#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/08/2011 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόρος: Έξω η Ελλάδα και η Πορτογαλία από την ΕΕ και το Ευρώ



Ο συνομιλητής του πρωθυπουργού μας, Τζωρτζ Σόρος, προτείνει ευρωομόλογο, αλλά με Ελλάδα και δευτερευόντως Πορτογαλία, έξω από την Ευρωζώνη και την Ευρωπαική Ενωση! Δηλαδή ευρωομόλογο των πλουσίων, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της Γερμανίας, για να διασωθούν υπό όρους οι μεγάλοι (Ιταλία, Ισπανία).

Ιδού η είδηση από το ΑΠΕ-ΜΠΕ:

Ο Αμερικανός πολυεκατομμυριούχος επενδυτής Τζορτζ Σόρος, εκτιμά ότι η Ελλάδα και η Πορτογαλία θα πρέπει να εξέλθουν από την Ευρωπαϊκή Ένωση και την ευρωζώνη εξαιτίας του μεγάλου χρέους τους.

    "Έχει γίνει τέτοια κακοδιαχείριση του ελληνικού προβλήματος που ο καλύτερος τρόπος για να προχωρήσει επί του παρόντος (η χώρα) θα ήταν μία ειρηνική έξοδος" της Ελλάδας τόσο από την ΕΕ όσο και από την ευρωζώνη, είπε ο Σόρος σε συνέντευξή του που δημοσιεύεται σήμερα στο γερμανικό περιοδικό Spiegel.

Ο Σόρος προτείνει να συμβεί το ίδιο και με την Πορτογαλία.

    "Η ΕΕ και το ευρώ θα επιβιώσουν," προσθέτει.

    Ο Σόρος επισημαίνει ότι ήρθε η ώρα να αποδεχτούν οι χώρες μέλη της ευρωζώνης την εισαγωγή ευρωομολόγων.

    "Είτε μας αρέσει είτε όχι, το ευρώ υφίσταται. Και για να λειτουργεί σωστά, οι χώρες που το έχουν ως κοινό νόμισμα θα πρέπει να είναι σε θέση να επαναχρηματοδοτήσουν ένα μεγάλο μέρος του χρέους τους κάτω από τις ίδιες συνθήκες."

    Το Βερολίνο αντιτίθεται στην εισαγωγή των ευρωομολόγων, αλλά ο Σόρος προτείνει η Γερμανία, ως ο ισχυρότερος εταίρος στην Ευρώπη στον οικονομικό τομέα, να καθορίσει εκείνη τους κανόνες εισαγωγής τους.

    Ο Σόρος ο οποίος κέρδισε πάνω από ένα δισεκατομμύριο δολάρια στοιχηματίζοντας εις βάρος της βρετανικής λίρας το 1992, λέει ακόμη ότι δεν έχει πρόθεση να στοιχηματίσει κατά του ευρώ.

    "Σαφώς και δεν στοιχηματίζω κατά του ευρώ. Επειδή οι κινέζοι ενδιαφέρονται πολύ για ένα εναλλακτικό νόμισμα του δολαρίου και θα κάνουν ό,τι είναι δυνατό για να βοηθήσουν τους ευρωπαίους να το σώσουν," εξηγεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοφία avatar
    Σοφία 14/08/2011 17:06:49

    αν πρεπει να ειναι μια χωρα στην ΕΕ τοτε αυτη ειναι η Ελλαδα. αν δεν ηταν η Ελλαδα κ**γερε η Ευρωπη δεν θα ονομαζοταν Ευρωπη. ασχετο που την ξανακανατε μπ** με την απληστεια σας καποιοι... η Γερμανια ειναι το προβλημα και ο ολοκληρωτισμος της "ηγετιδας" της και των στηριγματων της (τραπεζιτες, πολυεθνικες)

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 14/08/2011 17:26:18

    ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ=ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ: Στέκομαι μόνο στο σημείο που ο αρθογράφος λέει: "...Ο Σόρος ο οποίος κέρδισε πάνω από ένα δισεκατομμύριο δολάρια στοιχηματίζοντας εις βάρος της βρετανικής λίρας το 1992,..." Από που βγήκε αυτό το ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ δολάρια; Έχω γράψει πως στον καπιταλισμό το αφύσικο θεωρείται φυσικό και το φυσικό αφύσικο. Μήπως μπορεί να μου πει κανείς αν είναι φυσικό κάποιος να βγάζει δισεκατομμύρια δολάρια επειδή...στοιχηματίζει (!!!) σε βάρος...κρατών(!!!) και την ίδια στιγμή να πεθαίνουν παιδιά από την πείνα και την χολέρα;;; Αυτός ο Σόρος που κάθεται και μας εξηγεί τους λόγους για τους οποίους δεν θα στοιχηματίσει εναντίον του ευρώ είναι φυσιολογικός ή ψυχοπαθής;;;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Χρήστος Δημάρης 14/08/2011 17:46:05

