26/06/2011 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόρος: "πιθανώς αναπόφευκτη η έξοδος ΜΙΑΣ χώρας από την Ευρωζώνη"

Ο δισεκατομμυριούχος μεγαλοεπενδυτής George Soros εκτιμά πως κάποια χώρα θα αποχωρήσει οσονούπω από την ευρωζώνη, και κάλεσε τους πολιτικούς να εφαρμόσουν κάποιο εναλλακτικό σχέδιο, με το οποίο θα εμποδίζονταν η επερχόμενη οικονομική καταστροφή της ΕΕ.

Ο  Soros, που έγινε διάσημος στοιχηματίζοντας εναντίον της στερλίνας το 1992 και κερδίζοντας $1 δισεκατομμύριο, δεν κατονόμασε την χώρα που εννοεί, αλλά όλοι μιλάνε για την Ελλάδα, καθώς η πολιτική ηγεσία της παλεύει να περάσει ένα ακόμη πακέτο αυστηρών μέτρων λιτότητας, που απαιτούν οι διεθνείς δανειστές της, προκειμένου να τη σώσουν από τη χρεοκοπία.

Ο  Soros ανέφερε σε δημόσια συζήτηση στην Βιέννη, πως το ευρώ έχει μια εγγενή αδυναμία, αφού δεν στηρίζεται σε μια πολιτική ένωση ή έστω σε ένα κοινό ταμείο. Όπως λέει, «Δεν υπάρχει πρόβλεψη για διόρθωση αυτής της αδυναμίας. Δεν υπάρχει καν πρόβλεψη ούτε για την αποχώρηση κάποιου κράτους από την ευρωζώνη, που σήμερα μοιάζει αναπόφευκτη…».

Και ενώ θεωρεί πως η διάσωση της ΕΕ αποτελεί «ζωτικό συμφέρον όλων μας», θεωρεί επίσης αναγκαία μια διαρθρωτική αλλαγή με την οποία θα αποτρέπονταν η διάλυση.

«Δεν υπάρχει σχέδιο Β προς το παρόν. Για αυτό και οι αρχές έχουν κολλήσει στο στάτους κβο, και επιμένουν στη διατήρηση της παρούσας κατάστασης αντί να αναγνωρίσουν τις εγγενείς αδυναμίες και να τις διορθώσουν».

Με τη κρίση χρέους κάποιων χωρών να δοκιμάζει τις αντοχές της συνοχής της ΕΕ, και σε μια εποχή όπου οι πιο πλούσιες χώρες δυσανασχετούν με το ενδεχόμενο περαιτέρω οικονομικών διασώσεων, οι ηγέτες της ΕΕ θα πρέπει  να υιοθετήσουν μέτρα που θα διορθώσουν τη κατάσταση, λέει.

«Πρέπει να το παραδεχθούμε: Είμαστε στα πρόθυρα μιας οικονομικής κατάρρευσης, που μπορεί να ξεκινήσει στην Ελλάδα, αλλά που μετά θα διαδοθεί με ευκολία. Το οικονομικό σύστημα είναι εξαιρετικά τρωτό…είμαστε στα πρόθυρα της κατάρρευσης, και πρέπει να προχωρήσουμε σε αλλαγές…

Κάποια μέτρα που θα μπορούσε να υιοθετήσει η ΕΕ θα ήταν για παράδειγμα η δημιουργία ενός μεγάλου κεντρικού προϋπολογισμού, που θα κατηύθυνε μέρος των εσόδων του ΦΠΑ, ή κάποιου τέλους στις συναλλαγές, προς τις Βρυξέλλες. Επίσης θα μπορούσε κάποιος ευρωπαϊκός θεσμός να εγγυηθεί για τις τράπεζες, και να τριπλασιάσει το μέγεθος του διαθέσιμου ποσού για διασώσεις, εμπλουτίζοντάς το με φορολογικά έσοδα…», είπε.

Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. demgroc avatar
    demgroc 26/06/2011 17:04:01

    Να γίνει μία Β΄ ζώνη ευρώ, στην οποία θα συμμετέχουν όσες χώρες πιάνουν τα κριτήρια για την ευρωζώνη. Κάτι σαν την Β΄κατηγορία δηλαδή στον Αθλητισμό. Εκεί θα υποβιβάζονται οσοι δεν πετυχαίνουν. όπως η Ελλάδα δηλαδή.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ demgroc 26/06/2011 18:00:06

      Μολονότι διαφωνώ με το σχόλιό σου, ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ, ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!!

