#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2010 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνειδητά ψεύδη



Προ των εθνικών εκλογών του Οκτωβρίου του 2009, ο σημερινός πρωθυπουργός της χώρας, κ. Γ. Παπανδρέου, έταξε στον  Ελληνικό λαό λαγούς με πετραχήλια, με το αμίμητο πλέον «λεφτά υπάρχουν».

Ο Ελληνικός λαός πίστεψε ακόμη μία φορά τα προεκλογικά ψεύδη, που διαχρονικά μεταχειρίζονται όλοι οι αρχηγοί του ΠΑ.ΣΟ.Κ., προκειμένου να αναρριχηθούν στην εξουσία .Ψήφισε λοιπόν το ΠΑ.ΣΟ.Κ., δίνοντας του μεγάλη πλειοψηφία, λόγω και της ανυπαρξίας της χρεοκοπημένης Ν.Δ. του κ. Κ.Καραμανλή.

Αμέσως μετά τις εκλογές όμως, διαπίστωσε  ως δια μαγείας πως λεφτά δεν υπήρχαν και ένα από τα επιχειρήματά του ήταν, πως δεν είχε επαρκώς ενημερωθεί για τα πλήρη οικονομικά στοιχεία της χώρας, από τον Διοικητή της Τραπέζης της Ελλάδος, τον κ. Προβόπουλο, ο οποίος  επανειλημμένως τον έχει  δημόσια διαψεύσει.

Στο σημείο αυτό δεν πρέπει να μας διαφεύγει της προσοχής, πως ο κ. Παπανδρέου δεν έγινε Πρωθυπουργός με παρθενογέννηση. Από της ιδρύσεως του ΠΑ.ΣΟ.Κ. υπήρξε πρωτοκλασάτο στέλεχός του και επί πολλά έτη διετέλεσε υπουργός σε κύρια υπουργεία (παιδείας, εξωτερικών κ.λ.π.), πριν την ανάληψη της προεδρίας του ΠΑ.ΣΟ.Κ.. Είναι λοιπόν δυνατόν, να μην γνώριζε το ύψος του ελλείμματος, το ύψος του χρέους και τις διαστάσεις κρίσεως που παρουσίαζε η ελληνική οικονομία;

Δυστυχώς για τον κ. Παπανδρέου, όλα τα μετεκλογικά επιχειρήματά του για την ελλιπή γνώση, όσον αφορά το κατάντημα της ελληνικής οικονομίας, ήρθαν να καταρρίψουν οι πρόσφατες δηλώσεις του Πρωθυπουργού του Λουξεμβούργου, που τυχαίνει να είναι και επικεφαλής των υπουργών οικονομικών της ευρωζώνης. Ο κ. Γιούνκερ λοιπόν, ισχυρίσθηκε πως τα «χάλια» της ελληνικής οικονομίας τα γνώριζαν όλοι στην Ε.Ε. και επί σειρά ετών ενημέρωναν τους αρμοδίους υπουργούς οικονομικών  της χώρας μας για το ξεχαρβάλωμα και τα αδιέξοδα της ελληνικής οικονομίας. Καταρρίπτεται επομένως, ο ισχυρισμός πολλών, πως ο Πρωθυπουργός και το οικονομικό του επιτελείο  δεν γνώριζαν σε ποια δυσχερή κατάσταση βρίσκονταν η οικονομία μας και έταζαν όλες αυτές τις οικονομικές παροχές και δεσμεύονταν για τα εργασιακά δικαιώματα των εργαζομένων και συνταξιούχων, κάνοντας, εντέλει τα ακριβώς αντίθετα, μετά την εκλογή τους στην εξουσία,  και βυθίζοντας στην δυστυχία τον Ελληνικό λαό.

Θεωρώ λοιπόν πως, δεν πρόκειται περί ανικανότητας αλλά περί συνειδητών ψεμάτων μέσω των οποίων, ο κ. Παπανδρέου υφάρπαξε την εξουσία και οδήγησε με απόλυτη γνώση και συναίσθηση των οικονομικών δεδομένων,  την χώρα μας στην οικονομική κατοχή του Δ.Ν.Τ. και της Τρόικας.

Αποστόλου Παναγιώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2010 15:21:32

    Το GAP οφείλει πολλές εξηγήσεις στους Έλληνες.
    Γιατί κρύβεται ακόμη?

  2. Εnzo avatar
    Εnzo 13/10/2010 16:20:32

    σιγα ρε παιδια! την δουλεια του κανει ο ανθρωπος.
    εγω δεν ειδα κανεναν να διαμαρτυρεται στην Ελλαδα.
    ειναι βαρυς ο καναπες ακομα για τους ελληνες.
    σηκωνεσαι απο τον καναπε τωρα που ερχεται και κρυο?

    • zonitis avatar
      zonitis @ Εnzo 13/10/2010 22:19:37

      Θα σηκωθεις, γιατι δεν υπαρχουν λεφτα για πετρελαιο και θα κανει και μεσα στο σπιτι κρυο, οχι μονο εξω. Ασε δε, στην καρδια μας κανει κρυο εδω και πολυ καιρο

  3. blue nile avatar
    blue nile 13/10/2010 17:58:03

    ...πες'το ψέματα...

