#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2011 17:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σωσίβιο της Κυβέρνησης στους καταχρεωμένους εκδότες





Οι εκδότες θέλουν έλεγχο του διαδικτύου
Προωθούν την επιβολή αγγελιοσήμου
Ζητούν κατάργηση της ανωνυμίας των blogs.

Εχουμε επισημάνει πολλές φορές ότι τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ, βρίσκονται σε δεινή θέση.

Ότι με τη ραγδαία μείωση της διαφημιστικής δαπάνης, ακόμα και τα μέχρι χθές ισχυρά συγκροτήματα αντιμετωπίζουν οξύτατα προβλήματα.

Και τι κάνουν, λοιπόν, οι εκδότες;

Πιέζουν την κυβέρνηση να τους διασώσει.

Θα αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την αντίδραση της Ν.Δ. στις κυβερνητικές μεθοδεύσεις.

Παραθέτω το σημερινό άρθρο του κ.Θανάση Μαυρίδη από το έγκυρο  Capital.gr



Κ. Ρ.

SOS: Εκδότες καλούν Χυτήρη

«Έντονες αντιδράσεις ακόμη και εντός της κυβέρνησης προκαλεί ο σχεδιασμός του κ. Χυτήρη για τη «σωτηρία» των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.



Αποκλειστικές πληροφορίες του Capital.gr υποστηρίζουν ότι ο κ. Χυτήρης προσανατολίζεται σε ένα μοντέλο χρηματοδότησης των ΜΜΕ ανάλογο με εκείνο που είχε υιοθετηθεί για τη σωτηρία των τραπεζών.



Οι μεγάλοι εκδοτικοί Όμιλοι περιμένουν τη χρηματοδότηση εναγωνίως για να συνεχίσουν απρόσκοπτα τη λειτουργία τους. Ωστόσο, μία τέτοια ενέργεια συνιστά παράβαση των κοινοτικών κανόνων, καθώς πρόκειται για άμεση κρατική βοήθεια σε ιδιωτικές επιχειρήσεις. Το πρόβλημα θα μπορούσε να ξεπεραστεί αν το κράτος αποκτούσε μετοχές των ΜΜΕ έναντι των χρημάτων που θα έδιδε, όπως συνέβη με τις τράπεζες.



Αυτή η λύση όμως βρίσκει απέναντί της το ίδιο το Σύνταγμα. Η eλευθεροτυπία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη και η απόκτηση μετοχών των ΜΜΕ από το κράτος  την καταλύει. Ταυτόχρονα μπαίνουν στο τραπέζι θέματα όπως η καθιέρωση αγγελιοσήμου στο διαδίκτυο και η κατάργηση της ανωνυμίας των blogs. Ειδικά το πρώτο επιχειρείται για να διασκεδαστούν οι φόβοι των συνδικαλιστικών σωματείων για την κατάρρευση των ασφαλιστικών τους ταμείων.

Τους προσφέρεται στο πιάτο το πάγιο αίτημά τους να επεκτείνουν το πεδίο δράσης και ελέγχου τους στο διαδίκτυο. Σε αντιστάθμισμα οι συνδικαλιστές θα αποδεχτούν την μείωση του αγγελιοσήμου κατά 50% στην τηλεόραση.  Κι επειδή τα νούμερα δεν βγαίνουν, οι επιδιώξεις είναι ορατές δια γυμνού οφθαλμού.  Το διαδίκτυο αντιπροσωπεύει σήμερα μόλις το 3% της διαφημιστικής δαπάνης και δεν μπορεί να αντισταθμίσει την όποια απώλεια από την μείωση του αγγελιοσήμου στην τηλεόραση. Το ζητούμενο, λοιπόν, είναι ο έλεγχος του διαδικτύου και η αναζήτηση νέων ρόλων για τα συνδικαλιστικά όργανα – φερέφωνα των κομματικών μηχανισμών. Η αυξημένη επιρροή του διαδικτύου τους τρομάζει και σπεύδουν να αλλάξουν άρδην τους κανόνες του παιγνιδιού.

Όλες αυτές οι «αλλαγές» έχουν προκαλέσει έντονες προστριβές στο εσωτερικό της κυβέρνησης. Στα σχέδια Χυτήρη αντιδρούν πολλά κυβερνητικά στελέχη, τα οποία εκτιμούν ότι δεν μπορούν να διασωθούν τα υπερχρεωμένα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και ότι οποιαδήποτε προσπάθεια θα είναι ατελέσφορη και επιπλέον θα προκαλέσει την αντίδραση της κοινωνίας.

