#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2013 19:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ, ετοιμάζει ο ΣΥΡΙΖΑ;



Μπορεί να επικρατεί αλαλούμ τις τελευταίες εβδομάδες στον ΣΥΡΙΖΑ για το ευρώ. Μπορεί η επίσημη θέση της Κουμουνδούρου να είναι... εντός εκτός και επί τα αυτά. Και μπορεί να σκοτώνονται οι δραχμολάγνοι με τους ευρωλάγνους, ωστόσο, ετοιμάζεται η μεγάλη στροφή της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ομάδα οικονομολόγων του ΣΥΡΙΖΑ με επικεφαλής τον κ. Δραγασάκη επεξεργάζονται συνολικό σχέδιο εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ και θα το παρουσιάσουν το επόμενο διάστημα ως επίσημη θέση του κόμματος.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι έχει γίνει προεργασία στο θέμα αυτό κατόπιν εντολής της ηγεσίας του κόμματος που θέλει να βάλει τέλος στον διχασμό που επικρατεί στην Κουμουνδούρου σχετικά με το ποια είναι τελικά η θέση του ΣΥΡΙΖΑ. Όπως εκτιμούν, οι απώλειες θα είναι μικρότερες αν υποστηριχθεί το «όχι» στο ευρώ απ' ότι αν συνεχιστεί αυτή η Βαβέλ σχετικά με το θέμα.

Η συγκυρία κρίνεται από τον ΣΥΡΙΖΑ ευνοϊκή καθώς μετά το δράμα της Κύπρου έχει ενισχυθεί σημαντικά ο ευρωσκεπτικισμός στην ελληνική κοινωνία και είναι πιο εύκολα να «περάσουν» αυτές οι θέσεις.

Δεν είναι καθόλου τυχαίες οι δηλώσεις στελεχών του κόμματος που είναι πάντα διφορούμενες. «Δεν είναι ταμπού το ευρώ», «δεν είναι φετίχ το νόμισμα» και άλλα τέτοια.

Παράλληλα, ο ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται σε ανοικτή γραμμή με κόμματα της Κύπρου που λένε ξεκάθαρα ότι πρέπει να διαμορφωθεί ένα σκηνικό που θα βλέπει τη χώρα έξω από την ευρωζώνη.

Δεν αποκλείεται, πάντως, η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για το ευρώ να είναι ουσιαστικά μια πρόταση δημιουργίας εναλλακτικού σχεδίου σε περίπτωση που καταρρεύσει από μόνη της η ευρωζώνη. Θα θελήσουν να πιέσουν δηλαδή την κυβέρνηση να ετοιμάσει ένα σχέδιο αντιμετώπισης μιας ενδεχόμενης (και διόλου απίθανης) κατάρρευσης του κοινού νομίσματος, όχι με υπαιτιότητα της Ελλάδας.

Η μετατόπιση του κ. Τσίπρα σε πιο αντιευρωπαϊκές θέσεις αφενός ικανοποιεί την ισχυρή αριστερή πτέρυγα κι αφετέρου καλύπτει μέρος της ελληνικής κοινωνίας που ανησυχεί σφόδρα από  την  χειροτέρευση του βιοτικού του επιπέδου και ήδη σκέφτεται με ιδιαίτερο προβληματισμό την τύχη που θα έχει με το ευρώ. Παράλληλα, έτσι ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει άνοιγμα και στο ΚΚΕ, που είναι γνωστές οι θέσεις του για την Ευρώπη και που τις τελευταίες ημέρες πληθαίνουν οι φωνές για διαφορετική γραμμή από τον Περισσό. Σημαντικά στελέχη του ΚΚΕ καταφέρονται κατά της ηγεσίας του κόμματος και δεν είναι απίθανη μια διάσπαση που θα ευνοήσει άλλες αντιευρωπαϊκές δυνάμεις όπως ο ΣΥΡΙΖΑ. Τέλος, το άνοιγμα γίνεται και για τους Ανεξάρτητους Έλληνες που έχουν εκφραστεί κι αυτοί αρνητικά για το ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 01/04/2013 20:01:44

    Γιατί δεν ετοιμαζόμαστε για έξοδο απο το ΝΑΤΟ που είναι και πιό εύκολο μετά να επανέλθουμε ,αν δούμε τα ζόρικα?
    Να γλυτώσουμε και απο τα έξοδα..Απορώ πως δεν το σκέφτηκαν ακόμη.

  2. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 01/04/2013 21:13:49

    Δηλαδη, ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταληξει στο τελος να ειναι κομμα με στρατηγικη, προνοητικοτητα και εναλλακτικα σχεδια, ; Το κομμα με τις 100 συνιστωσες;

    Ποσο ξεφτιλα μπορουν να γινουν τα αχρηστα κυβερνωντα κομματα;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φοιτητης 02/04/2013 19:37:44

      Στα λόγια σου χτίζω όσα κάστρα και επαύλεις θες. Και οι του σύριζα δεν έχουν καταφέρει ούτε στα λόγια να το κάνουν εδώ και 2 χρόνια που άρχισαν να ηγούνται της αντιμνημονιακής
      (λέμε τώρα...) πολιτικής σκέψης. Σκέψου στις πράξεις πόσο ανίκανοι είναι...

  3. Zame avatar
    Zame 01/04/2013 21:27:40

    Θέλω να μπορώ να βιοποριστώ χωρίς φρου-φρου & αρώματα..
    και ας έχουμε οποιοδήποτε νόμισμα..
    *Καφριλα* μόνον να μην έχουμε..

    Μετά την απαραίτητη προ-απαιτούμενη Σεισάχθεια.
    Aν μια δραχμη = 1.500 euro
    η "Δραχμολαγνεια" κανει κυβερνηση..
    & μαλιστα δυνατη.

    Ευρωπαϊκή Ένωση των Λαών & των Εθνών..
    με αμοιβαίο εκατέρωθεν σεβασμό..
    γιατί να συνοδεύετε και με κοινό νόμισμα ?

    Είναι Ιλίου φαεινότερο ποιόν και τι εξυπηρετεί..
    (δεν θα μας δωσουν πετρελαιο?..μηπως τωρα που μας δινουν..ποιο το αποτελεσμα?..κλπ )

    Αλήθεια πόσο σοβαρότερος λόγος από την βίαιη χειροτέρευση τού βιοτικού επιπέδου ενος ολοκληρου Λαου..
    και όχι μόνον..αφού
    και όσο θυμάμαι πού μας λέγαμε πώς θα έρθουν οι κομμουνιστές και θα μας πάρουν τα σπίτια..
    τις δουλειές..ακόμα-ακομα και τα χρήματα των καταθέσεων..
    η Μήπως να το ξανά-τσεκάρουμε ?
    γιατί έρχεται η ώρα το ποιός θα το χρεωθεί..
    αφού ο "άλλος" ήδη το δρομολογεί & ο άλλος να το χρεωθεί..
    για να μας βάλουν να μαλώνουμε μαζί..

  4. someone avatar
    someone 01/04/2013 21:31:52

    ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΑΝΤΕ & ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ someone 02/04/2013 01:13:42

      Τέλειο, αν είναι πρωταπριλιάτικο !!
      Αν πάλι δεν είναι, πάρτε το απόφαση,
      ότι η θέση του syriza είναι ακριβώς,
      η ανυπαρξία θέσης.
      Μεταβάλλεται ατερμόνως, πάει και έρχεται,
      με υποκλίσεις στο ΔΝΤ, ομιλίες στο παν.Κολούμπια-Brookings,
      έπειτα στο LSE, και τώρα πίσω στον αντιευρωπαϊσμό.
      Ποιος αφελής μπορεί να εμπιστευθεί ή να πιστέψει έστω,
      ένα τέτοιο συνοθύλευμα ασταθών τάσεων χωρίς ιδεολογική βάση,
      με μόνη σημαία, αυτή του ευκαιριακού τυχοδιωκτισμού ;

  5. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 01/04/2013 21:48:51

    Δεν έχει καμιά σημασία ποιός θα τολμήσει πρώτος να μιλήσει για κατάρτιση σχεδίου εξόδου απ΄το Νταχάου, Plan B, αποδέσμευση απ΄το Ευρώ και όπως αλλιώς κανείς το πει. Το σίγουρο είναι οτι μετά το έγκλημα της Κύπρου, δεν έχουμε πια το δικαίωμα να παριστάνουμε τις μωρές παραπλανημένες παρθένους! Κανονικά, με διακομματική συνεργασία θα έπρεπε να καταρτιστεί κάποιο σοβαρό, επιστημονικά υποστηριγμένο και λεπτομερώς καταστρωμένο σχέδιο αντιμετώπισης των προκλήσεων της ...επόμενης μέρας. Πολιτική είναι κι η πρόβλεψη κι η ετοιμότητα κι η άρνηση της μονολιθικότητας. Δε γίνεται να προχωρήσουμε δέσμιοι εμμονών και δογματικών αγκυλώσεων. Χρειάζεται ανοικτό μυαλό κι ευελιξία, για να μην καταλήξουμε παθητικοί παρατηρητές, που θα μας σέρνουνε τα γεγονότα.

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Queen For The Black Side 01/04/2013 21:49:54

      Και πρωταπριλιάτικο αστείο να είναι, είναι ένα πολύ σοβαρό ...αστείο.

    • Geros avatar
      Geros @ Queen For The Black Side 01/04/2013 22:20:52

      Έχεις εσύ ένα "σοβαρό, επιστημονικά υποστηριγμένο και λεπτομερώς καταστρωμένο σχέδιο" εξόδου από το ευρώ?
      Ξέρεις κάποιον που το έχει?
      Αν το βρεις σε παρακαλώ πες το και σε εμένα μιας και είμαι αντίθετος στο ευρώ (αλήθεια δεν σας κάνει να νιώθετε άβολα ότι η θέση σας για έξοδο από το ευρώ είναι θέση των νεοφιλελεύθερων χρόνια τώρα?).

      Όσο αφορά τα Νταχάου και τα Άουσβιτς που συνεχώς μας τσαμπουνάτε ότι βρίσκεστε σας επαναλαμβάνω ότι αυτό αφορά την ψυχική σας διάθεση.
      Τώρα που ανοίγει ο καιρός μερικές βόλτες στην εξοχή και ξεκόλλημα από την οθόνη του υπολογιστή θα σας κάνουν καλό.

      • αιρετικός avatar
        αιρετικός @ Geros 01/04/2013 22:48:48

        @Queen: Συμφωνώ...
        @Geros : Με διακομματική συνεργασία θα έπρεπε να καταρτισθεί ένα σοβαρό σχέδιο της επόμενης μέρας....
        Γιατί δεν διαβάζετε προσεκτικότερα?

        • Geros avatar
          Geros @ αιρετικός 02/04/2013 08:13:40

          Αγαπητέ αιρετικέ, η φράση "Με διακομματική συνεργασία θα έπρεπε ....." είναι κενή περιεχομένου , είναι ξύλινος λόγος , ευχολόγιο.
          Θυμίζει τις περίφημες φράσεις που έφτιαχνε ο Τσοχατζόπουλος : "Με διαφάνεια και συνεννόηση θα πρέπει να διαμορφωθούν οι οροί που θα ορίσουν τους κανόνες του προσυνεδριακού διαλόγου". Ζήσε Μάη δηλαδή.
          Φράσεις όπως "διακομματική συνεργασία" , "κοινωνικός διάλογος" , "ευρύτερες συγκλίσεις" , "διαβούλευση" , δεν σημαίνουν τίποτα. Είναι το φύλλο συκής πίσω από το οποίο τα κόμματα κρύβουν την γύμνια τους.
          Δεν χρειάζεται να συζητάνε χίλιοι νοματαίοι για ένα χρόνο (τους πρώτους έξι μήνες δε να συζητάνε γύρω από τους όρους που θα διεξαχθεί ο διάλογος τους) για να φτιαχτεί ένα σχέδιο εξόδου από το ευρώ , δυο - τρεις σοβαροί οικονομολόγοι χρειάζονται να δουλέψουν ένα μήνα το πολύ.
          Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι όχι δυο και τρεις αλλά εκατοντάδες οικονομολόγοι έχουν κάτσει και έχουν εκπονήσει σχέδια εξόδου από το ευρώ , δηλαδή τα σχέδια ήδη υπάρχουν.
          Γιατί δεν τα διαφημίζουν τότε οι θιασώτες της εξόδου από το ευρώ? Μα γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΩΔΥΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ.
          Τον άκουσες τον Δραγασάκη? Να το δούμε είπε , να το συζητήσουμε , να το βάλουμε με σοβαρότητα στο τραπέζι του διαλόγου .... να το το φύλλο συκής!
          Τι να έλεγε? Θα πάμε στην δραχμή και θα κουρευτούν έτσι εμμέσως όλες σας οι καταθέσεις 50% , η αξία όλων σας των ακινήτων 60% , θα παρουσιαστούν τεράστιες ελλείψεις στην αγορά τουλάχιστον για δυο χρόνια και θα καταστραφεί το τραπεζιτικό σύστημα από τα θεμέλια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να χρηματοδοτηθεί ανάπτυξη? Χαζός είναι να πει τέτοιο πράγμα? Πετάει λοιπόν έναν διάλογο και ξεμπερδεύει.
          Η Queen επειδή ακούει από όλους αυτούς για διάλογο για το θέμα νόμισε ότι αυτό που πραγματικά μας λείπει για να φτιαχτεί σχέδιο εξόδου είναι ένας .... ευρύτερος διάλογος και το ξεφούρνισε.
          Αγαπητέ , υπάρχουν οικονομολόγοι που είναι υπέρ της εξόδου και οικονομολόγοι που είναι εναντίων , αλλά αν τους ακούσεις θα καταλάβεις ότι και οι δυο θεωρούν ότι μια απότομη έξοδος σημαίνει ΑΡΜΑΓΕΔΔΩΝ , απλά μερικοί λένε ότι αξίζει μακροχρόνια τον κόπο ενώ κάποιοι λένε πως δεν αξίζει.
          Οι πολιτικοί μας δεν μπορούν ποτε να υποστηρίξουν μια τέτοια λύση γιατί είναι φτιαγμένοι για να προτείνουν ανώδυνες και εύκολες λύσεις.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Geros 02/04/2013 16:37:48

