29/05/2009 21:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθησαν Σκαρπέλης και Γεωργίου


________________________________________________________________________________________
O Γιώργος Σκαρπέλης και ο Ηλίας Γεωργίου, συνελήφθησαν από άνδρες της ασφάλειας στο σπίτι τους, ύστερα από ένταλμα σύλληψης που είχε βγει εις βάρος τους. Οι δύο κατηγορούμενοι βρίσκονται ήδη στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής, περιμένοντας τους δικηγόρους τους.

Στους δύο κατηγορούμενους είχε δοθεί διορία για να απολογηθούν. Ωστόσο, το γεγονός της εξαφάνισης του Χρήστου Καραβέλα ανησύχησε τον ανακριτή, ο οποίος ζήτησε την κράτησή τους, προκειμένου να μην βρεθεί αντιμέτωπος με ενδεχόμενο φυγής τους.

Στη φωτο ο κ. Γεωργίου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/05/2009 21:54:44

    μόλις το είπαν στον Αντ1. Μούφα μου ακούγεται.

  2. Hase avatar
    Hase 29/05/2009 21:55:53

    Ηταν στα σπιτια τους ομως. Αυτους μαλλον που θαπρεπε να πιασουν τους αφησαν να φυγουν, ιδιαιτερα τον Χριστοφορακο.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/05/2009 22:05:24

    ΑΣΧΕΤΟ με το ποστ. Σόρρυ αλλά να μη ξεχνάμε και τις σοβαρές διεθνώς ειδήσεις οι οποίες αν και μακριά, εν τούτοις θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε παγκόσμια ανάφλεξη πολύ εύκολα και να μας μπλέξουν όλους.Η Βόρεια Κορέα λοιπόν πραγματοποίησε σήμερα νέα δοκιμή ενός πυραύλου μικρού βεληνεκούς.
    Το καθεστώς της Πιονγκγιάνγκ προχώρησε ήδη στη δοκιμή πυραύλων στις αρχές της εβδομάδας, έπειτα από πυρηνική δοκιμή την οποία πραγματοποίησε τη Δευτέρα.Δύο ημέρες μετά την πυρηνική δοκιμή της Δευτέρας, η οποία καταδικάστηκε από το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, η Βόρεια Κορέα απείλησε τη Νότια Κορέα και στη συνέχεια προχώρησε στη δοκιμή πέντε πυραύλων μικρού βεληνεκούς, σύμφωνα με το νοτιοκορεατικό υπουργείο Αμυνας.
    Οι πέντε πύραυλοι εκτοξεύθηκαν μεταξύ Δευτέρας και Τετάρτης. ΠΡΟΣΟΧΗ τόσο εκεί όσο και στο Πακιστάν.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2009 22:10:34

    τι? τόσο υψηλόβαθμα στελέχη? Εγώ πίστευα ότι θα συλλάβουν κανέναν θυρωρό και την γραμματέα. Αυτοί φταίνει για την Ζήμενς. Ίσως και ο συντηρητής του ασανσέρ.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2009 22:13:05

    Κανέναν υπουργό? Κανέναν Πρωθυπουργό? Κανέναν Διοικητή ή Πρόεδρο ΔΣ?

    Και μην ξεχνάτε: H Ζήμενς (το 50% της ενοχής) λειοτυργεί απρόσκοπτα στην Ελλάδα. Απορώ πως δεν ζητάμε συγγνώμη από τον Γερμανό πρέσβη για την ενόχληση (ή ζητήσαμε και δεν το έμαθα?)

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/05/2009 22:14:12

    στημένο από την αρχή μέχρι το τέλος, από τις ελεγχόμενες "διαφυγές" μέχρι τις προστατευόμενες "συλλήψεις".

  7. Naruto avatar
    Naruto 29/05/2009 22:16:06

    @5 copy paste απο ποστ μου σε αλλο θεμα, αλλα you ll get the point.

    Το συμφωνο σταθεροτητας θα στο δοσει η Merkel αναμνηστικο. Ασε που μπορει να σου στειλει και τις καταθεσεις των ενλογω κυριων κομμενες και ραμμενες στα μετρα της.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2009 22:18:25

    Εμείς δεν ανησυχούμε, έχουμε τόσα βλήματα στη χώρα ελευθέρας βοσκής, με ανεξέλεγκτες πορείες διαφυγής...


    ΥΓ

    Με τη Β Κορέα, δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο δραματικά εμφανίζεται.
    Οι πύραυλοι, μικρού βεληνεκούς με ισχύ Χιροσίμα και ηγέτες για ...κινηματογράφο.
    Αυτό που θα μας έπρεπε να μας ανησυχεί είναι το Πακιστάν, φανατικοί Ισλαμιστές, πυρηνική δύναμη με γείτονες πυρηνικές δυνάμεις (Ινδία και Κίνα) που με την μία εξ αυτών έχει εμπλακεί σε πολέμους και ανταλλάζει τακτικά οβίδες και τομοκράτες.
    Αν και πιστεύω στην ελευθερία και στα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν νοιώθω και τόσο άνετα με φονταμενταλιστές Πολεμιστές της πίστης με πυρηνικά.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2009 22:40:22

    @7 copy paste από ποστ σου? Θα μου στείλει κάτι η Μέρκελ? Τι? δεν με πάνε επειδή αναρωτιέμαι τι έγινε στον Β' Παγκόσμιο?

