#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2012 17:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνοδοιπόροι και συναγωνιστές στα δύσκολα, όχι στα εύκολα

Ο καθένας μας να κάνει "ταμείο"



Του Σταύρου Καρκαλέτση

 

Πιστεύει κανείς πως ο Σαμαράς ψήφισε τη νέα δανειακή χαρούμενος; Είμαι σίγουρος πως το έκανε βρίζοντας!

 

Πιστεύει κανείς πως όσοι προτιθέμεθα να δώσουμε την μάχη στα πρόσω -εκλογές γαρ- γουστάρουμε μνημόνια και αντιμνημόνια; Να είστε σίγουροι πως πολλά μπορεί να είμαστε. Μαζοχιστές όχι!

 

Πιστεύει κανείς πως ο Σαμαράς και όσοι τον ακολουθήσαμε, γίναμε σε μια νύχτα προδότες, ελέω Μνημονίου 2; Δόξα τω Θεώ, δίνουμε εξετάσεις πατριωτισμού κάτι δεκαετίες τώρα. Ειδάλλως θα ήμασταν στα μαλθακά και τρυφηλά μετόπισθεν της παρακμής. Και δεν θα' χαμε ''φάκελλο'' ανατολικά του Αιγαίου, ούτε θα μας είχε απαγορευτεί η είσοδος στο ψευδοκράτος των κατεχόμενων.

 

Πιστεύει κανείς πως η αυτοδυναμία για τη ΝΔ είναι άπιαστη; Δεν είμαστε μόνο ονειροπόλοι, κουβαλάμε και ρεαλισμό.

 

Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας τώρα, δεν είναι παρά να ξεθάψει, να βγάλει από την ναφθαλίνη, τα μικρά και μεγάλα, τα ατομικά και συλλογικά χρέη. Κοντολογής: Να κάνει ταμείο!

 

Έχω έναν γιό….Είναι πέντε χρονών…Με ρωτάει ξανά και ξανά, όλο και περισσότερα…Κι όλο και πιο δύσκολα μου βάζει…Κι ένα απ’ τα δύσκολα: Σαν ατενίζει τον Πενταδάχτυλο και το τουρκοπατημένο χωριό της μάνας του. Τότε με ρωτά γιατί δεν μπορούμε να πάμε. Στ’ αλήθεια θέλει να πάει, έχει γίνει το μικρό, παιδικό του απωθημένο.

Να του πω τι; Πως «η Κύπρος αποφασίζει και η Ελλάς …συμπαρίσταται;»

 

Έχω έναν γιό….Είναι πέντε χρονών... Προχτές στο κέντρο της Χαλκίδας έβλεπε ένα παιδάκι στην ηλικία του να ζητιανεύει....

Να του πω τι; Πως στο Μαντούδι πεινάνε; Πως στην Ερέτρια και στην Κάρυστο αυτοκτονούνε;

Έχω έναν γιό….Είναι πέντε χρονών…. Του χρωστώ κάτι…Σαν μυστική υπόσχεση. Να παλέψω, να παλέψουμε, για τους γιούς και θυγατέρες μας. Για τα παιδιά μας, αυτά που φέραμε στον κόσμο κι αυτά που ο Θεός έχει ορίσει να φέρουμε. Να παλέψουμε όλοι, ώστε η δική τους η γενιά να ζήσει καλύτερα. Γιατί η δική μας, εδώ που φτάσαμε, θα είναι η πρώτη μεταπολεμικά, που θα ζήσει χειρότερα απ’ την προηγούμενη.

Ας το πιούμε εμείς λοιπόν το ραγισμένο ποτήρι του μνημόνιου και του κάθε μνημόνιου…Το ποτήρι με το κοφτερό γυαλί, που ματώνει τα χείλη. Όμως δεν έχουμε δικαίωμα ούτε μικρογραμμάριο τέτοιου δηλητήριου να κεράσουμε τα παιδιά μας.

