13/06/2009 11:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζεται το δούλεμα από τους Γερμανούς.

 Κι αυτήν την εβδομάδα μας «βομβάρδισαν» -ευτυχώς με δηλώσεις- οι γερμαναράδες για τους φευγάτους της Ζήμενς. Τι είπαν; Ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ναι, ψάχνουν να βρουν τον Χριστοφοράκο και τον Καραβέλα για να εκτελέσουν το ελληνικό-ευρωπαϊκό ένταλμα σύλληψης, αλλά δεν τους βρίσκουν (κοίτα να δεις ρε παιδί μου, κατέρρευσαν κι' εκεί οι παλιές καλές παραδόσεις του γερμανικού αστυνομικού κράτους, της Στάζι και της BND).

Τι άλλο μας είπαν; Ότι -άκουσον, άκουσον- δεν ξέρουν αν βρίσκονται στο Μόναχο, ούτε καν εάν είναι στη Γερμανία. Κοντολογίς δηλαδή, είναι σαν να μας λένε, «θα το τραβήξουμε όσο θέλουμε, εσείς θα περιμένετε, και εάν κρίνουμε ότι πρέπει να μείνουν εδώ, θα μείνουν. Αν όχι, σας τους κάνουμε πακέτο». Καλά ρε παιδιά και οι δικοί μας Πουαρώ  που έχουν σταλεί εκεί, δεν σας δίνουν καμιά πληροφορία μπας και τους βρείτε; Μόνο μπίρες κατεβάζουν; Σύντροφε Καραμανλή, μήπως πρέπει να παραλάβουμε επιτέλους τα υποβρύχια που γέρνουν, μπας και η Μέρκελ κάνει το ψυχικό;

Εν πάση περιπτώσει, ξέχωρα από την πλάκα, στο Μόναχο και γενικότερα στη Γερμανία, ειδικά ο Χριστοφοράκος, και πιθανόν και ο Καραβέλας, τυγχάνουν της προστασίας σημαντικού τμήματος της βαυαρικής εκδοτικής, οικονομικής, πολιτικής, δικαστικής και αστυνομικής ελίτ. Ας μην μας δουλεύουν λοιπόν οι Γερμανοί, διότι προειδοποιούμε ότι από τούτο το  site θα αποκαλύψουμε τα «ταξιδάκια» που έκαναν οι προστάτες του κ. Χριστοφοράκου, ορισμένες φορές και μαζί του, στην Ελλάδα, σε τόπους που πρόσφατα απασχόλησαν τη δημοσιότητα.

Ελπίζουμε επίσης, το υπουργείο Εξωτερικών και βέβαια οι διπλωματικές μας αρχές εκεί, να έχουν κάνει τις απαραίτητες ενέργειες που επιβάλλει το πρωτόκολλο και οι διμερείς σχέσεις. Όχι τίποτε άλλο, διότι αν μείνουν εκεί οι Χριστοφοράκος-Καραβέλας, θα φορτωθεί την υπόθεση ο γιος του κ. Ψυχάρη, ο οποίος προαλείφεται για να αναλάβει πρόξενος στο Μόναχο. Ήδη μάλιστα, πληροφορούμαι ότι ψάχνει για σπίτι εκεί. Και τότε, τρέμετε Γερμανοί!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. face avatar
    face 13/06/2009 11:51:43

    re paidia sorry alla kserete ti eimaste gia tous germanous? mia trixa apo ta a........tous!! emeis nomizoume oti eimaste to kentro tou kosmou! ean theloun tha tous ekdwsoun!!! den mporoume na tous epivaloume tipota apolutws!! den ftanei pou mas plirwnnoun kai autoi kai oi galloi me ta paketa ntelor kai oti allou eidoues epixorigisi uparxei stin eurwpi tha tous epivaloume kiolas poion tha ekdwsoun kai pote!! oi germanoi gelane mazi mas edw kai xronia kai eidikotera otan prokeite kai gia themata pou aforoun polites dikous tous! eleos pia den to katalavainete pleon! den eimaste se thesi na epivaloume tipota stous germanous!