      Aπο το αγγλικο Δημοσιο βγηκε.Ο Σορος αρχισε να πουλαει αγγλικες λιρες και η Τραπεζα της Αγγλιας αγοραζε για να κρατησει την ισοτιμια στο σημειο που ηθελε.
      Επειδη ομως τα στοιχεια της αγγλικης οικονομιας δεν ηταν για τοσο υψηλη ισοτιμια οι αγορες δηλαδη και αλλοι επενδυτες αρχισαν να πουλανε αγγλικες λιρες φοβουμενοι οτι θα πεσει και τελικα η κυβερνηση υποχωρησε και υποτιμησε τη λιρα.Εν τω μεταξυ ο Σορος ειχε πουλησει παρα πολλες με την παλια ανωτερη ισοτιμια και κερδισε τη διαφορα.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ψυχραιμια 14/08/2011 20:24:19

        ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ: Όταν το χρήμα είναι ταυτοχρόνως και εμπόρευμα τότε την ζημιά την πληρώνει ο λαός και μόνο ο λαός.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 14/08/2011 20:34:26

        Αυτό σημαίνει ότι έκανε ανοιχτές πωλήσεις πάνω από 5 δις στερλινών. Δηλ. πούλησε στερλίνες τις οποίες δεν είχε και μετά αγόρασε φτηνότερα και κάλυψε τις ανοικτές του θέσεις. Για να βγάλει δε το 1 δις δολάρια μάλλον πούλησε 5 δις στερλίνες χωρίς να τις έχει!!! Αφού κάτι τέτοιους τύπους τους έχουν και κυκλοφορούν ελεύθερους καλά κάνουν. Μόνο που θα πτωχεύσει όλος ο κόσμος για ένα τσούρμο από τέτοιους αλήτες.

    • siakkas avatar
      siakkas @ Χρήστος Δημάρης 14/08/2011 17:53:47

      +1000000

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ siakkas 14/08/2011 18:08:40

        Ένας ψυχοπαθής μπορεί να πάρει ένα είδος φαρμακευτικής αγωγής και να βελτιωθεί κ. Δημάρη..ο συγκεκριμένος και οι όμοιοί του ξεπερνούν την έννοια της ψυχοπάθειας...και δεν ξέρω αν υπάρχει μια λέξη που από μόνη της μπορεί να τους χαρακτηρίσει.

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Χρήστος Δημάρης 14/08/2011 18:40:49

      Να δούμε πόσα θα πάρει μαζί του σε λίγο καιρό που θα αποδημήσει εις Κύριον!

  3. harloum avatar
    harloum 14/08/2011 18:12:12

    καλά τα λέει ο παππούς και έτσι η μεγάλη επιθυμία του, για είσοδο των ΣΚΟΠΙΩΝ στην ΕΕ θα επιτευχθεί επί ΓΑΠ ο οποίος ακολουθεί πιστά τις επιθυμίες του.
    ΞΥΠΝΑ ΣΑΜΑΡΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ Η ΧΩΡΑ Ή ΤΩΡΑ Ή ΠΟΤΕ

  4. Orestios avatar
    Orestios 14/08/2011 18:13:07

    Αφού το θέλουν οι κινέζοι κι ο Σόρος λατρεύει το κινεζικό σύστημα (γιατί είναι το ιδανικό της παγκοσμιοποίησης) τότε δεν βλέπω κανέναν λόγο για να αρνηθεί ο Παπανδρέου κι ο Βενιζέλος.

  5. Nικος avatar
    Nικος 14/08/2011 19:04:11

    Κανανε ολη την ελλαδα μας ενα απεραντο ιδρυμα του Σορος "open" society!!

  6. popolaros avatar
    popolaros 14/08/2011 19:16:45

    Αυτό που τον ενδιαφέρει τον σπόνσορα του τζέφρι, είναι η έξοδος μας από την Ε.Ε.
    Όχι τόσο από την ευρωζώνη.
    Ο μάγκας μας θέλει τελείως εκτός ευρώπης.
    Έτσι θα μας τεμαχίσει η παρέα του, καλύτερα.

