Συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ
22/07/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ

Είναι δυνατόν να κανονίζει την πολιτική ατζέντα της χώρας ο αποτυχημένος του ΣΥΡΙΖΑ που κατέστρεψε τη χώρα και οι υπόλοιποι να στρίβουν τα μουστάκια τους ικανοποιημένοι από την πορεία τους;

H χώρα είναι σε κατάσταση αποσύνθεσης. Δεν υπάρχει τίποτε για να πιαστεί ο Έλληνας ο οποίος όσες ευθύνες κι αν έχει βρίσκεται πλέον σε απόγνωση. Η Ελλάδα είναι στη χειρότερη στιγμή της ιστορίας της, ακόμη χειρότερη και από τότε που γράφαμε ότι αν δεν υπογραφεί συμφωνία θα έρθει η χρεοκοπία.

Ακόμη και τώρα, με ένα μνημόνιο να είναι έτοιμο και με τους Ευρωπαίους να έχουν πάει διακοπές ήσυχοι γιατί η Ελλάδα δεν θα καταρρεύσει, τα πάντα εδώ μοιάζουν να είναι χύμα στο κύμα.

Η οικονομία έχει καταρρεύσει και όλες οι προβλέψεις κάνουν λόγο για ύφεση 3% τουλάχιστον. Δηλαδή περί τα 6 δις ευρώ «μέσα» ο προϋπολογισμός συν άλλα 2 δις καθώς η πρόβλεψη έκανε λόγο για ύφεση. Επομένως, εκεί γύρω στο Νοέμβριο θα πρέπει να χρειαστούν και θα απαιτηθούν κι άλλα μέτρα.

Οι επιχειρήσεις διαλύονται και τον Σεπτέμβριο είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσει κύμα λουκέτων και χιλιάδες απολύσεις. Το ντόμινο θα συνεχιστεί με κατάρρευση των ασφαλιστικών ταμείων και με έναν ΟΑΕΔ να περιμένει τις νέες «στρατιές», αλλά… η ΕΡΤ θα δουλεύει και οι καθαρίστριες θα είναι στη θέση τους.

Ίχνος επένδυσης σε όλη την Ελλάδα, οι τράπεζες είναι έτοιμες να περάσουν σε ξένα χέρια, οι επιχειρήσεις πνίγονται από τα capital controls, οι εξαγωγές είναι υπό διάλυση. Πώς θα μπορέσει να σταθεί μια τέτοια οικονομία και να ανακάμψει κάποια στιγμή είναι άγνωστο.

Κι ενώ το οικονομικό οικοδόμημα έχει βαρέσει διάλυση και οδηγείται η χώρα προς τον… παράδεισο του Βαρουφάκη και του Λαφαζάνη, σε πολιτικό επίπεδο γίνεται της μουρλής. Απίστευτα πράγματα σε μια χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία.

Είναι τρελό αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχουμε ούτε κυβέρνηση, ούτε αντιπολίτευση, Ξέρετε ποιοι κάνουν κουμάντο; Τα σούργελα της ψευτοαριστεράς, οι λαθρόβιοι της πολιτικής όλων των κομμάτων, κάτι ακροδεξιοί φανατικοί που είδαν φως και μπήκαν, το παλιό κουκουεδαριό που ευδοκιμεί μόνο στην Ελλάδα και την Κούβα, και κάποιοι ψωροφαντασμένοι κλαρινογαμπροί που το παίζουν οικονομολόγοι και δεν έχουν γράψει ούτε μια λέξη σωστή.

Έχουμε μια κυβέρνηση που δεν κυβερνά και μια αξιωματική αντιπολίτευση που δεν αντιπολιτεύεται. Όλα είναι σούπα, ένας αχταρμάς πολιτικός όπου ο πρωθυπουργός αδειάζει τα μέχρι τώρα φιλαράκια του στο λόμπι της δραχμής, ετοιμάζεται για το νέο colpo grosso της εξαπάτησης του ελληνικού λαού και ταυτόχρονα έχει να αντιμετωπίσει μια χαλαρή αντιπολίτευση που φοβάται μη τυχόν και πέσει ο Τσίπρας και κληθεί να κυβερνήσει.

