#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2011 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο εκτροπής και ελέγχου της πολιτικής ζωής από την διαπλοκή



Είναι προφανές ότι η Νέα Μεταπολίτευση άρχισε να γράφει τις σελίδες της στο βιβλίο της Ιστορίας.

Η κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ και του αρχηγού του οδηγεί στην κατάρρευση του πολιτικού σκηνικού και στην δημιουργία ενός νέου.

Οι βαρώνοι της σημερινής πολιτικής ζωής, η κρατικοδίαιτη διαπλοκή που προσπαθεί με τα Μαζικά Μέσα Εκμαυλισμού που έχει στην διάθεσή της να διατηρήσει τον έλεγχο στις πολιτικές εξελίξεις, βλέπει τώρα ότι το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί πλέον να εξυπηρετεί τους σκοπούς της. Αυτά που την ανησυχούν  είναι ο λαϊκός ξεσηκωμός και οι θέσεις του Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος μετά την κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ είναι πλέον πρωθυπουργός εν αναμονή. Ένας πρωθυπουργός που δηλώνει από τώρα ότι "δεν επέστρεψε για να συμβιβαστεί, αλλά για να παλέψει".

Μπαίνει έτσι σε εφαρμογή το plan B' μετά την συναίνεση και τα σενάρια συγκυβέρνησης: Η διάσπαση του ΠΑΣΟΚ, μέσω της οποίας ελπίζουν να προκαλέσουν αποχωρήσεις και προβλήματα και σε άλλα κόμματα και κυρίως στη ΝΔ.

Συγκεκριμένα βρίσκεται εν εξελίξει σχέδιο δημιουργίας στο άμεσο μέλλον κόμματος εκσυχγρονιστών - φιλελευθέρων για την ηγεσία του οποίου προαλείφονται γνωστά ονόματα της πολιτικής ζωής. Οι εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ και οι παραιτήσεις/ διαφοροποιήσεις βουλευτών εντάσσονται σε αυτό το σχέδιο. Λέγεται μάλιστα ότι ήδη έγιναν κρούσεις και στη Ντόρα.

Μεθοδεύεται επίσης η συμμετοχή στο νέο εγχείρημα και βουλευτών της ΝΔ.

Να σημειωθεί ότι σήμερα η κ. Μπακογιάννη μίλησε για "το καινούριο" που "πρέπει να γεννηθεί" για να ανατάξει την πατρίδα". Μίλησε επίσης για "το τέλος του πολιτικού συστήματος της μεταπολίτευσης" στο οποίο κατά τα άλλα πρωταγωνίστησε.

Ενώ ο Στέφανος Μάνος μιλώντας στο ΣΚΑΙ κάλεσε τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να ανατρέψουν τον αρχηγό τους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xaris avatar
    xaris 16/06/2011 18:27:28

    ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΓΑΠ

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ xaris 16/06/2011 18:33:01

      Ναι φίλε μου …τα πρόβατα για μια ακόμα φορά χειροκρότησαν τις γενικότητες του και τις ασυναρτησίες του… ΑΝΤΩΝΗ Ή ΤΩΡΑ Ή ΠΟΤΕ!!!!!

    • drider avatar
      drider @ xaris 16/06/2011 19:32:07

      Μπορείς να μας παραπέμψεις στον συγκεκριμένο νόμο; Αριθμό, ΦΕΚ κτλ.

      • sam avatar
        sam @ drider 16/06/2011 19:47:41

        διαβασε προσεκτικα ειδικα τα σχολια

    • madprof avatar
      madprof @ xaris 16/06/2011 22:58:40

      Το τέλος του πολιτικού συστήματος της μεταπολίτευσης πρέπει να φέρει το πραγματικό Πολίτευμα της Δημοκρατίας !. Είναι το ελάχιστο που μπορούν να αποδεχθούν οι πολίτες της πατρίδας μας και που μπορεί να αποκαταστήσει την τιμή και την υπόληψη των ηθικών πολιτικών που θα το πραγματοποιήσουν !.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 16/06/2011 18:43:41

