#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2012 14:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ υπερασπιστής της Υπατίας και της ...17Ν!



Πέμπτη, 12 Ιουνίου 2003. Με την κατάθεση μαρτύρων υπεράσπισης του Δημήτρη Κουφοντίνα συνεχίζεται την Πέμπτη η δίκη των κατηγορουμένων για συμμετοχή στη 17 Νοέμβρη.

Τη διαδικασία άνοιξε το μέλος του δικτύου για την Υπεράσπιση των Κοινωνικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων, Νίκος Γιαννόπουλος, ο οποίος χαρακτήρισε τον κατηγορούμενο «αγωνιστή με ευγενή κίνητρα» και τη 17 Νοέμβρη «μία αριστερή οργάνωση».

«Η επιλογή του Δημήτρη Κουφοντίνα να μπει στη 17 Νοέμβρη δεν ήταν εκτροπή από τις προηγούμενες ιδέες του. Ήταν επιλογή ιδεολογικά και πολιτικά εξηγήσιμη και ηθικά σεβαστή. Θα είμαι σαφής μέχρι παρεξηγήσεως. Έχω τη γνώμη ότι ο Δημήτρης Κουφοντίνας βοήθησε τη Δημοκρατία, γιατί η Δημοκρατία δεν είναι το τέλος της ιστορίας, το τελικό πολιτικό σύστημα, αλλά έχει τις ανισότητες του Καπιταλισμού» υποστήριξε ο μάρτυρας.

Ποιός είναι ο κ.Ν.Γιαννόπουλος;  Είναι μέλος του Δικτύου για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα όπως και της ομάδας «Ρόζα», συνιστώσας του ΣΥΡΙΖΑ.

Η «Ομάδα ΡΟΖΑ» ιδρύθηκε από τον κ. Γιαννόπουλο και τη Μάνια Μπαρσέφσκι, που ένα φεγγάρι πέρασαν από την τροτσκιστική οργάνωση ΟΚΔΕ. Ο κ. Γιαννόπουλος είναι επίσης ο άνθρωπος που έκανε τις διαπραγματεύσεις με τις πρυτανικές αρχές για την είσοδο των μεταναστών-απεργών πείνας στο υπό ανακαίνιση κτίριο της Νομικής στη Σόλωνος. Μέλος της Επιτροπής Αλληλεγγύης των Μεταναστών.

'Τιμή για τον ΣΥΡΙΖΑ" η υπόθεση της Υπατίας

Απόσπασμα από συνέντευξη του κ. Γιαννόπουλου στο ΒΗΜΑ, την εποχής της Υπατίας:

ΕΡ: Με δεδομένη την πολιτική σας ταυτότητα ως μέλους της ομάδας «Ρόζα» που ανήκει στον ΣΥΡΙΖΑ, σας προβλημάτισε ότι οι επιλογές σας στην υπόθεση των μεταναστών στη Νομική θα συνδεθούν από πολλούς με τον ΣΥΡΙΖΑ;

 Ν. Γιαννόπουλος: «Είμαι 37 χρόνια στο κοινωνικό κίνημα. Προσπαθώ η ταυτότητά μου να είναι ενιαία. Σε αυτόν τον αγώνα συμμετέχω ως μέλος του Δικτύου που ανήκει στην Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης και θεωρώ ότι είναι τιμή για τον ΣΥΡΙΖΑ και για όλη την Αριστερά να συμμετέχει σε αυτόν τον αγώνα. Δεν νομίζω ότι κανείς εκθέτει κανέναν συμμετέχοντας σε αγώνες. Αντίθετα, εκθέτει όταν αδιαφορεί».

ΕΡ: Και αριστερές δυνάμεις όμως εξέφρασαν την αντίρρησή τους στο να οδηγηθούν οι απεργοί πείνας στο κτίριο της Νομικής... 

ΑΠ. «Βεβαίως δεν υπάρχει μία Αριστερά αλλά πολλές και τώρα όπως και τον Δεκέμβρη του 2008 αλλά και στη Νομική του ΄73. Υπάρχει Αριστερά της ευταξίας αλλά και Αριστερά του αγώνα».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 28/05/2012 14:19:40

    Εκείνη η Κούρτοβικ που όπου έβλεπε πονεμένο αλγερινό και καταπονημένο αφγανό ήταν δίπλα του, που χάθηκε αυτή η ψυχή ; Δεν μπορεί να μην είναι μέλος της "Ρόζα".