Το αν σηκωθεί όρθια τούτη η πατρίδα, έχει να κάνει αποκλειστικά με δικές μας κινήσεις. Συγκεκριμένες. Ατομικά και συλλογικά. Όχι αοριστολογίες και λόγια κενά, όχι ιδεολογίες-αερόσακοι, όχι νεοεποχίτικα χαζοκηρύγματα. Συγκεκριμένες πράξεις, που λίγο πολύ τις αντιλαμβάνεται καθάρια όποιος δεν έχει υποστεί ακόμη εθνική λοβοτομή και συνειδησιακή άλωση.

Το ποιός εκφράζει ακόμη την ελπίδα, παρά αυτό που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να κάνει, το ξέρουμε όλοι. Τον ξέρουμε όλοι. Ας τον δυναμώσουμε και εμψυχώσουμε λοιπόν. Συνοδοιπόροι και συναγωνιστές στα δύσκολα και στις συμπληγάδες.

Ναι, ήρθε στ' αλήθεια η ώρα καθένας μας να κάνει ταμείο....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AXIΛΛΕΥΣ avatar
    AXIΛΛΕΥΣ 19/03/2012 18:13:38

    Άλλο ένα άρθρο-κόσμημα. Εύγε Αntinews. Aγώνας τώρα, όχι λόγια.

  2. sintonistis avatar
    sintonistis 19/03/2012 18:14:24

    Έχω έναν γιό (λεμε τωρα)….Είναι καποιων χρονών…Με ρωτάει ξανά και ξανά. πατερα θα σε απολυσουν απο την δουλεια σου? τι να του πω εγω?

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 19/03/2012 18:19:49

      ειναι παρα πολλοι , πλεον, που θα απαντουσαν με ενα ξερο ΝΑΙ, στα περισσοτερα απο τα ερωτηματα που θετεις......

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ sintonistis 19/03/2012 18:21:40

        φιλικα.......

  3. TΡΕΛΛΑ ΝΕΡΑ avatar
    TΡΕΛΛΑ ΝΕΡΑ 19/03/2012 18:17:09

    H Eύβοια κι όλη η Ελλάδα αργοπεθαίνει
    Οι αυτοκτονίες καθημερινές
    Καθένας ας κάνει αυτό που θεψρεί πρέπον
    Η απάθεια κι ο καναπές μόνο πρέπει να κατηγορηθούν

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/03/2012 18:26:00

    Κύριε Καρκαλέτση, πραγματικά ἒτσι τά σκέφτομαι κι ἐγώ,ὃπως καί πολύς κόσμος πιστεύω.. Μέ μιά διαφορά ὃμως καί τώρα θά μιλήσω γιά τόν ἑαυτό μου: ἐγώ ὃλα τά χρόνια κάνω ταμεῖο καί μεθαύριο στίς ἐκλογές πάλι τό ἲδιο θά κάνω...,ὃμως πάλι θά περιμένω καί τώρα μέ ἀκόμη μεγαλύτερη άνυπομονησία,ἀπό τούς πολιτικούς νά κάνουν ταμεῖο, ἀπό αὐτό πού θά ἀναγνωρίζει τά λάθη ἐκ τῆς ἀπομακρύνσεως...,τά δικά τους...

  5. spiros avatar
    spiros 19/03/2012 18:36:45

    Πρώτη φορά διάβασα Ευβοέα τόσο γλαφυρό πολιτικό. Άπαντες απαντούσαν στο τάξιμο και στα παχιά λόγια. Πατρίδα έχεις πολύ αγώνα στην Εύβοια για να γυρίσει η Ελπίδα.

  6. ΜΕXICO CITY avatar
    ΜΕXICO CITY 19/03/2012 18:46:27

    Συντονιστή όλοι έχουμε κάποιον γιό, κόρη, μάνα....
    Κι όλοι στο ίδιο ζουμί βράζουμε...