    η διαπλοκή διακίνησε το σενάριο περί παραίτησης ή ο Παπανδρέου;

    • Ρηγας Φερραιος avatar
      Ρηγας Φερραιος @ o βουνίσιος 16/06/2011 18:48:33

      Ελα ντε;;;;;;

  3. parsifal avatar
    parsifal 16/06/2011 18:46:13

    Ο πολιορκητικός κριός του νέου 65 είναι ο συρφετός Κουβέλη - Μπακογιάννη - Μάνου με αρωγό πρωτίστως τον αμερικανόδουλο Sky και την Καθημερινή, στοχεύει δέ ομού ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/06/2011 18:46:25

    Πριν ενάμιση χρόνο έβαλαν τον Παπανδρέου να κυβερνήσει ελπίζοντας ότι θα ελέγχουν την πολιτική και οικονομική ζωή.
    Σήμερα αποδεικνύεται ότι ο άνθρωπος που επέλεξαν ήταν τόσο άχρηστος που αδυνατεί να εκτελέσει ακόμη και αυτά που του δίνουν γραμμένα(σκεφτείται να χρειαζόταν να σκεφτεί;).
    Παράδειγμα τα χθεσινά ,που πήγε να παραιτηθεί χωρίς πρώτα να ρωτήσει τα αφεντικά του, και μετά από λίγο τον επανέφεραν στην τάξη και αναθεώρησε.
    Η άστοχη επιλογή του Παπανδρέου ανάγκασε το σύστημα να ψάχνει για εναλλακτική λύση με τη στήριξη φυσικά παραδοσιακών γερμανόφιλων προσκυνημένων εκσυγχρονιστών τύπου Σημίτη ,Ντόρα ,Φλωρίδη,Μάνο κτλ.
    Ελπίζω ο Σαμαράς να αντέξει την πίεση και να αναλάβει τη χώρα .

  5. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 16/06/2011 18:51:09

    Στη "δημοκρατία" δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Είναι όλα προμελετημένα.

    http://proslalia.blogspot.com/

  6. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 16/06/2011 18:51:54

    Φάκτορα έχεις δίκιο στη βασική σου θέση αλλά έχω μια βασική διαφωνία.
    Η κρατικοδίαιτη διαπλοκή αγκάλιασε ακόμα μια φορά τον πρωθυπουργό. Μέσα σε 24 ώρες άλλαξαν πλήρως οι όροι του προβλήματος. Από τις ανεπανάληπτες αποδοκιμασίες του χθες έχουμε σήμερα τα χειροκροτήματα της κοινοβουλευτικής ομάδας. Εικόνα και πάλι εικόνα... Ζούμε σε μια δικτατορία της εικόνας της οποίας τα μηνύματα ελέγχονται ασφυκτικά. Η ουσία όμως είναι πάντα πολιτική. Η εικόνα τη θολώνει αλλά δεν μπορεί να τη διαλύσει.

    • factorx avatar
      factorx @ Νταβέλης 16/06/2011 18:55:06

      Δεν διαφωνώ γενικότερα με αυτό που γράφεις. Αλλά δες αυτό που λέω εγώ σαν μια διαδικασία. Δες επίσης τα διαφορετικά στρατόπεδα. Το σίγουρο είναι ότι ο Παπανδρέου παζαρεύει αυτήν την στιγμή την αποχώρησή του και απο την άλλη υπάρχουν τόσοι δελφίνοι

