#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχέδιο: "Διαλύστε την διαδήλωση"

[caption id="attachment_128350" align="alignnone" width="600" caption="φωτό Antinews"][/caption]

Ευρεία επέμβαση πλέον των δυνάμεων των ΜΑΤ στο  Σύνταγμα, ύστερα από συνεχείς προσπάθειες μικρών ομάδων κουκουλοφόρων να προκαλέσουν επεισόδια ,παρά την εκδίωξή τους από τους διαδηλωτές - ρίχνοντας ακόμη και μολότωφ στο μπροστινό μέρος της βουλής ,το οποίο ,περιέργως,εκείνη την ώρα,ήταν αφύλακτο  από αστυνομικές δυνάμεις.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν μπροστά από μπλόκ του ΠΑΜΕ που ήταν στο Σύνταγμα και στη Β. Σοφίας μέχρι την πρεσβεία της Αιγύπτου, μπήκαν ομάδες 50 περίπου ατόμων, που ήρθαν από τον πεζόδρομο της Ζαλοκώστα. Τα άτομα αυτα δεν συμμετείχαν στον κύριο όγκο της διαδήλωσης και προσπάθησαν να ρίξουν τον γνωστό “φράχτη”, με αποτέλεσμα τα ΜΑΤ να κάνουν χρήση δακρυγόνων γιά να τους απομακρύνουν.



Στη συνέχεια τα επεισόδια επεκτάθηκαν στην συμβολή Β. Σοφίας - Αμαλίας, όπως την προηγούμενη φορά. Οι μπαχαλάκηδες βρήκαν κενό όταν υποχώρησαν οι δυνάμεις των ΜΑΤ προς το εσωτερικό της Βουλής.

Ουσιαστικά τα επεισόδια ξεκίνησαν με την αποχώρηση του ΠΑΜΕ από την Βουλή, μετά την συνάντηση Παπανδρέου - Παπαρήγα.

Παρ'όλα αυτά μεγάλο μέρος της διαδήλωσης δεν έχει διαλυθεί.  Η Βουλή έχει κλειδώσει όλες τις πόρτες, ενώ πήραν φωτιά το φυλάκιο της προεδρικής φρουράς έξω από το Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη και το αστυνομικό φυλάκιο που βρίσκεται στο πλάι του κτιρίου της Βουλής επί της οδού Βασιλίσσης Σοφίας.

Οι ομάδες των κουκουλοφόρων έχουν προκαλέσει σημαντικές ζημιές σε καταστήματα, πεζοδρόμια, φανάρια, στάσεις λεωφορείων, παγκάκια , προσόψεις τραπεζών και ξενοδοχείων, ακόμη και σε ψυγεία περιπτέρων. Την εικόνα συμπληρώνουν οι φλεγόμενοι κάδοι απορριμμάτων.

Σύμφωνα με την Αστυνομία, έχουν τραυματισθεί 19 πολίτες και 15 αστυνομικοί, ο ένας εξ αυτών σοβαρά. Με το ΕΚΑΒ μεταφέρθηκαν οι 19 πολίτες στα νοσοκομεία Ευαγγελισμός (14 εξ αυτών), στο Σωτηρία (3) στο Γενικό Κρατικό (1) και στο Τζάννειο (1) και ο ένας αστυνομικός στο 401.

Παράλληλα όπως ανακοινώθηκε, άγνωστοι επιτέθηκαν σε ειδικό φρουρό που φορούσε πολιτικά και του έκλεψαν το υπηρεσιακό περίστροφο. Ο ειδικός φρουρός, που πήγαινε για ανάληψη υπηρεσίας, τραυματίστηκε.

H αστυνομία ανακοίνωσε ότι πραγματοποίησε πέντε συλλήψεις και 28 προσαγωγές.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/10/2011 15:18:40

    Τους πονάει πολύ το μισό εκατομμύριο!!!

  2. TED avatar
    TED 19/10/2011 15:20:49

    Άξιος ο μισθός σας "συνάδελφοι".

  3. The Saint avatar
    The Saint 19/10/2011 15:21:03

    Πώς φαίνεται απο την περιγραφή ότι είναι προβοκάτσια στημένη?
    Τους αφήνουν πρώτα πεδίο δράσης και μετά τα κάνουν όλα λαμπόγιαλο...