    Οι ...κομμουνιστές φταίνε. Αυτοί ανάγκασαν τους Αμερικάνους να επιτρέψουν την επανένωση.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2009 22:47:46

    Φίλε archaeopteryx, με απογοητεύεις.
    Να απαγορευτεί η λειτουργία της εταιρείας?
    Εκλογές έχουμε και θα έχουμε
    Τηλεφωνικά κέντρα, εξοπλισμοί, εκλογικά κέντρα, τόσα έξοδα και ανάγκες δημιουργούνται.
    ποιος θα τα καλύψει?
    Ασε που μας κάνουν οικονομία, με τόσες χορηγίες...
    :-)

    Ξαφνικά δεν γέρνουν τα υποβρύχια, θα δούμε και αεροπλάνα, τα πάντα όλα....

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2009 22:53:52

    Καμιά δοκιμή των αεροπλάνων live μη δούμε...

    Με τρελαίνει το θέμα. Με τσάκωσαν να σπάω την πόρτα μιας εκκλησίας και να κλέβω τα καντήλια. Φαίει ο κλειδαράς, ο καντηλανάφτης, όλοι, εκτός από μένα! Και δεν μιλάει κανένας!

  12. Le canard avatar
    Le canard 29/05/2009 23:09:13

    Μπά, τους φεύγει ο Χριστοφοράκος, και δεν βγαίνει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα για κανέναν από τους υπολοίπους κατηγορουμένους. Αν και μετά το προηγούμενο του Χριστοφοράκου και τις προφυλακίσεις δύο ακόμα κατηγορουμένων. Μετά από δύο ολόκληρες εβδομάδες τους φεύγει και ο Καραβέλας. Βγάζουν δε, απαγόρευση εξόδου για τρείς (Γεωργίου, Καραβέλα, Σκαρπέλη-ΟΤΕ) το πρωΐ προτού την κοπανήσει ο Καραβέλας. Και αφού φεύγει και αυτός πάνε και συλλαμβάνουν τους δύο; Μα, καλά για πόσο μαλάκες μας περνάνε; Καμμιά παραίτηση ρε Δένδια, δεν έχει; Δε μιλάμε για χαρακίρι. Παραίτηση ρε! Σε άλλες συνθήκες, θα την είχαν κοπανήσει πολλοί "Τριανταφυλλίδηδες". Τώρα, έχουν το θράσος να μας ζητούν και την ψήφο μας. Λέτε να είναι πάντως, συνωμοσία του Μητσοτακέϊκου; Σίγουρα έχει βάλει κι αυτό το χεράκι του. Αλλά, ρε μάγκες, τώρα που βλέπω να ξετυλίγεται μπροστά μου αυτή η παρωδία, ένα καταλαβαίνω: Δεν χρειάζεται κανείς να βάλει το χέρι του. Είναι τόσο μπάχαλο τα πράματα, η κυβέρνηση δεν έλέγχει τίποτε απολύτως, που λίγο να σπρώξει κανείς αυτή τη χώρα, έχει διαλυθεί εξ ων συνετέθη.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2009 23:18:16

    Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα
    ο δικαστικός
    και ο Υπουργός θα ήταν σπίτι τους
    Σε αυτή τη χώρα ....

    ΥΓ

    φίλε μου, λυπάμαι αλλά δεν έχεις αντιληφθεί την χώρα, η πόρτα φταίει
    Ούτε ο λαδέμπορας ... SIEMENS
    Ούτε ο λαδιάρης ... Πολιτικός
    Ούτε το καντήλι ... έργο
    Ούτε το λάδι ... μίζα

    και οι πιστοί να χάσκουν ως ψηφοφόροι...

    « Καμιά αρμονία δίχως Τάξη.
    καμία τάξη δίχως Ειρήνη,
    καμία ειρήνη χωρίς Ελευθερία,
    καμία ελευθερία χωρίς Δικαιοσύνη. »

    « Τα κόμματα βρίσκονται πάντοτε σε υστέρηση,
    σε σχέση με τις ιδέες. »

    Léon Victor Auguste Bourgeois

    αλλά εδώ ντι μπεεεεεεε ιτ

    Μα τι θωρούν ακίνητοι , πού τρέχει ο λογισμός τους;
    Ποιο ντέρτι κρύβουν τα στήθη τους, ποιος είναι ο καημός τους;
    Μήνα κοιτούν τις ψήφους μας , κοιτούν τα ψηφαλάκια,
    και κάθονται εις στάσιν προσευχής, σαν τα καλά παιδάκια;