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 14/08/2011 21:12:01

    το ευρωπαικο κοπαδι κινδυνευει να διαλυθει..

    και τα θηρια απο εξω γλυφονται..

    εμεις ειμαστε ενα μικρο ελαφι πισω πισω κουτσο βρωμικο και πληγωμενο..

    τοσα ντοκιμαντερ εχουμε δει,,

    ε,ακριβως το ιδιο..

  8. anetos avatar
    anetos 14/08/2011 22:17:10

    ιδικα η Ελλαδα εξω..... μα αυτο θα βολεβε και το Ισραηλ

  9. Nikos Draxmi avatar
    Nikos Draxmi 14/08/2011 23:36:48

    Πρωτη φορα που συμπαθω αυτον τον ανθρωπο, δεν ειπε τιποτα παραπανω απο το αυτονοητο
    Τουλαχιστον εξω απο την ευρωζωνη πρεπει να βγουμε αμεσα , απο την ΕΕ δεν συντρεχει λογος
    Ο σορος με το στοιχημα κατα της βρετανικης λιρας μπορει να κερδοσκοπησε αλλα μακροπροθεσμα (εσωσε) τους βρεταννους απο το να μπουν στο ευρω
    Μην ξεχναμε οι βρετανοι εμαθαν το μαθημα τους απο τα κερδοσκοπικα παιχνιδια (αποσυρση λιρας απο το μηχανισμο των ευρωπαικων νομισματικων ισοτημιων 1992) και που καταληγει το παιχνιδι οταν αφηνεις την οικονομια και το νομισμα σου ερμαιο των κερδοσκοπικων παιχνιδιων ( cds - χρηματιστηριακα παραγωγα ) οπως γινεται σημερα με το ευρω

  10. Γιώργος Θωμαϊδης avatar
    Γιώργος Θωμαϊδης 14/08/2011 23:55:20

    Βάλαμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα....

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 15/08/2011 05:52:14

    Άν (δούμε ότι μακροπρόθεσμα είναι προτιμότερο να) βγούμε από το ευρώ, αυτό πρέπει να γίνει με τους δικούς μας όρους, σε στιγμή και συνθήκες που μας ευνοούν. Όχι ως αποτέλεσμα ξένων πιέσεων, γιατί αυτοί νοιάζονται για τα δικά τους συμφέροντα, όχι για τα δικά μας. Γνώμη μου είναι ότι οι τωρινές συνθήκες δεν επιτρέπουν ούτε κατά διάνοια έξοδο από το ευρώ.

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 15/08/2011 09:24:50

    "Η Κίνα και η Γερμανία στηρίζονται στις εξαγωγές. "

    μονο που το 70% των εξαγωγων της Γερμανιας πανε στην ευρωπη..

    οποτε μια πεσμενη ευρωπη θα ριξει και την ιδια..

  13. Aggelos avatar
    Aggelos 15/08/2011 09:27:29

    "Η Κίνα αποβιομηχανοποίησε τις Η. Π. Α και η Γερμανία την Ευρώπη. "

    ακριβως..η γερμανια δεν ηθελε παραγωγη -ανταγωνισμο στην ελλαδα,,μονο καταναλωτες σπαταλους και νεοπλουτους για να παιρνουν μερτσεντες,bmw και καγιεν..(τις περισοτερες πηραν η Μοσχα και η αθηνα,,)

    οπότε τα υποκριτικα ,τεμπεληδες ελληνες που δν παραγετε αλλα μονο καταναλωνετε,ας τα αφησουν,,αφου αυτοι τα εκαναν..

  14. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 15/08/2011 11:41:07

    Με αυτόν το γύπα δεν είχε συναντηθεί πριν καιρό ο φωτισμένος μας ηγέτης?Μάθαμε ποτέ τι ακριβώς συζήτησαν?

  15. Kραντωρ εφα avatar
    Kραντωρ εφα 15/08/2011 13:21:59

    Με τον Σορος υπαρχει μια παρανοηση. Μερικοι νομιζουν οτι ειναιΕλληνας.Οχι. Γενηθηκε στην Ουγγαρια απο γονεις που ειχαν προελευση την Ρωσια. Το πραγματικο επωνυμο του ειναι Σβαρτς. Ο πατερας του το 1934 το αλλαξε στο ουγγρικο Sorosz, για να μην φαινεται η ισραηλιτικη του ταυτοτητα. Εκεινη την εποχη ο ουγγρικος λαος διεκειτο εχθρικως προς το εβραικο στοιχειο.