#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2011 06:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόρος: αναδιάρθρωση ή πιο σκληρά μέτρα



Εκτίμηση-σοκ, σύμφωνα με την οποία η αναδιάρθρωση του ελληνικού δημοσίου χρέους θα είναι αναπόφευκτη, εκτός εάν η Ελλάδα προωθήσει χωρίς καμία άλλη καθυστέρηση ή υπαναχώρηση τις αναγκαίες διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις, διατύπωσε ο διεθνούς φήμης μεγαλοεπενδυτής Τζορτζ Σόρος, σε προχθεσινή συνάντησή του με κορυφαίους οικονομικούς παράγοντες της χώρας, που έλαβε χώρα στην Αθήνα.

Απαντώντας σε ερωτήσεις που του υποβλήθηκαν για το πώς βλέπει τις προοπτικές της ελληνικής οικονομίας, ο κ. Σόρος εξέφρασε την άποψη ότι μόνο εφόσον η χώρα μας προχωρήσει στις μεταρρυθμίσεις που χρειάζονται σύμφωνα με τη λογική των αγορών θα καταφέρει να σωθεί. Πρόσθεσε, δε, ότι η Ευρώπη στηρίζει την Ελλάδα, αλλά αυτό δεν αρκεί, καθώς θα πρέπει η ίδια η χώρα να πείσει ότι μπορεί να αλλάξει. Περαιτέρω, δε, υποστήριξε ότι η Ελλάδα έχει ως σύμμαχό της στην προσπάθεια αυτή και τις ΗΠΑ. «Η Αμερική θέλει να στηρίξει την Ελλάδα, έχει πολλά χρόνια να στηρίξει τόσο την Ελλάδα, η διοίκηση Ομπάμα θέλει να σωθεί η Ελλάδα», τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Σόρος.

Άδικα μέτρα

Ο όρος που έθεσε ο εβραϊκής καταγωγής μεγαλοεπενδυτής για την αποφυγή της αναδιάρθρωσης του χρέους, δηλαδή η περαιτέρω προώθηση των λεγόμενων… «διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων», είναι, πάντως, εξαιρετικά δύσκολο να πληρωθεί, δεδομένου ότι τέτοιου είδους «μεταρρυθμίσεις» έχει αποδειχθεί ότι δεν αποδίδουν στη χώρα μας και το μόνο που καταφέρουν είναι να αδικούν και να εξαθλιώνουν μεγάλο αριθμό πολιτών. Τέτοιες… «μεταρρυθμίσεις» έχουν, συνήθως, ως μόνιμα θύματα τους μισθωτούς, τους συνταξιούχους και τους μικρομεσαίους επαγγελματίες, καθώς προκαλούν δραματικές μειώσεις στα εισοδήματά τους, οι οποίες έχουν δυσμενείς επιπτώσεις στην πορεία της οικονομίας, υπό την έννοια ότι βαθαίνουν την ύφεση, καταστρέφουν την οικονομική δραστηριότητα και προκαλούν περισσότερα προβλήματα από αυτά που υποτίθεται ότι λύνουν.

Η εκτίμηση του κ. Σόρος ότι η αναδιάρθρωση του χρέους είναι αναπόφευκτη εάν δεν προχωρήσουν οι… «μεταρρυθμίσεις» μπορεί να εκλειφθεί και ως προτροπή προς την ελληνική κυβέρνηση για εμμονή στην εφαρμογή του αντιλαϊκού προγράμματος του Μνημονίου. Αλλωστε, η λογική των αγορών, την οποία εκπροσωπεί ο κ. Σόρος, δίνει προτεραιότητα στην εξυπηρέτηση των συμφερόντων των διεθνών επενδυτικών οίκων και των τραπεζικών ομίλων και δεν υπολογίζει ποτέ τα εκατομμύρια των πολιτών που συνήθως αδικούνται από τις… «διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις».

