Συνεχίζει τα ψέματα η κυβέρνηση
12/05/2015 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζει τα ψέματα η κυβέρνηση

Σε εξαιρετικά δύσκολη θέση βρίσκεται η κυβέρνηση καθώς φαίνεται ότι συνεχίζει να λέει ψέματα για τη συμφωνία και να παλινωδεί εξαιτίας της δημιουργικής ασάφειας. Εκεί που λέγαμε «δόξα σοι ο Θεός», τώρα λέμε «Βόηθα Παναγιά» ή για να είμαστε πιο επίκαιροι... το λείψανο της Αγίας Βαρβάρας να βάλει το χέρι του.

Το σημερινό κυβερνητικό συμβούλιο κράτησε 5 ώρες και θα έχει δεύτερο ημίχρονο αύριο το απόγευμα αφού φαίνεται ότι τίποτε δεν έχει κλείσει στις διαπραγματεύσεις.

Από τις δηλώσεις των ξένων και τις διαρροές, μέχρι τα σοκαριστικά δημοσιεύματα του Reuters, Bloomberg κ.λπ. εξάγεται το συμπέρασμα ότι η διαπραγμάτευση βρίσκεται στο σημείο μηδέν, ότι το θρίλερ συνεχίζεται και θα οδηγήσει τη χώρα στα άκρα. Διότι αν τα παζάρια χωρίς συμφωνία κρατήσουν μέχρι το Μάιο με άδεια ταμεία τότε η χρεοκοπία και το grexit λόγω ατυχήματος είναι πιο κοντά από ποτέ.

Είναι απορίας άξιον, πάντως, τι κάνουν τόσες ώρες στα κυβερνητικά συμβούλια. Τρώνε πίτσες και πίνουν ουίσκια; Διότι να κάνουν κινήσεις για να προχωρήσει η διαπραγμάτευση δε βλέπουμε. Σκεφτείτε το εξής: Τη μία διαρρέουν ότι η συμφωνία είναι πολύ κοντά, ότι μέσα στο Μάιο θα καταλήξουν οι διαπραγματεύσεις και την άλλη βγάζουν διαρροή με το τι έχει πει ο Τσίπρας και μένουμε κάγκελο. Διότι ενώ όλοι πιστεύουν ότι με την απομάκρυνση Βαρουφάκη έχει μπει το νερό στο αυλάκι, ο πρωθυπουργός απαιτεί από τους δανειστές να κάνουν αυτοί βήματα προσέγγισης γιατί λέει η Αθήνα είναι εντάξει και έχει κάνει τις κινήσεις που πρέπει. Παράλληλα ο Τσίπρας ξαναβάζει στο τραπέζι την πολιτική λύση η οποία έχει αποκλειστεί πολλές φορές. Λέει ότι θα πρέπει να βρεθεί λύση σε έκτακτο Eurogroup ή ακόμη και με την επιστροφή στον τόπο του... εγκλήματος, δηλαδή τη Ρίγα της Λετονίας. Εκεί σε 10 ημέρες θα γίνει Σύνοδος Κορυφής και ο Τσίπρας περιμένει να ξανατεθεί το θέμα της Ελλάδας. Να δείτε που θα ξαναζητήσει επταμερή και θα γελάνε μέχρι και οι πέτρες.

Λέει ακόμη ο Τσίπρας, εξοργίζοντας περισσότερο τους δανειστές: «Εμείς έχουμε κόκκινες γραμμές και κινούμαστε με βάση τη λαϊκή εντολή». Ό,τι πει ο λαός δηλαδή. Μα είναι τόσο ανόητοι στην κυβέρνηση ή το κάνουν επίτηδες για να μας σπάσουν τα νεύρα;

Μόνο η ελληνική κυβέρνηση έχει λαϊκή εντολή; Οι άλλες κυβερνήσεις δεν έχουν λαούς να τους πιέζουν; Πώς θα ζητήσουν δηλαδή από τους Λετονούς και τους Σλοβάκους να ξαναδανείσουν την Ελλάδα χωρίς αυτή να δεσμεύεται για μέτρα και μεταρρυθμίσεις;

