#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2010 11:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο σωτηρίας από την ΕΚΤ με 650 δις για αγορά ομολόγων



Το σχέδιο που φαίνεται να μπαίνει σε εφαρμογή, προτού ο ελληνικός ιός χτυπήσει την Ευρώπη είναι η παρέμβαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας η οποία θα τυπώσει χρήμα και θα διαθέσει πάνω από 650 δις για αγορά ομολόγων από χώρες – μέλη, πρωτίστως από Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία. Έτσι, θα δινόταν πραγματική ανάσα σε όλο το ευρωπαϊκό στερέωμα που εκτιμάται ότι θα χρειαστεί πάνω από ένα τρις ευρώ για να στηριχθεί. Η ΕΚΤ θα μπορούσε ουσιαστικά να λειτουργήσει ως bad bank η οποία θα αγοράσει μέρος του χρέους της χώρας, λαμβάνοντας φυσικά και ανταλλάγματα, ήτοι νέα σκληρά μέτρα, χειρότερα από το πακέτο που υπεγράφη με το ΔΝΤ. Όπως έκανε ο Ομπάμα στην κρίση με την Lehman και το ντόμινο που δημιουργήθηκε. Διέθεσε πάνω από ένα τρις σώζοντας την αμερικανική οικονομία. Έκλεισαν όμως πολλές τράπεζες, εκατομμύρια νοικοκυριά έχασαν τα σπίτια τους και τις δουλειές τους προτού ανακάμψει η χώρα.

Στην περίπτωση της Ευρώπης δε φαίνεται να υπάρχει άλλη λύση καθώς τα απανωτά λάθη των ηγετών της έφεραν την Ελλάδα σ’ αυτό το χάλι και την Ευρώπη ένα βήμα πριν το χάος.

Είναι όπως όλα δείχνουν και η μόνο λύση για την Ελλάδα αφού τα μέτρα που λήφθηκαν είναι αδιέξοδα, δεν οδηγούν σε λύση του προβλήματος. Το χρέος θα εκτοξευτεί στο 150% του ΑΕΠ σε τρία χρόνια, πλεόνασμα δεν βλέπουμε από πού μπορεί να βγει, η ανάπτυξη είναι αρνητική, η αγορά θα έχει διαλυθεί μαζί με τους καταναλωτές. Οπότε είναι θέμα χρόνου η προσφυγή στη λύση της αναδιάρθρωσης με ότι αυτό συνεπάγεται τόσο για την Ελλάδα όσο και για τους δανειστές της οι οποίοι θα χάσουν πολλά λεφτά. Με την παρέμβαση της ΕΚΤ όμως θα αγοραστεί το «κακό» χρέος και θα υπάρξει μια μεγαλύτερη περίοδος προσαρμογής των προβληματικών χωρών στα νέα δεδομένα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 08/05/2010 11:58:45

    Είναι ήδη πολύ αργά. Το Ευρώ πλέον μακροπρόθεσμα δε σώζεται. Όλοι είδαν τους κινδύνους και θα επιδιώξουν αργά αλλά σταθερά να αποδεσμευτούν με τρόπο.

    Όσο και να αποφεύγουμε να το πούμε, η Ελλάδα χρεοκόπησε και τη χρεοκόπησαν αυτοί οι κύριοι. Μόλις περάσει η κρίση και φάμε το ΓΑΠ και κάτσουμε και ψαχτούμε θα αναθεωρήσουμε πολλά πράγματα αλλά δε θα τα πούμε δημοσίως.

    • maestros avatar
      maestros @ anonymous 08/05/2010 12:37:22

      ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΛΛΑ ... ΕΚΑΝΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑΝ

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_8710.html

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 12:10:35

    Μία σημείωση μόνο. Το USA κόβει δικό του νόμισμα, όποτε θελήσει, μέσω της FED.

  3. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 08/05/2010 12:31:00

    Kαι η ΕΚΤ κόβει ευρώ όποτε θέλει από όσο ξέρω...άρα το σχέδιο είμαι εφικτό αν το θέλουν πραγματικά...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αθωος περαστικος 08/05/2010 12:45:13

      Δεν κόβει όποτε θέλει. Φοβάται τον πληθωρισμό. Πάσχει, όπως και εγώ, από μυωπία...

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 18:37:47

        Ενώ το Fed δεν φοβάται τον πληθωρισμό; Τι λέτε ρε παιδιά;

  4. zame avatar
    zame 08/05/2010 12:31:04

    αλλο πραμα ειναι αν οι τραπεζες... να κλείσουνε διότι "τζογαρανε"...και άλλο τα νοικοκυριά όμως? ..αντιθέτως εξαπατηθήκανε ποικιλοτρόπως..από τις παραπλανητικές διαφημίσεις ..έως τα γνωστά "ψιλά γράμματα" και να σταματούσε εκεί το ΝΤΟΜΙΝΟ. με τα τοξικά.
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Το σχέδιο που φαίνεται να μπαίνει σε εφαρμογή είναι η παρέμβαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας η οποία θα τυπώσει χρήμα και θα διαθέσει πάνω από 650 δις για αγορά ομολόγων από χώρες Που χτηπιθηκανε απο τα Τοξικα.
    και να μην το βρουν σαν ευκαιρια για να επιβαλουν σκληρα μετρα..ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΠΕΛΩΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ.
    ...Επρεπε να συμβεί η κρίση ..για να καταλάβουνε τον - ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ των δραστηριοτήτων των Τραπεζων.- Εμπορικες & Επενδυτικες...?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ zame 08/05/2010 13:33:54

