30/09/2008 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεταιρισμός ΟΠΑΠ-INTRALOT !!!

Πράσινο φως για τον συνεταιρισμό του ΟΠΑΠ με την Intralot του Σωκράτη Κόκκαλη άναψε το Μαξίμου αποκαλύπτει σήμερα η Αριστέα Μπουγάτσου στην Ελευθεροτυπία.

Ως επιχείρημα για τον συνεταιρισμό ΟΠΑΠ-Intralot χρησιμοποιείται η ανάγκη του ΟΠΑΠ να επεκταθεί σε αγορές του εξωτερικού, αφού άλλωστε διαθέτει ισχυρό ταμείο, αντάμα όμως με έναν operator που έχει και την τεχνολογία και τη διεθνή εμπειρία. Σύμφωνα με διασταυρωμένες πληροφορίες, το υπό εκκόλαψη σχέδιο συνεταιρισμού του ημικρατικού ΟΠΑΠ (34% το Δημόσιο) με την Intralot επεξεργάζεται κλειστή ομάδα εμπίστων νομικών, υπό την καθοδήγηση του προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου Χρήστου Χατζηεμμανουήλ. Από την πλευρά της Intralot, πέραν του προέδρου Σωκράτη Κόκκαλη, συμμετοχή στον σχεδιασμό έχει ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας Κ. Αντωνόπουλος και στενός πυρήνας στελεχών της.

Εκτός του υπό επεξεργασία σχεδίου της κοινής επενδυτικής δράσης στο εξωτερικό του ΟΠΑΠ με την Intralot, έχουν εξεταστεί και πιο προωθημένα σενάρια, όπως: Πρώτον, της δημόσιας πρότασης του ΟΠΑΠ για την εξαγορά της Intralot με μετρητά και δεύτερον, της εξαγοράς της δεύτερης με ανταλλαγή μετοχών, κάτι που θα καθιστούσε την εταιρεία του Σ. Κόκκαλη τον δεύτερο, μεγαλύτερο μετά το Δημόσιο, μέτοχο του ΟΠΑΠ.

Το Μαξίμου έχει δώσει το «πράσινο φως» για την εξέλιξη της νέας σχέσης του ΟΠΑΠ με τον μονοπωλιακό προμηθευτή του, στη βάση «να προωθεί ό,τι είναι επιχειρηματικά συμφέρον» στο κατάλληλο φυσικά πολιτικό timing! Τα υπόλοιπα, προφανώς, ανήκουν στο παρελθόν και μάλιστα δεν είναι λίγοι αυτοί που υποθέτουν ότι ο Σωκράτης Κόκκαλης έχει πλέον απευθείας κανάλι με το πρωθυπουργικό γραφείο, και μάλιστα υπό συνθήκες διακριτικότητας και εχεμύθειας.Διαβάστε όλο το ρεπορτάζ εδώ: http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=9541936


Τι άλλο να προσθέσουμε εμείς; Ο πολέμιος της διαπλοκής και ιδίως του Κόκκαλη Καραμανλής δίνει πριν από τις προηγούμενες εκλογές στην Intralot την περιβόητη σύμβαση - μαμούθ των 325 εκατ. Ευρώ και τώρα, πριν δηλαδή από τις νέες εκλογές, τον ίδιο τον ΟΠΑΠ.

Αποδεικνύεται δηλαδή ότι αυτή η κυβέρνηση δεν ανέβηκε στην εξουσία για να καταπολεμήσει την διαφθορά , αλλά για να κάνει τα δικά της ντηλ με την διαπλοκή. Λογαριάζει όμως, όπως και αλλού, χωρίς τον ξενοδόχο. Υπάρχουν πολλά ράμματα για την γούνα της

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 30/09/2008 15:47:03

    Είναι πολλά τα λεφτά ω Φακτορα! Φτάνουν μέχρι και για...παρθενοραφές, τώρα που πρέπει οι παρθένες της Νέας Διακυβέρνησης να ξανανέβουν στα μπαλκόνια...

