#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2013 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνωστισμός "διανοουμένων" στο ΣΥΡΙΖΑ, ακριβώς όπως επί ΠΑΣΟΚ



Διαβάζουμε ότι ο Αλέξης Τσίπρας ξεκίνησε την πορεία του προς την εξουσία κι ετοιμάζει επιτροπές Σοφών οι οποίες θα φτιάξουν το πρόγραμμα της κυβέρνησής του και θα επεξεργαστούν όλες τις λεπτομέρειες για τη διαχείριση της χώρας από την πρώτη κυβέρνηση της Αριστεράς.

Κάθε τομέας θα έχει και μια επιτροπή Σοφών που θα δώσει με ρεαλιστικό τρόπο το όραμα του κ. Τσίπρα για την Ελλάδα που θέλει. Βέβαια είναι πρόβλημα που θα τους βρει τόσους σοφούς, αλλά δε μπορεί, θα έχει κάνει την καβάντζα του. Άλλωστε και το παλαιό ΠΑΣΟΚ στηρίχθηκε σε σοφούς για να κάνει την Ελλάδα μπάχαλο.

Μάλιστα, όπως διαρρέεται θα υπάρχει μια επιτροπή Σοφών για τον Πολιτισμό η οποία θα λέγεται «επιτροπή πολιτισμικής ανόρθωσης», διότι ο κ. Τσίπρας δίνει μεγάλη σημασία στον ελληνικό πολιτισμό. Σ’ αυτόν δεν προτίθενται να συμμετάσχουν οι Β. Διαμαντόπουλος, Π. Τατσόπουλος και Αντ. Νταβανέλος, ούτε κάποιοι από τη Ρόζα, την ΑΚΟΑ και τους λοιπούς των συνιστωσών.

Τα πράγματα θα είναι πιο σοβαρά. Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ θα προτείνει να συμμετάσχουν εγνωσμένου κύρους προσωπικότητες των γραμμάτων και των τεχνών. Μεταξύ αυτών, ο ηθοποιός Γιώργος Κιμούλης, ο συνθέτης Θάνος Μικρούτσικος, αλλά και ο θεατρικός σκηνοθέτης Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος. Δεν αποκλείεται δε να πάει μαζί τους και ο Λάκης Λαζόπουλος διότι όλοι βλέπουν φως και μπαίνουν.

Να θυμίσουμε μόνο ότι ο Μικρούτσικος ήταν υπουργός Πολιτισμού του ΠΑΣΟΚ και δεν έμεινε στην ιστορία για το τρομερό έργο του. Επίσης, να θυμίσουμε ότι ο κ. Κιμούλης προσφάτως αναζητούνταν και είχε γίνει άφαντος γιατί χρωστά ουκ ολίγα χρήματα και είχε εμπλοκή με κάποιες ακάλυπτες επιταγές.

Εν πάση περιπτώσει, καλό είναι να ανοίξουν οι δρόμοι προς την Κουμουνδούρου για να μην υπάρξει συνωστισμός διανοούμενων που θα θελήσουν να συνδράμουν στο πολιτισμικό όνειρο του κ. Τσίπρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 03/12/2013 08:42:28

    Είναι Εθνική τραγωδία πως ο μεγαλύτερος εν ζωή Έλληνας διανοητής , ο Γιώργος Α. Παπανδρέου, δεν μπορεί να συμετάσχει!

    Αμφιβάλετε πως σκάει απο το κακό του? Το τσίρκο του Σύριζα είναι ακριβώς ότι του ταιριάζει!

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/12/2013 09:53:59

      Αυτός δεν έχει ανάγκη. Έχει αποκατασταθεί από τα ...κολλητάρια του ήδη και είναι αθωωμένος στην πολιτική, στην κοινωνία αλλά προ πάντων, στις καρδιές μας!

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Άκρη Άκρη 03/12/2013 11:02:07

        Οταν ένας άνθρωπος έχει το ΜΕΓΑΛΕΙΟ μέσα του ,θέλει πάντα να προσφέρει κι'αλλο!

        Αλλα μπαίνει και ηθικό θέμα: το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ (Πρώην "Παπανδρέου και Υιός ΕΠΕ , Καστρί") ,ειναι εδώ , ενωμένο δυνατό κλπ, αλλα ονομάζεται...ΣΥΡΙΖΑ , και είναι χωρίς Παπανδρέου! Ιεροσυλία! Ασέβεια! Αχαριστία!

