#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2010 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεκμετάλλευση του Αιγαίου προτείνει η Τουρκία



Αν ο Γιώργος Παπανδρέου και ο Ταγίπ Ερντογάν δεν καταφέρουν να επιλύσουν όλα τα θέµατα στο Αιγαίο, τότε στις «διαφιλονικούµενες» περιοχές «να φτιάξουµε πλατφόρµες πετρελαίου και αυτές να γίνουν πλατφόρµες επίλυσης των διαφορών», προτείνει ο Εγκεµέν Μπαγίς, υπουργός Επικρατείας και επικεφαλής των διαπραγµατεύσεων Τουρκίας - Ευρωπαϊκής Ένωσης, προτείνοντας ανοικτά συνεκµετάλλευση του Αιγαίου.

Την παραπάνω απάντηση έδωσε ο κ. Μπαγίς ερωτηθείς από την εφημερίδα Τα Νέα πώς αισθάνεται ως υπουργός επί των ευρωπαϊκών θεµάτων για το γεγονός ότι το casus belli έναντι της Ελλάδας αναφέρεται στα κοινοτικά κείµενα. Προσθέτει ότι «μπορούµε να µετατρέψουµε τα προβλήµατα σε ευκαιρίες. Είναι σηµαντικό που έχουµε οµάδες που ασχολούνται µε τεχνικά ζητήµατα, αλλά το 99% των προβληµάτων θα λυνόταν τη µέρα που η Τουρκία θαγινόταν µέλος της ΕΕ».

?ηλώνει, πάντως, αισιόδοξος, γιατί -όπως σηµειώνει- από την εποχή του Ατατούρκ και του Βενιζέλου είναι η πρώτη φορά που υπάρχουν στις δύο χώρες δύο ηγέτες «που καταλαβαίνει και σέβεται ο ένας τον άλλο». Προηγουµένως, λέει, «είτε δεν υπήρχαν ταυτοχρόνως, είτε δεν είχαν την απαραίτητη λαϊκή υποστήριξη. Χρειάζονται δύο για να χορέψεις τάνγκο. Τώρα είµαστε δύο και ήδη χορεύουµε».

Πιστεύει πως αν λυθούν τα προβλήµατα, το Αιγαίο και η Ανατολική Μεσόγειος µπορούν να γίνουν «ένας παράδεισος τουρισµού και εισοδήµατος για όλες τις εµπλεκόµενες χώρες».

Ερωτηθείς αν η Τουρκία θα πήγαινε στη Χάγη σε περίπτωση που δεν υπήρχε λύση των προβλημάτων σε εύλογο χρονικό διάστηµα, απαντά: «Πρέπει να υποστηρίξουµε τους δύο πρωθυπουργούς σε αυτή τη διαδικασία, αλλά πρέπει επίσης να τους αφήσουµε να επιλέξουν την πλατφόρµα επίλυσης. Η Τουρκία είναι πάντα έτοιµη για τη µεγάλη λύση. Αλλά ίσως πρέπει πρώτα να επιλύσουµε κάτι µικρό που θα οδηγήσει στη µεγαλύτερη λύση, σε µια φόρµουλα πακέτου επίλυσης».

Σχολιάζοντας την έκθεση προόδου της Κοµισιόν για την Τουρκία, η οποία δόθηκε στη δηµοσιότητα την περασµένη εβδοµάδα, λέει ότι οι εκθέσεις δεν είναι και τόσο σηµαντικές -«είναι µεν η ακτινογραφία µιας χώρας, αλλά πρέπει να τη συγκρίνεις µε τις προηγούµενες για να έχεις εικόνα». Αυτό που δεν γράφει η έκθεση προόδου είναι ότι, όπως υποστηρίζει, «στοιχηµατίζω πως αν συγκρίναµε την Τουρκία µε µια σειρά κρατών - µελών της ΕΕ θα αποδεικνυόταν πολύ καλύτερη µε πολλές έννοιες».

