#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2010 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σφοδρή επίθεση Σαμαρά στο «Νεοφιλελεύθερο Σοσιαλισμό» του ΠΑΣΟΚ

 

Ο  κ. Παπανδρέου ακόμα δεν έχει καταλάβει τίποτε

Συνεχίζει να ανεβάζει τους τόνους της πολιτικής αντιπαράθεσης  ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς. Μιλώντας στο Προσυνέδριο της ΝΔ στο Ναύπλιο για μια Νέα Οικονομική Στρατηγική εξαπέλυσε επίθεση στον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου για την προσφυγή της χώρτας στο ΔΝΤ και είπε μεταξύ άλλων στην ομιλία του:

Ο Πρωθυπουργός είχε το θράσος χθες να δηλώσει ότι για την προσφυγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ ευθύνονται οι πολιτικές των συντηρητικών κυβερνήσεων στην Ελλάδα και οι συντηρητικές κυβερνήσεις στην Ευρώπη, που ενέπλεξαν δήθεν το ΔΝΤ στον ευρωπαϊκό μηχανισμό στήριξης!

Μάλλον δεν μας τα λέει καλά. Ξεχνά ότι ήταν Σοσιαλιστικές κυβερνήσεις στην Ελλάδα που υπέρ-τριπλασίασαν το δανεισμό της χώρας. Ξεχνά ότι ήταν το ΠΑΣΟΚ που εισήγαγε το λαϊκισμό στη χώρα. Και τον μετέτρεψε σε αληθινή «επιστήμη», είτε βρισκόταν στην Κυβέρνηση είτε στην Αντιπολίτευση. Ξεχνά ότι ο ίδιος έταζε στους πάντες τα πάντα προεκλογικά, μόλις πριν λίγους μήνες.

Κι ύστερα ήταν ο ίδιος που απευθύνθηκε πρώτος στο ΔΝΤ, για να βάλει ένα «πιστόλι στο τραπέζι όπως μας είπε. Και η «μπλόφα» του γύρισε εναντίον της Ελλάδας, όταν αποφάσισαν οι Ευρωπαίοι να μας σώσουν μαζί με το ΔΝΤ.Και το «πιστόλι» εκπυρσοκρότησε στα χέρια του!

Κι αντί να αποκλιμακωθούν τα spreads, ξεπέρασαν τα επίπεδα που είχαν πριν δημιουργηθεί ο μηχανισμός στήριξης. Και κάνουν νέα ιστορικά υψηλά…

Και ο κ. Παπανδρέου ακόμα δεν έχει καταλάβει τίποτε:

Ότι η δική του κυβέρνηση παραπατάει.

Ότι η δική του κυβέρνηση αποδοκιμάζεται.

Ότι η δική του κυβέρνηση μας έφερε ως εδώ.

Ότι η δική του κυβέρνηση μας σέρνει στην πλήρη παραδοχή αδυναμίας διαχείρισης του χρέους μας.

Κι όσο αποτυγχάνει η κυβέρνησή του, τόσο εκείνος προσπαθεί να επιρρίψει τις τεράστιες ευθύνες τους σε άλλους…

Και μέσα στη σύγχυσή του ο κ. Παπανδρέου θυμήθηκε να δώσει και …«ιδεολογική διάσταση». Και του φταίνε ξαφνικά τα Κεντροδεξιά Κόμματα της Ευρώπης!

Μεταξύ των οποίων συγκαταλέγεται ο κ. Σαρκοζύ που μας στήριξε εξ αρχής. Και ο κ. Μπαρόζο ασφαλώς. Που μας στήριζε συνεχώς.

Αλλά ο κ. Παπανδρέου, ως Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, τι έκανε, άραγε, τόσο καιρό;

Τι έκανε η Σοσιαλιστική Διεθνής για τις αδύναμες χώρες της Ευρωζώνης;

Ούτε ένα ψήφισμα δεν βγάλανε!

Και τελικά ο κ. Παπανδρέου προσφεύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, όπου προΐσταται Σοσιαλιστής. Για να μας σώσει μαζί με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, όπου επίσης προΐσταται Σοσιαλιστής.

Στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, λοιπόν, μας οδηγεί, δυστυχώς, ο Νεοφιλελεύθερος Σοσιαλισμός του κ. Παπανδρέου…

Φίλες και φίλοι,

Φέτος το Σεπτέμβριο, συμπληρώνονται 2500 χιλιάδες χρόνια από την Ιστορική Μάχη του Μαραθώνα. Μια κορυφαία στιγμή της Παγκόσμιας Ιστορίας. Ίσως η πρώτη κορυφαία στιγμή της Ευρωπαϊκής Ιστορίας. Μια Πόλη Ελεύθερη νίκησε μιαν Αυτοκρατορία Παντοδύναμη! Οι πολίτες νίκησαν τους υπηκόους. Η τακτική και το εύψυχο νίκησαν τη μάζα των μεγάλων αριθμών. Κι από τη Νίκη εκείνη γεννήθηκε ένας διαχρονικός Πολιτισμός, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Μια τέτοια επέτειος, δυόμιση χιλιάδων ετών, δεν μπορεί να αμαυρώνεται φέτος, από το σύγχρονο διασυρμό της Ελλάδας. Κι η Ελλάδα να επανέρχεται στο προσκήνιο, 2500 χιλιάδες χρόνια αργότερα, όχι ως το Ελεύθερο φρόνημα που νικάει τις Αυτοκρατορίες, αλλά ως το «σπάταλο διαφθαρμένο κράτος» που εκλιπαρεί δανεικά για να μη βουλιάξει. Αυτό εμένα με θίγει. Όπως είμαι βέβαιος ότι θίγει και όλους εσάς. Όπως θίγει βαθιά κάθε Έλληνα.

Ε λοιπόν, σας το λέω:  Θα ξανά-σταθούμε στα πόδια μας, παρά την κρίση. Θα ξαναφτιάξουμε την Οικονομία μας με Ανταγωνιστικότητα, Διάχυση Ευκαιριών και Διάχυση Ευημερίας.

Θα νικήσουμε και πάλι!

Αυτή τη φορά θα νικήσουμε, το Χρέος.

Και τον κακό εαυτό μας - που οδήγησε στο χρέος

Στους αυτοσχεδιασμούς και τις γκάφες του ΠΑΣΟΚ, εμείς αντιπαραθέτουμε το Σχέδιό μας.

Στον αθεράπευτο λαϊκισμό του ΠΑΣΟΚ, εμείς αντιπαραθέτουμε την υπευθυνότητά μας.

Στον πανικό του ΠΑΣΟΚ, εμείς αντιπαραθέτουμε την Εμπιστοσύνη μας στην αξιοσύνη του Έλληνα και στον Πλούτο της Ελλάδας.

Το ΠΑΣΟΚ ψάχνει να βρει «προστάτες» να στηρίξουν τη χρεοκοπημένη Πολιτική του. Εμείς δίνουμε Αυτοπεποίθηση και Ελπίδα στους Έλληνες για να σταθούμε στα πόδια μας.

 Η κοινωνία αυτή θα αντέξει. Η χώρα αυτή θα ορθοποδήσει. Η Οικονομία αυτή θα ανθίσει ξανά.

Μέσα στην Καταχνιά η Νέα Δημοκρατία φέρνει την Ελπίδα. Δεν μεμψιμοιρεί για το χθες.

Με τα φαντάσματα του χθες σκιαμαχούν άλλοι. Εμείς δημιουργούμε Ελπίδα για το Αύριο.

Αυτό μας αναδεικνύει όχι μόνο ως δύναμη εξουσίας…

Αλλά και ως στήριγμα όλων των Ελλήνων.

Και ως πρωτεργάτες μιας Νέας μεταπολίτευσης.

Μέσα στον Πανικό, προσφέρουμε Ελπίδα.

Μέσα στην Αβεβαιότητα, προσφέρουμε Σχέδιο διεξόδου

Μέσα στην Απελπισία, προσφέρουμε Όραμα μιας νέας Ελλάδας.

Διαβάστε όλη την ομιλία εδώ: Αντώνης Σαμαράς: για μια Νέα Οικονομική Στρατηγική

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 17/04/2010 12:27:40

    Καλα τα λογια.
    Αλλα τα εργα καλυτερα.

    Κε Σαμαρα, αν δεν συσπειρωσετε το Λαο, ΟΛΟ το Λαο, εναντιον της νεοταξικης και ξενοφερτης λαιλαπας που ενεσκυψε και κατεχει την εξουσια, η ελλαδα μπορει και να ακρωτηριαστει.
    Ο σοσιαληστης Ιωαννιδηε πρεπει να σταματηθει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

    • παλιός αναγνώστης avatar
      παλιός αναγνώστης @ Νίκος 17/04/2010 12:50:04

      Για πες πως θα σταμτήσει τον ΓΑ εδώ και τώρα. Γιατί τα λόγια είναι ευκολα

      • παλιός αναγνώστης avatar
        παλιός αναγνώστης @ παλιός αναγνώστης 17/04/2010 13:05:30