Είναι δυνατόν π.χ. στελέχη της ΝΔ να λένε «προσοχή παιδιά, μη χάσουμε τον Τσίπρα, μην τον χτυπάτε να περάσει το μνημόνιο και μετά βλέπουμε;».

Είναι δυνατόν να έχουμε το χειρότερο μνημόνιο από καταβολής κρίσης και ο Αλέξης να είναι στο απυρόβλητο; Είναι δυνατόν να κανονίζει την πολιτική ατζέντα της χώρας ο αποτυχημένος του ΣΥΡΙΖΑ που κατέστρεψε τη χώρα και οι υπόλοιποι να στρίβουν τα μουστάκια τους ικανοποιημένοι από την πορεία τους;

Είναι δυνατόν ο Τσίπρας να πηγαίνει σε συνέδριο επιβεβαίωσης της κυριαρχίας του, να κάνει κινήσεις ηγέτη και η ΝΔ να έχει γίνει ουρά του και να περιμένει πότε θα κάνει αντιπολίτευση o… Σταύρος Θεοδωράκης;

Κι ενώ τα σούργελα της ψευτοαριστεράς θα δώσουν νέο σόου σήμερα στη Βουλή η ΝΔ και τα υπόλοιπα κόμματα θα έχουν εγκλωβιστεί στη λογική της στήριξης μη τυχόν και πέσει η κυβέρνηση. Αντί όλοι μαζί να πάνε στην Ευρώπη, να πάρουν διαβεβαιώσεις ότι θα στηριχθεί η χώρα και μετά όλοι μαζί να το κάνουν… Κούγκι και να πετάξουν έξω με τις κλωτσιές τον Αλέξη και το συνεταιράκι του μηχανοδηγό Πάνο.

Θαύμα. Η χώρα χαίρεται και χαμογελάει ακούγοντας τον Κατρούγκαλο του 12% να μιλά για Βάρκιζες, τη Ραχήλ να κλείνει ραντεβού στα γουναράδικα και τον Χαϊκάλη να προσφέρει δωρεάν θέατρο στο υπουργείο Εργασίας.

Μια ωραία ατμόσφαιρα που έλεγε και ο Ντίνος Ηλιόπουλος την ώρα που η εθνική καταστροφή συντελείται μπροστά στα μάτια των Ελλήνων που λιάζονται στις ξαπλώστρες ή κοιτάζουν τους πρόσφυγες – τουρίστες να λιάζονται στους καταυλισμούς της Ομόνοιας και του Πεδίου του Άρεως.

Τελικά μήπως ο Βαρουφάκης και οι ψυχανώμαλοι «δραχμοφονιάδες» θα είναι η νέμεσις για μια Ελλάδα που πάσχει από αυτοκτονικό ιδεασμό και δεν κάνει τίποτε για να αποτρέψει το μοιραίο; Αποχαύνωση, αυταρέσκεια, μηδέν αυτοκριτική, κουβέντες καφενείου, φραπουτσίνο και θεσούλα στο δημόσιο για τον Γκρέκο Μασκαρά που νομίζει ότι έχει δει τα χειρότερα και δεν υπάρχουν άλλα. Αμ δε κακόμοιροι τελειωμένοι πολίτες του «όχι» με τα φουσκωμένα στρώματα από τις καταθέσεις. Υπάρχει κι άλλος πάτος κι όσο δεν επιλέγετε να αντιδράσετε και να δράσετε πατριωτικά τόσο το τέλος πλησιάζει. Και δεν θα είναι κανείς εκεί να κλάψει για μια χώρα με σπουδαία ιστορία αλλά με ντροπιαστικό παρών και άδηλο μέλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 22/07/2015 07:10:14

    για να φύγει ο Τσίπρας, χρειάζεται ελκυστικό αντίβαρο. Η ΝΔ φυσιολογικά θα έπρεπε να είχε περάσει μπροστά με όλα αυτά που έχουν γίνει. Είναι 20 μονάδες πίσω από ανθρώπους που απέτυχαν. Αυτό λέει πολλά για το πως ο μέσος πολίτης βλέπει τα κόμματα που κυβέρνησαν 40 χρόνια και τα τζάκια. Υπάρχει μίσος για τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Ίσως χρειάζεται νέο κόμμα με ολόφρεσκα πρόσωπα. Ο Θεοδωράκης θεωρείται φρέσκος από μια μερίδα του κόσμου, για αυτό τσιμπάει κάτι μονάδες από τη δυσαρέσκεια.

