11/11/2009 18:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύγκρουση συμφερόντων στον ΛΑΟΣ - Πρόεδρος εναντίον δελφίνων με αφορμή τη διαδοχή στη ΝΔ



Οι απανωτές παρεμβάσεις Καρατζαφέρη υπέρ Ντόρας στη μάχη για την προεδρία της Νέας Δημοκρατίας προκαλούν αναταράξεις στο εσωτερικό του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού. Οι φήμες που φούντωναν περί επικείμενης στήριξης του Γιώργου Καρατζαφέρη στο πρόσωπο της Ντόρας όχι μόνο επιβεβαιώθηκαν αλλά τεκμηριώνονται και οι “υποψίες” για την σκοπιμότητα της πολεμικής που ασκούσε ο Καρατζαφέρης όλο αυτό το διάστημα στην Ντόρα.

Το περιβάλλον του προέδρου του ΛΑΟΣ αφήνει να διαρρεύσει ότι είναι “προς το συμφέρον του κόμματος η εκλογή της Ντόρας“, αφού θα οδηγήσει ένα μεγάλο κομμάτι “δεξιών” ψηφοφόρων στην αγκαλιά του Καρατζαφέρη γεγονός που μεταφράζεται σύμφωνα με τις διαρροές σε διψήφιο ποσοστό στις επόμενες εκλογές και τον ΛΑΟΣ τρίτο κόμμα – ρυθμιστή των πολιτικών εξελίξεων.



 Η Κ.Ο. όμως βράζει, βλέποντας να δικαιώνονται κάποιοι άλλοι πολιτικοί υπολογισμοί που έβλεπαν τον Καρατζαφέρη να έχει συμφωνήσει “ολική επαναφορά” στο μαντρί, υπό την προεδρία της Ντόρας. Οι αγεφύρωτες ιδεολογικές διαφορές άλλωστε είναι εύκολο να γίνουν θυσία στον βωμό της πολιτικής σκοπιμότητας αφού ο πρόεδρος μπορεί λεκτικά να συγκρούεται με τις πολιτικές της Ντόρας, πρακτικά όμως, κάθε του ενέργεια ήταν επωφελής για το Μητσοτακικό μπλοκ. Διαχρονικά μάλιστα.

Άσχετα λοιπόν με τις όποιες δηλώσεις, οι πρόσφατες μετεκλογικές ενέργειες του Γ. Καρατζαφέρη δείχνουν ξεκάθαρα ότι το κόμμα αποδομείται προσεκτικά, αντί να ενδυναμωθεί όντας κερδισμένο στην πρόσφατη εκλογική διαδικασία. Όταν διώχνεις τους μετακλητούς και “απολύεις” τους υπόλοιπους εργαζομένους – εμπλεκόμενους στη λειτουργία του κόμματος, δείχνεις ξεκάθαρα ότι το μαγαζί πηγαίνει ολοταχώς προς συγχώνευση, οπότε δεν χρειάζεται αυτόνομη λειτουργία.

Στον αντίποδα, έχουν ήδη γίνει προκαταρτικές συζητήσεις για την επόμενη μέρα στα δύο κόμματα σε περίπτωση εκλογής του Σαμαρά στην προεδρία. Σύμφωνα λοιπόν με αποκλειστικές πληροφορίες, οι πόρτες της ΝΔ έχουν ανοίξει διάπλατα για συγκεκριμένους βουλευτές και στελέχη του ΛΑΟΣ που στηρίζουν ενεργά τον Σαμαρά, έχοντας ήδη τις διαβεβαιώσεις από την άλλη πλευρά.

http://olympia.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/11/2009 18:52:10

    ο Καρατζαφέρης θα βρεθεί μόνος του να αγναντεύει τον καθρέφτη και πολύ θα του είναι που θα έχει και καθρέφτη. Ο Καρατζαφέρης ήταν ψήφος διαμαρτυρίας.

  2. donaE avatar
    donaE 11/11/2009 18:55:57

    Αρχισε η αναδιανομη.

  3. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 11/11/2009 19:06:39

    Όπως είχε γράψει και το antinews, όλοι οι "προοδευτικοί" στο παιχνίδι.

    Βαλλιανάτος στο Facebook...


    Gregory Vallianatos

    Ανέκδοτο. Νεαρός φιλόδοξος, προπέτης και ψιλοεθνίκι Υπουργός, ρίχνει την Κυβέρνηση που υπηρετούσε, φεύγει, κάνει δικό του κόμμα που τα θαλασσώνει, κάθεται στο μούσκιο για χρόνια, ψιλοτσιμπάει ένα υπουργείο για μήνες, και γίνεται υποψήφιος για πρόεδρος του παλιού του κόμματος! Πουλάει φιλελευθερισμό αν και μισεί κάθε γράμμα της λέξης, και του βγαίνει!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Πονοκέφαλος 11/11/2009 19:10:32

      Πόσες γραμμές χρειάζονται για να βάλει κανείς τόσα γράμματα το ένα δίπλα στο άλλο?

  4. markella avatar
    markella 11/11/2009 19:08:06

    Παιδια ο κοσμος δεν ειναι προβαταααααααααααα!! Επιτελους!
    Αν υποθεσουμε οτι πανω απο το 40% των ψηφοφορων του ειναι δυσαρεστημενοι ΝΔκρατες που μεχρι προχθες ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΧΘΕΣ ακουγαν τον Καρατζφερη να διαρυγνυει τα ιματια του οτι " η αποχωρηση της Ντορας απο το ΥΠΕΞ λογω ενδοτικοτητας ,ηταν ορος για τη συνεργασια του" με την ΝΔ, μου ειναι αδυνατον να φανταστω οτι η πλειονοτητα των ψηφοφορων του , θα δει την σταση του αυτη με καλο ματι!
    Σε οποιαδηποτε περιπτωη...κανεις δεν πρεπει να τους αφησεινα το ξεχασουν!

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 11/11/2009 19:16:00

    Οι πεινασμένοι της Νέας Δημοκρατίας καρβέλια (συγχώνευση) ονειρεύονται...

