ*ς είτε απλοποιηθεί η γράφη είτε αυτή μείνει ως έχει, το ίδιο θα γράφεται.

      • Y. avatar
        Y. @ Αρράκις الراقص 11/12/2009 18:11:11

        ...καλό!

      • LUXOR avatar
        LUXOR @ Αρράκις الراقص 11/12/2009 19:38:51

        Αγαπητέ μου, έγραψες!!! Το γέλιο που έχω ρίξει με το σχόλιο σου δεν λέγεται! Να ΄σαι καλά.....

  18. kanis avatar
    kanis 11/12/2009 15:51:26

    Ιστορικά, υπάρχει άλλο τέτοιο αισχρό προηγούμενο;

  19. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/12/2009 17:37:03

    Τρελό. Εάν δεν είναι Τούρκοι πράκτορες ή κάποια ¨μαφία¨ του υποκόσμου που θα ζητήσει λύτρα ( πράγμα που θεωρώ πιο πιθανό ) , ίσως να είναι κάποιες μεταμοντέρνες ¨διεθνιστικές ταξιαρχίες επαναστατικού Βουντισμού¨ που θέλουν να ¨ξορκίσουν¨ το ¨εθνικιστικό πνεύμα¨ που πρέσβευε ο πρώην ¨ΕΟΚΑτζής¨ , φίλος του Μιλόσεβιτς και ¨ολικός αρνητής¨ του ¨Πολυπολιτσμικού Σχεδίου Ανάν¨ σύμφωνα με τα σχέδια για νέα ¨Μέση-Ανατολή¨.

    Ίδωμεν , διανύουμε την ¨Νέα Εποχή¨ ( NEW- AGE ) .

    Ο ΑΝΤΙΑΠΟΙΚΙΑΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΥ - ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΟΙΚΙΑΚΟ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ-ΑΝΑΤΟΛΗΣ...

    http://www.youtube.com/watch?v=XcUk3DMzA2c&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=p2pVi-rpEh4&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=Ez9swBqe_Ts&feature=related

  20. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 11/12/2009 17:40:53

    ΑΘΑΝΑΤΟΣ Τάσσο!

  21. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 11/12/2009 17:42:01

    Μου κάνει εντύπωση το πως θα βρεθούν τα οστά και πως θα πιστοποιηθούν ότι είναι δικά του!

    Επίσης δε γνωρίζω σε τι κατασταση είναι ένα ανθρώπινο πτώμα μετά από ένα(1) χρόνο!

    Είναι σίγουρο ότι η είδηση θα κάνει το γύρο του κόσμου και ο ΤΑΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΩΣ ΚΥΠΡΙΟΣ ΗΡΩΑΣ!

    Αύριο είναι το μνημόσυνό του και πιθανόν υπάρξουν εξελίξεις!

    Περιμένω κάποιου είδους ενημέρωση από τους απαγωγείς της σωρού στον τύπο ή στο Internet.........ΙΔΩΜΕΝ......

  22. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/12/2009 17:48:45

    Ανατριχιαστικο! Μυριζει προβοκατσια απο μιλια μακρια.Ηρεμια αδερφια εκει κατω.

  23. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2009 18:22:40

    Η Κυπριακή Αστυνομία ανακρίνει τρία άτομα για τη σύληση χθες βράδυ του τάφου του τέως προέδρου Τάσσου Παπαδόπουλου στο κοιμητήριο Δευτεράς.

    Σύμφωνα με πληροφορίες του ΡΙΚ αναμένεται εντός της ημέρας να προσαχθούν για ανάκριση και άλλα άτομα.

    Οι άγνωστοι, αφού σύλησαν τον τάφο, ανέσυραν το φέρετρο, πήραν τη σορό και φεύγοντας έσβησαν τα ίχνη τους αδειάζοντας δύο σάκκους ασβέστη γύρω από τον τάφο.

    Σύμφωνα με πληροφορίες του ΡΙΚ, οι δράστες ήταν τουλάχιστον τέσσερις και δεν χρησιμοποίησαν οποιοδήποτε μηχανοκίνητο μέσο. Η γρανιτένια ταφόπλακα, το βάρος της οποίας ξεπερνά τα 250 κιλά, δεν φέρει ίχνη βανδαλισμού.

  24. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 11/12/2009 18:54:05

    @ΙΩΝΑΣ
    ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ κατι διαφορετικο.Αναρωτιεναι οπως πολυς κοσμος.
    @Anonymous
    Το μυαλο μας πρεπει να πηγαινει αλλου οταν εχουμε ως δεδομενα:
    A)Tη γεωστρατηγικη σημασια της Κυπρου.
    Β)Την αξια του ανδρος.
    Γ)Το μεγεθος της σφαλιαρας που εισεπραξαν οι Επικυριαρχοι με την αποτυχια
    του σχεδιου Α(Υ)ΝΑΝ.
    Δ)Τη δυνατοτητα που εχουν εδω και χρονια καποιοι κυκλοι να ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ η
    να ΕΠΙΣΠΕΥΔΟΥΝ το θανατο ΔΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΟΔΟΥ.

