#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόϊμπλε: το μνημόνιο απέτυχε παταγωδώς !!!



“Η κατάσταση είναι δύσκολη. Η επιστροφή της Ελλάδας στις αγορές κεφαλαίου εντός του 2012, όπως προέβλεπε το υφιστάμενο πρόγραμμα, φαίνεται κάτι παραπάνω από ανέφικτη. Αυτό σημαίνει ότι το μέγεθος του ισχύοντος προγράμματος δεν επαρκεί για να καλύψει τις χρηματοδοτικές ανάγκες της Ελλάδας ενόσω διαρκεί το πρόγραμμα”.

Δεν το λέει ο Αντώνης Σαμαράς αυτό. Δεν το λέει ούτε ένα κόμμα της αντιπολίτευσης. Και κυρίως δεν το λέει κανένας “εχθρός” της κυβέρνησης.

Πρόκειται για απόσπασμα από την επιστολή του Γερμανού υπουργού Οικονομικών, Β. Σόϊμπλε (εκτενής ανάρτηση υπάρχει στο antinews). Αντιλαμβάνεστε τι λέει αυτό το κομμάτι, διότι όλοι έστρεψαν τα φώτα τους στο σχέδιο διάσωσης. Λέει ότι το υφιστάμενο πρόγραμμα, δηλαδή το Μνημόνιο που υπογράψαμε πριν ένα χρόνο έχει αποτύχει παταγωδώς.

Υπογραμμίζει ότι έχει γίνει κουρελόχαρτο και καλύτερα να το πάμε στα σκουπίδια.

Πρόκειται για τον ίδιο άνθρωπο που μας πίεζε να κάνουμε θυσίες, να υπογράψουμε το Μνημόνιο και να το τηρήσουμε πιστά. Αλλά εδώ δεν μας ενδιαφέρει η αλαζονεία του κ. Σόϊμπλε, ούτε η αναξιοπιστία του και τα πισωγυρίσματά του. Μας ενδιαφέρει ότι ένας κορυφαίος πρωταγωνιστής του δράματος της Ελλάδας παραδέχεται αυτό που ακόμη και σήμερα δεν παραδέχεται ο Γ. Παπανδρέου και η κυβέρνησή του.

Δηλαδή τι πρέπει να γίνει για να καταλάβουν ότι το Μνημόνιο κατέστρεψε τη χώρα; Με αλαζονικό ύφος η υπουργός Παιδείας πριν από λίγο στο Mega προσπαθούσε να μας εξηγήσει τα ανεξήγητα αλλά βουβάθηκε όταν την ρώτησαν τι θα γίνει αν μετά από λίγο καιρό ξαναπέσει έξω ο προϋπολογισμός άλλα 6,5 δισ.

Ο Σόϊμπλε παραδέχθηκε ότι το Μνημόνιο προκάλεσε δραματική ύφεση και αδυναμία της χώρας να βγει στις αγορές. Βέβαια, είμαστε σίγουροι ότι ο Γερμανός γνώριζε τι επρόκειτο να συμβεί. Τα χαρτιά ήταν σημαδεμένα και οι αριθμοί έδειχναν ότι πάμε στον γκρεμό, αλλά όλο αυτό το σχέδιο ήταν ένα πείραμα.

Αυτή η ρημάδα η κυβέρνηση που υποτίθεται ότι υπερασπίζεται τα συμφέροντα της χώρας, δεν το κατάλαβε ή ήταν κι αυτή στο κόλπο;

Α.Ψ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 08/06/2011 21:45:41

    Οχι ρε μεγάλε, δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό.
    Αφού ο πρωθυπουργός ήταν πολύ σαφής σε αυτό το ενημερωτικότατο βίντεο.
    Δηλαδή τι μας λένε, ότι ο πρωθυπουργός ΜΑΣ λέει ψέματα?
    Πέφτω από τα σύννεφα.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 21:46:08

    ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ CREDIT EVENT? ( πωληση CDS=χρεοκοπια )

    Αυτος που αποφασιζει τι ΕΙΝΑΙ και τι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Credit Event ειναι
    Ο Διεθνής Οργανισμός Ανταλλαγών και Παραγώγων
    (International Swaps and Derivatives Association)
    Μπειτε εδω να δειτε το ΔΣ του Οργανισμου !! χαχαχαχααααα

    h**p://www2.isda.org/about-isda/board-of-directors/
    -Morgan Stanley, Jp Morgan, Deutche Bank, Goldnman Sachsμ BNP, PIMCO !!!!, …. ολα τα καλα παιδια ειναι στο ΔΣ !!!

    αυτοι λοιπον θα αποφασισουν ΤΙ ΕΙΝΑΙ CREDIT EVENT ! ( πωληση CDS που εχουν εκδοσει τα μελη το ΔΣ του ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΝΤΟΣ Οργανισμου!!! )
    δλδ ποια λυση θα ειναι Επισημη και ποια Λυση Ανεπισημη ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

    Εγω δεν κουραζομαι ΠΟΤΕ !!!! ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ !!!…

    Το ΠΑΣΟΚ θα μας διαλυσει τελειως, οι δε Ευρωπαιοι “φιλοι” ειναι δρακοι και ο Ελληνικος Λαος πρεπει να γνωριζει την αληθεια !..
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ “ΚΑΛΟΣ” ουτε “ΦΙΛΟΣ”.
    Ανα πασα στιγμη μας εχουν γδυσει χωρις καμια προειδοποιηση !