            Αν είσαι γέρος, κατά το ψεδώνυμό σου, τότε σίγουρα θυμάσαι ότι η δραχμή είχε και εποχές χωρίς πληθωρισμό, αλλά και εποχές που, παρά τον πληθωρισμό, το ΑΕΠ μας ανέβαινε εντυπωσιακά. Αν όχι, δες την γείτονα Τουρκία της σήμερον.
            Το πρόβλημα δεν είναι η δραχμή, αλλά η υποτίμηση, που θα ακολουθήσει και για την οποία ΑΚΡΙΒΩΣ θα βγούμε στην δραχμή. Αλλά, αυτή είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ για να επανεκκινήσει η Οικονομία μας, ΜΕΤΑ την διόρθωση των τιμών, που έγινε απαραίτητη, αφού επί μια δεκαετία και περισσότερο τις διαστρεβλώνουμε (π.χ. Το '85 μια MERCEDES κόστιζε όσο ένα διαμέρισμα, ενώ σήμερα όσο ένα δωμάτιό του. Αλλά εμείς κατασκευάζουμε μόνο διαμερίσματα και μία υποτίμηση δραχμής θα κρατούσε τα λεφτά μας στο εσωτερικό.).
            Δεν υπάρχει εδώ επαρκής χώρος και χρόνος, αλλά οποιαδήποτε ανάλυση θα έδειχνε ότι μια κλασσική υποτίμηση (που απαιτεί δικό μας νόμισμα) θα ήταν πιό δίκαιη, λιγότερο καταστροφική, αλλά και πιό απότομη, από την "εσωτερική", που επιχειρείται τώρα. Η κυβέρνηση, που θα την διέτασσε θα αυτοανασκολοπιζόταν, αν και θα έπραττε σωστά. Και οι "φόβοι" του συστημικού υπαλλήλου κου Προβόπουλου δεν μας διεφώτισαν για το μέλλον μας ΕΝΤΟΣ Ευρώ. Ήδη, διανύουμε 5ο χρόνο υφέσεως. Σε ποιά πτώχευση (έστω) της Ελλάδος το ξαναείδαμε; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ, εν ονόματι της οποίας υπομένουμε; Ο υπαλληλος απάντησε ότι "θα έρθει με τις αποκρατικοποιήσεις" μη σεβόμενος τα (λιγοστά) άσπρα μαλλιά του. Γιατί, αν αρκούσαν λίγα δις για να ξεκινήσει η οικονομία, δεν θα είχαμε φορτωθεί άλλα 150 τα τελευταία χρόνια εις μάτην.
            Φοβάσαι για "απώλεια" αξίας οικοδομών 50%, όταν ΗΔΗ έχουμε συσσωρεύσει άλλη τόση και κατεβαίνουμε -προσπαθείστε να πουλήσετε και θα καταλάβετε.
            Αλλά και οι λοιποί σου φόβοι, δεν αποκλείουν την αυτή και χειρότερη κατάληξη. Η Κύπρος ας απαντήσει για τις καταθέσεις εντός Ευρώ. Η Ισλανδία για το Τραπεζικό Σύστημα εκτός Ευρώ.
            Πραγματικά, το να έχουμε φάει τα λεφτά, να είμαστε μπροστά στον γκισέ της αποπληρωμής και να ψάχνουμε πως "θα την βγάλουμε τζάμπα", μου φαίνεται μωρία. Και εγκληματική μωρία το να προκρίνουμε την ασφαλέστερη, πλην πιό αργόσυρτη, μέθοδο θανάτου.
            Προσωπικά, είμαι πλέον σίγουρος ότι, μια άμεση και εν αιθρία έξοδος από το Ευρώ στα τέλη του '9 ή αρχές του '10 θα ήταν ιδανική, γιατί θα αρκούσε 30% υποτίμηση γαι να αποκαταστήσουμε την ανταγωνιστικότητά μας.

          • Geros avatar
            Geros @ ΠΗΛΕΑΣ 02/04/2013 19:21:59

            Αγαπητέ με πολλά από αυτά που είπατε θα συμφωνήσω , έχω όμως μερικές ερωτήσεις : Ποιο αόρατο χέρι θα σταματούσε στις αρχές του 2010 (αν βγαίναμε τότε από το ευρώ) την υποτίμηση στο 30%? Αν βγαίναμε τον Μάρτη από το ευρώ τον Ιούνιο ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΡΑΠΕΖΕΣ. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι στο 30% θα σταματούσε η πτώση?
            Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα κάναμε τις σωστές κινήσεις?
            Όταν θα έπαιρνες μια κοινωνία που ζούσε ακόμα στο λεφτά υπάρχουν και την πετούσες στη άτακτη χρεοκοπία (με λεφτά που θα χάνονταν στις τράπεζες , ελλείψεις σε βασικά είδη , δελτίο στα καύσιμα) τι θα γινόταν?
            Όταν σε μια νύχτα θα λέγαμε αντίο στους συμμάχους μας χωρίς να έχουμε βρει καινούργιους τι θα γινόταν?

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Geros 03/04/2013 02:38:01

            Το 2010 η διαφορά ανταγωνιστικότητος, που έπρεπε να καλύψουμε ήταν 30%. Αυτό λοιπόν θα μας έκανε ευσταθείς. Εννοείται ότι θα ακολουθούσε και διολίσθηση (που και ο Σαμαράς ευνοούσε, σαν διορθωτική μέθοδο, από το 1990), αλλά αυτό δεν θα απαγόρευε το να (ξανα)ανεβάσουμε το ΑΕΠ μας (δες και την Τουρκία, που με 20% πληθωρισμό έκανε και 10% αύξηση ΑΕΠ, προ ετών). Η απαγόρευση εξαγωγής κεφαλαίων, που δεν εφαρμόστηκε ποτέ στην Ελλάδα, να που επετράπη στην Κύπρο, ενώ σε εμάς "πέταξαν" 90 δις. Και η έξοδος από το Ευρώ θα προστάτευε την θέση μας στην ΕΕ. Ήδη, μας προτάθηκε από πολλούς Ευρωζωνικούς να βγούμε προσωρινά από το Ευρώ και, μόλις δυναμώσουμε, να ξαναμπούμε με το σπαθί μας.

          • Geros avatar
            Geros @ ΠΗΛΕΑΣ 03/04/2013 09:21:23

            Ισχυρίζεσαι ούτε λίγο ούτε πολύ ότι θα σκάγαμε ένα κανόνι άνευ προηγουμένου στην ιστορία στην μούρη των εταίρων μας και αυτό θα .... προστάτευε την θέση μας! Ναι βρε παιδί μου , θα μας λάτρευαν!
            Το άλλο σου επιχείρημα δεν είναι πολύ καλύτερο , ισχυρίζεσαι ότι επειδή μας έλειπε 30% ανταγωνιστικότητα η υποτίμηση θα σταματούσε στο 30%! Και που το στηρίζεις αυτό?
            Από τις χιλιάδες συνέπειες της άμεσης εξόδου από το ευρώ (καταστροφή τραπεζιτικού τομέα, επιδείνωση γεωπολιτικής θέσεις , πανικός και άνοδος των άκρων, διάλυση του πολιτικού συστήματος, ακύρωση διεθνών εμπορικών σχέσεων και πολλά άλλα) εσύ διαλέγεις ότι σου αρέσει και αγνοείς τα υπόλοιπα.

            ΕΝΑ κόμμα υποστηρίζει την άμεση έξοδο από το ευρώ , το ΚΚΕ. Εσύ θες η έξοδος να γίνει με τον τρόπο και την μέθοδο του ΚΚΕ? Προφανώς όχι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα γίνει με την μέθοδο του ΚΚΕ όμως? Αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου. Η έξοδος από το ευρώ μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους και μερικοί από αυτούς οδηγούν κατά την γνώμη μου σε ανάπτυξη στο μέλλον , αλλά δεν είναι αυτοσκοπός , είναι εργαλείο.
            Aν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά , συντεταγμένα και με στήριξη από τους εταίρους μας θα γίνει μπούμερανγκ και θα μας καταδικάσει για 20 χρόνια τουλάχιστον σε στασιμότητα. Δεν είναι απλά πράγματα αυτά και εσύ τα αντιμετωπίζεις με μεγάλη ελαφρότητα , είναι παιχνίδι με την φωτιά η έξοδος από το ευρώ.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 03/04/2013 15:19:56

            Το να βγούμε από το Ευρώ δεν σημαίνει άρνηση πληρωμής, όπως και το να μείνουμε δεν σημαίνει ότι θα πληρώσουμε (όπως αντελήφθης από το κούρεμα, που θα επαναληφθεί και θα επαναληφθεί...) Σημαίνει μόνον άλλον τρόπο για αναστροφή της υφέσεως. Και δεν σημαίνει και έξοδο από την ΕΕ (τρόπο του ΚΚΕ, παρεμπιπτόντως). Αν δεν άρεσε, θα ήταν για την βλάβη στο ίματζ του Ευρώ, μόνον.
            Για το σύνολο των επιπτώσεων, η εικόνα μιας Ελλάδας με δραχμή που θα ανέβαινε θα ήταν πάντα καλύτερη και πιό αξιόπιστη από μια Ελλάδα με Ευρώ που κατεβαίνει. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ, ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΕΥΡΩ Η ΔΟΛΛΑΡΙΑ, με την οποια ισοτιμία (όπως και πριν).
            Το τραπεζικό σύστημα το κρατάς ΕΣΥ, δανειζόμενος για λογαριασμό του, αν κατάλαβες.
            Και βέβαια, υπάρχουν πολλοί τρόποι εξόδου, αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι η βλακεία (υπάρχουν και άλλα επίθετα) των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ που θα το χειριστούν. Αν έχεις αντιληφθεί, ΕΙΝΑΙ Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ", που μας έφερε μέχρι εδώ, όχι οι τεχνοκράτες (πχ ο γελοίος χειρισμός των "επιόρκων").
            Αν μου δώσεις ένα e-mail, ευχαρίστως να σου στείλω ένα τεράστιο άρθρο μου, που δημοσιεύτηκε στον επαρχιακό τύπο προ τριετίας για το θέμα (δεν είμαι δημοσιογράφος).

