13/02/2011 23:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθη Άραβας ύποπτος για τρομοκρατία

Συνελήφθη το βράδυ του Σαββάτου ο λιβανικής υπηκοότητας και παλαιστινιακής καταγωγής νεαρός άνδρας που σύμφωνα με δημοσίευμα της ιταλικής Corriere della Sera είναι μέλος της λιβανικής ομάδας "Φατάχ Αλ Ισλάμ" που θεωρείται ότι έχει σχέσεις με την Αλ Κάιντα.

Σύμφωνα με το αρχηγείο της αστυνομίας ο Γκαλέμπ Ταλέμπ ήταν υπό παρακολούθηση από την ΕΥΠ, την κεντρική ασφάλεια και την αντιτρομοκρατική υπηρεσία εδώ και αρκετό καιρό στην Ελλάδα, αλλά μετά το δημοσίευμα οι αρχές για να μην διαφύγει, τον συνέλαβαν μαζί με ένα ακόμα άτομο και κρατούνται στην διεύθυνση αλλοδαπών.

Επίσης ο Μωχάμεντ Μούσα που αναφέρεται στο ιταλικό δημοσίευμα, ότι ήταν ο προκάτοχος του Ταλέμπ για λογαριασμό της "Φατάχ Αλ Ισλάμ" στην Ελλάδα, έχει συλληφθεί και κρατείται εδώ και αρκετό καιρό για απέλαση.

Το δημοσίευμα της ιταλικής εφημερίδας

Ο Άραβας τρομοκράτης Γκαλέμπ Ταλέμπ βρίσκεται στην Ελλάδα και ετοιμάζει θεαματική επίθεση η οποία θα πραγματοποιηθεί σε ελληνικό έδαφος, ή σε άλλη ευρωπαϊκή  χώρα αναφέρει σε δημοσίευμά της η ιταλική εφημερίδα Corriere Della Sera.

Ο συγκεκριμένος νεαρός τρομοκράτης είναι μέλος της οργάνωσης «Φατάχ Αλ Ισλάμ», μίας λιβανέζικης ομάδας, η οποία εκτιμάται ως πολύ κοντινή στην Αλ Κάιντα και έχει «υπό τις εντολές του», σειρά εξτρεμιστών προσθέτει η ιταλική εφημερίδα.

Ο Ταλέμπ έφτασε στην Αθήνα πριν λίγους μήνες και δραστηριοποιήθηκε αμέσως, προκειμένου να διευκολύνει την είσοδο στην Ελλάδα, μελών της οργάνωσής του, προερχόμενων από τον Λίβανο, στους οποίους πρόσφερε χρήματα, πλαστά έγγραφα και διεύρυνε το δίκτυο επαφών του». Σύμφωνα, δε, με συνεργό του, που συνελήφθη πρόσφατα στο Λίβανο, ο τρομοκράτης ξύρισε τα γένια του, ύστερα από σχετική άδεια, που έλαβε από ιμάμη- και κάνει ό,τι μπορεί για να συνδυάσει το "επάγγελμα του τρομοκράτη", με μία άνετη και ευχάριστη ζωή». Στους συντρόφους του συγκαταλέγονται και δύο Λιβανέζοι τρομοκράτες, που είχαν τοποθετήσει βόμβα σε τρένο στη Γερμανία, το 2006. Η έκρηξή της αποφεύχθηκε την τελευταία στιγμή.

Κατά το δημοσίευμα της ιταλικής εφημερίδας, η τρομοκρατική οργάνωση «Φατάχ Αλ Ισλάμ» στρατολογεί τα μέλη της στη Συρία, την Υεμένη, τις χώρες του Περσικού Κόλπου και την Παλαιστίνη. Η μέθοδος, που ακολουθεί, είναι εκείνη της Αλ Κάιντα και έως τώρα θεωρούσε κύριο στόχο της, τις δυνάμεις του ΟΗΕ στον Λίβανο. Επειδή, εσχάτως, οι επικεφαλής της οργάνωσης μπήκαν στο στόχαστρο των υπηρεσιών δίωξης στη χώρα δράσης τους, αποφάσισαν να υιοθετήσουν τη μέθοδο της «διασποράς των μελών».

