#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνομιλία με ένα κοράκι






Ο Άλαν  ήταν συμφοιτητής μου. Μετά τη Νέα Υόρκη, πήγε στην περίφημη Σχολή Οικονομικών του Σικάγου, όπου και απέκτησε  Διδακτορικό  στα Xρηματοοικονομικά.

 

Αμέσως, έπιασε δουλειά στη Wall Street. Αρπακτικό κανονικό. Η οσμή του χρήματος τον μεταμόρφωνε σε κανίβαλο. Δεν δίσταζε μπροστά σε τίποτα!

Μέχρι και τον κολλητό του φίλο  απείλησε με κατάσχεση  για ένα φιλικό δάνειο  15 χιλιάδων δολαρίων, που δυσκολευόταν να επιστρέψει.

Βάλλαμε όλοι κάτι και σώσαμε  το σπίτι, αλλά τον Αlan  το διαγράψαμε. Όχι, πώς το πήρε κατάκαρδα! Μερικές φορές, μάλιστα, περνούσε από τα στέκια μας να πιει ένα ποτό σαν να μη συμβαίνει τίποτα!

 

Κάποια στιγμή πήγε με μια ομάδα οικονομολόγων για να …σώσει  την Αργεντινή. Επέστρεψε με τα φτερά κομμένα.

Καμιά φορά ένα γεγονός σε στιγματίζει  μια ζωή.

Τον είχα χάσει για πολλά χρόνια

 

Μου τηλεφώνησε όταν άρχισαν οι πρώτες συζητήσεις για την υπαγωγή μας στο ΔΝΤ.

Kάθε του λέξη και καρφί:

«Θα πάθετε  χειρότερα και από την Αργεντινή!

Η συνταγή τους δεν βγαίνει.

Και με εσάς  θα είναι δυσκολότερα επειδή δεν μπορείτε να υποτιμήσετε το νόμισμά σας.

Θα σας υποχρεώσουν σ’  μια αδιέξοδη εσωτερική υποτίμηση, που θα διαλύσει την κοινωνία σας.

Αυτούς δεν τους ενδιαφέρει η χώρα σας, τους πιστωτές σας θέλουν να προστατέψουν!

Μέσα σ΄ ένα χρόνο θα σας απαξιώσουν!

Η περιουσία σας δεν θ΄αξίζει ούτε ένα cent!

Και μετά θα έρθουν να σας αγοράσουν, για να σας σώσουν!»

Μιλούσε εκ πείρας…

 

Αν και ήμουν από την αρχή αντίθετος με το Μνημόνιο,  θεωρούσα τις ενστάσεις του υπερβολικές. Το κατάλαβε και εξαφανίστηκε πάλι.

 

Μου ξανατηλεφώνησε τον περασμένο Σεπτέμβριο, όταν ο Παπανδρέου είχε πάει στη Νέα Υόρκη και μίλησε σ΄ ένα δείπνο της Wall Street. Εκεί που ανακοίνωσε και το πρόγραμμα  πώλησης δημόσιας περιουσίας.

Άρχισε πάλι τις προφητείες….

«Είναι δυνατόν να έχει το κράτος τόση περιουσία  και να κάθετε ανεκμετάλλευτη;

Γιατί δεν την αξιοποιείτε τόσα χρόνια;

Αυτή τη στιγμή οι αγορές «παίζουν» με τον  Παπανδρέου  επειδή και εκείνος  παίζει με τους όρους τους!

Όμως,  κάνει το λάθος να παρουσιάζει  τη χώρα σας με μελανά χρώματα και αυτό μακροπρόθεσμα θα σας κάνει ζημιά.

Ο Παπανδρέου στις κατ΄ ιδίαν συναντήσεις δείχνει ότι δεν κατέχει τα θέματα και μονότονα επαναλαμβάνει συνθήματα ή φράσεις από τις ομιλίες του!