      • o βουνίσιος avatar
        o βουνίσιος @ factorx 16/06/2011 19:53:51

        @factorx
        υπάρχει και το ενδεχόμενο να είναι απογοητευμένος εξαιτίας του ναυαγίου της υποψηφιότητας στον ΟΗΕ.
        Μπορεί να του είπαν, βάλε την Ελλάδα στο ΔΝΤ και εμείς θα σε στηρίξουμε (στον ΟΗΕ)
        Μετά όμως το βέτο στον διευθυντή του ΔΝΤ στρος καν φαίνεται ότι κάτι σκάλωσε και έχουμε, ότι έχουμε.
        Με βάση αυτό το σκεπτικό «παίζει» και η περίπτωση να ήθελε πραγματικά να αποχωρήσει από την πολιτική και τα βρόντηξε,
        πιεζόμενος ίσως στην συνέχεια από παράγοντες που θέλουν το μεσοπρόθεσμο πάση θυσία του «επέβαλαν» να ζητήσει κυβέρνηση συνεργασίας.
        όταν όμως το σκηνικό άρχισε να φαίνεται ,βγήκε πολύ ναφθαλίνη γεγονός που τρόμαξε ακόμη και τους εμπνευστές του εν λόγω σχεδίου
        έτσι η ιστορία κατέληξε στην απογοήτευση του ανασχηματισμού,

  7. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 16/06/2011 18:53:02

    Στη "δημοκρατία" δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Είναι όλα προμελετημένα.

  8. alakran avatar
    alakran 16/06/2011 18:55:32

    Tόσα εκλογικά χαστούκια που έχει φάει ο Μάνος δεν του φτάνουν?

  9. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 16/06/2011 18:58:01

    Και ποιός είπε ότι η "Νέα Μεταπολίτευση" απαιτεί την καθήλωση μόνο των βροντόσαυρων του ΠΑΣΟΚ; Να πάνε όλοι οι "συνταξιούχοι" πολιτικά και ηλικιακά σπίτια τους και να μας αφήσουν ήσυχους!

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/06/2011 18:59:34

    Κόμμα-οπερέτα! Προφανώς τα βρήκε με τον ΓΑΠ για τον ανασχηματισμό το χοντρογούρουνο των εκδοτών, και αφήνει στα κρύα του λουτρού όσους εξώθησε στην ανταρσία!

  11. A.M. avatar
    A.M. 16/06/2011 19:08:34

    Έλεγχος της πολιτικής ζωής απ την διαπλοκή υπάρχει εδώ και τρείς δεκαετίες.
    Σχέδια εκτροπής ή επανελέγχου των «εκτρεπόμενων» απ την γραμμή της διαπλοκής υπήρχαν εδώ και χρόνια - τα είδαμε να θριαμβεύουν επί ΚΚ (θυμίζω πυρκαγιές και Δεκεμβριανά) - και τα βλέπουμε και τώρα σε πλήρη εφαρμογή.

    Το ερώτημα που τίθεται είναι:
    Υπάρχει τρόπος μέσα στα πλαίσια της συνταγματικής νομιμότητας να αντιδράσουν οι Έλληνες πολίτες και να ανατρέψουν αυτά τα σχέδια;
    Η δική μου άποψη είναι πως όχι.

    Μόνη διέξοδος;
    Η καταφυγή στην ακροτελεύτια διάταξη του Συντάγματος που και νόμιμη είναι και επιτρέπει την χρήση «κάθε μέσου» για την προστασία του Συντάγματος απ αυτούς που ΉΔΗ το κατέλυσαν και εν τέλει είναι και ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΈΝΗ και υποχρεωτική απ το ίδιο το Σύνταγμα.

  12. thanos avatar
    thanos 16/06/2011 19:12:19

    Δεν γλυτώνουμε πια με τίποτα απο δαύτους...Είναι τόσο γατζωμένοι στην εξουσία σαν κόμμα,είναι τόσο οι ισχυροί οι μηχανισμοί τους,που δεν καταφέρνουν να τους ρίξουν ούτε οι ίδιοι οι βουλευτές τους!Το παΣΟΚΙΚΟ ένστικτο επιβίωσης είναι ανυπέρβλητο τελικά,τι άλλο θα σκαρφιστούν πια δεν μπορώ να φανταστώ ειλικρινά..Μάστερ στον λαικισμό και στα επικοινωνιακά παιχνίδια τόσο καιρό και όμως το τραγικό είναι πως ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που τους στηρίζουν!Σε σιχαθήκαμε,δεν σε θέλουμε πια!!Άδειασε μας τη γωνιά επιτέλους!!!Ως εδώ με το Πράσινο καθεστώς πλέον!!