Η  Corriere Della Sera αναφέρει ότι στην Ελλάδα, ο Ταλέμπ φέρεται να χρησιμοποιεί μικρά διαμερίσματα, να καταφέρνει να βρίσκει χρήματα και διαβατήρια και να είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει, αν χρειασθεί, πολλαπλούς τρόπους διαφυγής.

http://www.corriere.it/esteri/11_febbraio_12/olimpio-caccia-taleb_1a49fe5e-368b-11e0-82f4-00144f486ba6.shtml

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/02/2011 00:16:06

    ...ο Ταλέμπ φέρεται να χρησιμοποιεί μικρά διαμερίσματα..

    ή μπορεί και να φιλοξενείται στην Υπατία όπως τόσοι άλλοι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 13/02/2011 10:22:05

      Πιθανόν.

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/02/2011 00:24:22

    "Πλαστά έγγραφα".
    Με τον λαθρονόμο Αλιβιζάτου-Ραγκούση, αν έχεις 5 χρόνια "νόμιμος" στην Ελλάδα τα παιδιά σου δικαιούνται ελληνικής ιθαγένειας μόλις γεννηθούν!
    Το πως αποκτώνται έγγραφα "νόμιμης διαμονής" το γνωρίζουν πλέον και οι αραβικές και πακιστανικές κότες.
    Καθημερινά τεράστιες είναι οι ουρές με Πάκηδες μπροστά από την πρεσβεία τους στο Κολωνάκι, ο καθένας τους με κάτι χαρτιά στα χέρια. Προφανώς για να κατασκευαστεί "νόμιμη διαμονή", και από κοντά κάτι ομοεθνείς συμβουλάτορές τους.
    Και η ΝΔ κοιμάται...

  3. sawas avatar
    sawas 13/02/2011 00:31:37

    Μονος του ηρθε? Απροσκλητος? Συνδεσμους εδω δεν ειχε? Και αν ειχε ποιοι ειναι-ηταν????

    Εχουμε λοιπον τετοιους απο παλια? ..................Και τι καναν τοσο καιρο?

    Ασε ρε "κοριε-ρε" τρομο πηραμε, δεν θελουμε αλλο!!!!!

  4. ierofantis avatar
    ierofantis 13/02/2011 00:34:22

    Ο λαός αυτός είναι απείθαρχος... Τα μέτρα μας δεν περνάνε... Η κυβέρνηση υφίσταται φθορά... Τί κάνουμε;

    Βάζουμε τον Ταλέμπ και τους φίλους του να οργανώσει δύο - τρεις τρομοκρατικές επιθέσεις με θύματα, μπροστά στις οποίες, οι Πυρήνες της Φωτιάς, θα μοιάζουν με νηπιαγωγείο.

    Εν συνεχεία, ο κλονιζόμενος, για άλλη μια φορά λαός, θα απαιτήσει ασφάλεια και προστασία και θα στραφεί κατά των λάθρο, γιατί εκεί εκτρέφεται το αυγό της εισαγόμενης ισλαμικής τρομοκρατίας.

    Η κυβέρνηση θα ξεκινήσει πογκρόμ απελάσεων, σε εκτέλεση των επιθυμιών του λαού, και θα ενισχύσει τα μέτρα αστυνόμευσης, ίσως και με μονάδες στρατού ειδικευμένες, όπως θα μας πουν, στην αντιμετώπιση τρομοκρατίας και όχλου (αυτό για τους διαμαρτυρόμενους λάθρο και τους φίλους τους).

    Ο λαός θα αισθανθεί ασφαλής για λίγο, αλλά μαζί με τους τρομοκράτες και τους λάθρο θα πάρει και ως δώρο, την πλήρη αστυνομο - στρατιωτική επιτήρηση των πάντων, στο όνομα της αντιμετώπισης του αόρατου εχθρού...

    Αγώνες για κοινωνικά, εργασιακά ή άλλα δικαιώματα ας τα ξεχάσει ο λαός... Προέχει η ασφάλεια της πατρίδας και η τήρηση της τάξης, προς όφελος των πολιτών...

