#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2011 15:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σφοδρή κριτική της ΝΔ στην οικονομική πολιτική Αλογοσκούφη



"Όσο εγκληματικό είναι αυτό που κάνει ο Πάγκαλος τώρα, αλλά και οι Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου, δυσφημώντας τη χώρα στο εξωτερικό, άλλο τόσο καταστροφική ήταν και η απογραφή Αλογοσκούφη", τόνισε στο ρ/σ Flash ο εκπρόσωπος της ΝΔ, Γιάννης Μιχελάκης

Ερωτηθείς εξάλλου σχετικά με τη φράση του κ. Αλογοσκούφη στην πρόσφατη συνέντευξη του στο Βήμα, ότι ο Κ. Καραμανλής του είχε πει "ασ' το για αργότερα", όταν ο ίδιος ζητούσε μέτρα, ο κ. Μιχελάκης είπε ότι "καταστροφική ήταν και η απογραφή του κ. Αλογοσκούφη". Ωστόσο υπεραμύνθηκε της πολιτικής των κυβερνήσεων Καραμανλή, παρά την ύπαρξη "λαθών και παραλείψεων".

Συνεργάτες του πρώην υπουργού Οικονομίας αντέδρασαν λέγοντας ότι η απογραφή ήταν προεκλογική δέσμευση της ΝΔ.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες  αναφέρουν ότι κύκλοι της ΝΔ τονίζουν  ότι "η απογραφή έχει αποδειχθεί ότι ήταν ιστορικό λάθος".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/04/2011 16:04:58

    Tην ώρα που η Κυβέρνηση βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου και το ΠΑΣΟΚ αλληλοσπαράσσεται, στη Ν.Δ. ανοίγουν εσωτερικά θέματα!
    Εύγε!

    • Kennan avatar
      Kennan @ Κώστας Ροδινός 21/04/2011 16:14:58

      Χαλαρώστε κ. Κώστα. Τον Καραμανλή στηρίζουν μετά τη συνέντευξη του Αλογοσκούφη στο Βήμα που τον επέκρινε οτι δεν τον αφηνε να κάνει αυτά που ήθελε (ευτυχώς δηλαδή να λέμε)

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Kennan 21/04/2011 18:10:07

        Και πάλι. Δεν ήταν αναμενόμενο ότι το θέμα δεν θα εκληφθεί έτσι, αλλά θα διαστρεβλωθεί ώστε άλλη κουβέντα να ανοίγουμε πάλι;!
        Εγώ είμαι με τον κ.Ροδινό.
        Άντε να δούμε πότε θα έρθει η Ανάσταση. Χαιρετώ για τώρα

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Κώστας Ροδινός 21/04/2011 16:17:00

      Πιστευω οτι τα αποτελεσματα της κρισης θα πληξουν ολα τα κομματα ανεξαιρετως, άλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο. Την επομενη ημερα τιποτε δεν θα ειναι το ιδιο με πριν. Οι αλλαγες στο πολιτικο σκηνικο θα ειναι σημαντικες. Πιστευω οτι και στην ΝΔ υπαρχουν ακομη μερικοι υποστηριχτες του μνημονιου που αναμενουν την καταλληλη για αυτους στιγμη προκειμενου να εκδηλωθουν.
      Ιδωμεν.....

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Ρήγας Φερραιος 21/04/2011 18:14:23

        Ναι, γιατί το μνημόνιο υπήρξε τόσο πετυχημένο που όλοι θέλουν την πατρότητα...

        Μη μπερδεύετε κάποιους (και πολύ κόσμο της νδ) που έλεγαν πάντα ότι τα πράγματα στη χώρα πρέπει να αλλάξουν γιατί πάμε στο γκρεμό και ότι ο λαϊκισμός πρέπει να τελειώσει, με 'υποστηρικτές του μνημονίου' και του εξευτελιστικού ξεπουλήματος που συμβαίνει σήμερα στην πατρίδα μας. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

        • Ρήγας Φερραιος avatar
          Ρήγας Φερραιος @ victoria (true) 21/04/2011 18:48:24

          Οχι αγαπητη βικτωρια...μιλω για καποιους κρυφοπασοκους στην ΝΔ, ο νοων νοειτω.....

