#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2014 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο για δημιουργία 440 χιλιάδων θέσεων εργασίας, ανακοίνωσε ο Σαμαράς


Στρατηγικό σχέδιο για τη δημιουργία 440 χιλιάδων θέσεων εργασίας, ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός μετά τη σύσκεψη που είχε στο υπουργείο Εργασίας. «Δεν δίνουμε "ασπιρίνες" στους ανέργους. Καταπολεμούμε την ανεργία με αναπτυξιακές δράσεις», είπε ο Αντώνης Σαμαράς τονίζοντας ότι το αρμόδιο υπουργείο αναλαμβάνει την υλοποίηση του σχεδίου με τρεις πυλώνες για τις ευκαιρίες εργασίας που αφορούν κυρίως τους νέους. Σύμφωνα με πληροφορίες, αποφασίστηκε να υλοποιηθούν το 2014 προγράμματα που θα ωφεληθούν 200.000 άνεργοι νέοι (μέσω ευρωπαϊκών προγραμμάτων) και 50.000 άνεργοι μέσω των προγραμμάτων κοινωφελούς εργασίας και θα ακολουθήσουν κι άλλες δράσεις. Το ύψος της χρηματοδότησης των προγραμμάτων αυτών ανέρχεται στο 1,4 δισ. ευρώ. «Η ανάπτυξη με δανεικά τέλειωσε», τόνισε ο πρωθυπουργός.


Ο πρωθυπουργός, εκτός από τα προγράμματα κατά της ανεργίας αναφέρθηκε και στη μάχη κατά της γραφειοκρατίας, η οποία, όπως είπε, θα γενικευτεί παντού.


Τόνισε δε ότι «αυτά που εξαγγέλλονται είναι μόνο η αρχή», καθώς όπως παραδέχθηκε, η κοινωνία έχει πολλές πληγές και απαιτούνται πολλές παρεμβάσεις.


Ο πρωθυπουργός μίλησε για τη μεταρρύθμιση του Ασφαλιστικού και την καταπολέμηση της γραφειοκρατίας που ταλαιπωρεί τους ασφαλισμένους, αλλά και τα μέτρα στήριξης των ανέργων και των οικογενειών τους.


«Όλες οι μακροχρόνιες ελλείψεις του κοινωνικού κράτους καλύπτονται» τόνισε ο Α.Σαμαράς, που επανέλαβε ότι η χώρα αρχίζει να βγαίνει από την κρίση.


Η κατεύθυνσή μας είναι αναπτυξιακή, είπε ο πρωθυπουργός. Τέλειωσε η εποχή που ζούσαμε με δανεικά, επισήμανε με έμφαση σε άλλο σημείο της ομιλίας του, οι τόνοι της οποίας έφεραν «άρωμα εκλογών» στη μύτη πολλών πολιτικών αναλυτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JIM BIM avatar
    JIM BIM 29/01/2014 17:22:59

    Και είναι ακόμα η αρχή !!!! Μέχρι το Μάιο θα έχει αλλάξει άρδην το κλίμα ... Και ο Τσιπρας θα μιλάει για αντιμνημονιακο μέτωπο, αλλά δεν θα υπάρχει μνημόνιο !!!

  2. Epifanios avatar
    Epifanios 29/01/2014 18:41:43

    Ανακοίνωσε προσλήψεις από το δημόσιο η δεν κατάλαβα καλά; Εγώ το έλεγα πάντα ότι ο μετά την διάλυση του ιδιωτικού τομέα εξαιτίας της λιτότητας μόνο με προσλήψεις, μαζικές, από το δημόσιο θα μπορεί να ξεκολλήσει η οικονομια

  3. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 29/01/2014 19:02:01

    1.440.000.000 κόστος, δια 440.000 θέσεις, ίσον περίπου 3.000 για κάθε θέση.
    Δηλαδή μισθός (ο χαμηλότατος) για 5 μήνες. Μετά..άντε πνιγείτε.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 30/01/2014 12:30:25

      Έχετε αναρωτηθεί ποτέ τι ανάσα είναι για μια οικογένεια ανέργων αυτά τα χρήματα? Και επειδή σας φαίνονται λίγα τα χρήματα που διατίθενται, να υποθέσω πως ούτε για το 25αρι διαμαρτυρηθήκατε, ούτε για τον φόρο ακινήτων, ούτε για τις μειώσεις στις αποδοχές των ΔΥ.