  2. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 28/05/2012 14:21:22

    Kαι η αριστερα που πρεπει να εγκλει σθει στα σιδερα.

  3. S.P. avatar
    S.P. 28/05/2012 14:27:58

    Γιατί δεν πάει στο Πακιστάν ή στο Αφγανιστάν να ζήσει αυτός ο κύριος και να βοηθάει εκεί τους Ασιάτες;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2012 14:37:27

    ....Βεβαίως δεν υπάρχει μία Αριστερά αλλά πολλές και τώρα όπως και τον Δεκέμβρη του 2008 αλλά και στη Νομική του ΄73. Υπάρχει Αριστερά της ευταξίας αλλά και Αριστερά του αγώνα...
    "...αλλά και Αριστερά του μπάχαλου και του χάους ήθελε να πει.

    • romeo avatar
      romeo @ Strange Attractor 28/05/2012 14:41:41

      Την αριστερά στην Ελλάδα, να την ψάχνετε σε συντηρητικούς εκφραστές... Της Αριστεράς και της Προόδου...

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/05/2012 14:45:10

    Ρε παιδια δεν σταματαμε την πλακα .Να σας φερω και εγω οχι εναν αλλα 100 νοσταλγους της επταετιας . Για να μπορεις να μιλας ετσι πρεπει να εχεις καθαρη τη φωλια σου. Εισαι σιγουρος οτι ειναι;

    • Dark Blue avatar
      Dark Blue @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/05/2012 14:57:09

      και αυτό τι σημαίνει;... ότι απαλλάσσονται η υπερασπιστές των δολοφόνων τρομοκρατών, η ότι δεν πρέπει να τους αναφέρουμε ;;..... αυτό είναι ένα "νέο είδος" Δημοκρατίας ;;..... αριστεράς δημοκρατίας ;;

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2012 14:57:32

    Μη ζορίζεστε αγαπητοί, θα τους αντιμετωπίσει ο "Καιάδας" της ΧΑ με την δική του "συνιστώσα".
    Black Metal εναντίον της ρεμπέτισσας "Ρόζας".
    Καημένη μουσικη παιδεία μας, τι σού 'μελλε νά πάθεις

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο Θείος 28/05/2012 15:34:16

      Και στη μέση ο Δαναός, με Τζον Τίκη και Λάκη Τζορντανέλι στο πικάπ!

  7. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2012 15:03:14

    Πολύ σίγουρος. Πολλοί από εμάς έφαγαν πολύ ξύλο τότε. Για την υπεράσπιση της 17Ν έχεις να πεις τίποτα; Και σταματήστε επιτέλους τις προνοκάτσιες. Το antinews δεν είναι η ΝΔ - κάθε άλλο μάλιστα

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Factorx 28/05/2012 15:07:23

      Ασφαλως και ειναι λαθος η υπερασπιση τρομοκρατων. Το να παιρνεις ομως τη θεση ενος στελεχους και να την παρουσιαζεις σαν θεση κομματος αυτο ειναι κιτρινισμος.

      • Dark Blue avatar
        Dark Blue @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/05/2012 15:30:06

        Δεν μίλησα για θέση κόμματος, αλλά σίγουρα μιλάω για ανθρώπους-στελέχη-συμβούλους στον κορμό ενός κόμματος που θέλει να κυβερνήσει, και κρύβεται πίσω από τις λέξεις, Δημοκρατία, λαό, χωρίς να μιλάει ξεκάθαρα και να τολμάει να αναλύει τις θέσεις του για την τρομοκρατία, τα Εξάρχεια, και για όλα τα "ξαδέλφια" του στην ενδότερη περιοχή...... αυτό και μόνο κάνει επικίνδυνο τον ΣΥΡΙΖΑ.

      • kprotop avatar
        kprotop @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/05/2012 15:35:57

        Εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ έχετε αναγάγει την κωλοτούμπα σε τέχνη.