        • Άκρη Άκρη avatar
          Άκρη Άκρη @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/12/2013 11:49:42

          '' το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ '', συγκυβερνά και μεγαλουργεί! Δεν ξέρω πόσοι ύστερα απ΄τον ερχόμενο κατακλυσμό θα βρούν σωσίβια λέμβο. Μακάρι όμως, να πάει η τρύπια βάρκα τους αύτανδρη ......

  2. aris1 avatar
    aris1 03/12/2013 08:45:47

    "Επίσης, να θυμίσουμε ότι ο κ. Κιμούλης προσφάτως αναζητούνταν και είχε γίνει άφαντος γιατί χρωστά ουκ ολίγα χρήματα και είχε εμπλοκή με κάποιες ακάλυπτες επιταγές."
    Oπως όλοι μας αργά ή γρήγορα...

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 03/12/2013 08:49:43

    Η τραγωδία της Ελλάδος είναι η ιστορά της ανακύκλωσης σαράβαλων τρίκυκλων...
    Ο κύριος της φωτό με το μούσι σε επίσκεψή του σε ευρωπαϊκή χώρα ως υπουργός είχε μαζί του και το καινούργιο του CD κι ενεργούσε ως πωλητής του εαυτού του...

  4. zeno avatar
    zeno 03/12/2013 08:50:47

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται... Ο ΣΥΡΙΖΑ μας γυρίζει πίσω στην εποχή Ανδρέα και οι οπισθοδρομικές απόψεις του παλιού ΠαΣοΚ θα μας καταδιώκουν ακόμα και στον 21ο αιώνα. Η Ελλάδα τελικά, πρέπει να περάσει από πολλά κύματα για να αλλάξει την νοοτροπία του παρελθόντος...

  5. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 03/12/2013 10:01:19

    Ο κ. Γιώργος Κιμούλης είναι ο πιό ταλαντούχος ηθοποιός της γενιάς του και δε χρειάζεται να φαινόμαστε μικρόψυχοι όταν τον κρίνουμε, απλά γιατί διαφωνούμε με τις πολιτικές του θέσεις. Όσο για χρέη κι επιταγές, ας μη μιλάμε, πρώτον γιατί κάθε καλλιτέχνης του θεάτρου που αναγκάστηκε να λειτουργήσει και ως επιχειρηματίας καταστράφηκε και δεύτερον, γιατί εδώ και καιρό, δύσκολα συναντάει κανένας Έλληνα που δεν χρωστάει .....

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Άκρη Άκρη 03/12/2013 13:46:58

      ". . .είναι ο πιό ταλαντούχος ηθοποιός της γενιάς του. . ."

      ᾿Ακριβῶς! Θέλει νά μυήση τόν ᾿Αλέξη στά μυστικά τῆς ἑβδόμης τέχνης γιά νά παίζη καλλίτερο θέατρο (ὁ ᾿Αλέξης) :lol:

      • occultist avatar
        occultist @ Φωτεινή 03/12/2013 20:40:43

        @Φωτεινή,
        Ετσι εξηγήται γιατί υποστήριξε τον Πελεγρίνη.Για το υποκριτικό ταλέντο του που ελπ'ιζει να του μεταλα πέψει εκ Παρισίων.

      • Άκρη Άκρη avatar
        Άκρη Άκρη @ Φωτεινή 04/12/2013 06:24:02

        :mrgreen: Αγαπητή μου Φωτεινή, ο Αλέξης δεν έχει καθόλου ταλέντο στην υποκριτική! Είναι ανεπίδεκτος. Στο χορό στο ...ταψί όμως, ίσως να είχε ένα ενδιαφέρον να τον απολαύσουμε! Εκεί ή θα΄ναι ...αποκάλυψη, η θα καεί ολοσχερώς σε χρόνο ντε τε.

      • Eva avatar
        Eva @ Φωτεινή 04/12/2013 12:26:26

        Και η κυρία Βοήθεια-Βοήθεια,

  6. Asxetos avatar
    Asxetos 03/12/2013 10:23:12

    Δυστυχώς ΔΕΝ αλλάζει εύκολα η νοοτροπία. Νέα και παλιά τρωκτικά συνασπίζονται στο κοινό συμφέρον που είναι η σπατάλη του δημοσίου χρήματος.
    Ο Ελληνικός λαός εθίζεται απο τα κομματοκρατούμενα σχολεία, ΑΕΙ και ΜΜΕ να θεωρεί την διαφθορά και την ανευθυνότητα σαν κάτι το φυσιολογικό!!