  4. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 29/01/2014 19:09:40

    Για να μαθαίνουν κάποιοι η ανεργία μειώνετε όταν έχεις ρυθμούς ανάπτυξης άνω του 3-4% πράγμα αδύνατο για τώρα. Όλες οι άλλες οι δράσεις είναι προσωρινές και....θυμίζουν ασπιρίνες. Αν και όταν....αλλάξει το σοβιετικό σύστημα φορολόγησης, αν έρθουν τα δις απέξω στις Ελληνικές τράπεζες, αν τσακιστεί η γραφειοκρατία, αν γίνουν οι μεταρρυθμίσεις που πρέπει να εχει ένα σύγχρονο Ευρωπαικό κράτος....Μόνο τότε θα έχουμε θέσεις εργασίας ιδίως από τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ γιατί το κράτος πλέον πρέπει να πάψει να είναι εργοδότης.

  5. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 29/01/2014 19:23:36

    τυχεροι οι βουλευτες...θα ξαναρχισουν τα ρουσφετακια και θα επανεκλεγουν...καμια ελπιδα στην ελλαδα

  6. CHRIS avatar
    CHRIS 29/01/2014 19:38:24

    Αυτά είναι ασπιρίνες για τον καρκίνο. Δεν πρόκειται για μόνιμες θέσεις εργασίας.

  7. Αρης avatar
    Αρης 29/01/2014 20:06:23

    Nα την η έκπληξη! Surprise coming soon! που λέγαμε...
    To ερώτημα είναι αυτοί που θα πάρουν το δωράκι απ' το Σαμαρά, μήπως ψηφίσουν τον Τσίπρα για να πάρουν κι απο εκείνον δώρο?

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Αρης 29/01/2014 20:46:42

      Πρόκειται επί των πλείστων για θέσεις τύπου stage που αμείβονται με 480 ευρώ καθαρά / 8ωρο για 5 μήνες. Αν δεν μένει ακριβώς δίπλα από τη δουλειά δεν αξίζει να πας.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ CHRIS 30/01/2014 12:16:08

        Δεν αξίζει ... θα είσαι από αυτόυς που είτε κάθεσε και σε ταϊζουν είτε έχεις δουλιά.

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/01/2014 20:39:38

    1. Προσλήψεις χωρίς ανάπτυξη = αυτοκτονία, διότι θα γίνουν με έξοδα του κράτους, αφού η ύφεση δημιουργεί πρόθεση απολύσεων στον ΙΤ, όχι προσλήψεων.
    2. Ανάπτυξη (βιώσιμη) δεν σημαίνει αύξηση ΑΕΠ αλλά θετικό εξωτερικό ισοζύγιο και ισοσκελισμένο λογαριασμό γενικής κυβερνήσεως (όπως μάθαμε από την κόψη, τα τελευταία χρόνια).
    3. Το 2014 είμαστε δεσμευμένοι να απολύσουμε 12000 και να μην αντικαταστήσουμε πολλαπλάσιους συνταξιούχους.
    Μεγάλη σπαζοκεφαλιά, βρε παιδί μου. Αν την έλυσε ο Αντώνης... χαλάλι του!
    Ίσως όμως, και να μύρισε τον Μάη...

  9. νικος avatar
    νικος 29/01/2014 20:41:56

    To πρόβλημα είναι πώς θα διασφαλισθεί οτι τα 3000 /ψήφο δεν θα πάνε χαμένα?
    Θα σημαδεύουν τα ψηφοδέλτια? Ή θα χάνουν και τα λεφτά και την ψήφο?
    Παλιά τους κράταγαν την αστυνομική ταυτότητα για να μην ψηφίσουν. Τώρα μπορούν αυθημερόν να βγάλουν άλλη...Υπάρχουν βλέπετε και τα πρακτικά ζητήματα. Μια άλλη έκπληξη του Σαμαρά θα ήταν να δώσει άσυλο και υπηκοότητα σε καμμιά 500αριά χιλιάδες λάθρο...Γιατί μόνο το ΠΑΣΟΚ να επωφελείται αφού ετσι κι αλλοιώς δεν μπορούμε να τους διώξουμε.

  10. Kwstas avatar
    Kwstas 29/01/2014 20:47:53

    Οκ... και πριν της προηγουμενες εκλογες δεν ελεγε οτι οχι μονο δε θα βαλει αλλους φορους... αλλα θα μειωσει και τους φορους στα ακηνιτα (βασικα γι κατι τετοια ακουσαν οι γεροι και ψηφισαν να γλυτωσουν τη κληρονομια των παιδιων τους)
    Αρα συμφωνα με αυτο... το 440 000 θεσεις εργασιας για μενα σημενει οτι η ανεργια θα φτασει το 60%.... (μη υπολογιζοντας τους αλοδαπους...)