  2. xora avatar
    xora 26/06/2011 17:10:24

    Δεν ξερω τι λεει ο σορος ,αλλα ειναι φανερο απο τα ψιλα του σημερινου κυριακατικου τυπου,οτι μαλλον και τα αφεντικα της χωρας...σκεφτονται οτι ειναι η μονη λυση για αυτους...ετσι ισως σωθει και το συστημα εξουσιας που εχουν φτιαξει..
    Ας ειναι καλα..οι "χρησιμοι ηλιθιοι"..της ιστοριας..θα το φαμε ως αντισταση..εν ντια στους ξενους..
    Θα σωθει το συστημα της μεταπολιτευσης που χρεωκοπησε την χωρα..αντιστεκομενο..εναντια στους βαρβαρους...
    Την επιστροφη μας..στην εποχη των σπηλαιων..θα μας την εμφανισουν ως αντισταση..και ηρωικη νικη του λαου μας..
    αμην

  3. kiki avatar
    kiki 26/06/2011 18:09:13

    Μπα βγηκε τωρα να μιλησει ο χαμενος , για να μπορεσει το ΓΑΠ να περασει το μεσοπροθεσμο.
    αφου ειναι κολητος του , να μην δωσει χειρα βοηθειας.
    Θα τον βγαλει και ο Σκαι στο δελτιο , ο Μπαμπης .

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ kiki 26/06/2011 23:18:54

      Κι εγώ το αυτο ακριβώς σκεύτηκα.

  4. saltcity avatar
    saltcity 26/06/2011 18:27:11

    Μπορεί να εννοεί εμάς , μπορεί όμως να εννοεί και την Γερμανία...

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/06/2011 18:45:07

    ΚΙΚΙΤΣΑ , ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ, Ο ΣΟΡΟΣ ΕΚΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ...ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!!
    ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΞΕΝΑ ΜΜΕ (ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ) Ο ΣΟΡΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΥΠΟΨΗ!
    ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ, ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΛΩΣΑΝ ΓΝΩΜΗ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΑ ΧΡΕΩΚΟΠΟΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!! ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΜΥΖΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

  6. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 26/06/2011 18:45:19

    Mάλλον η φράση του Σόρος είχε και συνέχεια αλλά την κόψανε. Σας παραθέτω ολόκληρη τη φράση χωρίς λογοκρισία : Πιθανώς αναπόφευκτη η έξοδος μιάς χώρας από την Ευρωζώνη, εάν δεν ξαναγίνει κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ, ώστε να μπορέσουμε να τα αγοράσουμε όλα κοψοχρονιά !!!!!!!!!!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 18:45:54

    Δεν εχει αδικο !!
    Εχει φυσικα δικη του τζεντα και καλα κανει !
    Αλλα αδικο δεν εχει !
    Εμεις να κοιταξουμε το συμφερον μας και οχι αυτο του Σορος η των Δανειστων.-

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 19:07:22

      +1000 ΠΠ
      Ποιό είναι το Εθνικό μας συμφέρον?

  8. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 26/06/2011 20:24:17

    συγνωμη απο που και ως που ο σορος ενας τραπεζιτης να λεει για την έξοδο χωρών από την ευρωζώνη γιατί ο Παπανδρέου δίνει το δικαίωμα να κόβουν και να ράβουν οι τραπεζίτες μέσα στην Ευρώπη. Η Ευρώπη πρέπει να νομοθετήσει τώρα κατά της κερδοσκοπίας

  9. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 26/06/2011 22:40:05

    "Ο Soros, που έγινε διάσημος στοιχηματίζοντας εναντίον της στερλίνας το 1992 και κερδίζοντας $1 δισεκατομμύριο"
    Ποός είναι αυτός ο Κύριος; Που βρήκε τόσα πολλά φράγκα; Ποιοί βρίσκονται πίσω του;
    Δεν πιστεύω πια τίποτα. Δεν ελπίζω σε τίποτα. Όσο ΛΑΜΟΓΙΑ τύπου σόρος και καμμιά δεκαριά όμοιοί τους"κανονίζουν" τα της παγκόσμιας οικονομίας, τότε είμαστε όλοι χαμένοι απο χέρι. Ακόμη και οι/τα "ΕΥΡΩΠΕΗ" που νομίζουν πως θα γλιτώσουν τη χρεωκοπία, είναι μακριά νυχτωμένοι.
    Αν δεν συλλάβουν όλους αυτούς τους καζινοκαπλιστές τύπου σόρος (δεν είναι πολλοί), δεν δεσμεύσουν τις περιουσίες τους και δεν τους γδάρουν δημόσια, αυτούς και τα Golden Boys τους, για παραδειγματισμό, είμαστε όλοι ΝΕΚΡΟΙ.
    Αλλά με τέτοιους πολιτικούς που έχει σήμερα η Ευρώπη, δυστυχώς δεν έχει κανένα μέλλον. Και οι Αμερικάνοι μάλλον τα ίδια θα πάθουν.
    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΑΚΟΥΣ;;;;;
    ΑΝ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ.