  4. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 13/10/2010 18:25:25

    Enzo,
    Οι Έλληνες,ως λαός,μοιάζουμε με ένα φυσικό φαινόμενο,το οποίο έχει φάσεις ύφεσης και έξαρσης.Ένα φαινόμενο που μοιάζει με τη φωτιά. Με τη φωτιά που, είναι απόλυτα ελεγχόμενη μέσα σε ένα λυχνάρι και απόλυτα ανεξέλεγκτη,όταν αρχίζει και καίει τα πάντα στο διάβα της.
    Παίζουν λοιπόν με τη "φωτιά" και δεν το καταλαβαίνουν.

    • Y. avatar
      Y. @ Τιτίκα 13/10/2010 18:47:42

      Συμφωνώ!!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Τιτίκα 13/10/2010 19:47:10

      Αυτή την φωτιά φοβάμαι και εγώ γιατί δεν εκφράζετε ακόμα φυσιολογικά.
      Την βλέπω να εκφράζετε αργότερα βιαίως και με 'αναδρομική ισχύ'.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Τιτίκα 13/10/2010 20:00:51

      Πάρα πολυ σωστό! Ας ελπίσουμε σύντομα να κάψουμε όσους βρέθηκαν στο διάβα μας.

  5. anonymos avatar
    anonymos 13/10/2010 20:48:32

    ΟΙ πράσινοι λακέδες (δημοσιογράφοι) τώρα μας λένε τώρα ότι πάμε καλά. Ποιοί πάνε καλά μα οι εισπράκτορες των Γερμανών, εξάλλου όταν αυτοί πάνε καλά εμείς πάμε χάλια. Η για να θυμηθούμε τον Παπατζή Οταν οι αριθμοί ευημερούν οι άνφρωποι πένονται.

  6. Greg avatar
    Greg 13/10/2010 21:18:08

    Προσεξτε τον οταν προφερει (στην προσπαθεια του να εκφερει λογο) το "σιγμα".Οταν το συρριζει σημαινει οτι ψευδεται.Ψευδεται ασυστολα.Και επειδη το γνωριζει και σιχαινεται τον εαυτο του,προφανως ως αυτοαμυνα,ετσι λειτουργει η εκφορα του λογου του.

  7. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 13/10/2010 21:42:29

    Ειναι τοσο απανωτα και αισχρα τα ψευδη του ΓΑΠ που πλεον εχει αρχισει να μας φαινεται φυσιολογικο...οτι εχουμε εναν πρωθυπουργο επαγγελματια ψευτη, δημαγωγο και απατεωνα! Ειναι πραγματι διεστραμμενα αστειο!

  8. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 13/10/2010 22:34:13

    Αυτό που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με τους Έλληνες είναι πως είναι δυνατόν να βγεί 1 εκατομμύριο κόσμος στους δρόμους της Αθήνας ,όταν π.χ. πήραμε το ΕΥΡΟ και τώρα που τίθενται ζητήματα της ίδιας μας της ύπαρξης ως άνθρωποι , ως παραγωγικές μονάδες και ως ΈΛΛΗΝΕΣ, της αξιοπρέπειάς μας της ίδιας να έίναι ο λαός ακίνητος.Ευελπιστώ να στείλει ο λαός το μνμ στις 7 και στις 14 Νοέμβρη στην πράσινη ανθελληνική χουντική λαίλαπα.
    ΚΑΤΩ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΧΟΥΝΤΑ (2009-..?..)
    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ anhsyxos thrakas 13/10/2010 22:39:03

      EURO - ευρώ σημειώσατε 2

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anhsyxos thrakas 13/10/2010 22:48:51

      Δυστυχώς, τότε (Euro 2004) το "μέλημά" μας μέσα στους πανηγυρισμούς ήταν να φωνάζουμε "δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ / αλβανέ / αλβανέ" (λες και αυτό το γελοίο σύνθημα δεν επρόκειτο για τη μεγαλύτερη περιττή κοινοτοπία), νομίζοντας ότι έτσι επιβεβαιώναμε, τρομάρα μας, την "υπεροχή" μας. Τώρα, καθηλωμένοι από το φόβο και κλεισμένοι στο καβούκι μας, βρίσκουμε μπροστά μας την αλαζονεία μας αυτή.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/10/2010 22:42:56

    Στο μεταξύ, όσοι είδατε σήμερα τις "ειδήσεις" του αλαφουζομάγαζου, θα προσέξατε τον Μπάμπη να προεξοφλεί ότι (α) ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρξει Μνημόνιο Νο.2 -"αλλιώς δεν πρόκειται να συνεχιστεί ο δανεισμός", είπε- και ότι (β) μέρος του μνημονίου αυτού θα αποτελούν πλέον απολύσεις στο δημόσιο, που "φυσικά" δεν θα περιοριστούν μόνο σε συμβασιούχους, αλλά και σε μόνιμους υπαλλήλους, ιδίως των δήμων, γιατί θα είναι εντελώς αδύνατη η μετάταξή τους...

  10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ avatar