27/02/2009 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνθήκες ασφυξίας στην αγορά

Συνθήκες ασφυξίας διαμορφώνονται στην αγορά, όπως δείχνουν στοιχεία που δημοσιοποίησε η  Τράπεζας της Ελλάδος. Τα δάνεια προς επιχειρήσεις και νοικοκυριά σημείωσαν τεράστια πτώση τον Ιανουάριο. Είναι χαρακτηριστικό ότι τον περασμένο μήνα δόθηκαν στεγαστικά δάνεια ύψους μόλις 121 εκατομμυρίων ευρώ, έναντι 867 εκατομμυρίων το Δεκέμβριο, ενώ τα καταναλωτικά δάνεια του Ιανουαρίου δεν ξεπέρασαν τα 30 εκατομμύρια ευρώ, από 152 εκατομμύρια το Δεκέμβριο.

Στις επιχειρήσεις ο ρυθμός επέκτασης συγκρατήθηκε στο 18,2% από 20% το Δεκέμβριο, ενώ συνολικά ο ρυθμός αύξησης των δανείων επιβραδύνθηκε στο 15% με ετήσιο στόχο 10%. Συνολικά επιχειρήσεις και νοικοκυριά οφείλουν στις τράπεζες 250 δισεκατομμύρια, από τα οποία 133 δισ είναι τα χρέη των επιχειρήσεων και 117 δισ. των νοικοκυριών.

Στο λιανεμπόριο, σημειώθηκε κάμψη κατά 7,1% σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2007. Οι πωλήσεις στα καταστήματα ένδυσης και υπόδησης έπεσαν κατά 15,4%, στα μικρά καταστήματα τροφίμων κατά 10,7%, στα σούπερ μάρκετ 4,7% και στα βιβλιοπωλεία 13,5%. Αύξηση καταγράφηκε μόνο στα καταστήματα φαρμακευτικών ειδών και καλλυντικών κατά 3%. Πτώση 4% σημείωσε ο γενικός δείκτης τιμών παραγωγού στη βιομηχανία. Η κακή εικόνα συμπληρώνεται από τη νέα σημαντική πτώση στις πωλήσεις αυτοκινήτων καθώς το Φεβρουάριο υποχώρησαν κατά 40%, σύμφωνα με δηλώσεις των εισαγωγέων ΙΧ.

Επίθεση στις τράπεζες γιατί έχουν κλείσει τις «κάνουλες» της χρηματοδότησης όχι μόνο των επιχειρηματικών δανείων αλλά ακόμη και των δανείων προς τους μικρομεσαίους που δίνονται με την εγγύηση του Δημοσίου εξαπέλυσαν οι πρόεδροι των επιμελητηρίων της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 27/02/2009 22:54:49

    οταν το 2002 νομίζω πήγα στο εμπορικό επιμελητήριο
    οπου θα μας παρουσίαζαν την δημιουργία του ΤΕΜΠΕ,
    γυρνώντας στο σπίτι μου έγραψα αυτό.
    ΕΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΤΙΜΙΟ
    Εάν το κράτος ήταν τίμιο και σωστό, και ήθελε να εγγυηθεί επιχειρηματικά δάνεια δεν θα έκαμνε όλη αυτή τη διαδικασία.
    Θα έλεγε απλά.
    Πόσο φόρο εισοδήματος πλήρωσες το προηγούμενο έτος?
    30% του ποσού αυτού σου εγγυώμαι να το δανειστείς φέτος από όποια τράπεζα θέλεις και για όποιο λόγο θέλεις.
    Όλη αυτή η διαδικασία είναι κλοπή του δημοσίου χρήματος.
    Κλοπή.
    Συνειδητή από έμπειρους οικονομολόγους που διασπαθίζουν το δημόσιο
    Χρήμα.
    Με βάση αυτή σας παρακαλώ να ασκήσετε δίωξη κατά παντός υπευθύνου.
    Θεωρώ ότι οι αποδείξεις είναι επαρκείς.
    Τότε μου φάνηκε αστείο.Σήμερα σοβαρά συζητάμε να μας σώσει το ΤΕΜΠΕ κοροϊδευόμαστε.

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 27/02/2009 23:49:58

    Factora σε βλεπω πολυ active τις τελευταιες ημερες!!και το σπουδαιοτερο πολυ σοβαρο και αντικειμενικο!!Παντα τετοια και ακομη καλυτερα!!!