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Κώστας Ροδινός 21/04/2011 19:47:22

      Προς τι η έκπληξη; Αυτό το κόμμα κάνει πρωταθλητισμό. Στο αυτομαστίγωμα.

  2. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 21/04/2011 16:11:32

    Μπράβο! Για να μην ξεχνάμε και τα πρωτοπαλίκαρα του "κουρασμένου"

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ανοιξιάτικος 21/04/2011 18:52:51

      Ενω τώρα με τα πρωτοπαλίκαρα του ...ακούραστου πάμε απο θριάμβου εις θρίαμβον!

  3. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 21/04/2011 16:24:08

    Την ώρα που η χώρα βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση, και τα δύο κόμματα εξουσίας συνεχίζουν αμέριμνα να ασκούν τις μόνες πολιτικές που ξέρουν: εσωκομματικά ξεκαθαρίσματα και αλληλοκατηγορίες για το ποιός φταίει περισσότερο. Το τραγικό είναι ότι έχουν και τα δύο δίκιο, ζητώντας μας μετά από όλα αυτά να τους προτιμήσουμε για την σωτηρία
    Εύγε

  4. Kennan avatar
    Kennan 21/04/2011 16:47:57

    Για να καταλάβετε τι βλακεία κυκλοφορει στο διαδίκτυο. Βγήκε πριν απο λίγο το parapolitika.gr, που όλοι ξέρουν οτι τι τροφοδοτούν με ειδήσεις οι "καραμανλικοί" της Συγγρού και γράφει με αφορμή την δηλωση Μιχελάκη οτι "Ο Σαμαράς δέχεται εισηγήσεις για την διαγραφή Καραμανλή" !!!. Αυτό την στιγμή που είναι σαφέστερο του σαφους οτι 1. η ΝΔ στηρίζει τον Καραμανλή για τα όσα είπε σε βάρος του ο Αλογοσκούφης 2. η ΝΔ δεν θέλει να έχει μπροστά της το πρόβλημα με τα στοιχεία και τους απολογογισμούς.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Kennan 21/04/2011 19:40:43

      Mε τέτοιες βλακείες απαξιώνεται το Διαδίκτυο, σε μια εποχή που η αξιοπιστία των παραδοσιακών ΜΜΕ κρημνίζεται. Ηθελα να ξέρα αυτοί που γράφουν τέτοιες απίθανες, βγαλμένες κατευθείαν από την κοιλιά τους ειδήσεις, καταλαβαίνουν πόσο στηρίζουν δια της πλαγίας οδού τα ηθικά χρεοκοπημένα κανάλια;
      Αλλά μάλλον δεν τους νοιάζει. Το μεροκάματο να 'ναι καλά και ας έχει βγει και με αναξιοπρέπεια...

  5. zio avatar
    zio 21/04/2011 16:49:10

    o Αλογο είχε δηλώσει πρόσφατα, μετά τις διαψεύσεις - ανασκευές κλπ, ότι την απογραφή την είχε ζητήσει η Eurostat. Αν ισχύει, θα υπάρχει πρόβλημα.

  6. xmmm avatar
    xmmm 21/04/2011 17:03:19

    το ξαναγραφω. αρκετα με τον κυριο αυτον που η μονη του πολιτικη ανακαλυψη ηταν να φαει ενα χιλιαρικακι απο καθε ημιανεργο μπλοκακι.