    αντιγραφή από gerontakos

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/05/2009 23:23:58

    Kαι τι θελετε μωρε χαχολοι;Να κλεισει η εταιρια,και να βρεθουν στην ανεργια,ενα σωρο ανθρωποι,για να ικανοποιησουν καποιοι ποιος ξερει τι συμφεροντα,η αλλες καταστασεις;
    Το ενα κομματι στη Θεσ/νικη,εκλεισε,και μεινανε καποιες εκατονταδες ανεργοι.Θελετε να γινει το ιδιο εδω,για να ευχαριστηθειτε;
    Για ηρεμειστε και σκεφτειτε και λιγο,γιατι οι πολλες φωνες,ταιριαζουν σε παπαγαλακια.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/05/2009 23:45:35

    έχεις δίκιο Προβοκάτωρ, υπάρχει και το ανταγωνιστικό κόμμάτι της ιστορίας που δεν πρέπει να βγαίνει από το κάδρο.

  16. ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΑΙ ΟΙ 300 avatar
    ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΑΙ ΟΙ 300 29/05/2009 23:51:28

    ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΑΡΠΕΛΛΗ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΟΤΕΤΖΗΔΩΝ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ 90-2004
    ΠΟΥ ΘΗΣΑΥΡΗΣΑΝ ΕΛΕΩ CHRISTO LIAKOU EMANOUEL ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΕΩ ΄΄ΧΩΡΙΟΥ΄΄
    ΚΑΙ ΧΩΡΙΑΤΟΠΑΙΔΩΝ ... T-Ο-Σ- ΚΛΠ .....
    ΑΑΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ
    ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 99 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΝΗΞΕΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ
    ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ
    CHRISTO ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ

  17. zaza avatar
    zaza 30/05/2009 00:06:20

    @Προβοκάτωρ,
    Όχι να μην κλείσει η εταιρία αλλά να μην κλείσει και το κράτος.
    Δεν επιτρέπεται να υπάρχει τέτοια χαλαρότητα, επιπολαιότητα, στιγνή αλητεία με την κάλυψη των κυβερνώντων, είναι σαν να λένε σε όλες τις πολυεθνικές που επιχειρούν με το δημόσιο κάντε το ίδιο και δεν τρέχει κάστανο και στους κρατικούς υπαλληλους να λαδώνεστε.

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/05/2009 00:19:08

    Αγαπητέ Προβοκάτωρ
    Μου είναι αδιάφορο αν κλείσει η εταιρία
    Με ενδιαφέρει να ισχύουν οι κανόνες για όλους
    Οπως στη Νορβηγία
    Οπως στη Νιγηρία
    Οπως στη Γερμανία
    Γιατί αν η τήρηση των νόμων εξαρτάται
    από αν μείνει κάποιος άνεργος
    τότε....
    Σε τελική ανάλυση, τις μίζες και την κοστολόγηση των έργων το σύνολο τις πληρώνει
    Διαφορετικά:

    ας λαδώνεις
    ας λαδώνομαι
    και να το βουλώνουμε

    πάντα θα υπάρχει σκοπιμότητα, δικαιολογία κλπ

  19. anagnostis avatar
    anagnostis 30/05/2009 00:26:14

    Γιατί δεν μιλάει κανένα ΜΜΕ για τον ρόλο του Μαντζουράνη; Αυτός δεν είχε πάει φυλακή για το σκάνδαλο Κοσκωτά και τον Κουτσόγιωργα; Το βρώμικο 89 εκδικείται. Και μπαίνει και ο Τσοβόλας ο γιος του αγωγιάτη που τον έλεγε τότε ο επαναστάτης ο Κούλογλου; Εχουμε δηλαδή δυο πφρωταγωνιστές του βρώμικου 89 (Μαντζουράνης - τσοβόλας) να πρωταγωνιστούν στο βρώμικο 2009;

  20. anagnostis avatar
    anagnostis 30/05/2009 00:59:52

    Ο Γεωργίου ήξταν συγκατηγορούμενος με τον Κόκκαλη σε τουλάχιστον δυο ποινικές διώξεις επι ΠΑΣΟΚ. Ειδατε να συλλαμβάνουν κανέναν τότε; Εστω κι έτσι κάτι εγινε τωρα

  21. μαλακίας εγκώμιον avatar
    μαλακίας εγκώμιον 30/05/2009 02:27:09

    Μα δείς πως το λέγαμε το τραγουδάκι τότε...

    Ο Κοσκοτάς Αμερική,
    ο Σαλιαρέλης φυλακή
    και μείς από τη σκεπαστή
    σας ... αγαπάμε μια ζωή :)

    ερώτηση:
    Το Δημόσιο από το Δημόσιο ποιός το προστατεύει;

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/05/2009 09:37:09

    όλοι μέσα...

  23. αλλος avatar