  3. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 28/02/2009 10:34:20

    Γιατί εκπλήσσει η μείωση των καταναλωτικών δανείων από Δεκέμβρη σε Γενάρη; Τον Δεκέμβρη τα δάνεια χρειάζονται στους καλούς οικογενειάρχες για να πάνε χριστουγεννιάτικες διακοπές τις οικογένειές τους σε χειμερινά καταλύματα που κράτησαν τις τιμές τους στα ύψη (για άλλους είναι η κρίση). Και μια αφελής ερώτηση. Καλά, όλες αυτές οι επιχειρήσεις που χειμάζονται και οδύρονται ότι τα δάνεια δίνονται στάγδην, και θα αναγκαστούν να απολύσουν και να κλείσουν και και και..., δεν έχουν κάνει κομπόδεμα από τις εποχές των παχειών αγελάδων, να έχουν για τους δύσκολους καιρούς; 'Η μήπως κάθε οικονομική χρονιά είναι αυτόνομη κι ότι βγάλαμε, βγάλαμε, το "επενδύσαμε" και ξεκινάμε την επόμενη από το μηδέν; Κατά τ' άλλα, στην πυρά οι κυβερνήσεις για τα ελλείμματα, τα δικά μας ελλείμματα κυρίως νου, ειλικρίνιας και δευτερευόντως οικονομικά, στο απυρόβλητο.

  4. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 28/02/2009 10:52:07

    Τα ψεματα τελειωσαν κυριοι! Ο καθε κατεργαρης στο παγκο..

  5. Nick avatar
    Nick 28/02/2009 12:09:30

    Αντί να χαίρονται που μειώνεται ο δανεισμός, φωνάζουν σαν Αμερικανάκια.

  6. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2009 12:43:41

    Nick- dil. imastan amerikanakia ke den to kserame tosa hronia ...

  7. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 28/02/2009 12:46:15

    ma giati sumbainei auto sthn oikonomia kai stis trapezes, stous emporous kai stous katanalwtes? afou to genarh den eixame epeisodia opws ton dekembrh...

  8. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2009 12:49:00

    Και θα αρχίσουν τώρα ο ΚΚ (Ντόρα) ,ΓΑΠ να πλακώνονται με Kaczynski (Tusk) ποιος είναι ποιο αμερικανάκια χα χα χα

  9. Nick avatar
    Nick 28/02/2009 13:01:24

    Το ξέραμε atakte απλά δεν το λέγαμε στα φανερά. Από υποκρισία σκίζουμε.

    Βλέπεις, άντε τώρα να συνηθίσει ο νεοΈλλην δίχως τη πιστωτική κάρτα, δίχως το SUV που το πάρκαρε έξω από τις καφετέριες για να δείξει μούρη, δίχως το σπίτι στα Β.Π ή Ν.Π, γενικά δίχως το lifestyle.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/02/2009 14:50:27

    Δηλαδη,να δανεισουν οι Τραπεζες,σε ποιους και γιατι,οταν ο κοσμος απο κατω,κατι απο αληθινα γεγονοτα,κατι απο ψυχολογια,δεν αγοραζει;
    Αρα,προς τι το μισος;
    Αμα το κανουν,θα βαρεσουν κανονι αμεσως,αφου τα δανεια,δεν θα επιστραφούν.

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/02/2009 14:56:02

    Μα στην αναμπουμπουλα,χαιρεται ο λυκος.Και αρπαζει ο,τι μπορει.
    Ο δε μεγας δημοσιογραφος Εισαγγελατος,εκλαιγε γοερα,γιατι δεν δανειζαν οι Τραπεζες,για να αγορασει το ποπολο, αυτοκινητα,οταν η μεν Αθηνα δεν περπατιεται,απο το χαος,οι δε Τραπεζες,εβγαλαν στο σφυρι χιλιαδες αυτοκινητα,που αγοραστηκαν απο ανεγκεφαλους ,με μηδεν προκαταβολη.

  12. ariel avatar
    ariel 28/02/2009 22:06:54

    @11 Προβοκάτορα ομολογώ, πως δεν λυπάμαι καθόλου αυτούς που χάνουν αυτά που αγόρασαν χωρίς να υπολογίσουν τα οικονομικά τους. Ανοίγεσαι μέχρι εκεί που σε παίρνει. Δεν βάζεις δόσεις για αυτοκίνητα, τηλεοράσεις plasma, λούσα ή άλλα αχρείαστα, όταν δεν έχεις να φας.