      Αυτοί θέλουν να επιβάλουν σκληρά μέτρα για να έχουν μπόλικο αέρα για τις σπατάλες και για το τσέπωμα του δημόσιου χρήματος.
      Χρειαζόμαστε ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που μας λένε οτι πρέπει να κάνουμε. Μαύρη οικονομία μεταξύ μας και συνδιαλλαγές με το βασικότερο νόμο του εμπορίου ως αξία, την εμπιστοσύνη.
      έτσι κι αλλιώς ότι τους δώσουμε ως φόρους το γνωρίζουμε εκ των προτέρων οτι θα τα φάνε μεταξύ τους και θα τα σκορπίσουν στις κοινωνικές πολιτικές παγκοσμιοποίησης.
      Ξεκινάμε με τη μαύρη συνδιαλλαγή και οικονομία και επεκτεινόμαστε αντικαθιστώντας σιγά σιγά τη κρατική πολιτική πληρωμών, σε όποιο τομέα αρχικά και όπου μπορούμε, σιγά σιγά αναλαμβάνοντας το κοινωνικό ρόλο κάνοντας κοινωνική πολιτική αναμεταξύ μας.
      Μετά η παγκοσμιοποίηση θα έρθει να χτυπήσει τη ελεύθερη κυκλοφορία του χρήματος και στο τέλος μέχρι και τα θρησκευτικά μας ιδεώδη ειδικά αν τα χρησιμοποιούμε ως πυλώνα κοινωνικής συσπείρωσης και αυτοοργάνωσης, αλλά εμείς θα έχουμε ήδη κερδίσει χρόνο και λίγα ψωμιά θα απομένουν πλέον στο σύστημα.

  5. laz avatar
    laz 08/05/2010 12:41:06

    εξαιρετικα νεα...ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα που πιστευω θα βρει συμφωνους και τους γερμαναραδες που αποτελουν εθνος κατασκευων και εξαγωγης...η ευρωπαικη τραπεζα να εκδοσει χρημα να αγορασει χρεος και ακομα καλυτερα να διαγραψει το μισο αφου θα το αποπληρωσει φυσικα στις τραπεζες...ειχαν μεγαλη ευκολια περσι να δωριζουν χρημα στις τραπεζες για να τις συγκρατησουν αλλα για τα χρεωκοπημενα κρατη ζητανε και επιτοκιο !!εν πασει περιπτωση αριστη ιδεα...μαλιστα θα εκτιναξει τις εξαγωγες της ευρωπαικης ενωσης μεσω μιας υποτιμησης(εστω μικρης)του ευρω..εξαλλου το αντισταθμισμα θα ειναι να χαθει μερος της αυτοκυριαρχιας στην Ελλαδα και το κεντρο οικονομικου ελεγχου και διαχειρισης της να μεταφερθει στις βρυξελλες...ενα νεο που θα ηταν εξαιρετικο κρινοντας τις αθλιοτητες των πολιτικων στις τελευταιες δεκαετιες...αναμενεται οτι ακριβως συνεβη μετα το 1897 και η οικονομια μας πηρε τα πανω της μετα απο τον ελεγχο της δυσης
    το προβλημα ειναι πως και αυτη η λυση απλα μεταθετει μια νεα χρεωκοπια για το μελλον μετα απο 15 χρονια ξερω γω...αφου δεν λυνει το ουσιαστικο προβλημα της οικονομιας μας που ειναι το ελλειμμα ανταγωνιστικοτητας...
    μονο αν ταυτοχρονα παρθουν μετρα εκσυγχρονισμου της εκπαιδευσης...εντατικοποιησης των σπουδων..ελεγχου του διδακτικου εργου ..καταργησης του ασυλου ,ενισχυσης της ερευνας...που θα ανεβασουν το επιπεδο των φοιτητων στην χωρα και μεσω της καταρτισης και της ερευνας θα οδηγηθουμε σε μια αναπτυξιακη τροχια με την ιδρυση νεων επιχειρησεων τεχνολογικων ή αλλων κτλ..αναποφευκτα φυσικα καποιοι θα φυγουν και στην δυση αλλα και πολλοι θα ρθουν απο τις γυρω χωρες...
    αλλα μεγαλα προβληματα ειναι καποια κλειστα επαγγελματα στα οποια "θησαυριζουν" συχνα ανειδικευτοι εργαζομενοι εις βαρος του γενικου συνολου...
    και φυσικα οι νεοι φορολογικοι μηχανισμοι που πρεπει να δημιουργηθουν μεσα απο μια επισκοπηση της αποτελεσματικοτητας τους σε αλλες χωρες...
    ΤΕΛΟΣ οπως καθε προιον που θελει να πωληθει και η νεα νοοτροπια στις ταξεις των πολιτων θα πρεπει να διαφημιστει μεσα απο τα ΜΜΕ...αποδειξεις(αν οχι σε μαγαζακια που ειναι φανερο πως δεινοπαθουν σε ολα τα αλλα)κτλ...
    εξαλλου πρεπει να υπαρξει δικαιοσυνη..να ακολουθηθει η διαδρομη του χρηματος βουλευτων και υπουργων κτλ...και να υπαρξουν νεες ρυθμισεις για φυλακιση και δημευση περιουσιας σε οσους προεβησαν σε αξιοποινες πραξεις(συμπεριλαμβανομενων συγγενων πρωτου βαθμου αν μεταβιβαστηκαν περιουσιακα στοιχεια)...
    πρεπει να περασει αυτη η προσπαθεια δικαιοσυνης και στους δρομους με γενικους ελεγχους,παρουσια τροχονομων και συνεχομενα προστιμα ωστε να διαχυθει αυτο το αισθημα οτι υπαρχει κρατος και δεν ειναι δυνατον να κανουμε οτι μας καπνισει..θα αποφευχθουν και πολλα ατυχηματα εξαλλου..
    χρειαζεται τρομερη εκστρατεια μια ριζικη νεα νοοτροπια για την δημιουργια κρατους δυτικου τυπου απαιτειται ομως και σοβαρο κυβερνητικο σετ μπαλακια...γι αυτο χρειαζεται αλλαγη κυβερνησης νομιζω

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ laz 08/05/2010 13:55:47

      "εξαλλου το αντισταθμισμα θα ειναι να χαθει μερος της αυτοκυριαρχιας στην Ελλαδα και το κεντρο οικονομικου ελεγχου και διαχειρισης της να μεταφερθει στις βρυξελλες…ενα νεο που θα ηταν εξαιρετικο κρινοντας τις αθλιοτητες των πολιτικων στις τελευταιες δεκαετιες…αναμενεται οτι ακριβως συνεβη μετα το 1897 και η οικονομια μας πηρε τα πανω της μετα απο τον ελεγχο της δυσης"

      Η Παγκοσμιοποίηση έχει δυο πυλώνες, Αμερική και Ε.Ε και αν δε σε γραπώσει απο τον ενα θα σε αρπάξει απο τον άλλον. Αυτό κατάλαβα απο τις τελευταίες εξελίξεις. Στο μέλλον θα περιορίσουν την κυκλοφορία του χρήματος και πιθανόν και των μετακινήσεων, πολύ περιορισμένες ελευθερίες. Είναι μέσα στο πνεύμα τηε παγκοσμιοποίησης αυτά, εγω απλώς κάνω την λογική προέκταση που μας βολεύει να μην παραδεχώμαστε, ακόμη.