    Σας φαίνονται πολύ οργουελικά τα παραπάνω;

    Μένει να αποδειχθεί...

    • ελλην της εσπεριας avatar
      ελλην της εσπεριας @ ierofantis 13/02/2011 01:55:06

      Εχεις δικιο!!!!!!!Και που το βαζεις οτι το ξερει και το Corriere della Sera???

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ελλην της εσπεριας 13/02/2011 10:22:17

        Αν το πει το ΣΚΑΙ ή το ΜΕΓΚΑ, δεν θα το πιστέψεις...

        Αν το ακούσεις από γερμανικό μέσο ενημέρωσης, μπορεί να μην πιστέψεις τους φρίτσιδες...

        Αν το ακούσεις όμως από την έγκυρη ιταλική εφημερίδα των Ιταλιάνων φίλων μας, ε, μια βάση αλήθειας στα γραφόμενά της θα αποδώσεις...

        Η Τέχνη της Προπαγάνδας...

        • Dora avatar
          Dora @ ierofantis 14/02/2011 15:37:11

          Ειναι η δεν ειναι αληθεια Ιεροφαντη?
          Αυτο εχει σημασια κι οχι απο που τ'ακουσαμε.
          Η εχουμε προβλημα ν'ανοιξουμε τα ματια μας και να δουμε το ρολο που θα παιξει η επιβαλλομενη λαθρομουσουλμανικη εισβολη στην χωρα μας?

  5. cveng avatar
    cveng 13/02/2011 00:37:00

    ρεπορταζ εφημεριδας: '' ο ΚΑΠΟΙΟΣ(μουσουλμανικο ονομα) ειναι ΚΑΠΟΥ,μαζι με ΚΑΠΟΙΟΥΣ αλλους,ετοιμαζονται για ΚΑΤΙ που θα γινει εντονα αντιληπτο ΚΑΠΟΥ εκει.επισης αποκλειστικα μαθαμε οτι ΚΑΤΙ τρωει,μενει ΚΑΠΟΥ με δωματια και εχει ΚΑΙ λεφτα.επιπροσθετως -κακες χωρες με επικινδυνα ονοματα- τον βοηθουν.''
    βρε δεν πανε στο διαολο!!δεν πιανουνε οι ''πυρηνες'',δεν φτανουνε οι ''γριπες'',ερχονται οι εξωγηινοι και οι τρομοκρατες-εχθροι των αμερικανων θα χτυπησουν στην ελλαδα.αν το'γραφε το βημα θα γελαγαμε ολοι.αν το γραφει η ιταλικη κατι τρεχει στα γυφτικα.μην χαυετε τις μπαρουφες!χουντα ειναι.

  6. Κάποιος avatar
    Κάποιος 13/02/2011 00:43:25

    "Άραβας τρομοκράτης ετοιμάζει επίθεση στην Ελλάδα", αν δεν ξεπουλήσουμε άμεσα δημόσια περιουσία λόγω εξωτερικού χρέους στα λαμόγια του ΔΝΤ και της ΕΕ.

  7. giannis avatar
    giannis 13/02/2011 01:04:43

    και ποιο είναι το ΄΄νέο΄΄ ακριβώς; μπας και θα ναι η πρώτη φορά; τα αδέρφια μας οι άραβες μας την είχαν κάνει τη λαμογιά και με το city of poros, στο οποίο έχασαν τη ζωή τους 11 άτομα αν θυμάμαι καλά.

    ποιος θυμάται σήμερα όμως το περιστατικό αυτό; κανείς. διότι ο πονηρός μητσοτάκης όταν έλεγε ΄΄σε δέκα χρόνια κανείς δεν θα θυμάται τίποτε'' μάλλον έκρινε από το δικό του ορίζοντα μνήμης, διότι ο δικός ΜΑΣ ΔΕΝ ξεπερνάει τις δέκα μέρες - και πολύ λέω.