      • Factorx avatar
        Factorx @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/05/2012 15:42:12

        Σοβαρά; Είναι η Συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ ή οχι; Θες να γράψω και για άλλα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που πρωταγωνίστησαν τότε στην υπεράσπιση της τρομοκρατίας;

        • Dark Blue avatar
          Dark Blue @ Factorx 28/05/2012 15:49:51

          εμ δεν θέλει ;; για δώσε "πράγμα" factox, για δώσε...

      • dim avatar
        dim @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/05/2012 16:15:33

        Δεν είναι η θέση ενός στελέχους. Είναι πολλές συνιστώσες. Και οι συνιστώσες είναι συνδιαμορφωτές της πολιτικής ενός κόμματος. Δεν είναι μεμονωμένες εκφράσεις, αλλά συνασπισμός απο κόμματα. Οταν τα 8 απο τα 12 κόμματα χαϊδεύουν κουκουλοφόρους, λαθρομετανάστες και είναι υπερ της δραχμής, αυτό τι είναι? Έκφραση μεμονωμένη? Για να μη πουμε και για τον ίδιο τον Συν, που μετά τη φυγή της ανανεωτικής πτέρυγας του Κουβέλη, έχει μείνει σε αυτόν ό,τι πιο σκληρό και αριστερό διαθέτει πανευρωπαϊκά η αριστερά την εποχή αυτή.

  8. Παύλος avatar
    Παύλος 28/05/2012 15:40:36

    Είδατε πόσο ..."μανούλες" είναι στο οξύμωρο σχήμα;;;
    ........"της Αριστεράς και της προόδου" !
    Αν πρόοδος είναι τα στρατόπεδα Gulag,ή τα αναγκαστικά ψυχιατρεία, ή ο Μεγάλος Αδελφός, ή τα τείχη του Αίσχους, ή ο ανά την Υφήλιο ηττηθείς (ανύ) παρκτος Σοσιαλισμός, τότε να συμφωνήσω με τον όρο. Αλλά θα πρέπει και 'σεις οι αριστεροί να αποκαλείτε τον καρκίνο : "καλό σπυρί" !!!!!!!!!!

    • Λεωνιδας avatar
      Λεωνιδας @ Παύλος 20/08/2012 20:47:40

      Εξοχη αναλυση που ολοι πρεπει να διαβασουν για να ξερουν για την καταστροφη που οδηγει ο Συριζα την Ελλαδα.Χωρις απεργιες καταληψεις και με αγορα Ελληνικων προιοντων καυ αυξηση των Εξαγωγων η Ελλαδα θα ορθοποδησει οικονομικα σενα τριμηνο!

  9. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 28/05/2012 15:42:45

    Τελευταιες μελετες εδειξαν ο,τι για τη Μαχη των Συρακουσων, την Αλωση της Κωνσταντινουπολης , την Μικρασιατικη Καταστροφη, καθως επισης και την εξολοθρευση του Αμερικανικου Βουβαλου ενοχοι ειναι διαφοροι υποπτοι τυποι του Συριζα.

    ** Εκκρεμουν αποτελεσματα ερευνων για το τσουναμι και τον προσφατο σεισμο στην Ιαπωνια. Αλλα που θα παει, θα τους πιασουμε και τους υπολοιπους.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Κωνσταντινος 28/05/2012 16:06:07

      Κρύο «πασπαρτού» συριζαϊκό χιούμορ. Για την ταμπακιέρα τίποτα.

      Ήταν οι δεν ήταν υπερασπιστές της 17Ν τα εν λόγω συντρόφια σου; Έκαναν καλά ή έκαναν άσχημα; Αφού ρε γκρουπούσκουλε δεν μπορείτε να κρυφτείτε πίσω από το δάχτυλό σας, γιατί δε βγαίνετε να πείτε ευθέως τί είστε, να γλιτώσετε και την καζούρα;

      • Κωνσταντινος avatar
        Κωνσταντινος @ ΚΜ 28/05/2012 18:16:23

        Αν και χανω πολυτιμο χρονο γιατι εργαζομαι, μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για την ετυμολογικη προελευση της λεξης ''γκρουπουσκουλε''. Για το ''ρε''ειμαι ενημερος''