      Πως λοιπόν είναι εξαιρετικό το νέο οτι το κέντρο οικονομικού ελέγχου και διαχείρισης της χώρας μας θα μεταφερθεί στις Bρυξέλλες;

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ laz 08/05/2010 14:02:02

      Δεν χρειάζεται σετ μπαλάκια, χρειάζεται ο πολίτης να έχει εμπιστοσύνη στους πολιτικούς του. Δεν χρειάζεται να δείρουμε τον κόσμο, αλλά να τον πείσουμε.
      Τα έχεις δει τα μούτρα τους; Αυτοί οι άνθρωποι σε πείθουν;
      Τελευταία φορά που κοίταξα στις σελίδες τις φωτό του ΓΑΠ και τον Υπ. Οικονομικών αλλά και άκουσα τις διακηρύξεις τους μου φάνηκαν σαν τους ιεχωβάδες που βγήκαν να πουλήσουν τις βίβλους τους.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ laz 08/05/2010 15:24:01

      Μπρεζίνσκι: Εχει πολλά να προσφέρει η Ελλάδα...
      Ελευθεροτυπία, Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2009

      Με την πεποίθηση ότι η «Ελλάδα έχει πολλά να προσφέρει ως «περιφερειακός ηγέτης» στην επιχειρηματική δραστηριότητα και στις επενδύσεις στη ΝΑ Ευρώπη, αλλά και ως δύναμη σταθερότητας στην περιοχή και στρατηγικός εταίρος των ΗΠΑ ανακοινώθηκε χθες η ίδρυση της «Εδρας Μελετών Νοτιοανατολικής Ευρώπης Λαυρέντη Λαυρεντιάδη στο αμερικανικό CSIS (Κέντρο Στρατηγικών και Διεθνών Μελετών).

      Την παρουσίαση της Εδρας έκανε ο ιδρυτής της, δρ Λαυρεντιάδης, αλλά και ο Ζμπίγκνιου Μπρεζίνσκι, που άφησε εποχή ως σύμβουλος Εθνικής Ασφάλειας του προέδρου Κάρτερ τη δεκαετία του 1970, την τελευταία περίοδο του Ψυχρού Πολέμου.

      Ο κ. Μπρεζίνσκι εξέφρασε την πεποίθηση ότι η ίδρυση της Εδρας Λαυρεντιάδη στο CSIS αποτελεί ιδιαίτερα ελπιδοφόρο γεγονός, που αναβαθμίζει τον ρόλο της Ελλάδας στην προσπάθεια κατανόησης και προσέγγισης της ΝΑ Ευρώπης με τις ΗΠΑ.

      Απαντώντας σε ερωτήσεις, ο Αμερικανός πολιτικός ανέφερε ότι ο πρόεδρος Ομπάμα επανακαθόρισε την αμερικανική εξωτερική πολιτική αλλά τώρα πρέπει και να την εφαρμόσει. Ειδικά για το Ιράν επέμεινε στη διατήρηση των διαπραγματεύσεων «χωρίς τεχνητά χρονοδιαγράμματα», ενώ για το Αφγανιστάν τάχθηκε υπέρ των πολιτικών λύσεων, με ελαχιστοποίηση του αμερικανικού ρόλου και τη μεγαλύτερη εμπλοκή της διεθνούς κοινότητας. Για τις χώρες (όπως η Ελλάδα) που δεν στέλνουν περισσότερες δυνάμεις, ο κ. Μπρεζίνσκι πρότεινε π.χ. η Ε.Ε. να χρηματοδοτήσει και να βοηθήσει τους Αφγανούς αγρότες να σταματήσουν την παραγωγή ναρκωτικών (που διοχετεύεται στις ευρωπαϊκές αγορές) και να τις αντικαταστήσουν από «κανονικές» καλλιέργειες.

      Ο κ. Μπρεζίνσκι απέφυγε να αναφερθεί ιδιαιτέρως στη Ρωσία, παρατηρώντας όμως ότι είναι αναγκαία η διαφοροποίηση των ενεργειακών οδών προς την Ευρώπη και γι' αυτό υποστηρίζει τον μη ρωσικό αγωγό Ναμπούκο.
      Κ.Ε.Α.



      11 χρόνια μετά απέφυγαν να κάνουν σχόλια για τη Ρωσία. αχαχαχαχαχα!!!
      Ε, βέβαια αφού απέτυχε η πολιτική τους.
      Εμείς δεν πρέπει να αφήσουμε το ΓΑΠ να μπουκό.. με το Ναμπούκο ξεπουλώντας τη χώρα μας.
      Τώρα το έριξαν στο να ιδρύουν έδρες..απο τότε ετοιμαζόταν το σενάριο πωλήσεως μας στο ΔΝΤ.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ otiprepei 08/05/2010 16:09:19

        Ξέρει κανείς να μου πεί πόσων χρόνων είναι ο Μπρεζίνσκυ?
        Πριν από 10 και περσσότερα χρόνια είχα διαβάσει ένα βιβλίο του Γαιοστρατηγικής και νομίζω είχε τότε καβατζάρει τα 90!!!