  7. karamanlikos avatar
    karamanlikos 21/04/2011 17:09:55

    O ΗΓΕΤΗΣ έπεισε του Ευρωπαίους ηγέτες ότι ο Λαός του (παρ' ότι πασοκικά πλαδαρός και λιπώδης) εδικαιούτο πολιτική ήπιας προσαρμογής. Το πέτυχε και έτσι έγινε! Ο λαός, όμως, προέβαλλε άλλη μια χαρακτηριστική ιδιότητα: Αχαριστία...
    Αντί, λοιπόν, να παιχτεί ο ηγέτης 50-50, ο αχάριστος λαός τα ήθελε ΟΛΑ, ακόμα και σε περίοδο διεθνούς κρίσης, μοναδικής για 100 τουλάχιστον χρόνια...
    Το αποτέλεσμα αυτής της άμυαλης και ανεύθυνης αντιμετώπισης ήταν αυτή η καταστροφικά εξελισσόμενη διαδικασία "εκφτωχισμού"...
    Και ξέρετε κάτι; ο Λαός συμπεριλαμβάνει πολλούς σύγχρονους εφιάλτες... και πασόκους και ΝΔΕς. Σε αυτούς ανατίθεται σταδιακά η ανάσχεση του εκφτωχισμού των Ελλήνων... Θεία Δίκη!
    Καλή Ανάσταση

  8. Striker avatar
    Striker 21/04/2011 17:26:10

    Δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί (προφανώς) υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζω. Αναρωτιέμαι, όμως, μήπως βρήκαμε σαμάρι για να χτυπάμε χωρίς να πονάει ο Καραμανλής. Αυτή η ιστορία με τα σκόρπια μισόλογα απόδοσης ευθυνών είναι καταστροφική για τη ΝΔ. Όποιος δεν το καταλαβαίνει δεν ξέρει από πολιτική.

  9. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 21/04/2011 17:43:08

    Εγκλωβισμένοι στον μικρόκοσμο του κομματισμού, των προσωποπαγών δομών και των συμπαρομαρτούντων δε θέλουμε να διακρίνουμε ότι αυτές οι δηλώσεις κι αντιδηλώσεις κρύβουν κάτι βαθύτερο. Τη μάχη ανάμεσα στο αποτυχημένο Χθές και το αδιαμόρφωτο ΑΥΡΙΟ. Όσο περισσότερο επιτακτική καθίσταται η ανάγκη διατύπωσης συγκεκριμένης πρότασης για το ΑΥΡΙΟ οι σκιαμαχίες θα προβάλλονται σε βάρος της ουσιαστικής αναζήτησης. Αυτό εξυπηρετεί απ΄τη μια τους αποτυχημένους του ΧΘΕΣ που αγωνίζονται να επιβιώσουν και στις νέες συνθήκες κι απ΄την άλλη όσους δεν έχουν ή δε θέλουν μια άλλη πρόταση για το ΑΥΡΙΟ. Σε κάθε περίπτωση αιχμαλωτίζει τις δημιουργικές δυνάμεις του τόπου σε ψευτοδιλήμματα και επίπλαστες συζητήσεις. Η μόνη διέξοδος για τις τελευταίες είναι να επιβάλλουν την ατζέντα των θεμάτων και να προβάλλουν δυναμικά την ιδεολογική και πολιτική τους πρόταση μη παρασυρόμενες απ΄τις σειρήνες του ΧΘΕΣ.
    Όποιος κλώθει γύρω απ΄το πηγάδι πέφτει χωρίς να το καταλάβει μέσα. Έχει όμως τη φαιδρή ικανοποίηση ότι έγνεσε.

  10. CHRISTOF. avatar
    CHRISTOF. 21/04/2011 17:50:48

    Ελεος αδελφια.Τα του καισσαρος τω καισσαρι, τα του Θεου τω Θεω.Σταματηστε την εσσωστρεφια.Μετα την ωραια αναλυση του Σταικουρα για το χρεος και το ξεδοντιασμα της κριτικης πασοκ προσοχη στα αυτογκολ.

