#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2013 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθη για εκβιασμό ο πρόεδρος του Νοσοκομείου Παίδων Χάρης Τομπούλογλου



Τα τρωκτικά ζουν και βασιλεύουν, είτε είναι «πράσινα» είτε «γαλάζια». Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές. Όταν η Ελλάδα θα ξεφύγει από τον κύκλο της λαμογιάς που πρώτη μούρη είναι διάφοροι πολιτευτές, συνδικαλιστές και στελέχη των κυρίαρχων εδώ και δεκαετίες κομμάτων, τότε μπορεί να σωθεί η χώρα.

Και έχουμε προειδοποιήσει από το antinews κι άλλα γαλάζια τρωκτικά, ότι θα οι φυλακές πάντα χωράνε.

Έτσι, πριν από λίγο έγινε γνωστό ότι συνελήφθη ο πρόεδρος του νοσοκομείου Αγλαϊα Κυριακού για δωροδοκία και εκβιασμό. Ποιος είναι αυτός; Ο γνωστός γαλάζιος πολιτευτής Χάρης Τομπούλογλου ο οποίος κατηγορείται ότι ζήτησε από ιδιωτική εταιρεία 25.000 ευρώ για να συνάψει μαζί τους σύμβαση.

Οι υπεύθυνοι της εταιρείας όμως ενημέρωσαν τις αρχές και στη συνέχεια έκλεισαν ραντεβού με τον πρόεδρο του νοσοκομείου στον οποίο έδωσαν προσημειωμένα χαρτονομίσματα. Μόλις τα πήρε στα χέρια του εμφανίστηκαν οι αστυνομικοί και τον συνέλαβαν.

Μια υποσημείωση. Ο Τομπούλογλου είχε εμπλακεί σε μια παλιά υπόθεση που είχε και... ροζ χρώμα ενώ το 2009 δήλωσε αμέσως υποστηρικτής της Ντόρας της Εξερευνήτριας.

Στο μεταξύ, με απόφαση που πήρε η Κεντρική Επιτροπή Δεοντολογίας της Νέας Δημοκρατίας, διαγράφεται από τα μητρώα μελών του Κόμματος για αντιδεοντολογική συμπεριφορά, ο Χάρης Τομπούλογλου, σύμφωνα με όσα προβλέπει το Καταστατικό του Κόμματος».

Δείτε το βιογραφικό του για να καταλάβετε πώς κάποιοι γίνονται… κάποιοι

Επαγγελματική εμπειρία και προϋπηρεσία :
• Από το 1978 υπάλληλος της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος. Προϊστάμενος Υπηρεσίας Εξωτερικού Εμπορίου και Συναλλάγματος (1978-1987)
• Στέλεχος της Υποδιεύθυνσης Δημοσίων Σχέσεων
• Τμηματάρχης της Διεύθυνσης Γραμματείας.
• Τμηματάρχης στη Διεύθυνση Επιμελητείας.



Θέσεις :
Πρόεδρος του Ταμείου Ασφαλίσεως Υπαλλήλων Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος (Τ.Ε.Α.Α.Π.Α.Ε.) (1989-1991)
• Αντιπρόεδρος του Νοσοκομείου Παίδων Αθηνών "Π. & Α. Κυριακού" (1989-1993)
• Εκλεγμένο μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου Υγειας Προσωπικού Εθνικής Τράπεζας με την Ανεξάρτητη Συνδικαλιστική Παράταξη «Νέα Εποχή». (2011-Σήμερα)
• Εκλεγμένος Εκπρόσωπος του Δήμου Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας στην Περιφερειακή Ένωση Δήμων Αττικής (Π.Ε.Δ.Α.) και μέλος της επιτροπής «Πολιτισμού και Αθλιτισμού». (2011-Σήμερα)
• Εκλεγμένο μέλος της Γενικής Συνέλευσης της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (Κ.Ε.Δ.Ε.) και μέλος της επιτροπής «Ισότητας και Θεσμών». (2011-Σήμερα)
• Πρόεδρος και ισόβιο μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου Παίδων Αθηνών «Π. & Α. Κυριακού» από το 2012

Κομματικά αξιώματα :
Μέλος της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας από το 1977
• Γενικός Γραμματέας της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας (1980-1982)
• Τομεάρχης Δυτικής Αθήνας της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. (1980-1982)
• Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. και Υπεύθυνος Ιδεολογίας Τύπου και Διαφώτισης (1985-1987) και ταυτόχρονα εκπρόσωπος της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. στην Κεντρική Επιτροπή Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Κ.Ε.Τ.Α.)
• Εκλέκτορας για την εκλογή Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας (των Νομαρχιακών Επιτροπών της Β΄ Αθήνας Β5, Β6, Β7 και Β8) το 1993
• Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας (5 ος σε σειρά επιτυχίας) στο Γ΄ Συνέδριο του κόμματος το 1994
• Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας της Νέας Δημοκρατίας (1993-1995)
• Περιφερειάρχης Πελοποννήσου της Νέας Δημοκρατίας (1995-1996)
• Μέλος της Ο.Κ.Ε. Υγείας της Νέας Δημοκρατίας (1994-1997)
• Επανεκλέγεται μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας στο Δ΄ Συνέδριο του κόμματος (3 ος σε σειρά επιτυχίας) το 1997
• Υπεύθυνος του κόμματος για το νομό Λευκάδας στις Ευρωεκλογές του 1999
• Από το 1998 έως το 2000 μέλος της Ο.Κ.Ε. Εσωτερικών και Εθνικής Άμυνας
• Αναδεικνύεται πρώτος κατά την εσωκομματική διαδικασία ανάδειξης υποψηφίων Βουλευτών της Β΄ Αθήνας της Νέας Δημοκρατίας τον Οκτώβριο του 1999 με 864 σταυρούς προτίμησης
• Επανεκλέγεται μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας στο Ε΄ Συνέδριο του κόμματος (3 ος σε σειρά επιτυχίας) το 2001
• Διατέλεσε μέλος του Τομέα Πολιτισμού και Αθλητισμού της Νέας Δημοκρατίας και μέλος της Γραμματείας Πολιτευτών και πρώην Βουλευτών του κόμματος