        ΓΑΠ συγνωμη

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/04/2010 13:07:56

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Orestios avatar
    Orestios 17/04/2010 13:26:52

    Οι δεξιοί οφείλουμε να ανακαλύψουμε την ιδεολογία ξανά γιατί τόσα χρόνια ανεχθήκαμε ράθυμα την προπαγάνδα του σοσιαλισμού και μπερδέψαμε τον ανθρωπισμό με τον σοσιαλισμό. Τον σοσιαλισμό που αποτελεί το όνειδος του 20ου αιώνα. Γιατί μέσω του Ναζισμού, του φασισμού και του κομμουνισμού οδήγησαν την ανθρωπότητα σε εξαλίωση. Συνέχισαν όμως κρυπτόμενοι κάτω από τον "Τρίτο δρόμο" μετά την φασιστική συγκέντρωση της Βερόνας να εξαθλιώνουν κοινωνίες κρατών στο όνομα μιας ανάπτυξης που μόνο καπιταλιστική δεν μπορεί να τη πεί κανείς. Εύνοια σε φίλους και μέλη, επιδοτήσεις που απαξίωναν την πραγματική εργασία, διαστρέβλωση εννοιών όπως φιλελευθερισμός με την ευρηματική έννοια του νεοφιλελευθερισμού σε μια προσπάθεια να απαξιώσουν την όποια υγιή παραγωγική διαδικασία και νομοτέλεια.
    Στις μέρες μας το κατασκεύασμα του νεοφιλελευθερισμού καταρρέει και δεν υπάρχει τίποτε για να αναστρέψει αυτή την κατάσταση.
    ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!
    Η υβρις που διαπράχθηκε τόσα χρόνια από μια ομάδα αδίστακτων αρπακτικών πρόκειται να ζήσει την νέμεσή της. Οφείλουμε να ξεσκεπάσουμε και να αποκαλύψουμε την απάτη αυτή που διαπράχθηκε στο όνομα μιας διαστροφικής ιδεολογίας. Ο σοσιαλισμός ήταν, είναι και θα είναι η ιδεολογία όπου με τα λεφτά των άλλων χρηματοδοτείται κάθε παρασιτική δραστηριότητα.
    Ακόμη και σήμερα τα παράσιτα που μας κυβερνούν μας αναγκάζουν να χρηματοδοτήσουμε την διάσωση τους. Να χρηματοδοτήσουμε την συνέχιση αυτής της ανωμαλίας και να νοιώθουμε ένοχοι αν αντιδρούμε.

  4. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 17/04/2010 13:37:27

    Γλυκόπικρα είναι τα συναισθήματα των σκεπτόμενων ανθρώπων αυτές τις ημέρες.
    Από τη μία είναι γλυκό το συναίσθημα της επιβεβαίωσης ότι δεν ήμασταν τρελλοί τον περασμένο Σεπτέμβριο, που λέγαμε ότι, με τα μυαλά που κουβαλάει, ο διπρόσωπος Γιωργάκης θα καταστρέψει τη χώρα.
    Από την άλλη υπάρχει μία πίκρα, μία ξυνίλα, στο λαό που ξέρει ότι το μάρμαρο, δεν θα το πληρώσει αυτός που φταίει, αλλά ο απλός Έλληνας, είτε τον ψήφισε είτε όχι.
    Έτσι είναι η δημοκρατία, ας προσέχαμε που τη βάζουμε (την ψήφο).
    Τώρα πια είναι αργά, τα κεφάλια μέσα.
    Όσοι έχετε πάρει στεγαστικό δάνειο και μείνετε άνεργοι μπορείτε να μεταναστεύσετε από τώρα. Εάν δεν ξέρετε ξένες γλώσσες, μπορείτε να γυρίσετε και στο χωριό σας να βόσκετε πρόβατα.
    Τα ξαναλέμε σε 10 χρόνια.

    Ο ΝΕΟΠΤΩΧΟΣ

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/04/2010 15:35:22

    Η Ντόρα φαίνεται να διαφωνεί πάντως. "Να μη δαιμονοποιούμε το σύστημα στήριξης" λέει. Και το ΔΝΤ προφανώς. "Τριάντα χρόνια ξοδεύαμε πιό πολλά απ' όσα βγάζαμε". Τα ίδια περίπου που λέει και ο Πάγκαλος.
    Ξέρω, φαίνεται να προβοκάρω τώρα. Μήπως όμως... λέω μήπως;
    Αλήθεια, μήπως μαζί με τη "Διάχυση Ευκαιριών και Διάχυση Ευημερίας" χρειάζεται τελικά και κάμποσο ξεφούσκωμα μερικών παραφουσκωμένων σαμπρελών, κάτι μισθών 5000 και συντάξεων 4000, για να μή μιλήσω για ολο τον εσμό των "ευκαιριοκυνηγών και "ευημερούντων", που μας πιάνουνε καθημερινά τον κώ, και από πάνω παριστάνουν τον "αντινεοφιλελεύθερο";

