04/09/2009 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο διάλυσης ΣΥΡΙΖΑ και ΣΥΝ από την ομάδα Τσίπρα



Γράφει η "Ένωση Οπαδών ΣΥΡΙΖΑ" :

Δυστυχώς, μετά τις πρόσφατες εξελίξεις στον χώρο του ΣΥΝ, εκτιμούμε ότι η ξαφνική αναγγελία του 3ου πόλου με την συμμετοχή των οικολόγων πράσινων τις τελευταίες μέρες της προεκλογικής εκστρατείας των ευρωεκλογών δεν ήταν άλλη μια επικοινωνιακή φούσκα, από αυτές που μας έχει συνηθίσει η ομάδα Τσίπρα – Φλαμπουράρη – Βούτση. Αν κρίνουμε από τον τρόπο που εξελίσσονται τα πράγματα, αποδεικνύεται ότι αποτελεί στρατηγικό σχέδιο που βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη. Η πρώτη φάση περιλαμβάνει την διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ με την μορφή που τον γνωρίζουμε σήμερα. Για να γίνει αυτό απαιτείται συσπείρωση του ΣΥΝ ενάντια σε εκείνες τις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ που αντιστέκονται στον ηγεμονισμό του. Η επόμενη φάση περιλαμβάνει σύγκλιση – πολιτική και οργανωτική – με τους οικολόγους πράσινους, στα πλαίσια της κοινής κοινοβουλευτικής επιβίωσης.

Αυτή την περίοδο, η ομάδα Τσίπρα – Φλαμπουράρη – Βούτση παίζει το χαρτί του κομματικού πατριωτισμού, ώστε να εμπεδώσει την κυριαρχία της απέναντι στους εσωκομματικούς αντιπάλους της και στην επόμενη φάση μετεξέλιξης του ΣΥΝ να μην συναντήσει σοβαρές αντιστάσεις. Με την ταχτική που ακολουθεί έχει καταφέρει σήμερα να επιβάλλει πλέον με ομόφωνες αποφάσεις τις θέσεις της στα καθοδηγητικά όργανα του ΣΥΝ. Η ομοφωνία στην διεκδίκηση της αρχηγίας του ΣΥΡΙΖΑ από τον Α. Τσίπρα είναι ακριβώς απόδειξη αυτής της κυριαρχίας.

Σε αυτές τις εκλογές θα προσπαθήσει να παίξει το χαρτί του ΣΥΡΙΖΑ οξύνοντας παράλληλα την αντιπαράθεσή της με άλλες συνιστώσες, ετοιμάζοντας το έδαφος για την οριστική ρήξη στις επόμενες εκλογές που θα ακολουθήσουν σύντομα. Επίσης θα φροντίζει να εκλέξει όσον το δυνατόν δικούς της βουλευτές ώστε να καταποντιστούν τόσο οι εσωκομματικοί της αντίπαλοι όσο και οι συνιστώσες που αντιστέκονται στα σχέδιά της, όπως η ΑΚΟΑ, η ΚΟΕ, ο Μ. Γλέζος και ορισμένοι άλλοι. Θα υποστηρίξει ίσως με κατευθυνόμενη σταυροδοσία κάποιον/α από τους «ανένταχτους» παράγοντες που περιφέρονται ως μαϊντανοί γύρω της, ώστε να καταγραφεί ότι εκλέγεται και κάποιος από τις συνιστώσες και ίσως μάλιστα από την πιο μεγάλη, που είναι ο ανένταχτος κόσμος της Αριστεράς.

 

Χρειάζεται και κάποιο βουλευτή μαϊντανό που δεν θα ανήκει στον ΣΥΝ για την νομιμοποίηση των επίλογών της προς τα μέλη του ΣΥΝ. Με αυτόν τον τρόπο θα καταγραφεί ότι δεν είναι μόνη, αλλά έχει και συμμάχους που την ακολουθούν. Εξάλλου, το κόμμα των «γυναικών» είναι μια τραυματική ανάμνηση που δεν θα ήθελε να επαναληφθεί σε αυτές τις εκλογές. Γι αυτό θα προσπαθήσει να βρει κάποιους που θα θελήσουν να παίξουν αυτόν τον ρόλο του καλού «σύμμαχου»…

Το καθοριστικό όμως ζήτημα είναι τι θα κάνουν οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ. Θα υποταχθούν στους πολιτικούς εκβιασμούς της ομάδας Τσίπρα ή θα αντισταθούν υπερασπίζοντας το εγχείρημα του ΣΥΡΙΖΑ ενάντια σε πολιτικές επιλογές που έχουν χρεοκοπήσει από τον προηγούμενο αιώνα;

 http://enosy.blogspot.com/2009/09/blog-post_04.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cable avatar
    cable 04/09/2009 16:28:01

    Αυτοί ακριβώς οι κομπλεξισμοί οδήγησαν το Σύριζα σε αυτά τα χάλια. Όσο απίστευτο και να ακούγεται, οι συνιστώσες του μηδέν κόμμα τίποτα θεωρούν ότι μπορούν να επιβάλλουν τον αρχηγό της συνεργασίας, και έχουν και το θράσος να κατηγορούν την ομάδα Τσίπρα για ηγεμονισμό. Κρίμα που αυτοαποκαλούνται και αριστεροί.