Αιρετά αξιώματα :
• Το 1986, 1990 και 1998 εκλέχτηκε πρώτος Δημοτικός Σύμβουλος Νέας Χαλκηδόνας μεταξύ όλων των συνδυασμών
• Στις Δημοτικές Εκλογές του 1994 ήταν υποψήφιος Δήμαρχος στη Νέα Χαλκηδόνα υποστηριζόμενος μόνο από τη Νέα Δημοκρατία με ποσοστά 45% την πρώτη Κυριακή και 48,5% την δεύτερη (το κομματικό ποσοστό στην περιοχή ήταν τότε 31%)
• Στις Βουλευτικές Εκλογές του 1996 ήταν για πρώτη φορά υποψήφιος της Νέας Δημοκρατίας στη Β΄ Αθήνας και πήρε 26.300 σταυρούς καταλαμβάνοντας τότε την πρώτη θέση μεταξύ των νέων υποψηφίων του συνδυασμού
• Στις Βουλευτικές Εκλογές του 2004, υποψήφιος της Νέας Δημοκρατίας στη Β Αθήνας, πήρε 26.616 σταυρούς.
• Στις Δημοτικές Εκλογές του 2010 ήταν ανεξάρτητος υποψήφιος Δήμαρχος στον καλλικρατικό Δήμο Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας. Στην δεύτερη Κυριακή, μετά το θάνατο του αντιπάλου του πρώην Δημάρχου Νέας Χαλκηδόνας Γιώργου Αποστολάκη (μεταξύ πρώτης και δεύτερης Κυριακής), έλαβε ποσοστό 48,5% απέναντι στη σημερινή Δήμαρχο και χήρα του αποβιώσαντος κ. Ευτυχία Γαϊτανά – Αποστολάκη και είναι από 01-01-2011 επικεφαλής της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης του Δήμου και Αντιπρόεδρος της Οικονομικής Επιτροπής.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θηραία avatar
    θηραία 24/12/2013 15:45:18

    Καλή αρχή !!!
    Για να δούμε πόσα ακόμα τρωκτικά,
    θα ξετρυπώσουν από την φωλιά της εξερευνήτριας!!!
    ... κι απορούσα η αφελής, από ποιά ομάδα προέρχεται
    αυτό το μπουμπούκι!

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ θηραία 27/12/2013 04:21:43

      Dear θηραία,
      ακόμη κι αυτη τη στιγμή που διαβάζεις την απαντησή μου,
      κάποιος τα παίρνει, κάποιος κάνει συμφωνία πως και πόσα θα πάρει, ενώ κάποιος άλλος που προχωράει σε ανώτερη θέση, συμβουλεύει τον αντικαταστάτη του (που είναι πάντα "δικός" του)πόσα, πως, πότε και απο ποιόν θα τα παίρνει υπο την προυπόθεση οτι προηγουμένως θα του ανάψει "πράσινο" φως.
      Τέλος, σε αυτές τις δουλειές "δημοσίων υπηρεσιών" οι
      καρποσυλλέκτες" είναι minimum τρείς ενώ ό παραλήπτης επωμίζεται και το σύμφωνο "σιγής/ευθύνης" αν κάτι δεν πάει καλά (κάρφωμα/προσημ. χρήματα κ.α.) .

      πόσα ακόμα τρωκτικά,
      θα ξετρυπώσουν από την φωλιά της εξερευνήτριας ;

  2. νικος π. avatar
    νικος π. 24/12/2013 15:52:47

    ποιος κοπανος τον επελεξε θα το μαθουμε ;

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ νικος π. 24/12/2013 17:30:21

      Δεν ανήκει στην κατηγορία την δορισθεντων από τον υπουργό Υγείας.
      Ήταν Πρόεδρος ορισμένος από το Ίδρυμα "Αγλαΐα Κυριακού" του οποίου το ομώνυμο νοσοκομείο Παίδων αποτελεί κληροδότημα.

      • orion avatar
        orion @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/12/2013 18:46:50

        Και ετσι "τυχαια" διορισθηκε προεδρος......

        • θηραία avatar
          θηραία @ orion 24/12/2013 19:28:48

          Αντιπρόεδρος του Νοσοκομείου Παίδων Αθηνών “Π. & Α. Κυριακού” (1989-1993)

  3. George avatar
    George 24/12/2013 15:56:43

    Καλά φοβερό CV. Θα ήταν πολύ τυχερός να βρει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Το θέμα είναι ότι όταν εξακολουθείς σαν κυβέρνηση να κάνεις κάποιους σαν κι αυτούς, κάποιους τώρα που έχει αλλάξει η εποχή κάποιοι άλλοι τρίβουν τα χέρια τους. Αυτός θα μπει και οι άλλοι θα βγουν.