  10. μαρικα avatar
    μαρικα 26/06/2011 23:38:12

    ΠΕΤΡΟΣ 1000 μιλας την γλωσσα μου,πραγματικα ποιοι ειναι αυτοι που τα εχουν βαλει με ολον τον πλανητη και δεν βρισκεται κανεις να τους βαλει στη θεση τους.
    Μυστιρια πραγματα συμβαινουν!!!!

  11. δημης avatar
    δημης 27/06/2011 00:28:01

    "Σόρος: “πιθανώς αναπόφευκτη η έξοδος ΜΙΑΣ χώρας από την Ευρωζώνη”"
    ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΚΥΡΙΕ...ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΝΟΜΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.....ΤΑ ΠΡΟΣΔΟΚΟΜΕΝΑ... (ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΞΕΡΕΙ...)....

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/06/2011 01:33:21

    Oποιο κομμα νομιζει οτι θα βγει αλωβητο και θα κανει τον ανευθυνο σε περιπτωση εξοδου της Ελλαδος απο την ευρωζωνη ειναι πολυ γελασμενο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 27/06/2011 06:27:51

      Πωπω άγχος! Εντάξει, ας μην βγει αλώβητο, τι να κάνουμε, μπροστά στο εθνικό συμφέρον τι είναι το κομματικό συμφέρον.

      (Προσέξτε πώς πάει να ναρκοθετήσει την απλή διερεύνηση του αν εξίζει τον κόπο μια πορεία προς τη δραχμή ο Ψυχραιμία επικαλούμενος το κομματικό συμφέρον - ως συνήθως).

      Αγαπητέ, αυτό θα γίνει στην αρχή. Στη συνέχεια θα είναι τόσο πολλά τα οφέλ που θα έχει και εκλογικά οφέλη.

      Άρα, αν η ΝΔ αύριο αποφασίσει να το κάνει πρέπει να το κάνει στην αρχή της θητείας της.

  13. Δήμος avatar
    Δήμος 27/06/2011 02:18:09

    Ευρώ έχει και το Κόσοβο, χωρίς να είναι στην ευρωζώνη.

    Άντε, γιατί σαν πολλά με την κερδοσκοπική αλητεία. Το έκανε μια φορά με τη λίρα πριν 20 χρόνια και έβγαλε 1 δις.

  14. mind trap avatar
    mind trap 27/06/2011 15:46:22

    Ο Σόρος τρίβει τα χέρια του. Η ιστορία του, έχει αποδείξει ότι έχει αδυναμία στα νομίσματα. Ας υποθέσουμε ότι βγαίνουμε εκτός ευρώ. Αυτό που έχει στο μυαλό του ο Σόρος, είναι να μεταβληθεί η ισοτιμία δραχμής/ευρώ.
    Ενώ λοιπόν 1 ευρώ = 340,75 δρχ. σε μία υποτιθέμενη επιστροφή στη δραχμή οι ευρωπαίοι θα πιέσουν εκ νέου την Ελλάδα για υποτίμηση π.χ. 1 ευρώ = 545,20 δρχ. μπορεί και παραπάνω.
    Αυτομάτως σημαίνει ό,τι εισάγεται στην Ελλάδα θα ακριβύνει κατά περίπου 50% - 60%. Αυτό όμως δεν τον νοιάζει το Σόρο γιατί ότι εξάγεται από αυτή τη χώρα θα φτηνύνει κατά το ίδιο ποσοστό 50% - 60%. Τουτέστην όταν αρχίσει η άντληση φυσικού αερίου ή πετρελαίου από το Αιγαίο θα πουλιέται στις αγορές φτηνότερα. Γιατί τότε οι αγορές θα δίνουν 1 ευρώ, αλλά θα αγοράζουν για 2. Με λίγα λόγια μας την έχουν στημένη ποικιλοτρόπως.
    Άρα λοιπόν αν βγούμε εκτός ευρώ και εκδίδουμε το δικό μας νόμισμα να οριστεί ισοτιμία 1 ευρώ = 1 δραχμή.
    Αντί να με ρωτήσετε αν έχουμε ένα τέτοιο δικαίωμα, ρωτήστε πρώτα το Σόρος αν έχει το δικαίωμα να προβλέπει το μέλλον.