21/09/2010 00:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σφαλιάρα από την Fitch

Σφαλιάρα στην Ελλάδα δίνει ο γνωστός οίκος αξιολόγησης η Fitch η οποία στέλνει μήνυμα στην κυβέρνηση ότι η πιστοληπτική ικανότητα της οικονομίας βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού εν όψει της επικείμενης αξιολόγησης του Οκτωβρίου. Ο οίκος αξιολόγησης δεν έχει υποβαθμίσει τα ελληνικά ομόλογα όπως έχουν κάνει οι άλλες εταιρείες αξιολόγησης ωστόσο κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ότι θα το κάνει. Χαρακτηριστική η δήλωση στελέχους της Fitch που λέει ότι η Ελλάδα κρέμεται σε ένα δάχτυλο ενώ τονίζει ότι δεν έχουν ξεπεραστεί τα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας όπως οι υπερβολικές δαπάνες, ο τεράστιος δημόσιος τομέας, η «χοάνη» που τρώει χρήμα και λέγεται συγκοινωνίες και νοσοκομεία. Στην ουσία ο διεθνής οίκος παίζει με τα νεύρα της κυβέρνησης και ακολουθεί τακτική Σκοτσέζικου ντους καθώς από τη μια αποτελεί κόλαφο η επισήμανσή της ότι τίποτε δεν έχει γίνει για την αλλαγή του οικονομικού μοντέλου κι από την άλλη επισημαίνει ότι μπορεί να υπάρξει μικρή απόκλιση της τάξης του 0,1% από το στόχο της μείωσης του ελλείμματος και πως η κυβέρνηση δείχνει να τα καταφέρνει.

Βεβαίως, και η Fitch όπως και οι άλλοι οίκοι παίζουν με τα νεύρα κάθε χώρας που βρίσκεται στην κατάσταση της Ελλάδας. Εχουν και κρυφούς λόγους να υποβαθμίζουν ή να αναβαθμίζουν τα ομόλογα καθώς κρύβονται από πίσω ισχυροί παίκτες οι οποίοι ποντάρουν στην αποτυχία μιας οικονομίας.

Ωστόσο, δυστυχώς κάθε αξιολόγηση ενός τέτοιου οίκου μπορεί να διαλύσει μια οικονομία και ένα χρηματιστήριο. Οπότε πρέπει να χτυπήσει καμπανάκι στην κυβέρνηση η οποία όλο λέει ότι τα αλλάζει όλα κι όμως οι ξένοι βλέπουν ότι δεν αλλάζει απολύτως τίποτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 21/09/2010 00:56:55

    Μα αφού το GAP κάνει ολόκληρο show στο Αμέρικα, συνεχίζοντας τις διακοπές του.
    Γιατί αυτοί οι "κακοί" οίκοι βάζουν τρικλοποδιές στο "αγαθό" GAP?
    Γιατί?

  2. stroumfaki avatar
    stroumfaki 21/09/2010 02:25:24

    Μάγκες χεστήκαμε για τον κάθε οίκο αξιολόγησης. Εσείς που παίζεται με μισθούς 500-1000 ευρώ το μήνα ή άλλοι με τίποτα τι σας νοιάζει ο κάθε οίκος. Επειδή καθημερινά τα κανάλια σας βορβαδίζουν με αυτές τις αρλούμπες. Κύριοι αν είστε μεροκαματιάριδες, άνεργοι και ζείτε φτωχικά ξέρετε τι πρέπει να κάνετε. Απλά μην κάνετε πάλι τα ίδια. Κάντε αυτό που δεν θα κάνατε ποτέ.....

  3. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 03:26:46

    αντίθετα από την Fitch, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε το έγκριτο πρακτορείο Bloomberg, στην οποία συμμετείχαν τράπεζες με έντονη δραστηριότητα στην ευρωζώνη, θα συμβεί σημαντική ετήσια αποκλιμάκωση τα επόμενα 2 χρόνια της τιμής των spread των ομολόγων των χωρών της περιφέρειας της ευρωζώνης, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας.
    Αυτό σημαίνει ότι οι τράπεζες που συμμετείχαν στην έρευνα αυτή προφανώς θεωρούν ότι οι κίνδυνοι για τις χώρες της περιφέρειας της ευρωζώνης (άρα και για την Ελλάδα) έχουν μειωθεί σημαντικά.
    Πιο συγκεκριμένα και σύμφωνα με την προαναφερόμενη έρευνα, το spread του δεκαετούς ελληνικού ομολόγου θα διαμορφωθεί κατά μέσο όρο στις 638 μονάδες βάσης στο τέλος του 2011 και ως το τέλος του 2012 θα φτάσει κατά μέσο όρο τις 477 μονάδες βάσης.

    http://www.bankingnews.gr/Όλη-η-ενημέρωση/item/6034-μείωση-των-spreads-των-piigs-κατά-241-μονάδες-βάσης-ως-το-2012-εκτιμούν-οι-διεθνείς-τράπεζες

    Τέλος το προαναφερόμενο τραπεζικό άρθρο αναφέρει ότι ο τραπεζικός κολοσσός HSBC συστήνει στους πελάτες της αγορά ελληνικών ομολόγων, ειδικά τα τριακονταετή ομόλογα και το δρόμο της ακολουθεί και η επενδυτική τράπεζα Goldman Sachs. Ακόμα η τράπεζα Societe Generale συστήνει αγορά τριετών ελληνικών κρατικών ομολόγων.

  4. Γιωργης avatar
    Γιωργης 21/09/2010 07:41:22

    δεν υπαρχουν εδω μισθωτοι των 500,ουτε ανεργοι

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Γιωργης 05/10/2010 01:49:24

      ............ΚΑΝΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΠΟΤΕ.....

      ΞΕΡΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.....
      ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ.... ΑΥΤΟ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ..... μην τυχον κάνετε αυτό που δεν έχουν λογαριάσει.

  5. Y. avatar
    Y. 21/09/2010 08:15:26

    Στη χαβούζα της αξιολόγησης. “Junk bonds” κοινώς ειπείν.

    Η επόμενη υποβάθμιση? “Junk society”.
    Ή μήπως “junky society”? Πρεζομένη στην αποδοχή της αρπαχτής, διδαχθείσα από τους πασόκους μάστερ τίτσερς, και άριστους μαθητές πολλούς της αποδώ πλευράς.
    Διώχτε τους!

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 21/09/2010 12:56:23

    αυτό από πού το συμπέρανες?