#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2011 23:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο διάλυσης της ελληνικής κοινωνίας

Τα μέτρα  του Μεσοπρόθεσμου συνοπτικά



Δεν μας εξέπληξαν. Μέχρι την τελευταία στιγμή σκληροί υπηρέτες των αριθμών και της τρόικας. Όμως, καιρός γα εγγύς. Το μεσοπρόθεσμο πάει στη Βουλή για να ψηφιστεί. Αν περάσει από τους δήθεν μπαρουτοκαπνισμένους πράσινους βουλευτές δε θα περάσει από την κοινωνία. Αν καταψηφιστεί δεν υπάρχει άλλη επιλογή για τον κ. Παπανδρέου από το να πάει μετανάστης στο εξωτερικό. Και οι δύο επιλογές, πάντως, οδηγούν σε εκλογές, διότι τίποτε άλλο δεν μπορεί να λύσει το αδιέξοδο. Το Μνημόνιο 2 είναι εδώ και περιγράφει με τα πιο μελανά χρώματα αυτά που θα ζήσουν οι Έλληνες τα επόμενα χρόνια. Αν και δεν έχουν εξειδικευτεί τα μέτρα, κάτι που θα γίνει μέσα στην εβδομάδα, είναι πλέον δεδομένο ότι θα πούμε το ψωμί ψωμάκι. Όλοι, ανεξαιρέτως. Αν και διόλου δεν μας νοιάζει τι θα κάνει με τα τζάκια που λυμαίνονται τον εθνικό πλούτο. Αυτό που μας νοιάζει είναι ότι χτυπιέται ακόμη και η γενιά των 600 ευρώ. Τα μέτρα που θα λάβει η κυβέρνηση εκτιμάται ότι θα φέρουν έσοδα 6,5 δισ. μέσα στους επόμενους 6 μήνες του 2011 και γύρο στα 30 δισ. μέχρι το 2015.

Η κυβέρνηση αποφάσισε να επιβάλει κεφαλικό φόρο 1%-3% για εισοδήματα πάνω από 8.000 ευρώ. Ο κεφαλικός φόρος ονομάζεται έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης αλλά θα ισχύει αναδρομικά για τα εισοδήματα του 2010 (πιθανότατα αυτό το σενάριο) και μέχρι το 2015.

Αυξάνεται ο ΦΠΑ στην εστίαση από 13% σε 23% από την 1η Σεπτεμβρίου

Αυξήσεις στους φόρους των ακινήτων. Εκτιμάται ότι το αφορολόγητο πέφτει από τα 400 στα 200 χιλιάδες ευρώ.

Θα αυξηθούν τα τέλη κυκλοφορίας, πιθανότατα κατά 20%.

Επιβάλλεται έκτακτη εισφορά σε οχήματα μεγάλου κυβισμού, σε μεγάλης αξίας ακίνητα, σε σκάφη και πισίνες. Πρόκειται για το... καρότο αφού ακολουθεί άγριο μαστίγιο.

Αυξάνονται οι ειδικοί φόροι κατανάλωσης, δηλαδή το πετρέλαιο από του χρόνου θα είναι πράγματι... μαύρος χρυσός.

Προβλέπονται έσοδα από τη νομιμοποίηση αυθαιρέτων.

Αλλάζουν τα τεκμήρια διαβίωσης προκειμένου να πιαστούν περισσότεροι στη φάκα της εφορίας.

Μειώνεται το εφάπαξ των συντάξεων.

Κόβεται μέρος των επικουρικών. Επίσης, επιβάλλεται ειδική εισφορά 8% σε συνταξιούχους κάτω των 60 ετών για ποσά άνω των 1.700 ευρώ πλην στρατιωτικών, σωμάτων ασφαλείας. Αυξάνεται η εισφορά αλληλεγγύης στις συντάξεις άνω των 1.700 ευρώ.

Κόβεται κατά 6% η σύνταξη στο ΝΑΤ

Μπαίνει ειδικό τέλος σε επιχειρήσεις που εξαιρούνται από τον αντικαπνιστικό νόμο.