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ ΜΕXICO CITY 19/03/2012 18:58:51

      αυτο καταλαβες οτι εννοουσα?μαλλον λαθος καταλαβες .... την ελπιδα
      ( =ΗΓΕΤΗΣ ) αναζητω-ουμε για να βγουμε απο αυτη την κολαση.... για να μπορουμε να απαντησουμε στις οικογενειες μας. να μας πει καποιος την αληθεια και την λυση που προτεινει με απλα λογια ...... χωρις στρογγυλοποιησεις

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ sintonistis 19/03/2012 19:01:06

        την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ..... τι στο διαολο εχει γινει και ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ... ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ για να βγουμε απο την κριση... ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ !!! και οποιος θελει ακολουθει...

  7. Λάρ(ι)σα avatar
    Λάρ(ι)σα 19/03/2012 18:50:35

    Απλά πράγματα κι ο καθένας ας διαλέξει τη ρότα του αδέρφια. Πάντως εδώ στον κάμπο το ψηφοδέλτιο της ΝΔ είναι λουλουδόκηπος._

  8. Αλιβέρι 999 avatar
    Αλιβέρι 999 19/03/2012 18:55:35

    Καρκαλέτση φρόντισε να είσαι έτσι και να τα λες έτσι κι όταν εκλεγείς.

    Διάλεξες ανηφόρα, αλλά αξίζεις το καλύτερο γιατί έχεις κάνει πολλά για τούτη την πατρίδα.

    Από την ιδιαίτερη πατρίδα σου, και από έναν άγνωστο φίλο, κάθε επιτυχία.

  9. Aντίνοος avatar
    Aντίνοος 19/03/2012 19:03:57

    !!!!!!!!!!

  10. Αντίνοος avatar
    Αντίνοος 19/03/2012 19:06:00

    Aρχή άνδρα δείκνυσι κι ο Σαμαράς ως πρωθυπουργός θα κριθεί. Θεικά ή άσχημα!

  11. MEXICO CITY avatar
    MEXICO CITY 19/03/2012 19:31:32

    Mα σόρρυ ρε παιδιά, δεν κατέθεσε προτάσεις ο Σαμαράς; Συγκεκριμένες! Για ξεκόλλημα και ανάπτυξη και προοπτική.
    Τα Ζάππεια τι στο δ...ο ήτανε???

  12. Αλιβέρι 999 avatar
    Αλιβέρι 999 19/03/2012 19:48:56

    Aν υπάρχει ένας και μοναδικός πολιτικός αρχηγός που έχει δώσει συγκεκριμένη πρόταση για οικονομία, είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Μπορεί να διαφωνεί κανείς με την στροφή που έγινε, αλλά ΖΑΠΠΕΙΟ 1 και 2 υπήρξαν, δεν τα δαμε στον ύπνο μας.

  13. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 19/03/2012 20:30:13

    Παίδες όλα θα κριθούν στην πράξη.
    Ελλοχεύει παγίδα θανάσιμη.
    Να καεί με γοργούς ρυθμούς ο Σαμαράς.
    Τον Ιούνιο θα γίνει της επί χρήμασι....

  14. TEΛέΘΡΙΟΣ avatar
    TEΛέΘΡΙΟΣ 19/03/2012 21:04:18

    Kατάγομαι από την Αγία Άννα στη βόρεια Εύβοια. Ο τόπος μας έχει ρημάξει χρόνια τώρα,αποβιομηχανοποίηση,εγκατάλειψη κτλ......
    Θέλω να πω ότι απ' τους παλιούς μόνο ο Σίμος Κεδίκογλου έχει δείξει έμπρακτα αγάπη για τον τόπο και τους ανθρώπους. Βεβαίως, πλάι του, κι ο Καρκαλέτσης σαν νέο παιδί θα χει την στήριξη που πρέπει.
    Ελπίζουμε ν΄αλλάξει στ΄αλήθεια κάτι. Ή τώρα με Σαμαρά 'η ποτέ

  15. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 19/03/2012 21:14:20

    Δυστυχώς η κακόπιστη κριτική και η επανάσταση από τον καναπέ είναι περισσότερο της μόδας.....