      • Queen For The Black Side avatar
        Queen For The Black Side @ Geros 01/04/2013 23:13:28

        :-) Γέροντα, αφήστε τις κουταμάρες σχετικά με την .....ψυχική διάθεση όσων έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σας. Δεν είναι προσωπικό το πρόβλημα. Εσείς κι εγώ μπορεί (ακόμη) να είμαστε ''καλά'', αλλά εσείς κι εγώ δεν είμαστε όλος ο κόσμος. Δύο ασήμαντες μονάδες είμαστε. Προσγειωθείτε και μην κοιτάζετε τη ζωή πίσω από το παραμορφωτικό τζάμι της νοσηρής σας εγωπάθειας. Μάλλον πρέπει να ακολουθείτε κάποια ειδική φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά και βρίσκεστε ολημερίς κι ολονυχτίς αποκλεισμένος στην απόλυτη νιρβάνα. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η ευτυχία, όταν γύρω σας η υπόλοιπη κοινωνία δοκιμάζεται!!! Μαζέψτε λίγο την αλαζονεία και την έπαρσή σας επί τέλους.
        ** Το ''σοβαρό, επιστημονικά υποστηριγμένο και λεπτομερώς καταστρωμένο σχέδιο της επόμενης μέρας'',
        --για το καλό όλων μας --είτε το θέλετε είτε όχι, θα το δημιουργήσουν εξ ανάγκης οι επαϊοντες και θα το πληροφορηθείτε όταν έρθει η ώρα, από αυτούς. Όχι από μένα. Καλή σας νύχτα. :-)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Geros 02/04/2013 02:57:41

        Oι αντιευρωπαιοι Αγγλοι,παντα προνοητικοι εκαναν και διαγωνισμο απο τις εφημεριδες και εδωσαν και βραβεια για τα καλυτερα σχεδια εξοδου απο το ευρω.
        Γιατι δεν ρωτατε αυτους;

        • Queen For The Black Side avatar
          Queen For The Black Side @ ψυχραιμια 02/04/2013 08:43:52

          Γιατί ξένο ''κοστούμι'' σε σώμα Ελληνικό, σωστά ΠΟΤΈ δεν κάθεται.... Γι αυτό.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Queen For The Black Side 02/04/2013 08:49:09

            Ε,τοτε ακολουθειστε την ελληνικη μεθοδο αλαλουμ : Βγαινουμε και οποιον παρει ο χαρος.

      • o avatar
        o @ Geros 02/04/2013 10:57:12

        και εγω σε ρωτάω: προτιμας να σου φαει τις καταθεσεις σε ευρω ο Σοιμπλε ή ο Λαφαζάνης; Εγω προτιμαω ο Λαφαζάνης προσωπικά. Εφοσον η κατασταση δεν παει αλλόο δεν το βλέπεις. Μια ιερη αγελάδα ειχεαν, τις καταθεσεις παει καια υτή...

  6. fch avatar
    fch 01/04/2013 21:55:00

    για ποιο λογο τετοια ...στεναχωρια?....χαρα πρεπει να σημανει μια τετοια εξελιξη στο στρατοπεδο των παλιων και νεων οπαδων του μνημονιου και της πολιτικης επιλογης, πρωτα απ ολα να παραμεινουμε στην ευρωζωνη! σεις διαλεξατε -αν υπαρξει συνεχιση αυτης της γερμανικης πολιτικης που υποστηριζει, ειτε απο αποψη ειτε απο τον φοβο η τρικομματικη κυβερνηση,- το νεο διλημμα : πρωτα οι εργαζομενοι και η Ελλαδα η το ευρω και η "αναμονη" μιας ασπρης μερας με την κοινωνικη καταστροφη ως προαπαιτουμενο?

  7. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 01/04/2013 22:44:40

    Το ενδεχόμενο της δραχμής μόνο ως αστείο μπορώ να το αντιμετωπίσω. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι σοβαροί οικονομολόγοι μιλούν για εθνικό νόμισμα μιας καταχρεωμένης χώρας, χωρίς αποθέματα χρυσού, χωρίς ενεργειακή επάρκεια, με αρνητικό ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών, με παλαιομοδίτικο στράτευμα και πολλά κοινωνικά προβλήματα. Όσοι πιστεύετε στη δραχμή δεν ξέρετε τί σας γίνεται και καλό θα είναι να μην οργίζεστε με μένα που σας γράφω την αλήθεια αλλά να αναθεωρήσετε τις πολιτικές σας θέσεις. Όσοι πολεμούσαμε τον κρατισμό από χρόνια δεν πέσαμε από τα σύννεφα το 2009 ούτε μισήσαμε τόσο μανιασμένα το Γιωργάκη. Προσέξτε γιατί στη θέση του Γιωργάκη κάθεται ο Αλέξης και σας πουλάει παραμύθι.

    • κανενας avatar
      κανενας @ Δεξιόχειρας 02/04/2013 00:39:15

      Ρεαλιστικο σχεδιο εξοδου απο το ευρω δεν υπαρχει, συμφωνω μαζι σας. Χρειαζομαστε ομως ρεαλιστικο σχεδιο μειωσης της ανεργιας..Πιστευετε οτι υπαρχει; Ειναι εφικτο;

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ κανενας 02/04/2013 11:38:03

        Θαύματα έχουν γίνει όμως η Ελλάδαα δεν δείχνει αποφασισμένη. Εδώ στη Χαλκιδική που υπάρχει η δυνατότητα για 2000 θέσεις εργασίας και γίνεται χαμός. Φαντάσου τί θα γίνει εάν αποφασίσουν να βγάλουν τα πετρέλαια στην Κρήτη. Πόλεμος!

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ Δεξιόχειρας 02/04/2013 11:11:37

      Δεξιόχειρα γέλα όσο θές. Αυτός ο δρόμος που τραβάμε μας καταστρέφει. Δραχμή, ρούβλι, δολάριο ή γιεν, δεν έχει καμιά σημασία. Αν είναι να υποφέρω, απαιτώ κάθε μέρα να διαπιστώνω οτι η απόστασή μου από την έξοδο της κατάντιας, μικραίνει. ΄Ετσι όπως πάμε, κάθε μέρα βουλιάζουμε και πιο βαθιά στη λάσπη.

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ Αθώρ 02/04/2013 11:41:45

        Εάν πολεμούσες θα προτιμούσες τη σφεντόνα αντί για το G3; Δεν κατάλαβες ότι έχουμε οικονομικό πόλεμο και το όπλο μας είναι το ευρώ; Ή μήπως δεν θέλεις να πολεμίσεις καν; Θέλουν όμως οι αντίπαλοι, οπότε διάλεξε φίλε μου.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Δεξιόχειρας 02/04/2013 16:54:59

          Δεν είναι το G3 το Ευρώ. Είναι η νάρκη "τελευταίας τεχνολογίας", που πατήσαμε. Δίλημμα: Τραβάμε το πόδι και το χάνουμε ή πεθαίνουμε καθισμένοι αιώνια πάνω της;

          • Δεξιόχειρας avatar
            Δεξιόχειρας @ ΠΗΛΕΑΣ 02/04/2013 21:00:08

            Να κάνει η μάνα!
            Τελικά δεν σας νοιάζει τί γράφετε, αρκεί να διαφωνείτε. Από μέτοχος σε σουπερμάρκετ θα πας να ανοίξεις δίπλα φτωχομάγαζο. Γιατί να συζητάμε για το αυτονόητο;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Δεξιόχειρας 02/04/2013 16:52:25

      Γιατί, στις λοιπές πτωχεύσεις, απανταχού και διαχρονικά, είναι γεμάτα τα ταμεία; Αλλά τότε δεν θα το λέγαμε πτώχευση, αλλά "δολία πτώχευση". Γιατί για πτώχευση πρόκειται, αν δεν το έχεις καταλάβει, αυτό που ζούμε σήμερα. Απλά, με την βοήθεια των άλλων, γίνεται Βαθμιαία, Οριστική, Αμετάκλητη, Ποινικοποιημένη με Αγγλικό Δίκαιο και ΠΟΛΥ ΒΑΘΕΙΑ.
      Διάβασε για την πτώχευση του '32 και θα καταλάβεις ΠΩΣ γίνεται με δραχμή. Τότε, πτωχεύσαμε το 32 και κερδίσαμε έναν πόλεμο οκτώ χρόνια μετά. Εδώ, αν συνεχίσουμε έτσι, σε λίγα χρόνια, θα παρακαλάμε τους Τούρκους να μπούνε, για να ενισχύσουν οι στρατιώτες τους τις τοπικές οικονομίες μας με την κατανάλωσή τους.

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ ΠΗΛΕΑΣ 02/04/2013 20:45:46

        Αυτά που γράφεις τα εννοείς; Πτώχευση με γεμάτα ταμεία; Να διαβάσω για το 32; Τρέλα πουλάς;

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Δεξιόχειρας 03/04/2013 02:55:37

          Εσύ τα εννοείς, παραπάνω, μη διανοούμενος εθνικό νόμισμα με άδεια ταμεία κλπ. και γι'αυτό σου απαντώ έτσι. Να διαβάζεις πρώτα τι γράφεις. Και, ναι, μια μελέτη του '32 και πως ο Μεταξάς μας έβγαλε από την μιζέρια με στερήσεις μεν, ταχύτατα δε, θα σου έκανε καλό. Αλλά, με κοσμοπολίτες δεξιούς και δεξιόχειρες, ελαφρούς και ελαφρόχειρες το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον!
          (Να με συμπαθάς, αλλά πολύ αγάπησες το επιστημονικά τεκμηριωμένο όργανο της απωλείας σου (μας), το Ευρώ, και δεν βλέπεις μπροστά σου. Αν ήταν τόσο καλό, δεν θα το αποζητούσαν και άλλοι σήμερα; Ξέρεις κανέναν; Να σού θυμίσω ότι πρόσφατα και η παλιά του φίλη Πολωνία το αποκύρηξε;)
          Θα μου βρείς ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ θεωρητικό, (όχι υπάλληλο συμφερόντων) που να λέει ότι ένα σκληρό νόμισμα (που, μάλιστα, δεν ελέγχεις εσύ) είναι ο σωστός τρόπος για να βγείς από μια οικονομική καταστροφή σαν τη δική μας; Γιατί ΟΛΟΙ οι "κλασσικοί" λένε το αντίθετο!

  8. The Don avatar
    The Don 01/04/2013 22:51:15

    Όταν η ανεργία προσεγγίζει το 30% και οι υπόλοιποι που δουλεύουν το κάνουν υπό τις γνωστές συνθήκες, τότε, ναι, οποιοσδήποτε είναι πατριώτης πρέπει να σκεφτεί το ενδεχόμενο μετάβασης σε εθνικό νόμισμα, το οποίο ΔΕΝ θα είναι η δραχμή που θυμόμαστε. Πρέπει να είναι μία σκλήρη δραχμή, αλλά σαφώς φθηνότερη από το παρόν ευρώ, που είναι κραυγαλέο ότι δεν μας δίνει καμία δυνατότητα εξόδου από την ύφεση. Και ο Πρωθυπουργός πρέπει να είναι ο πρώτος που θα θέσει σοβάρα το θέμα στον δημόσιο διάλογο.

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ The Don 01/04/2013 23:18:01

      ''Και ο Πρωθυπουργός πρέπει να είναι ο πρώτος που θα θέσει σοβαρά το θέμα στον δημόσιο διάλογο.''
      Ακριβώς. Ο κ. Αντώνης Σαμαράς πρέπει να πρωτοστατήσει και να εγγυηθεί την επιτυχία του εγχειρήματος, δημιουργώντας τις συνθήκες ενότητας, ομοψυχίας και συστράτευσης ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του Ελληνικού λαού.

      • euagelos avatar
        euagelos @ Queen For The Black Side 02/04/2013 00:42:04

        Το μόνο που μπορεί να εγγυηθεί το παρόν πολιτικό σύστημα αριστερών, δεξιών, μνημονιακών, αντιμνημονιακών κλπ, (εξαιρουμένου αν θέλετε του κ.Σαμαρά), είτε με ευρώ, ειτε με δραχμή, είναι η πλήρης παράδοση της χώρας στις ορέξεις των ξένων. Άλλωστε αυτό επεδίωξε και το πέτυχε με 100% επιτυχία στην 35ετία που προηγήθηκε της ελληνικής χρεοκοπίας του 2010. Το ελληνικό πολιτικό σύστημα είναι πολύ πιο χρεοκοπημένο από το ελληνικό κράτος. Συνεπώς οι λύσεις, αν έλθουν, θα περιλαμβάνουν, άλλους ανθρώπους, άλλη νοοτροπία της πλειοψηφίας του λαού και σίγουρα κάποιο νόμισμα που δε θα είναι το... μάρκο.