  4. Tassos avatar
    Tassos 19/10/2011 15:41:50

    Δεν είναι προβοκάτορες. Αναρχικοί είναι που χρησιμοποιούνται γιατί είναι ηλίθιοι. ΟΛΟΙ οι αναρχικοί είναι ηλίθιοι. Να είναι έτοιμος ο Σαμαράς να τους εξοντώσει (κοινωνικά γι'αρχή) αλλιώς θα βρει απέναντί του το ΚΚΕ, τον ΣΥΝ, τους αναρχικούς και μέρος του ΠΑΣΟΚ που θα κάνουν την Ελλάδα μπουρδέλλο.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Tassos 19/10/2011 15:50:43

      Έτσι είναι

    • S.R. avatar
      S.R. @ Tassos 19/10/2011 15:52:32

      +1000

    • apostolos avatar
      apostolos @ Tassos 19/10/2011 16:00:15

      Μπράβο ρε παλικάρι!
      Ειναι πολύ καλό να δουλέυει το γ...... το μυαλό!!!!!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Tassos 19/10/2011 16:10:49

      Xωρίς παιδεία πώς θα αντιμετωπιστούν οι αναρχικοί; H ηλιθιότητα προλαμβάνεται, άμα σχηματιστεί μετά είναι πια αργά για τον ηλίθιο και τους γύρω του.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Tassos 19/10/2011 16:12:11

      Τώρα που θα βάλουν ανεμογεννήτριες στη Γύαρο, την αποχαρακτήρισαν από διατηρητέα, θα πρέπει να τους στείλει εκεί να τις συντηρούν.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Tassos 19/10/2011 18:50:43

      Δεν ήταν καθόλου αναρχικοί.
      Καραπροβοκάτορες ασφαλήτες ήταν. Παιδοβούβαλα του γυμναστηρίου, με σβέρκους κουρεμένους τετράγωνα, ανακατεμένοι με φάτσες αποβλακωμένες, όλοι ίδια κοψιά, ίδιο στυλ στα ρούχα-μαύρα μπουφάν /μαύρα παντελόνια φόρμες - και καλά αναρχικοί.
      Έχω βαρεθεί να τους βλέπω σε κάθε διαδήλωση.
      Τους είδα και στο Μουσείο και μετά στην Αμαλίας.
      Τα άτομα της περιφρούρησης του ΠΑΜΕ τους έχουν μάθει όλους έναν έναν φατσικά

      • A.M. avatar
        A.M. @ εναςάσχετος 19/10/2011 19:27:54

        Συμφωνώ.
        ΔΕΝ ήταν αναρχικοί.
        Τούμπανα ήταν σε αποστολή.
        Όπως κάθε φορά.
        Όχι ότι οι αναρχικοί δεν υπάρχουν αλλά δεν είναι αυτού του κοψίματος και δεν ενεργούν με τέτοιες μεθόδους.

      • spirit avatar
        spirit @ εναςάσχετος 19/10/2011 19:57:19

        Συμφωνώ γιατί φόραγαν ειδικές μάσκες, ψηλοί, γυμνασμένοι και αρκετά καλοντυμένοι (παπούτσια, φόρμες)
        Καλοντυμένοι οι αναρχικοί;;;;

        • Tassos avatar
          Tassos @ spirit 19/10/2011 22:45:20

          Εγώ στην Θεσνίκη τους πήρα μάτι όλους γιατί μαζεύτηκαν εκεί που δουλεύω. Μοντερνο ανάρχες και αριστεριστές και όντως κάποιοι και κάποιες φορούσαν επώνυμες μάρκες. Πάντως ήταν παρόντες και κάτι 50αρηδες ανάρχες-βιβλικές μορφές...

  5. Ανυπομονος avatar
    Ανυπομονος 19/10/2011 15:42:57

    Αυτό είναι το κλασσικό σχέδιο. Όπως πάντα θέλουν να διαλύσουν τον κόσμο. Αλλά δεν πρέπει να φύγει κανείς. Είναι η τελευταία μας ευκαιρία να τους διώξουμε.

  6. sam avatar
    sam 19/10/2011 15:44:26

    με πετρες στους αρματωμενους μπατσους θα πεσει το συστημα?
    για αλλη μια φορα θα μιλαμε αυριο για μια μεγαλη πορεια (ελληνων και κομμουνιστων)..
    Απροπο-Αυτοι οι τυποι δεν νιωθουν Ελληνες, τους νοιαζει μονο η διαφυλαξη της δικης τους πορειας. Οι υπολοιποι να πανε να καουν (λες και εκεινοι δεν θα πεινασουν)
    ... Σημαια να υπηρετουν εχουν, συσπειρωση εχουν, λαο εχουν γιατι δεν φτιαχνουν και ενα κρατος δικο τους (πχ κουμουνισταν) να κρατησουν και τη ρατσα?

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ sam 19/10/2011 21:06:47

      χαχα ωραια το λες, δλδ οι κομμουνιστες δεν ειναι ελληνες?