        • Γιαννης1965 avatar
          Γιαννης1965 @ Κωνσταντινος 28/05/2012 21:02:24

          Φίλε μπες στην ουσία κι ασε τους αστεισμους... Δεν υπαρχει χρονος πια για κανεναν μας, εδω που φτασαμε. Η μαγκια ειναι να λεμε την αποψη σου καθαρα και να μην λες σοφιστειες, αοριστολογιες κλπ... για τα οποια ειναι γνωστοι οσοι κρυβουν την ακραια ιδεολιγια τους (οποια κι να ειναι αυτη..) πισω απο εξυπναδες.. Κοιταξε ομως καλα τον καθρεφτη πρωτα...πριν απαντησεις

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κωνσταντινος 28/05/2012 17:09:39

      Επίσης μελέτες αποδείξανε πως γλυτώσαμε την υπερθέρμανση του πλανήτη χάρη στο χιούμορ (ακραίος ευφημισμός) των Συριζαίων...

      • Κωνσταντινος avatar
        Κωνσταντινος @ TopGunZ 28/05/2012 18:19:11

        Αν κρινω απο το ονομα σας το ''ωφελιμο βεληνεκες'' του χιουμορ σας δεν πρεπει να ''ενθουσιαζει''

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ Κωνσταντινος 28/05/2012 19:23:04

          Να δοκιμάσω κι εγώ, παρ' όλο που δεν είμαι και πολύ καλός αστειάτορας;
          Κρίμα που στον καιρό της γαλλικής Επανάστασης δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα ο Νίγηρας, θα είχαν αποφευχθεί οι ατυχείς δηλώσεις με το παντεσπάνι.
          Τι λες καλό;
          Υπονοούμενα με το nickname προσοχή δεν δέχομαι, έχω μια ελαφρά ευαισθησία. :)

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κωνσταντινος 28/05/2012 22:27:23

          Καλύτερα να μιλούσατε για "αυτονομία ρεζερβουάρ" γιατί πρόκειται για αυτοκίνητο. Επίσης, ποτέ το χιούμορ μου δεν είχε ως σκοπό τον "ενθουσιασμό", αντιθέτως μάλιστα, περισσότερο στον "εκνευρισμό" αποσκοπώ, και όπως αποδεικνύετε είμαι ιδιαίτερα επιτυχής. Να περιμένω και άλλον "αλεξιπτωτιστή" σχολιαστή να προσπαθήσει να κάνει αστείο με το ψευδώνυμό μου πριν του ρίξω μια ξήγα για πολλοστή φορά, ή εσείς και ο αντίστοιχος Ανελληνάκιας ήσασταν για σήμερα?

      • juliet avatar
        juliet @ TopGunZ 28/05/2012 20:44:27

        Top,
        για το κίνημα της πατάτας υπεύθυνος ήτανε ο Δαναός ...η δόξα ανήκει στον σοφό γέροντα.

  10. Dimitris avatar
    Dimitris 28/05/2012 15:52:25

    Οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να ξεμπροστιαστούν μία-μία για αυτά που πρεσβεύουν για τα εθνικά, για το μεταναστευτικό, για την ένοπλη πάλη, για κοινωνικά θέματα (αποποινικοποίηση χασίς), για κάθε @#$%*^& που έχουν ξεφουρνίσει, για να ξέρουν όλοι με ποιους έχουν να κάνουν.....

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Dimitris 28/05/2012 21:51:06

      Σε αυτό συμφωνώ. Όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω.
      Όμως να μην επικεντρωθούν μόνο στη στείρα επίθεση, αλλά να παρουσιάσουν και την εναλλακτική οδό.

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 28/05/2012 16:35:57

    Με αυτές τις συνιστώσες επιθυμούσε να συγκυβερνήσει ο Παναής ;
    Ουάουου !!!!

    Αν δεν ήξερε (λεω αν δεν) ώρα να το ξανασκεφτεί ...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ roadrunner 28/05/2012 18:53:21

      Παναήαμ!!!