    Όσοι ξέρουν τα του ΛΑΟΣ από μέσα γνωρίζουν οτι δεν υπάρχει κανένας αναβρασμός και καμία συγχώβευση με οποιονδήποτε αρχηγό καθότι η Ν.Δ. και με τον Σαμαρά στο τιμόνι θα μείνει Κόμμα επιχειρηματικών συμφερόντων και ο Σαμαράς υπάλληλός τους...

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Lavazza 11/11/2009 19:18:38

      Υ.Γ.:

      Όταν ο Καρατζαφέρης επέκρινε στη Βουλή τους χειρσμούς της Ντόρας στα εθνικά θέματα καθώς και το πριόνισμα που έκανε η Ντόρα στον Καραμανλή για προσωπικό της όφελος, οι "γίγαντες" Σαμαράς και Αβραμόπουλος έκαναν ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ για να μην τους πάρουν τις υπουργικές καρέκλες...

      • Lavazza avatar
        Lavazza @ Lavazza 11/11/2009 19:19:10

        επέκρινε=κατέκρινε

  6. markella avatar
    markella 11/11/2009 19:20:06

    Με συγχωρεις lavazza... αλλα μολις απαντησες στο ερωτημα μου ...!!
    Βλεπω πικρα μεγαλη για την επικειμενη εκλογή του Σαμαρα!!

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ markella 11/11/2009 23:30:08

      Μαρκελλα

      καμία πικρία απολύτως!

      Έχω συνηθίσει πλέον να βλέπω υπαλλήλους στα τιμόνια των Κομμάτων.

      Πέραν τούτου, όπως είναι εδώ μέσα σε εμάς τους παλιούς γνωστό (οι υπάλληλοι του Σαμαρά και της Ντόρας που εμφανίστηκαν αλεξιπτωτιστικά τις τελευταίες μέρες εδώ μέσα δεν το γνωρίζουν), εγώ δεν είμαι υπέρ των "κάλπεων" και των κομμάτων γενικώτερα...

      • Υ. avatar
        Υ. @ Lavazza 11/11/2009 23:36:34

        Φάκτορα, τα τσέκια από το Σαμαρά, πότε θα τα πάρουμε?
        Φίλε Lavazza, ηρέμησε.

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ Υ. 11/11/2009 23:53:30

          Factorx: παει πολύ τελικά να αφήνουμε στα νούμερα του Καρατζαφέρη να βρίζουν. Σιγά μην σκίσετε κανένα καλτσόν απο τον πατριωτισμό.

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 12/11/2009 00:08:58

          Lavazza

          δεν αντιλαμβανομαι γιατι θιγεσαι ...και γιατι θα πρεπει ολοι να ξερουν την προσφορα η ιστορια σου.

          Νομιζω οτι η λογικη του ξερεις ποιος ειμαι εγω μεσα σε ενα μπολγκ δεν στεκει.

          Κακως τα παιρνεις τοσο προσωπικα.

          Δεν νομιζω οτι κανεις επιθυμει να σε θιξει προσωπικα.

          Και δεν πιστευω οτι ολοι οσοι γραφουν η εμφανιστηκαν τωρα ειναι έμμισθοι στην κυριολεξια ,κανενος.

          Το οτι εμφανίσθηκαν τωρα δεν τους στερει το δικαιωμα την γνωμης τους

          Και ουτε εχουν υποχρεωση να κανουν δηλωση του τι εργο η προσφορα εχουν και που...στην εκτος δικτυου ζωη τους.

          Μαυτη την λογική τοτε να μην υπαρχουν ανώνυμοι χρηστες.

  7. kanis avatar
    kanis 11/11/2009 19:31:03

    Ο Βορίδης κι ο Γεωργιάδης έχουν τοποθετηθεί;

  8. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 11/11/2009 19:40:32

    "Εδώ και τώρα Κώστα, διώξε τη Ντόρα" φώναζε πέρυσι ο Καρατζαφέρης.

    http://www.iondragoumis.gr/omilies/Omilia_Proedroy_LAOS-Thessaloniki-giaMAKEDONIA_05-03-08.pdf

    Πώς αλλάζουν οι καιροί, ε;

    Δεν νομίζω να ονειρεύεται κανένας από την πλευρά Σαμαρά συγχώνευση. Αυτό είναι το σενάριο για την περίπτωση που εκλεγεί η Ντόρα, οπότε θα γίνει ο συνδιαχειριστής της πολυκατοικίας, για να κρατάει υπό έλεγχο (νομίζουν) τη δεξιά πτέρυγα. Αυτό που απλώς θα συμβεί, αν εκλεγεί ο Σαμαράς, θα είναι να σταματήσει να έχει λόγο ύπαρξης το ΛΑΟΣ. Θα πάρει 1,5% στις επόμενες εκλογές και μετά θα εξαφανιστεί.

    Πάντως, για να βγάζει τον Καρατζαφέρη η Ντόρα στο γυαλί, που τον φύλαγε πολύ προσεκτικά για να μην πει τη λάθος κουβέντα, σημαίνει ότι έχει πέσει μεγάλη απελπισία.

    Η υποψηφιότητα Ντόρας θα ξέρουμε ότι είναι οριστικά τελειωμένη όταν βγει στο γυαλί και ο τελευταίος Κρυμμένος: ο Μητσοτάκης!

    Αν είναι έξυπνη θα καθήσει να χάσει και να επιχειρήσει να υπονομεύσει την επόμενη μέρα. Αν δεν είναι, θα αποχωρήσει από την εκλογή, θα αποχωρήσει από τη ΝΔ και θα ιδρύσει ένα κόμμα του 1,5% που επίσης θα εξαφανιστεί μετά την πρώτη συμμετοχή του στις εκλογές.

    Ο Καρατζαφέρης απειλεί με "λευκή απεργία" της Μητσοτακικής πτέρυγας. Μικρό το κακό. Καλύτερα να μην μετέχουν. Θα απαλλάξουν το Σαμαρά από την υπόγεια υπονόμευση.

  9. Τσίπης avatar
    Τσίπης 11/11/2009 19:52:01

    Η αυτοκράτειρα έχει εξαπολύσει τους πραιτωριανούς για να ψηφισθεί.