  4. ΣΜ avatar
    ΣΜ 24/12/2013 16:01:10

    Το κόμμμα των αξίων και των αξιών, τα νέα τα παιδιά της ΟΝΝΕΔ

    • factorx avatar
      factorx @ ΣΜ 24/12/2013 16:23:21

      Η εμπάθειά σου σε εκθέτει. Οχι και νέο παιδί της ΟΝΝΕΔ ο Τομπούλογλου. Το 1959 γεννήθηκε - δηλαδή 54 χρονών;

      • kapar13 avatar
        kapar13 @ factorx 24/12/2013 18:03:18

        Προφανώς φάκτορα μερικοί διατηρούν την ιδιότητα ανεξαρτήτου ηλικίας...

      • ΣΜ avatar
        ΣΜ @ factorx 24/12/2013 18:04:52

        Εκεί εξετραφη ο άνθρωπος, απο αυτό το σχολείο βγήκε:

        Κομματικά αξιώματα :
        Μέλος της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας από το 1977
        • Γενικός Γραμματέας της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας (1980-1982)
        • Τομεάρχης Δυτικής Αθήνας της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. (1980-1982)
        • Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. και Υπεύθυνος Ιδεολογίας Τύπου και Διαφώτισης (1985-1987) και ταυτόχρονα εκπρόσωπος της Ο.Ν.ΝΕ.Δ. στην Κεντρική Επιτροπή Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Κ.Ε.Τ.Α.)

        Εχω κανει τις γενικότερες διαπιστώσεις μου για το τι ειδους σχολειο ειναι η δαπ και η ΟΝΝΕΔ, τι συμπεριφορές προωθουν και εκτρέφουν, τι ειδους πολίτες παράγουν. Εμπάθεια; Μπορεί να ναι κι ετσι

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 24/12/2013 16:08:19

    Μόνο με την διάφανη λειτουργία του Κράτους η Ελλάδα θα αναγεννηθεί.
    Η γκαστερική λειτουργία του Κράτους έφερε την κατάρρευση.
    Σοβαρές πολιτικές δυνάμεις είναι ΜΟΝΟ αυτές που προτείνουν και είναι εξ αντικειμένου ικανές να θεσπίσουν συγχρονους, διαφανείς κανόνες για την λειτουργία του Κράτους και των σχέσεων Κράτους/Δημοσίου και Κοινωνίας.
    Όλα τα υπόλοιπα είναι κενολογία και πολλάκις πρόφαση γισ τη συνέχιση του πελατειακού και διαφθαρμένου Κράτους με άλλο προσωπικό και προς όφελος αυτών.

  6. helios avatar
    helios 24/12/2013 16:12:07

    Ποια φυλακή και βλακείες, κατευθείαν για καταναγκαστική εργασία (π.χ. αγροτικές εργασίες) για την κάλυψη των εξόδων σίτισης και στέγασης φυλάκισης, αποπληρωμή των χρεών, επιστροφή των κλεμμένων κ.τ.λ. …

    Να δεις μετά πιο θα ξανά τολμήσει να βάλει το δάχτυλο στο μέλι.

  7. Panos avatar
    Panos 24/12/2013 16:14:03

    Τομπούλογλου... Τουμπούλογλου..., ε... κάτι μου θυμίζει ή κάνω λάθος;;;
    Ο συγχωρεμένος ο Eυάγγελος Γιαννόπουλος δεν τον είχε κατηγορήσει ότι είναι.... το 2000 και παραιτήθηκε από υποψήφιος βουλευτής της Β! Αθηνών;

    • X Rhodesian s.a.s avatar
      X Rhodesian s.a.s @ Panos 24/12/2013 17:21:41

      Ναί. Αυτός είναι. Ηταν προστατευόμενος και προτεινόμενος τότε του Καρατζαφέρη και όταν ο Γιαννόπουλος απο το βήμα της Βουλής μάλιστα, τον 'φωτογράφισε' για την ... ιδιαιτερότητά του..., ο ίδιος ο Καρατζαφέρης με τηλεοπτική εμφάνιση , τον αποκύρηξε ως πέφτων απο τα σύννεφα. Πάντως για να πούμε την αλήθεια, ο Τομπούλογλου δεν διορίστηκε απο την κυβέρνηση. Ο πρόεδρος του νοσ. Παίδων διορίζεται απο το Δ. συμβούλιο του ιδρύματος. Αυτά προς αποκατάσταση της πραγματικότητας...

      • Panos avatar
        Panos @ X Rhodesian s.a.s 24/12/2013 18:30:47

        Μικρή σημασία έχει ποιός τον διόρισε.
        Σημασία έχει ότι αυτή τη νοοτροπία της αρπαχτής και της βούτας... δημοσίου χρήματος, την έχει το 99,9% όλων των κομματικών στελεχών και των παρατρεχάμενων τους. Μιά χαρά τα βρίσκουν μεταξύ τους Ν.Δημοκράτες, Πασόκοι, αριστεροί όταν υπάρχει μέλι....
        Νύχτα μέρα ΚΛΕΒΟΥΝ.... και δεν τους σταματάει τίποτα.

      • m.s avatar
        m.s @ X Rhodesian s.a.s 24/12/2013 19:44:29

        σοβαρός τιμητής ο σχωρεμένος

      • George avatar
        George @ X Rhodesian s.a.s 24/12/2013 20:13:51

        και επειδή δεν διορίστηκε ΑΜΕΣΑ από την κυβέρνηση τι σημαίνει αυτό; ότι διορίστηκε με την αξία του εκεί; ρε τι κάνει η αιθαλομίχλη...

      • Gem avatar
        Gem @ X Rhodesian s.a.s 25/12/2013 02:07:15

        Εσυ εβαζες βομβες στο λιμανι της Μπειρα?
        Ησουν και στο Τσιμοιο?
        Ο Τζοσουα Νκομο στο τσακ σου γλιτωσε...........

