25/06/2009 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθη στη Γερμανία ο Μιχ. Χριστοφοράκος

Συνελήφθη χθες το βράδυ στη Γερμανία ο πρώην διευθύνων σύμβουλος της Siemens Μιχάλης Χριστοφοράκος, για τον οποίο είχε εκδοθεί ένταλμα σύλληψης από την Εισαγγελία του Μονάχου. Η είδηση επιβεβαιώθηκε και από το υπουργείο Δικαιοσύνης και πλέον αναμένεται να κινηθεί η διαδικασία για την έκδοσή του συλληφθέντος στη χώρα μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2009 13:36:27

    Επιτέλους για να ανοίξει και το στόμα του να τελειώνουμε...
    Να ζητήσει η Ελληνική κυβέρνηση την έκδοσή του στην χώρα μας!
    Τώρα!

  2. truth avatar
    truth 25/06/2009 13:39:27

    σωστος φιλε τιραμολα!προσυπογραφω!

  3. face avatar
    face 25/06/2009 14:12:20

    Poios paei stoixima souvlakia oti den tha ton ekdwsoun?

  4. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 25/06/2009 14:25:00

    Προσυπογράφω τον tiramola.
    Να τους ξεράσει όλους απο όλα τα κόμματα.

  5. leon avatar
    leon 25/06/2009 14:27:00

    Να μην εκδοθει! Αν ερθει δεν θα μιλησει!
    Εδω δεν προσφερεται για αποκαλυψεις ονοματων...

  6. Στελιος avatar
    Στελιος 25/06/2009 14:35:57

    Ας μεινει εκει και να δικαστει με την προυποθεση να μιλησει. Θα φαει 7-8 χρονια δλδ 4-5 στην ουσια αλλα τουλαχιστον θα βγουν ονοματα στη φορα. Εδω αν ερθει δεν θα μιλησει και παλι το ιδιο χρονικο διαστημα θα μεινει στη φυλακη και αν.

  7. αντί avatar
    αντί 25/06/2009 14:42:33

    @5

    Συμφωνώ απολύτως!
    Αν έρθει εδώ, θα πληρώσει τη νύφη αυτός και 1-2 άλλοι και δε θα ακουστεί τίποτα.

    Στη Γερμανία μπορεί να μιλήσει.

  8. Αρσιβαρίστας avatar
    Αρσιβαρίστας 25/06/2009 15:16:07

    πάμε για εκλογές μάλλον.

  9. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2009 15:22:41

    @5 λέον Και τι μπορεί να επικαλεστεί δηλαδή για το που πήγαν τα μαύρα της ζιμενς?
    Ότι τα έφαγε μόνος του ή ότι λέει ψέματα ο Σίκατσεκ?
    @7 αντι
    Και αν επικαλεστεί τα παραπάνω γιατί να τιμωρηθεί?
    Για φοροδιαφυγή?

    Δεν είναι τόσο απλά...

  10. Hase avatar
    Hase 25/06/2009 15:36:10

    Τι συνεληφθη και αλλα διαφορα. Ο ανθρωπος εφυγε απο δω με τον σκοπο να παει να δικαστει εκει. Επομενως δεν υπαρχει καμια συληψη. Εγινε μια συναλαγη με τους Γερμανους οι οποιοι θα τον δικασουν με το δικο τους δικαιο και τελος καλο ολα καλα (γιαυτον). Αν ηθελαν οι Γερμανοι θα τον ειχαν τσακωσει πιο μπροστα. Φυσικα θα ερθει ξανα στην Ελλαδιτσα οπου εχει γραψει ολη του την περιουσια στα παιδια του, θα παρει καμια δεκαρια σεκιουριταδες (εχουμε και την σεχτα δηλαδη) και θα περασει βιον ωραιον και με καλους φιλους (Μητσοτακηδες, Ακηδες, και ολα τα λαμογια που λαδωνε).
    Οι Γερμανοι βεβαια θα τον εχουν δια βιου στο χερι, και φυσικα θα εχουν στο χερι και εμμεσα τους λαδωμενους πολιτικους.
    Οι Μητσοι, (γηγενεις φοροκαταθετες) θα πληρωσουν το μαραμαρο παλι οπως παντα δηλαδη.
    Η περιπτωση του Καραβελλα ειναι διαφορετικη φυσικα. Αν τον πιασουν θα τον δωσουν (οπως οι Γαλλοι εδωσαν την Μπουρμπουλια) και αυτος ισως κελαιδισει.
    Αλλα μεχρι τοτε ...κοντος ψαλμος αληλουια.