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ otiprepei 08/05/2010 18:47:55

        Ο Μπρεζίνσκι είναι 82 χρονών, επίτιμος καθηγητής στο Τζον Χόπκινς και σε 5-6 επιτροπές. Ο καιρός του έχει παρέλθαι ανεπιστρεπτί, εκτός αν υιοθετείς διάφορες ιστορίες συνομωσίας περί τάχα "συμβούλου του Ομπάμα", "Ιλουμινάτι" κλπ ιστορίες με φίδια.

  6. DrNo avatar
    DrNo 08/05/2010 12:45:54

    Αυτό που έπρεπε να κάνουν απ' την αρχή, δηλ να τυπώσουν χρήμα το κάνουν εκ των υστέρων, αφού την έφαγε βαθειά ο ελληνικός λαός. Η Αμερική έχει σήμερα ανάπτυξη 4,5% λόγω τυπώματος πληθωριστικού δολλαρίου.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ DrNo 08/05/2010 12:54:22

      Συμφωνώ απολύτως.
      Θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

      Το ότι η κυβέρνηση μας έσυρε βίαια στο ΔΝΤ σημαίνει:

      1. έλλειψη διορατικότητας
      ή
      2. σχέδιο υποδούλωσης από την αρχή έως το τέλος.

      Ας αποφασίσουν ποιο είναι το καλύτερο για αυτούς.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ αλλενάκι 08/05/2010 13:23:39

        Το (2) είναι δυστυχώς...

    • laz avatar
      laz @ DrNo 08/05/2010 12:55:05

      απλα δεν θελαν να δωσουν την αφορμη για ακομα μεγαλυτερο ξεσκισμα του χρηματος στους παριες της ευρωζωνης(ισπανια,ελλαδα,προτογαλια,ιταλια)..ενω τωρα σαν να τους λενε λεπιδι θα περασετε ...μην κουνιεστε...
      εν πασει περιπτωση ακομα και ετσι απλα παρατεινετε η χρεωκοπια για το μακρινο μελλον αν και εφοσον δεν παρθουν διαρθρωτικα μετρα

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ laz 08/05/2010 14:06:18

        ενα καλό διαρθρωτικό μέτρο θα ήταν να δώσουμε μια κλωτσά στην Αμερική για να καταλάβουμε εμείς σαν Ευρώπη τις πετρελαιοπηγές που κατέχουν και την ίδρυση Ευρωπαϊκών επιχειρήσεων κοινής ωφελείας για την εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών αλλά δε μας βλέπω να το κάνουμε ως Ε.Ε.
        Μόνο πιόνια της Αμερικής μπορούμε να παραμένουμε μέχρις να διαλύσουν τη Ρώσικη οικονομία και μετά να μας χρησιμοποιήσουν ως ασπίδα κάλυψης απο τα Ρώσικα αντίποινα.
        Τέτοια Ε.Ε ειλικρινά να τη βράσω.

  7. klausevitz avatar
    klausevitz 08/05/2010 12:48:40

    Ειναι,όντως,αργά!
    Απο τις αρχές του '90, οι ευερωσκεπτικιστές είχαν επισημάνει
    τί χάσκει στη συνθήκη του Μάαστριχτ,στην ΟΝΕ που ακολουθούσε,
    στο κοινό νόμισμσ....και ειδικά στις περιφερειακές χώρες με..
    ...χαλαρή οικονομία και πολλές αδυναμίες προσαρμογής στην....
    κυρίαρχη προτεσταντική ηθική οργάνωσης της κοινωνικής και
    οικονομικής ζωής. Οι συγκλίσεις και οι "προσαρμογές" δε γίνονται
    στο άψε-σβήσε,κοινός νούς!
    Τώρα είναι αργά!
    Οι πιό αισιόδοξοι μπορούν να ελπίζουν σε...δημιουργική καταστροφή!
    Πατρίδες και λαοί αναγεννίούνται μετά απο συμφορές,αποφαινόταν ο
    στρατηγός Ντε Γκώλ. Μόνο που, σ'εμάς, πέσαν πολλές στα τελευταία 100
    χρόνια...μικρός ιστορικός χρόνος!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ klausevitz 08/05/2010 13:39:44

      Δημιουργική καταστροφή, Σουμπέτερ.
      Όντως τέλειωσε η μετεμφυλιακή Ελλάδα, της "αντιπαροχής" πάσης φύσεως, τών παχέων λόγων και της πανάσχημης σκασμένης φούσκας: Να φτιάξουμε καλύτερη, τη θέλουμε!

  8. laz avatar
    laz 08/05/2010 12:49:56

    η Ελλαδα ειναι μεγαλο προβλημα διοτι μεγαλο προβλημα ειναι εδω η αριστερα που λαικιζει, ο συνδικαλισμος κτλ κτλ και ιδιως η αβουλια και η αδρανεια των πολιτικων μας απεναντι σε ολους αυτους...δεν εχουν κανει ουτε μια ρυθμιση της προκοπης τοσα χρονια με εξαιρεση τον ΑΣΕΠ...(ο οποιος δεν περιλαμβανει δημους ομως και κοινοτητες!)...αν δεν θελουμε φτωχεια και ανεργια πρεπει να αποκτησουμε κρατος δυτικου τυπου...αλλιως σοσιαλισμος...και τα δυο δεν γινεται βλεπουμε που καταληγουν..
    η ελλας αντιμετωπιζει το προβλημα ανταγωνιστικοτητας αφου δεν μπορει να υποτιμησει το νομισμα της μεσα απο εσωτερικη υποτιμηση τους εισοδηματος σε ενα 30 τα εκατο του λαου..αυτο θα οδηγησει αναποφευκτα σε κοινωνικες συγκρουσεις αργα η γρηγορα...δεν γινεται δουλεια ετσι...επομενως ειτε θα γινουμε δυτικο κρατος και θα αφησουμε τις αηδιες ειτε θα βυθισουμε τους μισους ελληνες στην φτωχεια για να μπορουν να αγοραζουν miele φτηνα οι αλλοι μισοι...αλλιως πρεπει να αποχωρησουμε απο την ευρωζωνη να επαναδιαχειριστουμε το χρεος και να υποτιμησουμε το νομισμα...την δραχμουλα..θα ειναι τραγικο με απροβλεπτες συνεπειες..αλλα ποια αλλοι λυση αν δεν αλλαξουμε υπαρχει?