        • X Rhodesian s.a.s avatar
          X Rhodesian s.a.s @ Gem 25/12/2013 16:48:27

          Δεν ΜΑΣ [κι όχι 'μου'] γλίτωσε ο Νκόμο, γιατί μας ήταν απο αδιάφορος έως ανεβλαβής. Μας γλύτωσε όμως ο Μουγκάμπε που μας έκανε και την ζημιά...

  8. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 24/12/2013 16:23:16

    καλή αρχή και συνέχεια!

  9. factorx avatar
    factorx 24/12/2013 16:25:21

    Αφού δεν ξέρεις γιατί σχολιάζεις; Πριν τον Αδωνι διορίσθηκε

    • papadopoulos ilias avatar
      papadopoulos ilias @ factorx 24/12/2013 17:27:35

      Δεν ειναι διιρισμενος απο την κυβερνηση. Ειναι ισοβιο μελος

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ factorx 24/12/2013 17:33:26

      Φακτορ

      Από κανέναν υπουργό δεν διοριστηκε.
      Είναι ορισμένος ισόβιας πρόεδρος από το ίδρυμα "Αγλαΐα Κυριακού".

      • George avatar
        George @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/12/2013 19:47:54

        Δηλαδή αν το ίδρυμα εκλέξει τον....Ακη για νέο πρόεδρο η κυβέρνηση θα το αποδεχθεί? Πάντως για να πω και ένα καλό λόγο η κυβέρνηση έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά. Μαθαίνουμε...

      • bd avatar
        bd @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/12/2013 23:40:24

        Ισοβιος προεδρος των φυλακων Κορυδαλλου πρεπει να γινει.

        • Eva avatar
          Eva @ bd 25/12/2013 14:05:50

          Ισόβιος τρόφιμος

          • Ο Ιππέας avatar
            Ο Ιππέας @ Eva 27/12/2013 03:47:14

            Να φτιάχνει καφέ του Άκη ! :D

  10. Stam avatar
    Stam 24/12/2013 16:28:24

    Οσο υπαρχουν οννεδ,πασπ,δαπ,.. δεν υπαρχει ελπιδα τετοια ατομα θα βγαζουμε σαν κοινωνια.

  11. Stam avatar
    Stam 24/12/2013 16:32:56

    Φιλε φακτωρ ολοι οι αποτυχημενοι που κυβερνησαν και αρπαξαν οι 9 στους 10 περασαν απο παραταξεις τυπου πασπ,δαπ απο αυτο κανεις καταλαβαινει τι ατομα βγαινουν απο εκει.

  12. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 24/12/2013 17:09:34

    Άντε να καθαρίζει η βρώμα...

  13. βασίλης avatar
    βασίλης 24/12/2013 17:15:38

    Συνάλαγμα, Τμηματάρχης στη Διεύθυνση Επιμελητείας, Πολιτισμός, Δημόσιες
    σχέσεις, Περιφερειάρχης μιλάμε για πολλή μάσα.
    Εγώ από όλες τις παραπάνω περγαμηνές εντυπωσιάστηκα πιό πολύ από τα εξής:μέλος της επιτροπής «Ισότητας και Θεσμών». (2011-Σήμερα)
    • Πρόεδρος και ισόβιο μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου Παίδων Αθηνών «Π. & Α. Κυριακού» από το 2012 και Υπεύθυνος Ιδεολογίας Τύπου και Διαφώτισης (1985-1987). Τώρα κάποιες δικαιολογίες του τύπου ήτανε της Ντόρας....κάτι ροζ σκάνδαλα.... είχαμε προειδοποιήσει και μηδενικές ανοχές ο λαός τα ακούει βερεσέ.
    Για τα παιδιά που δουλεύουν σεκιουριτάδες στο νοσοκομείο με πόσα και με ποιές συνθήκες καθόλου δεν τους ενδιαφέρει, το μπαγιόκο να πέφτει.. Αυτός άλλωστε είναι και ο στόχος της επιχειρηματικότητας σήμερα το εργατικό μοντέλο - Κοτσαμπάσηδες και Δουλέμποροι -
    Οι καθαρίστριες και οι σχολικοί φύλακες για αυτό απολύθηκαν. Γιατί δεν ψάχνουμε να δούμε ποιοί είναι πίσω από όλες αυτές τις εταιρείες; κανονισμένες οι μπίζνες, απλά όταν τα χαλάνε στη μοιρασιά βγάζουν και έναν στη σέντρα να θυμόμαστε και τη μηδενική ανοχή.
    Κανονικά κατάσχεση όλης της περιουσίας αυτού και της οικογένειάς του και αφαίρεση κάθε συνταξιοδοτικού του δικαιώματος έπρεπε.... Παραίτηση αυτού αυτού που τον διόρισε (και όσων τον ψήφισαν για ισόβιο μέλος) και εισαγγελέας από άλλη χώρα.... για έλεγχο όλων των εταιρειών.
    Συγχαρητήρια σε όλους μας αυτοί μας αξίζουν.

  14. tak avatar
    tak 24/12/2013 17:52:50

    Εγώ τον ξέρω... Ντροπή σου Χάρη... Έτσι απλά...

  15. kapar13 avatar
    kapar13 24/12/2013 17:59:38

    Μάλιστα.
    Κανένας άλλος δεν βρέθηκε για τη θεσούλα;
    Ποιός τον επέλεξε;
    Ποιοί άλλοι επελέγησαν με τα ίδια "κριτήρια";

  16. Ηλίας avatar
    Ηλίας 24/12/2013 18:02:34

    Από το Παίδων, στο ...χειροπέδων. Κάτι είναι κι αυτό.