Σε λίγο κανένας δεν θα τον παίρνει στα σοβαρά!

Θα έχετε χειρότερο πρόβλημα.

Ότι και να σας  λένε αυτό το  μνημόνιο δεν βγαίνει! Οποιος το έφτιαξε είναι εκτός τόπου και χρόνου. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα το έχετε αλλάξει!

Και κάτι τελευταίο: το μνημόνιο όχι μονάχα δεν θα σας λύσει το  πρόβλημα, αλλά θα σας δημιουργήσει περισσότερα και δυσκολότερα!»

 

Μιλήσαμε πάλι χθες

«Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω!

Περιμένετε  το τέλος σας, σαν ζαλισμένα κοτόπουλα.

Σας κάνουν ότι θέλουν και δέχεστε τα πάντα αδιαμαρτύρητα!

Μόλις ξεφορτώσουν τα ομόλογα σας οι ξένες τράπεζες,  θα σας οδηγήσουν στην  πτώχευση!

Και θα σας τα πάρουν όλα!

Θα κάνετε δέκα χρόνια να συνέλθετε, άμα είστε τυχεροί!

Ο  τύπος  που σας κυβερνά είναι επικίνδυνος!

Όσο παραμένει στην εξουσία, τόσο περισσότερο υποδουλώνεται η χώρα σας.

Μόνη σας  σωτηρία είναι να κάνετε τώρα μια  γενναία αναδιάρθρωση, με δική σας πρωτοβουλία.

Αν καθυστερήσετε,  την αναδιάρθρωση θα την επιβάλλουν οι αγορές και το τίμημα θα το πληρώσετε μόνο εσείς, ενώ στο πάρτυ  το καλύτερο τραπέζι  το είχαν ξένοι! Και αυτοί θα βγουν αλώβητοι και κερδισμένοι!»

 

Είπε και άλλα,  που δεν γράφονται….

 

Κ.Ρ.



Υ.Γ. «Το Κοράκι» είναι το καλύτερο ποίημα του Εντγκαρ Αλαν Πόε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 07/04/2011 09:18:18

    Αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα. Η δήλωση της Γερμανία για την αναδιάρθρωση του χρέους ακριβώς αυτό δηλώνει. Μέχρι το 13 δεν θα προσφύγετε στην αναδιάρθρωση . Το 13 μπορεί να προχωρήσετε. sic. Δηλαδή μέχρι τότε θα σας κρατάμε στην ζωή αλλά τ 13 θα σας τελειώσουμε αφού πρώτα πληρωθούμε εμείς τα κράτη ΕΕ . Αυτή είναι η αρχή της αλληλεγγύης !

  2. jkr avatar
    jkr 07/04/2011 09:23:18

    Tyxaios...δεν νομίζω

  3. spiros avatar
    spiros 07/04/2011 09:29:35

    Η ένταξη στο ESM το 13 κλειδώνει την λιτότητα κατά 5% ετησίως μείωση του χρέους . Αυτό εννοούσε με τηνφράση ο ΓΑΠ "δεν θα επιτρέψουμε να επαναληφθούν φαινόμενα ελλειμμάτων" Τα παίρνουμε με τα CDS μέσω Σόρος και εσείς πληρώνετε για τα επόμενα χρόνα. Αυτά τα νοηματικά του ΓΑΠ πρ΄πει να ξετάζουμε για να βεξάγουμε μελλοντικές αλήθειες από τις συνομιλίες με επιφανείς .....

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/04/2011 09:34:23

    "Αν καθυστερήσετε, την αναδιάρθρωση θα την επιβάλλουν οι αγορές και το τίμημα θα το πληρώσετε μόνο εσείς, ενώ στο πάρτυ το καλύτερο τραπέζι το είχαν ξένοι! Και αυτοί θα βγουν αλώβητοι και κερδισμένοι!"

