19/08/2009 00:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύγκρουση γιγάντων για το χρυσό νερό



Σύγκρουση γιγάντων για το χρυσό νερό της Θεσσαλονίκης, κι αργότερα γι αυτό της Αθήνας, λαμβάνει χώρα τον τελευταίο καιρό. Ηχηρά ονόματα της ελληνικής επιχειρηματικής σκηνής είναι οι μνηστήρες της προς πώληση ΕΥΑΘ.

Ο διεθνής διαγωνισμός βρίσκεται στη διαδικασία του νομικού ελέγχου με τρεις κοινοπραξίες να τα δίνουν όλα για να αποκτήσουν μια εταιρεία – διαμάντι, αλλά και για να αποκτήσουν προβάδισμα όταν θα έλθει η ώρα να πουληθούν τα τελευταία ασημικά, μεταξύ αυτών και η ΕΥΔΑΠ. Το ποσοστό που πουλά το Δημόσιο ανέρχεται σε 23.02% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας και οι τρεις μνηστήρες είναι:

1. Veolia EAU (Γαλλία) με 51% - MIG (Ελλάδα) με 44% - Ionios SA (Ελλάδα) με 5%.
2. Suez Environment (Γαλλία) με 60% - Ελλάκτωρ (Ελλάδα) με 40%.
3. Aqualia (Ισπανία) με 51% - ΓΕΚ Τέρνα (Ελλάδα) με 49%.

 Με λίγα λόγια σύγκρουση Μπόμπολα με Βγενόπουλο, αλλά και με Περιστέρι – Κάμπα τους παραδοσιακούς αντιπάλους του στον κατασκευαστικό τομέα. Παίζονται πολλά στο παιχνίδι αυτό, γι’ αυτό μην σας φανούν περίεργες ορισμένες κινήσεις, συμμαχίες ή καρφώματα το επόμενο χρονικό διάστημα. Να σημειωθεί ότι και οι τρεις ξένοι παίκτες που είναι μαζί με τους Έλληνες, είναι από τις μεγαλύτερες και ισχυρότερες στον τομέα της διαχείρισης υδάτινων πόρων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/08/2009 02:08:34

    Στην Ελλαδα ολα πωλουνται. Οι φυσικοι και οι αφυσικοι ποροι !!!

    ΠΠ

  2. ataktos avatar
    ataktos 19/08/2009 07:01:51

    Το νερό στον Όρος Κάκαβο Χαλκιδικής τον άδειασαν (απομαστευσαν) τα τελευταία χρόνια με το έτσι θέλω η εταιρία του κυρ Κούτρα (βλέπε Μπόμπολας) Χρυσάφη το πουλάνε στους θεσσαλονικείς ….αι αι

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/08/2009 09:41:43

    Να δείτε μετά πόσο θα φτάσει η τιμή του νερού..

    Πάντως οι πληροφορίες μου λένε πως ο Βγενόπουλος σε αυτή τη περίπτωση είναι το αουτσάιντερ.

    Επίσης ενδιαφέρον προκαλεί το γεγονός πως η Suez Environment, εδώ συνεργάζεται με το Μπόμπολα, ενώ στο θέμα της διαχείρισης απορριμμάτων με την iNTRAKAT του Κόκκαλη.

    http://www.intrakat.gr/default.asp?pid=42&la=1&newid=367

  4. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 19/08/2009 09:49:20

    Στην Βολιβία, η θριαμβευτική πορεία του Έβο Μοράλες προς την εξουσία ξεκίνησε, υπενθυμίζω, από τις οργισμένες εξεγέρσεις των φτωχών που δεν μπορούσαν να πληρώσουν τα τιμολόγια των ιδιωτικοποιημένων εταιρειών ύδρευσης. Και οι οποίες δεν βρήκαν κανένα λόγο να πωλούν (μονοπωλιακά μάλιστα) νερό φτηνά σε φτωχούς, λαμβανομένου μάλιστα υπόψη του κόστους της υποστήριξης των σχετικών υποδομών, όταν μπορούσαν να το πουλούν ακριβά, σε λιγότερο φτωχούς. Στο Παρίσι η ύδρευση επαναδημοτικοποιείται, μετά από πολυετή παράπονα των δημοτών.
    Πέρα από το ότι τα δημόσια αγαθά πρέπει να τίθενται υπό δημόσια διαχείριση, τα πεπερασμένα αγαθά..όπως το νερό... θα πρέπει να διαφυλάσσονται.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/08/2009 10:48:57

    από την πρώτη τετραετία Σημίτη οι Γάλλοι θέλουν τα νερά... απλά τώρα βρήκαν και διεκπεραιωτές