  7. kai kala avatar
    kai kala 03/12/2013 11:03:01

    Χωρίς να είμαι πασόκος, θεωρώ πολιτική εμπάθεια να κρίνει κανείς το Μικρούτσικο από τη συμμετοχή του στην κυβέρνηση του πασοκ.
    Ο άνθρωπος έχει κάνει πολλά περισσότερα πράματα και να είστε σίγουροι θα τον θυμόμαστε για αυτά. όχι για το αν έκανε πολιτισμική πρωτεύουσα της Ευρώπης την Πάτρα.

  8. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 03/12/2013 11:05:11

    Λειπει και ο ακαλυπτος . αλλα χιλιοι ανακυκλωμενοι προοδευτικοι παντου χωρουν .Το τσιπροσυριζοπροδευτιλικι ειναι νοσος ανιατος και ενιοτε μεταδοτικη. Χρειαζεται ευθανασια .

  9. factorx avatar
    factorx 03/12/2013 11:22:37

    Δεν αντιλέγω. Αλλά για να ακούσω αυτόν και τον Νταλάρα στα λαϊκά που μιοτ αφρέσουν χρειάζεται πρώτα πνευματικές ακήσεις για να μεταφερθώ σε άλλο χωροχρόνο

    • someone avatar
      someone @ factorx 03/12/2013 19:53:28

      μονο το ΜΗΤΣΙΑ να ακουμε να τραγουδαει μικρουτσικο που ειναι και κουμπαρος του προεδρου μας

    • kai kala avatar
      kai kala @ factorx 04/12/2013 01:14:49

      τον καβαδία μια χαρά τον ακούω και σήμερα χωρίς να σκέφτομαι πράσινους ήλιους πάντως

      • factorx avatar
        factorx @ kai kala 04/12/2013 07:45:53

        Ναι

  10. Ελσα Ποταγα avatar
    Ελσα Ποταγα 03/12/2013 14:14:24

    Από σοφούς στην Ελλάδα άλλο τίποτα. Αλέξη, κύτταξε οι σοφοί σου να μην είναι τα ορφανά του Jefry...

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/12/2013 16:56:26

    Δουλειά του Μικρούτσικου είναι να γράφει μουσική και του Κιμούλη να παίζει στη σκηνή.
    Κακάως μπλέκουν καλλιτέχνες, όσοι μπλέκουν, με άμεσα ενεργούς πολιτικούς ρόλους.
    Κακό κάνουν έτσι στο σύνολο, αλλά και στο έργο τους (δηλαδή στον εαυτό τους).
    Ανεξαρτήτως των πολιτικών τους απόψεων, που καλώς έχουν, και μακάρι να έχουν, άλλο πολιτική θέση και άλλο κομματική στράτευση, δηλαδή συμμετοχή στο παιχνίδι της εξουσίας.
    Όταν η τέχνη έλθει σε επαφή με την εξουσία, χάνει την ψυχή της.

    • Eva avatar
      Eva @ Uncle Stgm 03/12/2013 18:36:36

      Λέτε ότι όταν η τέχνη ερθει σε επαφή με την εξουσία χάνει την ψυχή της.

      Ναι αλλά παίρνει ωραίες επιδοτήσεις.

  12. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 03/12/2013 18:56:50

    Στην επιτροπη σοφων για ταΜΜΕ μην ξεχασει το τσιπρακι να βαλει επικεφαλης τον κυριο Θαναση Κρατερο της αυγης."Οποιος διαφωνει μαζι μας θεωρειται ανυποληπτος". Φασισταρια ειναι, γιαυτο τους ξινισε η επιχειρηση κατα της χα.

  13. δημης avatar
    δημης 04/12/2013 00:07:42

    Έεεεχει ο κόσμος μικρούτσικους καλιτέχνες ...πνευματικούς (πάντα ) ανθρώπους με ευαίσθητες τσεπες ...τείνοντες ευήκοα ώτα σε παραχωρήσεις -διευκολύνσεις -προβολές κλπ.κλπ.
    Να μή θυμηθούμε τις "δικές μας " μεταγραφές....