    ΠΠ

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/06/2011 00:39:09

      φίλε ΠΠ έχω αναφέρει και άλλες φορές εδώ στο antinews οτι οι κύριοι αυτοί (που μετέχουν και στα ΔΣ των χρηματοπιστωτικών οίκων που αναφέρεις) πιστεύουν (αλλά και επιδιώκουν) ότι τα έθνη ΑΓΟΡΆΖΟΝΤΑΙ .... ωστόσο η ιστορία λέει άλλα και γ' αυτό θα αποτύχουν παταγωδώς .... και κάτι σχετικό με τα CDS, για το οποίο δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ευστροφία για να το καταλάβει κάποιος (σαν εμένα για παράδειγμα), απλά επικαλούμενος την λαική σοφία θα αναφέρω ότι ¨απο την ζημιά κέρδος δεν βγάζεις¨ ... δηλαδή ότι λογιστικά κόλπα και να κάνεις, ότι ¨εξωτικά¨ επενδυτικά προιόντα (βλέπε CDS) και να παράγεις, αν εγώ σου ρίξω μια ¨τόγκα¨ εσύ γράφεις ζημιά ... άντε το πολύ πολύ να μετακυλίσεις ένα μέρος αυτής της ζημιάς και σε άλλους, μέσα απο τα χρηματοπιστωτικά και χρηματιστηριακά κόλπα ... με λίγα λόγια κατά την ταπεινή μου γνώμη, όταν έχεις μια τρύπα δεν την γεμίζεις με ¨αέρα κοπανιστό¨ ώστε να περάσεις απο επάνω της ένα τρένο.... και εις άλλα με υγεία ...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GEODETIS 09/06/2011 10:15:59

        καλημερα geodetis
        εχεις απολυτο δικιο !! με αερα δεν χτιζεις σπιτι.
        εμεις γιατι αγοραζουμε Δανεια??

        ΠΠ

  3. dadelos avatar
    dadelos 08/06/2011 21:49:30

    Σωωωωπα.'

  4. eyropaistis avatar
    eyropaistis 08/06/2011 22:31:20

    χα χα κοροιδα ελληνεν, η Δοιτσε Τελεκομ αγορασε ΟΤΕ 800εκατομμυρια εουρος λιγοτερα απο οσο 3 χρον ια πριν. ΕΥΚΑΙΡΙΑ! απο τα 800 που γλιτωσαν θα πεταξαν και κανενα 80ρι στη παρεα του τζεφρι.
    α ρε ακη στο καλυτερο λειπεις!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/06/2011 22:37:50

    Που'ναι ο Θείος ρε παιδιά;...

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2011 22:52:32

    Η δημοσιονομική στρατηγική χρειάζεται να επανεξεταστεί. Δεδομένου ότι η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να επιστρέψει στις αγορές δανεισμού το 2012, το πρόγραμμα προσαρμογής υποχρηματοδοτείται....

    Η ύφεση είναι βαθύτερη από ότι είχε αρχικά υπολογιστεί 3,8%, έναντι 3% το 2011, και η ανάπτυξη το 2012 μικρότερη επίσης από τους αρχικούς υπολογισμούς 0,6% έναντι 1%.

    Η ανεργία (η καταγεγραμμένη) 16,2%

    Αλλά μην ανησυχούμε πρέπει να υπάρχει εθνική συναίνεση για να συνεχιστούν οι παραπάνω επιτυχίες.

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 00:24:46

    Δέν ενδιαφέρει κανέναν ξένο η ύπαρξη της Ελλάδας. Τα λεφτά τους θέλουν με κάθε τρόπο. Εδώ για την Ελλάδα δεν ενδιαφέρεται Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ-ΠΟΙΗΤΗΣ

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/06/2011 00:46:44

    Ένα έχω να πω, στο οποίο κατέληξα απόψε:
    Όποιος ΔΕΝ ζητάει εκλογές, συναινεί σιωπηλά, κατά το "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει" ...... Λυπάμαι που το λέω, αλλά η Αξιωματική Αντιπολίτευση σε λίγο θα ονομαστεί Αξιοπαθητική Αντιπολίτευση !!!!!!!!!

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 09/06/2011 09:53:52

    Αγαπητέ Α.Ψ, μιλάς για πείραμα. Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, μόνο πείραμα δεν ήταν.

    Είναι προδιαγεγραμμένα βήματα, απλά και καθαρά βήματα προς την εξαγορά των πλουτοπαραγωγικών πηγών της χώρας. Το ίδιο έγινε στην Αργεντινή, γι' αυτό και, αν και ξέφυγε από το ΔΝΤ μετά τη χρεωκοπία της, δεν ορθοποδίζει εύκολα, γιατί έχει ξεπουλήσει τα "ασημικά' της...

    Αυτό είναι όλο. Και ο Σαμαράς, όταν έρθει εν τη βασιλεία του, θα έχει δρόμο πολύ πιό δύσκολο από όσο νομίζει. Γιατί οι καιροί του μπλαμπλα έχουνε περάσει ανεπιστρεπτι. Γενναίες πράξεις χρειάζονται, και μάλιστα όχι προς ξεπουλήματα...

  10. Αίθρα avatar
    Αίθρα 09/06/2011 13:34:28

    Που είναι ο Θείος;

    • Ο Θείος avatar