  17. Ειρήνη avatar
    Ειρήνη 24/12/2013 18:13:23

    Α Π Λ Η Σ Τ Ι Α!
    Η περιουσίες της οικογένειάς σου και η δική σου δεν σου είναι αρκετές;

  18. guest avatar
    guest 24/12/2013 18:25:02

    Είναι απορίας άξιο το πώς ένα κόμμα με συντηρητικών ηθών ψηφοφόρους τον κράτησε ως πολιτικό στέλεχος μετά το σεξουαλικό σκάνδαλο που είχε πριν μερικά χρόνια

    • JayGatsby avatar
      JayGatsby @ guest 24/12/2013 21:22:02

      το να είσαι "τοιούτος" είναι σεξουαλικό σκάνδαλο?

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ guest 25/12/2013 07:27:13

      Ωραιες αποψεις...
      Παλι θα φας κραξιμο και θα λες επιστρεφω τους χαρακτηρισμους,δεν με καταλαβατε τι ηθελα να πω

  19. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 24/12/2013 18:29:26

    Ποιανού δουλειά χάλασε? αφου γινόταν διαγωνισμός γιατι ζήτησε χρήματα?

    • juliet avatar
      juliet @ papadopoulos ilias 27/12/2013 08:19:21

      Να σου γράψω τις διαδικασίες .
      Προκηρύσσεται διαγωνισμός , καταθέτονται οι προσφορές .
      Αφού κρίνουν ποιος θα πάρει το έργο , τα κριτήρια δικά τους , μπορεί και η πιο συμφέρουσα προσφορά πρέπει να υπογραφεί από τον
      διοικητή .
      Πάμε στον διοικητή , αν όλα πάνε καλά υπογράφει και αρχίζει η υλοποίηση. Υπάρχει και η άλλη παράμετρος , όταν πάρει το έργο η εταιρεία , να αρχίσει το ξεσκόνισμα αν ΟΝΤΩΣ οι ιδιότητες που κατέθεσε υπάρχουν , υπάρχουν διαγωνισμοί που ζητάνε συγκεκριμένες ειδικότητες και χαρακτηριστικά της εταιρείας , που μπορεί από κάποιον ανταγωνιστή να γίνει καταγγελία ότι δεν έχει .
      Εκεί μπαίνει ο διοικητής .....και η εξυπνάδα της εταιρείας . Τα υπόλοιπα επί του πιεστηρίου ;)....χρόνια πολλά

  20. γιωργος avatar
    γιωργος 24/12/2013 18:58:11

    μαλλον εχουμε χασει το μπουσουλα.ειναι ατρανταχτο γεγονος οτι ολοι αυτοι τρωνε.αλλοι λιγο αλλοι πολυ αλλοι παρα πολυ.πιανουνε τους λιγο.αντα μηπως πιασουνε και τα πολλα.

  21. Κούκος avatar
    Κούκος 24/12/2013 19:01:54

    Μορφή του χώρου ο κύριος... Να δείτε τι διαφθορά και τι ρέμουλα υπάρχει στο σύστημα των αποκλειστικών νοσοκόμων(χωρίς κανέναν έλεγχο τυπικών προσόντων),παγκόσμια πρωτοτυπία της χώρας μας και αυτό, όπου το 70% της αμοιβής πηγαίνει στις τσέπες εταιρειών που έχουν συστήσει πολιτικά πρόσωπα.
    Ο δε κύκλος εργασιών είναι για τα σημερινά δεδομένα τεράστιος...( 48ωρο ΣΚ περίπου 700 ευρώ !!!!).

  22. νικος π. avatar
    νικος π. 24/12/2013 19:05:34

    ας γινει κι ενα ξεσκονισμα των περιουσιακων του στοιχειων ,θα ειναι ενδιαφερον.

  23. NONOS avatar
    NONOS 24/12/2013 19:19:18

    Το θεμα αγαπητε factora δε νομιζω να ειναι το αν τον διόρησε η κυβερνηση η ειναι ισοβιος πρόεδρος βασει κληροδοτηματος...το θεμα ειναι η πράξη που δεν πρεπει ναχει χρώμα....δλδ αλλο του Λιάπη κι αλλο του Τομπουλογλου που εκανε οτι εκανε απεκδυομενος τον κομματικο μανδυα..ελεος..εγω ειμαι δεξιος απ τα γενοφασκια μου αλλα τετοιες κοπριές δε θελω ουτε να τις ξερω αλλα και ουτε να τις βλεπω....κι αν θες να το δουμε και απο την πλευρα των πολιτικων ευθυνών ε ναι υπάρχουν ..γι αυτο καθονται στις υψηλες καρεκλες οι ηγετες για το "ειδος της ευθυνης" αυτη ειναι που δινει και την εξουσία η "ευθυνη' αλλα εδω ολα αυτα ειναι ψηλα γράμματα....λερναια υδρα η @ουτανα η διαπλοκη......αλλα οταν τα συγκαλυπτουν και τα ψηφιζουν κι ολας νομημοποιωντας τα τετοια αποτελεσματα θα εχουν..

  24. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 24/12/2013 19:35:43

    Μαζί με τον Πρόεδρο συνελήφθη και συνεργός ενώ η υπόθεση ηταν στα "χέρια " της ΕΛΑΣ μια εβδομάδα σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου

    http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang='..'&perform=view&id=35819&Itemid=1222&lang=

    Λυπάμαι για το γεγονός αλλά χαίρομαι πού επιτέλους δεν καλύπτονται τα θέματα.