  6. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 19/08/2009 11:01:00

    Στην Βολιβία, η θριαμβευτική πορεία του Έβο Μοράλες προς την εξουσία ξεκίνησε, υπενθυμίζω, από τις οργισμένες εξεγέρσεις των φτωχών που δεν μπορούσαν να πληρώσουν τα τιμολόγια των ιδιωτικοποιημένων εταιρειών ύδρευσης. Και οι οποίες δεν βρήκαν κανένα λόγο να πωλούν (μονοπωλιακά μάλιστα) νερό φτηνά σε φτωχούς, λαμβανομένου μάλιστα υπόψη του κόστους της υποστήριξης των σχετικών υποδομών, όταν μπορούσαν να το πουλούν ακριβά, σε λιγότερο φτωχούς. Στο Παρίσι η ύδρευση επαναδημοτικοποιείται, μετά από πολυετή παράπονα των δημοτών.

    Πέρα από το ότι τα δημόσια αγαθά πρέπει να τίθενται υπό δημόσια διαχείριση, τα πεπερασμένα αγαθά θα πρέπει να διαφυλάσσονται.

  7. leon avatar
    leon 19/08/2009 15:30:15

    Πριν απο 2 μηνες περιπου ο δημος Μελισσιων εστειλε εγγραφο προς την ΕΥΔΑΠ ενημερωνοντας την ΞΑΝΑ για το προβλημαμε το απαρχαιωμενο δικτυο υδρευσης με ΑΜΙΑΝΤΟ που χρησιμοποιειται στην περιοχη. Περαν του γεγονοτος οτι το συγκεκριμενο δικτυο ειναι επιρρεπη σε βλαβες, ο αμιαντος δημιουργει και σοβαρο υγειονομικο προβλημα.
    Η ΕΥΔΑΠ απαντησε πως συμφωνα με τις κοινοτικες οδηγιες ο αμιαντος ειναι επιβλαβης μονο εισπνεομενος και οχι οταν πινεται ΛΛΛΑ, θα κανει οτι ειναι δυνατον για να αναβαθμισει το δικτυο οταν βρεθουν οι απαραιτητοι ποροι.
    Δεν αναγνωριζουμε οτι πινετε (ενδεχομενο) καρκινο αλλα θα το αλλαξουμε για να μην γκρινιαζετε δηλαδη...
    Να ιδιωτικοποιηθει λοιπον η ΕΥΔΑΠ η οχι? Μηπως οι ιδιωτες θα δωσουν μεγαλυτερη σημασια?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ leon 19/08/2009 15:44:48

      μεταξύ μας τώρα, είναι παλιά η πατέντα της ανικανης ελληνικής διοίκησης και του ικανού ξένου... Οι ξένοι τα πάντα, οι αλλοδαποί τα σουβλατζίδικα, εμείς θα καθόοοομαστε

      • leon avatar
        leon @ archaeopteryx 19/08/2009 16:21:14

        Εχεις δικιο....
        Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..

  8. leon avatar
    leon 19/08/2009 15:30:44

    επιρρεπες...

  9. sweet avatar
    sweet 19/08/2009 16:43:42

    να πουληθεί το νερό στη Σουέζ.Είχε το νερό στη Γκρενόμπλ κι αφου ’δηλητηρίασε’ κόσμο και κοσμάκι,ξαναπήρε τη διαχείρηση ο Δήμος της πόλης μετά 12 χρόνια..Τέτοια ξεφτίλα θέλει η Δεξιά και στη Θεσσαλονίκη.Να πουλήσουμε το νερό,τον αέρα, τη μάνα μας και τα παιδιά μας αφού είμαστε ανίκανοι να βγούμε στο δρόμο ή να τους κάψουμε στα σπίτια τους...

  10. ELLAS_ADHS avatar
    ELLAS_ADHS 19/08/2009 18:17:22

    Ιδιοκτησία των "βασιλοπαίδων"
    είναι το κάνουν ότι θέλουνε.

  11. top avatar
    top 18/01/2010 13:20:34

    Ρε ΕΥΔΑΠ, λίγο φιλότιμο! Σας ειδοποιήσαμε από τις 10,10 π.μ. σήμερα 18 Ιανουαρίου 2010 (Απάντησε η θέση 71) ότι υπάρχει διαρροή νερού της ΕΥΔΑΠ στο δρόμο (Γωνία 28ης Οκτωβρίου και Τερψιθέας στο Π. Φάληρο).

    Κανένας δεν ήρθε ακόμα (13,20 μμ), και η διαρροή συνεχίζεται.

    Ρε! Ρίξτε καμιά καμπάνα, διώξτε κανέναν, ποιος θα πληρώσει με τους λογαριασμούς αυτό το νερό που χύνεται άδικα:

    Ρε ΕΥΔΑΠ!!!!