  2. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 22/07/2015 07:18:15

    ορισμένοι έτρεφαν την ελπίδα ότι τα Τοτέμ των Καραμανλήδων θα ανέβαζαν τα ποσοστά της ΝΔ. Μετά το δημοψήφισμα τέλειωσε και αυτός ο μύθος. Μέχρι και φωνές στα parapolitika μιλάνε για ανάγκη νέας παράταξης. Πάντως ακόμα και μια νέα παράταξη με τα άτομα που σπρώχνει το συγκεκριμένο σύστημα, όχι απλά δεν θα κέρδιζε το Τσίπρα, αλλά θα ήταν φαβορί για μονοψήφιο ποσοστό.

  3. Παράξενος avatar
    Παράξενος 22/07/2015 07:50:39

    Ο Έλληνας έχει απωλέσει κάθε συλλογική αξία και όραμα τις τελευταίες δεκαετίες χάρη στον "εκσυγχρονισμό" του και είναι πλέον παθητικός στη δική του ζωή και επιθετικός προς τους άλλους. Δεν έχει το θάρρος να αντισταθεί στην πλημμύρα, τον ενδιαφέρει μονο να παρασύρει όσους μπορεί μαζί του. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του μηδενισμού, για τον οποίο μάταια κάποιοι προειδοποίησαν. Ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Παράξενος 22/07/2015 12:27:45

      Ακριβώς αυτό .

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/07/2015 08:00:21

    Ο Σύριζα κρύβεται πίσω από την υπογραφή του Τσίπρα και ο Ελληνικός λαός κάθεται πάνω στην υπογραφή του Τσακαλώτου.

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 22/07/2015 09:07:55

    μήπως πρέπει να κινητοποιηθεί ο κομματικός μηχανισμός της ΝΔ (αν υπάρχει ακόμη!!!) ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΔΡΑΣΕΙΣ γιατί έχουμε ...καεί από τις ...δράσεις των ανεγκέφαλοι που μας έφεραν εδώ που μας έφεραν???? γιατί το βλέπω να πηγαίνει η ΝΔ στις εκλογές χωρίς ...ΜΜΕ υποστήριξης...

  6. Jim Beam avatar
    Jim Beam 22/07/2015 09:30:19

    Ο Τσιπρας ειναι υπεύθυνος για την κατάντια της χωρας ! Οι Λαφαζανιδες, Baroufakides και λοιποί κομπλεξικοί, ψυχασθενείς, το μονο που έκαναν ήταν να καλλιεργήσουν το κομματικό και επαγγελματικό τους προφίλ . Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η χωρα και το μέλλον του λαού ! Ο Τσιπρας απλά εχει εγκλωβιστεί στην εξουσια και δεν μπορεί να κανει τίποτα πλέον εκτός απο το να εκτελεί τις εντολές της Τρόικας, μέχρι να πέσει, να απαλλαγεί απο την εξουσια ! Δεν θέλει άλλο να κυβερνάει, εχει μείνει μόνος του και θα απομονωθεί ακόμα περισσότερο τωρα που έγινε μνημονιακότερος όλων !!!! Θα του βγουν οι σύντροφοι απο αριστερά και θα γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ ενα μνημονιακο κομματίδιο της Αριστεράς και της φτώχειας ! Πολλές φορές η ήττα ξεγυμνώνει την στρατηγικη του ηγέτη, με τον Αλέξη ειναι ολοφάνερο πως δεν ειχε στρατηγική ( οπου φυσάει ο ανεμος) και δεν ειναι ηγέτης .... Το δε παραμύθι ότι θα ηγηθεί της κεντροαριστεράς και θα κυβερνήσει 20 χρόνια ειναι ανέκδοτο .....