Και διευκρινίζει: «Για παράδειγµα, στον τοµέα των ανθρωπίνων δικαιωµάτων είµαστε πολύ καλύτεροι από χώρες που στέλνουν τους Ροµά στην εξορία (σσ: προφανώς η αιχµή αφορά τη Γαλλία). Πρόσφατα, ο Τούρκος πρωθυπουργός τούς ζήτησε συγγνώµη που δεν είχε ανταποκριθεί στις ανάγκες τους... Αλλά και στον τοµέα της οικονοµίας, έχουµε υψηλότατο ποσοστό ανάπτυξης, 11% στο πρώτο εξάµηνο του έτους, το οποίο είναι υψηλότερο από πολλές ευρωπαϊκές χώρες», απαντά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 18/11/2010 14:10:17

    Και ούτε που μας είχε περάσει από το μυαλό ότι συζητά συνδιαχείριση ο ΓΑΠ...

    Αλλο θέμα φάκτωρα με το Μούγκα και τον κικίλια δες το σε παρακαλώ.
    http://taxalia.blogspot.com/2010/11/mega_18.html

  2. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 18/11/2010 14:20:15

    Δεν πρέπει να χαθεί αυτή η ευκαιρεία. Είναι κρίμα! Να προτείνουμε το ίδιο και για το Ιόνιο. Στη βράση κολάει το σίδερο...

  3. lazaros avatar
    lazaros 18/11/2010 14:28:42

    γιατι να το ρισκαρουν με πολεμο?σου λεει εδω εχουμε τον γιωργακη για να δουμε οτι τσιμπησουμε...εχθες μιλουσε ο μανος στο αλτερ εκανα ζαπινκ τον πετυχαινω λεει ρε παιδια απο βλακεια μας χανουμε το παραδακι μπορουμε να τα βρουμε με τους τουρκους κτλ...αυτο ηταν το ρεζουμε...σημερα διαβαζω αυτα που διαβαζω...
    πολυ ωραια! εδω η ελλαδα ειχε συνορα στην Λαμια και η τουρκια στην ιερουσαλημ και στην βαγδατη και οχι να υποχωρησουν τοτε οι δικοι μας αλλα αφριζαν που τοσα χρονια δεν καταφεραν να μεγαλωσουν τον τοπο.Και τωρα με την ελλαδα στην αλεξανδρουπολη και στην ροδο συζηταμε για παραχωρηση των δικαιωματων μας στην τουρκια και για συνεκμεταλλευση του ΑΙγαιου...αν συζητανε διοτι δεν τον εχω για βλακα τον γιωργακη.
    Θελω να πιστευω πως δεν μας κυβερνανε ηλιθιοι.Ειλικρινα

    • Orestios avatar
      Orestios @ lazaros 18/11/2010 17:15:30

      Το παραδάκι είναι το ρεζουμε

  4. GSV avatar
    GSV 18/11/2010 14:34:17

    Δεν θα υπηρχε καν λογος να επιτευχθει λυση αναμεσα στην Ελλαδα και την αδελφη Τουρκια εαν καποιοι αλητες δεν δημιουργουσαν αυτο το τεραστιο προβλημα!

    Κατηγορω ευθεως τον Θεοδωρο Κολοκοτρωνη, τον Γεωργιο Καραισκακη, τον Ανδρεα Μιαουλη, τον Νικηταρα, τον Ελευθεριο Βενιζελο, τον ναυαρχο Κουντουριωτη και οσους ολους προσπαθησαν να δημιουργησουν αναταραχη στις σχεσεις μεταξυ Ελλαδος και Τουρκιας.
    Τους κατηγορω ευθεως για προβοκατορικη σταση με μοναδικο σκοπο να πληξουν τις σχεσεις μας με την αδελφη Τουρκια προκειμενου να ικανοποιησουν ξενα συμφεροντα! Τους κατηγορω για παραπλανηση του κοσμου και για προδοτικη σταση εναντιων της χωρας.