    • Orestios avatar
      Orestios @ Sic transit gloria mundi 17/04/2010 15:42:01

      Η Ντόρα βαδίζει στον δρόμο του Μάνου και του Αδριανόπουλου.
      Αφού προσπάθησε να εξαπατήσει τους Νεοδημοκράτες παίζοντας την "δεξιά" τώρα αποκαλύπτει το πραγματικό της πρόσωπο. Υπέρμαχος και αυτή της εξαθλίωσης των Ελλήνων βάζει πλάτη στο GAP. Οι σοσιαλιστές εν τη ενώσει.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Orestios 17/04/2010 15:53:07

        Όι όι μάνα μου, τι θα δούμε αύριο και μεθαύριο. Το πραγματικό τσίρκουλο δεν ήρθε ακόμα, στο δρόμο είναι.

      • ντριλαντά avatar
        ντριλαντά @ Orestios 17/04/2010 16:41:19

        Άμα ακούγατε το Μάνο και τον Ανδριανόπουλο όσο ήταν καιρός αντί για τον Έβερτ και τον ΚΚ και δεν υιοθετούσατε και σεις την αριστερή προπαγάνδα, τώρα η Ελλάδα δε θα ήταν ένα άταφο πτώμα. Κάνατε όμως τις επιλογές σας, και θα στείλετε και τη ΝΔ στον πάτο όπως άλλωστε της αξίζει, ώσπου να γίνει και δω ένα σύγχρονο φιλελεύθερο κόμμα όπου δε θα έχουν θέση οι ρουσφετολόγοι φελλοί κρατιστές που απ' ότι φαίνεται αποτελούν τώρα τον κορμό της ΝΔ.
        Στα τσακίδια όλοι τους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 17/04/2010 17:11:30

        Βλέπουμε τα αποτελέσματα του Μανου-Αδριανόπουλου και συντόμως της Ντόρας από την πολιτική GAP-ΠΑΣΟΚ. Τα ζιζάνια αυτά καλό είναι να βρίσκονται στο χωράφι του σοσιαλισμού, όπου και ανήκουν.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 17/04/2010 16:30:10

    Αγαπητε παλιε αναγνωστη:
    Δεν ειναι δουλεια μου να πω στον Κο Σαμαρα τι και πως θα το κανει. Αν ηταν θα ημουν συμβουλος του.

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 17/04/2010 17:10:20

    Ώστε η Ντόρα συμφωνεί με την ευγενή χορηγία του ΔΝΤ;

    Αγαπητοί, στη χώρα υπάρχει ένας αλάνθαστος μπούσουλας.

    Ο,ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΪΚΟ, ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάμε καλά έτσι!

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 17/04/2010 17:49:17

    Αυτοί του πασόκ θα μας τρελάνουν. Κατηγορούν τη ΝΔ ότι έφερε το ΔΝΤ. Ρε παιδιά μήπως η ΝΔ κυβερνά και δεν το χουμε καταλάβει. Υπενθύμιση, επί ΝΔ το επιτόκιο δανεισμού ήταν 130-140 μονάδες βάσης, ενώ τώρα είναι 400>, άρα δεν κυβερνά η ΝΔ άλλα το πασόκ, δεν κάνω λάθος ο άμοιρος. Ο πρόεδρος Α.Σαμαράς έχει χρέος να ρίξει στο τραπέζι το πιστόλι των εκλογών.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ BlueSky 17/04/2010 18:32:09

      Όσο (φαινομενικά) κυβερνούσε η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ μέσω των καρκινωματικών μηχανισμών του έλεγχε ουσιαστικά και κυβερνούσε ακόμα, τώρα που κυβερνάει συμπεριφέρεται λες και κυβερνάει η ΝΔ και μας σούρνει από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη. Κατς δι εγκ εντ κατ ιτς χερ που θα έλεγε και ο ΓΑΠ στη μητρική του...

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/04/2010 21:13:01

    Ἔχω διαβάσει καί ἀλλοῦ νά τόν ἀποκαλοῦν σοσια(λη)στή Ιωαννίδη.Ἐὐελπιστῶ νά ἔχη καί τό τέλος του.