    ο σημιτης ηθελε μεταξωτα βρακια,αλλα αυτα θελουν και επιδεξιους κωλους..και απορω με τον κυριο σημιτη...πως γινεται να μην πηρε ουτε μια ρυθμιση σοβαρη που να προσεγγιζει σε δυτικου τυπου κρατος...ηταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να μας βαλει στην ευρωζωνη..με λογιστικες αλχημειες κτλ ολοι οι πρωθυπουργοι θα το καταφερναν ,αλλα το δυσκολο ειναι φτιαξεις δυτικο κρατος και να αντεξεις μεσα...ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΥΤΕ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΜΕ...διοτι οι κυριοι δεν θελησαν απομονωσουν τον λαικισμο..δεν θελα να συγκρουστουν με θεσεις ,σεχτες και νοοτροπιες ...θελαν καρεκλες...γι αυτο καταρρεουμε..πως θα βγουμε κυριε σημιτακο τωρα απο την ευρωζωνη??εκτος και αν πιστευες πως αργα ηη γρηγορα θα φτασουμε εδω και θα αναγγκαστουμε να παρουμε ολα τα απαραιτητα μετρα...οποτε πασσο

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2010 12:56:37

    Επίσης μου κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΝΤ.

    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΣΥΡΑΝ ΣΤΟ ΔΝΤ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΜΑΣ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 08/05/2010 13:03:25

      Γιατι ολοκληρωθηκε η μαχη Ευρωπης - Αμερικης.Ο δουρειος ιππος της Αμερικης ,η Ελλαδα του ΓΑΠ ανατιναξε το Μααστριχτ και αρχισε να κινδυνευει η Πορτογαλια που δεν εφταιγε σε τιποτα.
      Ανγκαστικα οι Γερμανοι εβαλαν νερο στο κρασι τους αλλα το αμερικανικο πιονι πρεπει να τιμωρηθει για αυτα που εκανε.

      • donaE avatar
        donaE @ ψυχραιμια 08/05/2010 13:14:41

        Υπηρετης δυο αφενταδων.
        Τελος παντων ας κοψουν χρημα εστω και αργα...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 08/05/2010 13:15:32

        !!!

        [η κυρία το αμερικάνικο πιονι το στήριξε αναφανδον με το Ναι της]

        Εσύ άλλαξες στρατόπεδο?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 08/05/2010 13:30:48

        Αλλενακι μου εκει που εφθασε τα πραγματα ο ανθρωπος του μοχθου δε γινοταν αλλιως.
        Αν δε ψηφιζοταν πρωτα θα χρεωκοπουσαμε και μετα θα εμπαινε στη μαχη η ΕΚΤ.
        Δε μπορω να τα ξερω ολα : η αποψη μου ειναι οτι η ανακωχη που συμφωνηθηκε με τα τηλεφωνα Ομπαμα - Μερκελ περιλαμβανε και την τιμωρια του ταραξια.
        Υ.Γ. Εγω πρωτα ειμαι ΝΔ και μετα οτι αλλο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 08/05/2010 13:40:39

        Όλος ο Μεσογειακός νότος σάπιος ήταν, πολύ εγωιστική και ηδονιστική νοοτροπία!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 08/05/2010 13:40:52

        ΟΚ Ψυχραιμία.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 08/05/2010 13:42:55

        τι λες STGM να φωνάξουμε κανα μένγκελε να μας φτιάξει το γονίδιο?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 08/05/2010 14:00:29

        Μπά, αλλενάκι, αρκεί ένας Προτεστάντης ιεροκήρυκας (ή έστω η κόρη του), για να πεισθούμε.
        Τα έχει γράψει αυτά ο Max Weber, πολλά χρόνια πρίν.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ αλλενάκι 08/05/2010 14:42:04

      Η Ε.Ε είναι θεραπαινίδα των Η.Π.Α

      Ιδού συνέντευξη του κυριότερου συμβούλου εξωτερ. πολιτικής του Ομπάμα και προηγουμένως του Κάρτερ, άνθρωπος της τριμερούς και ρης Μπίλντεμπεργκ. Μρεζίνσκι, παρουσιασμένη απο ποιόν άλλον αποτ νον Παπα Χελ που γνωρίζει άριστα τις διαδρομές μέσα στο Πεντάγωνο.

      Ο Ζμπίγκνιου Μπρεζίνσκι μιλάει στο «Βήμα»
      Ερχεται το τέλος της αμερικανικής ηγεμονίας
      Ο διεθνολόγος και πρώην σύμβουλος εθνικής ασφαλείας των Ηνωμένων Πολιτειών προβλέπειριζικές ανατροπές στο παγκόσμιο σκηνικό τις προσεχείς δεκαετίες
      ΑΛΕΞΗΣ ΠΑΠΑΧΕΛΑΣ | Κυριακή 17 Μαΐου 1998

      Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=78&artid=99298&dt=17/05/1998#ixzz0nKuAWa4c

      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=78&artid=99298&dt=17/05/1998

      Σε όσα μέρη κάνει υποθέσεις αυτά αποτελούν και πραγματικά σενάρια εργασίας των μυστ. τους υπηρεσιών και της εξωτερ. τους πολιτικής. Δείτε που έχει πέσει έξω για να κρίνετε ποιά προβλήματα αντιμετωπίζει η εξωτερ. πολιτική της Αμερικής και πόσα απο αυτά ισχύουν ή είναι προπαγάνδα των ίδιων των Αμερικάνων.
      Η Ε.Ε ως θεραπαινίδα της Αμερικής πρέπει να εξεταστεί στο παγκόσμιο πλαίσιο της γεωπολιτικής.
      Αυτό που πιστεύω οτι ήθελε να αποφύγει απο το 95 η Αμερική είναι μια αυτονόμηση της Ρωσίας μακριά απο τους τότε Δυτικόφερτους ηγέτες της και η συνεργασία της με Κίνα και κεντρική Ασία, πράγμα όμως που έγινε.
      Γενικώς το πλάνο της εξωτερικής πολιτικής της Αμερικής έχει πλέον αποτύχει και μόνη του ελπίδα το σαμποτάζ των ενεργειακών πηγών (πιθανών βομδαρδισμός αγωγών ενέργειας με τεχνολογία rods from god για την εξέλιξη των οποίων πιθανών μείωσε σημαντικά/ανέστειλε το πολιτικό της διαστημικό πρόγραμμα εξερεύνησης του διαστήματος πρόσφατα) και η πολιτική αστάθεια μελλοντικών και απομάκρυνση μελλοντικών συμμάχων οπως η Ελλάδα με τους ενεργειακούς/παραγωγικούς γίγαντες της Ρωσικής ομοσπονδίας και Κίνας.