    • Όγδοος avatar
      Όγδοος @ Jim Beam 22/07/2015 10:31:13

      Εχεις δικιο jim Beam,αλλά και η Ν.Δ σου σε μια βδομάδα κατάντησε ευρωπαϊκή συνιστώσα του Συριζα

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Όγδοος 22/07/2015 13:32:44

        Οσο ήταν Πρόεδρος της ΝΔ ο Αντωνης Σαμαρας ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΧΕΙΡΑΨΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ !!!

    • airman avatar
      airman @ Jim Beam 22/07/2015 11:17:47

      Για το τελευταίο δεν μπορεί να πάρει κανένας όρκο. Σ' ετούτο τον τόπο όλα είναι πιθανά!

  7. ΤΤ avatar
    ΤΤ 22/07/2015 09:37:58

    ΚΑΙ γιγαμνημόνιο ΚΑΙ αποχώρηση των επιχειρήσεων πάνω απο μέγεθος ταβέρνας
    ΚΑΙ διπλασιασμός της ανεργίας
    ΚΑΙ Παράνομη είσοδος 400.000 ανδρών ετησίως σε χώρα με 94.000 γεννήσεις
    ΚΑΙ ΓΡΕΞΙΤ ΚΑΙ τζιχαντ.

    .
    .
    .(Αλλα τουλαχιστον η αριστερά δεν κάνει διαγραφές γιατι δεν ειναι στην κουλτούρα της).

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ ΤΤ 22/07/2015 10:12:24

      και η αντιπολίτευση έχει αυτοκαταργηθεί...

  8. airman avatar
    airman 22/07/2015 11:14:45

    "... προσοχή παιδιά, μη χάσουμε τον Τσίπρα ..." Για κάποιους ο Αλέξης είναι μια λύση, από τη στιγμή που οι ίδιοι δεν μπορούν να βρουν ή να δουν άλλη. Όσο για τα "στελέχη", είναι λογικό και γι' αυτούς ο Αλέξης να είναι μια λύση, από τη στιγμή που δεν μπορούν να είναι οι ίδιοι λύση! Γι' αυτό αγωνιούν για το πρόβλημα, δορυφόροι του οποίου είναι κι αυτοί οι ίδιοι!

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ airman 22/07/2015 12:40:47

      ++++++++ και να προσθέσω,ότι βαρεθήκαμε ,να ακούμε,ότι εξαιτίας του συριζα η χώρα σύρθηκε σε εκλογές επειδή δεν ψήφισαν τον Δήμα...κύριοι της ΝΔ αυτό πέρασε και είναι παρελθόν.Δείτε το παρών με γνώμονα το μέλλον...

  9. Ουαί ημίν... avatar
    Ουαί ημίν... 22/07/2015 12:21:44

    O Σύριζα, ήτανε πάντα η Συνισταμένη των Συνιστωσών του. Αύξησε τις δυνάμεις του, γιατί υποσχέθηκε διαφορετική πολιτική, σ΄έναν κόσμο κουρασμένο και απογοητευμένο. Τώρα, προσπαθούν να πείσουνε τον Τσίπρα πως έγινε μέγας ηγέτης ξαφνικά και δεν χρειάζεται άλλον κανέναν. Το μερμήγκι όμως όταν έβγαλε φτερά, πέταξε και χάθηκε.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2015 13:10:32

    30 Aυγουστου η εκλογή νέου προέδρου στη ΝΔ.Αναμενουμε υποψηφιότητες.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ψυχραιμια 22/07/2015 14:43:48

      ᾿Ελπίζω νά ξαναβάλη ὑποψηφιότητα ὁ ΑΣ. ῞Οπως θελω νά πιστεύω ὅτι θά ξαναγίνη μέ τίς ἴδιες διαδικαίες τοῦ 09.

    • Κίτρινη Γραβάτα avatar
      Κίτρινη Γραβάτα @ ψυχραιμια 22/07/2015 14:51:54

      Αν οι εκλογές γίνουν μέσω λαϊκής ψηφοφορίας, θα έχουν πράγματι ενδιαφέρον. Αν μαγειρευτούν σε στενό μικροκομματικό κύκλο, δεν θ΄αφορούν την κοινωνία.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/07/2015 13:11:38

    Να πάει ο Τσίπρας σε ένα ΚΕΠ να εξουσιοδοτήσει τη ΝΔ να κυβερνήσει. Η Χώρα βουλιάζει.