18/12/2009 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζονται οι διαξιφισμοί Σαμαρά – Μητσοτάκη, μέσω εκπροσώπων

Σε συνέντευξή του στο «Κανάλι 1» του Πειραιά ο κ. Μαρκόπουλος είπε προχθες, αναφερόμενος στην τελευταία εμφάνιση του Επιτίμου της ΝΔ στο Mega πως «οι εμφανίσεις του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη δεν βοηθούν το πολιτικό σύστημα και τον τόπο, ούτε τη ΝΔ που τον αγκάλιασε και τον έκανε πρωθυπουργό. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να μιλάει έτσι» (http://www.antinews.gr/?p=28098).

Σήμερα απάντησε ο διευθυντή του γραφείου του κ. Μητσοτάκη, Γιάννη Πευκιανάκης: «Θεωρώ υποχρέωση να ζητήσω συγγνώμη για λογαριασμό του κ. Μητσοτάκη, διότι πράγματι διέπραξε το βαρύ ατόπημα να μιλήσει για την βαθειά κρίση που αντιμετωπίζει σήμερα η πατρίδα μας, χωρίς προηγουμένως να πάρει την άδεια του κ. Κ. Μαρκόπουλου. Κατά τα λοιπά, ο κ. Μαρκόπουλος ούτε καν πρωτοτύπησε. "Το δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς" στον κ. Μητσοτάκη το έχει πει πολύ πριν απ αυτόν ο αείμνηστος Αγαμέμνων Κουτσόγιωργας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικός avatar
    περαστικός 18/12/2009 11:23:49

    Εδώ που τα λέμε, αδικαιολόγητος ο Μαρκόπουλος. Ίσως λόγω απειρίας. Στο κάτω κάτω με τον γάντι φέρθηκε στον Σαμαρά ο Μητσοτάκης προχθές. Όπως γράφτηκε και στο antinews, "πέταξε λευκή πετσέτα". Πολύ κακή αρχή για Μαρκόπουλο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ περαστικός 18/12/2009 13:11:53

      Νομίζω ότι έκανε καλα. Δεν είναι υπεράνω κριτικής ο Μητσοτάκης. Μια χαρά του τα είπε.

  2. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 18/12/2009 11:30:04

    Πάρτε το χαμπάρι παιδιά να τελειώνουμε.
    Η Μητσοτάκης και οι οικογένειά του θεωρούν τη Νέα Δημοκρατία και την Ελλάδα εν δυνάμει ιδιοκτησία τους, προφανώς μάλιστα κληρονομικώ δικαιώματι.
    Είναι θέμα νοοτροπίας βαθειάς ριζωμένης στο υποσυνείδητο.
    Ο Μαρκόπουλος τους λέει το προφανές, δηλαδή μην βρίζετε τον Κώστα Καραμανλή και αυτοί ανταπαντούν ότι είναι δημοκρατικό τους δικαίωμα.
    Είναι δυνατό ποτέ να μονιάσει ένα κόμμα όταν η μειοψηφία κοιτάει συνεχώς το οικογενειακό της συμφέρον σε βάρος της ενότητας;
    Νομίζω ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα πρέπει, κάποια στιγμή, να κάνει μια εντελώς ανοικτή κουβέντα με τα δύο αδελφάκια.
    Τελεσίγραφο και γαία πυρί μυχθήτω.
    Δεν είναι δυνατόν αντί να κυνηγάμε τους πασόκους να κοιτάμε συνεχώς την πλάτη μας μπας και έρχεται κανα στιλέτο.

    • ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
      ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ @ ελεύθερος 18/12/2009 14:01:08

      Συγγνώμη αλλά ο Μητσοτάκης φταίει που ο Καραμανλής ήταν φοβικός, αναποφάσιστος και βραδυκίνητος; Ο Μητσοτάκης μπορεί να ευθύνεται για την υπονόμευση του Καραμανλή, όχι και για τα κουσούρια του όμως.