    Απαιτω την αμεση αποζημιωση ολων των οικογενειων των τουρκων θυματων κατα την επανασταση του 21 και κατα τους βαλκανικους πολεμους.

    Απαιτω την αφαιρεση μνημειων και αγαλματων των παραπανω εθνοπροδοτων. Αμεση αλλαγη των βιβλιων της ιστοριας προκειμενου να μαθουν τα παιδια την αληθεια!

    Απαιτω την αμεση μετονομασια του αεροδρομιου Ελ. Βενιζελος σε διεθνες αερολημενα Σουλταν κεμπαπ.

    Ελληνες ενα οραμα γινεται πραγματικοτητα. Μια νεα ταξη πραγματων ερχεται στις πορτες μας. Χαρειτε!!!

    Make love, not war!!

    Δωσαμε τα σωβρακα μας για να σωσουμε την οικονομια μας. Ας δωσουμε και κ@λο για να ικανοποιησουμε το γειτονα!

    • Archimedes avatar
      Archimedes @ GSV 18/11/2010 15:02:08

      Ελα παραδέξου το, είσαι ο ΓΑΠ ή ο Χριστόφιας...

  5. lazaros avatar
    lazaros 18/11/2010 14:34:51

    Παντως οι τουρκοι ειναι τρομεροι.Τοσες δεκαετιες δεν εχουν κανει ποντο πισω ακομα και στα πιο ησσονος σημασιας ζητηματα και εν τουτοις βγαινει προς τα εξω πως η τουρκια εξευρωπαιζετε...ουσιαστικα επειδη οι δικοι μας ειναι μες στα χαμογελα καισ την καλη διαθεση και δεν διεκδικουν τιποτα....ο συγκεκριμενος τουρκος μεχρι και για το τζαμι εκανε παρατηρηση στην αθηνα!!αν ειναι δυνατον εξολοθρευσαν την ελληνικη μειονοτητα για αποζημιωσεις δεν ακουγεται κιχ,το οικουμενικο πατριαρχειο τρεχει στα δικαστηρια της ευρωπης για τα αυτονοητα,οι κουρδοι εχουν λαλησει,τα συνορα των τουρκων ειναι σουρωτηρι και ερχονται ορδες παρανομων απο κει ,το διεθνες δικαιο το γραφει εκει που δεν πιανει μελανι ο τουρκος,στην κυπρο παραμενει με ολη του την στρατιωτικη πραγματεια και εχει το θρασσος να κανει και παρατηρησεις...διπλωματια αλα τουρκα...

    • lazaros avatar
      lazaros @ lazaros 18/11/2010 14:36:40

      αντι για εξολοθρευσαν εκδιωξαν πιο σωστα...

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/11/2010 14:38:55

    Ωραίος ο Μπαγίς με οθωμανική κουλτούρα στα παζάρια. Να "φτιάξουμε" πλατφόρμες άντλησης στις διαφιλονικούμενες περιοχές. Τουτέστιν μεθερμηνευόμενο: "τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σου μισά-μισά".

    Αυτό περιέργως θυμίζει και μια πρόταση του Μάνου, ο οποίος χαρακτήρισε εθνική βλακεία την συμφωνία Οζαλ-Παπανδρεόυ για αναστολή των ερευνών πέραν των 6 μιλιών και πρότεινε αντ' αυτού να συμφωνήσουμε με την Τουρκία να εκχωρήσουμε τα δικαιώματα άντλησης σε ξένες (π.χ. αμερικανικές εταιρείες) και να αναμένουμε την έκδοση απόφασης της Χάγης, ή κάποιαν άλλη μορφή επίλυσης της διαφοράς. (Και εν τω μεταξύ...?)