    Ντόρα, ΕΜΕΙΣ ΔΗ. Η ΒΑΣΗ ΨΗΦΙΖΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. Κι εμείς ψηφίζουμε Σαμαρά!

  10. Mara avatar
    Mara 11/11/2009 20:03:18

    Ο Βορίδης έχει υψηλό πολιτικό επίπεδο. Τώρα το πως βρέθηκε σ΄αυτό το "απόκομμα"? Είναι μία άλλη ιστορία...
    Όσο για τον Μπουμπούκο? Αφήστε το καλύτερα... έχει πολύ "περίεργες" διασυνδέσεις εδώ και κυρίως στο εξωτερικό. Είναι ο άνθρωπος που κατάφερε να "ξεστρατίσει" τον Καρατζαφέρη και να τον δικτυώσει σε ύποπτα κέντρα.
    Ο Καρατζαφέρης όταν πρωτοξεκίνησε είχε την αμέριστη συμπαράσταση αν θυμάστε του Μακαριστού Χριστόδουλου και φυσικά ολόκληρης της εκκλησίας. Παραμονές των εκλογών του ΄04 όταν ο Χριστόδουλος πληροφορήθηκε ότι σκοπεύει να βάλει στο κόμμα του τον Γεωργιάδη (γνωστό αρχαιοελληνιστή, που καταφερόταν μαζί με το συνάφι του, εναντίον της εκκλησίας με σκοπό να διαιρέσει τους Έλληνες σε αρχαιοελληνιστές και χριστιανούς ορθόδοξους και να προκαλέσει την νέα διχόνοια που θέλανε τόσο πολύ τα γνωστά κέντρα της νέας τάξης) του έβαλε βέτο πως άν το κάνει δεν θέλει να τον ξαναδεί και θα χάσει την στήριξη του. Εκείνος φυσικά ήδη είχε "γοητευτεί" από αυτά που του έταζαν και προχώρησε ακάθεκτος. Εξ΄ου και όλη αυτή η μασοναρία , έκ τότε στο κόμμα του και φυσικά η απίστευτη προβολή από τους πάντες.
    Μακριαααααά!!!!!

    • kanis avatar
      kanis @ Mara 11/11/2009 20:36:02

      Ευχαριστώ που τεκμηρίωσες την γενική μου αίσθηση!

      Αλήθεια, τι γίνεται με το βιβλιοπώλείο του μπουμπούκου, που κάθε τρεις και λίγο καιγεται; Το γεφύρι της Αρτας είναι;

    • markella avatar
      markella @ Mara 11/11/2009 21:09:21

      Εχουμε συλλαβει τι θα γινει με τον Μπουμπουκο...τωρα που ειναι γραμματεας του ΛΑΟΣ??

      Κατσε να βγουν οι δημοσκοπησεις μετα την προσχωρηση Αβραμο...και θα αρχισουν τα οργανα!!

      • kanis avatar
        kanis @ markella 11/11/2009 21:28:10

        Δεν το έχω σκεφτεί, αλλά και δεν τα καταλαβαίνω τα του ΛΑΟΣ...ξεκινώντας από το λόγο που υπάρχουν (εξαιρουμένης της υποστήριξης προς Μητσοτάκηδες)

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Mara 12/11/2009 00:35:50

      maria φανταζομαι το

      "Ο Βορίδης έχει υψηλό πολιτικό επίπεδο" το εγραψες για πλάκα

      Να τον δεις στη θεσσαλονικη να στηνει τα (ζωντανα) στρατιωτακια του ντυμενα με (αμερικανικες... κιτς..., τις μεσοπολεμικες φασιστικες επρεπε να εχει) φορμες παραλλαγης μπροστα απο το αγαλμα του Μ. Αλεξανδρου να τον καμαρωσεις....

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Giorgos_T 12/11/2009 11:59:27

        Δυστυχώς δε τόγραψε "για πλάκα". Γιατί "αυτή" είναι "μια άλλη ιστορία"...

  11. markella avatar
    markella 11/11/2009 20:08:19

    Ειδατε χθες το πλασαρισμα του Κεφαλογιαννη προς Βοριδη??

  12. Aris M. avatar
    Aris M. 11/11/2009 20:15:18

    Η καλύτερη αποδειξη οτι το ΛΑΟΣ ειναι δημιούργημα του Μητσοτάκη να πριονίσει την καρέκλα του Καραμανλή...το σχέδιο εν πλήρει εξελίξη

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 11/11/2009 20:40:51

    Πολύ αγχωμένος ο χατζηνικολάου με το Σαμαρά και τον Jimmy, μας λέει κάθε φορά τι διαρρέται από την Ντόρα και το ρεπορτάζ όσες τον ακούω βγαίνει από εκεί.

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνδρα» 11/11/2009 21:13:23

      Πηρε τις απαντησεις του ο χαζτηνικος απο τον αβραμοπουλου μεσω Τρεμης.

      Φανταζομαι να του ελυσε ολες τις αποριες και εβγαλε και ειδηση οτι εχει δεσμευτει με τον σαμαρα να προχωρησουν στην εκλογη αρχηγου με διευρηνση οχι μονο στην βαση αλλα και σε Φιλους.!!

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ loretta 11/11/2009 21:39:46

        Δεν ξέρω αλλά τόση φωνή και αντάρα με τον Τράγκα πρωτη φορά βλέπω και ο λόγος πιστεύω ότι ο Τράγκας είναι αντιμητσοτακικός και του χαλάει της σούπα. Πάντως τέτοιο άγχος ο Νικολάκης πάει να πει ότι η Ντόρα είναι στριμωγμένη, το τι αμόλησε σήμερα δεν περιγράφεται.

        Και να έγιναν ότι συμφωνίες του Jimmy με το Σαμαρά ο νικολάκης, λες και μόνη συμφωνία είναι αυτή, όλα τα τζάκια, ο Μειμαράκης κοκ δεν έκαναν συμφωνίες με την Ντόρα!!!