  25. panos avatar
    panos 24/12/2013 19:35:51

    Γελαω μ' αυτους που εμφανιζονται εκπληκτοι απο το γεγονος..Ο συγκεκριμενος ειναι ενας απο τους χιλιαδες που απο τη μεταπολιτευση και μετα,εξαργυρωνοντας την κομματικη τους ενταξη τρυπωσαν στο δημοσιο προκειμενου να πλουτισουν..Οσο τα κομματα στην Ελλαδα λειτουργουν με τον συγκεκριμενο τροπο,θα παραμενουν εστιες διαφθορας και μολυνσης της κοινωνιας..Ευτυχως,η μεγαλη πλειψηφια εχει καταλαβει οτι πρεπει να τελειωσουν στη μορφη που ειναι σημερα,γι' αυτο και μεσα απο τις καλπες θα τα εξαερωσει..

  26. epifanios avatar
    epifanios 24/12/2013 19:44:41

    Εφαρμογη ΑΣΕΠ με μορια βασει αποκλειστικα αντικειμενικων κριτηριων για ολες τις διοικησεις των δημοσιων οργανισμων και τιποτα απο αυριο το πρωι.
    Πρεπει να καθαρισει ο τοπος πρωτα και μετα να αναζητησουμε το τελειο συστημα που δεν θα κοιταει μονο αντικειμενικα κριτηρια.
    Οτιδηποτε αλλο ειναι συννενοχη προσωπικη του Σαμαρα και Βενιζελου.

  27. ΑΝΤΟΝΙΟ Β avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟ Β 24/12/2013 19:45:30

    Καλά είμαστε πολύ τυχεροί δημότες , πριν από χρόνια είχαμε Δήμαρχο τον κ Παπαδόπουλο , γνωστό serial killer , κρίμα τώρα θα είχαμε τον κ Τομπούλογλου , ηδη ειχε αρχίσει τις σχετικές εμφανισεις , εκλεκτός της ΝΔ , ηταν σιγουρα ο επόμενος Δήμαρχος Ν.Φιλαδελφειας-Ν.Χαλκηδόνας !! Κρίμα , κρίμα , ισως η επόμενη Pride Parade να γινότανε στον Δήμο μας , κρίμα και παλι κρίμα !!!!

  28. αραχνούλα avatar
    αραχνούλα 24/12/2013 19:50:49

    Γιατί,ψέμματα είναι;

    • Aris avatar
      Aris @ αραχνούλα 25/12/2013 18:46:51

      Αντιθέτως. Ούτε ψέμματα είναι, ούτε ανήθικο ,να είσαι Σύριζα και να εχεις μετοχές και μάλιστα ισχυρές. Αποδεικνύει οτι ούτε άπειρος περι τα οικονομικά, ούτε αιθεροβάμων, ούτε εθνομηδενιστής, ούτε λαθρομεταναστολάτρης εισαι, όπως τα παρουσιάζουν οι "Λούληδες" επικοινωνιολόγοι της κυβέρνησης του μνημονίου. Γι αυτο και το επισημαίνω με Σωκρατική ειρωνεία βεβαίως...

  29. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/12/2013 20:52:53

    Μετά τον Μισέλ - 4000 "της Κουάλα Λουμπούρ", ο Χάρρυ -25000 της "Αγλαΐας"
    Τυχαίο; Δεν νομίζω...
    Εκτός των άλλων, μπέρδεψε μεταθανατίως την ατυχή χορηγό του ιδρύματος, με τη συνωνόματη συμβία του Καραγκιόζη:
    "Το μακρύ, μακρύ μου χέρι, ψάχνει μέσα στο πανέρι..."

  30. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 24/12/2013 21:00:28

    Toμ Πούλογλου χα χα χααααααα

  31. θηραία avatar
    θηραία 24/12/2013 21:22:08

    ....Διεύθυνσης του Εθνικού Συμβουλίου Κληροδοτημάτων......

    ....μία διεύθυνση με πολύ "εξερευνητικό" ενδιαφέρον, ως προς τις αποφάσεις και διαδικασίες που διακινεί!!!!!!!!!!!!!

  32. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 24/12/2013 21:46:09

    Σήμερα αυτός, εχθές εκείνος, αύριο ετούτος. Κι ο μύλος της διαπλοκής θα γυρίζει ατέρμονα.
    Η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ κι αύριο ο επόμενος στη μέγγενη της διαπλοκής που το πελετειακό Κράτος φροντίζει να αναπαραγάγει.
    Ποιός δεν θυμάται τις διακηρύξεις του Πασοκ μέχρι το 1981 για πόλεμο στη διαφθορά, το ρουσφέτι, την κομματοκρατία, την παραοικονομία, την παραπαιδία, το παρακράτος, το παρά...
    Ποιανού σειρά αύριο να εισέλθει στην μηχανή της ηδονής που λέγεται Ελληνικό Δημόσιο;
    Κι όποιοι και νάναι αυτοί αγνοί χριστιανοί, πατριώτες ή κομμουνιστές, κήρυκες της ηθικής και του καθήκοντος θα μεθύσουν κι αυτοί συνδετημόνες στα όργια της Εξουσίας.
    Όσο θα βλέπουμε την Πολιτική ως πράξη ηρωών και προδοτών θα πελαγοδρομούμε στην λατρεία και το μίσος. Δημοκρατία και Δικαιοαύνη δεν
    θα έχουμε.
    Η Πολιτική είναι διαδικασία θεσμών και νόμων.