  8. anonymous avatar
    anonymous 13/02/2011 01:10:25

    Θύμα ξυλοδαρμού έπεσε ο ηθοποιός Στέλιος Μάινας από αλλοδαπούς στο κέντρο της Αθήνας πριν από λίγες μέρες. Μια ομάδα αλλοδαπών τον συνάντησε στον Άγιο Παντελεήμονα (κοντά στην πλ.Βικτωρίας) την ώρα που ο ηθοποιός περπατούσε μόνος του. Δύο άτομα από την παρέα, τον πλησίασαν και προσπάθησαν να του κλείσουν τον δρόμο. Μόλις ο ηθοποιός συνειδητοποίησε ότι κινδύνευε προσπάθησε να διαφύγει, αλλά δεν τα κατάφερε. Αμέσως οι υπόλοιποι νεαροί αλλοδαποί, της παρέας έτρεξαν καταπάνω του και άρχισαν να τον χτυπούν. Ο ηθοποιός προσπάθησε να ξεφύγει από τα χέρια των βίαιων νεαρών, χωρίς επιτυχία. Οι αλλοδαποί τον χτύπησαν τόσο πολύ που τον γέμισαν μώλωπες και τον άφησαν αιμόφυρτο και ανήμπορο στο δρόμο.

    Ο Στέλιος Μάινας πριν από λίγες μέρες είχε τραγουδήσει σε συναυλία για τους μετανάστες και τους αλλοδαπούς που βρίσκονται στη χώρα μας.

    Ο ηθοποιός ακόμη δεν μπορεί να ξεπεράσει το σοκ που υπέστη από τον ξυλοδαρμό του.

    «Μου φαίνεται απίστευτο αυτό που έζησα. Παραλίγο να με σκοτώσουν. Με χτυπούσαν αλύπητα γι αρκετή ώρα. Δε μπορούσα να πάρω ανάσα. Ήταν τραγικό το συναίσθημα της απόγνωσης που ένιωθα εκείνη την ώρα. Δε θα 'θελα να συμβεί σε κανέναν αυτό που συνέβη σε μένα . Το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει τρομερά επικίνδυνο».

    Άντε γεια Μαινα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 13/02/2011 01:33:20

      Το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει τρομερά επικίνδυνο...

      Και που είσαι ακόμη.

    • Βανζελ Παπαντό avatar
      Βανζελ Παπαντό @ anonymous 13/02/2011 02:40:17

      Κρίμα για τον Μάινα. Καλά τα έλεγε στις 8 Φεβ

      h**p://www.activistis.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7816:-----300--l----r&catid=91:2009-04-01-09-42-08&Itemid=119

  9. michel avatar
    michel 13/02/2011 08:46:33

    Λυπουμαι για τον Μαινα
    αλλα σε ενα μπλογκ εγραφε πριν μερες διαφορα περι μεταναστων περι νομιμοποιησης και πολλα τετοια του συρμου.του ειχα γραψει να κανει μια βολτα πλατεια Βικτωριας βραδυ ,και την εκανε , κε Μαινα το καταλαβατε ??
    οταν φωναζουμε τοσο καιρο για τα χαλια της Αθηνας και δεν μπορουμε να βγουμε απο το σπιτι μας εσεις και κατι αλλοι μας λοιδωρητε ασσυστολα .ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΕ ΜΑΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ

  10. Orestios avatar
    Orestios 13/02/2011 23:52:09

    Ήξεραν ποιός είναι και όλα ήταν ΟΚ.
    Και η αστυνομία κυνηγά ως τρομοκράτες τους κατοίκους της Κερατέας.
    Έπρεπε η ξένη εφημερίδα να το πεί?
    Γιατί δεν έκαναν τίποτε τόσο καιρό?
    Έπρεπε να σκάσει καμιά βόμβα μέσα στο μετρό?

  11. Dora avatar
    Dora 14/02/2011 15:39:45

    Να δουμε αν το ιδιο θα πεις οταν θ'ανατιναξουν την μανα σου στ'αεροδρομιο.

    Λες και πρωτη φορα θα ειναι,δεν το συνηθιζουν βλεπεις οι Αμπντουληδες.