  9. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 01/04/2013 22:51:47

    Φυσικά το γεγονός ότι η δραχμή θα υποτιμηθεί κατά 40% τουλάχιστον, άρα τα ήδη ισχνά εισοδήματα θα εκμηδενιστούν δε μας απασχολεί.
    Φυσικά το γεγονός ότι τα πιο ισχνά εισοδήματα θα φέρουν πλήρη κατάρρευση εσόδων που θα φέρουν χιλιάδες νέα μέτρα και τα παλιά δε θα φύγουν γιατί θα έχουμε ελλείμματα ή θα καταρρεύσουν πλήρως οι δαπάνες σε μισθούς, συντάξεις, κοινωνικό κράτος κλπ δε μας απασχολεί.
    Φυσικά ότι η ελληνική οικονομία είναι εσωστρεφής και τα εισαγόμενα θα γίνουν απλησίαστα άρα χιλιάδες νέες απολύσεις σε εσωστρεφείς τομείς και η εξαγωγική παραγωγική αναδιάρθρωση απαιτεί εισαγωγή μηχανημάτων, πρώτων υλών κλπ που λόγω της υποτίμησης θα είναι πανάκριβα πάλι δε μας απασχολεί.
    Φυσικά ότι αν το πει προεκλογικά την τελευταία εβδομάδα πριν τις εκλογές θα αδειάσουν οι τράπεζες καθώς ο κόσμος θα θέλει να πάρει τις καταθέσεις του σε ισχυρό ευρώ γιατί θα χάσουν την αξία τους με τις υποτιμημένες δραχμές δε μας απασχολεί.
    Φυσικά οι συναλλαγές στο εξωτερικό θα βασίζονται επίσης σε συναλλαγματικά διαθέσιμα και επειδή κανείς δε θα παίρνει τη δραχμή από κάπου θα πρέπει να ζητήσεις και να βρεις συνάλλαγμα. Από που πανέξυπνα δραχμοπούλια μου;;; Από που βρήκαν συνάλλαγμα η Ουγγαρία και η Ρουμανία που έχουν εθνικό νόμισμα;;;;;; Από το ΔΝΤ βρε. Και το ΔΝΤ τι φέρνει μαζί του για να σου δώσει συνάλλαγμα;;;;; Μήπως μνημόνιο αντιμνημονιακά μου ξεφτέρια;;;;
    Τελικά είχε δίκιο ο Κονδύλης όταν έλεγε "αν ήξερα πόσο ζώα είναι οι 'Ελληνες θα τους διοικούσα από δεκανέας''.
    Λογικό και επόμενο αφού μας τελείωσαν οι Ρώσοι, οι Κινέζοι, τα πετρέλαια,οι ΑΟΖ, η Τράπεζα της Ανατολής, το Ντουμπάι, το θα καταργήσουμε τα μνημόνια 49 δις θα μείνουμε στο ευρώ και θα μας χρηματοδοτεί η Μέρκελ ελλείμματα, τώρα φτάσαμε στην επόμενη αυτοκτονική συζήτηση να επιστρέψουμε στη δραχμή... Να δω πότε σοβαρά σε αυτόν τον τόπο θα ασχοληθούμε με το μοναδικό μας μεγάλο πρόβλημα που γεννά όλες τις δυσλειτουργίες της ελληνικής οικονομίας, δηλαδή τη διαρκή αναβολή εκπόνησης και υλοποίησης ριζοσπαστικών μεταρρυθμίσεων στο κράτος και την οικονομία που θα φέρουν ΞΑΕ και θα ξεμπλοκάρουμε;;;;;

    • alone avatar
      alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 02/04/2013 00:36:41

      Συριζαλβανία του Χότζα


      1. Το επιχειρημα των μνημονιακων οταν μπαιναμε στο μνημονιο το 2010 απεναντι στην προταση για εξοδο απο το ευρω ηταν μια υποτιμησης το 30 - 40% .Απο τοτε η μειωση των εισοδηματων κατα μεσο ορο 30% εχει πολυ βαρυτερη ( Υποτιμηση 40% δεν ισοδυναμει με ισοδυναμη πτωση πραγματικων εισοδηματων).

      2. Εννοειται οτι η επιστροφη δεν ανακοινςνεται πριν μπουν περιορισμοι στην κινηση κεφαλαιων και τις αναληψεις.

      3. Το ελλειμα τρεχουσων συναλλαγων εχει μειωθει περιπου στο 3,5% απο 14% το 2010. Αυτο γινεται ακομα μικροτερο αν αφαιρεθουν οι τοκοι του εξωτερικου χρεους που ειναι προφανες οτι (τουλαχιστον) για καποιο διαστημα παυει η πληρωμη τους. Αρα με περιπου ισοσταθμισμενο ισοζυγιο η ΚΤ θα εχει επαρκεια συναλλαγματικων διαθεσιμων ωστε να ακολουθησει πολιτικη ελεγχομενης ισοτιμιας.
      (Τα περι ανεξελεγκτης υποτιμησης αφορουν καθεστως ελευθερα κυμαινομενων ισοτιμιων-οπως στις περισσοτερες δυτικες χωρες σημερα στις υποιες οι ΚΤ δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και δεν διατηρει σημαντικα
      συναλλαγματικα διαθεσιμα αφου οι συναλλαγματικες πραξεις γινονται στο δικτυο forex).

      4. Οι τραπεζες εχουν υποχρεωσεις στο ευρωσυστημα target2 πανω απο 100δις. Θελει να υποστει τετοιο κουρεμα η ΕΚΤ; Ας υποχρεωθουν να τα παρουν σε δραχμες. Αν συμβει αυτο οι δραχμες αυτες
      (υποχρεωτικα) θα καταληξουν σε επενδυσεις εντος της χωρας. Δεν θελουν να τα παρουν σε δραχμες;
      (που δεν θελουν), τοτε να συμβιβαστουν σε ενδιαμεση λυση που περιλαμβανει υποχρεωτικη στηριξη του
      νομισματος.

      5. Η χωρα θα βγει απο το ευρω και η υπολοιπη ευρωζωνη και το ιδιο το ευρω θα συνεχιζει την
      πορεια που επιβαλλουν οι γερμανοι συμφωνα με το σχεδιο τους΄; Ας σοβαρευτουμε.
      Ο ιδιος ο Σοιμπλε ειχε προτεινει στο Βενιζελο συντεταγμενη εξοδο με στηριξη νομισματικη
      ως ανταλλαγμα στο δωρο που θα του καναμε για να μη διαλυθει το μαγαζι.
      Αρα η ιδια η πραξη της εξοδου αποτελει διαπαραγμευτικο χαρτι οχι πλεον για να ακυρωθει το μνημονιο αλλα για τους ορους της εξοδου.

      Συμπερασμα αφηστε τις τρομοκρατικες προκατ αναλυσεις περι εξοδου και επιβαλλετε
      στους πολιτικους σοβαρη προσσεγγιση.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ alone 02/04/2013 04:11:48

        @alone
        1) Αυτό που δε μπορείς να καταλάβεις είναι η ύπαρξη τεράστιου πρωτογενούς ελλείμματος το 2010 που η Ελλάδα δεν μπορούσε να ανατροφοδοτήσει δανειζόμενη, όπου μια σωρευτική μείωση εισοδημάτων λόγω υποτίμησης από την επιστροφή στη δραχμή θα την καθιστούσε αυτοκτονική επιλογή.Δηλαδή από το 2010 και σκληρή λιτότητα προς αντιμετώπιση των ελλειμμάτων και τεράστιες πληθωριστικές πιέσεις λόγω υποτίμησης (Nomura ως 58%) σε μια οικονομία βαθιά εσωστρεφή με τεράστια διαρθρωτικά προβλήματα.
        2) Δεν έθεσα ζήτημα ανακοίνωσης επιστροφής στη δραχμή από μία εκλεγμένη κυβέρνηση, που προφανώς δεν ανακοινώνεται, αλλά την κάθοδο στις εκλογές με πολιτική στρατηγική για την επόμενη μέρα την επιστροφή στο εθνικό νόμισμα. Αν η προεκλογική θέση πχ του ΣΥΡΙΖΑ είναι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα (όπως του Μπέπε Γκρίλο στην Ιταλία) και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι υπό αυτό το κόμμα θα σχηματιστεί η νέα κυβέρνηση, τότε ο κόσμος θα αποσύρει τις καταθέσεις του στο ισχυρό ευρώ.
        3) Πώς θα έχει επάρκεια συναλλακτικών διαθεσίμων η Ελλάδα που θα εισαχθεί σε νέο νόμισμα μη διεθνώς αναγνωρισμένο και δεν είχε η Ουγγαρία με πλεονασματικό ισοζύγιο πληρωμών 3,5% το 2009 και πολύ χαμηλότερο από το 3,5% του ΑΕΠ τόκους εξυπηρέτησης χρέους και κατέφυγε στο ΔΝΤ; Ομολογουμένως πρωτοποριακό... Ο μόνος τρόπος ύπαρξης συναλλαγματικών διαθεσίμων είναι μέσω της κρατικοποίησης όλων των τραπεζών και χρήσης των καταθέσεων σε ευρώ και ότι άλλο ισχυρό νόμισμα έχουν και τα λίγα σ.θ. της ΤτΕ (οι συνεπείς δραχμικοί τουλάχιστον αυτό το παραδέχονται)
        4) Η ΕΚΤ θα υποστεί κούρεμα αρκετών δις και με την παραμονή στο ευρώ (OSI). Με την εισαγωγή του νέου νομίσματος οι ισολογισμοί των τραπεζών μετατρέπονται σε δραχμές, τα χρέη όμως προς τις ξένες τράπεζες (και την ΕΚΤ) παραμένουν σε ευρώ και αυτό θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια σε πτώχευση όλων των τραπεζών.
        5) Το 5 δεν είναι λάθος απλά δεν περιγράφεις τα οφέλη που θα έχει η επιστροφή στη δραχμή για εμάς και εκεί είναι η ουσία. Για το δημόσιο χρέος που θα μείνει σε ευρώ υπό αγγλικό δίκαιο δεν μας είπες τίποτα...
        Η πλάκα πάντως είναι ότι όλοι οι αντιμνημονιακοί του 2010 θέλουν να κρατήσουν σαν κόρη οφθαλμού ότι έγινε επί 3 χρόνια, δηλαδή κλείσιμο ελλειμμάτων προϋπολογισμού και ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών και ξεκινάνε από αυτή τη βάση, παρά το γεγονός ότι 3 χρόνια ήταν αντίθετοι σε κάθε μέτρο που τα μείωνε.
        Υ.Γ.1 Πάντως υπάρχουν αρκετά επιχειρηματικά συμφέροντα με χρήματα έξω και δάνεια μέσα που θα επιθυμούσαν την επιστροφή στη δραχμή και θα έλεγαν σε όσους λένε ότι η επιστροφή στη δραχμή είναι καταστροφική ότι τρομοκρατούν τον κόσμο με προκάτ επιχειρήματα...
        Υ.Γ.2 Η υποτίμηση νομίσματος πάντα ήταν και πάντα θα είναι είναι η πιο άδικη και ταξική αντιμετώπιση κρίσεων. Το παράδοξο είναι ότι στην Ελλάδα προτείνετε από αριστερούς...

        • alone avatar
          alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 02/04/2013 16:45:13

          Στα γρήγορα

          1.Δεν ξέρω τα μακροοικονομικά της Ουγγαρίας, αλλα
          μια χωρα με ισοσταθμισμένο εξωτερικό ισοζύγιο αποκτά
          διατηρήσιμο συνάλλαγμα από τις εξαγωγές προϊόντων και υπηρεσιών (αφού δεν υπερβαίνουν τις εισαγωγές).

          2.Το αγγλικό δίκαιο αφορά τους ιδιώτες οι οποιοι κατέχουν ελάχιστο χρέος ,το μεγαλύτερο μέρος
          είναι πλέον στους θεσμικούς ΕΕ/ΕΚΤ.
          Μίλησα επίσης για το ιδιωτικό χρέος που είναι υποχρεώσεις
          των τραπεζών προς το ευρωσύστημα (100dis). Δεν υπάρχει πουθενά
          από όσο ξέρω καμια πρόβλεψη/ρήτρα σε περίπτωση αλλαγής νομίσματος πως θα εξοφληθεί.
          Σε κάθε περίπτωση και το δημόσιο χρέος δεν μπορεί
          να πληρωθεί σε ευρώ ( ίσως κάποιο μέρος του υπό συνθήκες
          που περιέγραψα).