  2. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 13/06/2009 11:56:50

    Όντως, το ξέρω κι εγώ ότι μας υποτιμούν πάρα πολύ οι Γερμανοί ως χώρα.

  3. αχβαχ avatar
    αχβαχ 13/06/2009 12:02:27

    Είναι εντυπωσιακή η εμμονή στην άποψη ότι οι ελληνικές αρχές θέλουν πραγματικά να επιστρέψουν οι φυγάδες και οι κακοί Γερμανοί αδιαφορούν.

  4. Factorx avatar
    Factorx 13/06/2009 12:05:12

    @αχβαχ; επειδή όμως κι εγώ μένω πάντα άναυδος απο την βλακεία ορισμένων, πρόσεχε τι διαβάζεις και μην διαστρεβλώνεις αυτά που γράφουμε.

  5. αχβαχ avatar
    αχβαχ 13/06/2009 12:09:23

    factorx, η άποψή μου είναι ότι κανείς δεν θέλει να γυρίσουν οι τύποι. Πρόθεση για διαστρέβλωση δεν υπήρχε, δέστο σαν διαφορά τόνου.

  6. polygnostis avatar
    polygnostis 13/06/2009 12:14:37

    με το c4i.....πάμε καλά?....χαχαχαχα

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 13/06/2009 12:50:10

    Αν έχουν κλέψει τα λεφτά της Siemens θα τους στείλουν πίσω πακέτο. Αν όμως τα λεφτά έχουν πάει όντως σε μίζες και οι Γερμανοί πιστέψτε με δεν είναι βλάκες, έχουν στοιχεία γι αυτό τότε δε θα τους δώσουν.

  8. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 13/06/2009 13:57:34

    Που είναι οι εποχές που η έλληνες αριστεροί Ιταλίας εντοπίζανε, περνάγανε από λαϊκά δικαστήρια και τελικά έστελναν στην Ελλάδα με το τραίνο χαφιέδες υπάλληλους των προξενείων. Έδιναν και σήμα σε όλες τις πόλεις ώστε να ελέγξουν σε κάθε σταθμό ότι τα φυντάνια αυτά δεν θα κατέβουν.

    Τώρα οι υπάλληλοι αυτοί εξακολουθούν να δουλεύουν στα προξενεία μια και το Υπεξ δεν αποχουντοποιήθηκε ποτέ, ενώ οι αριστερά κάνει μπάνιο ή ψηφίζει ΠΑΣΟΚ....

  9. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 14:32:16

    Ωραίος o Μήτσος. Μου φαίνεται ότι τα ίδια πρέπει να γίνουν και για το προξενείο του Μονάχου

  10. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 15:18:23

    "Η SAIC διεκδικεί 50 εκατ. δολάρια" για το C4i, γράφει σήμερα ο Τύπος. Τα λαμόγια, δεν φτάνει που παρέδωσαν άχρηστο το σύστημα (καλύτερα για μας, για να μην μας παρακολουθούν) τώρα ζητάνε και τα ρέστα. Σύντροφε Καραμανλή, μήπως πρέπει να ξανανοίξει ο φάκελλος των υποκλοπών; Λέω, μήπως.

  11. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 15:23:00

    Από Καθημερινή για Τρεπεκλή, τον καλοπληρωμένο εκπρόσωπο της SAIC και φίλο της οικογένειας Παπανδρέου.

    Δύο καταθέσεις στον εισαγγελέα Παναγιώτη Αθανασίου τον Ιούνιο του 2008 είχε δώσει ο κ. Γιώργος Τρεπεκλής, που έθεσε από προχθές τον εαυτό του στη διάθεση του 4ου ειδικού ανακριτή κ. Νίκου Ζαγοριανού. Ο εισαγγελέας ενδιαφέρθηκε να μάθει αν είχε σχέσεις με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ κ. Γιώργο Παπανδρέου και επέμεινε ιδιαίτερα στο πώς ξοδεύτηκε η αμοιβή που έλαβε ο κ. Τρεπεκλής για το C4I. Σε ό, τι αφορά τον κ. Παπανδρέου, ο κ. Τρεπεκλής αναφέρει: «Υπήρχε οικογενειακή φιλία του πατέρα μου με τον αείμνηστο Ανδρέα Παπανδρέου. Εχω διατελέσει σύμβουλος του Ανδρέα Παπανδρέου στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Γνωρίζω από τότε τον κ. Γιώργο Παπανδρέου χωρίς να έχω ιδιαίτερη σχέση μαζί του». Αναφέρει επίσης ότι έχει φιλικές σχέσεις με τον κ. Χάρη Παμπούκη και αρνείται ότι το δικηγορικό γραφείο του πρώην γ. γ. του ΥΠΕΞ πρόσφφερε νομικές υπηρεσίες στη SAIC.