Όπως όλα δείχνουν, δεν έχε επέλθει πρόοδος σε κανένα σημείο της διαπραγμάτευσης καθώς η κυβέρνηση έχει κολλήσει στις κόκκινες γραμμές της. Ούτε για τον συντελεστή ΦΠΑ έχει συμφωνηθεί κάτι, ούτε για τον ΕΝΦΙΑ, ούτε για τα εργασιακά, ούτε για το συνταξιοδοτικό. Ούτε καν για τις ιδιωτικοποιήσεις. Ο Σόιμπλε το είπε: «Η Ελλάδα είπε μετά "καλά, θα κάνουμε τελικά ιδιωτικοποιήσεις." Αυτό όμως δεν είναι πρόοδος, αλλά μόνον μια διόρθωση μιας υπαναχώρησης. Είπαμε: "χωρίς ιδιωτικοποιήσεις πώς αλλιώς;" Αυτό σημαίνει ότι στους πραγματικούς τομείς: μείωση του κόστους διοίκησης, που έχει να κάνει και με το προσωπικό, μεταρρύθμιση του συνταξιοδοτικού συστήματος, δομικές μεταρρυθμίσεις σε, δεν ξέρω κι εγώ...., σε περιορισμούς στην ανταγωνιστικότητα κ.ο.κ, φυσικά είναι και η αγορά εργασίας, και άλλα παρόμοια, η κινητικότητα είναι πολύ μικρή, για να το θέσω φιλικά. Η ατμόσφαιρα είναι καλύτερη... αλλά στην ουσία δεν υπάρχουν περισσότερα, απ' όσο κατάλαβα τους θεσμούς», δήλωσε.

Επί της ουσίας, τέσσερις σχεδόν μήνες δεν έχει επέλθει παρά ελάχιστη πρόοδος. Την ίδια ώρα τα ταμειακά διαθέσιμα, επισήμως φτάνουν για... στραγάλια. 600 εκατ. ευρώ και σίγουρα ο Στουρνάρας δεν έχει άλλο άσο στο μανίκι του για να σώσει την κυβέρνηση. Ενώ στο τέλος του μήνα πρέπει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις, δεν έχει ούτε φράγκο, επομένως το πιστωτικό γεγονός είναι πιο κοντά από ποτέ.

Αυτά σε οικονομικό επίπεδο γιατί σε πολιτικό επίπεδο η κυβέρνηση είναι... για τα μπάζα. Τσακώνονται στα τηλεπαράθυρα για τα λείψανα της Αγίας, τα σπάνε με τους ΑΝΕΛ για το τέμενος, τα βάζουν με τον Στουρνάρα για να έχουν άλλοθι στην αποτυχία τους και την καταστροφική πολιτική τους, στήνουν παρακρατικούς μηχανισμούς και επικοινωνιακά κόλπα για να ξεγελάσουν τον κόσμο, διχάζουν το λαό για να έχουν έτοιμους κομματικούς «στρατούς» όταν θα έρθει η ώρα της κρίσης. Αν αυτή είναι η κυβέρνηση τότε η χώρα οδηγείται με γεωμετρική ακρίβεια στο χάος. Ούτε η Αγία Βαρβάρα, ούτε ο Άγιος Γεώργιος μπορούν να μας σώσουν. Πολλώ δε μάλλον ο... Άγιος Αλέξης της Αριστερής μπαρούφας.

Κι αν απέκλεισαν το δημοψήφισμα για να κάνουν συμφωνία τον Μάιο, μη γελιέστε. Δεν το έχουν σε τίποτε να μας οδηγήσουν στις κάλπες μες στο κατακαλόκαιρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΤ avatar
    ΤΤ 12/05/2015 23:16:42

    Ευτυχώς που υπάρχει το διαδίκτυο. Αν πιστεύαμε τους εδώ, κάθε Παρασκευή συμφωνούν και κάθε Δευτέρα στο ευρωγκρούπ τα σπάνε. Άρα κολοκύθια συμφωνούν την Παρασκευή. Δεν θα μας τρελάνει ο Βαρουφάκης κι ο Τσακαλώτος με τα εκατομμύρια έξω:
    Telegraph, Reuters, FT, NZZ, μπας και μάθουμε τι συμβαίνει στη χώρα, όπως επί χούντας. Ελπίζω να μην έχουμε καταστάσεις Ερντογάν με περιορισμό του διαδικτύου.