Για να προλάβει τις αντιδράσεις ο κ. Χυτήρης προσπαθεί να επισπεύσει τις διαδικασίες. Έτσι, δεν αποκλείεται να οδηγηθούμε σε έναν απόλυτο αιφνιδιασμό. «Θα τα πούμε στην Βουλή» ήταν η απάντηση βουλευτή του ΠΑΣΟΚ στον οποίο θέσαμε τις σχετικές πληροφορίες.
Θανάσης Μαυρίδης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 17:57:19

    μπραβο,μπραβο.θα το αναγγειλουν μαζι με τα μετρα των 14 δις.για την περιοδο 2012-2014?

  2. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 24/01/2011 17:57:40

    Ενας ελεύθερος κόσμος τώρα, δεν θα είναι ελεύθερος πια αν υπάρξει έλεγχος μετά από εκβιαστική πίεση των προς τη χρεωκοπία οδηγουμένων εκδοτικών συγκροτημάτων. Θα αποτελέσει έγκλημα ολκής.

  3. loretta avatar
    loretta 24/01/2011 18:00:35

    ...ε καλα τωρα απο τον τηλεμαχο περιμενε κανεις τιποτα καλυτερο??

    ....αλλα μπαλα.....!!!

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/01/2011 18:02:50

    Ο κ. Σαμαράς και η Ν.Δ. πρέπει να αντιδράσουν άμεσα, με τρόπο σαφή και κατηγορηματικό, χωρίς ήξεις-αφίξεις, δήθεν αθώες διαφοροποιήσεις και ψήφο κατά συνείδηση.

    Στο έκτρωμα που ετοιμάζει ο κ. Χυτήρης αξίζει ένα σθεναρό όχι.

    • Misha avatar
      Misha @ Κώστας Ροδινός 24/01/2011 19:00:18

      Κώστα
      κι εδώ θα ακούσεις ενα μεγάλο ΝΑΙ, όπως στον ΟΣΕ, στους φορτηγατζήδες, στις ΔΕΚΟ, τα «κλειστά» επαγγέλματα...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 24/01/2011 19:04:07

        Περιμενω και την καταδικη των αριστερων που κατελαβαν τη Νομικη και εβαλαν μεσα λαθρομεταναστες που ζητουν δικαιωμα ψηφου.

        • Hase avatar
          Hase @ ψυχραιμια 24/01/2011 21:22:38

          Ακομα στον κοσμο σου ζεις.

      • zackii avatar
        zackii @ Misha 24/01/2011 23:15:49

        yes....men που έλεγε και ο ΑΓΠ

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ Κώστας Ροδινός 24/01/2011 23:22:12

      Κώστα Ροδινέ συμφωνώ απόλυτα. Τα διαπλεκόμενα ΔΟΛια και λοιπά ΜΜΕ να κλείσουν και μάλιστα όσο γίνεται πιο άμεσα για να μπορέσει ο ταλαίπωρος Έλληνας να ανασάνει από τον κλειό.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/01/2011 18:04:06

    Περιμενουμε ολοι με ενδιαφερον την αντιδραση της ΝΔ.Αν συμφωνησει σημαινει οτι αποδεχεται το ρολο της μονιμης αντιπολιτευσης.

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 24/01/2011 18:24:57

    Aνεξάρτητα του τί θα κάνει ο Σαμαράς , αυτή τη φορά θα πρέπει να βουλιάξει η Αθήνα.
    Από τώρα πρέπει να οργανωθεί η αντίδραση.
    Ας τους απευθύνουμε από τώρα: ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΤΕ.

  7. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2011 18:27:39

    Κορόιδα όσοι ψήφισαν ΠΑΣΟΚ.
    Τους τα αρπάζουν για να ζεί η Τρέμη και η παρέα της.

    • zackii avatar
      zackii @ Orestios 24/01/2011 23:17:24

      Αυτοί που υπερηφανεύονται ότι ψήφισαν τα 40-50 νομοσχέδια του ΠΑΣΟΚ γιά το...καλό μας?

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 18:30:30

    για το λαο το κανουν ,βρε.πως να βγουνε στο γυαλι με τη μουρη πλισε?να μην εχουν το κατιτις τους και για τις πλαστικες?