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ Aris lalidis 11/12/2009 21:56:50

      Mηπως... δεν πεθανε?
      Μηπως... αναστηθηκε?

      Οποιος το εκανε το εκανε για να πολωσει το κλιμα.
      Και απο τις ...δυο μεριες υπαρχουν ...πολλοι.
      Η πολωση παντως ευνοει τον απωτερο σχεδιασμο των δραστων.

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ αρχισαμε 11/12/2009 23:21:47

        Φακτορα,
        αμα το κρατας τρεις ωρες στο moderation,
        κοφτο το γ@μ@μ@νο το σχολιο...

        • Factorx avatar
          Factorx @ αρχισαμε 11/12/2009 23:46:23

          Καλά τόσο στραβός είσαι και δεν δεν βλέπεις οτι δεν βάζεις e-mail και γι αυτό σε κρατάει σε μοντερέσιον; Κάνεις και τον έξυπνο....

  25. Σαος avatar
    Σαος 11/12/2009 19:03:47

    Οπότε περιμένουμε να δούμε τι θα βγει από την έρευνα με τους τρεις ύποπτους ή αν θα εμφανιστεί η σορός σε κάποια περιοχή της Κατεχόμενης Κύπρου. Σίγουρα οι υπαίτιοι ήθελαν να δημιουργήσουν αίσθημα οργής ή και πανικού. Ας ελπίσουμε πως παίζει περισσότερο το σενάριο των παρανοϊκών.

  26. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 11/12/2009 20:59:22

    Αποκρουστικό. Αίσχος.

    Οι αυτουργοί είναι αδίστακτοι, αν δεν είναι παρανοϊκοί. Αυτή τη στιγμή χρειάζεται ψυχραιμία. Ας αποφεύγουμε τις εικασίες. Μνήμη κάθε εκλιπόντος είναι η προσωπικότητα και το έργο του, όχι το λείψανό του.

  27. sotos avatar
    sotos 11/12/2009 21:07:57

    Το μεγαλύτερο αίσχος ρε παιδιά είναι ότι κανένα κανάλι δεν το είχε ούτε σαν είδηση. Τελικά είναι όλοι τους προδότες πουλημένοι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ sotos 11/12/2009 22:53:55

      Αδιανόητο!

      Αλλά τι λέω! Εδώ στηρίζουν το ΓΑΠ με νύχια και με δόντια! Ο Τάσσος θα ήταν το πρόβλημα;

  28. Σαος avatar
    Σαος 11/12/2009 22:39:16

    Τότε την «κάτσαμε» την βάρκα! Αν δεν βρεθεί η σορός σύντομα, θα δημιουργηθεί θέμα μόνο και μόνο με την υποψία του κόσμου ότι μπορεί να είναι τούρκοι πίσω από αυτό. Όπως λένε σε άλλα μπλόγκ, στην κηδεία του Τάσου κάποιοι τουρκοκύπριοι (ή μάλλον υπηρέτες του βαθέως κράτους της Τουρκίας) είχαν γράψει υβριστικά συνθήματα αλλά το γεγονός είχε αποσιωπηθεί για να μην σημειωθούν έκτροπα.

  29. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 11/12/2009 22:53:29

    Τροκτικό:
    "Την ίδια στιγμή 150 άτομα, μέλη της ακροδεξιάς οργάνωσης «Χρυσή Αυγή», έχουν έλθει στην Κύπρο για να προκαλέσουν επεισόδια στον αυριανό ποδοσφαιρικό αγώνα Ομόνοιας-ΑΠΟΕΛ για το παγκύπριο πρωτάθλημα."

    Τι γυρεύουν τα χρυσά αυγά στην Κύπρο; Μπας και είναι προδότες πουλημένοι;

    • Le canard avatar
      Le canard @ o Μήτσος 11/12/2009 22:54:55

      Ολα τα χαμε, πλακώσαν και οι α... φούλες

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ o Μήτσος 11/12/2009 23:08:05

      Περναγαν ... τυχαια.

    • Σαος avatar
      Σαος @ o Μήτσος 12/12/2009 00:12:35

      Σύμφωνα με το μπλόγκ taxalia ΔΕΝ βρίσκονται χρυσαυγίτες στην Κύπρο. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτόμαστε για "τρίτα πρόσωπα" στην όλη υπόθεση, και εννοώ πως οι "απαγωγείς" της σορού να μην είναι ούτε Έλληνες ούτε Τούρκοι. Όπως και να έχει, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τι έχει γίνει.

      Δείτε στην παρακάτω ανάρτηση:
      http://taxalia.blogspot.com/2009/12/3_11.html

  30. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2009 23:16:47

    Τιμώμενα σύμβολα ενότητας δεν πρέπει να υπάρχουν στο κράτος υποτέλειας που διαφημίζει η αριστερή κυβέρνηση μειοδοσίας στην Κύπρο.
    Σύμβολο ήταν ο Τάσσος και επρόκειτο να τιμηθεί ως αυτό αύριο. Ποιός δεν θέλει τα σύμβολα στην Κύπρο?