  3. spm avatar
    spm 18/12/2009 11:34:25

    Η δήλωση Μαρκόπουλου, απ οτι ειδα μιλούσε για την παρεμβαση Μητσοτάκη, στο κομματι που αναφερθηκε στην κυβερνηση Καραμανλή και την οικονομική της πολιτική. Αλλα η συνηθης πρακτική του Μητσοτάκη δεν τον αφησε να μη σχολιασει και τον Καραμνλη.
    Και η ερωτηση ειναι: οσο καιρο ηταν η κορη του υπουργος εκείνης της κυβερνησης, γιατι δεν εκεμε κανενα αρνητικο σχόλιο για την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης Καραμανλή?
    Και η δευτερη ερώτηση αν είχε εκλεγει η κορη του στη θέση του Προέδρου της ΝΔ -ευτυχως γλιτωσαμε απ΄αυτο- θα έκανε τετοιου ειδους παραμβάσεις?
    Νομίζω οτι οι απαντήσεις, ειναι αυτονόητες για κάθε νοημων άνθρωπο σε αυτη τη χώρα.
    Εκτος και αν εχει να μας πει κατι αλλο ο κος Πευκιανάκης!!!

  4. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/12/2009 11:50:35

    Συγγνώμη, αλλά ο Μητσοτάκης είναι πρώην πρωθυπουργός, δεν νομίζω ότι είπε παράλογα πράγματα και δεν νομίζω ότι είχε δίκιο ο Μαρκόπουλος να βγάλει τέτοια ανακοίνωση. Μπορεί να διαφωνεί κανείς μαζί του στο ά ή το β΄, αλλά ένας πρώην πρωθυπουργός και άνθρωπος με εμπειρία δεν μπορεί να ζητά άδεια προκειμένου να πει αυτά που θεωρεί ότι πρέπει να πει. Έλεος! Λίγο περισσότερο πολιτικό πολιτισμό παρακαλώ!
    Αν θεωρείτε βέβαια επιτυχημένη τη διακυβέρνηση Καραμανλή, εντάξει, πάει πάσο. Προσωπικά, τον θεωρώ από τους πλέον αδιάφορους και αποτυχημένους πρωθυπουργούς των τελευταίων 30 ετών.
    Και προλαμβάνω τις τυχόν ενστάσεις λέγοντας ότι και υποστήριξα και ψήφισα Σαμαρά (φαίνεται και από παλιότερα σχόλιά μου εδώ).

    • πρώτα η ελλάδα avatar
      πρώτα η ελλάδα @ Μάρκο Τ 18/12/2009 12:06:37

      Μάρκο, υπήρχε ποτέ περίπτωση να βγεί ο Κώστας Καραμανλής να κατηγορήσει το Μητσοτάκη για την τριετία 1990-1993;
      Θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο ο Καραμανλής;
      Εσύ πίστευε ότι θέλεις και για τους δύο αλλά η διαφορά πολιτικής ωριμότητας, εντιμότητας αλλά και fairplay ανάμεσα στους δύο άνδρες είναι η μέρα με τη νύχτα.
      Οι οξείς τόνοι εναντίον του Κώστα Καραμανλή από το Μητσοτάκη δείχνουν ότι ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ γιατί είναι τόσο αντιπαθής, όχι μόνο στη Νέα Δημοκρατία αλλά και σε όλη την κοινωνία.
      Ήταν πολύ μεγάλο το λάθος του Μητσοτάκη να κατηγορήσει τον Καραμανλή και για ένα ακόμη λόγο.
      Δίνει άλλοθι στο πασόκ να επικαλείται στο μέλλον τα λόγια του Μητσοτάκη εναντίον της Νέας Δημοκρατίας, ισχυριζόμενο "μα σας τα έλεγε ακόμη και ο επίτιμος προεδρός σας".
      Φάουλ, μεγάλο φάουλ, κύριε Μητσοτάκη.
      Μουτζουρώσατε άλλη μία σελίδα στην ήδη επιβαρυμένη πολιτική σας διαδρομή.
      Τελικά για ποιόν δουλεύει το Μητσοτακέϊκο εκτός από την ίδια την Αγία οικογένεια;