  2. Naruto avatar
    Naruto 12/05/2015 23:58:56

    Είναι φανερό οτι οι διαπραγματεύσεις γίνονται για να περνά ο καιρός και να δείχνουν οτι καταβάλουν προσπάθεια για εξεύρεση λύσης . Στην πραγματικότητα δεν έχουν καμία πρόθεση για συμφωνία . Θέλουν την ρήξη και την έξοδο απο την ευρωζώνη αλλά με υπαιτιότητα των εταίρων . Μετά θα υλοποιήσουν τις ιδεοληψίες τους και θα επιβάλουν στη χώρα ενα καθεστώς παρόμοιο με αυτό της Αλβανίας του Χοτζα . Πρόκειται για ψυχοπαθείς , πάσχουν απο ομαδική παράνοια και στα συμβούλιά τους ο ένας παροτρύνει τον άλλο για πιό ακραίες θέσεις . Κανένας λογικός άνθρωπος δεν πάει κόντρα με όλο τον κόσμο . Όταν όλοι σου λένε οτι κάνεις λάθος , όσο βέβαιος και να είσαι για τις απόψεις σου σίγουρα θα προβληματιστείς . Αυτούς δεν τους καίγεται καρφί γιατι προφανώς έχουν μυστικό σχέδιο . Η αφοσίωση τους στον στόχο και η αδιαφορία για τις συνέπειες ειλικρινά με τρομάζουν.

  3. Wolf avatar
    Wolf 13/05/2015 00:56:45

    Ρε παιδιά μην το κουράζετε, το έχουμε πει χίλιες φορές: όταν λέμε ότι οι άνθρωποι αυτοί πιστεύουν ότι ο τοίχος θα κάνει άκρη για να περάσουν, δεν κάνουν πλάκα, το εννοούν κυριολεκτικά. Πιστεύουν δηλαδή, όσο ρατσιστικό και αν είναι αυτό, πως οι ιδέες τους, οι προτάσεις τους, -ο Θεός να τις κάνει ιδέες, προτάσεις- είναι οι μοναδικές, είναι οι αλάνθαστες, είναι αδιαμφισβήτητες και ότι οτιδήποτε πέρα από αυτές είναι ηλίθιο, χαζό, ανεφάρμοστο, στερείται σοβαρότητας και αξίας. Είναι τρόπος και στάση ζωής όλο αυτό. Οι τύποι θεωρούν ότι φέρουν το "παπικό αλάθητο" ή ότι είναι τα δώρα του Θεού στη γη -Θεέ μου συγχώρα με-. Τώρα πόσο πεφωτισμένος μπορεί να είναι ο Αλέξης, ο κυρ Αλέκος, ο Λαφαζάνης, ο Σκουρλέτης, ο Βούτσης, ο καροτάκιας και ο άλλος που μιλάει και φτύνει και του φεύγουν τα σάλια, είναι ένα ερώτημα που το καλείται να το απαντήσει η θειά η Μαριγούλα -που πλέον δηλώνει: δεν τα έκοβα και τα δυο μου χέρια ...συριζα- όπου και τους ψήφισε και τρέχει κάθε Παρασκευή στην τράπεζα να βγάλει το κομπόδεμα να το χώσει ανάμεσα στους καπλαμάδες, μπας και τα σώσει και τη Δευτέρα τα πηγαίνει πάλι στην τράπεζα. Βοηθειά μας!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Wolf 13/05/2015 13:29:55

      Εδώ θέλουν να βγούν κι από πάνω.Αυτοί φαγώθηκαν να πάμε σε εκλογές κι ο Μάρδας τώρα λέει πως ήταν λάθος που έγιναν οι εκλογές τον Γενάρη... :http://www.protothema.gr/politics/article/475593/d-mardas-itan-lathos-pou-eginan-oi-ekloges-ton-ianouario/

  4. Giorgis avatar
    Giorgis 13/05/2015 04:03:56

    Είναι σαν να κάνουν διαπραγμάτευση με ATM αλλά χωρίς να έχουν καν λογαριασμό!