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 28/05/2012 16:45:21

    http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/385713_423923077629830_100000364237883_1325123_1369102279_n.jpg

  13. Ναύαρχος avatar
    Ναύαρχος 28/05/2012 17:09:40

    Οι αυτοαποκαλούμενοι "προοδευτικοί", αυτόκλητοι υπερασπιστές των αδύναμων και των ιδεολόγων (μεταναστών, μελών της 17ης Νοέμβρη κλπ) γιατί αντιδρούν κατά της κ. Λαγκάρντ -Διευθύντρια του ΔΝΤ- που υποστηρίζει παιδιά από το Νίγηρα περισσότερο από εμάς τους Έλληνες; ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ έχουν-δεν έχουν μηνιαίο εισόδημα 100 δολλαρίων;
    Αυτοί δεν ήταν που παλιότερα έκαναν εράνους για Νικαράγουα και λοιπές χώρες του (αν)υπαρκτου σοσιαλισμού;

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/05/2012 18:03:50

    Οι προσωπικές απόψεις και προτιμήσεις ατόμων φυσικά δεν επισείουν την συλλογική ευθύνη ομάδας συνιστώσας ή ενός κόμματος.
    Δεν μπορούν όμως υπερασπιστές δολοφόνων να αποτελούν μέλη κόμματος και να μην αποδοκιμάζονται όταν:
    Οι δολοφόνοι χαρακτηρίζονται "αγωνιστές με ευγενή κίνητρα;"
    Επαναστατικές και προοδευτικές αριστερές κινήσεις που καταπολεμούν τον Καπιταλισμό οι δολοφονικές ενέργειες;

    Γιατί αν πολιτική έκφραση είναι η άσκηση βίας και μάλιστα δικαιολογημένη, ανάλογα με τους θύτες και τα θύματα τότε ο κάθε Γιαννόπουλος δεν είναι τίποτα άλλο από ένας ερυθρός ....φασίστας ....δικαιολογώντας τις πράξεις και τις θεωρίες του Εθνικοσοσιαλισμού.
    Αν οι δολοφονίες δεν κρίνονται με βάση την πράξη αλλά τις πολιτικές ιδέες και τα πιστεύω τότε ο κάθε Γιαννόπουλος είτε ερυθρός είτε μελανοχίτωνας... ας είναι περήφανος γιατί έχουμε δημοκρατία και μπορούν να αερίζονται εκφέροντας λόγο ...
    Να το παίζουν πολιτικοί δεν μπορούν.

  15. airman avatar
    airman 28/05/2012 21:22:06

    ''Υπάρχει Αριστερά της ευταξίας αλλά και Αριστερά του αγώνα''
    Η οποία αριστερά ''μεταλλάσσεται'' σε συνιστώσα της μάσας και του βολέματος. Όταν δε το οικοδόμημα κινδυνεύει να κατεδαφιστεί, φοράει τη μάσκα ''του αγώνα και της προόδου'' γιατί είναι γλυκιά η κουτάλα!

  16. Gianni Morandi avatar
    Gianni Morandi 28/05/2012 23:17:41

    Όταν ο κ.Σαμαράς πρότεινε να γίνει κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ και να εφαρμόσει το πρόγραμμά του δεν τα ήξερε αυτά ;

  17. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 29/05/2012 00:25:59

    ΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ 17Ν ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΑ
    Σοβαρά ερωτήματα γεννώνται , λίγες εβδομάδες προ των εκλογών , για τις σχέσεις κορυφαίων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ με τις σκοτεινές διαδρομές της τρομοκρατίας στην Ελλάδα.

    Δεν είναι μόνο οι νομικοί που προέρχονται από το συγκεκριμένο κόμμα και κατά καιρούς έχουν υπερασπιστεί καταδικασθέντες για συμμετοχή σε τρομοκρατικές οργανώσεις αλλά και στελέχη του που κατέθεσαν ως μάρτυρες υπεράσπισης στις δίκες της 17Ν και του ΕΛΑ κατά την διετία 2003 – 2005.

    Κυριότεροι αυτών είναι ο καθηγητής Βένιος Αγγελόπουλος , μέλος της συντονιστικής επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος είχε κρατηθεί και ανακριθεί επί τέσσερις ώρες προ εννέα ετών σε αμερικάνικο αεροδρόμιο επειδή ήταν συμφοιτητής και φίλος του εγκέφαλου της 17Ν Αλέκου Γιωτόπουλου. Μάλιστα τον Ιούλιο του 2003 ο Αγγελόπουλος κατέθεσε υπέρ του Γιωτόπουλου αναφέροντας ότι ήταν βέβαιος για την αθωότητά του.