Πέφτει άγριο ψαλίδι στο δημόσιο τομέα με απολύσεις υπαλλήλων. Προβλέπεται ότι μέχρι το 2015 θα αποχωρήσουν 126.400 υπάλληλοι και θα προσληφθούν μόλις 26.490 υπάλληλοι. Δηλαδή περί τους 100.000 λιγότεροι υπάλληλοι στο δημόσιο.

Πωλούνται τα πάντα, όπως είναι επιπλωμένα. Εκτός από τη... βίλα Παπανδρέου στο Καστρί.

Κατ' αρχάς πωλείται η ακίνητη περιουσία. Αρχή με το Ελληνικό που μέσα στο 2011 θα πωληθεί το 100% των μετοχών της εταιρείας ειδικού σκοπού “Ελληνικό Α.Ε.”

Πωλούνται όλες οι συμμετοχές του δημοσίου στις ΔΕΚΟ και τις τράπεζες. Για παράδειγμα, στον ΟΠΑΠ το 34%, στα κρατικά λαχεία το 100%, στην ΕΥΑΘ το 74%, οι νέες άδειες για παιχνίδια του ΟΠΑΠ το 100%, το 49% του καζίνο Πάρνηθας, το 35,5% των Ελληνικών Πετρελαίων το 2012, το 61,3% της ΕΥΔΑΠ, το 100% της Εγνατίας οδού, το 34% του ΤΤ.

Προβλέπεται επίσης η πώληση των εταιρειών που θα αναλάβουν την τιτλοποίηση μελλοντικών εσόδων από διόδια των νέων αυτοκινητοδρόμων, των μεταλλευτικών δικαιωμάτων κ.λπ. Επίσης. Πωλούνται περιφερειακά αεροδρόμια, το Ελ. Βενιζέλος, λιμάνια.

Όλα αυτά για να βρεθούν 50 δισ σε τέσσερα χρόνια και να εξευμενιστεί η τρόικα και να δώσει το νέο δάνειο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 09/06/2011 23:16:33

    Αν δεν πάμε σε εκλογές τώρα δεν έχει νόημα να πάμε μετά.....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΗΛΙΑΣ 30 09/06/2011 23:19:14

      Πες τα, ρε Ηλία! Τα λέμε όλοι, ακούει κανείς εκεί στη Συγγρού;

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΗΛΙΑΣ 30 10/06/2011 01:17:18

      +1000

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/06/2011 23:18:38

    Η απονομιμοποίηση της κυβέρνησης Τζέφρυ Τσαντ-Τσολάκογλου φαίνεται καθαρά από τη χυδαία μετατροπή του αντικαπνιστικού νόμου, σε εισπρακτικό. Σε συνδυασμό, προφανώς, με τη μείωση των δαπανών για την υγεία θα είναι διπλό το όφελος: θα πεθαίνουν περισσότεροι παθητικοί καπνιστές (άρα λιγότερες συντάξεις), και θα μπαίνει και ζεστό παραδάκι στα ταμεία από το καπνοτέλος.

    Πρόκειται για κτήνη, που έχοντας εξασφαλίσει το μέλλον τους στις λέσχες των πατρώνων τους, εκτελούν τώρα πιστά το έργο του αφανισμού του ελληνικού λαού.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/06/2011 23:22:28

      Βέβαια, με την αύξηση κατά 10% του ΦΠΑ στα εστιατόρια και στις καφετέριες, δεν είμαι και τόσο βέβαιος ποιος θα μπορεί να... πηγαίνει εκεί, ώστε να καπνίζει κιόλας. Μάλλον τζάμπα βλέπω να πληρώνουν το καπνοχαράτσι οι καφετεριάδες.

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/06/2011 23:20:52

    Επιτέλους Σοσιαλισμός!!!!!!!!!!!!!!!
    Μαζική εξαθλίωση τώρα!!!!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 09/06/2011 23:23:55

      Ξέρεις πώς το έλεγαν οι Πασόκοι το '81;

      "ΣΤΙΣ ΔΕΚΑΟΧΤΩ / ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ"!