    Στη συνέχεια, ο εισαγγελέας τον ρωτά «πώς αναλώθηκε» η αμοιβή του. Ο κ. Τρεπεκλής, του οποίου η εταιρεία συμβούλων επιχειρήσεων Profit έλαβε 6,6 εκατ. ευρώ από την SAIC για υποστήριξη και παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, απαντά ότι το καθαρό ποσό που έμεινε μετά την αφαίρεση φόρων, ήταν 2,6 εκατ. ευρώ. Το ποσό αυτό, συνεχίζει, διατέθηκε για κάλυψη δαπανών γραφείου, μισθοδοσίας, ανακαίνιση γραφείου (100.000 ευρώ), οφειλών προς την εφορία (100.000) και κάλυψη φορολογικών εκκρεμοτήτων άλλης εταιρείας, επενδύσεις σε λογισμικό, αγορά υπολογιστών για την Profit (250.000), μελέτες για διεύρυνση των εργασιών της εταιρείας στα Βαλκάνια (250.000) κ. ά. Διευκρινίζει επίσης ότι τα έξοδα αυτά έγιναν από τον Ιούλιο του 2003 έως το 2006.

    Στη δαιδαλώδη διαδρομή, που οδήγησε στην απόφαση παραλαβής του πανάκριβου, αλλά μη πλήρους, συστήματος ασφαλείας C4Ι αναφέρεται εν τω μεταξύ ο κ. Χρ. Μαρκογιαννάκης, στην κατάθεσή του ενώπιον του κ. Ζαγοριανού στις 11/3/09. Ο αναπληρωτής υπουργός τονίζει ότι «στην πραγματικότητα είχαμε τμήματα του C4I, τα οποία ήταν απολύτως απαραίτητα για την ασφάλεια διεξαγωγής των Ολυμπιακών Αγώνων και μετά το πέρας και των Παραολυμπιακών ξεκίνησε η διαδικασία για την παραλαβή του συστήματος» και συμπληρώνει: «Ηταν αδύνατον να εκτελέσουμε Ολυμπιακούς Αγώνες χωρίς να έχουμε το C4I ή να υπάρχει διεθνώς η πεποίθηση ότι δεν το έχουμε στο σύνολό του». Τονίζει επίσης ότι τη συμφωνία στην οποία κατέληξε με τη SAIC «έθεσα υπ’ όψιν στους πολιτικούς προϊσταμένους μου. Δεν υπήρχε αντίρρηση και το ΚΥΣΕΑ προχώρησε στη σχετική τροποποίηση της σύμβασης». Τέλος, για τον κ. Τρεπεκλή αναφέρει ότι «δεν αντελήφθην να έχει αποφασιστικό ρόλο».

  12. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 15:23:54

    Αυτό το "παλληκάρι" ο Αλεξ ο Ρόντος, ο ελληνοαμερικάνος, ο έτερος φίλος του ΓΑΠ που να βρίσκεται άραγε; Χοχοχοχο

  13. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 15:28:11

    Γράφουν σήμερα τα ΝΕΑ του συγκροτήματος Λαμπράκη:
    "Ομολογία διά στόματος του υφυπουργού Δημόσιας Τάξης Χρήστου Μαρκογαννάκη, ότι εκτός από τη Saic ούτε το Ελληνικό Δημόσιο ήταν καθόλα εντάξει στις συμβατικές του υποχρεώσεις για την έγκαιρη παραλαβή του συστήματος ασφαλείας C4Ι, περιέχει η δικογραφία που έχει σχηματίσει ο ανακριτής Ν. Ζαγοριανός για την υπόθεση των μαύρων ταμείων της Ζίμενς".

