06/10/2008 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο ….Προϋπολογισμού

Σχέδιο ....Προϋπολογισμού κατέθεσε σήμερα ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας, καθώς είναι όπως προαναγγέλλεται ότι όχι μόνο λόγω και της διεθνούς οικονομικής ασάφειας αλλά και επειδή «δυστυχώς τα κάναμε μαντάρα» και «δεν ξέρουμε τι μας γίνεται», θα προσαρμόζεται αναλόγως το 2009.

Θα τα πούμε και στη συνέχεια, αλλά τα βασικά χαρακτηριστικά του είναι, η  εκτόξευση του ελλείμματος πάνω από το 3,4% για το 2007 και οι νέοι φόροι που θα φτάσουν τα 7,4 δισεκατομμύρια ευρώ.

Σύμφωνα με τον κ. Αλογοσκούφη, η εκτίναξη του ελλείμματος του 2007 πάνω από το 3% δεν έχει ως συνέπεια την εκ νέου θέση της οικονομίας σε επιτήρηση από την Κομισιόν, ενώ ο στόχος για φέτος τίθεται στο 2,3% καθώς και στο 1,8% για του χρόνου. Ανάλογα, ο ρυθμός ανάπτυξης επιβραδύνεται από το 3,4% φέτος στο 3% το 2009, αλλά η εξέλιξη συνοδεύεται και από επιβράδυνση του πληθωρισμού από το 4,5% φέτος στο 3,2% την επόμενη χρονιά. Οι φόροι εισοδήματος θα είναι αυξημένοι κατά 2,4 δισεκατομμύρια ευρώ, εκ των οποίων τα 1,1 δισεκατομμύρια αφορούν τα φυσικά πρόσωπα, ενώ οι έμμεσοι φόροι θα είναι αυξημένοι κατά 3,3 δισεκατομμύρια ευρώ περίπου.

Ενημέρωση: Μαζικό παγκόσμιο sell-off

Νέα «Μαύρη Δευτέρα» στα διεθνή χρηματιστήρια. Μαζικές πωλήσεις ρίχνουν τον Dow κάτω από τις 10.000 μονάδες. Βουτιά 6%-8% οι ευρωπαϊκές μετοχές. Απώλειες 5,85% στο ΧΑ. 19% κάτω η Μόσχα, 15% το Σάο Πάολο, 9,5% το Μεξικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 06/10/2008 19:12:25

    Αν και η Fed προτίθεται να αυξήσει την προσφορά δανείων προς τις τράπεζες στα 900 δισ. δολάρια, ο δείκτης Dow Jones πέφτει στα 9800.
    Στην Ευρώπη οι κυριότεροι δείκτες σημείωσαν νωρίτερα πτώση πάνω από 8%.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2008 19:17:49

    Ο #2 της Πειραιως δυτυχως, επαθε καρδιακο επισοδειο.

    Περαστικα του.

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/10/2008 20:08:29

    Π-Π, η δική μου πηγή λέει ότι «έγινε πριν 30 μέρες και είναι πίσω στην δουλειά του». Βεβαια, η δική μου πηγή κάνει και λίγο διαχείριση Τύπου, αλλά πιστεύω ότι λέει αλήθεια.

    Ο συγκεκριμένος Νο2 είναι Νο1 στο χτένισμα, ράψιμο, κλπ ισολογισμών.

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/10/2008 00:06:29

    Φίλτατε ΦάκτορΧ,

    η φωτογραφία του υπουργού λέει πολλά περισσότερα απο όσα είπε ο ίδιος για τον προϋπολογισμό και για τις εγγυήσεις των καταθέσεών μας.

    Οι φυσιογνωμιστές μπορούν να πούν κι'άλλα. Εγώ σταματώ εδώ ...

    ΠΕΛΙΑΣ

  5. leon avatar
    leon 07/10/2008 11:42:52

    Πιο παλια ειχα πει πως η Πειραιως θα βαρεσει κανονι...Αναμενω να επιβεβαιωθω...

  6. t avatar
    t 07/10/2008 12:36:04

    @ 5 leon
    Έχεις κάποια στοιχεία ???
    Πώς το αποδεικνύεις ???

  7. leon avatar
    leon 07/10/2008 14:23:10

    @t
    Μονο μαρτυρια εμπιστου μου ανθρωπου μεσα απο την Τραπεζα...

  8. t avatar
    t 07/10/2008 16:03:51

    @ 5 leon
    Oι Ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών αποφάσισαν σήμερα να αυξήσουν από τις €20.000 σε τουλάχιστον 50.000 ευρώ το ελάχιστο ύψος των εγγυημένων τραπεζικών καταθέσεων ιδιωτών σε περίπτωση πτώχευσης της τράπεζάς τους.

  9. leon avatar
    leon 07/10/2008 16:18:37

    @t
    Οταν λες οι Ευρωπαιοι εννοεις και τον Αλογοθκουφη? Η καθε χωρα απο μονη της, οπως ειπε και η Μερκελ...