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ sam 19/10/2011 23:02:28

      κουμουνισταν!!! καλό!! χαχα!!

  7. ad kan avatar
    ad kan 19/10/2011 15:48:19

    Το καθεστώς δεν πέφτει με συνθήματα αγαπητοί φίλοι.

    "Απόψε πεθαίνει ο φασισμός".
    "Λαέ πεινάς γιατί δεν τους κρεμάς"
    Υπενθυμίζω τι φώναζε ο λαός το 1973.
    Υπενθυμίζω όμως και την κατάληψη του Πολυτεχνείου και τις μάχες στους δρόμους με τις καθεστωτικές δυνάμεις. Θα θυμάστε οι μεγαλύτεροι την εικόνα στην οδό Πατησίων την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου.
    Τις απόπειρες κατάληψης των υπουργείων και άλλων δημοσίων κτηρίων
    Χούντα δεν λέμε ότι έχουμε ;
    Ποιό σύνθημα φωνάζουν σήμερα οι διαδηλωτές ; "Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία η Χούντα δεν τελείωσε το '73"
    Επομένως δεν είναι η ώρα για ένα "Πολυτεχνείο" και δεν εννοώ βεβαίως τα "1,2,3 πολλά Πολυτεχνεία" των αντιεξουσιαστών, αλλά για την εξέγερση του λαού που θα ανατρέψει την μισητή κυβέρνηση των δοσιλόγων και κλεπτοκρατών που διέλυσε την χώρα και το μεταδικτατορικό πολιτικό ολιγαρχικό σύστημα; Δεν πρέπει να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι μέσω αναδρομικής κατάργησης της ασυλίας για τα πολιτικά και οικονομικά εγκλήματα που έχουν λάβει χώρα αλλά με το ισχύον Σύνταγμα παραγραφεί ; Με συντακτική πράξη αρχικά και Συντακτική εθνοσυνέλευση ; Το παριστάμενο πολιτικό προσωπικό της οικονομικής ολιγαρχίας θα συντάξει τον νέο καταστατικό χάρτη των Ελλήνων ;

    Το ΚΚΕ είναι ένα κόμμα με φοβικά σύνδρομα λόγω της ήττας του και του άσκοπου εμφυλίου που προκάλεσε. Δεν δύναται να ηγηθεί του λαού. Πρόκειται για ένα κόμμα επαγγελματικών στελεχών που το σιτίζει η αστική δημοκρατία και τα κουπόνια-συνδρομές των φτωχών μελών του που αρμέγεται κανονικότατα.

    Αν θέλουμε ομαλή λύση μία είναι η οδός. Αποχώρηση των κομμάτων της αντιπολίτευσης από το κοινοβούλιο για να αναγκαστεί ο Παπούλιας να παραιτηθεί. Την συνέχεια δεν μπορούμε να την γνωρίζουμε.

    Η τώρα ή ποτέ.

    • agitatoras avatar
      agitatoras @ ad kan 19/10/2011 16:17:40

      ΠΟΤΕ. ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΡΙΞΟΥΝ; ΑΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΑΡΑ ......ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΛΠΑ

    • DIANE avatar
      DIANE @ ad kan 19/10/2011 17:07:05

      ad kan, συμφωνώ και επαυξάνω.

  8. Απορία avatar
    Απορία 19/10/2011 15:54:20

    Α) Γνωστή εκ των προτέρων η εξέλιξη της διαδήλωσης. Αντί να χρησιμποποιηθεί άμεσα η βία της αστυνομίας, χρησιμοποιείται έμμεση βία μέσω των επεισοδίων μεταξύ αστυνομικών-"κουκουλοφόρων" (το κουκουλοφόρων σε εισαγωγικά γιατί είτε με, είτε χωρίς κουκούλες γνωστοί είναι στην αστυνομία). Έχει γίνει άλλωστε απειρες φορές.

    β) Αγώνας μέσω της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ ενάντια στο ΠΑΣΟΚ είναι μάταιος, τσάμπα πάνε τα χαμένα μεροκάματα. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η υπουργοποίηση των κατά καιρούς ηγεσιών τους, τίποτε άλλο.

    Εαν τους ενδιέφερε άλλωστε πραγματικά ο εργαζόμενος δεν θα έκαναν απεργίες στη χάσει και στη φέξει, αλλά θα είχαν φροντίσει να κάνουν επαναλαμβανόμενες πολυήμερες απεργίες και διαδηλώσεις που θα φρόντιζαν να είναι περιφρουρημένες κατάλληλα από τους μπαχαλάκηδες.

