#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2010 18:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόιμπλε: η αλληλεγγύη δεν είναι μονόδρομος



Εισερχόμενος στο Συμβούλιο Eurogroup που πραγματοποιείται στις Βρυξέλλες ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε δήλωσε ότι όταν άκουσε τις χθεσινές δηλώσεις του Ελληνα πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου σκέφθηκε ότι η Ελλάδα έχει λάβει περίσσια αλληλεγγύη από την Ευρώπη και από τη Γερμανία, σημειώνοντας παράλληλα ότι η αλληλεγγύη δεν είναι μονόδρομος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 18:31:09

    Φτιαξαμε υποβρύχια, για να πάρει μετρητά η ΧαΝτεΒε. Καταστρέψαμε τα τρεχαντήρια για να πάρουμε σιδερένια. Βγάλαμε τα αμπέλια μας για να πίνουμε Liebfraumich. Βάζουμε αιολικά για να δουλεύουν τα δικά τους ναυπηγεία. Δεν θέλω Καγιέν, ούτε καν Σκόντα. Sπάρτην και την αλληλεγγύη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 16/11/2010 21:23:55

      Ξέχασες τις μίζες που τις τρώμες μαζί, όπως είπε ο Πάγκαλος.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/11/2010 18:36:40

    Άντε, κόφτε την την "αλληλεγγύη" σας να ξαναβγούμε στις αγορές και να κυβερνήσει ο ΓΑΠ χωρίς το ΔΝΤ, να δούμε πώς θα κάνει το μάγκα μετά...

    Αμήν και πότε!

    Μόνο, αγαπητέ Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, που μόλις κράξει ο Άκκερμαν την Άγκελα, θα βάλετε την ουρά στα σκέλια και θα ξαναδείξετε "αλληλεγγύη". Πας κι ένα στοίχημα; Μακάρι να μην μας δείχνατε τέτοια "αλληλεγγύη". Αν ρωτάς εμένα, άλλο που δεν ήθελα...

  3. man8os avatar
    man8os 16/11/2010 18:47:04

    Το παρακανε ο Τζεφρυ, μας καταδικασε!!
    Πηγε και σηκωσε την φωνη, νομισε οτι κανει ανταρτικο, και τωρα ερχεται η μπανανα...
    Αν τα πραγματα πανε κατα διαολου, να βαλει μπροστα το σχεδιο β ο Σαμαρας.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ man8os 16/11/2010 18:55:48

      Εννοείς το σχέδιο Θου Βου;

      • man8os avatar
        man8os @ Φαινότυπος 16/11/2010 19:00:55

        Για να μην επαναλαμβανομαι, να βγει η ΝΔ στα κεραμιδια, αν ενσκυπτει θεμα ΑΜΕΣΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΧΡΕΟΚΠΙΑΣ

        • Φαινότυπος avatar
          Φαινότυπος @ man8os 16/11/2010 19:02:59

          Στα κεραμίδια ανεβαίνει όποιος θέλει να νιαουρίσει.

          • man8os avatar
            man8os @ Φαινότυπος 16/11/2010 19:05:17

            Μεταφορικα το λεω, καταλαβαινεις το νοημα.
            Σε ποιο ενεργες μορφες δρασης εννοω.
            Οι εκτακτοι καιροι θελουν εκτακτες δρασεις.

  4. sawas avatar
    sawas 16/11/2010 20:14:23

    Το κακο ειναι πως επιχειρουμε να αλλαξουμε νταβατζη.

    Εκει που ειχαμε τους γερμανους τωρα θα εχουμε τους γαλλους.
    Φωνες ο παλιος, χαμογελα και φιλια ο καινουργιος.

    Μας βλεπω μεχρι και με "οικολογικα" πυρηνικα (made in France) στο μελλον να εξαγοραζουμε την σταθεροτητα στην περιοχη.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ sawas 16/11/2010 20:45:46

      δεν θέλει πολλά. Ένα. Στην πιο σταθερή (σεισμικά) περιοχή, κοντά στο φράγμα του Αγίθου Δημητρίου (περνάνε και κάτι καλώδια), κι αν κάτι πάει στραβά (γιατί να πάει;) make them glow baby, make them glow!