          3. Η υποτίμηση μειώνει τα εισοδήματα αλλα είναι δικαιοτερη
          από το πείραμα es. υποτίμησης γιατί μειώνει αυτόματα
          και τις τιμές σε υπηρεσίες και αγαθά ("αντισροφως" ανάλογα
          από την εξάρτηση τους από εισαγωγές βεβαια) αλλα σε κάθε περίπτωση περισσότερο από ότι έχουν μειωθεί ως τώρα.Επίσης
          δεν δημιουργεί καθοδικό υφεσιακό κύκλο. Αυτά είναι γνωστά
          και εμπειρικά διαπιστωμένα. Ο αποπληθωρισμός είναι πολύ βαρύτερος ιδαίτερα για τα λαϊκά στρώματα από την υποτίμηση.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ alone 02/04/2013 17:39:21

            Στα πιο γρήγορα
            1) Αν δε ξέρεις τα μακροοικονομικά της Ουγγαρίας σου έχω καλύτερο παράδειγμα, την Ιρλανδία. Με ρεκόρ εξαγωγών ακολούθησε εσωτερική υποτίμηση, δεν κούρεψε ούτε το ιδιωτικό ούτε το δημόσιο χρέος, βγήκε στις αγορές με 5ετή ομόλογα, αύξησε τις εξαγωγές της και την ανταγωνιστίκότητάς της. Τόσο χαζοί ήταν οι Ιρλανδοί με τόσο εξαγωγική/εξωστρεφή οικονομία και έμειναν στο ευρώ και δε γύρισαν στο εθνικό νόμισμα;
            2) Το αγγλικό δίκαιο αφορά ιδιώτες πιστωτές/ομολογιούχους μετά το PSI. Τα δάνεια όμως από το πρώτο ευρώ της ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ είναι σε αγγλικό δίκαιο από την 1η δανειακή σύμβαση. Όσο για τα 100 δις των ελληνικών τραπεζών, αυτό ήταν το κύριο πρόβλημα της επιστροφής της Πορτογαλίας σε εθνικό νόμισμα καθώς το υποτιμημένο εσκούδο θα ήταν πολύ δύσκολο να ξεπληρωθούν τα δάνεια προς το ευρωσύστημα και αναγκάστηκε να υπογράψει μνημόνιο.
            3) Τα εισοδήματα και η λιτότητα θα υπήρχε -το πιθανότερο σκληρότερη- από το 2010 και αν γυρνούσαμε στη δραχμή γιατί ήταν ο μοναδικός τρόπος μείωσης των πρωτογενών ελλειμμάτων του προϋπολογισμού που δε μπορούσε η χώρα να δανειστεί από τις αγορές. Άρα είτε ευρώ είτε δραχμή σκληρή λιτότητα θα είχαμε. Μόνο από αν γυρίζαμε στη δραχμή δε θα χανόταν μόνο εισόδημα από τις περικοπές αλλά και από την έκρηξη των τιμών από τον πληθωρισμό. Άρα τα εισοδήματα θα πετσοκόβονταν από 2 μεριές. Επίσης ο φαύλος κύκλος της ύφεσης θα ήταν εντονότερος καθώς η ελληνική οικονομία ήταν εσωστρεφής με αποτέλεσμα οι περισσότεροι κλάδοι να σχετίζονται με εισαγωγές που θα καθίσταντο απλησίαστες λόγω της υποτίμησης και άρα θα είχαμε πάλι τεράστια ανεργία, που θα έφερνε πάλι νέα μέτρα καθώς ο προϋπολογισμός θα ήταν πάλι ελλειμματικός κλπ.
            Επομένως ο φαύλος κύκλος θα ήταν αποτέλεσμα της σαθρής οικονομικής λειτουργίας και θα απαιτούσαν τεράστιες διαρθρωτικές αλλαγές που πρέπει να γίνουν και τώρα αλλά δε γίνονται εξαιτίας πολιτικών ισορροπιών/πολιτικού κόστους. Αν σε όλα αυτά υπολογίσεις τη μαθηματικά βέβαιη πτώχευση των τραπεζών και τη μη εξυπηρέτηση του δ.χ. σε μια χώρα εσωστρεφή που θα έκλειναν για 10ετίες την πρόσβαση σε δανεισμό και θα βασιζόταν στις ισχνές εξαγωγικές της δυνατότητες για να αναπτυχθεί, τότε θα ήταν η καταστροφικότερη πολιτική η επιστροφή στη δραχμή για τα λαϊκά στρώματα

          • alone avatar
            alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 02/04/2013 19:39:57

            Η Ιρλανδια εχει τεραστιο προβλημα με αποτομη αυξηση του εξωτερικου χρεους
            και στατιστικα που δημιουργουν ερωτηματα ( Δεν συμφωνει με το πολυ μικροτερο σωρευτικα
            ισοζυγιο τρεχ συναλλαγων)
            h**p://www.cso.ie/en/media/csoie/newsevents/documents/balanceofpaymentsseminar/Macrobopiip.pdf
            Η αναπτυξη που παρουσιαζει δεν αφορα πραγματικη βελτιωση -ειναι εδρα μεγαλων πολυεθνικων

            εντασεως κεφαλαιου που καταγραφουν κερδη που δεν παραγονται ολα εκει και δεν συνεισφερουν
            σε θεσεις εργασιας.

            h**p://krugman.blogs.nytimes.com/2013/03/22/ireland-recovers-and-recovers-and-recovers/

            Αν θεωρεις οτι βγηκε στις αγορες επειδη αγορασαν οι τραπεζες της ομολογα ..παω πασο.
            ο ΕLA εκει ξεκινησε και ειναι πανω απο 60 δισ, ενω ειναι φανερο οτι η Γερμανια επιδιωκει να
            παρουδιασει ενα success story στην χωρα με υπερμεγενθη και επικυνδυνα ασταθη τραπεζικο
            τομεα αντιστοιχο της Κυπρου (εκει εχουν ανοιγματα και οι Γερμανοι )

            Για τα επισημο χρεος τι αλλο να πουμε; Εξοδος σημαινει και σταση πληρωμων και ας εναι σε οτι
            δικαιο θελει. Ομως δεν μιλαμε πλεον για δικαστηρια με ιδιωτες πιστωτες.Τα πραγματα εχουν χοντρυνει

            τοσο απο τοτε ,που το ειδος του δικαιου δεν θα ειναι το κυριοτερο επιδικο της συγκουσης . Μιλαμε γαι

            πολιτικη διαπραγμετευση με συγκρουσιακα χαρακτηριστικα που αναγκαστικα θα θεσουν στο επικεντρο

            το βασικο ερωτημα του μελλοντος της ευροζωνης και της φυσιογνωμιας της ΕΕ.

            Αυτα που λες με τον πληθωρισμο ειναι ακυρα. Ο πληθωρισμος θα ειναι αμεση συνεπεια της
            υποτιμησης. Δεν ειναι ξεχωριστο προβλημα και δεν αθροιζεται με την υποτιμηση.
            Ισα Ισα αν ο πληθωρισμος αν συνοδευτει με σχετικες ονομαστικες αυξησεις μισθων ακυρωνει
            εν μερει το πλεονεκτημα ανταγωνιστικοτητας. Ειναι αποφαση της εκαστοτε κυβερνησησης
            τι νομισματικη πολιτικη θα ακολουθησει. Σε συνδυασμο με ελεγχο κινησης κεφαλαιων μπορει να
            να ακολουθει πολιτικη ελεγχομενης ισοτιμιας οποτε αναιρουνται οσα λες για ανεξελεγτες υποτιμησεις.

            Ειναι αστειο να μιλαμε για καταρευση εισαγωγων οτι ηδη εχει συντελεστει καταρευση της καταναλωσης
            και σχεδον σε 3 χρονια πλησιαζουμε σε ισορροπημενο εξ. ισοζυγιο. Η παραγωγικη δραστηριοτητα

            προσανατολιζεται πολυ ευκολοτερα αυτοματα στις εγχωριες αναγκες γιατι παυει η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ
            του χαμηλοτερου σημειου ισορροπιας - συναλλαγματικου κινδυνου ( θα βγουμε η οχι απο το ευρω)
            η οποια ακινητοποιει επενδυτικα και αυτους ακομα που μπορουν , επιχειρησεις και νοικοκυρια.

            Για τις τραπεζες ισχυει οτι θα εκφρασουν ενεργητικο και παθητικο στο νεο νομισμα , αρα δεν
            αυξανει ο κινδυνος βραχυπροθεσμα περισσοτερο απο οτι ειναι τωρα 'η μηπως δεν καταλαβαινεις
            οτι η υφεση εντος ευρω αυξανει τις επισφαλειε τους που συνεπαγεται και αλλη αναγκη κεφαλαιων
            στο μελλον ( απο κουρεματα καταθεσεων);

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ alone 02/04/2013 21:18:23

            1) Η απότομη αύξηση χρέους της ιρλανδίας έχει να κάνει με το bail out στις τράπεζες. Το δημοσιονομικό έλλειμμα από 30,9% έχει φτάσει στο 13,4% και ο πληθωρισμός από 2,9% πριν το μνημόνιο είναι στο 1,1%. Καλή ερώτηση για τον κ. Κρούγκμαν θα ήταν γιατί αυξήθηκε η ανταγωνιστικότητητα της ιρλανδικής οικονομίας και γιατί οι αγορές εκτιμούν τα spreads των ιρλ.ομ. κάτω από τις 280 μ.β. και στη δημοπρασία 5ετών του Γενάρη ενώ έψαχνε 2,5 δις δέχτηκε συνολικές προσφορές 7 δις; Πάντως στις πόσες αυτοδιαψεύσεις του Κρούγκμαν θα σταματήσεις να εκτιμάς τις αναλύσεις του; Τα μεγαλύτερα ανοίγματα στις ιρλ. τράπεζες αφορούν τη Βρετανία ξέρεις πόσες προσφορές δέχτηκε από βρετανικές ''αγορές''; Το 30% φίλε μου. Ο λόγος μήπως ήταν ότι η Βρετανία θέλει να ενισχύσει το ευρώ μέσω της επιτυχίες της δημοπρασίας ομολόγων της μνημονιακής Ιρλανδίας;

            Πώς θα κάνεις ονομαστικές αυξήσεις μισθών θα τρελαθούμε; Στο δημόσιο τομέα που θα επιβάλλεις λιτότητα λόγω ελλειμμάτων ή στον ιδιωτικό που είναι εσωτρεφής και η αύξηση της τιμής των εισαγομένων θα φέρει μεγαλύτερη ανεργία; Πρωτοποριακό είναι η αλήθεια...
            Για τις τράπεζες άστο κοίτα τις επισφάλειες στην Ουγγαρία καλύτερα και τα σπίτια που κατάσχονται και σύγκρινε με την Ελλάδα...
            Το πρόβλημα είναι ότι η συζήτηση χάνει ''αέρα'' αφού μιλάμε με παράλληλο τρόπο, όταν μου λες οι εισαγωγές μειώθηκαν λόγω λιτότητας (σωστό) αλλά δεν θα κατέρρεαν το 2010 αν γυρνούσαμε στη δραχμή (όπου λιτότητα συν υποτίμηση) θα κατέστρεφαν -σχεδόν- κάθε κλάδο του λιανεμπορίου κλπ
            Επομένως, δε μπορούμε να κάνουμε συζήτηση γιατί εγώ περιγράφω μια κατάσταση δύσκολη εσωτερικής υποτίμησης εντός ευρώ που απαιτεί τεράστιες διαρθρωτικές αλλάγές για να ξεμπλοκάρουμε και να έρθουν επενδύσεις μέσα σε ένα ανακεφαλαιοποιημένο τραπεζικό σύστημα και εσύ περιγράφεις έναν παράδεισο χωρίς καμία δυσκολία χωρίς μεταρρυθμίσεις στο κράτος και την οικονομία, που θα έκανες το 2010 αυξήσεις των ονομαστικών μισθών σε μισθούς δημοσίου/συντάξεις ενώ δε θα ήξερες ποιά τρύπα να πρωτοκλείσεις και ο εσωστρεφής ιδ.τομέας θα έχανε τη ζήτηση λόγω πανάκριβων εισαγωγών θα έκανε αυξήσεις στους ονομαστικούς μισθούς; Δε ξερώ μπορεί να θεωρείς ότι η ευτυχία νομοθετείται με ένα άρθρο αλλά πότε δεν ήταν έτσι...