  13. ΖΑΡΙΑΝΟΣ avatar
    ΖΑΡΙΑΝΟΣ 16/06/2011 19:19:16

    Τελευταίως πολύς λόγος περί Σαμαρά.
    Αν αυτή είναι η καλύτερη πρότασή σας λυπάμαι που το ακούω.
    Επειδή δηλαδή κοπανάει συνέχεια την «επαναδιαπραγμάτευση» τον κάναμε ήρωα;
    κι αυτός για ξεπούλημα και για φτώχεια δεν μιλά ή κάνω λάθος;
    Ας σοβαρευτούμε κάποτε και μην δείχνομε τόσο όμοιοι με αυτούς.
    Είπαμε να γδύσουμε τον παπά, αλλά όχι να ντύσουμε το καντηλανάφτη.
    Έλεος! Σε μια Ελλάδα αυτοί μείνανε.
    Τώρα παρουσιάζεται μια μοναδική ευκαιρία να διώξουμε όλη τη σαβούρα, ας μην την απεμπολήσουμε.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ ΖΑΡΙΑΝΟΣ 16/06/2011 21:47:20

      Και η εναλλακτική είναι;
      Δεν διαφωνώ απαραίτητα μαζί σας, αλλά η ρεαλιστική λύση είναι;
      Η άμεση Δημοκρατία της κάτω πλατείας του Συντάγματος;
      Τα τανκς;
      Το ΚΚΕ;
      Οι ΕΛ;
      Δεν θεωρεί κανείς ήρωα τον Σαμαρά αλλά είναι η μόνη σοβαρή εναλλακτική τούτη την στιγμή (εκτός αν θεωρείτε εναλλακτική τον κωλοτούμπα, οπότε η συζήτηση σταματά εδώ)

      • φοβερό αστροπελέκι avatar
        φοβερό αστροπελέκι @ Αρράκις الراقص 16/06/2011 22:56:03

        Tι λέτε, λοιπόν, για τον Βασίλη Λεβέντη;

    • occultist avatar
      occultist @ ΖΑΡΙΑΝΟΣ 16/06/2011 23:47:20

      Ποιά η γνώμη σου για τον ......Ρέλο. Αυτός πετάει και κανα καφέ άμα τον ζωχαδιάσουνε.

      • φοβερό αστροπελέκι avatar
        φοβερό αστροπελέκι @ occultist 16/06/2011 23:57:31

        Και ο Αλέφαντος, η χρυσή εφεδρεία;

  14. christof avatar
    christof 16/06/2011 19:32:22

    Ζαριανος΄΄θελεις ναρθουν τα αρματα,κοκκινα η μαυρα?Η ν. μεταπολιτευση θα ερθει με επανασταση η δημοκρατικες διαδικασιες?Ο Σαμαρας ειναι ο μονος που υπερασπιζεται τη Πατριδα,και ενδιαφερεται για το Λαο.Οταν διαφωνησε παραιτηθηκε και απο βουλευτης, δεν κρατησε τη καρεκλα.Σκεψου το .Για να το κανεις θελει γερα καρυδια.

  15. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 16/06/2011 20:01:19

    Ένα έχω να πώ:
    Οι βρυκόλακες του συστήματος θέλουν τη νύχτα τους για να μπορούν να πίνουν αίμα από το σώμα της Ελλάδας.

  16. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/06/2011 20:01:48

    Ἡ Ἱστορία εὐνοεῖ σκανδαλωδῶς τὸν Σαμαρᾶ. Τοῦ δίνεται αὐτὲς τὶς μέρες ἡ δυνατότητα νὰ γίνει ὁ Ἑλλαδίτης Τάσσος Παπαδόπουλος, ὡς εὐτυχῶς ἀμετακίνητος, καὶ ὁ Ἕλληνας Ἐρντογάν, ὡς μαία τῆς μελλοντικῆς ἀναγέννησης τῆς πατρίδας του. Ἐδῶ παίζονται ὅλα. Μέσα στὶς μέρες.