    Αλλά "όλα τα λεφτά" είναι αυτό που λέει για την "μικρογραφία" που θα αποτελέσει πρότυπο για την συνολική επίλυση! Τι να ψήνεται άραγε;;;;

    ΥΓ. Με αυτή την ευκαιρία υπενθυμίζω αυτό που είχε πεί ένα χρονο πριν ο ειδικός στο διεθνές δίκαιο σερ Βασίλειος Μαρκεζίνης. Ότι τυχόν προσφυγή στην Χάγη για την ΑΟΖ του Καστελορίζου πιθανώς να οδηγήσει σε απόφαση εις βάρος της Ελλάδας, λόγω ύπαρξης δεδικασμένου σε ανάλογη διαφορά μεταξύ Μολδαβίας-Ουκρανίας, κα.

    • lazaros avatar
      lazaros @ Professor Moriarty 18/11/2010 14:49:13

      σαφως και ηταν βλακεια η συμφωνια οζαλ παπανδρεου...με την εννοια πως η Ελλαδα εχει το δικαιωμα επεκτασης στα 12 μιλια οπως λεει το διεθνες δικαιο και αρα μπορει να κανει οτι γουσταρει εντος αυτων αλλα ο ανδρεας συμφωνησε ουσιαστικα με τον οζαλ να απαγορευσει στην ελλαδα να αντλησει πετρελαιο εξω απο τα 6 μιλια...εξυπναδα ειναι?
      αλλο οτι εννοει αλλο ο μανος

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ lazaros 18/11/2010 15:03:38

        Το ότι ήταν βλακεία, ή κάτι χειρότερο, ούτε συζήτηση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Professor Moriarty 18/11/2010 15:00:24

      Είναι λάθος του Μαρκεζίνη αυτό, διότι η υπόθεση εκείνη αφορούσε νησάκι που εποικήθηκε από το ένα κράτος (τη Μολδαβία, αν δεν κάνω λάθος ή αντίστροφα, δεν θυμάμαι) για να "μετρήσει" για τον καθορισμό ΑΟΖ, ενώ το Καστελόριζο είναι ήδη κατοικημένο και δεν χρειάζεται εποικισμό.

      Πάντως έχει δίκιο να λέει ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο στο διεθνές δίκαιο...

  7. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 14:56:50

    η λυση για την οικονομια μας ειναι να κανουμε business με τις γειτονες χωρες.
    οταν εχεις παρε δωσε με τους τουρκους στο χρονο γυρω στα 5 δις μονο στο εμποριο θεωρω οτι ειναι λιγο, επρεπε τουλαχιστον να ηταν γυρω στο 20αρικο.
    υπαρχουν πολλα περιθωρια.
    εγω συμφωνω με τον τουρκο στην προταση του αφου ειμαστε ανικανοι να τα κανουμε μονοι μας ολα αυτα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Enzo 18/11/2010 15:01:50

      Μην πατάμε ρε παιδιά μόνοι μας τις μπανανόφλουδες του εχθρού.

    • GSV avatar
      GSV @ Enzo 18/11/2010 15:02:12

      φιλε Εnzo οι τουρκοι δεν ενδιαφερονται τοσο για τα πετρελαια οσο για το νεο κατεστημενο που θα προκυψει εαν τα συνεκμεταλευθουμε!

      Εαν συμφωνησουμε ειναι σαν να αποδεχομαστε οτι δεν υφισταται ελληνικη κυριαρχεια στο Αιγαιο. Μετα η Ελλαδα μπαινει σε μεγαλους κινδυνους. Αποδεχομαστε ευθεως τις γκριζες ζωνες και δινουμε το συνθημα προς τα εξω οτι τοσα χρονια εμεις ειμασταν οι παραλογοι που μιλουσαν για κυριαρχικα δικαιωματα.

    • lazaros avatar
      lazaros @ Enzo 18/11/2010 21:19:38

      το οποιο εμποριο δεν ωφελει την Ελλαδα...αφου δεκα εισαγονται και τρια εξαγονται...