      Αθέατα όπλα (υποβρύχια, κόψιμο υπαρατλαντικών καλωδίων τηλεφ γραμμών, δολιοφθορές, σαμποτάζ εξορύξεων, σκάφη επίγειου βομβαρδισμού σε τροχιά) και οικονομικοί εκτελεστές εναντίων αδυνάτων οικονομιών είναι τα νεα όπλα της Αμερικής αφού η παγκόσμια πολιτική της απέτυχε.
      Ο Μπρεζίνσκι τότε διατελούσε απλώς,καθηγητής αφού διατέλεσε σύμβουλος επι Κάρτερ και τώρα είναι ο κορυφαίος σύμβουλος της Αμερ. Κυβέρνησης στα θέματα εξωτερικής πολιτικής.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ αλλενάκι 08/05/2010 14:46:49

      εννοείται οτι ο Παπα Χελ πήρε συνέντευξη απο τον Μπρεζίνσκι χωρίς να γνωρίζει προηγουμένως οτι αυτός θα διατελούσε πάλι σύμβουλος Αμερικανού Προέδρου, προφανώς όμως να το γνώριζαν άλλοι που θα διέταξαν και τη συνέντευξη στα ελληνικά μέσα κατά την μετα Ίμια εποχή όταν έπρεπε να αρχίσει να αναφέρεται επιτέλους το θέμα των ενεργειακών πηγών του Αιγαίου αλλά και των σχεδίων των Αμερικάνων για αγωγούς που θα κατέληγαν στις Αιγαιακές ακτές της Τουρκίας

  10. george avatar
    george 08/05/2010 12:57:53

    Αποτελεί όντως μια πολύ καλή λύση.... και επιτέλους καταλαβαίνουν ότι η σημερινή κρίση δεν λύνεται με αποπληθωριστικές μεθόδους, η οποία με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγήσει όχι απλά σε ύφεση αλλά σε μακροχρόνια κρίση, τόσο μεγάλη και σκληρή, η οποία ούτε σε 10 χρόνια δεν θα λυθεί (δες και Ιαπωνία η οποία από τις αρχές του 90 βρίσκεται σε συνεχή πτώση). Πιστεύω δε ότι οι Γερμανοί κατάλαβαν ότι ο δρόμος της Ιαπωνίας δεν είναι ο καλύτερος δυνατός.
    Βέβαια παράλληλα χρειάζεται αναδόμηση του χρηματο-πιστωτικού τομέα σε παγκόσμιο επίπεδο αλλά και ευρωπαϊκό, και μεγαλύτερη οικονομική διακυβέρνηση, τουλάχιστον σε επίπεδο ευρωπαϊκής ένωσης.
    Πάντως για να λυθούν τα προβλήματα, πρέπει πρώτα να σκάσουν ορισμένες φούσκες. Και η φούσκα του ελληνικού χρέους ίσως να είναι η αφορμή.... (όπως και η Leehman Brothers).

    • laz avatar
      laz @ george 08/05/2010 13:10:46

      βασικα μια υποτιμηση το ευρω ετσι κι αλλιως την ειχε αναγκη...ολες οι αλλες χωρες εκμεταλλευομενες το σκληρο αυτο νομισμα διεπρεψαν στις εξαγωγες και ειχαν μεγαλυτερους ρυθμους αναπτυξης...αντιθετα με την ενωση...μια καλη ευκαιρια ειναι η περιπτωση της ελλαδος

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2010 13:17:41

    Έπειδή αυτή η απόφαση της ευρωζώνης λαμβάνεται ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ από τη δική μας υποδούλωση, υπάρχουν νομικά ερείσματα για να προσφύγουμε σε δικαστήρια να ακυρώσουμε τη συμφωνία;

    Και να ζητήσουμε απλώς να υπαχθούμε σε αυτό το πακέτο;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ αλλενάκι 08/05/2010 13:21:17

      Έχω την εντύπωση ότι το πακέτο, αφορά τράπεζες και όχι κράτη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 13:24:26

        Μα και εμείς ΤΡΑΠΕΖΕΣ στην ουσία θα ξεχρεώσουμε με τους ΦΟΡΟΥΣ μας και με την ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ των μισθών μας.

        Όμως θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΔΥΟ [2] μονο μέρες μετά από την κατάπτυστη κατοχική συμφωνία να μας ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΝ από τους άλλους Νότιους και να μας έχουν σε έξτρα καλάθι.

        ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΜΕΘΟΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!

        ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ !!!

      • laz avatar
        laz @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 13:26:18

        σαμπως το δικο μας χρεος που το χουμε?στα κρεοπωλεια?