      Τώρα, όσοι βρίσκονται ακόμα εν ζωή, θα νιώσουν καλά το πράσινο δροσιστικό ζαρζαβατικό...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 09/06/2011 23:37:05

        Σοσιαλισμό ψήφισαν, Σοσιαλισμό λαμβάνουν.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/06/2011 23:29:17

    Το χειρότερο πάντως, και αυτό που πρέπει να αναδειχθεί, είναι το άγριο χαράτσωμα της ακίνητης περιουσίας των μεσαίων στρωμάτων. Σιγά-σιγά θα γίνει πράξη η εντολή της ευρωκτηνωδίας για δραστική μείωση της ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα. Δεν είναι καθόλου λίγοι όσοι δεν θα μπορούν πια να πληρώσουν το δάνειο και το χαράτσι -ειδικά αν δεν έχουν δουλειά- και θα αναγκαστούν να πουλήσουν το σπίτι τους και να πληρώνουν... ενοίκιο στον αγοραστή για να μένουν μέσα! Θυμηθείτε την κατάσταση μέχρι τη δεκαετία του '90, που οι τιμές των ενοικίων ήταν το πιο hot θέμα της ελληνικής κοινωνίας, και που εκατομμύρια νοικάρηδες εξαρτώντο από τις διαθέσεις των ιδιοκτητών. Και αν τότε οι ιδιοκτήτες ήταν άλλοι μεμονωμένοι κάτοχοι ακινήτων, τώρα θα είναι άτεγκτες real estate εταιρείες.

  5. Tem avatar
    Tem 09/06/2011 23:36:01

    Αντώνη Σαμαρά βγές μπροστά. Ζήτα εκλογές. Η ελληνική κοινωνία αυτό απαιτεί και περιμένει.

    • καινός avatar
      καινός @ Tem 10/06/2011 00:06:31

      Σιγά μη σκίσει το καλτσόν του...

      • Tem avatar
        Tem @ καινός 10/06/2011 00:19:12

        δεν έχεις άδικο αλλά υπάρχει ακόμα έστω και μια μικρή ελπίδα.

  6. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 09/06/2011 23:37:52

    Tα δάνεια είναι αέρας, οταν δεν έχουν εμπράγματες εγγυήσεις!
    Η προσπάθεια που καταβάλλεται είναι ο ….αέρας, να αποκτήσει στέρεα βάση!

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ ΕΛΛΑΣ 10/06/2011 00:22:23

      μονο και μονο για αυτο ενοχοι απιστιας και τους περιμενει ο εξοστρακισμος οσους ψηφισουν

      πιεση αλυπητη σε βολευτες και κυνοβουλιου

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ ΕΛΛΑΣ 10/06/2011 00:22:23

      μονο και μονο για αυτο ενοχοι απιστιας και τους περιμενει ο εξοστρακισμος οσους ψηφισουν

      πιεση αλυπητη σε βολευτες και κυνοβουλιου

  7. geopan avatar
    geopan 09/06/2011 23:53:25

    Τετέλεσται..

  8. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ avatar
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 10/06/2011 00:17:34

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΤΗΝΗ! ΘΑ ΞΕΡΑΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΙΡΦΕΡΘΟΥΜΕ! ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ ΟΜΩΣ, ΕΙΔΟΣ ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΣΩΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΤΟΣΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ. ΓΕΝΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΑΤΡΩΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΤΟΥΝ ΔΕΣΜΙΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΧΙΑΣ ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΩΣ ΕΙΔΟΣ!

    • Tem avatar
      Tem @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 10/06/2011 00:20:35

      Και όμως θέλουμε εκλογές άμεσα. Για να απαλλαγούμε από τον Εφιάλτη.