          • alone avatar
            alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 10:36:38

            Για την Ιρλανδία σου μίλησα γκάι αύξηση του συνολικού εξωτερικού χρέους , δημοσιου και ιδιωτικού η αλλιώς καθαρή επενδυτική και θέση και πρόβλημα μετρήσεων. Δες εδώ

            http://www.tcd.ie/iiis/documents/discussion/abstracts/IIISDP388.php

            Για την ανεργία και τη μετανάστευση των Ιρλανδών μπορείς να πεις κάτι Γιατί οι δείκτες ανταγωνιστικότητας από μονοι τους δεν λένε τίποτα. Μήπως οι πιστωτές που τη δανείζουν
            είναι οι ίδιοι που τους χρωστά η Ιρλανδία και κερδίζουν χρόνο
            στηρίζοντας την τώρα ώστε να μην οδηγηθούν σε Ιρλανδικό PSI ελπίζοντας σε μελλοντική λύση;

            Άλλωστε είναι κατάντια να θεωρούμε επιτυχία τα 4 plus επιτόκια σε περίοδο κρίσης όταν στις ΗΠΑ την Αγγλία την Ιαπωνία τα αντίστοιχα είναι 1-2%.(Αλλα εκεί έχουν KT)

            Και εντέλει αν συζητάμε για τις επιπτώσεις του μνημονίου στην χωρα -τι σχέση έχει σε βαρύτητα το ελληνικό
            μνημόνιο με το Ιρλανδικό;
            Παράλληλη η "συζηtηση" δεν είναι . Κανεις δεν ισχυρίζεται ότι η έξοδος στη δραχμή θα ήταν/θα είναι παράδεισος. Κάθε άλλο.
            Όμως αυτά που γράφω για έξοδο δεν αφορούν το 2010. Για αυτό λέω η κατάρρευση εισαγωγών έχει ήδη συντελεστεί.(Φυσικά θα συνέβαινε και το 2010 αν πηγαίναμε στη δραχμή).
            Προσπαθώ λοιπόν να συγκρίνω τη διαφορα μεταξύ της λιτότητας με ευρώ και με δραχμή.

            Ονομαστικές αυξήσεις μπορούν νας δοθούν επιλεκτικά και δεν είναι καθόλου τρελό. Όταν έχεις πτώση πραγματικών εισοδημάτων λόγω υποτίμησης/πλτηωρισμου οι ονομαστικές αυξήσεις την αντισταθμίζει εν μέρει. Διαφορετικά όλο το κόστος θα το επωμιστούν οι μισθωτοί.

            Y.G

            Είναι αστείο να μιλάς για διαψεύσεις Κρούγκμαν και εν γένει
            όλων των επικριτών της λιτότητας ενώ έχουν δικαιωθεί πανηγυρικά , όλοι το αναγνωρίζουν πια.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 16:51:22

            Νομίζω ότι συνεννοηθήκαμε. Αφού δε μιλάς για έξοδο από το 2010 νομίζω το κλείσαμε το θέμα. Μετά είναι πολύ δύσκολο να σε πείσω ότι απέναντι από το σπίτι μου λειτουργούν 10-15 καταστήματα με εισαγόμενα είδη που δε θα μπορούσαν να τα εισάγουν και θα έκλειναν αν επιστρέφαμε στη δραχμή.Γιατί πάντα θα μου απαντάς μα έχουν ήδη καταρρεύσει και εγώ θα σου λέω βλέπω εμπορεύματα που τα εισήγαγαν πριν 10 μέρες ενώ με δραχμή δε θα μπορούσαν...
            Το βασικά πλεονέκτηματα της εσωτερικής υποτίμησης είναι:
            1) διατήρηση της αξίας των χρηματικών διαθεσίμων
            2) Ύπαρξη συναλλαγματικών διαθεσίμων
            3) Μη κατάρρευση τραπεζών (στις ΗΠΑ που ανέφερες δε γίνεται το ίδιο καθώς εκατοντάδες περιφερειακές τράπεζες έχουν χρεοκοπήσει)
            4) Σταδιακή μείωση πρωτογενών ελλειμμάτων (και όχι σοκ μείωσης από την πρώτη μέρα στη δραχμή)
            5) Συνεναιτική -και σταδιακή- διευθέτηση του χρέους με αποτέλεσμα να βγούμε κάποτε στις αγορές με ομαλό τρόπο ενώ σε ενδεχόμενο επιστροφής στη δραχμή θα γινόταν μετά από πάνω από 20 χρόνια (βλέπε Αργεντινή που ήταν και μικρότερο το χρεός και υπήρχε ήδη από το 2001 ισχυρή εξαγωγική βάση ώστε να μην καταρρεύσει πλήρως από την έλλειωη σ.δ.)
            Όσο για τον Κρούγκμαν και λοιπούς κεϋνσιανούς δεν έχω να προσθέσω πολλά παρά το γεγονός ότι όταν ο Κέυνς περιέγραφε τους τρόπους ενεργοποίησης του Κράτους για την αντιμετώπιση οικονομικών κρίσεων δεν είχε προβλέψει ότι τα κράτη ήταν ήδη -σχεδόν- χρεοκοπημένα και η επιβίωσή τους θα εξαρτιόταν από τις διαθέσεις των αγορών να χρηματοδοτήσουν τα σχέδιά τους για την αναθέρμανση της οικονομίας/επίλυσης οικονομικών προβλημάτων. Κλασικό παράδειγμα οι ΗΠΑ επί 5 χρόνια ούτε το χρέος έπαψε να αυξάνεται, ούτε τα ελλείμματα του προϋπολογισμού μειώθηκαν,τα εμπορικά ελλείμματα αυξήθηκαν παρά τα μηδενικά επιτόκια και την ποσοτική χαλάρωση της Fed http://www.census.gov/foreign-trade/data/
            Επί της ουσίας δηλαδή καμία θετική μακροοικονομική μεταβολή (πλην της διατήρησης των επιπέδων ανεργίας σε φυσιολογικά πλαίσια λόγω μικρής αύξησης απασχόλησης σε εσωστρεφείς δραστηριότητες). Άρα μεταφορά της τεράστιας προσαρμογής για το μέλλον σε πολύ δυσμενέστερες συνθήκες όταν το χρέος θα είναι στο 140% ή 150% για την αμερικάνικη οικονομία, κάτι σαν τις πολιτικές του Αντρέα στα δικά μας.
            Επομένως, η λιτότητα/εσωτερική υποτίμηση δεν έχει σχέση ούτε με το νόμισμα ούτε με τη Μέρκελ (εφαρμόζεται και στη Βρετανία και στην ευρωζώνη με μνημόνιο π.χ. Ελλάδα, Πορτογαλία και στην ευρωζώνη χωρίς μνημόνιο π.χ. Γαλλία, Ιταλία κλπ) αλλά με τη διάθεση των αγορών να σε χρηματοδοτήσουν και το βάθος των διαρθρωτικών αλλαγών που θα κάνεις, που στην Ελλάδα 3 χρόνια μνημόνια και δεν έχει γίνει -σχεδόν- καμία, όχι λόγω του μνημονίου αλλά της πολιτικής τάξης. Γι'αυτό σου λέω ότι ο Κρούγκμαν και οι λοιποί κλαίνε πάνω από το χυμένο γάλα της λιτότητας που όμως είναι μια νομοτέλεια!

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 17:23:02

            Ο Κέϋνς έγραφε για την εποχή του, δηλαδή για χρεωκοπημένα κράτη και "έβρισκε" λεφτά υποτιμώντας το νόμισμά τους. Γιατί, Υποτίμηση σημαίνει Αναγκαστικό Εσωτερικό Δανεισμό (η αξία που χάνουν τα λεφτά σου είναι αυτή που αποκτούν τα "χαρτιά" που εκδίδει η Κυβέρνηση. Πράγμα, που δεν μπορούμε να κάνουμε με την Εσωτερική Υποτίμηση (χωρίς νόμισμα).
            Πάντως, μου μήνυσε ότι σε ευχαριστεί για την υπόδειξη κι αυτός και οι λοιποί "κλασσικοί" και νομπελίστες.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 17:40:59

            Ως προς τα "πλεονεκτήματα" της Εσ.Υ:
            1: Τα συναλλαγματικά σου αποθέματα ούτε σου τα μειώνει κανείς ούτε σου τα παίρνει κανείς αν βγεις στην δραχμή. Μπορείς να τα διατηρήσεις ή να αγοράσεις κάτι, όπως και τώρα. Οι "δραχμές" βγαίνουν επιπρόσθετα, είναι ΟΛΕΣ στα χέρια σου και ΕΣΥ ορίζεις την αρχική τους ισοτιμία, οπότε και η ποσότητά τους καθορίζει την τελική τους ισοτιμία.
            Οι τράπεζες θα καταρρεύσουν αν δεν ληφθούν τα αναγκαία μέτρα ούτως ή άλλως, με δραχμή ή ευρώ (πχ ΛΑΙΚΗ και ΚΥΠΡΟΥ).

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 19:02:19

            @ΠΗΛΕΑΣ
            Οι απαντήσεις σου για δραχμή, συναλλαγματικά διαθέσιμα όπως η εξαγωγική Ουγγαρία που βρήκε μόνο στο ΔΝΤ, κεϋνσιανισμό, υποτιμήσεις αλά ΗΠΑ κλπ είναι στα παράπανω σχόλια στο διάλογο με τον alone. Σε παρακαλώ μη χαλάς την κουβέντα μας χωρίς λόγο και το λέω κυριολεκτικά!

          • alone avatar
            alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 19:48:29

            Aπαντω σε νεο σχολιο στο τελος και συμπληρωνω
            Η διαδικασια εξοδου δεν ουτε ευκολη ουτε χωρις κοστος. Ω στοσο τα ουσιαστικα προβληματα της πραγματικης οικονομιας που επικαλεισαι τα εχει ηδη βιωσει με σφροδοτητα η μεγαλη πλειοψηφια.

            Το να μου λες ασ πουμε οτι θα παψουν τελειως οι εισαγωγες δεν ειναι
            σοβαρο.

          • alone avatar
            alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 21:12:48

            Μπορεις να εχεις δικαιολογημενες εναστασεις και φοβους για τη δραχμη αλλα η εμμονη
            σε ενα μοντελο που και το ιδιο το ΔΝΤ εχει παραδεχτει (βρες τις εκθεσεις τους για την εσωτερικη

            υποτιμηση ) οτι δε δουλευει οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των οικονομολογων, αποτελει

            αντικειμενο ψυχαναλυσης. Τι να πρωτοθυμηθω. Πριν δυο χρονια οι ευρωλαγνοι ελεγαν οτι αν παμε στη
            δραχμη η ανεργια θα φτασει το 20%. . Ποσο πιο ξεκαθαρη διαψευση.

            Στις ΗΠΑ λανθασμενα αναφερεται οτι ασκειται Κευνσιανη πολιτικη.
            Η αυξηση της προσφορας χρηματος της FED μεσω των QE εχει στοχο μονο
            να σταθεροποιησει το τραπεζικο συστημα αφηνοντας σ'αυτο τη δημιουργια
            αναπτυξης. Δεν υπαρχει ενεργη συμβολη του ΔΤ σ' αυτην και αυτο φαινεται
            απο την αναιμικη αυξηση της εγχωριας ζητησης. Δες εδ ω να καταλαβεις
            απο τους εγγυροτερους αναλυτες
            http://kkalev4economy.wordpress.com/2012/09/23/qe-basic-facts/
            http://kkalev4economy.wordpress.com/2011/07/11/modern-monetary-theory-quantitative-easing-2/
            Σημειοτεον ο Κρουγκμαν κριτικαρει την Αμερικανικη λιτοτητα.

            Επισης υπαρχουν οι μετακενσυανοι οικονομολογοι ΜΜΤ θεωρια ( Ο Κρουγκμαν θεωρειται

            νεοκευνσιανος) που εχουν ερμηνευσει την Ιαπωνικη κριση Απο εδω:
            http://kkalev4economy.wordpress.com/category/modern-monetary-theory/
            δες το Moden Monetary Theory – Αποπληθωρισμός, Sectoral Balances.
            Η πολιτικη που ακολοθειται στην Ελλαδα ειναι απλα αυτοκτονικη οικονομικα.