  11. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 29/01/2014 21:53:09

    «Η ανάπτυξη με δανεικά τέλειωσε»

    και αρχίζει εκείνη της...επιδοτούμενης!
    Πάντως άδικα κατηγορούσαν τον Τσίπρα. Αυτός είχει υποσχεθεί ότι θα διορίσει (μόνο) 100.000...

  12. giorgos avatar
    giorgos 29/01/2014 22:04:39

    Και μόνο που πετάνε λεφτά για κοινωφελή εργασία προδιαγράφει το αποτέλεσμα. Τα λεφτά έπρεπε να πέσουν στην ΠΑΡΑΓΩΓΗ (γεωργία, κτηνοτροφία, βιομηχανία) και μόνο όλα τα άλλα είναι μάταια και κοστοβόρα χωρίς επιστροφή κέρδους και καμίας ωφέλειας.

  13. Zavarakatranemia avatar
    Zavarakatranemia 29/01/2014 22:46:02

    Οι προσλήψεις αρχίσανε κιόλας με το διορισμό του Πρωτόπαππα ως υποδιευθυντή της Εθνικής;

  14. Αγρότης avatar
    Αγρότης 29/01/2014 23:02:04

    Αμάν πια αυτή η γκρίνια μας...

    • Megaliora avatar
      Megaliora @ Αγρότης 30/01/2014 06:22:00

      Μωρέ είναι που μας πληροφορούν λίγο άτσαλα, οτι θα είμαστε από εδώ και πέρα ....απασχολήσιμοι και ποτέ πια εργαζόμενοι. Όσο και να πεις, δεν είναι για ν΄ανοίξει κανείς και σαμπάνιες!

  15. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 29/01/2014 23:13:58

    Καλές οι προθέσεις αλλά να αφήσουν τα σχέδια και τα προγράμματα ανάπτυξης. Δεν ζούμε στην Σοβιετική Ένωση του Χρουτσώφ με τα "πενταετή αναπτυξιακά προγράμματα". Ο Σαμαράς να βγει και να πει στο λαό: "θα δημιουργήσω ΜΗΔΕΝ θέσεις εργασίας. Ο ιδιωτικός τομέας όμως θα δημιουργήσει ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ". Και να ανακοινώσει σαρωτικές μεταρυθμίσεις, ιδιωτικοποιήσεις, καταργήσεις οργανισμών, μειώσεις φορολογικών συντελεστών ΣΟΚ, αντικατάσταση του συνόλου της φορολογικής νομοθεσίας με ένα νομοσχέδιο δέκα σελίδων το πολύ (δεν χρειάζεται παραπάνω) κ.λπ. Έτσι παίζεται η παρτίδα. Αυτά με τα "σχέδια ανάπτυξης" λες και έχουμε κεντρικό σχεδιασμό της οικονομίας να τα κάνουν οι ΣΥΡΙΖΑίοι όπως τα έκανε και ο Μεγάλος την δεκαετία του 80 και είδαμε την κατάντια μας. Κρίμα. "Underwhelming" που λένει και οι αγγλοσάξωνες. Η ΝΔ να μπει στην πρωτοπορία της φιλελεύθερης σκέψης και πρακτικής, όχι να σύρεται πίσω από τις εξελίξεις. Ήδη πολύ μεγάλα κομμάτια της κοινωνίας είναι πιο φιλελεύθερα και ριζοσπαστικοποιημένα προς αυτήν την κατεύθυνση από την ΝΔ. Να αποβάλουν τα φοβικά και μεσαιοχωρίτικα σύνδρομα.

  16. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 30/01/2014 02:12:04

    Όταν έρχονται εκλογές, η φαντασία των πολιτικών μας μοιάζει να εξαντλείται στην αναγγελία προσλήψεων στο δημόσιο. Η επαναφορά του προγράμματος STAGE από την πίσω πόρτα λοιπόν είναι το προτεινόμενο αντίδοτο στην σωρευτική ύφεση πλέον του 25%. Σκεφθείτε να μπορούσαν να μειώσουν μόνιμα το κόστος του κράτους κατά 1,4 δις ευρώ. Θα είχαμε τότε τη δυνατότητα να κάνουμε κοινωνική πολιτική κάθε χρόνο, αντί για μόνο πέντε (προεκλογικούς) μήνες. Αλλά προφανώς δεν μπορούν (και δεν θέλουν).

  17. sender avatar
    sender 30/01/2014 03:02:43

    Μέχρι να έρθει η ανάπτυξη[το πιο χρονοβόρο και επίπονο κομμάτι της οικονομικής παλινόρθωσης],κάποιοι ανάμεσά μας υποφέρουν και πρέπει να τους δοθούν άμεσα οι πρώτες βοήθειες.Κάτι κινείται προς την σωστή κατεύθυνση και αναμένουμε υπομονετικά τα μεγάλα σχέδια που θα μεταμορφώσουν την Ελλάδα.