  33. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/12/2013 23:59:32

    Για να καταλάβω. Εμ τον πιάσαμε, εμ κάποιοι μας την λένε? Δε λέτε πάλι καλά που ήταν γαλάζιο τρωκτικό, αν ήταν κάνας αριστερός θα ήταν ήδη έξω και θα μήνυε την αστυνομία για συκοφαντική δυσφήμιση.

    • Panos avatar
      Panos @ TopGunZ 25/12/2013 00:55:55

      Φίλε, οι γαλάζιοι είναι κομματάκι ερασιτέχνες και πέφτουν με τα μούτρα. Οι άλλοι τόσα χρόνια εκπαιδευμένοι έγιναν προφέσορες.... Δεν πιάνονται εύκολα.

      • epifanios avatar
        epifanios @ Panos 25/12/2013 07:50:09

        αυτο που λες φανηκε απο τις κυβερνησεις του Καραμανλη
        καθε μηνα ειχαμε νεο σκανδαλο, υποκλοπες, βατοπαιδιο, ζαχοπουλος, ...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ epifanios 25/12/2013 10:49:45

          Καλά, επί Καραμανλή φάνηκε η γύμνια της "δεξιάς" επικοινωνίας, οι υποκλοπές ουσιαστικά έθιγαν τον ίδιο τον Καραμανλή και το ότι αποκαλύφθηκαν έπρεπε να θεωρείται επιτυχία, το Βατοπέδι, εκτός του ότι ήταν Πασοκική μπίζνα, αποδείχτηκε φούσκα και ο Ζαχόπουλος πιάστηκε για ένα πήδημα όταν επί 30 χρόνια φεύγανε πακτωλοί στον "πολιτισμό" των Αγγελόπουλων και λοιπών τιποτενέδων.

          • Ο Ιππέας avatar
            Ο Ιππέας @ TopGunZ 27/12/2013 03:44:59

            Λίγο πιό δυνατά, δεν ακούγεσαι, εκτός αν λές ότι σου είπαν αυτοί που κάπου τα άκουσαν.
            Αν σε ακουγε ο Καρχιμάκης, θα έπεφτε κάτω απο τα γέλια.
            Γιατί αν κάτι απο αυτά που αναφέρεις έκρυβε την παραμικρή αλήθεια θα το ήξερε, ή θα το είχε "κατασκευάσει" οπως και τόσα άλλα, πρώτος αυτός.

  34. elmatador39 avatar
    elmatador39 25/12/2013 07:59:54

    Δεν αποκάλυψε ο Γιαννόπουλος τίποτα.Σε εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου,έγινε αναφορά για καποιον πολιτικό αλλά και σε κάποιον δηκηγόρο(τον Σάκ...)με αφορμή καποια "ρόζ"ιστορία, με υπαινιγμούς πως πρόκειται για πολιτικό της Ν.Δ.Στην "επιμονή"να αποκαλύψει το όνομα είπε ότι δεν πρόκειται ακριβώς για τέως ή νύν βουλευτή, αλλά για πολιτευτή της Ν.Δ.,δεν αποκάλυψε όνομα, εκ των υστέρων όμως εντοπίστηκε ότι (για ότι ελέγχθη) αφορά το συγκεκριμένο άτομο.Τώρα πως τέτοια άτομα(μειωμένης ηθικής υπόστασης) πιάνουν τέτοιες θέσεις και χώνονται παντού,είναι απορίας άξιον,αλλά επιβαιώνουν τον κανόνα της φυσικής "ότι ως ελαφρότεροι που είναι, σαν- ή ως- φελλοί πάντα "επιπλέουν".Ως φαίνεται η"αδελφότητα"φροντίζει και "υποστιρίζει"τα μέλη της.

  35. Κωστας avatar
    Κωστας 25/12/2013 09:42:17

    Καλημερα και χρονια πολλα σε ολες και ολους.Δεν ειμαι εγω μ.....ς να κονομανε ολοι απο δουλειες και εγω να μην παιρνω τιποτα τετοιες εποχες ειπε ο μεγαλος Τομπουλογλου.Σκεφτειτε τι παρτυ γινετε ακομη και σημερα.

