#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2009 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζουν να μας δουλεύουν με τις δημοσκοπήσεις

 

Πριν από λίγο καιρό γράφαμε πως  οι δημοσκοπήσεις θα αποτελέσουν ένα από τα βασικά εργαλεία που θα χρησιμοποιήσει η Ντόρα στη μάχη για τη διαδοχή. Μάλιστα τονίζαμε πως αυτοί οι μηχανισμοί αποτελούν μέρος του κλασσικού συστήματος …Ρουσόπουλου, για τον έντεχνο σχηματισμό εντυπώσεων  (www.antinews.gr/?p=17655).

  Σε κάθε περίπτωση η Ντόρα, η οποία ήταν η μόνη που δεν ήθελε η εκλογή να διεξαχθεί από τη  κομματική βάση ( http://www.antinews.gr/?p=17914), προσπαθεί να βελτιώσει την εικόνα της στους απλούς νεοδημοκράτες έχοντας επίγνωση, πως δε διαθέτει τους συσχετισμούς. Ιδιαίτερα τώρα που όλοι έχουν αντιληφθεί πως σύρθηκε από την πίεση του κόσμου για να αποδεχτεί την αλλαγή των διαδικασιών.

Στο πλαίσιο αυτό είναι γνωστό πως οι «μητσοτακικοί» συνιστούν περίπου το 30% μέσα στο συνέδριο, και σίγουρα πολύ λιγότερο μέσα στη εκλογική βάση της Νέας Δημοκρατίας.

Παρόλα αυτά η σημερινή δημοσκόπηση της Απογευματινής (από την εταιρεία Pulse RC), προσπαθεί να μας πείσει πως η κ. Ντόρα Μπακογιάννη καταλαμβάνει το  44%, ο Δ. Αβραμόπουλος το 42%, και ο  Αντ.Σαμαράς στο 36%, μόλις μία (!) μονάδα πάνω από το Π. Ψωμιάδη.

 Όπως λέει και ο γνωστός θεατρικός συγγραφέας …έτσι είναι …εάν έτσι νομίζετε…

 Είναι φανερό πως …βολεύει την Αγία Οικογένεια να έχει στο β γύρο (εφόσον περάσει) τον Αβραμόπουλο, και όχι τον Σαμαρά από τον οποίο υστερεί σε ιδεολογικούς, πολιτικούς και κοινωνικούς όρους.

 Ψάχνοντας όμως καλύτερα τα της δημοσκόπησης μπορούμε να παρατηρήσουμε πως η ερώτηση αφενός έχει να κάνει με τη δημοφιλία (sic) των τεσσάρων υποψηφίων, (να θυμίσουμε πως ο πιο αντί-δημοφιλής υποψήφιος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ το 1996 ήταν ο Σημίτης)  αφετέρου το δείγμα της πανελλαδικής έρευνας με τηλεφωνική δημοσκόπηση , δεν διεξήχθη ανάμεσα σε μέλη της Ν.Δ. , σε αυτά δηλαδή που, στο τέλος της ημέρας,  θα κρίνουν το αποτέλεσμα, αλλά σε ένα τυχαίο δείγμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NYXTA avatar
    NYXTA 18/10/2009 15:30:11

    H A' Aθηνων οπου η βάση της ΝΔ. ειναι πολυπληθης, ψηφιζει Ντορα (απαρτιζεται απο υψηλοβαθμους δημισιους υπαλληλους,καταστηματαρχες, μεσοαστους).
    Ο Σαμαρας μπορει να ψηφιστει απο τα ΒΠ (Ν. Ψυχικο, Π. Ψυχικο, Αγ. Παρασκευη, Χαλανδρι, Παπαγου).

    • trellakias avatar
      trellakias @ NYXTA 18/10/2009 16:18:25

      Φίλε ή φίλη ΝΥΧΤΑ η Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα και ειδικότερα η Α Αθηνών που έχει εγγεγραμένους 504.885 πολίτες με ψήφους το 2009 η ΝΔ 96.770 και σταυρούς η Κ. Μπακογιάννη 36.502. Πιστεύεις δηλαδή πως η Α Αθηνων είναι βαρόμετρο γιατί θέλει ο κόσμος της ΝΔ ?
      Το πρόβλημα που ανέκαθεν είχε η ΝΔ ήταν ότι δεν άκουγαν τα στελέχη τι ήθελε η βάση, μακριά από το Κολονάκι, και την περιβόητη Α Αθηνών!
      Το ζήτημα είναι να τελειώνουν από τα εσωκομματικά τους και να ασχοληθούν με την κυβέρνηση της πράσινης ανάπτυξης, και να κάνουν επιτέλους αντιπολίτευση!!!!!!!!!!!!!!!

  2. outis avatar
    outis 18/10/2009 16:06:28

    44% + 42% + 36% + 35% = 157% !!

    • αντί avatar
      αντί @ outis 18/10/2009 20:22:29

      Η δημοσκόπηση έχει να κάνει με τη δημοφιλία των υποψηφίων.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 18/10/2009 16:25:07

    Είμαι σίγουρος ότι εύκολο θα την έβγαζαν και καταλληλότερη τα γκάλοπ σε μια διαπλανητική υποψηφιότητα.

    Αλήθεια φάκτορα μου τα βρήκε ο Μητσακοφόρος Βαγγέλας με την εκλεκτή των Καρπαθίων τέτοιες «εκπλήξεις»;

  4. mpaxalo avatar
    mpaxalo 18/10/2009 16:44:49

    Πόσους έπεσε η Ντόρα στην Α Αθηνών απο την προηγούμενη φορά; 20.000; Γιατί δεν μας το λένε κι αυτό;

  5. eleftheros avatar
    eleftheros 18/10/2009 17:29:36

    Έκανε τον κύκλο της η αυτοκράτειρα Θεοδώρα.
    Έγινε Υπουργός Εξωτερικών και, κατά την ταπεινή μου άποψη, και πολύ της ήτανε.
    Η προσπάθειά της να γίνει αρχηγός της Ν.Δ είμαι καμμένο χαρτί εξ ορισμού, αφού και οι πέτρες ξέρουν ότι κάτι τέτοιο θα έφερνε σε διάσπαση τη Ν.Δ., που δεν μπορεί να αντέξει άλλο την υπονόμευση των αρχών της από τις παρασκηνιακές κινήσεις του Μητσοτακέϊκου εδώ και πολλά πολλά χρόνια.
    Ήλθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα.
    Είναι σαν να καλείς κάποιον στο γάμο του γιού σου και αυτός να την πέφτει στη νύφη!

  6. Hπειρώτης avatar
    Hπειρώτης 19/10/2009 09:40:41

    Οποιος πιστευει ότι δεν θα εκλεγει η Ντορα αρχηγός ειναι εκτός πραγματικότητας ή εκφραζει τις επιθυμιες του.
    Στον περιγυρό μου δεν υπάρχει κανεις που να αμφιβαλλει για την επικρατηση της ψηλής.Δεν εξεταζω αν ειναι η καταλληλοτερη για την ηγεσία, βλέπω το ρευμα που υπάρχει. Δεν θα χρειαστει Β γυρος.