        πλακα κανω μην παρεξηγεισαι :)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 13:29:30

        :) μα δεν παρεξηγήθηκα, ούτε το Αργείοι απευθύνεται σε σένα, προς Θεού,

        όταν γράφουμε τα σχόλια δε διαβάζουμε τι έχει αναρτηθεί αμέσως παραπάνω και παρακάτω

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 13:34:20

        Δίνουν λεφτά- καινούργια , μόλις "κομμένα"- στις τράπεζες για να αγοράσουν χρέη κρατών, που τα χρωστάνε στις τράπεζες.Παραλογισμός ακούγεται, το ξέρω, αλλά έτσι νομίζω ότι λειτουργεί.
        Το "χρήμα" σήμερα στην συντριπτική του πλειοψηφία δεν είναι "πραγματικό". Είναι λογιστικό. Και από εκεί ξεκινούν οι παραλογισμοί και τα προβλήματα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 13:41:55

        Φυσικα υπηρξε μεθοδευση.Ολος ο ελληνικος προοδευτικος χωρος εδωσε την αντιγερμανικη του μαχη ως νεα εθνικη αντισταση απο το Δεκεμβρη 2008 μεχρι ο ανθρωπος του μοχθου να κερδισει τις εκλογες και να φθασουμε ως εδω.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 14:27:56

        @ψυχραιμια - φανηκε πολυ γρηγορα ο'τι η κυριαρχη ταση στη γερμανικη μακροπροθεσμη πολιτικη απεχει πολυ (αν δεν ειναι αντιθετη) απο τις ιδεες για μεγαλυτερη ολοκληρωση και αλληλο-στηριξη στη ζωνη του ευρω
        ηταν ευκολο να εκδηλωθει στην υπο-περιπτωση Ελλαδα
        αν το παιχνιδι ομως χοντρυνει (οπως εγινε με Πορτογαλια και Ισπανια) η γερμανια πρεπει να ειναι προσεκτικοτερη - και το καταλαβε - χωρις να αλλαζει ομως τους στοχους της
        η Γερμανια εχει δικη της ατζεντα και πρεπει να το αναγνωρισουμε - και μοιαζουν να ειναι σε αρμονια ΗΠΑ

  12. laz avatar
    laz 08/05/2010 13:24:16

    αλλενακι εγω δεν το βλεπω ως υποδουλωση,...ειλικρινα αυτο το πανηγυρακι που ξεκινησε ο παπανδρεου ο ανδρεας πως θα τελειωνε?εβλεπες εσυ φως?καποια δυναμικη στην κοινωνια που θα σταματουσε το μπαχαλο?εγω οχι...απλα η φοβια μου ειναι πως δεν ακουω τιποτα για διαρθρωτικες ρυθμισεις παρα μονο για εισπρακτικα μετρα και μαλιστα σε φαση υφεσης

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/05/2010 13:36:17

    Οι της EKT uα αγοράσουν κρατικό ομόλογα (δηλαδή χρέος των "PIIGS") από τις τράπεζες, έναντι ρευστότητας. Αυτό θα σταθεροποιήσει τα ομόλογα και θα κατακρημνίσει τα ασφάλιστρα κινδύνου (CD's). Οι εναλλακτικές λύσεις εν όψει συστημικού κινδύνου, ήταν 2: Ή θα έμπαινε σε μεγάλες περιπέτειες το Ευρώ και μαζί 10 - 15 πολύ μεγάλες Ευρωπαικές τράπεζες που έχουν τα ομόλογα, δηλαδή το χρέος (μαζί και οι 3 χώρες φυσικά), ή θα έχουν πολύ μεγάλα προβλήματα 2 - 3 μεγάλες αμερικανικές επενδυτικές τράπεζες (που έχουν στοιχηματίσει σε χρεωκοπία, "κούρεμα χρέους" κτλ.
    Απ' ότι φαίνεται υπάρχει παρότρυνση και του G7 προς την ΕΚΤ να παρέμβει. Προφανώς η Αμερικάνική κυβέρνηση συμμερίζεται τα περί συστημικού κινδύνου.
    Μάλλον ο Monsieur Trichet εχει ήδη πεί στους τυπογράφους του τη μαγική φράση: "S'il vous plaît, imprimer".
    Η ΕΚΤ γίνεται εν τω μέσω κρίσης FED και εκεί επάνω στον ουρανό, ο John Maynard Keynes κερνάει σαμπάνια σ' όλους τους "φίλους" και συναδέλφους, από τον Άνταμ Σμίθ και τον Κάρλ Μάρξ μέχρι τα παιδιά του Σικάγου. Όσο για μας και το Ευρώ, όπως έλεγε ο Διονύσης, "δεν θα εξέλθουμε ποτέ, κουφάλες απ' το Χάρβαρντ"

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 08/05/2010 13:55:39

      Νομίζω, άν και είναι πολύ απότομο "τιμόνι", οι σοβαροί οικονομολόγοι εκατέρωθεν του Ατλαντικού το είχαν πιθανολογήσει εδώ και 1 μήνα. Την πάτησε βέβαια ο Κρούγκμαν, αυτός όμως είναι του Χάρβαρντ. Ο Κωνσταντινουπολίτης Πέρσης είναι Ιταλικής σχολής, δέχθηκε επιρροή του Πιέρο Σράφα, 1898-1983,("ένας γίγαντας της οικονομικής σκέψης" κατά τον Α. Ζαχαρέα).
      Το ερώτημα είναι τι ρόλο θα παίξουν οι Ιάπωνες (αυτοί άρχισαν πρώτοι να "τυπώνουν") και Κινέζοι.
      Πρόκειται για μεγάλη ανατροπή στην παγκόσμια οικονομία, προφανώς τα "απόνερα" της αμερικανικής κρίσης που κάνουν το γύρο του πλανήτη είναι το πρόβλημα, το Ελληνικό χρέος είναι μια μικρή πεταλούδα: Υπάρχει όμως και η μαθηματική Θεωρία του Χάους, για το πώς ένα πελώριο ασταθές σύστημα μπορεί να επηρεαστεί από μηδαμινές αναταράξεις. Είπαμε, είμαστε αφορμή, όχι αιτία.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 08/05/2010 14:00:01

        Τα μετρα ομως που πηραμε δεν αναστελλονται.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 08/05/2010 14:04:29

        Συμπληρωματικά είναι, αυτοί ρίχνουν ρευστότητα, εμείς οι (PIIGS) θα κρατατάμε τα μπόσικα, μήν ανέβει ψηλός πληθωρισμός. Άν αφήναμε χαλαρότητα, με τόσο χρήμα που θα μπέι στο σύστημα, θα γινόταν του...Τσοβόλα.
        Θα πετύχει; Δεν ξέρω, δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία, τώρα όλοι μαζί "γουρούνια" και "γουρουνάδες", ψάχνουμε δρόμο για την Ιθάκη..