  9. Ράμμου Β΄. avatar
    Ράμμου Β΄. 19/10/2011 17:30:47

    Εννοείται ότι ήταν γνωστή εκ των προτέρων η εξέλιξη της διαδήλωσης.
    Αφού ο Κος (?) Παπασπύρου (ΑΔΕΔΥ), παρέα με τον Κο(?) Καστανίδη και τον Κο(?) Πάγκαλο στις 1:00 με 2:00 περίπου πήγαν στο υπουργειο Ξυλοδαρμού του Πολίτη για να οργανώσουν την διάλυσή της.
    Λίγο μετά στην Πανεπιστημίου 4 (περίπου)στο ύψος της ΑΤΕ στο Σύνταγμα εμφανίστηκαν κάτι παιδάκια, και άρχισαν να ντύνονται με μάσκες και την λοιπή εξάρτηση.
    Τους είδαμε με την παρέα μου (είμασταν δίπλα)
    και μετά από λίγο ξεκίνησε το πάρτυ.

    Β.

  10. sam avatar
    sam 19/10/2011 17:45:50

    ..καταλαβατε τωρα γιατι ο κοσμος (οπως και εγω για πρωτη φορα) καθεται σπιτι του ?????
    Ουτε το ''η κορη μου η σοσιαλιστρια'' δεν το εχω δει τοσες φορες...

  11. marc avatar
    marc 19/10/2011 17:56:08

    Στην διαδηλωση δεν ειδα μια σημαια ελληνικη. Μπολικες του ΠΑΜΕ,κοκκινομαυρες,μαυρες,ροζ αλλα ουτε μια ελληνικη. Αισχος.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ marc 19/10/2011 18:07:54

      eisai trelos agori mou! an katebeis me ellhnikh shmaia 8a se maurisoun sto 3ylo oi dhmokratikes dynameis

    • κάποιος avatar
      κάποιος @ marc 19/10/2011 22:19:14

      Μάλλον πήγαμε σε άλλη διαδήλωση

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ κάποιος 19/10/2011 23:51:11

        Σε όλη την πορεία, μα σε όλη, είδα 4-5 σημαίες ελληνικές, που τις 3-4 τις κράταγαν γυναίκες. Δεν μιλάμε για μετά τις 3.30, όπου άρχισαν να την πέφτουν σ' αυτούς που την κράταγαν: "παρ' την πατσαβούρα από δώ" κλπ, κλπ.
        Ειδικά το ΠΑΜΕ στην όντως ογκώδη χορογραφία του δεν είχε ούτε μία ελληνική σημαία.

  12. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 19/10/2011 18:46:10

    ερχεται η ωρα και με το καλο , η , με το κακο , θα φυγουν απο την εξουσια , αλλα δεν πρεπει να φυγουν απο την χωρα.
    να οδηγηθουν στην δικαιοσυνη και απο εκει , οτι αποφασιστει.
    τερμα το παραμυθι '' οι πολιτικοι δεν πανε φυλακη , η κοινωνια τους στελνει σπιτι τους ''.

    • antonis1 avatar
      antonis1 @ λαικη δεξια 19/10/2011 19:55:32

      Το άλλο παραμύθι με την δικαιοσύνη που φυλακίζει γεροντάκια και αφήνει με δόξες και τιμές τον Ψωμιάδη, τον Χριστοφοράκο, τους εμπόρους ναρκωτικών, τους κλέφτες και τα λαμόγια, τους καταχραστές δημοσίου χρήματος,τους φοροκλέφτες που περιμένουν καμιά εικοσαριά χρόνια να δικαστούν σαν τον αντρα της γκερέκου το μάθαμε καλά.
      Ολοι αυτοί απο την κολυμβρήθρα της δικαιοσύνης βγαίνουν καθαροί.Και οι πολιτικοί.
      Εξ άλλου υπάρχει και δεδικασμένο...Οι πολιτικοί παραπλανώνται κατά την ελληνική δικαιοσύνη (της βρεγμένης σανίδα-ς που χρειάζεται και αυτή) και επομένως δεν ευθύνονται οι πολιτικοί μας.
      Παραπλανήθηκαν οι υπουργοί, παραπλανηθήκαμε εμείς που τους εκλέγουμε, ξαναπαραπλανώμαστε μετά που ελπίζουμε σε νέους παραπλανιθέντες και έχει ο Θεός.
      Να είμαστε καλά να παραπλανώμαστε με παρά και μύθια και όλα θα πάνε καλά.

      Αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα ,δεν θα μπορέσω αύριο αδέρφια.

  13. lia avatar
    lia 19/10/2011 19:49:18

    εχω μια απορια.οι εφεδροι καταδρομεις που ητανε?