        Στο MEGA πάλι και ο τρεπεντέρης πολύ αγχωμένος!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 11/11/2009 22:15:30

      Πως αγχώθηκαν όλοι έτσι ξαφνικά άραγε;;; Και τέτοιος συντονισμός τυχαίος να είναι πάλι; όλοι οι δεσποτάδες και καλόγριες της δημοσιογραφίας να πιάσουν στασίδι και πυροβολούν μετά την συμφωνία;
      ...πόσο αφελής μας θεωρούν;

  14. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 11/11/2009 20:57:48

    Τα καναλια πηραν τα οπλα τους...
    Οπως το 2007 με τον Βενιζελο..., με τους ...Μητσοτακικους του Πασοκ.
    Ο κοσμος που θελει καθαρες κουβεντες, καθαρα προσωπα και επιβραβευει ηθικες διαδρομες, πρεπει ΜΑΖΙΚΑ να δωσει πολιτικη απαντηση στην Οικογενεια και τους αυλικους της.
    ΥΓ1. Απορω πως δεν εχουν τοποθετηθει ακομη πολιτικοι ...ογκολιθοι οπως
    Αλ. Παπαδοπουλος, Ν. Μπιστης και Μ.Αποστολακη.
    Να το δουμε και αυτο...
    ΥΓ2. Φανταστειτε να ειχε ηδη εκλεγει ο Βενιζελος και να εβγαινε τωρα η
    Ντορα. Μονοπαραταξιακη Βουλη...

    • kanis avatar
      kanis @ αρχισαμε 11/11/2009 21:49:31

      ΥΓ1 ...Θεωρούν εαυτούς "χρυσές εφεδρίες"
      ΥΓ2 ...Φεουδαρχική βουλή, θες να πεις!

  15. Mara avatar
    Mara 11/11/2009 21:19:39

    Κanis, Να είσαι σίγουρος ότι τις περισσότερες φορές που του σπάνε το μαγαζί ο ίδιος... είναι το πιθανότερο να κρύβεται από πίσω. (και μην σου κάνει καθόλου εντύπωση είναι μανούλα στις προβοκάτσιες και την προπαγάνδα) και αν θες, να το προχωρήσουμε... λίγο ακόμα.
    Για προσπάθησε λίγο να θυμηθείς την υπόθεση Ζαχόπουλου. Μήπως θυμάσαι τους δικηγόρους που εκβιάζανε τον Ζαχόπουλο με τα περιβόητα DVD? Ένας εκ των δύο κολλητός του κυρίου... Γεωργιάδη και συνεργάτης του μπαμπά Πλεύρη. Θυμάσαι κάτι επιστολές που βγήκαν στην δημοσιότητα τότε, και την "δήθεν" απόπειρα αυτοκτονίας του δικηγόρου αυτού? Θυμάσαι που έδωσαν κοινή συνέντευξη τύπου (Γεωργιάδης και Πλεύρης) για να δικαιολογήσουν την εμπλοκή τους?
    Κάποτε η αλήθεια για την ιστορία αυτή, θα βγεί στην φόρα.
    Η υπόθεση συτή έχει άμεση σχέση με συγκεκριμένους κυρίους του ΛΑΟΣ μη εξαιρουμένου και του Προέδρου του. Πιστεύω δε, ακράδαντα ότι ήταν αποκλειστικά στημένη από δαύτους, για να πλήξουν τον Καραμανλή μέσω της τραγικής προσωπικής υπόθεσης του Ζαχόπουλου και όλα αυτά τα αίσχρα που ακούγονταν για τον τότε Πρωθυπουργό μέσω της Γκαιμπελίστικης μεθόδου του "ψιθύρου". Ήταν όχι φυσικά οι οργανωτές (με τί μυαλό εξάλλου) αλλά οι αποκλειστικοί εκτελεστές γνωστών και μη εξαιρετέων.... υπηρεσιών.
    Άσε, μεγάλη ΛΕΡΑ.

    • kanis avatar
      kanis @ Mara 11/11/2009 21:37:27

      Και τα θυμάμαι πολύ καλά και συμφωνούμε απόλυτα!
      Πάνω από όλα όμως, περιμένω τη στιγμή, που θα ξεμπροστιαστούν και θα εξευτελιστούν επιτέλους, οι οργανωτές αυτής της ιστορίας, εμφανέστατοι πλέον σήμερα...ιδιαίτερα !

    • kanis avatar
      kanis @ Mara 11/11/2009 21:42:48

      Μην θυμηθώ και την περίφημη "Δεν-εχω-δει-το-DVD-εγκυρη-παρουσιαστρια-δημοσιογράφο" , που τότε μόνο ο αδελφός Καρατζαφέρης μιλαγε για την εμπλοκή της!

  16. Mara avatar
    Mara 11/11/2009 21:34:45

    Επίσης βλέπε Κοραντης πρώην διοικητής της ΕΥΠ και μετέπειτα όλως τυχαίως.... στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΛΑΟΣ..... Από που... άραγε ο κ. Καρατζαφέρης αντλούσε πληροφορίες για τα πάντα τόσο καιρό?
    Στόχος βέβαια πάντα όλων.... η πτώση Καραμανλή.

    • kanis avatar
      kanis @ Mara 11/11/2009 21:40:19

      Καρατζαφέρης, Κοράντης, Μητσοτάκηδες ... γιατί τους θεωρώ όλους τους μια παρέα; Λάθος κάνω;

    • Υ. avatar
      Υ. @ Mara 11/11/2009 21:45:22

      Μήπως ξέρεις φίλη Μάρα (ή κάποιος άλλος), τίνος πρόταση ήταν, Κοραντής στην ΕΥΠ?

  17. markella avatar
    markella 11/11/2009 21:49:45

    Παιδια απ το πρωι εχουν φαει τα σκωτια τους!

    Ειχαμε σημερα το πρωι τη Βουλτεψη να μας κανει τον ειδημονα περι πολιτικης ιστοριας και να δινει ρεστα στην Ντορα... τον Χατζηνικολακη να μας κανει τον αδελφο Pierre κρατωντας ανισοοροπες ισορροπιες υπερ της Ντορας..Με αυτο το αγχος και την επιθετικοτητα τους δειχνουν..οτι τα εχουν χασει!!!