  16. Tσακός avatar
    Tσακός 19/03/2012 21:24:32

    Ευτυχώς που υπήρχουν στις μερες μας υποψηφιοι που ειναι ιδεολογοι και αληθινοί πατριώτες.Συγχαρητήρια κ.Καρκαλετση.Η Εύβοια χρειάζεται ανθρώπους σαν και εσάς.

  17. balas-aliveri avatar
    balas-aliveri 19/03/2012 21:55:55

    Συγχαρητήρια κ. ΚΑΡΚΑΛΕΤΣΗ για το άρθρο σας

  18. ΠΑΡΑΜΑΖΩΜΑ avatar
    ΠΑΡΑΜΑΖΩΜΑ 19/03/2012 22:19:03

    ΕΚΤΙΜΩ ΠΩΣ ΝΑΙ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΑΠΙΑΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΘΟΥΣΑΛΕΣ ΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.
    ΓΙΑ ΚΑΡΚΑΛΕΤΣΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΚΑΘ' ΟΤΙ ΤΥΓΧΑΝΩ ΚΑΡΥΣΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΟΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ.

  19. ΦΑΡΟΣ ΑΥΛΙΔΑ avatar
    ΦΑΡΟΣ ΑΥΛΙΔΑ 19/03/2012 22:23:28

    Eπιτέλους στο αγαπημένο μας Αντινιούζ κια μια αναφορά στην ξεχασμένη Εύβοια, έστω κι έμεσσα.
    Είμαστε ο νο 1 κοντινός νομός στην Αθήνα και ο νο 1 ξεχασμένος-

    • Ανδρεας avatar
      Ανδρεας @ ΦΑΡΟΣ ΑΥΛΙΔΑ 20/03/2012 06:27:34

      Και που να πας κατα Θρακη μερια νας δεις!!!!

  20. Χαλκιδεύς avatar
    Χαλκιδεύς 19/03/2012 22:29:30

    Εγώπου είμαι με το ένα πόδι στον Καμμένο μπορεί να μου πει κάποιος ΕΝΑΝ λόγο να παραμείνω πιστός στον Σαμαρά; Μεγάλη η κολοτούμπα παιδιά, μεγάλη.

    • Άπολις avatar
      Άπολις @ Χαλκιδεύς 20/03/2012 08:50:50

      Δοκίμασε να συγκρίνεις πχ Σαμαρά με Καμμενο & μετά Καρκαλέτση με Μαρκόπουλο. Θα τη βρεις τη λύση. Καλημερα.

  21. η Dimi avatar
    η Dimi 20/03/2012 00:18:49

    Xωρίς Τίτλο

    Μητέρα, αν το βρεις βαρύ το γράμμα μου,
    είναι που σκύβει απάνω του ο Πενταδάχτυλος φορτωμένος Τούρκο,
    αν το βρεις ασήκωτο,
    είναι που γονατίζει απάνω του ο Πενταδάχτυλος φορτωμένος Τούρκο.

    Είναι ένα μεγάλο πρόβλημα ο Πενταδάχτυλος, μητέρα.
    Στο κάτω-κάτω το Μόρφου δεν το βλέπουμε,
    στο κάτω-κάτω την Κερύνια δεν τη βλέπουμε,
    την Αμμόχωστο δεν τη βλέπουμε,
    όμως αυτός είν’ εκεί απέναντί μας
    και μας κοιτάζει
    και μας κοιτάζει μ’ ένα τρόπο.

    Και κάθεται βραχνάς και μολύβι στο στήθος μας,
    Ομως αυτός είν’ εκεί απέναντί μας
    Και δε μπορεί να κρυβεί σαν το Μόρφου,
    Και δε μπορεί να κρυβεί σαν την Κερύνια
    Και σαν την Αμμόχωστο.