  11. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 21/04/2011 17:57:12

    Δύο είναι οι μεγάλες ασάφειες του Σαμαρά. 1) Η στάση του απέναντι στο μνημόνιο αν εκλεγεί μιας που θέλει κι αυτός να τα χει καλά με τους Ευρωπαίους. 2) Η στάση του απέναντι στον Καραμανλή μιας που νομίζει τον έχει ανάγκη. Ο Μιχελάκης σήμερα έχει διγλωσσία πάθει. Καταδικάζει την απογραφή και στηρίζει τον Καραμανλή... Και οι νεοδημοκράτες σκιάζονται μην ανοίξουν ¨εσωτερικά" θέματα. Να μάθουμε να λέμε καμιά αλήθεια παιδιά... Αλλά αν το ΠΑΣΟΚ το σιχαίνεσαι για την απεχθή 'προοδευτικότητά' του, τη ΝΔ τη σιχαίνεσαι για την απεχθέστερη διπροσωπία της...

  12. pikras57 avatar
    pikras57 21/04/2011 19:11:18

    .. στο Γαλατικό αυτό χωριό ............όλα τα περίεργα μπορεί να συμβούν!

  13. Xartografos avatar
    Xartografos 21/04/2011 19:53:38

    ...τούτον ηγγάρευσαν ίνα άρη τον σταυρόν αυτού...
    Απλώς δυσκολεύομαι να ταυτοποιήσω το "τούτον" και το "αυτού" ...

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/04/2011 20:14:31

    Καλοδεχούμενη η κριτική. Αλλά, "έφτασε αργά".

    Έφτασες αργά σου πήρε άλλος τη θέση
    έφτασες αργά σε 'βγάλαν απ' τη μέση.
    Δεν σου φταίει κανείς, επέρασε ο καιρός σου
    δεν σου φταίει κανείς, λάθος ήτανε δικό σου.
    Άργησες πολύ και τό 'χασες το τρένο
    άργησες πολύ δεν σε περιμένω.
    (Μανώλης Αναγνωστάκης)

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 21/04/2011 20:15:40

    Eιλικρινά δεν καταλαβαίνω την κριτική εναντίον της δήλωσης Μιχελάκη.
    Αν δεν κάνω λάθος, είναι κοινοτάτη παραδοχή πως συγκεκριμένοι υπουργοί της διακυβέρνησης Καραμανλή ήταν αποτυχόντες.
    Ο πρώτος εξ αυτών είναι ο κ.Αλογοσκούφης. Και μόνο για τα δομημένα ομόλογα(την πασοκοποιήση δηλαδή της ΝΔ) έπρεπε να είχε απομακτυνθεί. Τώρα, ο εν λόγω κ.Αλογοσκούφης βγαίνει στο Βήμα και "δίνει" τον πολλαπλώς προδοθέντα, από τους ανάξιους υπουργούς του, Καραμανλή.
    Στην περίπτωση της απογραφής η Ε. Ε. έχει ήδη "καταδικάσει" την μεθοδολογία Αλογοσκούφη, καθότι απεφάνθη πως οι στρατιωτικές δαπάνες πρέπει να μπαίνουν στον προυπολογισμό την χρονιά που γίνεται η πληρωμή-παραλαβή και όχι την χρονιά της παραγγελίας. Η απογραφή ήταν λάθος. Πλημμέλημα. Η πασοκική απογραφή, συνοδευόμενη από την διαπόμπευση της χώρας και την εκτόξευση των spreads (Τιτανικός, διαφθορά κλπ) ήταν κακούργημα και τίποτα δεν το αλλάζει αυτό.
    Αλλά που το κακό να παραδεχθούμε κάποια λάθη;
    Mε το "εμείς τα κάναμε όλα καλά" θα προσεγγίσει η ΝΔ τον αποστασιοποιημένο πολίτη; Ο κομματικός δογματικός-πατριωτισμός, το "το κόμμα μας έχει πάντα δίκιο" πέθανε, σάπισε και ευτυχώς στη ΝΔ δείχνουν να το αντιλαμβάνονται.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/04/2011 20:34:22

    Από timing σκίζουν πάντως!