  9. Nasos avatar
    Nasos 24/01/2011 18:39:23

    η κατάσταση στα κατεστημένα ΜΜΕ είναι κρίσιμη,δε λίγο δεν θα υπάρχουν λεφτά ούτε για τα μπότοξ της Τρέμη
    χρειάζονται ζεστό χρήμα δηλαδή και επειδή δεν θέλουν να βάλουν τις βίλες τους ενέχυρο στις τράπεζες,θα τα πάρουν από τους Έλληνες φορολογούμενους
    τίποτε το πρωτότυπο λοιπόν,μια ζωή τα ίδια έκαναν

  10. TED avatar
    TED 24/01/2011 18:41:48

    Εύλογη απορία: πως ακριβώς θα επιβληθεί αγγελιόσημο σε ιστολόγια φιλοξενούμενα στο εξωτερικό;;;;

    Θα γελάσει (άλλη μια φορά) όλος ο ντουνιάς ...

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ TED 24/01/2011 18:55:58

      ++++1000

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ TED 24/01/2011 21:03:16

      Ομοίως και άρση της ανωνυμίας σε ιστολόγια που φιλοξενούνται σε ξένους σέρβερς, οι οποίοι έχουν πολιτική σεβασμού της ανωνυμίας.

      Αλλά οι αστείες θεραπαινίδες των μιζομπομπολαίων, ελάχιστα ενδιαφέρονται αν η Ελλάδα θα ταυτιστεί με το Ιράν, την Κίνα και τη Βόρειο Κορέα.

  11. spiros avatar
    spiros 24/01/2011 18:48:12

    Ελευθερία όχι παράδοση . Εδώ ισχύει η ΑΝΥΠΑΚΟΗ

  12. Misha avatar
    Misha 24/01/2011 18:58:51

    Τι περιμένατε; Να μείνουν τα μπλογκς ανέλεγκτα;
    Μετά την δολοφονία Γκιόλια , και την ταύτιση αριθμού κινητού τηλεφώνου με φυσικό πρόσωπο, έρχεται και η δήλωση ΙP , η ταύτιση της με φυσικό πρόσωπο, η σύνδεση της με όσα γράφονται από αυτή...
    Δεν είναι τυχαίο πως προσφάτως αποφασίστηκε να διατηρούν οι εταιρείες κινητής και οι παροχείς διαδικτύου, επί 12 μηνες όλα τα δεδομένα των συνομιλιών και διαδικτυακών δραστηριοτήτων...
    Έχουμε χούντα , κύριοι....
    «Ό,τι πεις μπορεί να χρησιμοποιηθείς εναντίον σου...»

  13. tiramola avatar
    tiramola 24/01/2011 19:14:24

    Υπολείπονται σε τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό χρόνο ή φιλοξενία σε εφημερίδες και περιοδικά τα στελέχη της ΝΔ?
    Που ζείτε επιτέλους?
    Μιλάμε για πολλές θέσεις εργασίας που κινδυνεύουν.
    Ο Χυτήρης καλώς το πάει στη βουλή και όλοι θα τοποθετηθούν και θα ακουσθούν όπως πάντα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 24/01/2011 19:18:14

      Αγαπητέ Tiramola,
      Νομίζω οτι βλέπεις το τυρί και όχι τη φάκα!

    • Misha avatar
      Misha @ tiramola 24/01/2011 19:19:32

      Τουλάχιστον 1000 άνθρωποι έχασαν τις δουλειές τους από το κανόνι Αγούδημου.
      Όμως εκεί δεν εξυπηρετείται η προπαγάνδα ΓΑΠ-ΔΝΤ και γι αυτό 10 πλοία παραμένουν παροπλισμένα....
      Ενω αν κλεισει το MEGA.....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 24/01/2011 19:24:41

      Μονο οι τραπεζες δικαουνται παρομοιες βοηθειες επειδη ειναι στο κεντρο του οικονομικου συστηματος και χρεωκοπια τους σημαινει χρεωκοπια της οικονομιας.
      Τα ΜΜΕ ειναι ιδιωτικες επιχειρησεις οπως τα μαγαζια υφασματων.Οπως δεν παιρνουν ενισχυση τα δευτερα δε δικαουνται και τα πρωτα.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 24/01/2011 19:34:44

        Γιατί δικαιούνται οι τράπεζες σπέσιαλ μεταχείριση;
        Κυριε τραπεζίτη , δεν τα βγαζεις πέρα; ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ !!!

      • tiramola avatar
        tiramola @ ψυχραιμια 24/01/2011 19:47:27

        Ψυχραμία άλλο αυτό και άλλο η καούρα σου μήπως μείνεις μόνιμα στην αντιπολίτευση.
        Εν πάσει περιπτώσει ας περιμένουμε να δούμε πως αντιλαμβάνονται όλοι τη "βοήθεια" και εδώ είμαστε να κρίνουμε προθέσεις και θέσεις.
        Πάντως η επίσημη ΝΔ δεν θα μπορούσε να υιοθετήσει τους δικούς σου ισχυρισμούς.
        Όχι ότι έχεις άδικο δηλαδή...