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/09/2009 16:36:45

    Νομίζω ότι ο ΣΥΝ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΡΕΥΜΑ πρός τα ΔΕΞΙΑ, ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΡΕΥΜΑ στο Κέντρο, και γενικώς όλοι αυτοί οι οργανωμένοι συζητητές, θα έχουν πολλά να συζητάνε μεταξύ τους τις κρύες νύχτες του χειμώνα μετά τις εκλογές, και μάλιστα απαλλαγμένοι από την αστική διάβρωση του Κοινοβουλευτισμού.

    Θα τους βοηθήσει και το εκλογικό σώμα δεν λέω, αλλά κι από μόνοι τους τα πάνε μιά χαρά.

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/09/2009 17:02:27

    Πλακώσανε Λενινιστές,Τροτσκιστές,Μαοϊκοί,Αναρχοαυτόνομοι και προβάλλουν την προσωπική τους Ματαίωση και τήν Αποτυχία τών Ιδεολογιών τους...
    Μετά θα τούς φταίνε πάλι τά Μ.Μ.Ε και ο ΄Αστικός΄ Τύπος.
    Οταν τούς έδειχναν τά Γκάλοπ 15% κοκορεύονταν σάν Γυφτικα Σκεπάρνια.
    Τωρα που τά κατάφεραν πάλι να κυνηγάνε το γνωστό 3% ενώ ειχαν μιά σημαντική ευκαιρία να σταθεροποιηθούν σέ ένα 7-8% θα ψάχνουν αλλού τούς φταίχτες.
    Γνωστή άλλως τε η Παράνοια τών Αριστεριστικων Γκρουπούσκουλων...
    Με το πού μαζεύονται πάνω απο 5 διασπώνται και ψάχνουν τον ΄Ταξικό Εχθρό΄.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπύρος 04/09/2009 18:54:02

      Σπύρο, πως τους βλέπεις;
      Θα μπούνε; Είναι επικίνδυνοι για εξέδρα.
      Βουτηγμένοι στην ίντριγκα και τον παραγοντισμό.
      Κατά τ' άλλα σφυροκοπούν το Σύστημα...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Προφήτης 04/09/2009 19:00:45

        Αν σου πω οτι ενας λογος που προκηρυξε εκλογες ο Καραμανλης τωρα ηταν οτι φοβοταν οτι μεχρι το Μαρτιο θα διαλυσει ο Συνασπισμος θα φριξεις αλλα ειναι αληθεια.
        Μπορει ο μεσος ψηφοφορος της ΝΔ να μη τους χωνευει αλλα η ηγεσια τους θεωρει απαραιτητο αναχωμα στο ΠΑΣΟΚ και αναβει κερακια να επιζησουν.

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/09/2009 19:01:55

    Προφήτη μάλλον θα μπούν.
    Αλλά τουλάχιστον φέτος θα γλυτώσουμε απο τη ΄συγκίνηση΄και το ΄θρίλερ΄των Καναλιών:Μπαίνει δεν μπαίνει ο ΣΥΝ??Δεν πουλάει φέτος το Μελό
    Αρκετή Μαρθα Βούρτση μάς πουλήσανε τόσα χρόνια...............

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/09/2009 19:10:28

    Να ρωτησω κατι?

    Εαν διαλυθει ο Συν και ο Συριζα ποσοι θα σταναχωρηθουν? Ψηφοφοροι τους και μη? Μπορω να μαθω σας παρακαλώ? Θα λείψουν σε καποιον?

    Αντε θα χαθουν τα ρουσφετια με την εκαστωτε κυβερνηση.. παρακατω?

    ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/09/2009 19:15:01

      Aυτος που θα στενοχωρηθει παρα πολυ ειναι ο Καραμανλης οπως και αν διαλυθει ο ΛΑΟΣ θα στενοχωρηθει ο Παπανδρεου.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/09/2009 19:42:26

      Η απάντηση βρίσκεται στο βιβλίο του Άινστάιν "Η Διάσπαση του Ατόμου".

  6. ΜΑΚΕΔΝΟΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΝΟΣ 04/09/2009 19:36:44

    Ενα ξερω σιγουρα εαν διάλυθει ο Συριζα θα στεναχωρηθουν οι σκοπιανοι και οι μεταναστες και ο ΛΑΟΣ γιατι δεν θα εχει αντιπαλο δεος

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 04/09/2009 20:53:45

    Αν και είμαι εκ διαμέτρου αντίθετος με αυτά που πρεσβεύει ο ΣΥΡΙΖΑ (ειδικά των τελευταίων δύο ετών), οφείλω να πω οτι ο ΣΥΝ του Κουβέλη, του Παπαδημούλη, του συγχωρεμένου Παπαγιάννη, του Γλέζου και μερικών άλλων, είχε δώσει την εντύπωση οτι παγιώνεται σαν σοβαρό Κόμμα.