  11. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 25/06/2009 15:52:46

    Ας δώσει όλα τα στοιχεία ποιοί τα πήρανε και ας τον αφήσουν ελεύθερο μετά δέν μας ενδιαφέρει καθόλου.

  12. outis avatar
    outis 25/06/2009 16:08:23

    As ypothesoume oti divei stoixeia, eite stnv Germavia eite stnv Ellada. Pisteuei kaveis oti exei kai aptes apodeixeis? Av eixe, tha tis eixe xrnsimopoieisei otav ntav akoma kairos, dnl. pro paragrafns. Twra, o,ti kai va pei, tha isxyristouv oti eivai sykofavties prokeimevou va xemplexei kapws o idios.

  13. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 25/06/2009 16:10:43

    Βρε παιδιά, αν ήθελαν να μιλήσει δεν θα τον άφηναν ελεύθερο να κινείται όπως ήθελε επί δυο χρόνια για να φύγει τελικά όταν έμαθε ότι έσφυγγαν τα λουριά.Θα τον έπιαναν από την αρχή, δεν θα τον άφηναν να μεταγράψει την περιουσία του στα παιδιά του και μάλιστα θα του έδιναν και εγγυήσεις για να μιλήσει. Ποιος να τα κάνει όμως αυτά; Υπάρχει κάποιος από την Κυβέρνηση, η οποία είχε και τη δυνατότητα να τα κάνει, που δεν φοβάται;

  14. leon avatar
    leon 25/06/2009 16:59:49

    @ tiramola
    Σε αυτη την χωρα ολα να τα περιμενεις...

  15. anonymous avatar
    anonymous 25/06/2009 17:01:25

    Ποιος μιλησε για σουβλακια? Κατσε να το πιασω γιατι ειμαι σιγανος. Τον αφησαμε και εφυγε απο εδω, πηγε ο ανθρωπος στη Ν Αμερικη και Γερμανια, εκανε τις δουλειες του και τωρα τον πιασανε στην Γερμανια. Μαλιστα. Τωρα θα μας πουνε οτι οι δικοι μας δουλευουνε σκληρα για να τον φερουν στην Ελλαδα. Ολες οι εφημεριδες και τα παπαγαλακια θα βγουνε να μας πουνε οτι ερχεται. Και μετα θα ακουσουμε οτι ο εισαγκελεας του Μοναχου δεν συμφωνει μαζι μας, οτι αν οι δικοι μας απω εδω ειχαν στειλη αλλα χαρτια τοτε θα τον εστελναν σε εμας, βρε που το εχω ξανακουσει αυτο, και και και. Ο Μακης λεει οτι το διαμερισμα που τον πιασανε ειναι δικο του. Λες υστερα που τα σκεφτηκε ολα τωσο ωραια ο ανθρωπος να πηγε να μηνει σε σπιτι που εναι δικο του για να μη τον βρουνε? Η μηπως και τα εφτιαξε με τους Γερμανους και πηγαν και τον πηραν? Και για ποιους θα μιλησει? Ολοι οι πολιτικοι δεν πιανονται τωρα, περασε ο καιρος. Εστι ο καλος μας ανθρωπος θα δικαστη στην Γερμανια, οπυ οι φυλακες ειναι ποιο ωραιες και μετα για Βραζιλια. Θα συγκρινουμε τωρα το καρναβαλι στο Ριο με αυτο τις Πατρας? Αμα ηταν να καταδικαστη για πολλα χρονια θα ερχοτανε εδω. Γιατι εδω, μπορει μεν οι φλακες να ειναι για τουw λεβεντες, αλλα δινουμε και εξοδους, και αμα λαχει φευγουμε και με ελικοπτερο. Και ο Κωστακης θα μας πη οτι η δικαιωσυνη εδρασε με αποτελεσματικοτητα, και υπευθηνοτητα. Τα ιδια ακουγαμε την εποχη της πρασινης Ελλαδιτσας οταν μας ζαλιζανε το κεφαλι για αλλαγη και βλεπαμε πολλα pampers.