  36. Dimos avatar
    Dimos 25/12/2013 10:19:52

    Η δυστυχία ξέρετε ποιά είναι; Αν κάποτε ξεβρωμίσει η χώρα από τα διάφορα λαμόγια και τις χρυσές μετριότητες που κατέκλυζαν και δυστυχώς κατακλύζουν τους κομματικούς διαδρόμους, γιατί μόνο αυτό το προσόν έχουν (και ανήκουν σε όλα τα κόμματα, δηλαδή σε κανένα, μόνο το βόλεμα έχουν ιδεολογία), μέχρι τότε θα έχουν χαθεί πανάξιοι και έντιμοι επιστήμονες. Αυτοί, αντί να βοηθήσουν τη χώρα σε αυτή την κρίσιμη στιγμή, συνωστίζονται στα αεροδρόμια για να μεταναστεύσουν. Έτσι τιμωρεί αυτή η χώρα όσους δεν περασαν από αυτούς τους διαδρόμους για να υποκλίνονται ή όσους δεν ανήκαν σε "πατριωτικές" ή "εκσυγχρονιστικές" παρεούλες. Για μένα αυτή θα είναι η μεγαλύτερη καταστροφή που θα υποστεί η χώρα. Ποιοί θα μείνουν; Γέροντες και υπόκοσμος, που στο τέλος θα οργανωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να να ελέγχει πλήρως και το πολιτικό σύστημα, όπως έγινε αλλού; Και δεν είναι τυχαίο ότι χώρες που πέρασαν μεγάλες κρίσεις, όσες συνήλθαν και όταν συνήλθαν, εκπόνησαν προγράμματα δαπανώντας τεράστια ποσά για να μαζέψουν πίσω τους επιστήμονές τους. Από εκεί φαίνεται πόσο τραγικό είναι για κάθε χώρα όταν χάνει τέτοιους ανθρώπους. Και ίσως σε αυτούς που φεύγουν να βρίσκονται και οι καλύτεροι αφού για να εκλεγείς καθηγητής σε ελληνικό ΑΕΙ ή για να σε αξιοποιήσει το κράτος σε υπηρεσίες του, όλο και κάποιο σπρωξιματάκι και μια παρεούλα χρειάζεσαι...
    Ωστόσο, κανείς άλλος δεν φταίει πέρα από το ελληνικό πολιτικό σύστημα που επέβαλε τα πελατειακά του δίκτυα στο κράτος. Χαρακτηριστικό είναι το εξής γεγονός το οποίο μόνο σε μια χώρα σαν την Ελλάδα θα συνέβαινε: 'ολοι γνωρίζουμε το σύστημα κρατικών υποτροφιών. Ενώ λοιπόν αυτό το σύστημα έδινε υποτροφίες με λεφτά του ελληνικού λαού για να ειδικευθούν ελληνόπουλα (μεταπτυχιακά, διδακτορικά) και να προσφέρουν στην πατρίδα, το ίδιο το κράτος που πλήρωνε, επειδή ακριβώς ήταν βιλαέτι κάποιων, ερχόταν και αντί να προμοδοτεί, πχ για θέσεις συμβούλων, μόνο τέτοιες σπουδές, άφηνε ανοικτά τα γνωστά παραθυράκια μέσω της περιβόητης συνέντευξης. Αυτή η συνέντευξη δινόταν βέβαια για να ακυρώνουν καποιοι κύριοι τις υψηλού επιπέδου σπουδές που όλοι εμείς μέσω των φόρων μας πληρώναμε για να έχουμε ανταπόδοση, προκειμένου στη θέση ειδικευμένων ανθρώπων να προσλαμβάνουν κομματο-γλύφτες και συγγενείς τους. Με τέτοιο σύστημα λοιπόν, πως να μην έχουμε μετανάστευση των άριστων και παραμονή στην εξουσία των διεφθαρμένων; Δυστυχώς όλους αυτούς τους προέδρους, αντιπροέδρους, γραμματείς και φαρισαίους, θα τους υποστούμε για πολύ καιρό ακόμη. Έχουν βαθιές ρίζες σε αυτόν τον τόπο.

  37. γιωργος avatar
    γιωργος 25/12/2013 11:31:05

    με λύκειο ο αδελφός του ευπ μετά τελωνείο και μετά σδοε?το μπαρ που έχει αυτός που κατηγορείται μαζί του? και πάρα πολλά άλλα.

  38. Κωστας avatar
    Κωστας 25/12/2013 11:45:56

    Μολις ακουσα οτι μιζα κατω απο 100.000 ευρω ειναι πλημελημμα.Τελικα φταιει μονο αυτος που τα παιρνει η' και αυτοι που νομοθετουν ? Γιατι απο εκει αρχιζει η διαφθορα.

  39. .ναι μεν αλλά avatar
    .ναι μεν αλλά 25/12/2013 14:18:58

    Μάλλον συμφέρει κάποιος πονηρούς η λαμογία και η διαφθορά να χρεώνεται "στην Ελλάδα", έτσι γενικώς και αορίστως.. Όχι λοιπόν, η λαμογιά είναι μεταπολεμικό, μεταπολιτευτικό και κατά βάση ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ προϊόν. Αν δε το αναγνωρίσουμε δεν πρόκειται να αλλάξουμε. Την Ελλάδα καθεαυτή, όταν την πιάνουμε στο στόμα μας καλύτερα να το καθαρίζουμε καλά-καλά.. γιατί είναι έννοια κατά πολύ μεγαλύτερη από τα διεφθαρμένα ανθρωπάκια που μας έκατσαν στο κεφάλι. Και μη νομίζουν ότι δε τους έχουμε καταλάβει ή ότι τους ξεχάσαμε. Τίποτα δε ξεχνιέται.

    • Κώστας Μηλαδόπουλος avatar
      Κώστας Μηλαδόπουλος @ .ναι μεν αλλά 27/12/2013 05:01:40

      Ο πονηρός είσαι εσύ. Και σε χαρακτηρίζω έτσι, γιατί λες αυτό που λες. Και άφησε τη Ελλάδα εκεί που είναι, δεν σε χρειάζεται για προστάτη.
      ΛΟΙΠΟΝ ΝΑΙ! Οι Έλληνες, στην πλειοψηφεία τους, είναι από μικρολαμόγια έως μεγάλοι κλέφτες και απατεώνες, και ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΩΣ ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ. Το γνωρίζουμε όλοι, εκτός από τους αδαείς και όσους εθελοτυφλούν. Το γνωρίζουμε όλοι από τα καθημερινά βιώματα μας, από τα γεννοφάσκια μας. Και όχι μόνο μεταπολεμικά, αλλά τουλάχιστον από την τελευταία περίοδο της τουρκοκρατίας. Όποιος έχει διαβάσει ιστορία ( όχι Παπαρηγόπουλο), το γνωρίζει. ΑΥΤΗ είναι και η βασική αιτία της κακοδαιμονίας μας. Και όσο στρουθοκαμηλίζουμε και "θιγ
      όμαστε" στο άκουσμα αυτής της μαύρης ΑΛΗΘΕΙΑΣ, δεν πρόκειται να αλλάξουμε, και δεν προκειται να δούμε ΠΟΤΕ προκοπή. Αυτά.-