      • lazaros avatar
        lazaros @ lazaros 18/11/2010 21:20:16

        αλλο αν ωφελει συγκεκριμενα(μεγαλα) στοματα

  8. Archimedes avatar
    Archimedes 18/11/2010 15:04:47

    Or your name is... Bakoyanni, ... Ntora Bakoyianni

  9. Archimedes avatar
    Archimedes 18/11/2010 15:06:53

    Ελπίζω να απείχες στις εκλογές και εύχομαι να απέχεις και στις επόμενες...

  10. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 15:07:12

    ωραια, τοτε αμα εχουμε τα κοτσια ας παμε να τα κανουμε μονοι μας ή ας φωναξουμε τους ρωσσους καλυτερα να τα κανουμε παρεα με αυτους και να τους εχουμε και προστατες μας.
    μα τι λεω? ε λεμε και καμια μαλακια να περνα η ωρα.
    αραααααααα ειναι ολα θεμα πολιτικης και ηγεσιας.

  11. Archimedes avatar
    Archimedes 18/11/2010 15:07:13

    Αναφέρομαι στον Enzo

  12. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 15:09:24

    εγω εκανα 300 χιλιομετρα και πηγα και ψηφισα φιλαρακο.

    • GSV avatar
      GSV @ Enzo 18/11/2010 15:18:57

      εσυ Αρχιμιδη που κριτικαρεις ψηφισες?

    • Archimedes avatar
      Archimedes @ Enzo 18/11/2010 15:24:51

      @Enzo
      Εγώ "φιλαράκο" έκανα 5,250 χιλιόμετρα ακριβώς, για να ψηφίσω και να στηρίξω τις επιλογές του Αντώνη.
      Εσύ στήριξες Ντορόκομμα;;

      • Enzo avatar
        Enzo @ Archimedes 18/11/2010 15:32:24

        με κοβεις για ντοροπουλο?
        βαλε και αλλες 3 ωρες στην σειρα περυσι για να βγαλουμε τον Σαμαρα προεδρο.
        ζω για να δω Σαμαρα να μοιραζει σφαλιαρες καποια μερα.
        θα περιμενω οσο χρειαστει.

  13. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/11/2010 15:18:10

    Πιθανώς. Θεωρώ όμως ότι ο λόγος του Μαρκεζίνη έχει βαρύτητα διότι εμπίπτει στο κατ' εξοχήν αντικείμενό του. Επίσης, απ' ότι θυμάμαι ένα άλλο βασικό του επιχείρημα είναι ότι το δικαστήριο της Χάγης δεν αποφασίζει με αυστηρά τυπικό τρόπο βάσει του διεθνούς δικαίου, αλλά σε τέτοιες αντιδικίες λαμβάνει σοβαρά υπόψιν τον πολιτικό παράγοντα και τα γενικότερα γεωστρατηγικά συμφέροντα της ευρύτερης περιοχής.

  14. GSV avatar
    GSV 18/11/2010 15:18:16

    Βρε φιλε εχεις εσυ ενα χωραφι και θες να το καλλιεργησεις πορτοκαλιες για παραδειγμα! Και εγω που ειμαι γειτονας σε απειλω και σε εκβιαζω οτι κοιτα μη το καλλιεργησεις γιατι θα βρεις το μπελα σου! και σε πειθω οτι αμα θες να εχεις την υγεια σου θα το φυτεψουμε και θα το καλλιεργησουμε μαζι χωρις να σου υπογραψω καποιο συμβολαιο οτι ο χωρος ανηκει σε εσενα! και εσυ απο το φοβο σου απαντας ναι.

    Μετα σε ποιον ανηκει το χωραφι?

    Και στους δυο! θα λεω εγω! και εσυ θα λες οτι εχω συμβολαιο οτι ανηκει σε εμενα! και θα σου πουν για να το παρεις πισω εφοσον και ο αλλος εχει βαλει λεφτα αποζημιωσε τον καλα και παρτο! Και εγω θα σου πω κοιτα μη κανεις το αστειο γιατι μαυρο φιδι που σε εφαγε!
    Τελικα αναγκαζεσαι να το μοιραστεις το κτημα!