    Περαιτέρω ο επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ Μανώλης Γλέζος είχε καταθέσει στην ίδια δίκη υπέρ του αθωωθέντος τελικώς Γιάννη Σερίφη για τον οποίο είχαν καταθέσει και άλλα ενεργά μέλη σήμερα του κόμματος Τσίπρα , όπως ο γιατρός Νίκος Μανιός και ο Παναγιώτης Λάμπρου οι οποίοι μάλιστα υπερασπίστηκαν τον Σερίφη και στη δίκη του ΕΛΑ.

    Ο Μανιός για τους γνωρίζοντες τα μεταπολιτευτικά μονοπάτια του τρόμου ήταν επί 26 χρόνια ένας από τους ελάχιστους «συνήθεις υπόπτους» και συχνά – πυκνά καλούνταν σε «φιλικές συζητήσεις» στην Ασφάλεια και αργότερα στην Αντιτρομοκρατική.

    Δ. Γιαννακόπουλος

    Σημείωση : Δημοσιεύουμε το άρθρο όχι για πλήξουμε το ΣΥΡΙΖΑ , όχι γιατί έχουμε να σας προτείνουμε τι άλλο θα πρέπει να ψηφίσετε, αλλά μόνο και μόνο για να μην ξεχνάμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι χρόνια μέσα στη βουλή και ότι υπάρχουν πολλά ατοπήματα και φήμες κατά καιρούς τα οποία τείνουμε να ξεχάσουμε και να δείξουμε τυφλή εμπιστοσύνη στον Αλέξη Τσίπρα.

    http://www.efthimia.gr/wordpress/2012/

  18. Nik avatar
    Nik 29/05/2012 02:20:53

    Η υπόθεση θυμίζει εκείνη την ατάκα "αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη των ενεργειών της 17Ν". Που τόσο θυμίζει την πρόσφατη μπαρούφα περί "πολιτικής καταγγελίας του μνημονίου" σε αντιδιαστολη με τη νομική που θα γίνει σε άλλη διάσταση, άλλο χρόνο, άλλο τόπο. Προοδευτικές σκέψεις, βαθιές, μεγάλες! Πρέπει να ομολογήσετε όμως, το αριστερό δούλεμα έχει μια ιδιαίτερη κομψότητα!

  19. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 29/05/2012 04:21:00

    Ακου Δεκέμβρης του '08...Τόσο ανάγκη έχετε στην Αριστερά απο αγώνες και απο σύμβολα;Τι συνέβη τότε και είναι ορόσημο;Τι αλλάγή ήρθε στην ζωή μας;
    Αφήστε τις ανοησιες συντρόφια

  20. rasputin avatar
    rasputin 29/05/2012 16:37:10

    Δυστυχώς επιβεβαιώνεται η ρήση ότι έχουμε αυτούς που μας αξίζουν .
    Ανεξαρτήτως πολιτικών χώρων και με κάποιες φωτινές εξαιρέσεις , στο σύνολο του πολιτικού φάσματος έχει μαζευτεί ότι φρούτο βάζει ο νους σας .
    Στην περίπτωση του Σύριζα , το μόνο εύκολο είναι να απαντά κανείς με γενικεύσεις του τύπου "τρομοκρατούν το λαό , ρίχνουν λάσπη τα μεγάλα συμφέροντα γιατί φοβούνται τον επαναστάστη Τσίπρα" και άλλα παρόμοια συνθηματάκια .
    Το δύσκολο είναι να παραδεχτεί κανείς ότι δυστυχώς για την χώρα μας και τον λαό της , 20 μόνο ημέρες εντατικής ενασχόλησης με τις απόψεις και δράσεις των στελεχών του συγκεκριμένου κόμματος , ως υποψήφια δύναμη εξουσίας , ήταν υπεραρκετές για να φανεί η απίστευτη ακαταλληλότητά τους .
    Μετά αναρωτιόμαστε για ποιον λόγο ζούσε και βασίλευε ο δικομματισμός .
    Μήπως επειδή οι άλλοι είναι χειρότεροι;