    Αναβάλλοντας το "this is Πάρτα", θα υποστούμε αυτό που θα υποστούμε ούτως ή άλλως, αλλά αντί να το ελέγχουμε εμείς, θα το ελέγχουν οι πιστωτές και οι ξένοι. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολα κατανοητό, αλλά τι να κάνω... Θα μου μείνει η πικρή ευχαρίστηση να λέω "μα σας το έλεγα".

    Τώρα χειρότερα από ότι πέρυσι τέτοιο καιρό. Σε έξη μήνες χειρότερα από ότι τώρα.

    Δεν έχουμε καμία περιουσία ανεκμετάλλευτη. ΔΕΝ υπάρχουν 50 δις ρευστότητα. Η μόνη περιουσία που έχουμε είναι η θέληση να είμαστε ενωμένοι σε δύσκολες ώρες, και η ανεκμτάλλευτη περιουσία είναι για ενδιάμεση ρευστότητα. Αυτό που πέτυχαν οι πανηλίθιοι είναι διχασμός. Η ανεκμετάλλευτη περιουσία δεν έιναι ούτε για να πληρώνουμε υπηρέτριες, ούτε γιοα να πληρώνουμε φάυλες τοπικές αυτοδιοικήσεις, ούτε για τις ιδεοληψίες του κάθε βούρλου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 07/04/2011 13:49:56

      Με το “this is Πάρτα”.. ξερεις τι θα συμβει?? την ιδια μερα!!!
      Θα πουλανε τα ομολογα μας στο 30-40% η και κατω !!!!
      Τα αγοραζουμε εμεις... με 300εκ το 1 Δις... και σου λεω εγω τι θα γινει !!!
      ασε που θα γλιτωσουμε και τους τοκους!!....!!!!!!!
      μενουν $$ για το Λαο και οταν μας τη δωσει τα ξαναπουλανε στο 50-60% και βγαζουμε τα διπλα!!!

      Αλλα που Πατριωτικο Μυαλο ??? ποιος το εχασε να το βρει ο αμνος?

      ΠΠ

  5. αντιλαικος avatar
    αντιλαικος 07/04/2011 09:36:47

    Μόνη μας σωτηρία είναι μια γενναία αναδιάρθρωση, με δική μας πρωτοβουλία και επιστροφη στη δραχμουλα μας!!!

  6. man8os avatar
    man8os 07/04/2011 10:08:41

    Αυτο το οποιο πρεπει να εξετασουμε ειναι η επιλογη της πτωχευσης ΕΝΤΟΣ της ζωνης του Ε.
    Δηλαδη αμεση αναδιαρθρωση του χρεους και επιμηκηνση του, παυση πληρομων στους δανειστες για ενα διαστημα μεχρι να φερουμε βολτα τα του οικου μας και επαναδιαπραγματευση του χρεους μολις ξαναβρουμε ισσοροπια.

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 10:10:16

    Όσο κι αν ακούγεται κοινότοπο, μόνο μια ριζοσπαστική αντίδραση από τη βάση της πυραμίδας μπορεί να έχει αποτελέσματα .... ή να περιμένουμε πότε θα γίνει μεγάλο τσουνάμι συγχρόνως στις 2 πλευρές του Ατλαντικού, που θα σαρώσει Ν.Υόρκη και Βρυξέλλες και συγχρόνως τυφώνας στην Φρανκφούρτη..

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 10:22:19

      Σας κουράζω και το ξαναβγάζω, το ντοκυμαντέρ που δεν προβλήθηκε από τον ΣΚΑΪ και έγινε η αιτία να απολυθεί ο βασικός δημιουργός του. Πολύ καυστικό για να βγεί στις οθόνες μας το Debtocracy... h++p://vimeo.com/22036773