    Και λέει: «Λοιπόν»
    Και μας ρωτά: «Λοιπόν;»
    Είναι δύσκολο, μητέρα, να πιστέψουμε
    πως μας τους έφερε η θάλασσα της Κερύνιας,
    είναι δύσκολο να πιστέψουμε
    πως μας τους έφερε το «Πικρό νερό» των νεανικών μας εκδρομών.

    Αυτή την έννοια είχαν, λοιπόν,
    εκείνες όλες οι ροδοδάφνες του,
    αυτός ο οιωνός ήταν, λοιπόν,
    εκείνες όλες οι κόκκινες ροδοδάφνες του,
    αίμα, λοιπόν, προοιώνιζαν,
    αυτό το τρυφερό, κελαϊδιστό αίμα προοιώνιζαν;

    Αν μας έβλεπες, μητέρα, όταν ήρθε το κακό,
    αν μας έβλεπες πώς περιμέναμε την Ελλάδα!…
    Είχε, λέει, άλλη δουλειά η Ελλάδα,
    είχε κάτι γιορτές, λέει, η Ελλάδα,
    κάτι πανηγυρισμούς,
    κ’ ήμαστε και μακριά και δε μπορούσε, λέει,
    λυπόταν, δεν το περίμενε, ειλικρινά λυπόταν
    ειλικρινά λυπόταν πάρα πολύ.

    Κ’ οι δασκάλοι μας έσκυψαν ντροπιασμένοι,
    και τα «Εγχειρίδια» έσκυψαν ντροπιασμένα
    κ’ οι δασκάλοι μας τρέμουν τώρα πιά,
    και τα «Εγχειρίδια» τρέμουν τώρα πιά
    όσο πλησιάζουν τα περί Θερμοπυλών και τα περί Σαλαμίνος

    ~Κώστας Μόντης: "Ο Ποιητής της Κύπρου και Δημιουργός
    των ολιγόστιχων Ποιημάτων με το απύθμενο βάθος” (Μαρίνα Σχίζα)

  22. Aλμωπιευς avatar
    Aλμωπιευς 20/03/2012 00:52:18

    Aδελφε η χωρα εχει αναγκη παρα πολλους σαν και σενα ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.Αλλα αυτο δεν επαρκει .Χρειαζεται νεους και βεβαια ο ενας υιος χρειαζεται αδελφους πολλους και γερους και εκ βαθεων του το ευχομαι. Σου γνωστοποιω και τον ορισμο του πατριωτου στη χωρα που εχεις φακκελο -τιμη σου-.ΟΙ Πατριωτες περισσοτερο πρεπει να εργαζωνται, περισσοτερα παιδια να κανουν περισσοτερα να πραττουν για την πατριδα και ολιγωτερον να ομιλουν . Συνθημα γραμμενο εξω απο μια πολη στο δυτικο ποντο. Καλη δυναμη και κουραγιο

    • Ανδρεας avatar
      Ανδρεας @ Aλμωπιευς 20/03/2012 06:33:03

      Μην σκεφτεσαι τι μπορει να κανει η πατριδα για σενα,αλλα τι μπορεις να κανεις για την πατριδα εσυ.[Τζον Κεννεντυ]

  23. Allien avatar
    Allien 20/03/2012 07:07:00

    Aπό τα ωραία, καλά άρθρα,μπράβο αρθρογράφε, καλή επιτυχία στην Εύβοια!

  24. Παυλος Γαλανος avatar
    Παυλος Γαλανος 20/03/2012 08:51:27

    Επιτελους. Να λεμε τα πραγματα οπως ειναι, και να σταματησουμε να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας. Μονο οταν ορισουμε το προβλημα στις πραγματικες του διαστασεις, τοτε μονο μπορουμε και να βρουμε τις καταλληλες λυσεις.

    Συγχαρητηρια.

  25. Θεσσαλονίκη avatar
    Θεσσαλονίκη 20/03/2012 10:04:02

    Τα ονόματα που παίζουν οι κυριακάτικες εφημερίδες (υποψήφιοι ΝΔ) είναι εν πολλοίς μια από τα ίδια. Η ανανέωση που είναι;