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 16/11/2010 21:01:28

    Ακου Σοιμπλε, Σαυλοκ, η οπως σε λενε, ασε τις απειλες γιατι δεν χαμπαριζουμε. Εμεις να ειμαστε ετοιμοι να φυγουμε αμεσα απο την ΕΕ και το ευρω και αυτο ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΑΛΟΥΜΕ ετσι ωστε να καταλαβουν οτι με την επιστροφη στη δραχμη, τερμα οι μερσεντες και τα μπε εμ βε, τερμα τα ψηφιακα κεντρα της Ζημενς, τερμα ολα , θα σκανε πανω στη δασμολογικη προστασια που θα σηκωσουμε ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΕΣ, οχι μονο προς τους Κινεζους. Εμεις θα εχουμε δουλεια, εκεινοι οχι. ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ , ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟΔΙΟΙΚΟΥΜΕΝΟ ΕΥΡΩ ΤΟΥΣ.

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 16/11/2010 21:09:18

    Κραδαίνει τώρα ο γνωστός "οπλοφόρος" απασφαλισμένη χειροβομβίδα που θα σκάσει πάλι στα χέρια του. Πήγε και είπε βάλτε φόρο διοξειδίου του άνθρακα και φόρους στις τράπεζες για το ταμείο στήριξης. Την ώρα που δέχεται αλλεπάλληλες αναθεωρήσεις προς τα άνω του ελλείμματος και του χρέους και εξαγριώνει, όχι την Μέρκελ που χαμογελάει μάλλον με τους βρυχηθμούς του ποντικού, αλλά τους πολίτες των ευρωπαϊκών χωρών στους οποίους εμφανίζεται ως αναξιόπιστος επαίτης για μια ακόμη φορά.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Professor Moriarty 16/11/2010 22:29:48

      Καποιος σε αυτο το site εγραψε οτι το κακο με τον ΓΑΠ ειναι οτι επειδη ειναι "θεσμικος" τις ελαφροτητες που εκστομιζει, οι ευρωπαιοι τις εκλαμβανουν "θεσμικα"...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ effie B. 16/11/2010 23:46:48

        μπα... μιλάει καλά αγγλικά, έχει ευπρεπή εμφάνιση και είναι άνετος με τους ξένους

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ archaeopteryx 16/11/2010 23:57:48

          Αρχαίε......ακριβώς αυτό είναι τό πρόβλημα..
          Διαφέρει από την πλειοψηφία των εν Ελλάδι Ελλήνων.
          Για αυτούς είναι όπως οι επιτυχημένοι Ελληνες στίς χώρες τους.
          Εξαιρετικοί,αλλά παράτεροι με τούς Ελληνες πού πρέπει να κυβερνήσουν

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ παγωτατζής 16/11/2010 23:59:07

            ΄..ψάχνουν μία Ντόρα εν ολίγοις!

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ παγωτατζής 17/11/2010 00:00:35

            ...και ένας τύπου Κουβέλης δεν θα τούς χαλούσε επίσης!

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/11/2010 00:44:36

    Η πλάκα είναι ότι, την άνοιξη, ακόμα και έγκριτοι αρθρογράφοι-αναλυτές νόμιζαν ότι ο Σόιμπλε ήταν η "περιστερά" της ευρωπαϊκής αλληλεγγύης και ότι το "γεράκι" ήταν ο gay Υπ.Εξ. της Γερμανίας! Τώρα, που βλέπουν όλοι καθαρά ότι ΟΛΗ η Γερμανία είναι ένα "γεράκι", τι έχουν άραγε να πουν;

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/11/2010 01:26:56

    Να συμμαχήσουμε σε όλα τα επίπεδα με τους Ρώσους για να μας φοβάται η Γερμανία και τα αμερικανάκια

    • man8os avatar
      man8os @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/11/2010 01:29:04

      Απο τον ΓΑΠ περιμενεις αυτο?