13/01/2010 20:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύγκρουση περιπολικού του λιμενικού με τουρκική ακταιωρό στα Ίμια

 Το μεσημέρι της Τετάρτης σκάφος της τουρκικής ακτοφυλακής έκανε επικίνδυνους ελιγμούς κοντά σε ελληνικά αλιευτικά που ψάρευαν τσιπούρες στα Ίμια. Τότε πλησίασε ελληνικό σκάφος για να προστατέψει τα αλιευτικά που κινδύνευαν από τα απόνερα του τουρκικού περιπολικού. Κάποια στιγμή φαίνεται ότι τα δύο σκάφη «ακούμπησαν» μεταξύ τους και εκτός από μερικές μικρές ζημιές το επεισόδιο δεν έλαβε άλλες διαστάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Shalai avatar
    Shalai 13/01/2010 21:27:50

    Ναι ισχύει, σύμφωνα με μέγκα.

    http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=1085889&cid=1

    Στο κυνήγι της τσιπούρας...

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=10352&Itemid=141

  2. strategy avatar
    strategy 13/01/2010 21:28:38

    Mέχρι στιγμής τα τουρκικά ΜΜΕ δεν έχουν αναφέρει κάτι, αν και υπήρξε κάποια ένταση το πρωί.
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13460926.asp?gid=233

  3. bananiagr avatar
    bananiagr 13/01/2010 21:38:12

    http://www.defencenet.gr/defence/index2.php?option=com_content&task=view&id=10357

    Ο νέος συνοριακός σταθμός μεταξύ Ελλάδος και Βουλγαρίας στην περιοχή Θερμών στο Νομό Ξάνθης. Μία εξέλιξη για την οποία βετεράνος διπλωμάτης διατύπωσε την εκτίμηση στο defencenet.gr πως «Κάποτε θα κλάψουμε πικρά για την απόφαση αυτή».

    Λόγια και εκτιμήσεις που εύχομαι να μην αποδειχτούν προφητικά, ούτε γι αυτό ούτε και για τα παραπάνω άρθρα...

    Επικίνδυνη αποδόμηση σε όλα τα επίπεδα. Εγώ αυτό βλέπω. Και σκέφτομαι μήπως όλα αυτά τα σενάρια που συζητάμε τα τελευταία χρόνια, έχουν όντως μπει σε τελικη τροχιά;

    Μα το Θεό ειλικρινά το απεύχομαι...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ bananiagr 13/01/2010 22:33:41

      Μην φοβάσαι ο ΓΑΠ η Αννα η Δραγώνα και η Ρεπούση φυλάττουν Θερμοπύλες!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ bananiagr 13/01/2010 22:47:15

      Μια που λέμε για Δραγώνα, δείτε πώς κλείνει ο Μίκης την απάντηση - καταπέλτη που στέλνει στη Δραγώνα, σε επιστολή που του έστειλε:

      "Όπως ασφαλώς καταλαβαίνετε, για μένα προσωπικά δεν υπάρχει καν ερώτημα «Τι είνʼ η πατρίδα μας;». Για όλους όσους αφιέρωσαν το έργο και κυρίως τη ζωή τους ολόκληρη σʼαυτή την πατρίδα -και είναι χιλιάδες, εκατομμύρια Έλληνες, επώνυμοι ή ανώνυμοι, νεκροί ή ζωντανοί, δεν υπάρχουν τέτοια ερωτήματα, γιατί αυτοί οι ίδιοι είναι η πατρίδα…"

      Δείτε όλη την επιστολή, αξίζει να τη διαβάσετε:

      http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=4079

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/01/2010 23:01:15

    Kαλά αφού η κυρια Θάλεια ερευνά τίς ΄κοινωνικές ταυτότητες΄ως Κοινωνική Ψυχολόγος(παντελώς άχρηστη και αναπόδεικτη ΄επιστήμη΄βεβαίως-βεβαίως)πώς εξηγεί την εξέγερση -επανάσταση τού 1821 κατά τών Οθωμανών ??
    Mήπως θεωρεί πώς κάποια τυχαία κοινωνική ομάδα μέ ΄πολλαπλές κοινωνικές ταυτότητες΄ξεσηκώθηκε γιά πέτσινο πέναλτυ που δοθηκε υπέρ της Φενέρ Μπαχτσέ??

    Υ.Γ.
    Επι τη ευκαιρία,μιάς και η κυρια Θάλεια αποποιείται τον τίτλο τής Ιστορικού(τι να κάνει ή έρμη με τοσο στρίμωγμα που έχει φάει με τά Ντιρί,τά Aston και τίς ΄διασταλτικές ερμηνείες τού ΔΙΚΑΤΣΑ):Ρεπούση γύρνα στά Γαλλικά σου που τουλάχιστον έχεις και Πτυχίο.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Σπύρος 13/01/2010 23:24:31

      εδώ στο βιβλίο της μιλάει για οθωμανική «κατοχή» τι άλλο να πούμε;

    • ΜΗΤΣΟΣ avatar
      ΜΗΤΣΟΣ @ Σπύρος 13/01/2010 23:28:07

      Να διαβάσεις την άποψη του Ανδρουλάκη για το 1821.
      Τότε θα θεωρήσεις λογική οποιαδήποτε σαχλαμάρα κι αν ακούσεις από τη Θάλεια.

  5. μαρικα avatar
    μαρικα 13/01/2010 23:25:24

    Μηπως η Δραγωνα εγραψε και κανενα βιβλιο τι ειναι Τουρκια; και αν υπαρχη κατι τετοιο;Μπραβο στον Μικη τελειος.

  6. parsifal avatar
    parsifal 13/01/2010 23:28:40

    Μίκη, Σαμαρά και ξερό ψωμί...

  7. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2010 02:03:14

    Ευτυχώς όμως μας κυβερνούν άνθρωποι που έχουν πίστη στην Ελλάδα. Δραγώνα, Ρεπούση, Διαμαντοπούλου, και ένας ολόκληρος συφερτός ανθρώπων με πίστη είναι έτοιμοι να σφάξουν για την Ελλάδα. Αρχηγός όλων το GAP με ανάστημα νάνου ηγείται της προσπάθειας. Βλέποντάς τους τόσο ετοιμοπόλεμους δεν αισθάνεστε ασφάλεια? Για την ανάταση ούτε που το συζητώ. Επίκυψη κατ'ευθείαν.

  8. Kalesanos avatar
    Kalesanos 14/01/2010 15:59:01

    ΑΛΛΟΣΤΕ ΦΙΛΟΙ Ο ΤΖΕΦΡΥ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ ΚΑΘΑΡΑ ΣΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ,ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΗΣΥΧΟ!!!

  9. katerina avatar
    katerina 14/01/2010 19:56:06

    μάλλον θα έχουμε καινούργια Ιμια. Νέα ευχαριστώ στούς αμερικανούς, να μήν ξέρει τί να κάνει ο ναύαρχος, να αναλαμβάνει η κ.Θάλεια να μας σώσει από τούς οθωμανούς ,άστα παλιοκατάσταση. πού μπλέξαμε ρε παιδί μου .μιά τα κατσίκια μιά οι τσιπούρες, άστα παλιοκατάσταση γιαυτό τα παράτησε και ο Λουδοβίκος της ραφήνας.