  18. Mara avatar
    Mara 11/11/2009 21:52:15

    Υ.
    Εξαργύρωσε με την θέση αυτή τις "υπηρεσίες" που προσέφερε στον κ. Καρατζαφέρη. Αναρωτιέσαι ακόμα για το ποιός έδωσε την εντολή????
    (οι γνωστές υπηρεσίες.... που λέγαμε)

    • Υ. avatar
      Υ. @ Mara 11/11/2009 22:04:33

      Κατ’ αρχάς αυτή η θέση δίδεται υπό την έγκριση των οιονεί πέραν του ατλαντικού φίλων μας. Πάντως είχε ακουστεί ότι ήταν πρόταση Μολυβιάτη.

      ΥΓ. Ρωτώ εσένα, μπας και είσαι η Ζαχαρέα, οπότε θα ξέρεις από πρώτο χέρι!!

  19. Mara avatar
    Mara 11/11/2009 22:00:42

    Υ. Συγγνώμη κατάλαβα λάθος νόμιζα ότι ρωτούσες ποιός τον πρότεινε στον Καρατζαφέρη.
    Στην ΕΥΠ φίλε μου, δεν έχει και πολλά περιθώρια... να επιλέξεις μόνος σου διοικητή. Οι πιέσεις που δέχονται οι εκάστοτε Πρωθυπουργοί είναι πολύ μεγάλες από αλλού....
    Αλλά και δικός του να είναι στην πορεία... μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα.
    "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...."

    • olympiada avatar
      olympiada @ Mara 11/11/2009 22:19:49

      Έχετε υποτιμήσει τον Σαμαρά λέγοντας ότι "Ο Σαμαράς δεν κάνει τέτοια". Ο Σαμαράς θα εκλεγεί παρότι δεν έχει το μηχανισμό της Ντόρας ακριβώς γιατί είναι μουτζαχεντίν και είναι προσωπικό του στοίχημα να ξανακάνει το κόμμα μεγάλη, κεντροδεξιά παράταξη. Με κάθε τίμημα, αλλά χωρίς φύρα. Αυτό σημαίνει ότι:
      Βορίδης είναι μέσα.
      Άδωνις είναι μέσα (πριν τον Βορίδη).
      Βελόπουλος είναι μέσα.
      ο πρόεδρος είναι έξω.
      και ακολουθεί το ΠΑΜΜΕ.
      α και στοίχημα, ο Σαμαράς δε μασάει σε χαρακτηρισμούς τύπου φασίστας, ακροδεξιός κλπ. Τα έχει λουστεί σε τέτοιον βαθμό που τα έχει γραμμένα. Υπαρχουν μόνο χρήσιμοι και άχρηστοι.

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ olympiada 11/11/2009 22:45:11

        Τι ειναι το ΠΑΜΜΕ?
        Sorry , αλλα εγω ειμαι κατω απο το αυλακι.
        Δε φανταζομαι να εννοεις τον Παπαθεμελη...
        Και τα'λεγα γω...
        Για να γλυτωσουμε απο τους ... Ψηλους,
        θα μπλεξουμε με τους ... κοντους...
        Ρε που παμε ...

      • kanis avatar
        kanis @ olympiada 11/11/2009 22:48:30

        Ο Πλεύρης τι θα κάνει;
        Οι Χρυσαυγήτες;

  20. Mara avatar
    Mara 11/11/2009 22:49:38

    Άδωνης και Βελόπουλος μέσα???? Άσε... να το δούμε αυτό.
    Όσο για τον Βελόπουλο (της ίδιας συνομοταξίας..... με τον Αδωνη) θα σας πω άλλη φορά τί καπνό φουμάρει... (με εταιρεία που είχε στην Θεσαλλονίκη, αλλά... με έδρα το Ισραήλ....)

    • markella avatar
      markella @ Mara 11/11/2009 23:17:28

      Το ΛΑΟΣ μου θυμιζει

      τη σαρα τη μαρα και το κακο συναπαντημα

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ markella 11/11/2009 23:26:25

        Ειδικά εκείνη η τσιρίδα, ο Άδωνις!!!

        Κάθε φορά που βλέπω τη φάτσα του στην τηλεόραση χαμηλώνω το volume!!!!

        Για προληπτικούς λόγους!!!!

        Να μην καταντήσω σαν τον Σουφλιά!!!


        Υ.Γ. Αλήθεια τώρα το σκέφτηκα!!! Αυτός φταίει για την κουφαμάρα του Σουφλιά.

    • Καραμήτρος avatar
      Καραμήτρος @ Mara 12/11/2009 11:59:15

      Μάρα, πολύ παρέα με την Σάρα κάνεις !

  21. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 11/11/2009 23:01:12

    Δεν θα μπορούσα να διανοηθώ συμμαχία με ελλαδεμπόρους. Ο Βορίδης δεν είναι κακός, αλλά έχει τη ρετσινιά του παραρτήματος του Λεπέν που ίδρυσε. Δεν χρειάζεται η ΝΔ τέτοιες ρετσινιές που θα την κάνουν εύκολο στόχο. Δύο λάθος επιλογές έκανε ο Βορίδης στη ζωή του. Η μία να ταυτιστεί με το Λεπέν και η άλλη να διαλύσει το κόμμα του (έστω και ως παράρτημα του Λεπέν) και να πάει με τον Καρατζαφέρη.

    Θέλει πολλή προσοχή σε προσχωρήσεις από το ΛΑΟΣ για να μην παίξεις το παιχνίδι των εύκολων συκοφαντιών του συστήματος.

  22. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 11/11/2009 23:08:02

    Παιδιά, όχι προσχωρήσεις από Καρατζαφέρη. Δε λέει. Το θέμα είναι να πάρουμε ψηφοφόρους - όχι στελέχη. Ο Βορίδης πολύ καλός είναι αλλά μην απολογούμαστε τώρα για το παρελθόν του καθενός.

  23. Lavazza avatar
    Lavazza 11/11/2009 23:34:42

    Το ΛΑ.Ο.Σ έχει πάρει μεγαλύτερα ποσοστά από οτι πήρε ποτέ η ΠΟΛ.ΑΝ μέχρι τη διάλυσή της οπότε ο "γίγαντας" πρόεδρός της Σαμαράς φίλησε τις κατουρημένες ποδιές των Μεϊμαράκηδων εκλιπαρώντας να επιστρέψει στη Ν.Δ για να ξαναχωθεί στο βρακί της Ντόρας...

    • markella avatar
      markella @ Lavazza 11/11/2009 23:36:53

      Lavazza

      απο τις 30 του μηνος θα τους κυνηγατε μην σας φυγουν!!!

      Εγω ενα ξερω οτι ο ΣΑΜΑΡΑΣ

      • markella avatar
        markella @ markella 11/11/2009 23:37:58

        και συνεχιζω ο ΣΑΜΑΡΑΣ γυρισε με την εγκριση του ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

        Αυτα περι μειμαρακη ειναι αστειοτητες .

  24. thouthou avatar
    thouthou 11/11/2009 23:40:07

    Βρε παιδιά, αφού δεν το κατέχετε το άθλημα, γιατί αγχώνεστε;
    Ο Καρατζαφέρης Μηστοτακικός, ο Άδωνις δωδεκαθεϊστής μασόνος, ο Πλεύρης έκανε τον Ζαχόπουλο να ρίξει τον Καραμανλή... Και όλα αυτά συνδέονται με τον Ψινάκη, που είναι Ιλουμινάτι και έχει κάνει όλη αυτή την μεγάλη συνωμοσία για να κυβερνήσει την Ελλάδα.... Ήμαρτον...

    Αλλά ας βάλουμε και λίγη λογική. Πχ, ο Κοραντής. Όποιος είπε στον Καρατζαφέρη να τον πάρει, θα ήταν ο ίδιος που είπε στον Καραμανλή να τον βάλει διοικητή. Άρα ο Καρατζαφέρης και ο Καραμανλής έχουν τους ίδους εντολοδότες, που τους συμμερίζεται και ο καλός φίλος του ΚΚ, ο Σαμαράς. Και βέβαια, και ο αστυνομικός είναι μπουζούκι...
    Αν θέλετε να αναλύσετε πράγματα, τουλάχιστον θα μπορούσατε να ασχοληθείτε λίγο με αυτά... Πχ, να ακούσετε κάποια εκπομπή του Καρατζαφέρη, του Άδωνι, μπείτε στο μπλόγκ του να δείτε τί λέει....

    Ο Καρατζαφέρης θα βγει κερδισμένος από Ντόρα αρχηγό. "Θα γίνει ρυθμιστής". Σε τί; Με μια ΝΔ 25-35%, και αυτός 10-12%, τί μπορεί να γίνει; Απλά ένα ΠΑΣΟΚ 15 χρόνια κυβέρνηση. Κυβέρνηση Ντόρας-Καρατζαφέρη αποκλείεται.
    Αν βολεύεται με κάτι ο καρατζαφέρης, είναι σε μια διάλυση της ΝΔ με την Ντόρα. Δηλαδή να την αντικαταστήσει. Κάτι που θα αργήσει, αν γίνει.
    Αντιθέτως, με τον σαμαρά έχει πρόβλημα. Αφενός είναι σαφέστατα αυτός που "ψυχολογικά" θέλει να κερδίσει, αυτό όμως μπορεί να του στοιχίσει κομματικά. Από την άλλη όμως, αν διαβάζατε όλη την συνέντευξη στην Real News, είπε ότι "με τον Σαμαρά δεν είμαστε Καραμανλικοί, είμαστε παιδιά του Αβέρωφ, και αυτός μας είπε να στηρίξουμε Μητσοτάκη αντί για Στεφανόπουλο"...
    Είδατε πουθενά να πει κακή κουβέντα για Σαμαρά; Είπε "θα δούμε"...
    Η Ντόρα είναι του χεριού του, δεν έχει κανένα λόγο να πάρει θέση και να την κατηγορήσει. Ο άγνωστος είναι ο Σαμαράς, που ενώ "θεωρητικά το έχει", πρακτικά όμως, εδώ και 15 χρόνια είναι ανενεργός, και "πολύ καλό παιδί"... Άρα ή ο Σαμαράς δεν είναι αυτός που ήταν πριν 17 χρόνια, ή έχει κρυφή ατζέντα, δηλαδή λειτουργεί Καρατζαφερικά....
    Και ο Άδωνις στο μπλογκ του, είπε "δεν μπορώ να πάρω θέση για τον πρόεδρο, αλλά αν θέλετε να δείτε τί σκέφτομαι, δείτε το βιογραφικό μου"... Ήταν μέλος της ΠΟΛΑΝ...
    Από εκεί και πέρα πολλά παίζονται, και εσείς οι νεοδημοκράτες νομίζετε ότι ο Καρατζαφέρης είναι κολλημένος νεοδημοκράτης... Δηλαδή ή θέλετε να γυρίσει κλαίγοντας στην ΝΔ, ή θέλετε να την στηρίξει λες και είναι κανένας πρόεδρος νομαρχιακής. Ξεκολλήστε, και δείτε τον ως αυτό που είναι.
    Τα θέματα είναι πολύ ρευστά, και η καφενειακή ευκολία δεν προσφέρει τίποτε...
    Ας βρει τον δρόμο της η ΝΔ, (μακάρι με τον Σαμαρά), και ας δούμε πολιτική. Μέχρι τότε, ας είμαστε λίγο λιγότερο Λαζοπουλικοί.....

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ thouthou 12/11/2009 00:46:02

      Ο καρατζαφερης εχει ενα προβλημα με τον σαμαρα:

      Δεν μπορει να τον κατηγορησει για εθνικη μειοδοσια, οπως υπαινισσεται για τους αλλους.

      Η προπαγανδα κατα του Σαμαρα (οτι ειναι εθνικιστης, φασιστας κλπ) δεν επιασε. Σε αυτο συνεδραμε η συμπαρασταση στον εγχειρηνμα της ΠΟΛ.ΑΝ απο τον Ελυτη και αλλους εκπροσωπους της ελληνικης οικουμενικοτητας.

      μπροστα σε αυτη την αυτοδυναμη ελληνικοτητα, οι ιαχες του καραζαφερη ειναι γυρλλισματα

      Και ειναι καιρος ως κοινωνια να παψουμε για τα εθνικα -αλλα και ολα τα θεματα- να επαφιομαστε και να ξυπναμε απο τα καθε ειδους γρυλλισματα.

