#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2014 11:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθη στην Τουρκία ο Άγγελος Φιλιππίδης



Στην Τουρκία, κι όχι στις Ηνωμένες Πολιτείες, όπως έλεγε, ήταν ο πρώην πρόεδρος του ΤΤ και βασικό πρόσωπο του σκανδάλου με τα δάνεια, Αγγελος Φιλιππίδης. Ο Φιλιππίδης συνελήφθη το πρωί του Σαββάτου βάσει διεθνούς εντάλματος που είχε εκδώσει ο ανακριτής που χειρίζεται την υπόθεση του Ταμιευτηρίου.

Ο εντοπισμός του έγινε μετά από παρακολούθηση του κινητού του από την ΕΥΠ.

Από την ημέρα που εκδόθηκε το ένταλμα για τη σύλληψή του, ο Άγγελος Φιλιππίδης εμφανίζεται στα κανάλια δηλώνοντας πως βρίσκεται στο εξωτερικό αλλά πως θα επισπεύσει την επιστροφή του από τις ΗΠΑ για να έρθει και να απολογηθεί. Τελευταία είπε ότι θα ήταν μέχρι την Τρίτη στην Αθήνα όμως λίγες ώρες πριν οι τουρκικές αρχές ενημέρωσαν την ελληνική αστυνομία πως συνέλαβαν άτομο που μοιράζει με τον πρώην πρόεδρο του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά μέχρι στιγμής, η Ελληνική Αστυνομία ενημερώθηκε από τις τουρκικές αρχές περίπου στις 10:0ο το πρωί ότι συνελήφθη άτομο, σε βάρος του οποίου έχει εκδοθεί ένταλμα σύλληψης για την εμπλοκή του στην υπόθεση του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

Συγκεκριμένα, οι τουρκικές αρχές ζήτησαν στοιχεία μέσω της διεθνούς συνεργασίας προκειμένου να γίνει ταυτοποίηση του συλληφθέντος. Έτσι, ξεκίνησε η διαδικασία της ταυτοποίησης (φωτογραφίες, αποτυπώματα) και σήμερα ή αύριο αναμένεται η έκδοσή του στην Ελλάδα.

Είναι απορίας άξιον πάντως, πώς ένας άνθρωπος που επί ημέρες εμφανίζεται στα κανάλια να δηλώνει παντελώς αθώος, λέγοντας ότι βρίσκεται στη Νέα Υόρκη για δουλειές, τελικά να είναι στην Τουρκία. Τι ήθελε εκεί; Ηταν από την πρώτη στιγμή στη γειτονική χώρα ή πήγε από την Αμερική με κάποιο αεροπλάνο; Και γιατί δεν πήρε αυτό το αεροπλάνο για την Αθήνα; Εχει τίποτε να φοβηθεί;

Όμως, με τη σύλληψή του δεν πρέπει να σταματήσει εκεί όλη η υπόθεση. Ο Φιλιππίδης είναι ο πρωταγωνιστής αλλά όχι ο μοναδικός. Υπάρχουν κι άλλοι που δεν πρέπει να τους… κλέψει τη δόξα ο πρώην πρόεδρος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 11/01/2014 12:20:29

    Κοίτα να δεις που τελικά η πραγματικότητα ξεπερνά και το Hollywood! Τι έχουμε ακόμα να δούμε! Μην σταματάτε κ.Σαμαρά! Δώστε οδηγίες/εντολές, πολιτική στήριξη και τα μέσα που απαιτούνται στην δικαιοσύνη να έρθουν όλα στο φως! Όλα τα τρωκτικά στην πίστα, ανεξαρτήτου χρώματος και ιδεολογίας! Αυτή θα είναι η πιο σημαντική μεταρρύθμιση της 5ετίας!

    • kriti avatar
      kriti @ Skeptikisths 11/01/2014 14:21:07

      μη σταματας να βαζεις φυλακη ολους τους συριζαιους που μας καταστρεψανε ......ε ρε λαμογια ...... εχετε φαει τα αφαγωτα .......

      • Skeptikisths avatar
        Skeptikisths @ kriti 11/01/2014 14:39:08

        Όπως ανάφερα και στο σχόλιο μου: "Όλα τα τρωκτικά στην πίστα, ανεξαρτήτου χρώματος και ιδεολογίας!". Όπως και να το κάνουμε από κάπου πρέπει να υπάρξει μια αρχή. Με την δυναμική που έχει πάρει η υπόθεση έχω ελπίδες ότι κάτι καλό μπορεί να γίνει. Επέτρεψε μου να ελπίζω.