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ πρώτα η ελλάδα 18/12/2009 12:29:49

        Ο Καραμανλής δεν θα το έκανε γιατί ειναι δειλός. Είναι γενικά δειλός και φοβικός πολιτικός. Θα χρησιμοποιούσα τον άλλο, λαϊκό όρο αντί για το "δειλός", αλλά σέβομαι τον χώρο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Μάρκο Τ 18/12/2009 12:59:17

      Μα δεν του είπε κανείς να ζητήσει άδεια. Αλλά επειδή δεν έχει επιχειρήματα ο Μητσοτάκης, πρέπει να βγούμε να πούμε κάτι μαξιμαλιστικό. Ότι δήθεν του είπαν να ζητούν άδεια.

      Η ουσία είναι αλλού και το ατόπημα Μητσοτάκη είναι άλλο. Ο Μητσοτάκης θέλει να είναι υπεράνω κριτικής. Θέλει να είναι στο απυρόβλητο. Δικαιούται αυτός να κριτικάρει τον Καραμανλή και τον καθένα και δεν δικαιούνται να τον κριτικάρουν οι άλλοι. Δεν έχει δικαίωμα δηλαδή ο Μαρκόπουλος να πει τη γνώμη του για τη γνώμη του Μητσοτάκη; Πρέπει πρώτα να ζητήσει την άδεια του Μητσοτάκη όποιος θέλει να του κάνει κριτική;

      Γεμάτη αλαζονεία και περιφρόνηση προς τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του κόμματός του η ανακοίνωση του Μητσοτάκη. Ο γνωστός αιώνιος Μητσοτάκης. Αν δεν του αρέσει η κριτική που κάνουμε να κόψει τις δηλώσεις και να κάτσει σπίτι του για τσαγάκι. Αν κάνει δηλώσεις θα μπορούμε να απαντούμε και θα υπόκειται και αυτός στη δική μας κριτική. Σαν ίσος προς ίσο. Υπεράνω κριτικής δεν είναι κανένας.

  5. pikras avatar
    pikras 18/12/2009 12:12:58

    Ο Μαρκόπουλος ήτνα φάουλ , εμφανίστηκε βασιλικότερος του βασιλέως....Η "αντιπολίτευση" να ασκείται όταν πρέπει....΄Φαντάσματα δεν υπάρχουν παντού και πάντοτε. Παιδιά ηρεμείστε!

  6. spm avatar
    spm 18/12/2009 12:26:57

    Δεν καταλαβαίνω γιατι ο Μητσοτακης, πρεπει να ειναι στο απυροβλητο.
    Να βγει και να μιλησει για την οικονομικη κριση, δεν του το απαγορευει κανενας.
    Οταν ομως το κανει για να εμπλεξει και το κομμα που τον φιλοξενησε και τον εκανε πρωθυπουργο, οταν το κανει για να ριξει ευθυνες στον πρωην πρωθυπουργο, αληθεια δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειναι στο απυροβλητο. Διαχρονικά το μονο που εχει προσφερει σ αυτη παραταξη ειναι προβλήματα και τιποτα άλλο.
    Εμενα παλι δεν με ενοχλει καθολου που ο Μαρκοπουλος, ειπε τα πραγματα με το ονομα τους. Και η αληθεια ειναι οτι για να το κανει καποιος αυτο χρειαζεται να εχει γκατς.
    Δηλαδη, ΕΛΕΟΣ πια με το Μητσοτακεϊκο.

  7. NAMED avatar
    NAMED 18/12/2009 12:29:13

    Ο Επίτιμος πρέπει να σταματήσει να μιλάει. Κάνει πολύ κακό μόνο στα παιδιά του. Η Ντόρα έπαιξε και έχασε. Ας αφήσουν λοιπόν τον Κυριάκο να προχωρήσει με τις δυνάμεις του, τις σπουδές του και την όποια επαγγελματική εμπειρία έχει. Η Ντόρα πρέπει να το πάρει απόφαση ότι τελείωσε. Είναι κοντά στα 60 και χρήζειν πλέον απόσυρσης και μιας καλής βουλευτικής συντάξεως. Τόσα χρόνια "κολλημένα" ένσημα έχει....

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 18/12/2009 12:34:02

    Επί της ουσίας έχει δίκιο ο Μαρκόπουλος αλλά η διατύπωση ήταν λίγο τραβηγμένη.

  9. spm avatar
    spm 18/12/2009 12:38:27

    Κωστα Θ. σ αυτο θα συμφωνησω. η λαθος λέξη που χρησιμοποιησε -και εκει του το χρεωνουν ολο- ειναι η λέξη: δικαίωμα. Αντ΄αυτης θα μπορούσε, από την πλούσια σε λέξεις γλώσσα μας, να έχει επιλέξει καποια άλλη.

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/12/2009 12:42:35

    Κάποιος έπρεπε να του τα πει έτσι κατάμουτρα του Μητσοτάκη, αλλά ίσως θα έπρεπε να είναι κάποιος με μεγαλύτερο "ειδικό βάρος". Η συγκεκριμένη περίπτωση μού θυμίζει λίγο τον Καλαντζή (πρώην υπουργός και πρώην βουλευτής Καβάλας). Όταν έγινε "λοχαγός" του Καραμανλή, άρχισε να πλειοδοτεί κατά του Μητσοτάκη, για να εισπράξει την πληρωμένη απάντηση "εγώ τον διόρισα νομάρχη, αλλιώς τι πολιτική καριέρα θα ξεκινούσε;".

  11. man8os avatar
    man8os 18/12/2009 12:43:46

    Να πει το εξης απλο: Αυτες ειναι αποψεις του επιτιμου. Καμια λεξη παραπανω.
    ΑΑΑ. Το σκεφτομουν το βραδυ. Νομιζω οτι ο Μητσοτακης εχει αρκετες ομοιτητες με τον the godfather

  12. koinos_nous avatar
    koinos_nous 18/12/2009 12:50:01

    Για το 65 εχει να μας πει τιποτα?

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ koinos_nous 18/12/2009 12:52:52

      κάτι για μανούβρες με ανταλλάγματα που έφαγαν τον "ανένδοτο" μάλλον σε συνεννόηση με τον "ασπίδα" και Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών και διχοτόμηση. Τώρα τα θέλουν και τα κάνουν? τα κάνουν και τα πιάνουν κατά λάθος? τρέχα γύρευε. Ο κύριος Τρια Κουτάλια.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ koinos_nous 18/12/2009 12:54:53

      Koinos nous,

      τί περίμενες να πει για το '65;;;

      Όσα είπε ο Σαμαράς για το '93 στην ομιλία του την Παρασκευή 27.11 άλλα τόσα θα έλεγε κι αυτός για το '65...

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Lavazza 18/12/2009 13:01:24

        με όλο το σεβασμό, άλλη περίπτωση. Τον Σαμαρά τον άδειασε ο Μητσοτάκης και τον τύλιξε σε μια κόλλα χαρτί ο Έβερτ. Εγώ δεν μπερδεύω αξιοπρεπή κίνηση Σαμαρά με Προδοσία Μητσοτάκη. Με συγχωρείς αλλά έτσι τα βλέπω και δεν είμαι οπαδός του ..."Γέρου της "Δημοκρατίας"". Προδοσία, treason πως το λένε (γιατί με το Μακεδονικό τότε τι ήταν, αλλά άστο αυτό, πες "ανωτέρω βία")

  13. αρης avatar
    αρης 18/12/2009 14:38:20

    σωστη κινηση του σαμαρα κατα την γνωμη μου..κινειται στο σωστο δρομο της ενοτητας....για να ξαναβρει η νδ περπατησια και να επαναελθει στην εξουσια...οχι για τις καρεκλες...αλλα γιατι το πασοκ εδειξε τις πραγματικες του προθεσεις...να παμε ενωμενοι και δυνατοι...και αν λεγονται και 5 κουβεντες πολιτικη ειναι οχι παιδικη χαρα...ευγε αντωνη συνεχισε να κανεις πραξη το σφουγγαρι...