  31. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/12/2009 23:17:29

    Δε βλέπω πάντως κανείς να εξετάζει, έστω και ακροθιγώς, τις συνθήκες ταφής που οδήγησαν στη σύληση.

    Δηλαδή, για να το πούμε απλά, το γεγονός ότι η οικογένειά του επέλεξε να τον ενταφιάσει σε τάφο με σαρκοφάγο, λες κι ήταν ο Τουταγχαμών, και όχι σε "συμβατικό" τάφο με χώμα. Αν είχε επιλέξει το δεύτερο, θα ήταν πολύ πιο χρονοβόρα, και άρα δύσκολη, η σύληση της σορού.

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ Αυριανιστής 12/12/2009 01:32:20

      Οι συνθήκες ταφής οδήγησαν στη σύληση; Σοβαρολογούμε; Μήπως η οικογένειά του θα έπρεπε να είχε προβλέψει αυτή τη μακάβρια ενέργεια; Σιγά μην πρέπει να απολογηθούν κιόλας.

      Άλλο πράγμα η ενδεχόμενη ματαιοδοξία κάποιων ανθρώπων κι άλλο η αισχρότητα που συζητάμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Άνθρωπός τις 12/12/2009 01:41:48

        Όταν είσαι συγγενικό πρόσωπο ενός τεθνεότος που έχει μισηθεί τόσο πολύ από εχθρούς και "φίλους" για την πατριωτική δράση του, θα πρέπει να έχεις προβλέψει ΚΑΙ αυτό το ενδεχόμενο, προτού μάλιστα πεθάνει. Τι είναι τα νεκροταφεία; Ξέφραγα αμπέλια είναι, κι αυτό το ξέρουν όλοι. Προς τι λοιπόν η επιλογή του (εύκολα διαρρήξιμου) τάφου με σαρκοφάγο; Μήπως επειδή έτσι φέρνει περισσότερο προς το μεγαλοπρεπές;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Αυριανιστής 12/12/2009 01:55:49

          ας μας πει ένας Κύπριος εάν συνηθίζεται στους αστούς της Κύπρου να θάβονται έτσι.

        • Άνθρωπός τις avatar
          Άνθρωπός τις @ Αυριανιστής 12/12/2009 01:56:43

          Επαναλαμβάνομαι: Άλλο η ενδεχόμενη ματαιοδοξία κάποιων ανθρώπων και άλλο η αισχρότητα που συζητάμε. Γι' αυτήν την αισχρότητα δεν πρέπει να ενοχοποιηθούν εκείνοι που την υπέστησαν.

  32. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 12/12/2009 01:35:49

    Η ΝΕΤ το είχε απόψε τρίτο θέμα. Το MEGA στο τελευταίο δίλεπτο και η διεκπαιρεωτική βιασύνη της Τρέμη ήταν φανερή. Αν καμιά μέρα συμβεί το λάθος και ακουστούν στον αέρα αυτά που τους λένε "από το control", θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/12/2009 01:39:28

    Μπορεί νά τάκλεψε απο τά νεύρα του και εντόπιος Γηραιός πολιτικός μιάς και στενό συγγενικό του πρόσωπο συνετρίβη σε πρόσφατες εσωκομματικές εκλογές..
    Το τί τούχε σούρει τού αείμνηστου Τάσσου οσο ήταν ζωντανός και μάχιμος και το τί σχέδια εξύφαινε γιά να τον ανατρέψει αυτός και διάφοροι ΄σύμμαχοί΄του απο άλλα κόμματα και κομματίδια δέν περιγράφεται...

    • κωστας avatar
      κωστας @ Σπύρος 12/12/2009 06:10:42

      Προφανως αστειευσαι γιατι ειναι αδυνατον να μετακινησε ενας ανθρωπος ποσο μαλλον πολιτικος αυτη τη πλακα χωρις βοηθεια. Παντως αυτο που ξερω ειναι οτι παντα υπαρχει τροπος να βρεις το δραστη οσο εξυπνος και αν ειναι γιατι ακομα αν καλυψε ολα του τα ιχνη αυτο δεν ειναι παρα αλλο ενα στοιχειο... Τωρα για το τι θα μας πουνε εμας αυτο ειναι αλλο θεμα.

  34. Σαος avatar
    Σαος 12/12/2009 10:29:57

    Σύμφωνα με το μπλόγκ Μιντιάκιας, οι αστυνομικές αρχές της Κύπρου διαρρέουν πως πίσω από την κλοπή της σορού βρίσκονται οι τουρκικές μυστικές υπηρεσίες.

    Παραθέτω την ανάρτηση παρακάτω. Προσοχή μόνο γιατί το εν λόγω μπλόγκ έχει ένα flash-ακι που παίζει μουσική, οπότε χαμηλά τα ηχεία, αν δεν γουστάρετε να σας σπάσουν τα νεύρα...

    http://mediakias.blogspot.com/2009/12/blog-post_8592.html

  35. αθανασιος avatar
    αθανασιος 13/12/2009 01:58:49

    το οχι στο σχεδιο αναν ηταν μεγαλη στιγμη του ελληνισμου μεγαλος ελληναςπατριωτης δεν θα τον ξεχασουμε ποτε