  9. Οργη avatar
    Οργη 10/06/2011 00:18:20

    Στο επίκεντρο εντός ενορχηστρωμένου σχεδίου που ως στόχο έχει την χρεοκοπία της Ελλάδος μέσα στον Ιούλιο φαίνεται ότι επεξεργάζεται ομάδα κατόχων CDS αποτελούμενη από funds managers και γενικώς hedge funds που έχουν πάρει μεγάλη θέση στα παράγωγα των ελληνικών ομολόγων.
    Το σχέδιο αυτό το οποίο έχει κυκλοφορήσει σε συγκεκριμένους επενδυτικούς κύκλους είχε θεωρηθεί απλά μια προσδοκία των κατόχων CDS αλλά φαίνεται τελικώς με βάση αρκετά διασταυρωμένες πληροφορίες ότι αποτελεί ενορχηστρωμένο σχέδιο το οποίο στηρίζεται σε 3 βασικούς άξονες.

    Θα πρέπει επεξηγηματικά να αναφερθεί ότι οι πληροφορίες του www.bankingnews.gr προέρχονται από πηγή στο Λονδίνο η οποία συνεργάζεται με λόμπι hedge funds μέρος των οποίων έχουν ποντάρει στην χρεοκοπία της Ελλάδος.
    Με βάση αυτό το σχεδιασμό ποντάρουν ότι η ΕΕ θα συναινέσει στο σχέδιο της Γερμανίας ώστε να συμμετάσχουν και ιδιώτες στην αναδιάρθρωση του χρέους και έτσι θα ξεκινήσει μια διαδικασία επιμήκυνσης των ομολόγων.
    Αυτή θα είναι η βάση του κερδοσκοπικού κεφαλαίου ώστε να διαμορφώσουν εκείνες τις συνθήκες ώστε να εκδηλωθεί πιστωτικό γεγονός.
    Στις 24-25 Ιουνίου παρ΄ ότι ασκούνται πιέσεις να μην συμμετάσχουν πιστωτές στην αντιμετώπιση της ελληνικής κρίσης χρέους φαίνεται ότι η θέση της Γερμανίας και άλλων χωρών θα υποστηριχθεί από το κερδοσκοπικό κεφάλαιο.
    Ωστόσο η συμμετοχών των ιδιωτών πρέπει να θεωρείται υποχρεωτική κυρίως γιατί δεν μπορεί να πληρώνουν τα λάθη των χωρών μόνο οι φορολογούμενοι πολίτες.
    Σημαντικός άξονας του σχεδιασμού αυτού είναι ότι μέσα στον Ιούλιο λήγουν έως 1 δις CDS που ή θα χαθούν από τους κατόχους ή θα ανανεωθούν ή θα πληρωθούν.
    Για να πληρωθούν τα CDS θα πρέπει να υπάρξει πιστωτικό γεγονός μια μη ευνοϊκή αναδιάρθρωση π.χ. η οποία θα χαρακτηριστεί default ή selective default από τους διεθνείς οίκους αξιολόγησης.
    Το επόμενο διάστημα και όσο πλησιάζουν στην σύνοδο κορυφής 25 και 25 Ιουνίου η πίεση των οίκων πιστοληπτικής διαβάθμισης θα αυξάνει. Η Moody’s έχει κρατήσει άτεγκτη στάση ενώ η Fitch έχει θέσει δύο προϋποθέσεις ώστε να μην υπάρξει πιστωτικό γεγονός.
    Κανείς στην Ευρώπη δεν θα ήθελε να έρθει αντιμέτωπος με πιστωτικό γεγονός με credit event, ωστόσο είναι προφανές ότι παρασκηνιακώς δρομολογούνται εξελίξεις.