Από την πλευρά της, η ελληνική κυβέρνηση θεωρεί ως μονόδρομο τις… «μεταρρυθμίσεις» και αποκλείει κατηγορηματικά την αναδιάρθρωση του χρέους, δείχνοντας ουσιαστικά εγκλωβισμένη στον εκβιασμό των αγορών, αλλά και βαθιά προβληματισμένη για το πώς θα καταφέρει να αντιμετωπίσει τις έντονες αντιδράσεις των εργαζομένων και να «περάσει» από τη Βουλή τις νέες… «μεταρρυθμίσεις» χωρίς να ξεσηκωθεί θύελλα απεργιακών κινητοποιήσεων και διαδηλώσεων.

Έδωσαν το «παρών»

Πάντως, το κοινό στο οποίο απευθύνθηκε ο κ. Σόρος κατά την προχθεσινή κλειστή για τους κοινούς θνητούς εκδήλωση ήταν φίλα προσκείμενο προς τις απόψεις των διεθνών αγορών: αποτελείτο από την επιχειρηματική και οικονομική ελίτ της χώρας. Πληροφορίες αναφέρουν ότι συμμετείχαν όλοι οι κορυφαίοι βιομήχανοι της χώρας (Παπαλεξόπουλος, Στασινόπουλος, Μάνεσις, Μυτιληναίος, Κοβιδάλης), εκπρόσωποι κατασκευαστικών εταιριών, αλλά και οι εφοπλιστές (Τσάκος, Κονδύλης, Φραγκίστας και Παππάς). Παρόντες ήταν και ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δημήτρης Δασκαλόπουλος, ο κ. Μαρινόπουλος, ο κ. Ν. Νανόπουλος). Από πολιτικούς, ήταν εκεί ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ο Στέφανος Μάνος, αλλά και ο Αμερικανός πρεσβευτής Ντάνιελ Σμιθ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 05/04/2011 07:34:03

    Προσεξετε!

    απο το zerohedge:

    IMF (ΔΝΤ) Says US Must Raise All Taxes, Cut All Entitlements By 35% To Contain Future Budget

    Παμε τωρα στο IMF: (ΔΝΤ)

    Percent of Fund (rounded off)

    U.S. - 17%
    Japan - 6%
    Germany - 6%
    France - 4%
    United Kingdome - 4%
    China - 4%
    Saudi Arabia - 3%
    Russia - 2%
    Israel - 1%

    # Total quotas: US$340 billion (as of 1/31/11)
    # Additional pledged or committed resources: US$600 billion
    # Loans committed (as of 1/31/11): US$254 billion, of which US$190 billion have not been drawn
    # Biggest borrowers (credit outstanding as of 1/31/11): Romania, Ukraine, Greece

    ΤΟ ΠΙΑΣΑΤΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ?

  2. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 05/04/2011 07:43:30

    "Πρόσθεσε, δε, ότι η Ευρώπη στηρίζει την Ελλάδα, αλλά αυτό δεν αρκεί, καθώς θα πρέπει η ίδια η χώρα να πείσει ότι μπορεί να αλλάξει. Περαιτέρω, δε, υποστήριξε ότι η Ελλάδα έχει ως σύμμαχό της στην προσπάθεια αυτή και τις ΗΠΑ. «Η Αμερική θέλει να στηρίξει την Ελλάδα, έχει πολλά χρόνια να στηρίξει τόσο την Ελλάδα, η διοίκηση Ομπάμα θέλει να σωθεί η Ελλάδα», τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Σόρος."