    Δεν καταλαβαίνω τί ανάγκη είχε ο ΣΥΝ να μαζέψει στους κόλπους του "συνιστώσες" των οποίων η δράση κινούνταν στα όρια του κοινού ποινικού κώδικα, ανθρώπων σαν τον Κοροβέση που υβρίζουν ως φασίστα όποιον δεν είναι ακροαριστερός, ανθρώπων που προωθούν ανοιχτά το χάος και την αναρχία, ανθρώπων σαν τον Στρατούλη που απλώνουν πανώ πραξικοπηματικά στα θεωρεία της Βουλής κτλ.

    Αντί να παγιωθεί σαν υπολογίσιμη δύναμη στο 4%-6%, μάζεψε όλους τους "εξωκοινοβουλευτικούς για να γίνει τελικά και αυτός ο ίδιο¨ς ΕΨΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ...

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Lavazza 04/09/2009 22:03:28

      ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΌΜΑ ΣΟΥ!!!

    • xlapazza avatar
      xlapazza @ Lavazza 05/09/2009 12:51:15

      " του συγχωρεμένου Παπαγιάννη (!)του Γλέζου και μερικών άλλων... ανθρώπων σαν τον Κοροβέση που υβρίζουν ως φασίστα όποιον δεν είναι ακροαριστερός ..."
      1. Παπαγιαννάκης (τόση σχέση με το χώρο έχεις, και θέλεις να τον σχολιάσεις και να τον κρίνεις κιόλας).
      2.Ο Γλέζος έχει τις ίδιες πολιτικές απόψεις με τον Κοροβέση στα περισσότερα θέματα, στο συγκεκριμένο απλώς έκρινε ότι θα έπρεπε να το χειριστεί διαφορετικά
      3. Βρες μια γραμμή που έχει γράψει ο συγκεκριμένος στην "Ελευθεροτυπία" ή στην "Εποχή" -όπου γράφει πάνω από δέκα χρόνια- που θα μπορούσες να την χαρακτηρίσεις υβριστική προς τον οποιονδήποτε. Ή εν πάση περιπτώσει μάθε πρώτα ποιός είναι και μετά εκφράζεις την αποψάρά σου.
      3.

  8. ατακτος avatar
    ατακτος 04/09/2009 22:17:44

    Αγαπητέ Lavazza – το μπάχαλο στο ελληνικό κράτος(σύμφωνα με αυτά που γραφής) το έχουν δημιουργήσει ...κατά την άποψη σου...(χαχαχα).. τα “αριστερά γκρουπούσκουλο”..... και όχι η αυτοαποκαλούμενες δημοκρατικές δύναμης(!!!) που εξουσιάζουν!!! αυτών τον τόπο τόσα χρόνια... αδιάκοπα... και σε αγαστή συναίνεση.... .Μπράβο λογική και ο πολιτικώς λόγος ....διαθέτης φοβερή λογική και λόγο....

  9. Titos avatar
    Titos 05/09/2009 08:54:50

    ΜΟυ αρέσει.... Ηγεμονισμό ο ΣΥΝ του Τσίπρα... Ωραία πράγματα. Πριν μερικούς μήνες, για να στηρίξει τις συμφωνίες και τον ΣΥΡΙΖΑ, κόντεψε να διαλύσει τον ΣΥΝ, όταν επέμενε για την δεύτερη θέση του ευρωψηφοδελτίου.
    Τώρα "καταπιέζει" και "φιμώνει" τις συνιστώσες επειδή θέλει να εφαρμόσει την αρχική ιδρυτική συμφωνία που θέλει τον Πρόεδρο του ΣΥΝ να είναι επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ.
    Έτσι είναι... ή κάνουμε Συνέδρια (Τάκτικά, έκτακτα, μόνιμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο)και τα τηρούμε ή πάσχουμε από ηγεμονισμό, φιμώνουμε υτουε πάντες και διαλύουμε το Σύμπαν.
    Επείδη πολύς λόγος γινεται αν θα μπει ο ΣΥΡΙΖΑ στην Βουλή ή όχι, θα ήθελα κάποιος να μου υποδείξει όποια εναλλακτική προταση υπάρχει (αν υπάρχει)
    Ευχαριστώ

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/09/2009 11:07:45

    Δέν υπάρχει εναλλακτική δύναμη,αλλά ο ΣΥΝ ΣΥΡΙΖΑ κ.λ.π.απέδειξαν πώς δέν μπορούν να διαχειριστούν και σέ ευνοϊκές γι΄αυτούς συνθήκες τά στοιχειώδη.
    Η Επιστροφή στά επίπεδα τού 3$ είναι θλιβερή και δείχνει πώς οι συγκεκριμένοι δέν σκέφτονται τον Πολίτη στον οποίον απευθύνονται,θεωρητικά,αλλά την Πάρτη τους γενικώς.

  11. ατακτος avatar
    ατακτος 05/09/2009 11:33:25

    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2009/08/to-homo-korovesius.html