        • θεσσαλονικιος avatar
          θεσσαλονικιος @ Skeptikisths 12/01/2014 19:52:31

          Επειδη δεν βγηκε, ουτε θα βγει φαρμακο για να εξολοθρευθουν τα τρωκτικα αυτη η προσπαθεια που γινεται επι δικαιους και αδικους και μαλιστα εσπευσμενως και εν θυμω θα συνεχισθει και μετα την εποχη ΣΑΜΑΡΑ και τοτε θα τρεχουμε και δεν θα προλαβαινουμε , γιατι εχουμε χρεωμενους αρκετους πασοκανθρωπους , που εχουν συνδεσει τη μοιρα τους με το μελλον της παραταξεως μας.Ορατε τον ανανηψαντα πληρως κ. Χρυσοχοιδη.Πρακτεον η θανοιξουν ταυτοχρονως ολες οι υποθεσεις η η επιλεκτικη καθαρση θα δημιουργησει χαος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Skeptikisths 11/01/2014 14:42:26

      "Μην σταματάτε κ.Σαμαρά!"

      Εγκρίνω και επαυξάνω. Μόνο έτσι θα καταλάβει ο κόσμος ότι ΔΕΝ είναι ΟΛΟΙ ίδιοι.

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Γεώργιος Τ. 11/01/2014 15:50:02

        Δεν θα ηταν ιδιος αν εκανε την εξεταστικη για τα υποβρυχια.Οχι οπως μας συμφερει παντα.Ας κλεισει τον βενιζελο μεσα να παρει 50%. το κανει ? αααααα και εκεινη την μια και μονη εξεταστικη μην ξεχνιομαστε.

  2. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/01/2014 12:23:02

    Το ποιόν του συγκεκριμένου ατόμου τώρα το καταλάβατε; Ξεχάσατε όταν κατέβαινε στο γήπεδο της Λεωφόρου και πλάκωνε το ξύλο στον διαιτητή (Ευθυμιάδης στο ΠΑΟ- Ολυμπιακός 1-1 με το περιβόητο αν και καθαρό πέναλτι του Κωνσταντίνου στον Βενετίδη στο 90) και με την όλη του συμπεριφορά εκείνη την αθλητική περίοδο, όχι βέβαια λόγω της αγάπης του προς τον ΠΑΟ, αλλά λόγω της αγάπης του προς το χρήμα και την έμμισθη θέση του προέδρου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός διορισμένος από τον Τζίγκερ.
    Και όπως τώρα είπε ψέμματα για το που ήταν έτσι και τότε είπε ψέμματα για τα γεγονότα στην Λεωφόρο έτσι και τώρα πάλι λέει ψέμματα για την το Τ.Τ. Τότε επιβραθεύτηκε για την «προσφορά του στον αθλητισμό» από την παράταξη με την προεδρία του ΤΤ. Τώρα ελπίζω να επιβραβευτεί ο εισαγγελέας που τον κλείσει μέσα και θα του δημεύσει την περιουσία μαζί με τα λοιπά λαμόγια της όλης υπόθεσης.
    Σημείωση: «το καταλάβατε» δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα. Αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/01/2014 15:35:47

      Στηλίτευσες ἀδελφέ μιά μικρή,ἀσήμαντη,μελανή κηλίδα στήν στιβαρή καί ἀκηλίδωτη ἱστορία τοῦ χιλιοτραγουδισμένου καί ἔνδοξου...Προέδρου μιᾶς ὀμάδας, μιά συγκεκριμμένη χρονική περίοδο,πού ἔχει σχέση μέ τήν ποταπή ἐκείνη ὀμάδα πού τῆς δίνανε μέ τό σωρό τά πρωταθλήματα; !!!
      Καί...τόλμησες νά ὑπονοήσεις ὅτι ὁ περί οὐ ὁ λόγος,Πρόεδρος ἐπεφύλαξε εὐγενικές φιλοφρονήσεις σέ ἕναν διαιτητή πού στό τέλος τοῦ ἀγῶνα τόν ἐξεθείαζε γιά τήν ἀκριβοδίκαιη διαιτησία του;
      Ὁποία καταδίκη σέ περιμένει!!!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/01/2014 15:59:31

      Και μετά ήρθαν στον ΠΑΟ οι "φίλαθλοι" απο την άλλη τράπεζα.
      "Ήμουν κι εγώ εκεί" (στον Άρη), διεκδικεί δόξα και ο κ. Κοντομηνάς.
      Τα αποτελέσματα στις ιστορικές ομάδες τα βλέπουν σήμερα και οι τυφλοί.
      Κάποια στιγμή, θα ξεσηκωθούν οι πραγματικοί φίλαθλοι και θα ζητήσουν λογαριασμό. Τότε οι "Αγανακτισμένοι" του Συντάγματος - 2011, με τα ξηλωμένα μάρμαρα, θα φαίνονται μπροστά τους φιλήσυχοι Βουδιστές καλογέροι..