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 08/05/2010 14:08:23

        Και φυσικά, τώρα είναι αδύνατο να φύγουμε από το Ευρώ! Άν πηδήξουμε στα κύματα, και εμείς θα πνιγούμε και η βάρκα, με τους άλλους, τους χοντρούς συντρόφους, θα κάτσει.

  14. panos33 avatar
    panos33 08/05/2010 13:38:20

    ολα αυτα ειναι πραγματικα απιθανα νεα...... για τους ανα την ευρωπη τραπεζιτες μονο που αυτο το σχεδιο θα το πληρωσουν ολοι οι καθημερινοι ανθρωποι,ολοι η λαοι θα βιωσουν την πραγματικοτητα πολυ βαναυσα διοτι ο υπερπληθορισμος που θα διμιουργηθει θα αποροφηθει απο ολους εμας,και μας εχουν σαν πρωτο θεμα τα <>αλλα εντεχνως ξεχνανε να μας πουν για πιους ακριβως ειναι.welcome to the new world order greece.

  15. panos33 avatar
    panos33 08/05/2010 13:43:07

    εντος εισαγωγικων γραφω για τα θετικα νεα απο το σχεδιο συμφωνιας

  16. otinanai avatar
    otinanai 08/05/2010 14:33:33

    Καλώς η κακός εχόντων των πραγμάτων η λύση ήταν μονόδρομος. Πάντως το καλύτερο σχόλιο το διάβασα σε κάποιο άλλο ξένο ιστολόγιο.

    "Νοικιάζονται ελικόπτερα, Μπέν +001ΧΧΧΧΧ"

  17. mara avatar
    mara 08/05/2010 14:47:53

    Ποδάρι... θέλουν οι Γερμαναράδες (και όχι μόνο...)να πατήσουν στις μεσογειακές χώρες. Να αρπάξουν ότι μπορούν και ότι προλάβουν. Γιατί στις χώρες της Μεσογείου ότι και αν συμβεί παγκοσμίως, μπορούν οι κάτοικοι να επιβιώσουν (η εύφορη γή, ο ήλιος, η θάλασσα).
    Αυτοί όμως σε μιά τέτοια περίπτωση τί θα κάνουν????
    Πώς θα επιβιώσουν???
    Με πέτρες??? ή τρώγοντας... Mercedes... και BMW.....

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ mara 08/05/2010 15:14:19

      Οι Γερμαναράδες θέλουν τη βοήθεια όλων μας να φύγουν απο την επιρροή της Αμερικής, γιατί η συνεργασία μαζί τους μαζί της θα διαλύσει εντελώς και τη δική τους οικονομία. Έχουμε τόσους Έλληνες να δουλεύουν εκεί. Οι Τουρκαλάδες στην Γερμανία είναι Αμερικανικός δάκτυλος. Ποιό λίγοι Τούρκοι εκεί ποιό πολλοί Έλληνες.

  18. laz avatar
    laz 08/05/2010 14:59:37

    λεφτα απο το σακακι βγαζει ο στρος καν?

  19. otiprepei avatar
    otiprepei 08/05/2010 15:11:37

    Ο MAX KEISER ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ!
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟ ΔΝΤ!
    ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΡΑ Η Ε.Ε ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΠΕΡΝΑ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.

    Ο χοντρός μας παρέδωσε στο ΓΑΠ που μας παρέδωσε στο ΔΝΤ. Οτι καλό να έκανε ο χοντρός κατά τη διακυβέρνηση του έδωσε μια και το διέλυσε με το τρόπο που παρέδωσε έτσι τη χώρα.

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2010 15:22:13

    Στους δύο αυτούς τύπους θα εμπιστευόσαστε να φυλάξουν το πορτοφόλι σας ή να πάνε το παιδάκι σας βόλτα?

  21. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2010 21:21:53

    Πρώτο Θέμα στα κανάλια το θέμα αυτό. Ετσι;

  22. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 08/05/2010 22:04:47

    Η πολιτική του Καραμανλή και του Σημίτη ήταν ευρωπαϊκή.
    Η Ευρώπη έκανε τα στραβά μάτια και υπομονή, βοήθησε με την ψήφο της αρκετές φορές την Ελλάδα στα διεθνή φόρα.
    Ο Καραμανλής κατάφερε να πάει πιο μπροστά (Ρωσία - Κίνα - πετρέλαια κλπ)αλλά τον πρόλαβαν οι υπερατλαντικοί.
    Πέντε φωτιές, δύο εξεγέρσεις αλλοδαπών και η συγχορδία του νέου ΠΑΣΟΚ με το παλαιό που ήθελε οπωσδήποτε εξουσία. Ο σκοπός επετεύχθει η Αμερική μέσω του ΔΝΤ ελέγχει απόλυτα την Ελλάδα και φοβερίζει τις περισσότερες χώρες της Ε.Ε Το πρόβλημα γι’ αυτούς είναι ο αστάθμητος παράγοντας που λέγεται Έλληνες.
    Ο Παπανδρέου γνωρίζει πολύ καλά ότι αν ο Καραμανλής βγει και μιλήσει τότε
    το σοκ θα είναι πολύ χειρότερο από την χρεοκοπία και το νέο γουδί θα είναι πταίσμα συγκρινόμενο με το παλαιό.
    Το νέο ΠΑΣΟΚ που μας κυβερνάει είναι αμερικανόφερτο και θα εκτελέσει την αποστολή του όσοι και αν πεθάνουνε.
    Το παλαιό ΠΑΣΟΚ θα σβήσει κάτω από την ανυπαρξία και το γέρασμα των οραμάτων, οι παπούληδες που απέμειναν δεν έχουν κουράγιο ούτε να μιλήσουν αλλά ούτε και να σκεφτούν. Οι νέοι βουλευτές που διαθέτουν τσαγανό είναι λίγοι. Οι άλλοι που χειροκρότησαν ένα ηγέτη ψεύτη θα μείνουν με το στίγμα, θα είναι το τίμημα του σοσιαλιστικού τους οράματος.