            Η ερμηνεια γι αυτη την πολιτικη πρεπει να γινεται με ορους αποικιοκρατιας, κατοχης και συνειδητης

            καταστροφης απο παρανοικους . Αυτοι οι οροι που οι διαφοροι καλοθετητες αποκαλουν λαικισμο ειναι

            η πραγματικοτητα που πολυ αργα βεβαια αρχισαν να αντιλαμβανονται οι αφελεις που νομιζαν οτι

            σκαμπαζαν οικονομικα αναπαραγοντας τα εγχωρια και ξενα παπαγαλακια.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 23:07:14

            1) Το ΔΝΤ είναι μέσο πίεσης των ΗΠΑ για να δεχθεί πιέσεις από τις αγορές η Γερμανία και να αλλάξει πολιτική. Οι δηλώσεις Μπλανσάρ έγιναν περίπου 2 εβδομάδες πριν τις ιταλικές εκλογές. Επίσης πριν τις αποφάσεις του eurogroup για την Κύπρο άρχισαν πηγές του ΔΝΤ να μιλούν για ασύμφορη συμμετοχή στα ευρωπαϊκά προγράμματα διάσωσης κλπ
            Επίσης η agenda 2010 στη Γερμανία επί Σρέντερ ήταν καθαρή πολιτική εσωτερικής υποτίμησης που μετέτρεψε μια χώρα ελαφρώς εμπορικά ελλειμματική σε δυναμικά εξαγωγική. Επίσης το παραδείγμα της Λεττονίας που τρέχει με απίστευτους ρυθμούς ανάπτυξης. Εσύ μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα χώρας με προβλήματα τα τελευταία 5 χρόνια (από την κρίση του 2008 κκαι μετά) που υποτίμησε το νόμισμα και εμφανίζει θετικές οικονομικές παρενέργειες; Το τι λέει ο κάθε ''ευρωλάγνος'' στην τβ για τα δικά του συμφέροντα λίγη σημασία έχει. Άλλωστε η Ελλάδα εφάρμοσε και το 2008 και το 2009 κεϋνσιανές πολιτικές με ρεκόρ κρατικού δανεισμού και πρωτοφανή πρωτογενή ελλείμματα προς ενίσχυση της ζήτησης και πάλι είχε ύφεση, αύξηση της ανεργίας και αύξηση του χρέους επί ποσοστού του ΑΕΠ. Τέλος κοιτάζοντας την Παγκόσμια Έκθεση Ανταγωνιστικότηταςγια το έτος 2012-2013 η Φινλανδία ανέβηκε 1 θέση, η Ολλανδία 2 θέσεις, η Αυστρία 3 θέσεις, η Ιρλανδία 2 θέσεις εντός καθεστώς περικοπών για τιθάσευση ελλειμμάτων σε σκληρό νόμισμα. Αντίθετα οι ΗΠΑ με την ''εκπληκτική'' πολιτική έπεσαν 2 και η Κίνα με το υποτιμημένο τεχνητά γουάν 3 θέσεις, ενώ η Βρετανία με λιτότητα ανέβηκε 2 θέσεις χωρίς να υποτιμήσει τη στερλίνα. (δε βάζω λινκ άμα πατήσεις Global Competitiveness Report 2012-13 θα το βρεις εύκολα)

            2) Ο Κέυνς θεωρούσε ότι πάντα η παρέμβαση του κράτους στην ενίσχυση της ζήτησης/παραγωγής θα είναι μικρού χρονικού διαστήματος αλλιώς δε μπορεί να δουλέψει καθώς θα δημιουργήσει περισσότερες δυσλειτουργίες από όσες θα έλυνε. Μιλάς για μη ανάμειξη του ΔΤ στην ενίσχυση της ζήτησης στις ΗΠΑ, εδώ λινκ για την πορεία του αμερικανικού ελλείμματος προ και μετά κρίσης.
            http://www.davemanuel.com/history-of-deficits-and-surpluses-in-the-united-states.php
            Πάντως ακόμα δεν έχω βρει 1 μακροοικονομικό στοιχείο που μα μην καθιστά την πολιτική Obama/Fed άκρως αποτυχημένη

            Ο Κρούγκμαν πέρα από τις συνεχείς αυτοδιαψεύσεις του καθώς οι αναλύσεις του σπάνια εμπεριέχουν την πολιτική ως αστάθμητο παράγοντα οικονομικών εξελίξεων είναι και υπέρμαχος της αύξησης της φορολόγησης των πλουσίων σε συνθήκες παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού.Ομολογουμένως ριζοσπαστικό...Άραγε αυτός να συμβούλευσε τον Ολάντ με το περίφημο 75% που στο τέλος δε θα βρει άνθρωπο να φορολογήσει;

            3) Δεν πρόλαβα να διαβάσω τα λινκ που μου έδωσες. Αλλά η Ιαπωνία και το φαινόμενο του αποπληθωρισμού οφείλεται στην τεράστια ανταγωνιστικότητα/εξωστρέφειά της. Κάτι που κινδυνεύει να πάθει και η Γερμανία αν δεν ενισχύσει τη ζήτηση. Και όσα αρνητικά και αν έγραψα για την υποτίμηση η πολιτική υποτίμησης του γεν κατά 20% που αποφάσισε η νέα ιαπωνική κυβέρνηση ήταν μονόδρομος.

          • alone avatar
            alone @ Συριζαλβανία του Χότζα 04/04/2013 00:55:41

            1 Το ΔΝΤ εχει εφαρμοσει πανομοιοτυπα μοντελα σε πολλες χωρες από τη Λ. Αμερικη ως την Ασια με τα ιδια αποτελεσματα. . Ποση υφεση και ανεργια ειχε η Λετονια πριν παρουσιασει αναπτυξη; Μηπως οσο η Ελλαδα; Το 10% του εργατικου δυανμικου της εχει μεταναστευσει. Τη θεωρεις πετυχημενο
            παραδειγμα;

            Το ΔΝΤ θελει να αποσυρθει ακριβως επειδη βλεπει την αποτυχια του και ρισκαρει το λογο υπαρξης του ο οποιος εχει εκκλειψει αλλα αναβαθμιστηκε από την Ελλαδα του Γαπ

            Δεν είναι σωστο να συγκρινεις την περιοριστικη πολιτικη της Γερμανιας
            παγωματος μισθων σε περιοδο παγκοσμιας αναπτυξης - αρα τα ελλειματα του νοτου επετρεψαν τις εξαγωγες της- με πολιτικη ραγδαιας υφεσης.

            Μη μπλεκεις την ανταγωνιστικοτητα με τα υπολοιπα.. Την υψηλοτερη ανταγωνιστικοτητα ξερεις ποιες
            χωρες την εχουν; Οι σκανδιναυκες με τεραστια φορολογια και δημοσιες δαπανες πολλαπλασιες της
            Ελλαδας. Άλλες χωρες την στηριζουν στις ακριβως αντιθετες
            πολιτικες ή στη φτηνη εργασια και την ανυπαρξια εργατικου δικαιου.
            Εχεις υποψη σου επισης μελετες που δειχνουν ότι η μειωση μισθων στην Ελλαδα την επιδεινωνουν ;
            Αντιλαμβανεσαι το λογο;

            2. Η Αμερικανικη πολιτικη δεν είναι πετυχημενη για το λογο που εξηγησα αλλα στη θεση που
            βρεθηκε το 2008 αν ακολουθουσε πολιτικη μερκελ τι πιστευεις ότι θα συνεβαινε.

            Στην Ιαπωνια εσπασε μια φουσκα χειροτερη από την ελληνικη (σε μεγεθος) στον ΙΤ –μετοχες εταιριων
            και αξιες που αποπληθωρηστηκαν ως 90% . Η κυβερνηση για να αντισταθμισει αυξησε τις δημοσιες
            δαπανες και εριξε τα επιτοκια στο 0 σχεδον. Αυτος είναι ο λογος του 200% δ.χρεους σε χωρα πλεονασματικη εμπορικα με υψηλη ανατγωνιστικοτητα.
            Εχει μεινει σε στασιμοτητα σχεδον 2 δεκαετιες, αλλα στην 1η φαση της κρισης της συγκρατησε την

            καταρευση και την ανεργια σε μονοψηφια ποσοστα. Όχι αλλα Λετονια και Ελλαδα.
            Φυσικα και η υψηλη φορολογηση του μεγαλου πλουτου ειναι μερος της λυσης αλλα πρεπει
            να εφαρμοστει σε ολες τις χωρες του αναπτυγμενου κοσμου. Η παγκοσμιοποιηση και τα αποτελεσματα της στη δυση δεν ειναι φυσικο φαινομενο. Ειναι αποτελεσμα νεοφιλευθερων επιλογων και διακρατικων , συμφωνιων βλ. ΠΟΕ κτλ.
            Το υαπρχει πολεμος υποτιμησεων μεταξυ των αναπτυγμενων χωρων δεν το εχεις ακουσει;
            Ανοδος του χρυσου; Μην περιμενεις ομως και καμια απ αυτες να αφησει το νομισμα της να κατρακυλησει. Θα χασει αλλα πλεονεκτηματα.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 04/04/2013 12:46:00

            Ωραία θέματα βάζεις. Θα σου απαντήσω κάτω για να έχει χώρο όταν γυρίσω σπίτι από τη δουλειά. Οπότε κοίτα κάτω θα εμφανισθεί σα νέο σχόλιο.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 04/04/2013 14:25:34

      Ωραία θέμετα έθεσες alone. Θα σου απαντήσω μόλις γυρίσω σπίτι εδώ μη το στριμώχνουμε κάτω