  17. trellakias avatar
    trellakias 21/04/2011 21:20:21

    Έρχεται και το ταμείο ......όλων! Τότε θα πέσει πολύ κλάμα! Το αυτομαστίγωμα που λέει πολύ πετυχημένα ο Νίκος παραπάνω, έχει γίνει σπορ. αρχίζει να θυμίζει εποχή αρχηγείας Έβερτ.......

  18. Oliver avatar
    Oliver 21/04/2011 21:36:11

    Πουλάει καλά του παραμύθι του αθώου και ανήξερου Καραμανλή που όλα τα κάναν οι υπουργοί και οι συνεργάτες του πίσω από την πλάτη του. Αν είναι να ζητήσει ανικανότητα δικαιοπραξίας.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/04/2011 21:59:04

    Τι σχέση έχει η κόντρα αυτή με την παράλληλη στο Πασοκ (Σημίτης) και γιατί συμπίπτουν χρονικά;
    Εδώ σας θέλω, μάστορες!

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Ο Θείος 21/04/2011 22:56:52

      .. η νεκροψία θα δείξει!!!!

  20. γιωργος avatar
    γιωργος 21/04/2011 22:56:59

    Ασοβαρο κομμα με στελεχη εκτος τοπου και χρονου που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η εξοντωση των εσωκομματικων τους αντιπαλων.Ενας απο αυτους ειναι και ο εν λογω κυριος με τις ηλιθιοτητες που αραδιαζει καθε τοσο....Ολιγιστος.
    Απο που και ως που ηταν λαθος η απογραφη; Ποια είναι η ζημια που εχεις οταν κανεις απογραφη για να δεις τα χρεη σου;
    Η πραξη αυτη καθαυτη δεν προσθετει χρεη απλα σου αποκαλύπτει τα ηδη υπάρχοντα. Γιατι δηλαδη ηταν καταστροφικη η αποκαλυψη τους και δεν ηταν καταστροφικοτατη η δημιουργια τους;
    Μηπως δεν ζουσε σε αυτη τη χωρα ο Μιχελακης οταν απο το 99 και μετα ημασταν η χωρα του αστερισκου;
    Πολυ σωστα του απαντησε ο Αλογοσκουφης οτι η απογραφη ηταν προεκλογικη δεσμευση της ΝΔ.Αν ηθελε να κανει κριτικη θα μπορουσε να ψεξει τους προηγουμενους οτι και αυτοι δεν ηταν απολυτως ειλικρινεις στην καταγραφη των στοιχειων και οτι προσπαθησαν να μιμηθουν εν μερει τις πρακτικες Πασοκ.
    Μετα τον Μηταρακη και Αλογοσκουφη προστεθηκε και αυτος στη λιστα των ευεργετων του Πασοκ.
    Αφου ρε παιδια κανετε αντιπολιτευση στο ιδιο σας το κομμα γιατι δεν πατε να γινετε μελη του κινηματος κατευθειαν;Δεν θα ηταν πιο εντιμο;

  21. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 22/04/2011 00:12:07

    πάρτον στο γάμο σου
    να σου πεί "και του χρόνου"
    (τον κύριο Εκπρόσωπο εννοώ)

  22. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 22/04/2011 03:36:19

    Γεια σου ρε αλογομούρη, ροκά, που τρέχεις σε διάφορες λέσχες και διάφορα Βήματα για να φτιάξεις προφίλ.

  23. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/04/2011 10:48:48

    Αποσβολωμένος κοιτάζω τη ΝΔ να πριονίζει το κλαδί πάνω στο οποίο κάθεται.

    Δεν αντιλαμβάνεται άραγε ότι πορεύονται όλοι πίσω από την ταμπέλα "ΝΔ";

    Ο ίδιος ο σημερινός αρχηγός της ΝΔ και ελπίδα της χώρας, που κινητοποίησε τους 800.000 για να έχει προοπτική αυτός ο τόπος, πριν ξαναμπεί πίσω από την ταμπέλα ΝΔ ήταν ανύπαρκτος πολιτικά...