    • φοβερό αστροπελέκι avatar
      φοβερό αστροπελέκι @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/06/2011 22:59:37

      Και ο Έλληνας Ταρζάν, θα μπορούσε κανείς να προσθέσει, αλλά δεν τολμά!

  17. drider avatar
    drider 16/06/2011 20:15:18

    Συγγνώμη, έχεις δίκιο.

    • lampros ioannou avatar
      lampros ioannou @ drider 16/06/2011 21:12:26

      απλα κανε και εσυ το χρεος σου-ενημερωσε τον κοσμο

  18. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 16/06/2011 20:41:17

    ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΗ η διαπλοκή να πειράξει βουλευτές της Ν.Δ. Ο ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΠΛΑ.

    • φοβερό αστροπελέκι avatar
      φοβερό αστροπελέκι @ ΣΠΥΡΟΣ 16/06/2011 23:04:19

      Μεγάλη κουβέντα μεν, προτιμητέα η μεγάλη μπουκιά δε...

  19. tria avatar
    tria 16/06/2011 22:36:24

    ρε παιδιά 30 χρόνια έχουν περάσει και ακόμα να καταλάβει ότι χωρίς ΜΜΕ και καλή στελεχιακή οργάνωση δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι παραπάνω από ουρά του ΠΑΣΟΚ.

  20. βασίλης avatar
    βασίλης 16/06/2011 23:28:19

    Θα επρεπε ηδη απο εχθές ο κ παπουτσης και η ηγεσία της ΕΛΑΣ να είχαν παρετηθεί διότι δεν μπορεί 100 άτομα μπροστά σε 5000 αστυνομικούς να κάνουν
    ανω κάτω το σύνταγμα και εδώ και 20 και πλέον ημέρες να μην έχει ανήξει
    ρουθήνι με τόσο κόσμο μίνιμα στο σύνταγμα.
    Κύριοι του ΠΑΣΟΚ κάνατε πάλι το θαύμα σας με τους γνωστούς αγνώστους
    αλλά κάνατε υπολογισμούς χωρίς τον ξενωδόχο (τους αγανακτησμένους).
    Τέτοιοι μέθοδοι ουτε επι χούντας δεν είχαμε δεί αλλά φαίνεται οτι η δημοκρατική
    τρομοκρατία είναι χειρότερη απο το καθεστώς της χούντας, διότι καλύπτονται
    απο το σύνταγμα που το διαβάζουν οπως το θέλουν.

    • φοβερό αστροπελέκι avatar
      φοβερό αστροπελέκι @ βασίλης 17/06/2011 00:01:06

      Πες τα αν θες, καλέ και ευγενικέ μου άνθρωπε, αλλά μην τα γράφεις. Ή τουλάχιστον άνοιξε και καμιά γραμματική...

  21. johndoctor avatar
    johndoctor 17/06/2011 02:58:40

    Ότι και να κάνουν δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα
    Ο Έλληνας τους πήρε χαμπάρι μάγκες

    Έχουμε ήδη καταλάβουμε ποιός είναι ο Ξένος παράγοντας και αυτός που θέλει να κάνει την Ελλάδα τσιφλίκι...αλλά δεν θα του περάσει τόσο εύκολα...

  22. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 17/06/2011 12:47:58

    Tι εννοεί ο Γκόγκος Αυτιάς :όλοι ίδιοι είναι.
    Ας μας εξηγήσει την σκέψη του να την καταλάβουμε και εμείς που δεν μπορούμε να διεισδύσωμε τόσο πολύ στα γεγονότα!!
    Περιμένω να μας αναλύσει την Δευτέρα ο Γκόγκος τι εννοεί ,αλλοιώς θα το πώ ..στον Γ.Αγγελάκη και τέρμα τα ...ρολόγια!!!!