    Ετσι παει να γινει και το Αιγαιο! Δεν νοιαζει τους κεμπαπιδες τοσο το πετρελαιο αλλα να αποκτησουν δικαωματα επι του "κτηματος".

    • Enzo avatar
      Enzo @ GSV 18/11/2010 15:20:43

      GSV τα ξερω ολα αυτα, προτεινουμε ομως κατι αλλο και δεν το ξερω? τοτε ας αφησουμε το πετρελαιο στα ψαρια του.
      αφου δεν μπορουμε μονοι μας και αμα δεν μπορεις γινε κομμωτης καλυτερα.

    • GSV avatar
      GSV @ GSV 18/11/2010 15:25:30

      φιλε Εnzo για εμενα ειναι απλο το ζητημα. Προχωρας και εκμεταλευεσαι μονος σου αυτο που σου ανηκει! και ξεκινας πρωτα απο περιοχες που δεν μπορουν να θεσουν καν ζητημα γκριζων ζωνων.

      Τι θα κανουν οι αμερικανοι θα ερθουν να μας βομβαρδισουν? γιατι εκμεταλευομαστε τον πλουτο μας?

      Αλλα για να γινει αυτο απαιτειται ικανη ηγεσια!

      Να ξερεις σκυλι που γαυγιζει δεν δαγκωνει! Και οι τουρκοι μια ζωη σαν λυσσασμενα σκυλια γαυγιζουν!

    • Enzo avatar
      Enzo @ GSV 18/11/2010 15:33:42

      τα ιδια λεμε και δεν καταλαβαινομαστε.

  15. Archimedes avatar
    Archimedes 18/11/2010 15:41:00

    @Enzo
    Πιστεύω πως δε θα χρειαστεί να περιμένεις πολύ. Για να βοηθήσουμε τον Αντώνη προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να μαχόμαστε ώστε να πείθουμε με τις αρχές, τις αξίες μας και τις νέες μας ιδέες.
    Γι' αυτό πιστεύω πως προτάσεις όπως η παραπάνω για συνεκμετάλλευση του Αιγαίου μας δε βοηθούν.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Archimedes 18/11/2010 15:47:42

      εγω παντως ειμαι υπερ για business με τις γειτονες χωρες και εκει πρεπει να δωσει βαρος η ελληνικη οικονομια για να ορθοποδησει για αρχη.

      • Archimedes avatar
        Archimedes @ Enzo 18/11/2010 15:55:08

        Αν η Τουρκία αποσύρει το casus beli και δεχτεί τα 12 ναυτικά τότε καλώς να ορίσει. Αν όχι, τότε τον πούλο αγαπητοί γείτονες.

        • GSV avatar
          GSV @ Archimedes 18/11/2010 15:58:31

          tι λες βρε φιλε! Ακου εκει καλως να ορισει! Τραβα μπροστα στο αγαλμα του Κολοκοτρωνη και πες του καλως να ορισει!!! Να δουμε θα σου παει η ψυχη να το πεις?

  16. lotofagos avatar
    lotofagos 18/11/2010 16:20:58

    Oooopppsssss:

    http://www.youtube.com/watch?v=4ewoiiJd4F4

  17. Dal avatar
    Dal 19/11/2010 14:02:59

    "Είναι σηµαντικό που έχουµε οµάδες που ασχολούνται µε τεχνικά ζητήµατα, αλλά το 99% των προβληµάτων θα λυνόταν τη µέρα που η Τουρκία θαγινόταν µέλος της ΕΕ".
    Εννοεί ότι με μια ενδεχόμενη ενσωμάτωση της Τουρκίας στην ΕΕ, το Αιγαίο θα μετατρέπονταν στη κυριολεξία σε θάλασσα της ΕΕ , άρα δεν θα υπήρχε κανένα κόλλημα στην συν εκμετάλλευσή του.