  3. Yiannis avatar
    Yiannis 11/01/2014 12:32:10

    Δεν μου αρέσει που το γράφω, γιατί πιστεύω ότι τα κόμματα πρέπει να αποτελούν πυλώνες της Δημοκρατίας αλλά τα δάνεια που έχουν πάρει είναι ασφαλή; Ελέγχθηκε κανείς γι' αυτό;

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ Yiannis 11/01/2014 12:42:51

      ΠΩΣ να είναι ασφαλή τα δάνεια που πήραν τα κόμματα; Με τί θα τα αποπληρώσουν; Με τις εισφορές των μελών τους;

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ Yiannis 11/01/2014 13:30:31

      Σου αρέσει όμως να είσαι γκρινιάρης και μίζερος.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Yiannis 11/01/2014 13:40:12

      Μα να κανουν και τα κομματα αυτο που προτεινουν πολλοι να κανει και η Ελλαδα. Πρωχευση!......(ειρωνικο ειναι!...)

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Yiannis 11/01/2014 15:37:41

      Μή τά ρωτᾶς τῶρα αὐτά καί ἀνάβεις φωτιά στά μπατζάκια τοῦ Βενιζέλου πάλι...

  4. πΔπ avatar
    πΔπ 11/01/2014 12:34:35

    Επειδή διαβάζω σε κάποια trollo-μπλογκ για τον "καλαματιανό κομανέτσι" και όσα κατεβάζει η καρκάλα τους, θα τους πω μια Καλαματιανή παροιμία.
    ...σιγά-σιγά κοτούλα μου κι εγώ σε μαγειρεύω...
    Τελικά ο "καλαματιανός" θα τους χορέψει... Καλαματιανό!!!

  5. Tolis avatar
    Tolis 11/01/2014 13:30:18

    Αυτός ο άνθρωπος που δεν είχε την στοιχειώδη εξυπνάδα να κλείσει το κινητό του για να μην εντοπιστεί διορίστηκε ως πρόεδρος πιστωτικού ιδρύματος που διαχειρίζεται τις οικονομίες του κόσμου.
    Θερμά συγχαρητήρια σε αυτόν που τον διόρισε , και μην ξεχάσετε ορισμένοι να τον ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές .
    ΥΓ . Εγώ τον ψήφισα το 2004 , 2007 .

  6. Yiannis avatar
    Yiannis 11/01/2014 13:49:40

    Άρα, το συμπέρασμά σας είναι, ο Yiannis πυρά;

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ Yiannis 11/01/2014 17:03:51

      Το συμπέρασμά μου είναι ότι κάθε φορά που ξεκινά μια επιχείρηση εκκαθάρισης για ΕΝΑ ζήτημα ΕΝΑ σκάνδαλο από τα άπειρα που έλαβαν χώρα στην χώρα μας τις τελευταίες δεκαετίες , αντί να ακουστεί ένα μεγάλο και ηχηρό μπράβο ακούγονται γκρίνιες επειδή τάχα δεν έγινε μια εξεταστική...δεν τιμωρήθηκε και αυτός...δεν μπήκε φυλακή και ο άλλος .........
      Ποιός δεν ήξερε ή έστω υποψιαζόταν ότι κάποιοι έτρωγαν με χρυσά κουτάλια εις βάρος του λαού εδώ και πολλά χρόνια;
      Τι κάναμε τότε; ΤΙΠΟΤΑ. Και τώρα θέλουμε να γίνουν όλα με μιας.

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/01/2014 15:47:32

    O πρώην του ΤΤ κ. Φιλιππίδης, πήρε το αεροπλάνο από Νέα Υόρκη για την Πόλη.
    Πριν 2 μήνες, ο πρώην του ΤΑΙΠΕΔ κ. Σταυρίδης, μόλις πρόλαβε και πουλησε τον ΟΠΑΠ, πιάστηκε την επόμενη μέρα στο πράσα μέσα στο Lear Jet του αγοραστή...
    "Αυτή είναι η Ελλάδα" - όπως έλεγε κάποιος "Κινέζος" που έβλεπε τις μίζες να περνούν και να ταξιδεύουν Πεντάγωνο - Ταιλάνδη.
    Κάπως πιό χοντρά, "ψυχιατρικά", το είχε πεί κάποιος πιό παλιός, κιμπάρης, με βαρειά Σερραίϊκη προφορά....
    Πάντως, μιλάμε για ΤΟ Jet Set !

  8. deldio avatar
    deldio 11/01/2014 18:12:19

    Άλλο ένα ονομαστό νεοδημοκρατικό "μπουμπούκι" του Αμερικανικού Κολλεγίου με πορεία στην ΟΝΝΕΔ, σύμβουλος του Καραμανλή, και σε άλλα ανάλογα ευαγή ιδρύματα.

  9. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 11/01/2014 19:00:42

    …και στο τέλος ντυμένος αστυνομικός θα πετά το καπέλο στον αέρα !

  10. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 12/01/2014 00:40:58

    ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗ ΠΟΥ ΟΙΚΤΙΡΕΙ ΤΟΝ Κ. ΦΙΛΙΠΠΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΟ ''ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ'' ΤΗΣ Ε Υ Π .ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΘΩΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HOMUS PASOKOS ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΑΝ ΔΗΜΟΣΙΩΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΑΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΠΡΕΜΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΑΝ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΜΑΣ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ...