#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2011 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζεται το έργο "Τροϊκανοί κι αχόρταγοι για μέτρα"

 



«Τροϊκανοί κι αχόρταγοι» είναι ο τίτλος του νέου επεισοδίου που παίχτηκε όλο το Σάββατο στο υπουργείο Οικονομικών. Τα παζάρια με την τρόικα συνεχίζονται αλλά.. μονόπλευρα καθώς ο Π. Τόμσεν και ο Μ. Μορς συνεχίζουν να απαιτούν πολύ σκληρά μέτρα για την Ελλάδα, παρά το γεγονός ότι το πολυνομοσχέδιο της κυβέρνησης θα «σκοτώσει» τον ελληνικό λαό. Δε φτάνουν τα σκληρά μέτρα για το 2011 και το 2012 με τις έκτακτες εισφορές, τις απολύσεις υπαλλήλων και τις περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, οι τροικανοί επιμένουν σε δύο σημεία:

Κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων και με το νόμο. Μισθοί κάτω από 500 ευρώ καθαρά, ευέλικτες μορφές εργασίας όπως συμβάσεις της μιας ημέρας ή τους ενός μήνα, εργαζόμενοι όμηροι των επιχειρήσεων στο όνομα της αύξησης της ανταγωνιστικότητας. Μείωση του εργατικού κόστους για να τα βρουν οι ξένοι εύκολα όταν θα έλθουν να αγοράσουν την Ελλάδα. Οι τροικανοί κάνουν πως δεν ξέρουν ότι υπάρχουν χιλιάδες εργαζόμενοι που εργάζονται ήδη με 400-500 ευρώ και λένε και ευχαριστώ. Όμως θέλουν νόμο που θα ξεθεμελιώνει κάθε έννοια εργατικής προστασίας. Αυτά που στις χώρες τους δεν τα εφαρμόζουν, θέλουν να τα επιβάλουν στην Ελλάδα. Οι πιέσεις είναι ασφυκτικές και η κυβέρνηση πιθανότατα θα πει το ναι αφού είναι με το πιστόλι στον κρόταφο. Όμως, πολλοί βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν ήδη διαμηνύσει ότι δεν πρόκειται να ψηφίσουν νόμο – έκτρωμα, κι αυτή τη φορά φαίνεται ότι σοβαρολογούν. Η Λ. Κατσέλη σε άρθρο της Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία τονίζει ότι η πλήρης αποδυνάμωση των κλαδικών συμβάσεων και η ουσιαστική κατάργηση των συνδικάτων θα φέρει μειώσεις μισθών 30%. Το σοβαρό είναι ότι η προστασία των εργαζόμενων με συλλογικές συμβάσεις ισχύει σε Γερμανία και Γαλλία, εκεί όπου τα συνδικάτα είναι πανίσχυρα και οι εργοδότες λογοδοτούν.

Νέο πακέτο μέτρων για την εξοικονόμηση πάνω από 6 δις ευρώ τη διετία 2013-14 που θα χρησιμοποιηθεί σαν «μαξιλάρι» σε περίπτωση που δεν πάει τίποτε καλά και εξοκείλει η οικονομία. Από πού θα βρεθούν αυτά τα λεφτά κανείς δε ρωτά αλλά είναι σίγουρο πως θα πληρώσουν και πάλι οι πολίτες. Ο Π. Τόμσεν άλλωστε προαναγγέλλει πολύ δυσκολότερες ημέρες για τους Έλληνες: «Η ελληνική κυβέρνηση καταλαβαίνει πως πολλές από τις πιο δύσκολες αλλαγές είναι ακόμα μπροστά. Την ίδια στιγμή, υπάρχει μια αύξηση της πολιτικής και της κοινωνικής κόπωσης», επισημαίνει.
Προετοιμάζονται δηλαδή για νέο σοκ, μεγαλύτερο από αυτό που προκλήθηκε από το πολυνομοσχέδιο της Πέμπτης. Προφανώς πιστεύουν ότι στην Ελλάδα «λεφτά υπάρχουν» ακόμη και ότι τόσο χρόνια «μαζί τα φάγαμε».

Όμως ταιριάζει γάντι εδώ το «ναζί τα φάγανε».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/10/2011 23:04:44

    Αμάν βρε κακεντρεχείς! Δεν πιστεύετε τον Πρωθυπουργό μας; Αφού το δήλωσε κατηγορηματικά, "δεν είμαστε Ινδία και δεν θα γίνουμε"!

  2. antanistimi avatar
    antanistimi 08/10/2011 23:26:26

    Δενμπορει να συνεχιστει αλλο αυτο.
    Μετρα πανω σε νεα μετρα, συνεχως απιαστοι στοχοι
    απεργιες,ταραχες,απογοητευση........
    Ισως το ευρω να ειναι μια φυλακη η οποια φτιαχτηκε για να μην φευγει κανεις αλλα......
    εδω που φτασαμε και εκει που παμε , ισως ειναι καλυτερα να ειμαστε η πρωτη χωρα που θα απεγκλωβιστει απο το ευρω απο τη στιγμη που ολοι συνηγορουν οτι ηταν λαθος (και δικο τους) που μπηκαμε.....θα ταλαιπωρηθουμε,καποια χρονια θα υποφερουμε λογω της νεας ισοτιμιας αλλα συγχρονως θα αρχισει και το ριμπαουντ της Ελληνικης οικονομιας μεσω της ανταγωνιστικοτητας(εξαγωγες,τουρισμος,παραγωγη).Τοτε μονο θα υπαρχει στοχος και το κυριωτερο ελπιδα.

  3. Ο Καθένας avatar
    Ο Καθένας 08/10/2011 23:31:18

    Τα επιτεύγματα της Μνημονιακής Κυβέρνησης:
    1. Ανεργία στο στο 16%.
    2. Αύξηση κατά 40% των αυτοκτονιών.
    3. Ανεξέλεγκτη εγκληματικότητα.

    Και έρχονται σύντομα κοντά μας:
    1. Αλλαγή του εργασιακού καθεστώτος σε Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα, με ουσιαστική κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων και αντικατάσταση τους με επιχειρησιακές.
    2. Δημιουργία ανεξάρτητων οικονομικών ζωνών, σε περιοχές της Ελλάδος, με τριτοκοσμικές αμοιβές για τους εργαζομένους.
    3. Ξεπούλημα δημόσιας ακίνητης περιουσίας, αλλά και ελληνικών δημοσίων επιχειρήσεων.
    4. Ξεπούλημα της ιδιωτικής περιουσίας των μικρομεσαίων, λόγω των δυσβάσταχτων φόρων.
    5. Ξεπούλημα του ορυκτού μας πλούτου, που όλος τυχαίος, τώρα ανακάλυψαν, ενώ υπήρξαν δεκάδες εκθέσεις και μελέτες επιστημών, χρόνια τώρα.

    Τελικά το μόνο που θα δώσει διέξοδο είναι να πέσει η ¨μνημονιακή κυβέρνηση¨ και να γίνουν εκλογές άμεσα, διαφορετικά να προετοιμαστούμε να ζήσουμε όπως στο Μεξικό...

  4. ΧΠ avatar
    ΧΠ 09/10/2011 01:33:58

    Μέχρι το 1996 , ημουν και σε κατάλληλη ηλικία ,υπήρχε σε μαζική μορφή , το κατευθείαν για δουλειά και οι δρόμοι στις 4 το πρωί στην Φιλελλήνων ήταν μποτιλιαρισμένοι ! Δουλεύαμε και τότε -τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα-αλλά και έμενα χρήματα και περνούσαμε καλύτερα και υπήρχε αισιοδοξία!!!

  5. ΧΠ avatar
    ΧΠ 09/10/2011 01:36:53

    Εθνικό νόμισμα, Εθνική πολιτική ,Νέοι άφθαρτοι άνθρωποι ,Νέες ιδέες ,Δημιουργία!!! Και όλα θα πάνε καλά!!!

  6. ant95388 avatar
    ant95388 09/10/2011 08:28:40

    Συγχαρητήρια στον πρωθυπουργεύοντα ,τον δικαιότατο ,όλοι πλέον πληρώνουμε τα ίδια και ο εκατομυριούχος και ο κακομοίρης ,αυτός που πλήρωνε για εισόδημα 200 χιλιάδων έναν Α' φόρο θα επιβαρυνθεί μόνο την φορολόγηση από 5-12 χιλιάδες και άν, και οι μέχρι 36 χιλιάδες θα επιβαρυνθούν έως 3000+,βέβαια μη στεναχωριέστε με το ενιαίο και τις νέες εργασιακές συμβάσεις ,και την ανεργία δεν υπάρχει πρόβλημα κανείς δε θα επιβάλλεται να πληρώσει -και αν επιβάλλεται να πληρώσει δε θα έχει εκτός αν αφήσει να πεθάνουν τα παιδιά του- ρε που πήγε το Ελληνικό φιλότιμο,η Ελληνική ψυχή?Τι μας έχουν καταντήσει με τα ΜΜΕ και τη διχόνοια που σπέρνουν?Πότε θα επαναλάβουμε και θα κάνουμε πράξη το ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΞΑΣΤΕΡΙΑ?

  7. Epsilon avatar
    Epsilon 09/10/2011 22:00:28

    Στη χωρα των γελοίων υπάρχει η Βουλή των γελοίων.Αποτυχημένοι πολιτικοί μιας αποτυχημένης κυβέρνησης.
    http://www.youtube.com/watch?v=jMWVUoYNezU&feature=related
    You What The Illusion Is !
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΘΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ.Δεν είναι κάποια μέθοδος που εφαρμόζεται μονο από μυστικές υπηρεσίες ,ώστε να βάλουν “ πολιτικα” στο χέρι μια χωρα.Αλλα αυτά τα βήματα μπορούν να “ εφαρμοσθουν” σε οποιαδήποτε χωρα ώστε να την φέρουν οικονομικά στο χείλος του γκρεμού και να την κάνουν υποχείριο τους.Σκεφθείτε το.Οι αλλαγές που έρχονται είναι πλέον μη αναστρέψιμες.
    1991-2011 Πέρασαν 20 χρονια.Για σκεφθείτε τι γεγονότα έχουν συμβεί στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρονια και ποσο η αλλαγή της Ελληνικής νοοτροπίας είναι υπεύθυνη για την σημερινή κατάσταση.Μαζί τα φάγαμε αλλα κάποιοι άλλοι τα μαγείρεψαν κατά παραγγελια, Η Ελλάδα είναι ο πρώτος κρίκος της αλυσίδας των μελλοντικών εξελίξεων