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 04/04/2013 17:40:14

        @ alone
        1) ΔΝΤ
        Χαρακτηριστική περίπτωση επέμβασης του ΔΝΤ που αφορά τη συζήτησή μας είναι η Βραζιλία. Η ''χαμένη δεκαετία'' του 80' και η αλλοπρόσαλλη πολιτική της δεκαετίας του 90' με την έκρηξη του πληθωρισμού από τις συνεχείς υποτιμήσεις του νομίσματος είχαν σμπαραλιάσει την πραγματική οικονομία, με αποτέλεσμα τεράστια ανεργία και φτώχεια. Τότε εμφανίστηκε ο Αριστερός Λούλα Ντα Σίλβα, υπάκουσε κατά γράμμα την περιοριστική δημοσιονομικά και άκαμπτη νομισματικά πολιτική του ΔΝΤ, και μαζί με ένα πρόγραμμα τεραστίων διαρθρωτικών αλλαγών και ιδιωτικοποιήσεων ανέστησε τη βραζιλιάνική οικονομία και έθεσε τις βάσεις για αυτό που είναι τώρα η Βραζιλία. Επομένως στα δικά μας το πρόβλημα δεν είναι το νόμισμα είναι η παντελής απουσία μεταρρυθμιστικού πνεύματος από την πολιτική τάξη (όλα τα κόμματα με μερικές εξαιρέσεις προσώπων) και την ελληνική κοινωνία, καθιστώντας κάθε πρόγραμμα εξυγίανσης και ανασυγκρότησης -τελικώς- ημιτελές ή ανεφάρμοστο.
        2) Λετονία
        Αν δεν κάνω λάθος σωρρευτικά είχε 25% ύφεση και τεράστια ανεργία που οδήγησε στη μετανάστευση το 10% του πληθυσμού. Αυτά για την περίοδο 2008-2009. Από τις αρχές του 2010 έως τώρα έχει σωρρευτική ανάπτυξη που ξεπερνά το 15%,εξυγίανε τα δημοσιονομικά της, ανασυγκρότησε/εκσυγχρόνισε την παραγωγή της και ήδη εξαιτίας του γεγονότος ότι οι περισσότεροι μετανάστες είχαν πάει σε χώρες της ΕΕ λόγω της κρίσης επιστρέφουν. Στο είπα και παραπάνω δεν υπάρχει κρίση χωρίς συνέπειες, αλλιώς όλοι οι λαοί θα επιζητούσαν κρίσεις, το ζήτημα είναι πόσο σωστά εφαρμόζεις πολιτικές και στο τέλος σίγουρα θα δικαιωθείς. Πάντως ακόμα περιμένω να μου πεις ένα πετυχημένο παράδειγμα χώρας που χρεοκόπησε ή ήταν στα όρια και σώθηκε εξαιτίας της υποτίμησης νομίσματος...
        3) Γερμανία
        Η ''agenda 2010" περιλάμβανε μείωση δαπανών 25% (συντάξεων,προνιακών κλπ) και μικρή μείωση φόρων. Επίσης η Γερμανία δεν πάγωσε μισθούς άλλαξε όλο το καθεστώς των εργασιακών σχέσεων, όπως μη ύπαρξη κατώτατου μισθού, κατάργηση συλλογικών συμβάσεων μόνο κλαδικές/ατομικές με πάγιο ποσό χωρίς προσαρμογές π.χ. λόγω πληθωρισμού και διαμόρφωση του τελικού ύψους του μισθού βάσει αύξησης παραγωγικότητας-επίτευξης στόχων κλπ, σε αντίθεση με την Ελλάδα και τα εργασιακά αντικίνητρα επενδύσεων των ''καλών'' εποχών, όπως οι 3ετίες,τα επιδόματα γάμου από τον ιδιωτικό τομέα και όχι από το κράτος, ο κατώτατος μισθός που επηρεάζει όλους τους μισθούς, οι ετήσιες ΕΓΣΣΕ κλπ. Επομένως οι μισθοί αν υπολογίσεις τον πληθωρισμό έχουν χάσει πάνω από το 1/5 της πραγματικής αξίας τους από τις αρχές του 2004. Αυτή η πολιτική απογείωσε τις εξαγωγές κλπ.Φυσικά σε πολύ καλύτερες διεθνείς συνθήκες αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ήταν πολιτική εσωτερικής υποτίμησης, αφού μειώθηκαν μισθοί-συντάξεις συναθροιστικά στο 20-25% μέσα σε σκληρό νόμισμα
        4) Σκανδιναβικές χώρες
        Το καλύτερο παράδειγμα είναι η Σουηδία που είναι εκτός ευρώ άρα μπορεί να υποτιμήσει το νόμισμά της. Το 1993 οι δημόσιες δαπάνες ήταν στο 67%(!!) του ΑΕΠ, τώρα στο 49% (του χρόνου θα έχει χαμηλότερες ως ποσοστό επί του ΑΕΠ από τη ''νεοφιλελεύθερη'' Βρετανία!!), ο εταιρικός φόρος είναι στο 22% (Βρετανία το 2012 μειώθηκε στο 24%), το δημόσιο χρέος από 70% του 1993 το 2012 διαμορφώθηκε στο 38%, ενώ από συνολικό έλλειμμα από 11% το 1993 τώρα έχει πλεόνασμα (όχι πρωτογενές αλλά συνολικό!!!). Τα στοιχεία τα βρίσκεις πανεύκολα παντού με ένα κλικ. Ακόμα πιστεύεις ότι αυτές οι χώρες δεν εφαρμόζουν νεοφιλελεύθερες πολιτικές και πετυχαίνουν και είναι ανταγωνιστικές με τις σοσιαλιστικές/σοσιαλδημοκρατικές της περιόδου 1960-1990;
        5) ΗΠΑ
        Αν οι ΗΠΑ ακολουθούσαν ''πολιτική Μέρκελ'' από το 2008 (μαζί με τεράστιες μεταρρυθμίσεις που η Ελλάδα δεν κάνει) θα είχαν:
        α) Εκτίναξη της ανεργίας από το 5% περίπου το 2007 στο 16-17% έως το τέλος του 2010 και μετά θα έπεφτε. Με την πολιτική Obama/Fed από το 5% έφτασε στο 10% στα τέλη του 2009 και μετά υποχωρεί λίγο
        β) Θα είχε κλείσει το εμπορικό έλλειμμα τώρα το μεγαλώνει
        γ) Θα είχε πρωτογενή πλεονάσματα άρα το χρέος ως τελικό ποσό θα μειωνόταν αισθητά πολιτική που θα ''αγκαλιαζόταν'' και από τους οίκους αξιολόγησης και θα δανειζόταν και φθηνότερα, outlook θετικό κλπ, τώρα έχει τεράστιο πρωτογενές έλλειμμα που αυξάνει το χρέος
        δ) Ακόμα και 3-4% ύφεση να είχε μια χρονιά μόνο από τα πρωτογενή πλεονάσματα το δημόσιο χρέος θα μειωνόταν και σε ποσοστό επί του ΑΕΠ
        ε) Θα είχε πληθωρισμό από 3,9% που είχε στα μέσα του 2011 γύρω στο 1%
        Τα μακροοικονομικά αποτελέσματα μιας ''πολιτικής Μέρκελ" στις ΗΠΑ θα ήταν απείρως πιο ελπιδιφόρα και υγιή από τα σημερινά. Νομίζω δε χωρά καμία αμφιβολία.Τώρα ποιο είναι το μακροοικονομικό αποτέλεσμα της πολιτικής Obama/Fed; Η διατήρηση της απασχόλησης σε εσωστρεφείς δραστηριότητες με αντάλλαγμα την πλήρη διάλυση των υπολοίπων μακροοικονομικών μεγεθών/δεικτών μέχρι να βαρέσει κανόνι;
        6) Ιαπωνία
        Ο αποπληθωρισμός (μέρος μιας ρεαλιστικής πολιτικής εσωτερικής υποτίμησης, δε μοιάζει η ιαπωνική περίπτωση όμως με αυτό) δεν ήταν υπεύθυνος για την κατάρρευση του ιδιωτικού τομέα, αλλά το τραπεζικό πρόβλημα. Από τη δεκαετία του 80' οι ιαπωνικές τράπεζες παρείχαν πιστώσεις δίχως όρια που -συνήθως- κατέληγαν στην αγορά ακινήτων με αποτέλεσμα οι τιμές τους να φτάσουν στα ύψη. Επειδή αυτό ήταν μια καραμπινάτη φούσκα, όταν άρχισαν να υποχωρούν οι τιμές των ακινήτων οι τράπεζες έμειναν με δάνεια χωρίς αντίκρισμα, αυτό με τη σειρά του μεταφέρθηκε στον ιδιωτικό τομέα που βασιζόταν και αυτός στο μεγάλο δανεισμό και η κατάληξη είναι γνωστή. Η μεγάλη ρευστότητα των τραπεζών για να δίνουν τέτοια δάνεια οφειλόταν στην αποταμίευση από την τεράστια ανταγωνιστικότητα/εξωστρέφεια της ιαπωνικής οικονομίας.
        7) Αφήνω ασχολίαστο το ενδεχόμενο όλες οι ανεπτυγμένες χώρες να φορολογήσουν τον πλούτο μαζί, ούτε η πιο τρελή συνιστώσα του Τσίπρα δε το πιστεύει αυτό...

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/04/2013 23:08:11

    Εμένα μου αρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ...πρώτα από όλα με τόσες συνιστώσες δεν βαριέσαι ποτέ ....για κάθε θέμα 20 απόψεις και δεν εφαρμόζουμε καμία...

    πχ Ο Πρόεδρος Αλέξης" μπορούμε δεν μπορούμε θα επαναφέρουμε τον κατώτατο μισθό "...μπορούμε; δεν μπορούμε; δεν έχει σημασία ...

    Το πρόβλημα της χώρας δεν ο είναι ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ που εκμεταλεύεται τη δυσαρέσκεια και το κενό που δημιουργούν οι ευκαιριακοί "καταλληλότεροι".
    Το πρόβλημα είναι από η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί καθώς οι κυβερνώντες αφενός κάνουν κωλοτούμπες αφετέρου δεν κάνουν τη δουλειά τους.

    Δεν μπορεί με 2,000,000 άνεργους να βγαίνει ο αρμόδιος Υπουργός και να δηλώνει ότι οι προσλήψεις είναι περισσότερες και αναστρέφεται το κλίμα...ή η εκλεγμένη κυβέρνηση να διαβουλεύεται για το ΦΠΑ στο σουβλάκι...ή όπως λέω από τούτο εδώ το site η χώρα να έχει περισσότερα ΝΔ ΑΕ και Ανεξάρτητες Αρχές από τις ΗΠΑ με χιλιάδες € σε συνταξιούχους εντιμότατους φίλους (Προέδρους Δ Συμβούλους και ΔΣ) ή να απασχολεί 60,000 IDOX ή να έχει 12,000 αιρετούς κλπ κλπ κλπ

    Ο ΣΥΡΙΖΑ η ΧΑ οι ψεκασμένοι και λοιποί το κενό της βλακείας / ανεπάρκειας / σκοπιμότητας των καταλληλότερων εκμεταλλεύονται που έχει ως αποτέλεσμα την οργή και τη δυσαρέσκεια της απελπισίας από τη διαμορφωθείσα κατάσταση της μακαριότητας.

  11. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/04/2013 23:15:02

    Κάθε νοήμων άνθρωπος πρέπει να έχει σχέδιο Β, ειδικά όταν το σχέδιο Α είναι συνυφασμένο με πόνο, αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα και μάλιστα πιθανόν δίχως αντίκρυσμα.

    Εγώ θα ρώταγα κάτι τους άλλους σχολιαστές: ωραία καλώς ή κακώς το να βγούμε από το ευρώ έχει πολύ άσχημες επιπτώσεις και ίσως δεν πρέπει να το τολμήσουμε. Υπάρχει όμως κάποιος τώρα πια που αμφιβάλλει ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΓΙΚΟ????????

  12. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 01/04/2013 23:28:59

    Σχέδιο παραμονής στο ευρώ πότε θα καταστρώσει ο ΣΥΡΙΖΑ;

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ MAYRO XABIARI 02/04/2013 10:23:58

      Εχει ηδη. Επιβολη ανωτατων τιμων για να ολοκληρωθει η εσωτερικη υποτιμηση. Το μονο προαγμα που θα κρατησει την Ελλαδα στο ευρω στην πραγματικοτητα (και οχι στα χαρτια).

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Φοιτητης 03/04/2013 15:35:08

        Μόνο που, απαγορεύεται στην ΕΕ.... Εκτός, σε περίπτωση κηρύξεως Στρατιωτικού Νόμου.
        Αλήθεια, φοιτητά μου, δεν έχεις ακόμα αντιληφθεί ότι, τα Τμήματα Αγορανομίας μας εγκατέλειψαν προ πολλού;
        Ωστόσο, έχεις δίκαιο. Πρέπει να επιδιωχθεί η ΕΠΙΒΟΛΗ της εσωτερικής υποτιμήσεως, έστω και κατά παρέκκλισιν. Και, δεν νομίζω ότι, η ΕΕ θα είχε αντιρρήσεις, αν το ζητούσαμε.
        Αλλά δεν θα το ζητήσουμε... Γιατί θα στενοχωρήσουμε τον πολιτικό περίγυρο των κομματικών μας γραφείων. Ασχέτως χρώματος...

  13. μακεδων avatar
    μακεδων 01/04/2013 23:32:38

    Στο υπουργείο οικονομικών πρέπει να ετοιμάσουν σχέδιο για δραχμή δεν είναι έγκλημα η προετοιμασία αντιθέτως είναι προνοητικοτητα της ηγεσίας

  14. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/04/2013 23:35:16

    Ουαί κι αλοίμονο άν φτάσουμε ποτέ την παραμονή ή μη στο ευρώ να την αποφασίσουν οι παπατζήδες τυχοδιώκτες του Σύριζα. Όμως, έχω να πω το εξής:

    Επειδή μετά τα γεγονότα της Κύπρου κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει εκ των προτέρων ότι η Τρόικα κάποια στιγμή θα ζητήσει ανταλλάγματα επαχθέστερα ακόμα και της εξόδου (όσο τους παίρνει θα το τραβάνε - κι ακόμα περισσότερο λόγω αλαζονίας) και επειδή μπορεί να εξωθηθούμε προς τα εκεί και από συγκυρίες τις οποίες δεν ελέγχουμε (χωρίς να επιδιώξουμε οι ίδιοι έξοδο από το ευρώ), χρειάζεται σχέδιο και για αυτό το ενδεχόμενο. Αυτός που πρέπει να το καταστρώσει (και αχρείαστο να'ναι) είναι ο πρωθυπουργός. Με άκρα μυστικότητα και ερήμην των κυβερνητικών εταίρων και της φιλελεύθερης Πέμπτης Φάλαγγας.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΚΜ 01/04/2013 23:43:05

      Φαντάζομαι ότι σχέδια υπάρχουν ήδη. Κι όποιος τα βλέπει φρικάρει και γίνεται μνημονιακός... :)

      • κανενας avatar
        κανενας @ MAYRO XABIARI 02/04/2013 00:35:29

        χαχαχα..καλο!

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ MAYRO XABIARI 02/04/2013 11:04:52

        Ούτε σχέδιο για ...εκδρομή στα Καμμένα βούρλα δεν υπάρχει γερμανομνημονιόφιλο βούρλο. Οχι σχέδιο για το πως θα βγάλουμε το εξάμηνο και πως θα πορευτούμε αν χρειαστεί να φτύσουμε το Ευρώ. Άσχετε ΧαβιαροΚανένα 2-3 σε ...ένα.

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Αθώρ 03/04/2013 17:13:08

          ;;; κι άλλος κλώνος;;; Λερναία Ύδρα είσαι... Σε γιατρό να πας δοκίμασες;;;;

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ ΚΜ 02/04/2013 11:06:31

      @ ΚΜ : Στο σύνολο της σκέψης σας, σωστός.

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/04/2013 00:37:43

    Δεν ξερω για τη παραμονη στο Ευρω, αλλα ενδεχομενο κουρεμα των καταθεσεων, ειναι πλεον παγερα αδιαφορο σχεδον σε ολους μας, γιατι πολυ απλα ΔΕΝ εχουμε καταθεσεις. Οποτε κοψτε οτι θελετε, ο απλος λαος αδιαφορει.

  16. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 02/04/2013 00:47:01

    ΣΥΡΙΖΑ, το απεραντο σχεδιαστηριο!