  8. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 07/04/2011 10:33:26

    Naomi Klein speaking ..... ?
    "Ο τύπος που σας κυβερνά είναι επικίνδυνος!"
    Ενώ οι άλλοι είναι καλύτεροι ;
    Πάρτε το χαμπάρι...αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα δεν μπορούν να το λύσουν. Ριζική αναδιάρθρωση πολιτικού σκηνικού χρειάζεται .... (και μερικές κρεμάλες για τους μεγαλοσυνδικαλΗστές του Δημοσίου ! )

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 10:37:42

    Στην Ευρώπη οι Γαλλο-γερμανο-φινλανδο-ολλανδο-λοιποί πολιτικοί δεν μπορούν να πάρουν καμία ουσιαστική απόφαση εγκλωβισμένοι από την εσωτερική τους πολιτική κατάσταση και από το άγχος της επανεκλογής τους. Ούτε bail-out θέλουν, ούτε για πτώχευση συζητάνε, ούτε η αναδιάρθρωση τους κάνει. Θα αφήσουν την κατάσταση να σέρνεται μέχρι το 2013 αφήνοντας την καυτή πατάτα σε άλλους. έτσι κι αλλιώς καταρρέουν πολιτικά ο ένας μετά τον άλλο.
    Όσο περνάει ο καιρός η σπειροειδής πορεία προς την καταστροφή αυξάνει με γεωμετρική πρόοδο ενώ οι σφαίρες απ' το περίφημο περίστροφο λιγοστεύουν. Ο Γιώργος μπορεί να περιμένει το "ιππικό" για να σώσει την παρτίδα αλλά οι ελπίδες του είναι μάταιες. Έχει γίνει έρμαιο στις ορέξεις των αρπακτικών που πετάνε κάνοντας κύκλους γύρω από την ψυχοραγούσα χώρα.
    Η όποια αναδιάρθρωση πρέπει να γίνει από εμάς και όχι να αποφασιστεί από άλλους για εμάς.

    Ο Σεφέρης έγραφε λίγο μετά τον πόλεμο τα εξής:
    "… η βλακεία, η εγωπάθεια, η μωρία και η γενική αναπηρία της ηγετικής τάξης στη σημερινή Ελλάδα σε φέρνει στην ανάγκη να ξεράσεις… είμαι βέβαιος πως τούτοι οι ελεεινοί δεν αντιπροσωπεύουν τη ζωντανή Ελλάδα".

  10. JOHN avatar
    JOHN 07/04/2011 11:19:23

    Δυστυχως εχεις δικιο και ο επιλογος σου τα λεει ολα!

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 11:35:37

    Ουτε εναν απο εμας να επερνες τηλ φιλε Κ.Ρ. !!
    οσα σεν γραφεις τα εχουμε γραψει .... μην αγχωνεσαι.
    Η μαμα ναναι καλα. Οι Πρασινιες του ΓΑΠ στα κορακια.
    Αν δεν κανοθυμε νττηλ μονοι μας... χωρις ΓΑΠ εννοιειται !!.. θα γινουμε Λεσοτο.
    Αν δε δρασουμε ως Τραπεζιτες θα μας εχουν στην τοκοφαπα.
    Εχετε δει Τραπεζιτες να πλακωνονται?? μονο για τα ματια τυ κοσμου !!
    Ομερτα αυτοι !! Αντισταση εμεις.
    Να Φυγει το ΓΑΠ χτες. Να κλεισουν τα συνορα για τα 2 καϊναρια που μας ξεπουλανε.
    ΝΑ τους πουμε το This is ΠΑΡΤΑ... και υπολοιησιμες ιδεες υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ!!!
    Μονο μην δω κανεναν καθηγητη-θεωριτικο των charts να μου κανει Οικ Πολιτικη και διαπραγματευσεις!!!!! θα παρω τ οπλο !

    Το Ομολογο που λεγεται Ελλαδα εχει τοση αξια οσι δεν φανταζστε... με δημιουργικη Τραπεζικη... με πιανετε?? οχι ολοι... αλλα τια να κανω τωρα... μας διαβαζει και το ΓΑΠ..!! εδω ειμαι παντως.. οποιος θελει με ρωταει!