  5. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 13/05/2015 07:23:58

    Τα ψέματα, δεν είναι ικανά να σώσουν για πολύ κανέναν. Κοντή γιορτή, σε λίγο θα έχουμε στη διάθεσή μας όλα τα δεδομένα και θα μπορούμε να κρίνουμε.

  6. Πάρης ο όμορφος avatar
    Πάρης ο όμορφος 13/05/2015 08:01:38

    Όσο δεν πέφτει το χρήμα με τον Ιούνιο που χρωστάμε τα δις της αρκούδας να πλησιάζει, με ψέματα δεν βάφονται αυγά. Τα ακούμε όλα βερεσέ και περιμένουμε να δούμε γραπτή τη ''συμφωνία''. Αν το μάρμαρο πρέπει να πληρωθεί ξανά από τα ίδια κορόϊδα, πολύ λυπούμαστε, αλλά χάσανε.

  7. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 13/05/2015 08:47:39

    παιδια δεν υπάρχει άλλος δρόμος. άλλη λύση. θα πρέπει να πληρώσουμε ένα ακριβό τίμημα να απαλλαγούμε από τον λαικισμό. και εντός της ΝΔ συμπεριλαμβανομένου. πρέπει να το αποδεκτούμε και να το καταπιούμε. δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

  8. petros avatar
    petros 13/05/2015 09:53:21

    Θα συμφωνήσω με τον παρατηρητή απόλυτα. Πήραν με τόσα ψέματα την εξουσία και σχεδόν αμέσως φάνηκε η γύμνια τους. Ο κόσμος όμως που τους ψήφισε αρνείται προς το παρόν να δεχτεί το λάθος του. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να ζήσουμε ξανά μια εθνική συντριβή , εξαιτίας της πολιτικής τους. Μόνο έτσι καταλαβαίνει ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων....μόνο αν πάθει ένα μεγάλο κακό ξανά!

  9. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 13/05/2015 10:40:54

    Είμαστε άριστα εκπαιδευμένοι σήμερα πια, τόσο στις ομορφοσερβιρισμένες μισές αλήθειες, όσο και στα επιμελώς ζαχαρωμένα ψεύδη. Δεν γίνεται κανείς να μας ....παραπλανήσει χωρίς τη θέλησή μας. Απλά επειδή βαρεθήκαμε επί τέλους, ας μάθουμε το συντομότερο και τον λογαριασμό! Πόσα και ποιοί ακριβώς σχεδιάζεται να πληρώσουν; Αν υπολογίζουνε όμως κι αυτοί στην κατόπιν ...σκληρής διαπραγμάτευσης σταθερή επανάληψη του πρόσφατου παρελθόντος, θα τους δυσαρεστήσουμε. Δεν είναι που δεν θέλουμε, δεν είναι που δεν είμαστε μεγαλόψυχοι, απλά δεν έχει μείνει τίποτε που να μας περισσεύει, για να τους το ...προσφέρουμε :-). Ατύχησαν.

    • F?te??? avatar
      F?te??? @ Άλυτη Εξίσωση 13/05/2015 11:44:48

      Εργο τρομου, αγαπητη μου! Suspense!!!

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ F?te??? 13/05/2015 14:00:16

        Ποιός τρομάζει όμως τελικά; Ο έχων να δίνει μάλλον, γιατί ο μη έχων, απλά αγανακτεί!!