  2. nikos avatar
    nikos 30/09/2008 15:57:24

    Ποια διαπλοκή και πράσινα άλογα.
    Ποιος δηλαδή θα ήταν καλύτερος προμηθευτής από την Intarlot,
    η οποια και κορυφαία τεχνογνωσία έχει στο αντικείμενο και έλληνες επιστήμονες απασχολεί;

    Διαπλοκή θα ήταν ο αποκλεισμός της και η συνεργασία με ανταγωνιστική εταιρία.

  3. θρύλος avatar
    θρύλος 30/09/2008 16:04:50

    Τέλος ανοχής. Ο πρόεδρος του ολυμπιακού παίρνει το παιχνίδι πάνω του για την προστασία της ομάδας από διαιτητές και παρασκήνιο.

  4. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 16:12:13

    @Nikos. Το θεμα δεν ειναι αυτό. Και φυσικά πρεπει να προτιμηθει μια ελληνική εταιρεία. Το τεράστιο θέμα είναι οι πολιτικοί εκβιασμοί των επιχειρηματιών

  5. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 16:16:46

    Και επειδη εγω δεν ξέρω κανέναν επιχειρηματία που να ΄μην θέλει να κάνει τζαμπα τις δουλειές του, επαναλμβανω οτι ο όρος διαπλοκή είναι εφεύρημα του Μητσοτάκη, Με την εννοια οτι δεν υπάρχει διαπλεκόμενος επιχειρηματίας. Μόνο πολιτικός

  6. Αλέξης avatar
    Αλέξης 30/09/2008 16:17:11

    Και γιατί φίλε Νίκο ήταν διαπλοκή η ανάληψη προμηθειών του δημοσίου από την Intracom επί Σημίτη; Τότε δεν είχε κορυφαία τεχνογνωσία στο αντικείμενο και δεν απασχολούσε Έλληνες επιστήμονες;

  7. ΘΡΥΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ avatar
    ΘΡΥΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ 30/09/2008 16:23:08

    Ο Βαρδινογιαννης,Μελισανίδης,Γιανακόπυλος κλπ τύποι δεν έχουν Συμβάσεις με το κράτος;
    Εχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται με τα πετρέλαια και γιατί πληρώνετε την βενζίνη όσο την πληρώνεταi;έχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται με την ιμολόγηση και την συνταγογράφηση φαρμάκων και πόσα πληρώνει καπέλο το κράτος κάθε χρόνο για τις ασπιρίνες σας και τα υπόλοιπα φαρμακάκια σας και πΟιοί τα χοντροκονομάνε;
    ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΡΙΓΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ,ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑΥΤΑ,ΑΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΚΑΛΗ .ΜΗΠΩΣ Ο ΣΩΚΤΑΡΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΧΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ;

    χχχχχχχχ

    factorx: "Θρύλε για πάντα" κι εμείς είμαστε θρύλος, αλλά δεν μιλάμε όπως οι λέρες στο λιμάνι. Αν θες να παραμείνεις κόσμια σε παρακαλώ πολύ

  8. nikos avatar
    nikos 30/09/2008 16:23:54

    Η Intralot είναι πολύ μπροστά στον τομέα της. Δεν συγκρίνεται με τα
    τηλεφωνα της Ιντρακόμ που έβαζε ο ΟΤΕ. Ούτε με την netmod και την άσκοπη
    επένδυση σε ISDN, όταν ήδη η τεχνολογία ADSL ήταν προ των πυλών.

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/09/2008 16:59:09

    Το δραμα δεν ειναι η συμπραξη ΟΠΑΠ-ΙΝΤΡΑΛΟΤ.

    Μπορει μαλιστα να αποβει και εξαιρετικα οφελιμη για τις 2 πλευρες.

    Το δραμα ειναι πως ο Ελληνας ειναι ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΖΟΓΑΔΟΡΟΣ της Ευρωπης!!!!

    Και εγω παιζω στοιχημα...Αλλα η μιση Ελλαδα εχει εναποθεσει εκει ολες τις ελπιδες για ενα καλυτερο αυριο...