    Αληθεια εχω μια ερωτηση. Οσοι εχουν Ελληνικα Ομολογα με σημερινη "αξια" 65%.... ποιος τους εχει εμποδισει να τα πουλησουν με 70% ?? καπου.. και να κερδισουν 5% στο τιποτε??... μετα να ξαναωσουν κακα μαντατα και να τα ξαναγορασουν στο 50-60% ( δε θα μαθουμε ποτέ ) και να βγαλουν αλλο ενα 15-20% παλι αερα??
    Χτες ο Φαιλτωρ εδωσε ενα pdf με την Εκθεση της ΕΕ για Ελλαδα / 2011!! το διαβασατε?? Διαβασατε το νεο MOU?? το Τεχνικο MOU? τα αρθα/δεσμευσεις??
    Εγγυησεις?? ΔΙΑΒΑΣΤΕ και μην ακουτε κανεναν......

    ΠΠ


    η τα προεξοφλουν στπ 65%

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 11:40:27

    Γιαννη ανεβασα εγω το χτεσινο λινκ σου !!!! - ξεστραβωθηκα!!! αλλα το επιασα το νοημα...
    Κατεβαστε και διαβαστε ΟΛΟΙ!!!

    EU The Economic Adjustment Programme for Greece Winter 2011.pdf
    http://www.filefactory.com/file/ca9e01a/n/EU_The_Economic_Adjustment_Programme_for_Greece_Winter_2011.pdf


    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:11:41

      Παρατήρησες τι δεσμεύσεις έχουν μπει για τον προϋπολογισμό του 2012 στο τρίτο τρίμηνο του 11? . Μιλάμε ούτε επί οθωμανικής αυτοκρατορίας τόσοι φόροι. Δεσμεύσεις για την ενέργεια, για το εκπαιδευτικό σύστημα, για την κατάργηση των επικουρικών συντάξεων, για φόρους στα μη αλκοολούχα ποτά, για επέκταση της βάσης του ΦΠΑ, για τα νοσοκομεία, για αύξηση των αντικειμενικών αξιών, για πάγωμα των συντάξεων, για μη χρηματοδότηση των ΔΕΚΟ, για περικοπή των επιδομάτων ανεργίας, για επιβολή πράσινου φόρου, κι ένα σωρό άλλα. Αυτά τα μέτρα δεν μπορούν να τα περάσουν. Είναι αδύνατο.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 12:15:29

        Tα παρατηρησα ΟΛΑ!!! μεχρι τα φρουτακια!!! και τα τσεκ λιστ....
        Αν τα πιασεις ενα ενα θα τρελλαθεις!!
        Ο κοσμος δεν γνωριζει...!!!.. Μερτα στα μετρα τους.
        Ειδες και για ατ 30Δις εγγυησεις... Τραπεζες... για ανεξοφλητα ομολογα !! τι να πω.??!!
        Ας τα μελετησουν ολοι να εχουμε ενα κοινο πεδιο συζητησης!
        Να τα μελετησουν και στη ΝΔ, διοτι καθε Κεφαλαιο ειναι Μομφη απο μονο του.

        ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:29:56

          Αυτά τα Uncovered Greek Bonds τι είναι ακριβώς? Μήπως ξέρεις?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 12:32:01

            OΧΙ... στο εγραψα και χτες!!! Κολλησα...
            Να ρωτησουν απ τη ΝΔ να μαθουμε...
            ΜΕ Αερα αγορασαν BONDS οι Τραπεζες??????
            και σημερα δεν εχουν να τα καλυψουν???
            Απο χτες ρωταω !!!!

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:34:42

            unsecured bonds uncovered ακάλυπτα

            εκτός πλαισίου CDS...

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:39:29

            Γι' αυτό θέλουν τα 30δις; Ως ασφάλιστρο κινδύνου?