    Με βάση αυτό τον σχεδιασμό των κατόχων CDS θα εκδηλωθούν 4 φαινόμενα τα οποία δύνανται να οδηγήσουν σε πιστωτικό γεγονός.
    1)Μόνο μέρος των ομολογιούχων θα αποδεχθεί επιμήκυνση του χρέους άρα το πρώτο βήμα του πιστωτικού γεγονότος θα έχει επιτευχθεί. Η επιμήκυνση θα πρέπει να έχει μια βασική ρήτρα το κουπόνι των νέων ομολόγων που θα εκδοθούν να είναι καλύτερο των υφισταμένων αν αυτό συμβεί τότε απομακρύνεται ο κίνδυνος εκδήλωσης πιστωτικού γεγονότος.
    2)Μπορεί η Ελλάδα να λάβει επιπρόσθετη οικονομική βοήθεια ώστε να μην θωρηθεί ότι η επιμήκυνση είναι υποχρεωτική διαδικασία λόγω ενδεχόμενης χρεοκοπίας αλλά πράξη διευκόλυνσης αλλά το νομικό κενό επίσης θα αποτελέσει λαβή για δημιουργία προϋποθέσεων πιστωτικού γεγονότος.
    3)Φαίνεται ότι τις επόμενες εβδομάδες η κερδοσκοπία θα οργιάσει και προφανώς στα CDS θα παιχθούν όλα για όλα.
    Αναμένεται έξαρση των CDS και βίαιες συμπεριφορές.
    4)Οι αμερικανικές τράπεζες ειδικά οι μεγάλοι επενδυτικοί οίκοι Goldman Sachs, Morgan, Stanley, J P Morgan, Bank of America δεν ανησυχούν αν η χώρα χρεοκοπήσει.
    Ούτως ή άλλως δεν κατέχουν ελληνικό χρέος ή κατά το ορθότερο η συνολική έκθεση των αμερικανικών τραπεζών δεν υπερβαίνει τα 10 δις δολάρια στα ελληνικά ομόλογα όσα δηλαδή κατέχει η Πειραιώς περίπου.
    Οι αμερικανικές επενδυτικές τράπεζες έχουν ξεκινήσει γύρω επαφών ώστε να αναλάβουν την μεγάλη δουλειά στην Ελλάδα να αναλάβουν gold business που είναι η διαδικασία αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους.
    Φαίνεται ότι οι σκληροί της υπόθεσης χρεοκοπία της Ελλάδος τον Ιούλιο είναι οι κάτοχοι naked CDS δηλαδή γυμνών CDS παραγώγων που δεν αντισταθμίζουν το κίνδυνο σε ομόλογα.
    Τα naked CDS αποτελούν το 35% κατά μέσο όρο των συνολικών θέσεων σε CDS που αντιστοιχούν σε 5,5 με 6,5 δις δολάρια.
    Επίσης μια σημαντική παράμετρος είναι ότι οι έλληνες κάτοχοι CDS αντιστοιχούν περίπου στο 1/5 με 1/6 των συνολικών επενδεδυμένων κεφαλαίων περί το 1 δις δολάρια.
    Ο Ιούλιος λοιπόν είναι κρισιμότατος μήνας η η χώρα χρεοκοπεί ή αποτρέπεται η χρεοκοπία..... ο καιρός γαρ εγγύς λοιπόν....
    Οι δυνάμεις που θέλουν την χρεοκοπία είναι ισχυρές αλλά οι δυνάμεις που θα προσπαθήσουν να αποτρέψουν την χρεοκοπία είναι εξίσου ισχυρές...