  14. che avatar
    che 18/12/2009 14:50:07

    'αείμνηστος Αγαμέμνων Κουτσόγιωργας...συγχωρεμένος και πολύ του είναι αντε για να μη ξεχνιόμαστε σε αυτό το τόπο κύριε Πευκιανάκη

  15. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 18/12/2009 21:11:06

    Το "Δεν έχει κανένα δικαίωμα να μιλάει ΕΤΣΙ" (προσοχή στο ΕΤΣΙ και στο πόσο αλλάζει το νόημα της φράσης), μεταφράστηκς ως “Το δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς” από τον κ.Πευκιανάκη!

    Γιατί ο κ.ΠΕΥΚΙΑΝΑΚΗΣ αισθάνθηκε την ανάγκη ν' αλλάξει το νόημα της δήλωσης του κ.Μαρκόπουλου και ΜΑΛΙΣΤΑ εκ μέρους του κ.Μητσοτάκη;

    Τώρα τελευταία ο κ.Μητσοτάκης χρειάζεται γκεμπελικά φερέφωνα;

  16. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 18/12/2009 23:31:38

    Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗ!
    ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΣΑΜΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΣΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΤΕ ΤΗΝ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑΥΤΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ 94-95 ΟΤΑΝ Ο ΓΗΡΑΙΟΤΕΡΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΠΕΚΑΛΕΙΤΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΗΓΕΣΙΑ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΤΟΥ ΣΑΣ ΣΥΓΚΙΝΕΙ.
    ΤΟΤΕ ΚΕΝΤΡΩΟΙ ΤΩΡΑ ΛΑΙΚΟΔΕΞΙΟΙ
    ΤΟΤΕ ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΟΙ ΤΩΡΑ ΘΕΣΜΙΚΟΙ
    ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ: Τ Α Π Α Ν Τ Α Ο Λ Α!!!
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ Ο ΧΑΜΕΛΑΙΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΤΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΧΕΓΓΥΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ.

    • σερτης avatar
      σερτης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 19/12/2009 02:33:58

      γιωργο
      ο εκλεκτός σoυ είτε το θέλεις είτε όχι είναι από τις πιο αντιπαθείς μορφές και ισως ο μονος που η ιστορία τον έχει κρίνει απο τώρα
      είτε το θες είτε όχι ο καραμανλής την πάτησε όταν εμπιστευτηκε την ντορα.......σύσσωμο το πολιτικό συμβούλιο ήταν άνθρωποι της ντορας........ακομα και ο αλογοσκουφης την ντόρα υποστήριξε......το λάθοε του ήταν οτι δεν αξιοποίησε τον σαμαρα νωρίτερα.Είναι από τους καλύτερους οικονομολόγους και διαβασμένος πάρα πολύ.Είναι ο πιο ενδεδειγμένος άνθρωπος να σώσει την οικονομία.
      λες για το σαμαρα......οταν το 99 έλεγε καλός ο σημίτης τί ελεγες τότε;
      και σου θυμιζω τη δήλωση της ντορας,εκτός αν ήταν ψέμμα όπως όλη της η πορεια........να μην χτυπάμε τον καραμανλη
      άλλωστε την βραδια των εκλογων είπε.....μεγάλος ηγέτης........

  17. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 19/12/2009 00:39:45

    Οτι μέτρα και να ανακοινώσει ο ΓΑΠ θα αποδεικνύουν την υφαρπαγή ψήφων προεκλογικά!

    Απειλείται η εθνική κυριαρχία της Ελλάδας εφόσον υπάρχουν λεφτά;

    Πως χαρακτηρίζεται ένας πρωθυπουργός που έχει καταφέρει το παραπάνω εντός 70 ημερών;