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 12:23:11

    Θα περάσουν τόσα κι άλλα τόσα όσο δεν ανατρέπονται.
    Η Ελλάδα κυβερνάται από τον πυρήνα Νέας Τάξης.

    Και μιας και μιλάμε για ΚΟΡΑΚΙΑ:
    Για τον ξεδιάντροπο νόμο που απαλλοτριώνει τα παιδιά μας για μοσχεύματα.
    Κατακλύστε με τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων για τον κατάπτυστο κανιβαλικό νόμο.

    Αν σήμερα όλοι θεωρούμαστε μοσχεύματα, αύριο μπορεί και ΤΡΟΦΗ!!!

    Όποιος επιχειρήσει να απαλλοτριώσει μοσχεύματα δικού μου ανθρώπου χωρίς συναίνεση της οικογένειάς θα ΓΙΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΤΩΜΑ!!!

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 12:26:22

    Και μην αμελήσετε ΔΗΛΩΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΔΟΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων.

    Όταν θα σας ξυπνήσουν μέσα στη νύχτα ξαφνικά για να παραλάβετε ένα άδειο πουκάμισο θα είναι πολύ αργά!!!

    ΟΞΩ ΑΛΤΡΟΥΪΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 07/04/2011 12:34:19

      Απωλεσαμε την Εθνικη Κυριαρχια και Ανεξαρτησια ΜΑΣ.
      ΓΑΠ και Πρασινα Αλογα- με τη λογικη του ΠΑΣΟΚΟΥ.. μιλαω μιλαω και δεν λεω τπτ.. μεχρι να πεσω σε συνομιλητη Τραπεζιτη που του χρωσταωωω !!! και η συνομιλια να γινει 3 Μνημονια και 2 Δανειακες χοντρικη.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:36:09

        ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΜΕ ΞΕΝΑ ΛΕΦΤΑ

        AΛΤΡΟΥΪΣΤΕΣ ΜΕ ΞΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ

        ΣΚΥΛΕΥΤΕΣ ΠΤΩΜΑΤΩΝ - ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥΣ

        ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΛΙΤ

        ΤΕΛΟΣ!!!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:48:22

    Εαν εχουν αγορασει με Κρατικα Ομολογα με ΑΕΡΑ για να εγγραψουν στους λογαριασμους μειωσεις/ενεργητικο/ρευστοτητα.... ειναι η μεγαλυτερη μαιμουδια απο το 1999!!! και αυτη την πληρωσαμε ΧΩΡΙΣ να μας ρωτησουν!!! δεν αγορασαμε Αλαμανη και χασαμε...
    Σορταρισμα στις τσεπες μας!!
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ απ τη ΝΔ !!!

    Ασε που σε αλλο σημειο εχουμε δωσει 1Δις ( Εως 1.5Δις Μετρητα! ) στο Γεν Λογιστηριο για να καβατζαρουμε ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!! σε περιπτωση ελεγχου των κεφαλαιων τους...!!!! ο οποιος δειξει οτι δεν αρκουν !!! ( σελ 110 )

    ΠΠ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:49:04

    Φουστης με Ξενο Κωλο γινομαι κ εγω !!! πολυ ευκολα...

    ΠΠ

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 12:49:27

    έχουν προνοήσει και για τα μελλοντικά τοξικά bonds που μπορεί να προκύψουν

    διότι ένα bond σήμερα είναι υγιές και αύριο γίνεται τοξικό όταν υποστεί κερδοσκοπική επίθεση

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 12:52:04

    επίσης δεν μπορεί να μη γνώριζαν όταν υπέγραφαν το ΕΘΝΟΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΤΟΧΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ότι ο Τρισέ θα ανέβαζε κάποια στιγμή τα επιτόκια και θα εκτόξευε και άλλο το χρέος μας ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ

    ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 12:58:30

    στην ψύχρα, ΣΕ ΣΥΜΠΑΙΓΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΣΕ, εννοείται!!!