  10. ΤΤ avatar
    ΤΤ 13/05/2015 12:33:46

    Μονο ρήξη και ανατροπή, ο λαός δεν ψήφισε υποταγή. Το μνημόνιο πεθανε στις 25 Ιανουαρίου. Λύσσα κι ανυπακοή. Βαρκιζα τέλος. 15.000 αυτοκτονίες. Να δικαιωθούν οι αγωνιστές της ΕΡΤ, του Πολυτεχνείου της γενιάς μας. Πορτραίτα του Βελουχιώτη σε υπουργεία. Ύμνοι του ΕΑΜ το βράδυ των εκλογών. Άνοιγμα των συνόρων σε όλο τον πλανήτη. Καθαρίστριες των 2.000 ευρω για εργασία part time. Επαναπρόσληψη ΕΡΤατζηδων, ξανανοιγμα ΕΡΤ. Καθε Παρασκευή "συμφωνία", καθε Τρίτη απελπισία. Λιτός βίος. Paris match. Το διαμέρισμα ειναι της πεθεράς μου. Δεν φοράω γραβάτα μέχρι να ξεχρεώσει η χώρα, ειναι σύμβολο. Θα σας γεμίσουμε τζιχαντιστες. Θα πάμε στον Πούτιν. Κινεζικός στόλος. Κηδεία Τσαβες. Turkish stream. Να μοιράσουμε το Αιγαίο 70-30. Μας ψεκάζουν. Μας σκλαβώνουν με δάνεια. Να μας δώσουν Τσάμπα λεφτά οι τοκογλυφοι γιατι τους χρωστάμε πολλα και άρα ειμαστε ισχυροί. Υποσημείωση στο ρωσικό εμπάργκο, καλώς εισέβαλε η Ρωσία σε άλλη χώρα...Κατρουγκαλος, αντίδικος του υπουργείου του. 5 δις προκαταβολή αγωγού απο Πούτιν. Νόμος Κουφοντίνα, κατάργηση φυλακών ασφαλείας. Νόμος Ξηρού (κι ενός ακομα) οι ΗΠΑ ετοιμάζουν σουίτα στο Γουανταναμο... Δραχμη, αλλα οι υπουργοί μας εχουν τα λεφτά τους στην JP MORGAN. Ο λυσσαλέος αναρχικός (όταν έληξε η σύμβαση με τον ΟΤΕ ομως) που δεν μπορει χωρις Λεξους και πεντάστερο ξενοδοχείο. Ξάδερφος Τσίπρας, απο κλητήρας, σύμβουλος, απο σύμβουλος ΓΓ ΥΠΕΞ σε δυο μήνες. Υπουργός επικρατείας φλαμπουρδαρης, με το φρέντο στο χέρι ρωτάει τους δημοσιογράφους τι να τους κάνει τους Σομαλούς. Η αριστεία ειναι ρετσινιά. Να συνεχίσω συντροφοι ή καταλάβατε που παει το πράγμα; Πεινα και εθνική καταστροφή και παλι θα αγαπάτε τον πατερούλη σας τον Περονισκο των Βαλκανίων, των ανθυποΜαδουρο. Άνοιξε η πόρτα του τρελοκομείου. Βγάλαμε κυβερνηση κομμουνιστές με σφυροδρέπανα το 2015.

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΤΤ 13/05/2015 13:27:49

      Και μάλιστα κομμουνιστές παλαιάς κοπής , αμετανόητους , κατευθείαν απο την ναφθαλίνη της σοβιετίας .

  11. chp avatar
    chp 13/05/2015 12:34:18

    Λαικιστικό ,Ιδεολογικό? Μπα ....... "The troika wants the Syriza government to execute things that run counter to their election promises. No matter how many people point out the failures of austerity measures as they are currently being implemented in various countries, the troika insists on more austerity. Even as they know full well Syriza can’t give them that because of its mandate. Let alone its morals. It’s a power game. It’s a political game. It always was.But still it has invariably been presented by both the international-press and the troika as an economic problem."Από το Zerofund Ειναι ένα παιχνίδι δύναμης τίποτε άλλο, με όπλο το ευρώ και τις ιδιομορφίες του . Μα πήραν χαμπάρι...