      Θα ειχαν προσφερει πολυ πιο ουσιαστιες υπηρεσιες στον ελληνιμσο οι κυριοι του ΛΑΟΣ αν προπαγανδιζαν -με την ιδια ισχυ και παθος (ή βια και οργη;)την ελληνικοτητα και την οικουμενικοτητα του Ελυτη αντι για οσα τωρα ισχυριζονται.

      Ισως συντομα που θα ειναι εκτος Βουλης (αν ο σαμαρας εκλεγει κια τηρησει οσα ΕΝΝΟΕΙ για τα εθνικα θεματα) να εχουν καιρο για περισυλλογη

  25. thouthou avatar
    thouthou 12/11/2009 07:53:13

    Ο Μπαμίχας ήταν χτες στο κανάλι 10, ως εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ.
    Ο Καρατζαφέρης προτιμά την Ντόρα "λογιστικά", γιατί μπορεί να την καταπιεί.
    Ο Σαμαράς είναι ο άγνωστος. Γιατί αν όντως έχει εθνική ατζέντα, τότε αναπόφευκτα θα συναντηθεί με τον Καρατζαφέρη.
    Είναι αναπόφευκτη η "συμπόρευση" Σαμαρά Καρατζαφέρη, αν ο Σαμαράς έχει σκοπό να πάει "εθνικά". Γιατί ως "εξουσιαστικό κόμμα" δεν μπορεί να υιοθετήσει "Καρατζαφερική" επιχειρηματολογία, άρα θα λειτουργήσουν συμπληρωματικά.
    Αν η "εθνικοφροσύνη" του Σαμαρά είναι ψηφοθηρική, τότε θα συμπιέσει μεν τον ΛΑΟΣ, αλλά θα αποδειχτεί γρήγορα απέναντι στο μετανεωτερικό ΠΑΣΟΚ, γιατί θα αναγκαστεί να πάρει θέση...
    Γιαυτό ο Καρατζαφέρης κάνει την κουκουβάγια.... Ετοιμάζεται για τα νέα δεδομένα που θα προκύψουν.
    Και μην υποτιμάτε την νέα δυναμική που δημιουργεί το ΠΑΣΟΚ με τις πρωτοβουλίες του. Έχει να κερδίσει πολλούς ο Καρατζαφέρης από αυτούς τους πρώην "αντιακροδεξιούς πατριώτες"...
    Αν Σαμαράς και καρατζαφέρης παίξουν σωστά το παιχνίδι, θα κερδίσουν και οι δύο. Προχτές ο Π.Παναγιωτόπουλος στην ΕΡΤ έφαγε μισή ώρα να εξηγεί γιατί οι του ΛΑΟΣ δεν είναι ακραίοι...
    Αν ο Σαμαράς συνεχίσει την συμπλεγματική "μαγαζίστικη" λογική του Καραμανλή, και ακούει τον κάθε τραμπάκουλα που θα φυτρώσει δίπλα του, το έχασε το παιχνίδι. Όπως και ο Καρατζαφέρης, αν θελήσει αλαζονικά να γίνει "εμίρης"...
    Όσο για την Ελληνικότητα vs γρυλλίσματα που λέει ο Giorgos_T, θα ήταν καλό να μην ενημερώνεται από τον Λαζόπουλο, ή τα παράθυρα των ειδήσεων...
    Και να μην συγχέει την τακτική της μάχης, με τον γενικότερο λόγο...

  26. fatfat avatar
    fatfat 12/11/2009 12:51:10

    η φήμη που αναπαράγεται εδώ μέσα και γενικώς κυκλοφορεί ότι "και καλά κάποια σημαντικά στελέχη και βουλευτές από το ΛΑ.ΟΣ έχουν συμφωνήσει με την πλευρά του κυρίου Σαμαρά και σε περίπτωση ενδεχόμενης προεδρικής εκλογής του, θα προσχωρήσουν στην ΝΔ", μόνο κακό μπορεί να κάνει στην υποψηφιότητα του κυρίου Σαμαρά, διότι δίνει επιχειρήματα στην πλευρά της κυρίας Μπακογιάννη "περί μετάλλαξης της ΝΔ σε καθαρά δεξιό κόμμα που μοιραία θα οδηγήσει σε εκλογική συρρίκνωση"....αν όντως έχουν γίνει τέτοιες συζητήσεις και συμφωνίες, φαίνεται ξεκάθαρα η πολιτική απειρία του επιτελείου του κυρίου Σαμαρά....επειδή τον κατηγορούν ήδη για επικείμενη περιχαράκωση του κόμματος δεν θα έπρεπε αυτός και το επιτελείο του σε καμιά περίπτωση να προχωρήσουν προεκλογικά σε συζητήσεις και να κλείσουν καμιά συμφωνία με σημαντικά στελέχη και βουλευτές του ΛΑ.ΟΣ....

  27. περαστικός avatar
    περαστικός 12/11/2009 13:35:04

    Σύγκριση ποσοστών ΠΟΛΑΝ και ΛΑΟΣ

    Πρώτες εθνικές - ΠΟΛΑΝ 4.9% (93), ΛΑΟΣ 2.2% (04)
    Πρώτες ευρωεκλογές - ΠΟΛΑΝ 8.7% (94) - ΛΑΟΣ 4.1% (04)
    Δεύτερες εθνικές - ΠΟΛΑΝ 2.9% (96) - ΛΑΟΣ 3.8% (07)
    Δεύτερες ευρωεκλογές - ΠΟΛΑΝ 2.2% (99) - ΛΑΟΣ 7.2% (09)
    Τρίτες εθνικές - ΠΟΛΑΝ ----- - ΛΑΟΣ 5.6% (09)

    Υψηλότερο εθνικών - ΠΟΛΑΝ 4.9% (93), ΛΑΟΣ 5.6% (09)
    Υψηλότερο ευρωεκλογών - ΠΟΛΑΝ 8.7% (94), ΛΑΟΣ 7.2% (09)

    Όταν η ΠΟΛΑΝ δεν μπήκε στη Βουλή (96) με 2.94%, υπήρχε και επιπλέον κόμμα, το ΔΗΚΚΙ με 4.43%
    Όταν η ΠΟΛΑΝ δεν μπήκε στην ευρωβουλή (99) με 2.3%, υπήρχε και το ΔΗΚΚΙ με 6.85%, αλλά και ο Μάνος με 1.6%

    Η ΠΟΛΑΝ έκλεισε λόγω αυτών των δύο αποτυχιών. Αν έπαιρνε το +0.06% το 1996 και έμπαινε στη βουλή θα ήταν αλλιώς τα πράγματα το 1999. Δεν θα διαλύονταν το κόμμα και δεν θα έφευγε κανείς. Θα είχε 7 βουλευτές (πχ ο Κακλαμάνης που έφυγε πρώτος το 99 αμέσως μετά τις ευρωεκλογές).