    • zackii avatar
      zackii @ tiramola 24/01/2011 23:18:35

      Το όπως πάντα μου άρεσε...

  14. geortypanos avatar
    geortypanos 24/01/2011 19:27:17

    αν δεν πάνε καλά τα ΜΜΕ, να κλείσουν. δεν είναι υποχρεωμένο, και δεν πρέπει, το κράτος να στηρίζει καμία εταιρεία.

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ geortypanos 24/01/2011 21:20:18

      Ξέρεις πολλούς έλληνες "επιχειρηματίες" που δεν είναι διαπλεκόμενοι - κρατικοδίαιτοι; Απ' του φτωχού τ' αρνί τρώνε όλοι. Παραλαμβάνουν οι πολιτικοί τον πλούτο της χώρας και τον μοιράζονται με τ' αφεντικά τους, ντόπια και ξένα.

  15. WY avatar
    WY 24/01/2011 19:46:29

    Είναι δυνατόν νά κλείσουν οί ΄΄οίκοι-ΜΜΕ΄΄ ανοχής καί νά πτωχεύσουν οί προαγωγοί (νταβατζήδες κοινώς)????
    'Αλλωστε επί 35 χρόνια,αυτοί οί συγκεκριμένοι προαγωγοί-ΜΜΕ-Τρέμη κ.λ.π-,''έξέδιδαν'' τίς πράσινες ιερόδουλες τού ''οίκου'-πασοκ''!!!
    Είναι ευκαιρία λοιπόν κι έν μέσω κρίσης νά ''αποζημιωθούν/στηριχθούν'',διά νά επιβιώσουν!!!!
    Έτσι ''παίζεται'' τό συγκεκριμένο διαχρονικό (35 χρόνια) παιχνίδι!

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 20:56:44

    ο Χυτηρης δεν επινε καφε με το Μπομπολα στο Πεντελικο????
    γιατι δεν τον ρωτα καποιος.. ποιο ηταν το θεμα συζητησης??...

    ΠΠ

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 20:59:50

    Οι Τραπεζες ζητησαν βοηθεια απο το ΠΑΣΟΚ διοτι τα χρωστουμενα απο τα ΜΜΕ ειναι πολλα !! Δις... καταλαβατε??? Οι Τραπεζες..!!

    ΠΠ

  18. ΜΝΗΜΟΝΙΟ avatar
    ΜΝΗΜΟΝΙΟ 24/01/2011 21:40:02

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΙΜΩΣΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΦΩΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΦΙΜΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΚΑΘΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΤΙς ΑΠΟΨΕΙς ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ......
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  19. Crocodile avatar
    Crocodile 24/01/2011 21:53:17

    Ναι στα επώνυμα blogs αλλά να μπει τέλος και στην ασυλία των πολιτικών. Αν μπορείς να με σύρεις εσύ σε δικαστήριο να μπορώ κι εγώ κυρ Πάγκαλε όταν με βρίζεις.

    Ναι στο αγγελιόσημο αν το blog πουλάει διαφήμιση αλλά αυτό σημαίνει ασφάλιση και σύνταξη για τον blogger. Όχι να πληρώνει ο blogger για να ασφαλίζει το Σόμπολο.

    Και φυσικά κρατική διαφήμιση στα blogs με μεγάλη επισκεψιμότητα όπως παίρνουν οι επαρχιακές εφημερίδες που πουλάνε 700 φύλλα.

    • xenios avatar
      xenios @ Crocodile 25/01/2011 14:38:22

      Σωστός !!!

  20. μαρια avatar
    μαρια 25/01/2011 18:20:17

    Δεν ανέχομαι να ξέρουν τι διαβάζω, σε ποιά blogs μπαίνω , ποιά είμαι και τι ιδέες έχω . Ούτε βέβαια να καταργηθεί η ανωνυμία των blogs γιατί έτσι ουσιαστικά θα φιμώσουν την ενημέρωση. Θα αναπαραχθούν Πρετεντέρηδες, Τρέμες και Καψήδες και κάποιοι θα γίνουν "βεντέτες". Πάει λοιπόν και η τελευταία ελπίδα για πραγματική ενημέρωση. Αυτό που προσωπικά θα απαιτούσα είναι η θεσμοθέτηση των προυποθέσεων της άσκησης της δημοσιογραφίας από κάποιον δια νόμου (το ιδεώδες κατόπιν δημοψηφίσματος) . Φτάνει πια η κάθε Πιπίτσα και ο κάθε πουλημένος να δηλώνουν δημοσιογράφοι και να ασκούν εξουσία !!!