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 12:59:47

    αιμοπότες, θέλουν το αίμα μας

    κυριολεκτικά και μεταφορικά

    πολύ ευφυής ανάρτηση...

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2011 13:02:02

    Και η ποντικομαμή κατέσχε χθες το σπίτι 21 τ.μ. ενός ανάπηρου για χρέος 5000 ευρώ στην εφορία.

    Για του Βοσκόπουλου δε, δεν βρήκαν αγοραστή, διότι το σπίτι είχε κάποια αξία απότι κατάλαβα, και δεν κυκλοφορεί μετρητό ούτε στα κυκλώματα των πλειστηριασμών.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 07/04/2011 13:26:05

      Πέστα..

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 13:05:23

    Χτες μιλουσα με ΠΡΑΣΙΝΟ λαμογιο... του ειπα σε γενικες γραμμες οτι το ΓΑΠ ειναι ενα κουτοπονηρο αρνι της μαμας (πρ....ας )... και του εξηγουσα πως μπορουμε να βγουμε απ τα Δανεια ή αν θελετε το μιγμα Πληρωμων...
    Μου λεει ΣΑΣ ΕΣΩΣΕ !!!
    Εμας ρε τοου λεω?? ποιοι ειμαστε εμεις?? εσυ εισαι απ αλλου ξενος?
    Με τα πολλα τον ρωταω....
    Πες οτι η Ελλαδα αποκτουσε πετρελαια και αεριο... και Χρωσταει οσα σημερα επισημα 350 Δις σ αυτους που τα χρωσταει. Τι νομιζεις οτι θα διαπραγματευοταν το ΓΑΠ με τους Δανειστες?
    - θα πουλουσαμε το πετρελαιο να πληρωσουνε τα Δανεια μεχρι να ερθουμε σε περισσευμα!!!... Αυτο μ απαντησε !!! ο τυπος δεν ειναι κανενας "χτεσινος" !!

    Αυτη ειναι η λογικη που εχει εμφυτευσει το ΠΑΣΟΚ στους ΠΑΣΟΚΟΥΣ αλλα και σε πολλους αλλους!!! ΕΙναι δεν ειναι "ΑΠΕΧΘΕΣ το ΔΑΝΕΙΟ" !!!...

    Του λεω και λεω και σε ολους σας...
    Εαν ειχαμε πετρελαιο/αεριο θα το πουλουσαμε και απο τα εσοδα θα διναμε 20-30% στα Δανεια ( με επαναδιαπραγματευση ορων/επιτοκιων κλπ διοτι ειναι σιγουρο εσοδο γοα ολους!!! ) και τα υπολοιπα 70-80% πισω στην Οικονομια, Επενδυσεις/Θεσεις Εργασιας Παιδεια/Υγεια κλπ....!!
    ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????

    Τι θα εκανε το ΓΑΠ στα πιο πανω?? ΘΑ εγινε το 80% στα Δανεια!!! χωρις διαπραγματευση ορων και επιτοκιων... για να ξεπληρωσει να μπορει να βγει στις Αγορες!!! χαχαχαχχαχαχααααααααααααααααααααααααχαχχαχαααα

    Σημερα που δεν εχουμε πετρελαιο ( σιγουρο εσοδο ) τι κανει το ΓΑΠ ?? Πουλαει τα σιγουρα - ακινητα/ΔΕΚΟ κλπ χωρις κουβεντα!!!! για να βγοθυμε στις Αγορες το 2015 ( αφου περασουμε νεα δανεια απο ESF... ) να φαμε κ αλλες φαπες και να πουλησουμε το αιμα μας...στο τελος.

    ΑΟΖ κ Σαμαρα... ΑΟΖ και τα μυαλα στα καγκελα. Την χτεσινη προταση μου υπο μαλλης και ραντεβου με της ιστορια!!!