    Για να καταλάβω κι εγώ, τα Νεα στηρίζουν τα συμφέροντα του Δημοσίου; 'Η τα αμερικανάκια ή τον Τρεπεκλή του ΓΑΠ ή και τους δύο;

  14. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 15:30:54

    Ο Τρεπεκλής σήμερα έχει μια εταιρεία, η οποία στέλνει ηλεκτρονικά, καθηνερινά δημοσιεύματα του Τύπου. Πελάτες του, λέγεται ότι είναι πολλά υπουργεία. Λέτε να είναι και το ΥΠΕΞ;

  15. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2009 15:33:35

    Γράφει ο Ελεύθερος Τύπος: "Ο ανακριτής εξέδωσε διάταξη με την οποία απαγορεύει την έξοδο από τη χώρα σε 21 άτομα, τα οποία εμπλέκονται στην επίμαχη σύμβαση 8002 για την ψηφιοποίηση του ΟΤΕ. Ανάμεσα σε αυτά δεν είναι ο πάλαι ποτέ «στρατηγός» του ΠΑΣΟΚ Θεόδωρος Τσουκάτος".

    Βρε Θόδωρε γιατί δεν ενημέρωσες εγκαίρως και τον Τρεπεκλή που φοβήθηκε ότι θα τον προφυλακίσουν και έτρεχε ο κακομοίρης από μόνος του στον εισαγγελέα να του πεί ότι δεν θα φύγει;

  16. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 13/06/2009 17:51:31

    Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου;

    Αν έχετε στοιχεία (που έχετε, ως φαίνεται) και δεν τα δημοσιεύετε για να κλείσει το θέμα, τότε μπορείτε να κατηγορηθείτε κι εσείς πως παίζετε παιχνίδια.

    Άλλων.

  17. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 13/06/2009 21:37:04

    Είπα πως θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου. Γιατί, όταν βλέπουν οι αναγνώστες "εκεί κοντά είναι ο Χριστοφοράκος", "να σας πούμε εμείς που είναι;", "όλη η ελληνική κοινότητα ξέρει που είναι" και άλλα παρόμοια, ενδεχομένως να σκεφτεί "μα, αφού ξέρουν περισσότερα και συμφωνούν πως αυτή η υπόθεση πρέπει να λυθεί, γιατί δεν κάνουν κάτι;".

  18. Factorx avatar
    Factorx 13/06/2009 22:03:22

    @Φιλαλήθης: εγώ δεν νομίζω οτι κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου. Μάλλον τον χαζό κάνεις. Τι θα πει θα κατηγορηθούμε αν δεν δώσουμε τα στοιχεία; Στην Αμερικη ζούμε να μας δικάσουν για παρακώλυση δικαιοσύνης; Εμείς αποδείξαμε δυο φορές, μια με τον Χριστοφοράκο και μια με τον Καράβελα οτι ξέραμε πως έφυγαν και που είναι. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά του κράτους.

  19. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 14/06/2009 00:40:13

    Εγώ πάλι νομίζω πως έχεις απλά εύκολες τις κατηγορίες.

    Υπάρχει κάτι που λέγεται "ηθική" και "φιλότιμο", γι' αυτό συχνάζουμε εδώ μέσα.

    Το κράτος δεν είναι μια αυθύπαρκτη, ξεχωριστή οντότητα, αλλά το άθροισμα όλων μας.

    Αν κάποιος ξέρει πού βρίσκεται ένας βασικός ύποπτος σε μια υπόθεση που μας έχει κάνει άνω-κάτω εδώ και δεκαετίες, ίσως πρέπει να το αναφέρει. Γι' αυτό και έγραψα "δικηγόρος του διαβόλου": για το ίσως. Ίσως μου διαφεύγει κάτι.