    Όταν λοιπόν επιτιθέμεθα στην "πολιτική Αλογοσκούφη", σε τι, παρακαλώ, επιτιθέμεθα; Μήπως έτσι δίνουμε τροφή στους Πασόκους να σερβίρουν με όλη τους την άνεση το παραμυθάκι ότι "ο Καραμανλής κατέστρεψε τη χώρα";

    ΟΛΟΙ γνωρίζουν ότι η απογραφή του 2004 ήταν ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ, λόγω των τεράστιων λαθροχειριών Σημίτη στα λογιστικά της χώρας, όχι για την ιστορία με τη Goldman Sachs, που στο κάτω κάτω δεν αφορούσε το έλλειμμα, αλλά το χρέος, και ήταν υπερβολικά μικρή ως ποσότητα για τη σημασία που της δίδεται, αλλά για την καταγραφή των εξοπλιστικών δαπανών.

    Το μόνο σφάλμα που μπορεί κανείς να κατηγορήσει τον Αλογοσκούφη ήταν ότι το έκανε πολιτική παντιέρα. Δεν είχε όμως τη δυνατότητα (και δεν θα έπρεπε να έχει ούτε τη βούληση) να συνεχίσει τις λαθροχειρίες Σημίτη.

    Σε κάθε περίπτωση, ο χειρισμός από πλευράς κυβερνήσεως Καραμανλή των λαθροχειριών αυτών ήταν από καθαρά οικονομικής ΙΔΑΝΙΚΟΣ, ειδικά μάλιστα αν συγκριθεί με αυτά που έκανε το ΠΑΣΟΚ μετά το 2004.

    Που όχι μόνον συκοφάντησε ως "ψευδή στοιχεία" και "Greek Statistics" ενέργειες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ λογιστικές λαθροχειρίες, αλλά πήρε αυτές τις ψευδολογίες και ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΔΙΕΛΥΣΕ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ την πιστοληπτική ικανότητα της χώρας.

    Είναι δυνατόν να εξισώνουμε το ένα με το άλλο;;; Και είναι δυνατόν να εμπεδώνουμε στη συνείδηση του μέσου ψηφοφόρου το παραμυθάκι ότι "ο Καραμανλής κατέστρεψε τη χώρα";;; Διότι αυτό ακριβώς εμπεδώνεται όταν λέμε ότι "η ΝΔ κάνει σφοδρή κριτική στην οικονομική πολιτική Αλογοσκούφη".

    Θα πρέπει να ξεχωρίσει η ΝΔ την κριτική στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ Αλογοσκούφη και την κριτική στο ΠΡΟΣΩΠΟ Αλογοσκούφη. Που ως πρόσωπο αποδεικνύεται μικρός, αχάριστος, αγνώμων, προδότης των ανθρώπων που τον ανέδειξαν και ανάξιος κάθε αναφοράς ακόμη και του ονόματός του.

    Αν όμως πετάμε πέτρες κατά της "πολιτικής Αλογοσκούφη", πετάμε πέτρες κατά της ΝΔ και πετάμε και πέτρες, εμμέσως πλην σαφώς, και κατά της σημερινής ηγεσίας της.

    Η μεγάλη πλάκα είναι ότι υπάρχει η εντύπωση ότι με κάτι τέτοια "στηρίζεται ο Καραμανλής". Σοβαρά;;; Επειδή "χτυπάμε τον Αλογοσκούφη";;; Αντιλαμβάνεστε πώς υπολαμβάνει ο κόσμος την κριτική στην οικονομική πολιτική Αλογοσκούφη;;;

    Δεν ξέρω τι να πω, τα λόγια είναι λίγα για να περιγράψω την απογοήτευση που μου δημιουργούν τέτοιες επιλογές...

  24. Καλημερα Γιαννη,κουκια σπερνω. avatar
    Καλημερα Γιαννη,κουκια σπερνω. 28/04/2011 16:05:22