    Μαλλον ο κυριος Σορος εννοει οτι η Αμερικη θελει να ξεκοκαλισει την Ελλαδα για να πληρωσει τα δικα της σπασμενα τωρα ειδικα που η κατασταση στην Ιαπωνια (κατ εμε, ηταν το τελευταο καρφι στο φερετρο) μικρυνε κατα πολυ το χρονο που το Federal Reseve τις Αμερικης θα μπορουσε να τυπωνει αβερτα δολλαρια για να καλυψει το χρεος της. Προφανως ο κυριος πονταρε στην καταρευση και των δυο οικονομιων με ενα δικο του σχεδιο αγνωστο σε μενα αλλα δεν περιμενε οτι εκτακτες καταστασεις θα εμφανιζωντουσαν να τους χαλασουν το παιχνιδι της ελεγχομενης διαλυσης και τωρα πρεπει να τρεξουν στο επομενο σκελος του παιχνιδιου ενω ηδη δεν εχει ολοκληρωθει το πρωτο.
    Το ευρω δεν επεσε, η Γερμανια δεν τα παρατησε, η Ευρωπαϊκη οικονομια δεν μικρυνε αλλα μετα την Ιαπωνια το Αμερικανικο δολαριο δεν αντεχει αλλο και οπως φαινεται θα πεσει πριν το ευρω!

  3. kiki avatar
    kiki 05/04/2011 08:45:08

    Ηρθε ο φιλος της οικογενειας απο παλια να νουθετηση τον προστατευομενο,και μιλησε σε ποιους στους γνωστους και μη εξαιρετεους.
    Ηρθαν στην πολη οι εχθροι,
    και προσπαθουν απο το κουφαρι της χωρας ν αρπαξουν,
    οι τραπεζες, το κεφαλαιο, οι αγορες.
    Και ο Σορος , αποτελει την πραγματικη εξουσια , ο δικτατορας των αγορων.
    Και η ληστεια της χωρας συνεχιζεται, με τα μοιρακια των δωσιλογων πειθαρχικα ακουνε.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ kiki 05/04/2011 13:00:40

      Και τα κόμματα; Τι είπανε για την επίσκεψη Σόρος στον πρωθυπουργό; Τι ανακοινώσεις βγάλανε; Τι ορμηνέψανε στον ελληνικό λαό τα κόμματά του για αυτόν τον επικίνδυνο άνθρωπο που συνομιλεί με τον πρωθυπουργό;

      Θραξ Αναρμόδιος

  4. manos avatar
    manos 05/04/2011 09:16:20

    Είμαι περίεργος πόσο κάτω ακόμα θα φτάσουμε. Βλέπουν ότι τα μέτρα αυτού του τύπου έχουν αντίθετο αποτέλεσμα και παρ'όλα αυτά τα εντείνουν.
    Αρα λοιπόν κάποιοι θέλουν την εξαθλίωση του λαού μας.

    • anonymos avatar
      anonymos @ manos 05/04/2011 11:00:12

      Σιγά ο Λαός κοιμάται

    • Tassos avatar
      Tassos @ manos 05/04/2011 11:51:33

      Θέλουν τον ορυκτό πλούτο που έχει αξία τα λεφτά έρχοντε και φεύγουν απλά..

  5. SAS avatar
    SAS 05/04/2011 09:18:05

    Είναι εξοργιστικός ο τρόπος με τον οποίο αναφέρονται στα αποτελέσματα της πολιτικής τους λες και δεν έχει αντίκτυπο σε εκατομμύρια ζωές . Το σύστημα τους έχει αποτύχει παταγωδώς και ακόμα προσπαθούν να βγάλουν κέρδη . Υπάρχει σε εξέλιξη η δημιουργία ενός καινούριου είδους ρατσισμού που δεν έχει να κάνει με το έθνος την φυλή το χρώμα του δέρματος παρά μόνο με την οικονομία . Η αλαζονεία και η απαξίωση με την οποία χρωματίζουν τις λέξεις τους όταν μιλάν για τον εργαζόμενο , τον συνταξιούχο , τον αγρότη είναι πια εμφανής και δεν κρατάν ούτε τα προσχήματα . Η κοινωνία μας είναι μουδιασμένη και ενοχική , αφού όλοι πιστεύουμε στο '' όλοι μαζί τα φάγαμε '' .και δεν αντιδρά . Ποτέ δεν πιστέψαμε στις δυνατότητες μας σαν λαός γιατί ποτέ δεν είχαμε εμπνευσμένη ηγεσία , ότι καταφέραμε με κόπο και αίμα αφήνουμε τώρα να μας το πάρουν τόσο εύκολα γιατί νομίζουμε ότι μας χαρίστηκε . Δεν υπάρχει πάτος στο πηγάδι , δεν υπάρχει όριο στην ξεφτίλα , δεν υπάρχει όριο σ’ αυτά που μπορούμε να χάσουμε σαν άνθρωποι και σαν έθνος . Πρέπει να ξυπνήσουμε ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ .

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/04/2011 09:32:06

    Ο Στρος Καν μόλις χθες μίλησε για την "σκοτεινή πλευρά της παγκοσμιοποίησης".
    Ο Σόρος, όπως και κάθε χρηματοοικονομικό παράσιτο, λειτουργεί με "αυτοεκπληρούμενες προφητείες". Πιέζει προς μια κατεύθυνση μείγματος οικονομικής πολιτικής που θα αποφέρει σε αυτόν τα μέγιστα κέρδη. Παράλληλα, πιέζει για την πλήρη ιδιωτικοποίηση, την κλοπή δηλαδή, των επικερδών κρατικών επιχειρήσεων.
    Η Ελλάδα είναι για χρεωκοπία από το 1988. Λόγω του μπαμπά του σημερινού. Και το ήξεραν όλοι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/04/2011 12:30:12

      Ο Σορος ηρθε ως Φιλελληνας !!! ετσι μας λενε οι ΠΑΣΟΚΟΙ....
      να μας συμβουλευσει τι να κανουμε να σωθουμε.. μας αγαπαει.
      και ο Ρουμπινης το ιδιο... και ο αλλος ο Σκιοπας (παει αυτος.. κολλησε Πρασιναδα )

      εχεις ευκαιρη τη βρεγμενη σανιδα??

      Σε τι ειναι καλοι αυτοι οι τυποι ?? στο μαζωμα.. το τοκομαζωμα. τωρα το ΓΑΠ τους δινει και ΕλλαδοΜαζωμα... ειναι καλοι να μαζευουν τα σαπακια μας και ολων των αλλων !!!!! σε τεραστια χαρτοφυλακια... δε λεω γιατι. δεν ειμαι μαρτυριαρης!

      ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 10:25:09

    Γιατι δε δινουμε στον Σορος τα κλειδια του ΥΠΟΙΚ να μας βγαλει απ το τελμα??? χαχαχαα... του δινουμε διαχειρηση 220Δις ΑΕΠ, και 350 Δις Χρεη.... κατι θα βρει μαζι με τη Λουδιαδη να "φτιαξει" και να πουλησει... να βγαλει αυτος να ξεβγαλουμε τη μπουγαδα κ εμεις...
    του δινω ιδεες του ΓΑΠ...

    ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 11:29:55

      Χα χα ο Soros στο ίδιο τραπέζι με τη Λουδιαδη της Goldmann!
      Έχεις δει παράκτια συνάντηση καρχαρία με όρκα;
      Όσοι έχουν δεί, λένε ότι είναι θέαμα πολύ αιματηρό, αυστηρώς ακατάλληλο γι ευαίσθητες ψυχές.
      Χα χα, η μία δουλεύει με στερλίνες, και ο άλλος "αγαπάει" πολύ τη στερλίνα!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 05/04/2011 11:35:50

        Ειμαι λατρης των ντοκιμαντερ...
        εχω δει και τον καρχαρια να την πεφτει στις σαδρελες!!
        εχω και την ορκα να ορμα απο κατω σε φωκιες και να τις πεταει στον αερα... ολα τα εργα τα εχω δει...........
        Η μια δουλευει αψυχα για αλλους.
        ο δε δουλευει αψυχα για παρτη του.
        «Συνδαιτυμόνες» στο κουφαρι του Δρακου ( Σημιτη )...

        ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 11:31:09

      Άντε μετά να καθαρίσεις τη μπουγάδα από τόννους αίμα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 05/04/2011 11:36:48

        εε μολις το δει απλωμενο... θα πεσει με το μπουρι ο ΠΑΠΑΚ να το ρουφηξει...

        ΠΠ