  20. Factorx avatar
    Factorx 14/06/2009 00:55:54

    @Φιλαλήθης says: "Το κράτος δεν είναι μια αυθύπαρκτη, ξεχωριστή οντότητα, αλλά το άθροισμα όλων μας". Σοβαρά έ; Είμαστε το άθροισμα του κράτους μαζί με τον Βραδινογιάννη, τον Κόκκαλη, τον Λαμπράκη και τον Μπόμπολα. Στο ξαναλέω: Είναι δουλειά του κράτους είναι να συλλαμβάνει τους φυγόδικους. οχι δική μας.

  21. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 14/06/2009 05:41:46

    Εγω γνωριζω για την Μιζενς ο,τι διαβαζω. Πριν απο λιγο, λοιπον, διαβαζα ενα κειμενο για Χριστοφορατο και Καραβελα και θυμηθηκα οτι καπου ειχα διαβασει, σχετικα προσφατα, για μια μεγαλη γιορτη που εγινε σε ενα ιδρυμα Ελληνισμου το οποιο εχει δημιουργησει στην Ουρουγουαη ενας τρανος Ελληνας εφοπλιστης, με πολλους μαλιστα καλεσμενους απο την Ελλαδα. Και για μια στιγμη σκεφθηκα, ρε μπας, αλλα οχι, δεν νομιζω οτι η φυγη Καραβελα στη συγκεκριμενη χωρα εχει καποια σχεση με το συγκεκριμενο ιδρυμα και τον συγκεκριμενο εφοπλιστη. Εκτος αν ο Καραβελας ειχε ακουσει κατι σχετικο και σκεφθηκε οτι θα μπορουσε ισως να βρει εκει (στη χωρα, εννοω) καταφυγιο.

  22. Factorx avatar
    Factorx 14/06/2009 11:44:50

    @Ξενητεμενος: ποιο ίδρυμα και ποιός εφοπλιστής;

  23. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 14/06/2009 13:45:05

    Ναι, FactorX. Είμαστε το άθροισμα των καλών, των κακών, των πλούσιων, των φτωχών, των μορφωμένων και των αμόρφωτων. Αυτό είναι το κράτος και καθένας συνεισφέρει σε αυτό όπως νομίζει και μπορεί. Ο Λαμπράκης, ο Μπόμπολας και ο Κόκκαλης, δεν έγιναν ό,τι έγιναν μόνοι τους. Εμείς τους αφήσαμε και συνεχίζουμε να τους αφήνουμε, με την αδιαφορία μας.

  24. Factorx avatar
    Factorx 14/06/2009 14:25:48

    @Φιλαλήθης: για την δική μας συνεισφορά διάβασε εδώ: http://www.antinews.gr/?cat=54. Και θα σου θυμίσω τι έγραφαν για μένα και τον Παπουτσάκη όταν πήγαμε μάρτυρες στο Ειδικο Δικαστήριο και άλλς υποθέσεις

  25. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 14/06/2009 22:35:51

    Τα έχω διαβάσει αυτά. Κάθε μέρα, η πρώτη κίνησή μου για ειδήσεις, είναι να ανοίξω εδώ. Γι' αυτό έχουμε απαιτήσεις, αδελφέ!

    Εξάλλου, ο Αβραμόπουλος δεν είπε τίποτα για διαχωριστικά καπνού, όταν θα σας μπουζουριάσουν. Εμείς θα δώσουμε νέο νόημα στο "τσιγάρα και σοκολάτες". Με Montecristo και Valrhona θα σας έχουμε.

  26. Le canard avatar
    Le canard 16/06/2009 15:55:21

    Φιλαλήθης Says: "Είμαστε το άθροισμα των καλών, των κακών, των πλούσιων, των φτωχών, των μορφωμένων και των αμόρφωτων".

    Πολύ ιδεαλιστική, ούτε καν αστική (με την έννοια των ιδεολόγων της αστικής επανάστασης) άποψη, περί κράτους. Το κράτος ανέκαθεν, ιστορικά, ανάλογα με το επίπεδο ανάπτυξης της κοινωνίας, υπάρχει και λειτουργεί για να "ρυθμίζει" (με τον έναν ή το άλλον τρόπο, ακόμα και βίαιο) τις διαφορές ανάμεσα στα διάφορα κοινωνικά στρώμματα και τάξεις με διαφορετικά συμφέροντα.