    Ο ΛΑΟΣ δημιουργήθηκε μετά τις εκλογές του 2000, όταν είχε ήδη κλείσει η ΠΟΛΑΝ, και στην πρώτη του φορά (το 04) το ΔΗΚΚΙ είχε πάρει 1.8% και δεν υπήρχε άλλο κόμμα (ακολουθούσε ο Λεβέντης με 0.3%).

    Ένα μέρος των ψηφοφόρων της ΠΟΛΑΝ κατέφυγε στον ΛΑΟΣ. Τα καταγεγραμμένα νούμερα απορρίπτουν το προαναφερθέν συμπέρασμα ότι "ο ΛΑΟΣ είχε καλύτερες επιδόσεις". Το ότι πέτυχε σε δύο εθνικές εκλογές (που απείχαν 2 χρόνια και όχι 4) να εκλέξει έδρες αντί για μία (όπως η ΠΟΛΑΝ) οφείλεται σε συγκυριακούς παράγοντες και κυρίως στα υψηλά ποσοστά του ΔΗΚΚΙ στις ίδιες εκλογές, αλλά και στην ατυχία για λίγες ψήφους. Ο ΛΑΟΣ παρέλαβε ένα μέρος της ίδιας δυσαρέσκειας. Η διαφορά στην αίσθηση που έχουμε ότι ο ΛΑΟΣ είναι πιο πετυχημένο κόμμα οφείλεται στο ότι το απώγειό του είναι ΦΕΤΟΣ (7.2% στις ευρωεκλογές και 5.6% στις εθνικές) ενώ το απώγειο της ΠΟΛΑΝ έγινε το 93-94, με συγκρίσιμα, αν όχι καλύτερα, ποσοστά (8.7% στις ευρωεκλογές και 4.9% στις εθνικές).

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ περαστικός 12/11/2009 13:44:52

      Με ενδεχομενη εκλογη Σαμαρά το 5,63% του Λάος στις 4 οκτωβρίου, μεσα σε 2 χρόνια θα εχει γινει 1,56% και θα ανταγωνιζεται τον Βασίλη Λεβέντη ο ΡΟΚΥ Καρατζαφύρερ...

    • χαρης avatar
      χαρης @ περαστικός 12/11/2009 13:59:53

      H ΠΟΛΑΝ έχασε τις εκλογές το 1996, γιατι, προηγουμένως, ο Σαμαράς είχε νεκραναστήσει το ΠΑΣΟΚ του ημιθανούς, τότε, Ανδρέα, προτείνοντας και ψηφίζοντας μαζί του Στεφανόπουλο για ΠτΔ. Ακολούθησε η ασθένεια και ο θάνατος του Ανδρέα και η ανανέωση του ΠΑΣΟΚ με το Σημίτη, που σάρωσε το 1996 τη ΝΔ. Αν γίνονταν εκλογές το 1995 ο Εβερτ θα γινόταν πρωθυπουργός σίγουρα. Αυτά είναι τα κατορθώματα του Σαμαρά, που κάποιοι φαίνεται να λησμονούν!

      • περαστικός avatar
        περαστικός @ χαρης 12/11/2009 14:27:24

        Επαναλαμβάνεις ένα λάθος που αναμασά ο μηχανισμός Ντόρας. Λένε και ξαναλένε ότι το 1995 "ο Έβερτ ήτανε 5 μονάδες μπροστά". Αυτό είναι λάθος. Μην ξεχνάμε ότι ο Έβερτ μόλις 18 μήνες πριν είχε χάσει ταπεινωτικά πετυχαίνοντας ένα ποσοστό 32.5% στις ευρωεκλογές. Ο Έβερτ δεν προηγήθηκε ποτέ, στην καλύτερή του "ισοφάρισε".

        Δεύτερον, ο Ανδρέας το 1995 δεν ήτανε καθόλου ημιθανής. Από το 1993 που θριάμβευσε (46.9%) και το 1994 στις ευρωεκλογές που ταπείνωσε τον Έβερτ, δεν είχε καμία επιδείνωση μέχρι τον Μάρτιο του 1995 που βγήκε ο Πρόεδρος. Η υγεία του χειροτέρευσε τον Δεκέμβριο του 1995, τότε μπήκε στο Ωνάσειο, βγήκε μέσα Ιανουαρίου, παραιτήθηκε, βγήκε ο Σημίτης και ο Ανδρέας πέθανε τον Ιούνιο του 1996.

        Τρίτον, στις δημοσκοπήσεις το 1995 (που ξαναλέω ο Έβερτ ΠΟΤΕ δεν προηγήθηκε), ο Σαμαράς έπαιρνε πάνω από 7%. Δηλαδή ποσοστά κοντά στο ποσοστό των ευρωεκλογών (8.7% το 1994). Όσο όμως και να έπαιρνε σίγουρα θα ανέβαζε το 4.9% που είχε από το 1993. Άρα θα έβγαινε οφελημένος από εκλογές το Μάρτιο 95.

        Το ότι έχασε από τον Σημίτη το 96 και πήρε 2.9% μένοντας εκτός, οφείλεται στην αλλαγή του όλου πολιτικού συστήματος εντωμεταξύ και κυρίως στο ότι τα έβαλε ωμά με το κατεστημένο χαρακτηρίζοντας τον Χρήστο Λαμπράκη ως τον "αόρατο πρωθυπουργό" της Ελλάδας. Μην τα ξεχνάτε. Τότε το σύστημα έπαιζε φουλ Σημίτη.