    ΠΠ

  23. kabisios avatar
    kabisios 07/04/2011 13:54:23

    Αν ο Σαμαράς δε βγάλει τον κόσμο στο δρόμο, η ιστορία θα τον κρατήσει κλειδωμένο για πάντα μέσα στη Συγγρού. Τι περιμένει επιτέλους; Νομίζει ότι θα παραλάβει κράτος; Μπο....έλο θα παραλάβει. Γιατί δειλιάζει; Τι φοβάται; Δεν καταλαβαίνει ότι τα χειρότερα έρχονται; Αμάν πια! Οι ηγέτες δε γίνονται μέσα από τα γραφεία! Στο δρόμο γίνονται!

  24. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2011 14:18:15

    Χρειάζονται ανορθόδοξες ασύμμετρες οικονομικές πολιτικές

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 07/04/2011 14:26:32

      ;)
      και οποιος μας δωσει τον ορισμο της "ορθοδοξης πολιτικης" κερδιζει ενα μπουκακλι σαλαμι απο εμενα...!

      ΠΠ

  25. Apollonios avatar
    Apollonios 07/04/2011 14:28:27

    Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (άντε, το πληκτρολόγιό μου) να σας λέω ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ότι πρέπει το γρηγορότερο να ξεσηκωθούμε και να τα κάνουμε όλα λίμπα, μόνο τότε θα δοθούν πραγματικές λύσεις που δεν θα μας εξαθλιώσουν στο έπακρο.
    Δεν μπορεί να υπάρξει λύση που δεν θα έχει αφετηρία κάποιου είδους αναδιάρθρωση του χρέους μας.
    Αυτό ξαναλέω ότι μπορεί να γίνει με διάφορους τεχνικούς τρόπους που να περιορίζουν αρκετά τις αρνητικές παρενέργειες.
    Η μονομερής -με πρωτοβουλία μας- κήρυξη στάσης πληρωμών θα έπρεπε να ήταν από πέρυσι τέτοια εποχή το διαπραγματευτικό μας όπλο (με ισχύ πολλών μεγατόνων, αντίθετα με το ..."πιστόλι στο τραπέζι" ).
    Βέβαια η επιχειρηματολογία μου εδώ μέσα υπερ αναδιαπραγμάτευσης κι αναδιάρθρωσης χρέους είχε συχνό αποτέλεσμα να χαρακτηριστώ κάτι σαν "πράκτορας" ή "κουφιοκεφαλάκης"...

    • kiki avatar
      kiki @ Apollonios 07/04/2011 19:03:07

      @ Απολλωνειε,
      ΕΛΕ, επιτροπη λογιστικου ελεγχου.
      χρεος απεχθες και επαχθες.
      δεν υπαρχει τιποτ αλλο για να γλυτωσουμε.
      αλλα θελει λαο με ψυχη και λαο που να μην υποχωρει.
      θελει ηγετη που να τον εμπιστευτουμε , και οχι ν αρχισει παραλαβαμε χαος και καμμενη γη.Θελει ηγετη με κοτσια και εμεις ολοι μαζι, για να τελειωνουμε και με την τοκογλυφικη ΕΕ, και το ΔΝΤ, βρηκανε τους προθυμους βλακες λαμογια και μας χορευουν.

      • ares avatar
        ares @ kiki 07/04/2011 23:26:45

        μήπως προσέθεσε κανείς την υπογραφή του στο elegr για σύσταση της ΕΛΕ ???

        • kiki avatar
          kiki @ ares 08/04/2011 06:49:10

          Εγω ναι παντως, και το διαδιδω και προσπαθω να μαζεψω και αλλους που δεν ειναι στο διαδικτυο.

  26. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 07/04/2011 19:45:27

    Μη τα βάζετε με το ΓΑΠ. Ξέρει την ανεπάρκεια του. Γι αυτό όπου σταθεί και όπου βρεθεί μας λέει ότι "We need a global governance and we need it fast."