  10. Κρης avatar
    Κρης 30/09/2008 17:03:15

    το Μονοπωλιο θα πεσει και θά΄ναι ντάλα μεσημερι

    με την κινηση αυτη δεχεται εμεσως οτι το
    παιχνιδι του μονοπωλιου το χανει
    ( που θα το χασει ουτως ή αλλως )

    μονο το ανταλακτηριο να δειτε

    http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/betfair.com


    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΠΑΠ ΚΑΙ ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ
    ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ .
    ( μα γκανιοτα του 40-42+ % με τις υποχρεωτικες τριαδες )

    στις Λοταριες κατι μπορει να γινει αλλα
    με γκανιοτες του 40 % οπως στο super3 καλα
    κρασα.

    στην ελλαδα αυτο που τον σωζει ειναι το Κινο και μονο αυτο επειδη εκανε ενα απεραντο φρουταδικο ''νομιμο'' ολη την επικρατεια.

    με κληρωσεις ανα 5 λεπτα.


    Γνωριζετε οτι οι πιο πολλοι bookmakers του
    εξωτερικου εχουν και το sites του στα εληνικα
    και με ελληνικη υποστηρηξη ? ( αμεσο chat , τηλφωνικη γραμμη στα ελληνικα με ελληνες κλπ κλπ )

    ειναι πρεστιζ για το book να λεει οτι το Χαρτοφυλακιο μου εχει και μεγαλο ποσοστο
    ελληνων παικτων.

    επειδη κανουν τεραστια μοχλευση χρηματων .

    αυτα τα ολιγα

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/09/2008 17:15:21

    Το δράμα είναι πως ακόμα και σε κινήσεις που μπορούν να αποβούν ωφέλιμες είμαστε αναγκασμένοι να μετράμε τα κουκιά που χάνουμε .

  12. Under-Uber avatar
    Under-Uber 30/09/2008 17:20:56

    Αποκαλυπτικό το κομμάτι της Μπουγάτσου, όπως πάντα άλλωστε. Ειναι δυνατόν την σήμερον ημέραν να εξακολουθούμε να ενισχύουμε, σαν κράτος, ορισμένους επιχειρηματίες που ειδικεύονται στις δουλειές με το δημόσιο; Αρκετά ξεφτιλιστήκαμε με την ανάθεση του ΟΠΑΠ στην Ιντραλοτ των 400 εκατ. ευρω (ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΣΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ). Φυσικά, η αξιωματική αντιπολίτευση κάτω απο την φροντίδα των Βενιζέλου και Λοβέρδου σφυρίζει αδιάφορα, η ΝΔ ε, δικά της ειναι τα παιδιά, κοιτάει αλλού, τι περιμένατε;
    Ενα σκανδαλάκι μόνο για τον χειμαζόμενο Κόκκαλη;
    ΣΚΑΝΔΑΛΑΡΑ αλλά να δείτε που θα το κουκουλώσουν...

  13. thanos avatar
    thanos 30/09/2008 18:18:00

    O Yfypourgos Naytilias kos Kamenos ti exei na pei ep'aytou? Pou einai oi fakelloi pou kouvalouse, prin pente xronia ston Eisaggelea?.

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/09/2008 19:11:29

    το ζεστο χρημα ηταν παντα η αγαπη του Σωκρατη.

  15. potamiotis avatar
    potamiotis 30/09/2008 20:35:38

    ΙΝΤΡΑΛΟΤ..ΙΝΤΡΑΛΟΤ..ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΩΡΕ Α! ΤΟΝ ΚΟΚΚΑΛΗ,ΘΥΜΑΣΤΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΥ"ΣΤΟΝ ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΚΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Ο ΘΑΝΟΣ? ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΕΙΤΑΙ ΞΕΥΤΙΛΕΣ.....

  16. Dhmhtrhs Siganos avatar
    Dhmhtrhs Siganos 30/09/2008 23:35:23

    O XATZHFIDHS DEN EINAI POU KRAXANE GIA TH MAIMOU ERDA STO PEIRAIWS. TWRA AYTO DEN EINAI XWRA EINAI MP....O O LAZOPOULOS GIATI TA EKANE GARGARA OLA AYTA APOPSE?