  18. Φρούτο του δάσους avatar
    Φρούτο του δάσους 30/01/2014 12:20:26

    Αυτό που νομίζω ότι είναι το πλέον παρήγορο, είναι ότι για πρώτη φορά βλέπουμε έναν πρωθυπουργό σε αυτή την χώρα να οραματίζεται και να μη μένει σε αυτό. Βλέπουμε πως μεθοδικά και με πρόγραμμα, περνάει στην υλοποίηση του οράματος τους προς όφελος του κοινωνικού συνόλου.

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/01/2014 12:40:24

    Χαχαχα, εντάξει, είμαστε γελοίοι σαν λαός τελικά. Επιστρέφουν επιτέλους μίζες, γιατί τα δίνουμε στους φτωχούς, επιδοτούνται απευθείας θέσεις εργασίες και επιχειρήσεις νέων, γιατί δεν επιδοτούμε κάτι άλλο... εντάξει, είπαμε, μόνο με ολική επαναφορά στο πάρτυ προ 2009 θα είναι ευχαριστημένος ο "δεν-τα-φαγαμε-όλοι-μαζί" νεοέλληνας.

  20. Rosy avatar
    Rosy 30/01/2014 14:34:38

    Με πρόγραμμα και σοβαρότητα, όχι κραυγές και ευχολόγια. Αυτός είναι ο Σαμαράς!

  21. daresome avatar
    daresome 30/01/2014 15:28:39

    Αναφέρετε κάτι για μεταρρύθμιση του ασφαλιστικού. Μπορεί να μας εξηγήσει κανείς τι εννοείται με τον όρο αυτό ?
    Θα ανοίξουν κάποια στιγμή τα μάτια τους να σταματήσουν τις διώξεις και καταδιώξεις κατά των αυτοαπασχολούμενων για τους οποίους η ασφάλιση είναι προς τον εαυτό τους, επομένως δεν νοούνται αναγκαστικά μέτρα για την μη πληρωμή εισφορών ?
    Σε κανένα κράτος δεν συμβαίνουν αυτά. Ακόμα κι όταν η ασφάλιση είναι υποχρεωτική για τους αυτοαπασχολούμενους, στα περισσότερα κράτη είναι προοδευτική και συνδέεται με τα εισοδήματα. Δεν μπορεί κάποιος που δεν έχει εισοδήματα από τη δουλειά του να εξαναγκάζεται σε υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές και να απειλείται με κατασχέσεις γι αυτές τις οφειλές. Αν δεν μπορεί να πληρώσει τις εισφορές, η μόνη λογική συνέπεια μπορεί να είναι η αναστολή της ασφάλισης - δηλ. δεν υπολογίζεται ο χρόνος που δεν πληρώθηκαν εισφορές στα συντάξιμα και δεν παρέχεται ασφάλιση υγείας (ο θεός να την κάνει ασφάλιση υγείας, τέτοια που είναι έτσι όπως την έχουν κάνει) .
    Και δεν μιλάω μόνο για τους αυτασφάλιστους του ΟΑΕΕ, αλλά και για πολλούς άλλους ανεξάρτητους εργαζόμενους (το "εργαζόμενοι" με την παλιά έννοια ...) που ανήκουν σε άλλα ταμεία. Όλα αυτά τα ταμεία τους αντιμετωπίζουν σαν υπόδουλους για ασφάλιση που παρέχουν στον εαυτό τους !!

  22. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 30/01/2014 15:32:24

    Σωστή κίνηση. Μην ξεχνάμε: τα 1,4 δις θα "επιστρέψουν" στην αγορά/κατανάλωση, ενώ αρκετές επιδοτούμενες θέσεις εργασίας θα παραμείνουν μετά το 5μηνο (με την προϋπόθεση ότι η ανάκαμψη θα έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται). Αφήνω στην άκρη το θετικό ψυχολογικό αντίκτυπο στον άνεργο. Είναι μια στοχευμένη ένεση ρευστότητας στην αγορά.
    ΟΜΩΣ δεν αρκεί! Χρειάζεται, παράλληλα, δραστική μείωση φόρων στις επιχειρήσεις, και χτύπημα της γραφειοκρατίας, αν θέλουμε τέτοιες ενέσεις ρευστότητας να έχουν μέγιστη αποτελεσματικότητα.

  23. Athinaios avatar
    Athinaios 30/01/2014 19:44:51

    Εκλογες!

  24. Κλεφτης βαθμων avatar