    Υποσημείωση
    Η θέση μας είναι ότι οι δυνάμεις που θέλουν να χρεοκοπήσει η Ελλάδα είναι πολύ ισχυρές αλλά η λογική λέει ότι θα αποτραπεί αυτό το δραματικό γεγονός. Θα δείξει ο Ιούλιος....

    Πέτρος Λεωτσάκος
    www.bankingnews.gr
    Δημοσιευμένο στην κατηγορία: Τραπεζικά νέα
    Tags: Τράπεζες
    Μοιράσου το:
    αρχή της σελίδας


    BREAKING NEWS

    Τ

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ Οργη 10/06/2011 02:27:08

      Goldman Sachs, Morgan, Stanley, J P Morgan, και λοιπές επενδυτικές τράπεζες που έχουν μοσχοπουλήσει αφειδώς cds, ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ σε περίπτωση χρεοκοπιών??? Διότι οι πληροφορίες λένε για το αντίθετο.
      Μήπως αυτές οι 16 επενδυτικές τράπεζες είναι που εμποδίζουν την αναδιάρθρωση του Ελληνικού χρέους, γιατί θα είναι αυτές που θα πτωχεύσουν κυριολεκτικά? Μήπως?

  10. Sofie avatar
    Sofie 10/06/2011 00:28:21

    χαχαχαχα
    Το καινούργιο με το ΤΟΤΟ το μάθατε???
    Εγώ προτείνω να ζητάμε από τους συναλλασόμενους (καταστηματάρχες,μπακάλιδες, εστιάτορες,καφετέριες) να μην μας κόβουν αποδείξεις και να μην πληρώνει κανείς ΦΠΑ!

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Sofie 10/06/2011 10:22:43

      Σοβαρά ἔ;
      Γιά νά βουλιάξουμε μιά ὤρα ἀρχίτερα...;;;
      Μέ τέτοια σκεπτικά πήγαμε κατά διαόλου!!!

      • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
        ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Γιώργης 11/06/2011 01:44:31

        Νομίζεις Γιώργο ότι τα χρήματα από τον ΦΠΑ μένουν στα δημόσια ταμεία; Ένα ποσοστό της τάξεως του 10 ή 15 % πηγαίνει απ` ευθείας στον ευρωπαϊκό κορβανά, όσο δε γιά τα υπόλοιπα μην ορκίζεσαι ότι δεν πάνε στους τοκογλύφους κολλητούς του george.

  11. Αναξίμανδρος avatar
    Αναξίμανδρος 10/06/2011 13:35:32

    Το σχέδιο "διάσωσης" της Ελλάδας, όπως ονομάζεται, δεν έχει καμία σχέση με την διάσωση της χώρας μας. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να διασώσει τις γερμανικές, γαλλικές και ολλανδικές τράπεζες από το να χρεοκωπήσουν, αν η Ελλάδα κυρήξει στάση πληρωμών. Τα Μνημόνια είναι ένας ευφυής τρόπος για να "κοινωνικοποιηθεί" η ζημιά των τραπεζών, με το να φύγει από τα λογιστικά βιβλία των τραπεζών και να μετατεθεί στους "φορολογούμενους." Με αυτό τον “μαγικό” τρόπο, μετατρέπουν τις απώλειές τους σε κέρδος. Φυσικά, αν η Ευρώπη δεν ήταν εντελώς ξεπουλημένη και υπόδουλη στην δικτατορία των τραπεζών, δεν θα μπορούσε να γίνει ποτέ αυτό. Ο ελληνικός λαός δεν έχει καταλάβει πως οι δόσεις των δανείων δεν περνούν μέσα από την ελληνική επικράτεια, αλλά εξυπηρετούν απευθείας τις πιστώτριες τράπεζες και δεν έχουν καμία σχέση με μισθούς, συντάξεις ή άλλα έξοδα του κράτους.

    Καθόλου τυχαία, τα ποσά των δανείων είναι ακριβώς τα χρήματα που έχουν επενδύσει οι ευρωπαϊκές τράπεζες σε ελληνικά κρατικά ομόλογα. Μόλις το τραπεζικό λόμπι εξασφαλίσει με αυτές τις μανούβρες τα χρήματα αυτά, μέσω υποθήκευσης της ακίνητης περιουσίας της χώρας, μέσω των κρατικών μας μονοπολίων και όλων των φυσικών πόρων, τότε θα αποσύρει την στήριξη του στην Ελλάδα και θα μας αφήσουν έρμαια στην τύχη μας. Αν νομίζετε πως δεν είναι έτσι, τότε έχετε αναρωτηθεί γιατί τα μέτρα του Μνημονίου έχουν αποτύχει τόσο οικτρά;

    Η απάντηση είναι πως δεν έχουν αποτύχει, γιατί ο σκοπός των μνημονίων δεν είναι η διάσωση της Ελλάδας, ή των ευρωπαϊκών κρατών, αλλά η καθολική επικράτηση των τραπεζών έναντι των ευρωπαϊκών κοινοβουλευτικών δημοκρατιών και η εγκαθίδρυση νέου πολιτεύματος Τραπεζικής Δικτατορίας, μέσω του χειρισμού του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια και δυστυχώς επαλυθεύεται μέρα με την μέρα.