  16. christos avatar
    christos 25/06/2009 17:42:17

    όλα καλά...

    μόνο που υπάρχει και το ενδεχόμενο και να γρήγορα γρήγορα στην Ελλάδα και να έχει στοιχεία...

    και να κλάψουν μανούλες...

    και κόμματα...

    Για τους φίλους πασοκους ένα έχω να πω:

    πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

  17. christos avatar
    christos 25/06/2009 17:43:54

    …διορθώνω

    μόνο που υπάρχει και το ενδεχόμενο και να
    έρθει γρήγορα γρήγορα στην Ελλάδα και να έχει στοιχεία…

  18. occultist avatar
    occultist 25/06/2009 18:04:07

    Θα 'ελθει και τι θα πεί? Λάδωνα τον τάδε και τον τάδε? Για τους πολιτικούς αυτά έχουν παραγραφεί. Αυτός ως, εκμαυλιστής, θα φάει μέχρι ισόβια. Εάν μιλήσει θα το κάνει από την ασφαλή απόσταση που μας χωρίζει από την Γερμανία.

  19. outis avatar
    outis 25/06/2009 18:18:36

    Nai, alla opws eipame kai pio pavw, xwris xeiropiastes apodeixeis, o,ti kai va pei mporei eykola va akyrwthei sav sykofavtia ev amartiais.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2009 18:21:39

    Η Ζήμενς λάδωνε (και να μας πει ότι δεν λαδώνει πιά) διακομματικά. Έχει λαδώσει Πασόκους ΝΔάτες και αριστερά μούσμουλα. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει να μιλήσει ο Χριστοφοράκος. Κι αν μιλήσει, έτσι για τα μάτια, θα καρφώσει τον συνταξιούχο, τον πεθαμένο και τον παροπλισμένο. Έτσι δεν είναι κυριε Λυκουρέζο?

    Όλα είναι μαγειρεμένα και το θέατρο παίζει και εμείς το παρακολουθούμε. Αφού είμαστε τόσο ξεδιαντροποι που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ BUSINESS AS USUAL!!.

    O Χριστοφοράκος ήταν υπάλληλος του λαδώνοντα. Αμφιβάλω αν ακούμπησε ποτέ παράνομο μέλι, αμφιβάλλω δηλαδή ότι έκλεψε την Ζήμενς. Σαν υπάλληλος της Ζήμενς ωστόσο λάδωσε τους Ελλεηνες πολιτικούς για να πουλήσει την πραμάτεια του εργοδότη του. Κουκουλοφόρος δοσίλογος μεσάζων, ναι, αλλά μόνο για αυτό ένοχος.

    Εκτός αν αποδείξει ότι δεν ήξερε για τα λαδώματα... χα χα χα. Λυπάμαι "φίλε", λυπάμαι για την ντροπή σου. Λυπάμαι και ντρέπομαι που είμαι "υπήκοος" της πιο διεφθαρμένης χώρας στην Ευρώπη. Λυπάμαι που τα γουρούνια που παριστάνουν τους πολιτικούς μας κυκλοφορούν ελεύθερα. Λυπάμαι που δεν υπάρχει πια ούτε Ρήγας Φερραίος, ουτε Μακρυγιάννης, ούτε Κολοκοτρώνης, ούτε Θανάσης Κλάρας. Προδομένοι, κορόϊδα, Έλληνες.

    Δεν είναι ο Χριστοφοράκος ο εγκληματίας. Οι αποδέκτες και ο λαδώνων είναι.

  21. elpaso avatar
    elpaso 25/06/2009 18:30:28

    Να μην υποτιμάτε το Ζαγοριανό!
    Οι κινήσεις των τραπεζικών λογαριασμών έχουν μεγαλύτερη αξία από το εάν μιλήσει ο χριστοφοράκος ή όχι.

  22. maquis avatar
    maquis 25/06/2009 19:04:41

    Σε ποιά πράξη του θεατρικού έργου είμαστε άραγε; Νομίζω πράξη 3η, σκηνή 5η. Αν και οι συγγραφείς δουλεύουν πυρετωδώς τις τελευταίες πράξεις και το σενάριο αναπροσαρμόζεται συνεχώς.